voor Welvarende bewoners van wonen de goedkope huizen duurder RAIFFEISENBANK WADDINXVEEN V'^'dampo Pleidooi van burgemeester verhuisplicht 60-jarig jubileum van Raiffeisenbank Waddinxveen In 1178 alleen boerderijen „Waddinxveen is al een bejaarde gemeente, waarvan men zeggen kan dat het - maar dan zeer reëel - aan de tweede jeugd begonnen is na 1945. In 1178 stonden er nog maar enige boerderijen. Uit 1514 bleef een document bewaard, waaruit blijkt, dat de toestand van de gemeente toentertijd niet zo heel rooskleurig was. Wij lezen daarin, dat er 79 haardsteden waren, 24 daarvan wa ren zo arm, dat zij geen belasting konden opbrengen (landbouw, vee teelt en het graven van turf). In 1632 wordt als aantal huizen opge geven in Waddinxveen 420; Bloe- mendaal 114. In 1732, honderd jaar later dus, in Waddinxveen en Bloe- mendaal samen 623 huizen, dat is 89 meer (in honderd jaar. In 1795 - 1798 waren er 1546 inwoners. Er schijnen in die tussentijd vele woningen afgebroken te zijn van wege de afgravingen, want de ge zinnen waren groot in die tijd. 623 woningen zou zeker vierduizend in woners betekenen (zes per gezin was nog niet veel in die tijd). FRA-VA-KO’s Agenda ee TIJDENS BOUWDAG 1965: 55 C7 SPECIALE SPAARACTIE VAN 5 t/m 15 APRIL 1965 de spaarbank met volledige bankservice Exposities GOUDEN TIENTJE MELKKANNEN (plastic) 1 liter WARENHUIZEN Bioscopen te Gouda Schouwburg Gouda Hoging J mxveen - voor o opri o iedere nieuwe spaarder ont vangt een premie van f 2,50 Ontsluiting Verhuisplicht' iedere 50e (zowel nieuw als bestaande) ontvangt een W- Discriminatie Woningbezit Bouwteam KANTOREN OPENINGSUREN: r. ra ra van van van Aan het slot van de vorige week gehouden Bouwdag Waddinxveen 1965 heeft de burgemeester van Waddinxveen, de heer C. A. van der Hooft tijdens een ontvangst ten gemeentehuize, die o.m. werd bijgewoond door verscheidene vertegenwoordigers van rijks- en provinciale overheid, ge pleit voor een doorstroming van welvarende bewoners van woningwet woningen naar duurdere huizen. Voorts uitte de heer Van der Hooft kritiek op het huidige beleid van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid, waardoor een niet-reële exploitatie van de gemeentelijke grondbedrijven ontstaat ten nadele van de bouw in de vrije sector. Hieronder drukken wij de toespraak van de heer Van der Hooft, die tevens een aantal interessante historische bijzonderheden bevat, nagenoeg volledig af. Als u toch in onze zaak bent vraagt dan tevena naar o*aa SPECIALE AANBIEDING Eikenlaan leplaan Telefoon 2401 b.g.g. 2184 Tot zaterdag 24 april: expositie schilderijen van Christa van Santen in het expositiezaaltje van boekhan del ’Veldwijk’ in de Passage (Kerk- weg). Te bezichtingen dagelijks tij den de normale openingstijden van de winkel alsmede vrijdagavond tot 21.00 uur. Museum Het Catharina Gasthuis te Gouda: van 28 maart tot en met 25 april: tekeningen van C. A. B. Bantzinger. Geopend van 10 tot 17 uur; op zondag van 14 tot 17 uur. U*. - „Wie heeft er een kwartje in de rioolwaterzuiveringsinstal latie laten vallen,” lijken de hoogwaardigheidsbekleders te willen zeggen, die vorige week tijdens de Bouwdag ook een bezoek brachten aan de riool waterzuiveringsinstallatie. Op de voorgrond het lid van G.S. de heer D. van der Kwaak (met hoed: en echtgenote. Di. 6, wo. 7 en do. 8 april: twee voorstellingen 's ochtends en ’s mid dags t.b.v. de scholen voor Gouda e.o. van de füm „De Overal”. Donderdag 8 april: Cabaret „Fons Jansen’s De Lachende Kerk”; aan vang 20.00 uur. Dinsdag 20 april: Toneelgezelschap „Theater”; aanvang 20.00 uur. Donderdag 6 mei en vrijdag 7 mei: René Sleeswijk’s revue „SNIP en SNAP” met o.a. Willy Walden en Piet Muyselaar, Aase Rasmussen, Diana Floodgate, Louis Dusée, Ron nie Tober, De Wama’s, The Shep herds enz.; aanvang 20.00 uur. dinxveen. Waddinxveen is een dorp geworden waar volop gewerkt wordt maar waar ook volop werk gevon