halve Verf fabriek werd in twintig maal vijf groot zo en verschuiven eeuw EEG zal belastingdruk in ons land 1 ROUWER ■FETER fl.V. Wed. Boonstoppeh internationaal bedrijf: Op ranglijst bij de eerste tien verffabrieken Twee kinderen U waagt Agenda li Opening winkel dieren en tuin artikelen Jeugdmeeting werden in 1964 uitgezonden Gezinsverzorging BROLWER ■h Prijs f 45,75 FRA-VA-KO’s WARENHUIZEN r Bioscopen te Gouda Geslaagd Exposities Mr, K, Millenaar bezocht Waddinxveen Tip 'ogino 3 inxveen - maart vij - De goede buur helpt in nood Schot iu de roos modelijn is "HELEMAAL NIEUW". Laboratorium Kogels Miljoenen blikken In uithoek Eigeu filialen F biedt U dit voorjaar een japonnetje met alle modische details i i ÏH M3 f en 1 I mooie cotton satin, a De biesje. 2 diepe borden met gekleurde rand voor f 1,50 Nesse 40 Telefoon 2996 Volgens spreker zal er een nivel lering tot stand moeten komen tus sen de druk tussen directe en in directe belastingen in de verschil lende EEG-landen. Voor Nederland zal dat ongetwijfeld een verschui ving inbonden van de directe naar de indirectebelastingen. Eikenlaan ïeplaan Telefoon 2401 b.g.g. 2184 Als u toch in onze zaak bent vraagt dan tevens naar onze SPECIALE AANBIEDING Zolang echter de belangrijke be lastingen in de zes EEG-landen niet zijn gelijk gemaakt kan b.v. nog niet worden gesproken over de har monisatie van de tarieven van de omzetbelasting. het nationaal produkt. Dat is vol gens de heer Millenaar ongeveer gelijk aan de percentages van Duits land en Frankrijk. ZELF'TUINIEREN^ Diverse soorten rozen, heesters koniferen bolien perkplanten, zaden enz. Schouwburg Bioscoop: heden 20.15 uur: ’Too hot to Handle’; vr. 20.15 uur, za. 15, 19 en 21.15 uur, zo. 14, 17, 19 en 21.15 uur, ma. en di. 14.30 en 20.15 uur: 'AHez France’. Naar de mening van de heer Mil lenaar moet het algemene finan ciële beleid een garantie inhouden voor het behoud van een eigen „klimaat” voor elk land. zachtglanzend "cash- mir flower" dessin. Een bijzonder bedrukt met Verhoogde bustelijn even aangege- effen kontrasterend Tientallen fabrieken in bin nen- en buitenland werden door de firma Boonstoppel ’afgestroopt’ op zoek naar een speciaal soort machine voor het mengen en verpakken van muurverven in poedervorm. Nergens werd de machine ge vonden die men nodig had. Plotseling bleek dat er op slechts enkele kilometers af stand in de eigen woonplaats een fabriek was, die de firma Boonstoppel zonder meer uit de problemen kon helpen. Het was de Machinefabriek voor Molenbouw en Transport- werktuigen fa. J. v.d. Berg Zn. aan de Henegouwerweg, die het voor Boonstoppel ge schikte apparaat vrijwel kant en klaar had staan. Naar zijn mening is het goed merkbaar aan de wijze waarop de publieke voorzieningen worden uit gevoerd, dat in landen als België en Italië de belastingdruk slechts 18% bedraagt. Miljoenen blikken verf schui ven er per jaar door de maga zijnen op weg naar afnemers in binnen- en buitenland. (foto Sjaak Noteboom) Voor het kandidaatsexamen civiel- ingenieur aan de Technische Hoge school te Delft is geslaagd de heer P. J. Venema te Waddinxveen. Onder meer sprak de heer Mille naar er zijn teleurstelling over uit, dat er op de bestedingen van het EEG-landbouwfonds geen enkele parlementaire invloed mogelijk is. Sprekende over de belastingdruk trok hij een vergelijking tussen de zes landen van de EEG. In ons land bedraagt de belastingdruk 24% van Een schot in de roos is de import geworden van een soort plakband, een Amerikaans produkt, dat een andere geïnteresseerden uit Wad dinxveen en directe omgeving om te luisteren naar een door de heer Millenaar gehouden causerie over de belastingontwikkelingen en de EEG. ideaal hulpmiddel kan vormen om snel te schilderen, zonder morsen op ruiten en andere geverfde vlak ken, zowel voor de amateur als de vakman. Het plakband hecht op alle materialen en is zonder enig risico voor beschadiging direct weer los te trekken. „Wat men niet weet”, vertelt de directeur, „is dat Boonstoppel één van de weinige verffabrieken was, die voor de tweede wereldoorlog al „doe het zelf”-verven maakte.” Hoewel de export niet wordt ver waarloosd is de aandacht in de eer