in meer Extra aandacht voor voor hoe vaak verstoort de bel uw rust? Rendabele exploitatie eerste vereiste Centrale wijkverwarming brengt wooncomfort in 900 huizen Europadag 1965 Viering op 3 maart schoolkinderen RAIFFEISENBANK Bewoonbaar L Brouwer Onafhankelijk nieuwsblad voor Waddinxveen en omstreken (verschijnt elke donderdag) Bouw in villawijk spoedig mogelijk Bloksweg werd glijbaan mil joe n project kwam gereed IS van Wijkverwarming Officiële start uitgesteld Boete 5, Overtreding bromfietsverbod Viering bevrijding en Koninginnedag In verband met de twintigste her denking van de bevrijding van Ne derland op 5 mei a.s. zal ook in Waddinxveen meer aandacht wor den gegeven aan de viering van deze bevrijdingsdag. Stationsplein: Parkeerbeperking voor fietsen Culturele Kring Voordracht door Harriët Freezer I' y y L A Nesse 40 I Rode lamp Geld terug Schoorsteenloze huizen f 2,5 miljoen tai Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 20e JAARGANG - Nr. 1022 i I 9-n a££e q/xede. i verdwijnen. !i i’ Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon 2238. Kantooruren: dagelijks van 9 - 12.30 uur en van 2-4 uur, bovendien op vrijdagavond van 7-9 uur. aangesloten bij DECOÖPERATI EVECENTRALE RA1FFEISEN-BANKTE utrecht Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje laan 9, telefoon 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdag 12 uur v.m. Oranjelaan 42, telefoon (01828) 2265, postrekening 79138 bijkantoor: Willem de Zwijgerlaan 57, telef. (01828) 2046 De huisbel. Wèg uw rust. Wéér een man-met-een-kwitantie aan de deur. Wéér wisselen (of misschien niet kunnen wisselen). Dat gaat zo de hele dag door. Maar dat hoeft niet. Want de bank neemt al uw zorgen over. Open een rekening bij onze bank. Betaal alles per bankgiro. Dan heeft u rustl een. (xecpdfi ilppA ^ec/Zn^ie^ecde Twee onopvallende vierkante gebouwtjes in de Vondelwijk, één aan de Busken Huetlaan en één aan de Tollenslaan, zijn van vitaal belang voor de thans in aanbouw zijnde Vondelwijk. Zodra deze wijk is voltooid zijn niet minder dan negenhonderd gezinnen gedurende de wintermaanden afhankelijk van de in deze gebouwtjes ondergebrachte installaties. Hier staan de ketels, waarin de warmte wordt geproduceerd om straks al die negenhonderd huizen van een behaaglijke temperatuur te voorzien. Na grotere steden als Rotterdam, Groningen, Deventer, Delft, Tilburg, Breda en andere heeft nu ook Waddinxveen een systeem van centrale wijk verwarming. De officiële ingebruikstel ling van de centrale wijkver warming in de Vondelwijk, die hedenmiddag met enig vertoon zou plaats vinden, is verschoven naar een nog na der te bepalen datum. Het uit stel van dit officiéél gebeuren is echter niet van invloed op de werking van de installatie, die reeds warmte aan de be woners aflevert. alarmschel in enkele nabij gelegen woningen, waarvan vast staat, dat er altijd mensen zijn om dan de ge meentebedrijven te waarschuwen. De bouwer van de gehele wijkver warming, de Amsterdamse Verwar- mingsmaatschappij staat er voor in, dat over het algemeen binnen het uur een monteur ter plaatse is, om het euvel te verhelpen. (vervolg op pagina 3) Overigens behoeven de bewoners van de Vondelwijk niet al te be vreesd te zijn voor het volledig weg vallen van de centrale wijkverwar ming. In beide ketelhuizen staan volautomatische, beproefde installa ties, die ieder een deel van de Von delwijk van warmte voorzien. Twee ketels in ieder ketelhuis, samen met eer. zodanige capaciteit, dat het zerfs bij behoorlijke koude, in de huizen ’goed’ warm zal worden. Mocht één van de ketels het laten afweten als gevolg van een techni sche storing, dan neemt