Polder Broekvelden en Vettebroek op in Zandwinning levert 20 mln kubieke meter Mr. Opticien J. GRIT schept recreatiemogelijkheden Wim de Lange vijfde beroepenwedstrij d ggg Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen VERNIELING BEDREIGT na Spreekuur burgemeester Tegen lantaarnpaal bruiloft Bloemsierkunst Nieuw bestuur Woonvereniging Helikopter maakte noodlanding Zandwinning' Omschakeling op aardgas Onderzoek Stichting Goutudo in 1964 PLASSEN Speeltuindag in Victorwijk IIeidemaatschappij bracht rapport uit üi Internationale strijd in schotse stad MAKELAARS TAXATEURS Makelaarskantoor A. van Duin te Gouda Nieuwe mogelijkheden Dagrecreatie |h|i VtJOK AL UW DRANKEN Schade Snelste Succesvol Weekblad voor Waddinxveen (verschijnt elke donderdag) DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 21e JAARGANG - Nr. 1047 (Ingezonaen mededeling) VAN 16 TOT EN MET 30 AUGUSTUS GESLOTEN. verzekeringen op elk gebied (Ingezonden mededeling) Wegens VAKANTIE is ons bedrijf op de KLEIWEG 108 (naast de Kleiwegbrug) Vredebest 28-30 Telefoon (01820) 3656 Agentschap: N.V. Westlandsche Hypotheekbank De speeltuin „De Paddestoel” in de Lijsterbesstraat is een begrip geworden voor de bewoners van de Waddinxveense bomenwijk. Achter de naam Speeltuinvereniging „De Paddestoel” schuilt veel meer, dan menigeen zou vermoeden. Over de vele activiteiten van deze zeer werkzame vereniging vertellen we meer op pagina 3. (foto Sjaak Noteboom) bemiddeling bij aan- en verkoop van alle onroerende goederen (woonhuizen, bedrijfspanden, bungalows, flats, etc.) beheer van onroerende goederen verstrekken van hypotheken, eventueel tot 90 taxatiewaarde alle taxaties van onroerende goederen Om U echter toch te kunnen helpen is ons bedrijf op de KORTE TIENDEWEG 12 (7 huizen v.a. de Markt) NORMAAL GEOPEND. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9 telefoon (01828) 2238. meubelmaken, werd, zoals bekend, door Wim gewonnen. Hij bereidt zich nu voor om hetzelfde resultaat vol gend jaar te herhalen. Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöperatieve Raiffeisenbank te Waddinxveen. MOERKAPELLE De burgemees ter van Moerkapelle zal op de dins dag- en vrijdagochtenden tussen half tien en half elf zijn te spreken voor de inwoners van Moerkapelle. Contactlenspracticus en hoortoestellenspecialist De Reeuwijkse plassen vormen een fraai natuurgebied met een opper vlakte van dertienhonderd hectaren, dat niet minder dan veertien grote en kleine watervlakten omvat, die onderling worden gescheiden door brede rietkragen of graskaden. Bo vendien bevinden zich in de grotere plassen tal van eilandjes. Dat het ge bied op dit ogenblik nog nauwelijks REEUWIJK De Haagse politie rechter heeft een 23-jarige inwoner van Reeuwijk veroordeeld tot vijftig gulden boete of tien dagen hechtenis. In november van het vorige jaar was hij na een bruiloft van zijn broer in Den Haag met een auto tegen een lantaarnpaal gereden. Hoewel lan taarnpaal en auto werden bescha digd, reed hij door, zonder de politie van het gebeurde in kennis te stel len. Dat was voor de politierechter aanleiding de geldboete van vijftig gulden op te leggen. Hij hield de boete laag, omdat de Reeuwijker la ter wel alle schade had vergoed. „Het was op die manier een dure bruiloft”, verklaarde de betrokkene tegen de politierechter. Vooral langs de nieuwe plas is het gebied uitermate geschikt om dienst baar te worden gemaakt aan de dag recreatie en zonodig voor enige ver- blijfsrecreatie. De hiervoor bestemde oppervlakte zal voor de helft worden beplant en voor het andere deel open blijven. Daarnaast zijn er natuurlijk toeleidingswegen, rijwiel- en voetpa den geprojecteerd en wordt rekening gehouden met de aanleg van par keerterreinen met een gezamenlijke oppervlakte van vijftien hectaren, die ruimte bieden aan enige duizen den auto’s. De Nederlandse afvaardiging was verder zeer succesvol in Glasgow. Er werden drie gouden medailles be haald; voor loodgieten, stukadoren en gereedschapmaken. Voorts wer den vier bronzen medailles in de wacht gesleept, voor schilderen, mo- delmaken, goudsmeden en steenhou- wen Is Wim over het verloop van de wedstrijd niet zo te spreken - het verschil met zijn rivalen was overi gens zeer klein - over de reis en het verblijf in Glasgow is hij enthousiast. Maar hij kijkt nu al uit naar de na tionale beroepen wedstrijden en de daaropvolgende internationale beroe penwedstrijden welke volgend jaar in ons land worden gehouden. De onlangs in Utrecht gehouden natio nale beroepen wedstrijden, afdeling REEUWIJK Mej. Coby Edelman slaagde voor het in Den Haag afge nomen examen voor het vakdiploma bloemsierkunst. