1035 nummers van tot een Nationale boekenmarkt tijdens boekenweek In 20 jaar het Weekblad voor Waddinxveen Dorpsblaadje groeide uit veel gelezen krant Dankbetuiging De Rank viert eerste lustrum Officiële bekendmaking Nieuwe onderwijzer bij Chr. Ulo-school Agenda Kleuter aangereden Collecte Simavi Jaarvergadering „Entre Nous” Weekblad voor Waddinxveen 20 jaar geleden Uit het Weekblad voor Waddinxveen van 19 mei 1945 - No. 1: Bioscopen Gouda Nieuwe kerkeraad Herdenking 10 mei en Op woensdagmiddag 19 mei a.s. HEROPENT DROGISTERIJ VAN MOURIK de geheel gemoder niseerde en vergrote winkel aan het Koningin Wilhelminaplein. Bioscopen te Gouda Schouwburg Gouda Exposities B B addinxveen - mei Illegaal Initiatieven Modern bedrijf Internationaal Weekblad voor Knip-redaktie Woensdag is de zaak in verband met de laatste fase van de verbouwing GESLOTEN. Gaarne nodigen wij belangstellenden uit de nieuwe winkel woensdagavond vanaf 7 uur te komen bezichtigen. V .JU! I 11 IM raadhuis; aan- (foto’s Sjaak Noteboom) HET BESTUUR. Het bestuur van de Oranjevereniging dankt alien die heb ben medegewerkt aan het welslagen van de feestelijkheden op 30 april en 5 mei j.l. In het bezonder de Rijkspolitie en Meubelfabriek Kempkes. Muziekkorpsen en het Automobielbedrijf C. Kool voor het gratis ter beschikking stellen van 3 luxe automobielen. Maandag 17 mei: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, Huish. Voorlichting; aanvang 20 uur Woensdag 19 mei: Ned. Chr. Vrouwenbond, spr. mevr. C. J. Ooms-Vinckers, Herv. Wijkge- bouw; aanvang 19.30 uur. Expositie Chr. Landbouwhuishoud- school „De Rank”, leplaan, van 14 16 uur en 1921 uur. Donderdag 20 mei: Expositie Chr. Landbouwhuishoud- school „De Rank”, leplaan, van 14 16 uur en 1921 uur. In verband met het eerste lustrum van de Christ. Landbouwhuishoud- school „De Rank” wordt volgende week woensdag en donderdag een tentoonstelling gehouden in de ver schillende lokalen van de school over de wijze waarop de leerlingen worden onderwezen. De tentoonstelling, die laat zien hoe veelomvattend het huishoud- onderwijs is, is toegankelijk voor alle geïnteresseerden uit Waddinx- veen en omgeving. Op beide dagen is de expositie open tussen twee en vier uur ’s middags en ’s avonds van zeven tot negen uur. Woensdagmiddag en -avond staat er een gymnastiekdemonstratie op het programma en donderdag is er een modeshow van door de meisjes zelf vervaardigde kledingstukken. De burgemeester van Waddinx- veen brengt ter algemene kennis, dat op dinsdag 25 mei en vrijdag 28 mei a.s. tussen 19.00 en 20.30 uur gelegenheid bestaat tot het afhalen van bijdragebewijzen en visakten ten behoeve van het hengel-seizoen 1965 - 1966 ter gemeente-secretarie, afdeling Algemene Zaken. Waddinxveen, 11 mei 1965. De burgemeester voornoemd, C. A. van der Hooft. Het papier kwam van een nog resterend voorraadje, waarop in de oorlog bonnen waren gedrukt voor de centrale keuken. Overigens verscheen die eerste krant zonder toestemming van het De heer J- I- van den Beukel uit Rotterdam is benoemd tot onder wijzer aan de Christelijke Ulo school aan de Prinses Beatrixlaan. Vrijdag 14 mei: Bazar t.b.v. Bartimeüs te Zeist, in Geref. Verenigingsgebouw; aan vang 15.00 uur. Voorlichtingsavond oprichting atle- tiekafdeling „Waddinxveen”, in het clubgebouw sportvelden Oranjewijk. Zaterdag 15 mei: Bazar t.b.v. Bartimeüs te Zeist, in Geref. Verenigingsgebouw; aanvang 14.30 uur. Op de Henegouwerweg nabij de hefbrug is maandagmiddag de 5- jarige Gert Jan van Eeuwen door een bestelauto aangereden. Het jon getje stak met zijn step plotseling de weg over. De bestuurder van de bestelwagen trachtte het kind nog te ontwijken, maar slaagde daarin slechts ten dele. Enkele ogenblikken later naderde van de andere kant een zware