de tweede ketel automatisch het door de uit gevallen ketel bediende deel over. Weliswaar bezit die ene ketel dan niet voldoende capaciteit om de be trokken woningen volledig warm te houden, maar toch blijven de radia toren warm. Bij de geringste storing van de installatie treedt echter te vens het alarmsein in werking, na melijk een rode lamp op het dak van het betrokken ketelhuis g.aat branden en tegelijkertijd rinkelt de Monteurs van de Amsterdamse Verwarmingsmaatschappij voeren de laatste controlewerkzaamheden uit aan de installatie in het ketelhuis aan de Busken Huetlaan. (foto Sjaak Noteboom) Kopers van huizen zullen ontdek ken, dat de centrale verwarmings- installatie is inbegrepen in de koop som. Bij huurwoningen is de bin- neninstallatie verwerkt in de huur prijs. Daarnaast komen dan de kos ten van verwarming, zoals oliever- bruik, afschrijving verwarmingske tels, ketelhuizen, buitenleidingen, onderhoudskosten aan de installa ties, e.d. Deze kosten worden opge vangen door een maandelijks vast bedrag, dat de aangesloten bewo ners zulen moeten betalen. Eenmaal per jaar wordt het werkelijk aan deel dat iedere aangeslotene moet bijdragen verrekend, met het maan delijkse bedrag, dat in feite als een voorschot k.an worden beschouwd. De maandelijkse kosten, die afhan kelijk van de woning, zullen vari ëren van circa 22,— tot 34, zijn zodanig berekend, dat bij nor maal stoken in de gehele woning, meestal bij de jaarlijkse afrekening niet behoeft te worden bij betaald. gebouwde en in aanbouw zijnde huizen, die op de centrale wijkver warming zijn aangesloten, werden namelijk de schoorstenen achterwe ge gelaten, zodat plaatsing van een kachel in die huizen niet mogelijk is. De enige mogelijkheid tot nood- verwarming schuilt voor de bewo ners in elektrische kachels of ande re niet van schoorstenen afhanke lijke verwarmingstoestellen. Onge twijfeld heeft het achterwege laten van de schoorstenen kostenbespa rend gewerkt, maar of iedere be woner gelukkig zal zijn met een volkomen schoorsteenloos huis, dat blijft een vraag. Verheugend achten wij, dat van de zijde van de ge meente reeds is medegedeeld, dat er in Groenswaard wel weer schoor stenen op de huizen zullen komen, mede in verband met plannen om daar de woningen individueel van een centrale aardgasverwarming te voorzien. De ongeveer negenhonderd gezin nen, die in de toekomst hun warmte uit de twee nauwelijks opvallende ketelhuizen zullen ontvangen via de in de grond weggewerkte geïsoleer de leidingen, moeten volledig op de installaties kunnen vertrouwen. Het eventueel uitvallen van de volledige verwarmingsinstallatie betekent kou. In de thans in de Vondelwijk Postgiro 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. Het gedurende bepaalde uren van het weekeinde geldende bromfiets verbod op de Kerkweg heeft het afgelopen weekeinde een tiental jeugdige bromfietsers een boete ge kost. Nadat gedurende het eerste weekeinde ,dat het bromfietsverbod van kracht was, met waarschuwin gen werd volstaan, is de politie het afgelopen weekeinde tot strengere maatregelen overgegaan. De brom fietsers konden hun overtreding contant met vijf gulden betalen. Ook houdt de politie strenger toezicht op het fietsen op trottoirs. Deze overtreding kost bij contante betaling een rijksdaalder. Ter voorbereiding van de viering van deze dag worden tijdens een filmvoorsteling op vrijdag 26 febru ari in het Geref. verenigingsgebouw voor de leerlingen drie films, be trekking hebbend op de eenwording van Europa, vertoond. De aubade van schoolkinderen, die andere jaren op Koninginnedag wordt gehouden, zal nu plaats vin den in de ochtenduren van woens