ste plaats gericht op de binnenland se markt, die intensief wordt be werkt door een reizend team van 25 verkopers. Dat de zaken zich voorspoedig ontwikkelen blijkt uit het feit, dat in zes jaren tijds de omzet is verdubbeld, terwijl de per soneelsbezetting hetzelfde is geble ven. Verf maken is weinig arbeids intensief. Veel gebeurt er machinaal. Het bedrijf beschikt over een ei gen laboratorium met wetenschap pelijke medewerkers, die zelf nieu we verven ontwikkelen en zich ver der bezighooden met een voortdu rende controle op de produktie. Een bepaald systeem maakt het mogelijk in feite iedere partij verf een dub bele controle te geven, voordat deze de fabriek verlaat. Aan een speciale code op de bodem van de bussen kan worden nagegaan tot welke produktie de verf heeft behoord. Dit laatste is vooral ook van belang wanneer er later klachten mochten komen. Dan kan de klacht onmid dellijk worden onderzocht met het in het laboratorium nog aanwezige monster van die partij. Het produktieproces van verf leent zich niet erg voor een be schrijving. Het is een mengspel met pigmenten en bindmiddelen. Voor het goed fijnwrijven van de verven wordt gebruik gemaakt van zware walsen en diverse soorten roterende trommels. In die roterende trom mels zorgen honderden kilo’s kiezel stenen of metalen kogels voor het fjjnwrijfproces. Juist dezer dagen is weer een nieuw type mengmachine geïnstalleerd, waarin circa tweehon derd kilo verf tegelijk kan worden glad gewreven met behulp van bij na 170.000 metalen kogeltjes met een gezamenlijk gewicht van vijf honderd kilogram. De produktiecapaciteit van de mengmachines is erg afhankelijk van de soorten verf, maar produk- ties van vier ton verf per dag per machine zijn niet uitgesloten. En dan te bedenken dat er een zestal mengmachines vrijwel voortdurend in bedrijf is. Voor het vullen van de blikken „doe het zelf”-verf beschikt men over de al eerder vermelde vulma- chine met een capaciteit van onge veer twaalfhonderd blikken per uur. De machine vult de blikken met de juiste hoeveelheid verf, slaat de deksel er op, spuit de deksel in de kleur van de verf en via een droog- tunnel schuiven de blikken als sol daten op een rij naar de inpakkers, die ze meteen in kartonnen dozen laten verdwijnen. In de enorme magazijnen staan nog honderdduizenden lege blikken van de meest uiteenlopende forma ten, te wachten om te worden ge vuld. „Miljoenen blikken per jaar”, al dus de heer Boonstoppel, „verlaten de fabriek. Dat betekent dat we con stant enorme partijen blikken bij de blikfabrieken en eveneens grote hoeveelheden kartonnen dozen bij de kartonnage-industrie in bestel ling hebben. Wekelijks rijden de vrachtauto’s aan om de lege verpak kingsmaterialen af te leveren. Soms einige uren later zitten de blikken al in de dozen om naar de afnemers te worden verzonden. toch voldoende eigen verfindustrie aanwezig is.” Met een Belgische fabriek is een belangengemeenschap aangegaan vooreen speciaal soort muurverven. Met dit artikel kunnen muren op bijzonder aantrekkelijke wijze de- koratief worden bespoten, waarbij tevens een goede afdeklaag ont staat, die gemakkelijk is te reinigen en niet gauw beschadigt. Behalve de import van dit Belgi sche artikel voert Boonstoppel nog enkele produkten, die niet in eigen bedrijf worden vervaardigd. Onder andere een ideaal afdichtmiddel voor ramen op plasticbasis, dat veel grotere mogelijkheden heeft dan stopverf en iedere vorm van inwa teren volstrekt voorkomt. Van de totale belastinginkomsten in Nederland is 55% afkomstig uit de directe belastingen. Hetzelfde percentage geldt voor Duitsland. Voor België is dit veertig procent en voor Frankrjjk en Italië resp. 28 en 30%. Museum Het Catharina Gasthuis te Gouda: van 28 maart tot en met 25 april: tekeningen van C. A. B. Bantzinger. Geopend van 10 tot 17 uur; op zondag van 14 tot 17 uur. ZELFBED. TUINCENTRUM VAN OMWEGEN ZIJDE t/oN9 394 TELEFOON 01728-514 - BOSKOOP Wat weggedrukt in een uithoekje van de gemeente, thans nog nauwe lijks te bereiken over de smalle Wilhelminakade heeft zich in pre cies een halve eeuw een bedrijf ont wikkeld, dat in de rij vanWaddinx- veense industrieën een belangrijke