vrachtauto, die nog bij tijds kon stoppen. De kleuter kreeg verwondingen aan hoofd en hand. Op advies van dokter Van der Linde, die de eerste hulp verleende, werd hij voor een nader onderzoek naar het zieken huis overgebracht. Onmiddellijk na de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog op 5 mei 1945 vatte de heer F. Veldwijk, eigenaar van de gelijknamige druk kerij aan de Oranjelaan, het plan op een wekelijks- nieuws- en ad vertentieblad te gaan uitgeven. Veertien dagen later resulteerde dat in een blaadje van vier pagina’s, waarvan wij de frontpagina op pa gina één van deze krant nogmaals op ware grootte reproduceren. „Het was geen gemakkelijk begin. Er was nauwelijks papier en elek trische stroom om de drukpers aan te drijven was er evenmin,” vertelt de nu bijna 70-jarige heer Veldwijk. „Met de hand werd het krantje gezet en daarna gedrukt op een de- gelpers, die in beweging werd ge bracht met behulp van een zelfge bouwde primitieve trapinstallatie, om op die manier het gebrek aan elektrische aandrijving te kunnen overbruggen.” Het resultaat van de onlangs ge houden Simavi-Collecte bedraagt ongeveer f 2300. Aangezien enkele toegezegde giften nog moeten wor den geïnd, staat de juiste opbrengst nog niet helemaal vast, aldus deelde mevrouw M. Warnaar-Veerman ons mede, die tevens haar erkentelijk heid uitsprak aan het adres van al diegenen, die zich voor deze col lecte hebben ingespannen. Verder is er een Pocketboek Super markt, de eerste en enige van zijn soort in ons land. In deze zelfbedie ningswinkel, die wordt samenge steld met behulp van enkele super - markt-experts, zullen duizenden pocketboeken verkrijgbaar zijn. Grote belangstelling van leden en ouders was er zaterdagavond voor de in het Geref. Verenigingsgebouw gehouden jaarvergadering met een feestelijk karakter van de Gerefor meerde Jeugdvereniging ’’Entre Nous”. De voorzitter, Dick Rookert, sprak een opgewekt openingswoord en wenste allen een zeer prettige avond toe. Het jaarverslag, in gespreks vorm aan tafel, meldde vele activi teiten en hoogtepunten in de orga nisatie, maar het aantal leden kan veel groter worden! Het thema: „Wie is mijn naaste?” vond zijn antwoord in de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan, waarna een declamatie dit nog be nadrukte. Het toneelspel „Pinky een blank negermeisje”, in drie bedrijven, werd door de heer R. Bezoen met een enkel woord ingeleid. De cle mentie welke hij voor de spelers, allen ..amateurs, inriep, was volko men overbodig. Het meer dan an derhalf uur durende spel werd, zon der haperen en met volle overgave door al de deelnemers opgevoerd. De inhoud: een blank negermeisje, tot verpleegster opgeleid, ziet in de wereld der blanken de verachting voor negers en hun onrechtmatige achteruitzetting. Na vele wendingen in haar lot en op de wegen der lief de, wordt zij, dank zij een erflating van een dankbare blanke dame, het middelpunt van een proces, waaruit zij glorierijk te voorschijn komt. Haar hartstochtelijk pleidooi voor de rechten der negers en zich opof feren voor de gezondheid van dit verdrukte volk vindt zijn bekroning in de liefde van de jonge, rijke, blanke dokter, die mét haar wil strijden voor gelijkwaardigheid. Het ontroerende toneelspel werd voortreffelijk vertolkt in al zijn fa cetten en boeide tot het laatst. De regisseur, de heer R. Bezoen, had eer van zijn werk en werd met een langdurig applaus gehuldigd. Aan het slot van de avond ver tolkte ds. J. Snoey zijn bewondering voor de prestaties der spelers en wees erop, dat God lief te hebben en de naaste lief te hebben als ons zelf, het eerste gebod is, maar voor jonge en oude mensen van de mees te betekenis is, of God ons lief heeft. Zaterdag 24 april: Receptie E.H.B.O. (45 jaar), Geref. Verenigingsgebouw, 