voor Hoofdwinkelcentrum van Lening voor verbetering W ilhelminakade WINKELCENTRUM Kostenstijgingen probleem voor lokale industrieën ONWILLIGE VEILINGKLOK Nieuwe kliniek in Rotterdam Auto’s slipten op Rijksweg 12 Vrachtauto op de verkeerde weg Automobilist voor rechter 'I Veelzijdige bijeenkomst gemeenteraad Naar onze mening: Installatie van commissies voor verkeer en reglement van orde Streekkarakter Agenda Verslag Kamer van Koophandel Vondelwijk CÖM-rapport Pagina 3 Weekblad voor Waddinxveen - 21 januari 1965 I Orde Kabouters werken Kabouters doeu woudereu Straatverlichting Verbrokkeling Aantrekkelijk Carrosseriebedrij ven moeilijk JBij nacht en ontij - - I „De Gouwe”; en Een kist sigaren, dat was de prijs die de eerste koper in de nieuwe veiling aan de Bredeweg vorige week woensdag door veilingvoorzitter L. de Mik kreeg toegeworpen vanuit de „pop penkast”, zoals het domein van de veilingmeester naast de klok in de afmijnzaal al spoedig werd genoemd. Het kostte overigens nogal wat moeite, voordat die klok goed op gang was. Een verborgen schakelaar was er oorzaak van, dat de klok niet onmiddellijk wilde werken. Toen de stroom eenmaal was ingeschakeld, draaide de wijzer de verkeerde kant op. Ook dat probleem werd opgelost. Maar toen gold het driemaal scheeps recht, want de wijzer bleek niet synchroon te lopen met het af- leespaneel van veilingmeester J. van Esschoten. Niettemin kwam de veiling op gang en was er inderdaad een eerste koper, die zich de door de heer De Mik toegezegde kist sigaren niet liet ontgaan. In de afmijnzaal is plaats voor 150 bezoekers, die de beschikking hebben over twee-persoonsbanken, uitgerust met telefoons. (foto Sjaak Noteboom) De Waddinxveense gemeenteraad kwam vorige week donderdagavond in spoedeisende vergadering bijeen, teneinde te beslissen over het aangaan van een geldlening. Tijdens de vergadering bleek, dat het aanvankelijk gepubliceerde bedrag van twee miljoen gulden was teruggebracht tot 150.000. De raad ging akkoord met de lening, die werd aangegaan voor een periode van tien jaar en zeven maanden tegen een rente van 5 5/8 jaar. De straf van kantonrechter mr. J. A. Bronkhorst was hoger dan de eis van de officier van justitie, mr. A. C. van der Spek. De kanton rechter rekende het de Waddinx- vener zwaar aan, dat hij alcohol houdende dranken had gebruikt. Niet onvermeld willen we laten, dat het toekomstige Waddinxveense hoofdwinkel centrum naar onze mening een belangrijker streekver- zorgend karakter kan krijgen, dan die welke het door het COM wert toegedacht. Vooral voldoende parkeerruimte zal in dit verband van uitermate grote betekenis zijn. De laatste tijd is er reeds voortdurend overleg tussen gemeente en middenstand. Wij hopen dat dit overleg, dat op korte termijn verder wordt voortgezet, zal leiden tot een verdere uitwerking van reële plannen, die in alle opzichten de belangen van de totale Waddinxveense gemeenschap zullen dienen. J.H.M. De gelden zullen o.m. worden ge bruikt voor aankopen e.d. verband houdende met de toekomstige ver betering van de Wühelminakade en voor de aanleg van de nodige lei dingen in de Vondel wijk. Het over- bnjvende bedrag zal worden be stemd voer de scholenbouw, om hierbij geen vertraging te laten on treden. Al kort na het begin van de open bare vergadering ging de raad op voorstel van burgemeester Van der Hooft over tot besloten beraad.'a- gingen, o.a. verband houdende met bepaalde aankopen. Teneinde enke le hiermede verband houdende be sluiten te kunnen nemen werd later nog weer