den kan worden. Waddinxveen schaarde zich in de rij der voorstad- gemeenten, plaatsen dus die een woonfunctie vervullen voor hen die in de steden elders werken, doch daar niet kunnen of willen wonen. Waddinxveen ligt qua reistijd en kosten zeer gunstig ten opzichte van de grote gemeenten en is in staat haar woonfunctie zodanig te ont wikkelen dat ook qua woonvormen kan worden tegemoet gekomen aan de eisen van de stedeling. Om daar op de aandacht te vestigen hebben wij deze bouwdag georganiseerd. Want niet alleen maar volop wo ningen bouwen, al is dit zeer be langrijk, mag de boventoon voeren, maar er moeten ook scholen zijn en fabrieken, waar de mensen kunnen werken, en het afvalwater moet ge zuiverd worden. Het hoort alles bij elkaar om een leefbare gemeente te scheppen. De aanleg van nieuwe wegen om ons dorp te ontsluiten moet nog volgen en wij zijn blij dat het col lege van gedeputeerde staten de aanleg van een drie kilometer lange weg van ons dorp naar Rijksweg 12 reeds heeft goedgekeurd en bereid is deze weg op het tertiaire wegen plan te plaatsen waardoor de ge meente een financiële steun in deze aanleg ontvangt van 75 pet van de kosten. De hefbrug blijft nog een obsta kel en wij zoeken naar wegen om een tweede ontsluiting over of on der de Gouwe door te bewerkstel ligen. Besprekingen, samen met de Kamer van Koophandel te Gouda, hebben reeds met stedebouwkundi- gen en de directie wegen van de Rijkswaterstaat plaats gevonden en wij hopen dat gedeputeeerde staten ons binnenkort over dit probleem zullen willen ontvangen. Maar dat zijn nog lang niet alle zorgen. Er zijn nog 581 woningen van zestig jaar en ouder, waaronder 94 krotwoningen, die zeer spoedig moeten worden ontruimd. Met enige trots wil ik hier er ook wel op wijzen, dat van de tweedui zend na de oorlog gebouwde wonin gen er 783 woningwetwoningen wa ren tegen achthonderd premiewo- ningen - wat u toch wel gelijk moogt stellen met de woningwet woningen maar met het verschil dat de premiewoningen bijna allemaal eigendom zijn en 435 vrije sector woningen. In mijn nieuwjaarstoespraak heb ik beweerd dat Waddinxveen over drie jaar uit de woningnood zal zijn. Het enige probleem hierbij is dat wij de inwoners moeten wennen aan de veel hogere huren van de tegenwoordige woningwetwoningen. De stap van een krot dat men huurt voor 4,— tot 6,naar een wo ning van 25,per week, al is deze dan centraal verwarmd, is te groot. Een doorstroming van de krot naar de eenvoudige woningwetwoning met een huur van 12,50 tot 15 zoals deze tot 1958 zijn gebouwd en van deze woningen naar de centraal verwarmde moderne woningwetwo ningen zou wenselijk zijn. Maar dan zal er een plicht tot verhuizen moe ten komen. Trots de welvaart wil len de mensen - alhoewel zij het «o. ®ra ik opzettelijk gedaan. Ik wilde hier mede graag beklemtonen dat het samenwerken en het samenspel in een bouwteam van zo’n ontzaggelijk grote waarde is. Iedereen die weet wat er moet gebeuren voordat men een eerste paal kan slaan of een eerste steen kan leggen voor een bouwplan - beseft wat een enorme tijdwinst het geeft als de leden van een bouwteam - als iederéén die met de bouw te maken heeft - rond de tafel komen zitten en met de uitvoering van de plannen op deze wijze binnen zeer korte tijd kan worden begonnen! Dat daarbij een organisator-adviseur, zoals bij ons de stichting Ratiobouw onmisbaar is, hebben wij in Waddinxveen on dervonden. In Waddinxveen heeft men nooit geschroomd adviezen te vragen en rapporten te laten op stellen. Een dorp leefbaar maken, organisatorisch de zaken goed plan nen, wetenschappelijk de problemen benaderen - dat kan een gemeente bestuur niet alleen. Daarbij is hulp van wetenschappelijk geschoolde en door ervaring gerijpte mannen en vrouwen - of zo u wilt - instellingen en instituten nodig. Mijn voorganger, burgemeester Warnaar, die vanaf 1947 tot 1958 hier de leiding had en met de plan nen is begonnen zijn wij dankbaar voor zijn werk, evenals de heer Schutte, die als directeur van de gemeentebedrijven de eerste stoot moest opvangen van de groei, wat soms wat groeistuipen gaf, als er bijvoorbeeld in plaats van brieven, electrische stroom door de brieven bus werd aangevoerd onder motto: als het niet kan zoals het moet, moet het maar zoals het kan. Ons past een woord van dank daarvoor,” al dus burgemeester Van der Hooft. 