dag 5 mei. Onder auspiciën van de Oranje vereniging wordt er die middag een grote optocht georganiseerd, waar aan scholen, bedrijven en vereni gingen kunnen deelnemen. Het ligt in het voornemen deze optocht een historisch karakter, speciaal betrek king hebbende op de oorlogsjaren 19401945 te geven. Op Koninginnedag, vrijdag 30 april, zullen de scholen in de och tenduren kinderspelen organiseren voor de eigen leerlingen. De dodenherdenking op dinsdag avond 4 mei bij het monument op het Stationsplein zal ook van groter omvang zijn dan andere jaren. On der meer zullen schoolkinderen hier het Wilhelmus zingen. Teneinde te voorkomen dat trein reizigers gedurende vele uren hun fietsen tegen de gevel van het sta tion op het Stationsplein plaatsen is een destijds door de raad aanvaarde parkeerbeperking voor rijwielen thans van kracht geworden. Voort aan mogen fietsen niet langer dan een kwartier op het Stationsplein worden geplaatst. Veel groter is de kans, dat bij ver standig gebruik van de verwarming in de loop van het najaar bij de jaar-afrekening geld wordt terug ontvangen. De door de bewoners verbruikte warmte wordt berekend met behulp van de op de radiatoren geplaatste warmte-meters, die over het alge meen in de juli-maand door de N.V. Warmtemeter uit Schiedam zul1 en worden opgenomen. Niet minder dan ruim één mil joen gulden is door de gemeente Waddinxveen geïnvesteerd in de ketelhuizen, installaties, leidingen, tanks, e.d. De plaatsing van de bin nenleidingen en radiatoren in de circa negenhonderd aan te sluiten woningen, vergt een bedrag, dat omstreeks anderhalf miljoen gulden bedraagt. Dit bedrag behoeft de ge meente echter niet te investeren, omdat dit per woning direct wordt betaald door de eigenaren/bewoners of de verhuurders, zoals b.v. de wo ningbouwvereniging. Zoals ieder noramal bedrijf, zal de centrale wijkverwarming een rendabel bedrijf moeten worden, waarvan de kosten volledig worden gedragen door de gebruikers. Het door de gemeente geïnvesteerde bedrag, waarvoor een geldlening werd afgesloten, zal uit de exploi- tatie-opbrengst moeten terugvloeien in de gemeentelijke kas, teneinde de lening te kunnen aflossen en de daarop drukkende rentelast te kun nen betalen. Gelukkig raakt ook in ons land de tijd voorbij, dat centrale verwar ming als een luxe wordt beschouwd. Zeker in een land met een klimaat als het onze is centrale verwarming eigenlijk een vereiste om een huis het gehele jaar door werkelijk be woonbaar te maken. Daarom is het verheugend dat het Waddinxveense college van B. en W. en de raad nog geen jaar geleden de knoop doorhakten en besloten tot aanleg van een centrale wijkverwarming in de Vondelwijk, waardoor alle ge zinnen in de daar kortelings gereed gekomen huizen of de nog te bou wen huizen van dit stukje moderne wooncomfort kunnen gaan meege nieten. Ongeacht of men in een koophuis of een huurwoning komt, de centrale verwarming is er. En dat alles in feite voor een bedrag, dat niet hoger ligt, dan wanneer men het huis met kachels e.d. zou gaan verwarmen. De schrijfster en voordrachtskuns- tenares Harriët Freezer is door de Stichting „Culturel Kring Waddinx veen” uitgenodigd voor een bezoek aan Waddinxveen. Woensdagavond 24 februari a.s. treedt in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stations straat voor het voetlicht. Zij is één van die schrijfsters van opgewekte stukjes en zogenaamde ’cursiefjes’ in een vaste hoek in de krant, waaraan na de oorlog zo’n grote behoefte bleek te bestaan. Zij is vast medewerkster van Het Pa rool en schrijft regelmatig in Else vier. Er zijn stukjes uit De Groene Amsterdammer in gebundelde vorm