een korte openbare ver gadering gehouden. Tijdens de verdere bijeenkomst, die een informeel karakter droeg, installeerde de voorzitter een twee tal commissies van raadsleden en kwamen de Waddinxveense winkel- plannen en het gewijzigde raad- huisplan ter sprake. Bij de installatie van de verkeers- commissie zei de heer Van der Hooft De deze maand van kracht ge worden loonsverhoging in de meu- bel-industrie zal van de bedrijven de uiterste inspanning vragen, om dat de verhoogde kosten, zeker ten aanzien van export, niet door prijs verhogingen kunnen worden opge vangen. In de meubelindustrie wordt over het algemeen gekampt met perso neelsgebrek. Het verslag constateert een te hoge gemiddelde leeftijd in dit v.ak, doordat ouderen afvallen, terwijl geen jongere krachten toe vloeien. De industrieën van sport, speel goed, kampeer- en houtartikelen ondervonden sterke concurrentie van de landen achter het ijzeren gordijn en van de EEG-landen, door het verdwijnen van de invoerrech ten. Een prijsverlaging wordt nodig geacht, hoewel het de vraag is of dit door de loonsverhogingen wel kan worden gerealiseerd. In de speelgoedindustrie was men over het algemeen niet ontevreden over het jaar 1964. De vraag naar het betere artikel zette dit jaar ver- der door. Voor de nogal loonintensieve fa brieken van transportmiddelen en de carrosseriebedrijven was in 1964 de situatie minder gunstig dan in 1963. Verminderde belangstelling van de overheid voor grote op drachten en te onregelmatige be stellingen, o.a. van autobussen, ma ken dat men over het algemeen te duur moet worden, omdat er geen grote series kunnen worden opge zet. Woensdag 17 februari: Jaarvergadering Ned. Christ. Vrou wenbond in het Geref. Verenigings gebouw aan de Stationsstraat, aan vang 19.3Ü uur. Buitengewone vergadering van de middenstand in hotel „De Unie”, Kerkweg, aanvang 20.00 uur. Donderdag 25 februari: Ledenvergadering Chr. Boeren- en Tuindersbond in Herv. Wijkgebouw Esdoorniaan, aanvang 19.30 uur. Woensdag 3 maart: Feestavond W.Z.C. aanvang 20.00 uur. Zendingsavond in het Geref. Ver enigingsgebouw aan de Stations straat, aanvang 19.30 uur. (vervolg van pagina 1) „Verbrokkeling door verspreide winkelvestigingen dient zoveel mo gelijk van gemeentewege te worden tegengegaan”, aldus het COM. Het liefst had deze organisatie de opzet van het winkelcentrum Kon. Wil- helminaplein van beperkter om vang gezien. Voorts wordt gesug gereerd af te zien van winkelbouw in de Vondelwijk. Bovendien stelt het COM voor het in zuidelijke deel van Groens waard geprojecteerde winkelcentrum zodanig noordwaarts te verplaatsen, dat met één buurt winkelcentrum kan worden vol staan voor Groenswaard Zuid en Noord. Het koopcentrum Dorp wordt door het COM in de toekomst veel meer de functie toegedacht van am bachtelijk centrum, temeer omdat daar reeds vele ambachtelijke be drijven zijn gevestigd. Het ontbreken van een aaneen gesloten winkelfront in de Dorps straat voldoet niet meer aan de eisen van de moderne consument. Om een maximale vergelijkingsmo gelijkheid te bereiken, verlangt de consument een zoveel mogelijk aan eengesloten winkelfront. Wel ge looft het COM, dat de thans in de Dorpsstraat gevestigde winkels een verzorgingstaak krijgen voor een deel van het nieuwe uitbreidings plan Groenswaard. Donderdag 21 januari: Jaarfeest CJM.V. in het Geref. Ver enigingsgebouw aan de Stations straat; aanvang 7.30 uur ’s avonds. Jaarvergadering afdeling Tennis van Be Fair, in het clubgebouw aan de Smepweg, aanvang 2U.00 uur. Zaterdag 