15 tot 17 uur. Dinsdag 25 mei: Bezoek H.M. Koningin Juliana Woensdag 26 mei: Raadsvergadering, vang 20.00 uur. Schouwburg Bioscoop: zat. 15, 19 en 21.15 uur, zo. 14 en 17 uur: „Com mando’s in de vuurlinie” (14 jaar); zo. 19 en 21.15 uur, ma. en di. 14.30 en 20.15 uur, wo. 20.15 uur „Liefdes drift” (18 jaar). Schouwburg Bioscoop: zat. 15, 19 en 21.15 uur, zondag 15 en 17 uur: „De Scherpschutter” (14 jaar); zond. 18 en 21.15 uur, ma. 14.30 en 20.15 uur: ”La Ronde” (18 jaar). Donderdag 13 mei: Gouds Volkscon cert, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 18 mei: Het Goudse Theater met „De boomgaard”, aanvang 20 u. Woensdag 19 mei: Ballet Studio Elly Pijpers; aanvang 19.30 uur. Tot zaterdag 16 mei a.s.: expositie van schilderijen van Meike Sund in het expositiezaaltje van boekhan del ’Veldwijk’ in de Passage (Kerk- weg). Te bezichtingen dagelijks tij den de normale openingstijden van de winkel alsmede op de koopavond tot 21.00 uur. Museum Het Catharina Gasthuis te Gouda: van 28 maart tot en met 16 mei a.s.: tekeningen van C. A. B. Bantzinger. Geopend van 10 tot 17 uur; op zondag van 14 tot 17 uur. Vrijdagmiddag reden er opnieuw trouwkoetsjes door Waddinxveen. Nu waren het Elly van der Hooft, dochter van de burgemeester, en Rob Kemp kes uit de Nesse, die ten gemeentehuize door burgemeester Van der Hooft zelf in de echt werden verbonden. De kerkelijke bevestiging van dit huwelijk vond daarna plaats in de Gereformeerde Kerk aan de Kerkweg door ds. J. Snoey. Zowel in als bui ten de kerk was er grote belangstelling voor dit huwelijk. Later op de middag was er een bijzonder druk bezochte receptie in een speciaal gere serveerde ruimte bij Kempkes Meubelfabrieken. Vanzelfsprekend heeft de krant ook zijn moeilijke periodes gehad. Vooral in de vroegere kleine ge meenschap Waddinxveen was het niet altijd even gemakkelijk om met iedereen goede vrienden te blijven. De ontwikkeling van de laatste ja- ren heeft mede een ruimere opvat ting tot gevolg gehad, waardoor moeilijkheden tussen redactie en belangengroepen eigenlijk niet meer voorkomen. Enkele initiatieven van het week blad waren destijds de jaarlijks te rugkerende vliegerwedstrijd voor de Waddinxveense jeugd alsmede een bandrecorderactie voor de Ne derlandse militairen in Nieuw-Gui- nea, enkele jaren geleden, die zelfs een landelijke weerklank kreeg. Het Weekblad voor Waddinxveen is een uitgave van Drukkerij Veld wijk. Ook deze drukkerij is in feite meegegroeid met de krant. De ka lender wees het jaar 1926 aan, toen de toen 31-jarige heer F. Veldwijk in Waddinxveen een bestaande kleine drukkerij aan de Juliana- straat overnam. Vijf jaar later ver huisde de drukkerij van visitekaart jes, trouwkaarten en klein handels- drukwerk naar de Oranjelaan 30, waar toen tevens een boekwinkel werd geopend. Ruim zes jaar geleden werd de outillage daar te klein en verhuis den drukkerij en boekhandel naar het pand Oranjelaan 9. Vorig jaar werd de boekhandel verplaatst naar de Passage en werd de voormalige winkelruimte aan de inmiddels snel gegroeide drukkerij toegevoegd. Van een drukkerij waar alleen met handzetwerk, een degelpers en een kleine cylinderautomaat werd gewerkt, is het bedrijf thans uitge- groeid tot een moderne middelgrote drukkerij met twee zetmachines en verschillende van de modernste Heidelberger cylinder automaten, waaronder een twee-kleurenpers. De personeelsbezetting van het gehele bedrijf, die bij het begin in 1926 alleen de heer Veldwijk met twee hulpkrachten omvatte, heeft thans een omvang van 25 personen. Behalve de wekelijkse krant rol- Op het programma van de Schouw burg Bioscoop staan de komende dagen twee films, n.l. „De Scherp schutter”, een kleurige rolprent met schietpartijen uit het Wilde Westen en ”La Ronde”, met