4ft 1 In 1850 is de bevolking toegeno men tot drieduizend zielen. In 1865 staat in een boekwerk „Het Konink rijk der Nederlanden” voor Wad dinxveen het volgende: „Een uur ten noorden van de stad Gouda de belangrijke gemeente Waddinxveen uit Noord-Waddinxveen en Zuid- Waddinxveen en verscheidene ge huchten bestaande en gezamenlijk een bevolking van ruim tweedui zend zielen bevattende, die van de landbouw, het vervaardigen van schuppen, kinderwagentjes, klom pen enz. bestaan. Men vindt er ook negen papierfabrieken, vier hout- draaierijen, één schuitenmakerij, één tras-, één houtzaag- en één ko renmolen. In 1920 zijn er 6670 inwoners; in 1935 7794; (Hefbrug 1936 - spoorlijn 1934); in 1940 7725; in 1945 8293 in woners; in 1945 begon deze gemeen te met een inwonertal van 8293. Nu - bijna twintig jaar later - is het aantal 13.300 en het zou reeds boven de veer tienduizend zijn ge weest als er door grenswijziginggen niet ruim zevenhonderd inwoners naar Gouda waren overgegaan. Een grenswijziging overigens, die wij niet hebben betreurd, omdat deze in het algemeen belang was. Door gezamenlijke inspanning is bereikt wat thans Waddinxveen is. Van een agrarisch dorp werd het een industriedorp met een groot agrarisch achterland. Naast dit laat ste is Waddinxveen ook nog een forensengemeente geworden en de landbouw en veehouderij zijn weer uitgebreid met tuinbouw. De tuinbouw groeit zo snel dat de Coöp. Veiling Gouda e.o. haar vei linggebouw overplaatste naar Wad- Donderdag 1 april: Bromfietsverkeerscursus Veilig Ver keer in clubhuis „De Paddestoel”; aanvang 20.00 uur. Vrijdag 2 april: Ledenvergadering V.V.D., De Unie; aanvang 20.00 uur. Donderdag 8 april: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, Geref. Verenigingsgebouw; aanvang 20.00 uur. Zangavond Kinderkoor m.m.v. het Meisjeskoor en Kerkkoor, in Geref. Veren.gebouw; aanvang 19.30 uur. Bromfietsverkeerscursus Veilig Ver keer in clubhuis „De Paddestoel”; aanvang 20.00 uur. Zangavond Geref. Kerk in ’t Geref. Verenigingsgeb.; aanvang 19.30 uur. Woensdag 14 april: Ned. Christen Vrouwenbond, Geref. Verenigingsgeb.; aanvang 19.30 uur. Dinsdag 27 april: Feestavond E.H.B.O., in het Geref. Verenigingsgeb.; aanvang 19.30 uur. Schouwburg Bioscoop: za. en zo. 19 en 21.15 uur; ma. t/m wo. 20.15 uur: „De rode Lampjes” (18 jr); za. 15 uur, zo. 15 en 17 uur: „De drie Stoo ges in het wilde westen” (14 jaar). Nieuwe Schouwburg: Donderdag 1 april: Cabaret t.b.v. het clubhuis „De Mussen” m.m.v. Willy en Willeke Alberty, Cees de Lange enz.; aanvang 20.00 uur. Vrijdag 2 april: Toneelavond school vereniging van de Rijks HB.S.; aanvang 20.00 uur. zouden kunnen betalen - geen af stand doen van een huur van circa 12,50 tot 15,en dus niet ver huizen. Jammer is, dat de regering met het parlement niet doorzet en bijvoorbeeld door belastingheffing bij de welvarende woningwetbewo- ners deze dwingt een duurdere wo ningwetwoning te betrekken, zodat de krotbewoners - zo mogelijk met enige financiële steun - eindelijk de krotten kunnen verlaten. Ik zou hier ook nog wel een lans willen breken voor een andere pre mieregeling en een reële prijs voor de bouwrijpe grond. Ook wil ik gaarne nog enige aan dacht schenken aan de zogenaamde vrije sector bouw. Met zorg zien al len, die enigermate op de hoogte zijn met de woningbouw, de ont wikkeling in deze sector tegemoet. Tot voor kort liepen de exploitatie kosten van een gesubsidiëerde wo ning en een woning gebouwd in de vrije