23 januar: Ruilbeurs m het clubgebouw van speeltuinvereniging ’De Paddestoel’, Lijsterbesstraat, aanvang 14.00 uur. Dinsdag 26 januari: Jaarvergadering hengelsportvereni- ging „Waddinxveen'', in het Geref. Verenigingsgebouw, aanvang 20 uur Donderdag 28 januari: Gemeenteraadsvergadering, Kaadhuis, 20 uur. Dinsdag 2 februari: Geref. Mannenvereniging; spreker: ds. J. Spoelstra. Aanvang 19.30 uur in het Geref. Verenigingsgebouw. Woensdag 3 februari: Culturele Kring: Toneelvoorstelling 'De Verklikker', in het Gerei. Ver enigingsgebouw Stationsstraat, aan vang 20.00 uur. Dinsdag 16 februari: Buitengewone vergadering van de middenstand in restaurant ’Royal’, Koningin Wilhelminaplein, aanvang 20.00 uur. Een in eigen gemeente gelegen winkelconcentratie kan echter de belangstelling van de consument houden op voorwaarde dat de ver scheidenheid van de daar aange boden goederenassortimenten en de aldaar aanbiedende ondernemers voor die consument genoegzaam aantrekkelijk zijn. Indien voorts de wijze en de zorg waarmede de ar tikelen aan de consumenten worden gepresenteerd, niet te wensen over laat en tevens het totaal van de daar aangeboden assortimenten een afgerond geheel van zijn behoefte bestrijken. In dit verband dient veel aandacht te worden besteed aan het uiterlijk aanzien van de winkels alsmede aan de inrichting van de etalages. Aan het te vormen hoofdwinkel centrum in Waddinxveen kent het COM in de eerste plaats een ver zorging van de gehele Waddinx veense woongemeenschap toe, maar daarnaast dient toch ook rekening te worden gehouden met een streek verzorgende functie, hoewel die niet al te groot van omvang zal zijn. Met nadruk wordt ook gewezen op de noodzaak van voldoende parkeer ruimte in de onmiddellijke omge ving van het hoofdwinkelcentrum. Op Rijksweg 12 zijn in de nacht van zaterdag op zondag als gevolg van gladheid drie auto's geslipt. Omstreeks half twaalf slipte een uit Schiedam afkomstige personenauto en sloeg over de kop. De bestuurder liep lichte verwondingen op. Rond middernacht slipte een door een dame uit Doorn bestuurde auto, die tenslotte in een bouwland tot stilstand kwam. De bestuurster en een mede-inzittende moesten met verwondingen naar het St. Jozef - ziekenhuis in Gouda worden over gebracht. Om half vier ’s nachts slipte een personenauto uit Utrecht. Mevrouw P., die naast haar man zat, werd uit de auto geslingerd en moest met ernstige verwondingen eveneens naar het St. Jozefpaviljoen worden vervoerd. De betrokken auto’s wer den zwaar beschadigd of totaal ver nield. Het COM wijst er op, dat de grote winkelcentra, die in een ruime straal rond Waddinxveen zijn ge legen, waarbij met name die van Gouda, Rotterdam en Den Haag worden genoemd, ook een rol blij- Aanrijding op hoek Kerkweg- Oranjelaan Op de hoek Oranjelaan-Kerkweg kwamen vorige week vrijdagmiddag een Volkswagenbusje en een brom fiets met elkaar in botsing. De be stuurder van de auto, de heer v. d. D. uit Bergambacht verleende geen voorrang aan de Waddinxveense bromfietser L.G., die door zijn te hoge snelheid niet tijdig meer kon remmen. De bromfietser liep slechts wat builen en schrammen op. Zo wel bromfiets als Volkswagenbusje kregen flinke schade. BIOSCOPEN TE GOUDA Schouwburg Bioscoop: heden: 20.15 uur, „Heeft zij een kans” (Chans), (18 jaar); vr. 20.15 uur, zat. 15, 19 en 21.15 uur, en zon. 15 en 17 uur, „Apachen in de aanval” (14 jaar); zon. 19 en 21.15 uur, ma. t/m wo. 1430 en 20.15 uur: „Wilde Aardbei en” (18 jaar). Op Rijksweg 12 raakte vorige week vrijdagochtend