Roger Vadim als regisseur. Deze film speelt zich af in het Parijs van vlak voor de eerste wereldoorlog. Heel wat ro mances trekken in deze kleurenfilm aan het oog van de toeschouwer voorbij. Vorige week trokken in Waddinxveen twee huwelijken de aandacht. Donderdag 6 mei trad de kleuterleidster mejuffrouw A. Vis van de Prinses Marijke kleuterschool aan de Esdoornlaan in het huwelijk met de heer O. A. Har laar. Zowel bij het gemeentehuis te Waddinxveen, waar het burgerlijk huwelijk werd voltrokken, als bij de Hervormde Kerk te Bos koop stonden veertig in feestelijke kledij gestoken kleuters de „juf” op te wachten. Met een speciale bus werden de kinderen van Waddinxveen naar Boskoop en terug gebracht. Zondag a.s. zullen tijdens een dienst van de Evangelisch Molukse Kerk te Waddinxveen drie nieuwe leden van de Kerkeraad worden bevestigd. Medewerking wordt ver leend door een zangkoor, mannen koor en het Ambonezen fluitorkest uit de Ambonezenwoonwijk te Moordrecht. Voor deze bijzondere bijeenkomst zijn ook uitgenodigd de Kerkeraden van de Evangelisch Molukse Kerken elders in het land, alsmede verte genwoordigers van de plaatselijke kerken. Van 14 tot en met 23 mei a.s., de periode van de Boekenweek 1965, wordt in het Amsterdamse RAI ge bouw tegelijkertijd een nationale boekenmarkt gehouden, waaraan door ongeveer honderd vooraan staande Nederlandse uitgevers en importeurs van boeken wordt deel genomen. Op een oppervlakte van niet minder dan tienduizend vierkante meter zullen honderdduizenden boeken over de meest uiteenlopende onder werpen bijeen zijn gebracht. In tegenstelling tot andere RAI- evenementen, waar meestal niet kan worden gekocht, is dit tijdens de boekenmarkt wel mogelijk. De volgende onderwerpen zijn in de RAI vertegenwoordigd: belletrie, kunst en kunstenaar, speurdersro mans, schepping en herschepping, kinder- en jeugdboeken, mens en maatschappij, vreemde landen en toerisme, huis en gezin, vrijetijds besteding en techniek. Daarnaast zijn er voorlichtings stands en kunnen de bezoekers de monstraties volgen met papierma chines, zetmachines, drukpersen, en bindapparaten, om op die manier een inzicht te krijgen in het tot stand komen van een boek. len er nu in twee tot vier kleuren gedrukte etiketten en reclamefol ders in vele talen, o.a. ook de Scan dinavische talen, Spaans en Itali aans van de persen en worden ver schillende periodieken gedrukt, waaronder een tweemaandelijkse kleurenuitgave ’Holand’ die ten be hoeve van de toeristische propagan da voor Nederland in twee talen over tal van Europese landen, de Verenigde Staten en Canada wordt vérspreid en een periodiek „Stede- bouw” Juist dezer dagen ging drukkerij Veldwijk een samenwerking aan met het bureau Mol Publicity voor de gezamenlijke uitgave en exploi tatie van een maandblad ten behoe ve van de internationale organisatie van Hilton-hotels voor het Benelux - gebied. „De heer B. Roozendaal ving in het Weegje een edelkarper van 23 pond. In verband met het voorko men van besmettelijke ziekte zal het zwembad vooralsnog niet worden opengesteld. De buurtvereniging Oranje laan is weer tot leven geko men. 15 Mei had een verga dering plaats in het Centrum. Alle Oranjelaanbewoners tra den toe als lid. Vanaf 3 mei 1945 gelden de onderstaande maximumprij zen voor groenten. Detailprij zen. Witlof 0,75 per kg; Bos peen 0,75 per bos; Andijvie 0,70 per kg. Tegen inlevering van bon A491 en B491 wordt vrijdag 18 mei afgegeven 600 gram biscuits. Medegebracht moet worden inleveringsbewijs 8e Roode Kruisverstrekking en emballagemateriaal. Tegen inlevering van bon 410 wordt zaterdag afgegeven 2 kg aardappelen. De prijs is vastgesteld op 5 ct per kilo thuisbezorgd en 4 ct per kilo afgehaald. Binnen enkele dagen zal boter en vet worden beschik baar