verschenen en ook vier andere boe ken waaronder twee detectiveboe- ken. Dit najaar (1965) verschijnen twee boekjes van haar hand. Ze werkte mee aan tal van radio programma’s en een literair tele visieprogramma, terwijl ze ook als disc jockey optrad. Al enige jaren werkt ze vast mee aan een woens- dagochtendrubriek van de Vara en aan het Etherforum. Bovendien zijn er haar lichtvoetige causerieën, die meer conference zijn dan lezing. Zij zegt hiervan: „Omdat je nooit vooruit weet wat voor pu bliek er komt, is het steeds een ver rassing. En het valt mij altijd weer op, hoeveel je zeggen kan in zo’n praatje, als je het maar met een lach doet.” Abonnement: j 1,40 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: 0,13 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. den van 1 De terreinen in het uitbreidings plan Oranjelaan zijn nu praktisch bouwrijp en binnenkort kan aldaar met de bouw van woningen een aanvang worden gemaakt. Bij de gemeente zijn reeds verscheidene bouwplannen voor bungalows in het betrokken gebied ingediend. Tot op heden heeft het weer weinig nade lige invloed gehad op de hier uit te voeren rioleringswerken en de voorbereidingen voor de straten aanleg, alsmede het vorm geven aan de midden in dit uitbreidingsplan liggende vijver. Aan de viering van de Europadag op woensdag 3 maart a.s. zal dit jaar in Waddinxveen veel aandacht worden geschonken. De leeringen van de hoogste klassen van de lage re scholen, alsmede de leerlingen van de beide Ulo-scholen en van de landbouwhuishoudschool zullen bij de Europadag worden betrokken. Verwacht wordt, dat diplomatieke i vertegenwoordigers van de zes lan- a- „Klein-Europa” een deel van de viering in Waddinxveen zul len bijwonen. Zo mogelijk zal een diplomaat van een der landen het woord voeren. In de ochtenduren wordt op alle Waddinxveense scholen de Europa- vlag gehesen. Hiervoor is op het ogenblik een aantal vlaggen in de maak bij de Chr. Landbouwhuis houdschool ’de Rank’. Om half elf verzamelen de leer lingen van de zesde klassen van de lagere scholen, de Ulo-leerlingen en de leerlingen van ’de Rank’ zich op het plein voor het gemeentehuis, waar de vlaggen van België, Lu xemburg, Frankrijk, Italië, West- Duitsland en Nederland zullen wor den gehesen. Daarbij zullen de leerlingen van de lagere scholen en van de huis houdschool het Nederlandse volks lied zingen. De volksliederen van West-Duitsland, Italië en Luxem burg worden gezongen door de leer lingen van de openbare Ulo en de leerlingen van de Chr. Ulo zingen de volksliederen van Frankrijk en België. Voorts zal op alle scholen tijdens speciale lessen aandacht worden besteed aan de betekenis van de Europadag. Zaterdagnacht is op de Tweede Bloksweg nabij de boerderij van de heer Van Tilburg een auto geslipt op het ter plaatse zeer glad gewor den wegdek, en in' de sloot beland. In verband met werkzaamheden in de omgeving, waarvoor veel grond moest worden verplaatst, was er op de 2e Bloksweg een dikke kleilaag ontstaan, die de auto van de heer J. W. uit Wilnis noodlottig werd. Hoewel de brandweer heeft ge tracht de weg schoon te spuiten, bleef de klei muurvast zitten en hield het wegdek slipgevaarlijk. De technisch-opzichter van de Zuidplaspolder, de heer Schudde- beurs uit Moordrecht, heeft als noodmaatregel zondagochtend een dikke laag wit zand op de glibbe rige kleilaag laten aanbrengen, om op die manier het slipgevaar te be perken. Voorts werden waarschu wingsborden en rode vlaggen ge plaatst. Verwacht wordt, dat de zand- en kleilaag, wanneer het weer droog blijft, spoedig zal verpulveren en 1 ïlR 4’' -■

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 1