om vier uur een truck met oplegger, komende uit de richting Utrecht en rijdend in de richting Den Haag, van de weg. Vermoedelijk is de bestuurder M.J.M.H. uit De Lier door slaap overmand geraakt, waardoor de zware wagen van het goede spoor week. Het gevaarte vernielde eerst een afrastering en kwam toen in de beneden langs de weg lopende berm terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. Een zware kraanwagen had ge ruime tijd nodig om de truck met oplegger weer op de weg te krijgen. him langdurig raadslidmaatschap het beste over een dergelijk regle ment kunnen oordelen, alsmede de heer H. Huizer. De heer Slob werd tot voorzitter benoemd. Adjudant Kruit gaf aan de hand van een door de politie bijgehouden kaart een overzicht van de ongeluk ken, die in Waddinxveen in 1964 zijn gebeurd. Hierbij noemde hij ook de oorzaken, die op bepaalde punten veelvuldig ongevallen ver oorzaken. Uitvoerig werden daarna de win- kelplannen in de omgeving van de hefbrug besproken, terwijl de raads leden tenslotte de gelegenheid kre gen kennis te nemen van de gewij zigde plannen voor het nieuwe Waddinxveense raadhuis. Van beide laatste projecten geven wij elders in deze krant een uitvoerig overr zicht. aanzienlijk toe. De import van meubelen onderging een belangrijke stij ging. Daarentegen nam onze export naar weinig toe. dere mechanisatie wordt belemmerd door een gebrek aan standaardisatie van de produktie. De siroopwafelproduktie verliep in 1964 bevredigend. Nog steeds blijkt het moeilijk een exportmarkt op te bouwen. Men verwacht, dat dit in een later stadium van de EEG, wanneer fiscale belemmerin gen zijn verdwenen, beter zal ge lukken. De verfindustrie kampte met het probleem van sterk gestegen kosten in alle sectoren. Lonen en grond stoffen stegen, zonder dat deze kos ten door prijsverhogingen konden worden gecompenseerd. Enerzijds werden de prijsverhogingen beperkt door het ministerie van economische zaken en anderzijds maakte scherpe buitenlandse concurrentie de ver hogingen vrijwel onmogelijk. Door een verdere rationalisering en een verhoging van de omzetten kon in deze bedrijfstak toch nog een nor maal bedrijfsresultaat worden be haald. Er wordt gezocht naar wegen om verder in de Europese markt te penetreren. Bij de timmerfabrieken zullen de resultaten in 1965 ongetwijfeld on gunstig worden beïnvloed door tal van kostenstijgingen, die niet kun nen worden doorberekend. In deze bedrijfstak kampt men met het structurele probleem, dat een ver- groter verzorgingsgebied, dan alleen maar de eigen buurt. Wanneer de winkelvoorzie ningen in Groenswaard ech ter niet te omvangrijk wor den, kan het Kon. Wilhelmi naplein mede door de toe komstige goed verbinding via de ontworpen spoorwegtunnel, ook een taak voor Groens waard krijgen. Wij juichen een wat ster kere concentratie van de win kels in Waddinxveen toe. De consument heeft hierbij alle belang, temeer omdat deze daardoor beter prijs- en kwa- liteitsvergelijkingen zal kun nen gaan maken. Anderzijds zal een concentratie de be drijfsresultaten van de mid- denstandszaken alleen maar ten goede komen. ven spelen voor de consument te Waddinxveen. Met de suggestie van het COM, om de winkels in de Vondelwijk maar te vergeten, kunnen we allerminst mee gaan. Het zou niet verant woord zijn deze nieuwe om vangrijke wijk de enkele win kels voor de dagelijkse le vensbehoeften te onthouden. In het Sniepkwartier hebben de daar gevestigde buurtwin- kels bewezen, dat dergelijke zaken nodig zijn en zeker kunnen renderen. In het