sector enigermate parallel. Be droeg de huur voor een premiewo- ning 100,per maand dan was die voor een vrije sector woning 150,—. Momenteel is de situatie echter geheel anders. De huren van gesub sidiëerde woningen blijven nage noeg stabiel. Anders ligt het echter bij de vrije sector bouw. Hier lopen de huren thans op tot 200,a 250,pep maand. Ik wil gaarne ingaan op de oorzaken hiervan. Bij herhaling komt het voor, dat grondprijzen, zoals die van gemeen tewege in reële kostprijsberekenin gen zijn neergelegd, door het minis terie van volkshuisvesting en bouw nijverheid niet worden aanvaard. Om tot een sluitende exploitatieop- zet bij het grondbedrijf te komen moeten de niet goedgekeurde grond- kosten van de woningwetwoningen ten laste van de te verkopen grond voor de vrije sector-bouw worden gebracht. Naast de normale diffe rentiatie voor grond voor gesubsidi eerde en voor vrije sectorbouw ont staat dus nog een extra belasting voor de grondprijzen van de vrije sectorbouw. Er is aanleiding om hier te spre ken van een min of meer discrimi nerende werking, die ontstaat bij het kunstmatig laag houden van grond- en bouwkosten voor gesub sidiëerde woningen, welke ten koste gaat van de vrije sectorbouw. Bovendien wil ik hierbij nog eens uitdrukkelijk stellen, dat de huidige premiewoning eigenlijk te summier en te klein is. Er bestaat - ook als gevolg van de welvaart - een toe nemende behoefte aan grotere en meer comfortabele woningen. De oplossing van al deze vraag stukken en de mogelijkheid tot de bouw van duurdere woningen - al dan niet met subsidie - vallen ge heel in de sfeer van het huur- en loonbeleid, waarbij diverse andere factoren eveneens nog een rol spe len. Van grote betekenis moet in dit verband worden geacht de denk beelden die minister Bogaers eind vorig jaar naar voren bracht over het toekomstige huur- en subsidie beleid. De minister constateerde daarbij twee belangrijke elementen in de nieuwe subsidie- en huurpoli- tiek: 1. de verbetering van de kwa liteit van de nieuwbouw; 2. het te rugbrengen van de afwijking tussen de huren van de bestaande voor raad en van de nieuwbouw tot het bedrag dat door verschil in kwali teit wordt gemotiveerd. Naar de mening van de minister zullen huur- en subsidiepolitiek beide elkaar te gemoet moeten komen. Dit betekent enerzijds een forse huurverhoging, die echter haar beperking vindt in het in de advies-aanvrage aan de S.E.R. als maximum genoemde per centage van 15 a 20’/o. Anderzijds zal de woningwetbijdrage belangrijk moeten worden verhoogd. Ter bevordering van het eigen woningbezit meent de minister dat iedereen die voor eigen bewoning een bescheiden woning bouwt of koopt voor een premie zowel als voor een garantie tot 90®/o van de netto-stichtingskosten in aanmer king zal moeten kunnen komen, waarbij de gewone premies zullen vervallen. Voorts is de gedachte van minister Bogaers om ook bij de bouw van duurdere woningen waar bij te denken valt aan een prijs van 40.000 tot 50.000 bepaalde facili teiten toe te kennen en wel tot het verkrijgen van een garantie van 90 <7o van de stichtingskosten. Voor al deze laatste gedachte is voor onze gemeente van grote betekenis, om dat wij reeds dit jaar grotere en comfortabele woningen zullen bou wen. De financiering moet mogelijk gemaakt worden door een garantie van de aan te gane lening tot 900/o, waardoor wordt voorkomen - zoals thans wel plaats vindt - dat voor zogenaamde top-hypotheken, dat is ±25*70 van de koopsom een rente van 7,°/o moet worden betaald. Het moet van het hoogste belang wor den geacht, dat de visie van minis ter Bogaers ten spoedigste in een nieuwe regeling gestalte en vorm zal krijgen. Wij zijn vanmiddag begonnen met de bouwteam-vergadering. Dat heb Oranjelaan 40-42 Willem de Zwijgerlaan 57 maandag t/m vrijdag 9.00 tot 12.30 uur 14.00 tot 16.00 uur Bovendien vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 3