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdagmiddag 12 uur. - 'r. een met met een dichte boom- en struikve- getatie langs de smalle kaden en op de vele eilandjes. Eigen lijk mogen de Reeuwijkse plas sen tot één der mooiste en be langwekkendste gebieden van ons land worden gerekend. Voor de oeverrecreatie is een oeverlengte van 52 kilometer beschikbaar. Het steeds toene mende dagbezoek (ongeveer dertigduizend dagjesmensen per jaar) vormt echter een te zware belasting van de oevers. De jaarlijkse post aan onder houd door afslag en verspoelen wordt steeds groter. De ge meente Reeuwijk is niet meer in staat de herstelkosten van de door de oeverrecreatie ont stane beschadigingen alleen te dragen. Weliswaar heeft men veelal erger kunnen voorkomen maar toch ging steeds meer terrein verloren. Op veel plaat sen werd puin gestort. Niette min staat het water hier en daar tot aan de wegverhardin gen. Verder ontstonden door het afkalven en verspoelen in hammen, die een verdere ver nieling in de hand werkten. Om verdere beschadiging van de piasoevers tegen te gaan is enige ordening van de recrea tie wenselijk, o.a. door de aan leg van picknickplaatsen, waar bij men dan tevens gelegenheid zou moeten hebben voor het meren van boten. -- Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL VAN EEUWEN ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 W addinxveen REEUWIJK Uit de polder Broekvelden en Vettenbroek zal tenminste twintig miljoen kubieke meter zand van uitstekende kwaliteit kunnen wor den gewonnen. Dit blijkt uit een ingesteld geologisch onderzoek. Volgens een door de Kon. Ned. Heidemaatschappij uitgebracht rapport, zal dit zand ten dienste kunnen komen voor het uitvoeren van werken van Rijk, Provincie en gemeenten. Investeringen en aanloopkosten voor deze zandwinning zullen een bedrag vergen van bijna achttien miljoen gulden. De kosten verbonden aan de te treffen voorzieningen worden globaal geraamd op vijftig miljoen gulden. De als gevolg van de zandwinning te inunderen polder Broekvelden en Vettenbroek biedt volgens het rapport van de Heidemaatschappij de mo gelijkheid, om recreatieve voorzieningen te realiseren, hetgeen een belang rijke verbetering betekent van de recreatieve functie van de gemeente Reeuwijk. WADDINXVEEN Het bestuur van de Coöperatieve Woonvereniging voor Handel en Nijverheid Waddinx veen en Omstreken is als volgt sa mengesteld: W. Hoogeveen, voorzit ter, J. Spek, administrateur, R. Seke- ris, Wm de Rijkelaan 16, secretaris, H. M. Charpentier, algemeen adjunct en de leden D. de Waardt, W. de Jong, C. Boersma, A. C. Stel en M. A. Haring uit Alphen aan den Rijn. MOERKAPELLEDonderdag om kwart voor tien moest de bestuurder van een helicopter van de Koninklij ke Luchtmacht van de vliegbasis Ypenburg een voorzorgslanding ma ken in de gemeente Moerkapelle bij de Middelweg. De vlieger, kapitein J. van Gorkum, ontdekte dat de olie druk daalde, waarop hij tot een lan ding besloot. Na enkele reparaties aan het toestel kon de helicopter van het type Alouette II weer op eigen (wentel)wieken naar Ypenburg. Op 30 mei van het vorige jaar sprak de gemeenteraad zich in prin cipe uit voor de exploitatie van de genoemde polder als zandwinnings- object met inpassing van de te vor men plas en de aansluitende oever landen in het watersportgebied, waar- bij ervan werd uitgegaan, dat de zandexploitatie de realisering van urgente werken in het plassengebied, zoals ontsluiting, oeverbescherming en dergelijke mogelijk zou maken. Inmiddels is overeenstemming be reikt met de eigenaren en bewoners over de voorwaarden, waarop zij de polder willen verlaten. Voor hen, die in Reeuwijk en in buurt van de pol der willen blijven wonen, zal ter plaatse een woongebied worden in gericht. De nieuwe oevers scheppen ruimte voor de vestiging van jachthavens, botenhuizen en andere watersport- voorzieningen die nog nodig zijn, maar die thans niet meer of zeer moeilijk kunnen worden gerealiseerd. Volgens het rapport kan het aan de plas grenzende gebied dienstbaar worden gemaakt voor de dag- en verblijfsrecreatie. Vooral in de rand