plaats is gaan innemen. Het waren de vaders van de beide huidige directeuren, die vijftig jaar geleden de stap waagden en in een bedrijfsruimte van ongeveer 140 m2 met behulp van een gasmotor van acht paardekrachten zich met de verfproduktie gingen bezighouden. Nu staat er op hetzelfde terrein een fabriekscomplex dat met zijn ongeveer 3500 vierkante meter op pervlakte precies vijfentwintig maal zo groot is. De personeelssterkte be gint de honderd al dicht te naderen, ook al is een deel van het personeel niet in Waddinxveen werkzaam, maar verricht een taak op de weg of in één van de elders in de land gevestigde acht filialen. „Uit vrije wil zijn we nooit zo ver weg gaan zitten”, vertelt de heer Boonstoppel. „Maar de beide oprich ters hadden bij het realiseren van de plannen te maken met diverse bepalingen van de hinderwet. Het resultaat was dat er vrijwel geen andere keus overbleef dan de fa briek op het zeer moeilijk bereik bare stuk grond te plaatsen. Na tuurlijk hebben we daarvan ook de nadelen ondervonden. De grote tankwagens die ons de voor de verffabricage benodigde vloeistof fen komen brengen kunnen hier niet komen. Dat betekent dus over laden van de vloeistoffen in kleine re tankwagens en dan over de smalle Wilhelminakade naar de fa briek.” Het is duidelijk, dat men bij Boonstoppel blij is met de komende verbreding van de Wilhelminakade, omdat dit bedrijf daardoor mede uit een isolement wordt verlost. In de begintijd leverde Boonstop pel de z.g. garantie standverven. Blijkens oude kleur kaarten waren er in het veelvuldig gebruikte standgroen acht tinten. „Op het ogenblik hebben we alleen al in de „doe het zelf’’-sector 42 kleuren, die worden verkocht in bussen van vier verschillende afmetingen.” En dan de prijzen. Directeur Boonstoppel bladert in oude plakboeken en laat een met de hand geschreven prijs- krant zien. Eén kilo normale witte lak kostte toen zestig cent. „Van daag is die prijs vertienvoudigd”, zegt hij. En dan lezen we verder: rijtuigbaklak 0,62. Aan de schil ders werden zelfs partijen van drie honderd kilogram verf geleverd voor honderd gulden. De grote uitbreidingen bij Boon stoppel hebben zich na 1945 vol trokken. Op het ogenblik wordt er gebouwd aan een nieuwe lakstokerij ter vervanging van de vorig jaar uitgebrande oude lakstokerij. Over ongeveer anderhalve maand zal ook deze nieuwe uitbreiding in gebruik kunnen worden genomen. In Nederland zelf vormen duizend echte schilderswinkels de verkoop punten voor de Tokion-verven. Daarnaast zijn er eigen filialen in Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Leeuwarden, Groningen, Almelo, Susteren en Ede. Over de grens heeft Boonstoppel eigen filialen in België en Duitsland o.a. in Aken en Berlijn. Binnenkort slaat men de vleugels uit naar het Zwitserse bergland, waar in Luzern een eigen vestiging wordt geopend. „De Hollandse verf heeft een goe de naam”, zegt de heer Boonstoppel. „En daarom ook slagen we er in een markt te veroveren in landen, waar Donderdag 18 maart: Verkeersexamen in het clubhuis’De Paddestoel’, Lijsterbesstraat; aan vang 20.00 uur. Propaganda-feestavond Vereniging Volksonderwijs, Geref. Verenigings gebouw; aanvang 19.30 uur. Vrijdag 19 maart: Klaverjasavond ten bate van de Blindenbond, in het R.K Vereni gingsgebouw; aanvang 20.00 uur. Jaarvergadering VARA, in De Unie, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 20 maart: Jeugdmeeting in Herv. Wijkgebouw, dr. H. J. v.d. Wiel spreekt over het Kruger Wildpark film; aanvang 19.45 uur. Maandag 22 maart: Geref. Gespreksgroep E. O., spre ker is dokter C. A. de Geus, in het Geref. Verenigingsgebouw; aanvang 20.00 uur. Vanaf dinsdag 30 maart tot zater dag 24 april: expositie schilderijen van Christa van Santen in het expo- sitiezaaltje van boekhandel Veld wijk, in de Passage (Kerkweg). Openingstijden: zie hierboven. Tot en met za. 20 maart: olieverf schilderijen van Thea Gérard in de expositiezaal van boekhandel Veld wijk in de Passage (Kerkweg). Te bezichtigen dagelijks tijdens de nor male openingstijden van de winkel alsmede vrijdagavond tot 21.00 uur. De directeur van het bureau wet geving van het Ministerie van Fi nanciën, mr. K. Millenaar, heeft