gesteld. De daarvoor be- noodigde bonnen worden per raambiljet bekend gemaakt.” toenmalige bestuur, het Militair Ge zag. Pas nadat zeven nummers wa ren verschenen, werd de officiële vergunning aangevraagd. Natuur lijk gaf dat moeilijkheden, vooral ook, omdat de autoriteiten wel wil den weten waar het papier voor die eerste nummers vandaan was geko men. Niettemin kwam de vergun ning en vanaf dat ogenblik was het Weekblad voor Waddinxveen eigen lijk pas legaal. Naarmate de papiersituatie iets beter werd, kon ook het formaat worden aangepast en op 6 juli 1945 verscheen het weekblad op een for maat dat al ruim tweemaal zo groot was als het eerste nummer. Precies twee maanden later werd door een verruimde papiertoewijzing het for- Anderzijds heeft een blad met be talende abonnees voor de adver teerder een grotere waarde, omdat hij weet dat de ontvanger er geld voor over heeft om het blad te ont vangen. Maandagmiddag zijn op de Alge mene Begraafplaats de vijf gevalle nen uit de mei-dagen van 1940 her dacht, die daar begraven liggen. Vier Waddinxveners vonden hier hun laatste rustplaats, alsmede een vlieger uit Groningen, die op 10 mei bij Waddinxveen om het leven kwam, nadat zijn vliegtuig was neergeschoten. De herdenking, georganiseerd door het plaatselijke herdenkings- comité, werd bij gewoond door fami lieleden, alsmede burgemeester Van der Hooft. Namens het comité voer de de heer H. Gerts het woord. Op de graven werden bloemen gelegd. Niet minder dan 1035 nummers van het „Weekblad voor Waddinxveen” zijn er verschenen, wanneer volgende week woensdag het feit kan worden herdacht, dat het eerste exemplaar van het ’Weekblad voor Waddinxveen’ precies twintig jaar geleden in de gemeente werd verspreid. Het was een bescheiden en in feite illegaal begin van een plaatselijke nieuwsvoorziening, die na twintig jaar is uitgegroeid tot een weekblad, dat in deze gemeente en directe omgeving een eigen plaats heeft verwor ven en bovendien nog steeds snel groeiend is. maat nogmaals vergroot. In 1959 werd overgegaan op het huidige formaat, dat in de praktijk bijzon der handzaam is gebleken. In het eerste jaar meldden zich driehonderd abonnees. Thans is dit aantal vertwaalfvoudigd en door de snelle groei van de gemeente groeit ook het aantal abonnees van het weekblad snel. Een gemiddelde van 25 a 30 nieuwe abonnees per maand is voor een blad van de huidige omvang geen geringe aanwas. De redaktie is heel wat jaren door de heer Veldwijk zelf gevoerd. „De nieuwsgaring bestond toen uit het knippen uit andere bladen, bericht jes van correspondenten en wat je zo opving, terwijl we daarnaast al gemene stukken gebruikten van de persbureaus,” vertelt hij. Later ging de gemeente-secretaris, de heer H. Jenné, de heer Veldwijk bij de re dactie assisteren. In 1961 maakten de ontwikkelin gen ter plaatse het nodig het redac- tiebeleid te herzien en werd beslo ten tot het vormen van een aparte eenmansredactie op z.g. free-lance basis. Ook deze redactie is met de krant meegegroeid en omvat thans verschilende medewerkers. De grote kracht van het Weekblad is altijd geweest, dat het betalende abonnees had, in tegenstelling tot nieuws- en advertentiebladen, die huis-aan-huis worden bezorgd. Ook thans nog is het weekblad één van de weinige plaatselijke kranten in Nederland, die kan zeggen dat na genoeg ieder gezin ter plaatse op de lijst van abonnees voorkomt. Het grote voordeel van deze situ atie is, dat een op deze basis ver schijnende krant meer aandacht aan zijn redactionele inhoud kan beste den dan de gratis verspreide bladen, terwijl ook de verhouding tussen redactionele tekst en advertenties veel gunstiger is dan bij de bladen, die alleen van de adverteerders moeten leven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 3