kader v.an de nieuwe plannen voor een hoofdwin- kelconcentratie Kon. Wilhel minaplein misschien wel iets te groot geworden en is deze in feite toch gericht op een Qe Waddinxveense midden- l stand heeft de laatste ja- ren in een moeilijke positie veraeerd. Niet zo zeer wat betreft de bedrijfsresultaten, maar een alles beheersende vraag voor velen was: „Wat gaat er in Waaamxveen ge beuren”. De snelle groei van ae gemeente was en is uiter- aara voor de winkeidrijvende nuaaensiand een aangeiegen- neid van de eerste orue. Alle middenstanders met initiatief, en nat zijn er in Waddinxveen geluKKig velen, waren er van overtuigd, dat zij hun bedrij ven aan de nieuwe omstan- uigneuen zouden moeten aan passen. Daarbij rees tevens de vraag, waar de aanpassingen zouuen moeten gesemeden. Als gevolg van de wat moei lijke vorm van Waddinxveen, lagen vele midaenstandsbe- arjjven vreemd verspreid door de gemeente, waardoor eigenlijk, nergens een natuur lijk centrum bestond. De eni ge grotere concentratie van Betekenis bevond zien in de naoijneid van de brug. Juist in een plaats als Wad dinxveen, waar vele forensen kwamen en komen wonen, die nog nauwe bindingen hebben met grote steden als Rotter dam en Den Haag, is een aan trekkelijk winkelcentrum, dat de koopkracht sterker aan de eigen gemeente bindt, nood zakelijk. In de afgelopen jaren is de Passage aan de Kerkweg uit gegroeid lot een gezellig win kelcentrum en het is duide lijk, dat de bouw van een tweede winkelgalerij aldaar de aantrekkingskracht van dit centrum nog zal vergroten. Anderzijds wist het Brugcen- trum ook zijn aantrekkings kracht te behouden, mede door enkele daar gevestigde sterk publiek trekkende be drijven. Het was dan ook duidelijk dat bij de bepaling, waar Waddinxveens hoofdwinkel centrum moest komen, het oog op beide centra was ge richt. De in 1964 verwachte terugslag in de meubelindustrie is gelukkig uit gebleven en de bedrijven waren het gehele jaar goed van orders voorzien. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en omstreken. Hoewel de loonexplosie in 1964 enerzijds een kostenstijging veroorzaakte, nam anderzijds de binnenlandse vyaag Een 41-jarige Waddinxveense au tomobilist, die op de avond van de 5e mei van het vorige jaar met zijn auto door het rode stoplicht van de hefbrug reed en daarbij een slag boom ramde, is door de Goudse kantonrechter veroordeeld tot een boete van vijftig gulden of tien da gen hechtenis, alsmede een voor- waardeïijke gevangenisstraf van één week met een proeftijd van twee jaar en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een half jaar met jtneens twee verheugd te zijn, dat er bij de raadsleden zulk een grote belang stelling bestaat voor de verkeers problemen. De voorzitter noemde een aantal punten, waaraan de com missie zijn aandacht zou kunnen schenken. Ook vroeg hij de commis sie de straatverlicnting in de be schouwingen te willen betrekken. Sprekende over de verkeersonge lukken in Waddinxveen, zei de bur gemeester, dat 90 procent van de ongelukken is te wijten aan roeke loosheid, onbezonnenheid en onbe leefdheid. In het aantal van 279 ge registreerde ongelukken in 1964 zyn met begrepen de ongevallen, waar bij geen politie-assistentie is inge roepen. De fractievoorzitter van de VVD, de heer J. H. Mol, die als voorzitter van deze commissie optreedt, merk te op, dat het met alleen een com missie zal moeten zijn van woorden, maar ook van daden. Om zijn taak te kunnen vervullen, zal de com missie er op uit moeten trekken, ook bij nacht en ontij. De