vorige week donderdag in gezel schap van zijn echtgenote een be zoek gebracht aan Waddinxveen. Na een ontvangst op het gemeente huis bezichtigden de gasten, bege leid door burgemeester C. A. van der Hooft en echtgenote, gemeente secretaris H. Jenné en de chef al gemene zaken, de heer W. F. Meijer enkele Waddinxveense bedrijven. Hiervoor was de keuze gevallen op de meubelfabriek Berkesteijn, de lak- en vernisfabriek van de Wed. Boonstoppel Zn, de timmerfabriek van de firma P. Both Zn, alsme de de N.V. Glasbeek, machine- en apparatenfabriek. In de raadszaal van het gemeente huis verzamelden zich 's avonds een groot aantal industrieëlen, alsmede Hedenmiddag om vier uur wordt aan de Kerkweg 173 op de hoek van de Julianastraat een nieuwe winkel geopend, waar de firma J. Hoogen- doorn Zn. de aanvankelijk aan de Zuidkade gevestigde speciaalzaak in dierenbenodigdheden e.d. heeft on dergebracht. Voorts zal de fa. Hogendoorn in dezelfde winkel o.a. ook tuinzaden, en pootaardappelen, bloemzaden, bloembollen, bestrijdingsmiddelen, tuinmeubelen en tuingereedschap gaan verkopen voor de Zaadteelt en Zaadhandel Van Hemert Co. Burgemeester C. A. van der Hooft zal de opening verrichten. In het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoornlaan soreekt zaterdag avond a.s. dr. H. J. v. d. Wiel uit Gouda tijdens een jeugdmeeting over het Kruger-Wildpark in Afri ka. Tevens zal een interessante film worden vertoond. De avond, die toe gankelijk is voor alle jongens en meisjes, vangt aan om kwart voor acht. De afdeling Waddinxveen van de Vereniging voor Gezondheidskolo- niën en Herstellingsoorden heeft in 1964 twee kinderen kunnen uitzen den naar een z.g. B-kolonie, waaraan een openluchtschool is verbonden. Eén van de kinderen verbleef daar zelfs een half jaar. In totaal zijn beide kinderen daar 225 dagen ver zorgd. Een en ander werd medege deeld tijdens de jaarvergadering van de vereniging, die vorige week werd gehouden. Hoewel de verpleegprijs is ver hoogd, zal het dit jaar niet niet no dig zijn een collecte te houden. Wel wil men trachten het ledental te verhogen. Twaalfhonderd bussen „doe het zelf”-verf, voorzien van het vertrouwde Tokion-merk schuiven er per uur uit de moderne machine, die staat opgesteld in een van de fabriekshallen van de N.V. Wed. Boonstoppel Zn aan de Wilhelminakade. In de magazijnen rijen de bussen zich aaneen tot enorme stapels, klaar om in dozen te worden verpakt en naar de verkoop punten in binnen- en buitenland te worden gezonden. „En dan te denken”, zegt de heer C. Boonstoppel, die samen met zijn neef C. R. Boonstoppel de directie voert, „dat de „doe het zelf”-produktie nog maar een kwart uit maakt van onze totale verfproduktie”. En het is dan ook daardoor, dat dit Waddinxveense bedrijf op de lijst van 210 Nederlandse verffabrieken tot de eerste tien behoort. ven met een De heer A. C. de Geus, arts te Waddinxveen, houdt voor de Geref. Gespreksgroep „Evangelie en Op dracht” op maandagavond 22 maart een inleiding over ’Gezinsvorming’. De bijeenkomst wordt gehouden in het Geref. Verenigingsgebouw vangt aan om acht uur. Jaarvergadering Middenstandsver- eniging, in restaurant De Unie; aan vang 20.00 uur. Algemene ledenvergadering Perso neelsvereniging Citosa, in Citosa- kantine; aanvang 10.00 en 19.30 uur. Woensdag 24 maart: Raadsvergadering gemeentehuis; aanvang 20.00 uur. Donderdag 25 maart: Ingebruikstelling Centrale Wjjkver- warming, omstreeks 16.00 uur. Concert Rotte’s Mannenkoor, Cultu rele Kring, Immanuëlkerk; aan vang 20.00 uur. Gespreksavond over de missie; club gebouw W.S.E., Warnaarplantsoen; aanvang 20.00 uur. Bouwdag Waddinxveen 1965; aan vang 14.00 uur. Dinsdag 30 maart: Opening expositie Christa van San ten, in de kunstzaal van boekhandel ’Veldwijk’, in de Passage, Kerkweg, aanvang 20.00 uur. Woensdag 31 maart: Praatavond C.B.B. in C.N.V.gebouw Dorpstraat; aanvang 20.00 uur. Donderdag 8 april: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, Geref. Verenigingsgebouw; aanvang 20.00 uur. Woensdag 14 april: Ned. Christen Vrouwenbond, Geref. Verenigingsgeb.; aanvang 19.30 uur. 1 J'

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 5