heer Mol wees erop, dat Wad dinxveen gelukkig nog niet levens gevaarlijk is, maar het toenemende inwonertal en de snel voortzettende motorisering zouden dit kunnen veranderen. Hij zag de taak van de commissie dan ook preventief. Verheugd was spreker met de as sistentie, die de commissie krijgt van de commandant van de rijkspo litie, adjudant J. Kruit, de adjunct- directeur van Openbar Werken, de heer A. M. Zwamborn en de chef algemene zaken van de gemeente secretarie, de heer W. F. Meijer. Voorts deelede de voorzitter mede, dat de commissie steeds een afge bakend onderdeel, betrekking heb bend op het verkeer onder de loupe zal nemen. Het college van B. en W. en de raad zullen door middel van inte- rim-rapporten op de hoogte worden gehouden van de vorderingen en aanbevelingen van de commissie, waarin voorts zitting hebben de raadsleden A. H. van Gent (PvdA), J. van den Roovaart (CHU), mr. H. T. van Schalk (KVP) en D. Uit- beijerse (Herv. Kiesver.). Op don derdag 4 februari a.s. zal deze com missie een eerste werkvergadering houden. Vervolgens installeerde burge meester Van der Hooft een com missie ad hoc, die een door B. en W. opgesteld nieuw reglement van orde voor de raads- en commissieverga deringen zal bestuderen en hierover zo nodig verdere aanbevelingen zal doen. In deze commissie hebben zit ting de raadsleden J. P. van Oosten, W. C. Slob en T. Ververs, die door In Rotterdam-Zuid is een gedeel te in gebruik genomen van de nieuwe Dr. Daniel den Hoed Kli niek. Deze kliniek, bestemd voor patiënten met gezwelsziekten en rheumatische aandoeningen, is van groot belang voor Rotterdam en wijde omgeving. De rheuma-afdeling, die plaats biedt aan 150 patiënten, is op één na de grootste in West-Europa. Door deze ruime accommodatie is het mogelyk patiënten met rheumati sche aandoeningen al in een vroeg stadium op te nemen. M..; de bouw en inrichting van dit speciahoiische ziekenhuis is een bedrag van 23 miljoen gulden ge moeid. Het onlangs verschenen rapport van het COM (Cen traal Orgaan ter Bevordering van de Bouw van Midden- standsbedrijfspanden) advi seert ook zeer nadrukkeiijk tot het creëren van één hoofd winkelcentrum en spreekt I van een „aan-elkaar-breien” van Brugcentrum en Passage. In feite betekenen de op pagina 1 vermelde plannen van B. en W., dat in grote lijnen aan het COM-advies tegemoet wordt gekomen. Alleen is het jammer, dat er tussen beide centra altijd een hiaat blijft bestaan, waardoor nimmer een aaneengesloten winkelfront tot stand zal ko men. In dit verband kunnen echter het postkantoor, de di verse kantoren van de ban ken en eventuele andere o- penbare voorzieningen, een bindend element gaan vor men. We zijn van mening, dat het gemeentebestuur bij de ver dere uitwerking van de plan nen aan dit laatste element zeer veel aandacht zal moeten schenken. In vroegere plan nen is reeds rekening gehou den met de vestiging van een gebouw, dat het karakter moet krijgen van een schouwburg annex bioscooptheater van be scheiden omvang, ten behoeve van de plaatselijke ontspan ning en verdere ontplooiing van het culturele leven. We hopen van harte, dat dit schouwburgplan (van de psy chologisch weinig gelukkige benaming dorpshuis moeten we langzamerhand af) in die omgeving inderdaad nog eens zal worden geraeliseerd. Een dergelijke centrale ligging zou zowel consument als be drijfsleven ten^goedekomen. Ook het creëren van parkeer ruimte tussen beide winkel centra kan een bindend ele ment vormen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 3