stad is de behoefte aan dergelijke voorzieningen groot. Behalve de aankoop van gronden in de 185 hectare grote polder zullen ook nog gronden ten noorden en ten westen van het gebied in de polder Reeuwijk tot een gezamenlijke op pervlakte van 33 hectaren moeten worden aangekocht. Wanneer de bovengrond met een dikte van ongeveer vijf meter zal zijn verwijderd, komt er een naar schatting twintig meter dikke zand laag vrij. Dit zand wordt uitermate geschikt geacht om te dienen als zand voor ophogingen, funderingen, e.d. De Heidemaatschappij verwacht geen nadelige gevolgen voor het hydrolo gisch evenwicht in het betrokken ge bied. De eerst af te garven boven grond zal kunnen worden benut voor plantsoengrond en voor aanvullingen en ophogingen. WADDINXVEEN Teneinde ie dere verbruiker op 18 augustusu te kunnen laten beschikken over ten minste één aardgastoestel zal reeds op 9 augustus worden begonnen met de plaatsing van de nieuw gekochte aardgastoestellen; plaatsen van de leencomforen voor de stadsgastoe stellen, die moeten worden omge bouwd; ombouwen van de toestellen, die thuis kunnen worden omgebouwd. Op 18 augustus volgt dan de aan vang met het ombouwen van de ove rige stadsgastoestellen, zoals geysers, kachels e.d.; weghalen van deze stadsgastoestellen, die in de werk plaats moeten worden omgebouwd. In een dezer dagen door de ge meente verspreide circulaire met in structies wordt medewerking ge vraagd teneinde de ombouw zo goed mogelijk te laten verlopen. Onder andere: het toegankelijk zijn van de woningen voor het personeel van het Gasbedrijf en Gascon op 9 en 18 au gustusu; het opgeven van de plaats waar, bij afwezigheid de sleutel te verkrijgen is; stel geen vragen aan de monteurs. En gebruik vanaf 18 augustus alléén aardgastoestellen, voorzien van een „Gascon”-merk, dus na 18 augustus géén stadsgastoestel len meer gebruiken! In Gouda werden vorig jaar niet minder dan acht gevallen van actie ve tuberculose gevonden. In Boskoop werden vier gevallen van actieve tu berculose gevonden. Dit vermeldt het jaarverslag van de Stichting tot Op sporing van Tuberculoselijders in het Districtsconsultatiebureau te Gouda. In het district Gouda vond het be volkingsonderzoek in Moerkapelle plaats op 20 mei 1964 en in Reeuwijk op 26, 27 en 28 mei en 1, 2, 3 en 4 juni 1964. In Moerkapelle werden 734 foto’s gemaakt en het opkomstpercentage bedroeg 78,1 procent (vorig onder zoek 81,3 procent). In Reeuwijk be droegen deze cijfers respectievelijk 2903, 68,7 procent en 60,4 procent. Het aantal gevallen van inact. long- tuberculose bedroeg in Moerkapelle acht, vier mannen en vier vrouwen. Act. longtuberculose werd niet ge constateerd. In Reeuwijk werd bij drie personen act. longtuberculose geconstateerd en 39 gevallen van in act. longtuberculose (27 mannen en 12 vrouwen). De exploitatierekening van de Stichting Goutudo laat een batig slot zien van 3538,06. wordt gebruikt voor de recreatie van de stedelingen vindt volgens het rap port van de Heidemij. haar oorzaak in de onvoldoende voorzieningen. Er is nauwelijks parkeerruimte of gele genheid om aan de piasbermen ver pozing te zoeken. Voorts zijn ver schillende plassen onderling zo slecht verbonden, dat ook het verkeer te water maar moeizaam mogelijk is. De nieuwe plas in de te inunderen polder opent vele nieuwe mogelijk heden, minder door de wateropper vlakte, maar hoofdzakelijk door het vrijkomen van nieuwe oevers. Het Reeuwijkse plassengebied is gedeeltelijk eigendom van de ge meente Reeuwijk, doch is voor het grootste deel, voorzover het de oe vers langs de wegen, kaden en eilan den betreft, in particuliere handen. De overheersende zuidwestelijke win den zijn funest voor de oevers langs de Groene Ree, Korzsendijk en de eilanden. Hierdoor heeft al een ern stige afslag plaats gevonden, waarbij gesteld kan worden, dat sommige nog wel aanwezige eilanden gedoemd zijn te verdwijnen. De toestand is wat dat betreft hopeloos. Het is dan ook noodzakelijk, dat op korte ter mijn maatregelen worden getroffen tot een af doende oeverbestrijding, opdat geen verdere versmalling meer zal optreden en de nog aanwezige rietzomen behouden blijven, aldus het rapport van de Kon. Ned. Heide maatschappij. Het is duidelijk, dat deze toekom stige ontwikkeling in Reeuwijk uiter aard ook van grote betekenis is voor de recreatie-zoekenden in de omlig gende gemeenten. REEUWIJKHet Reeuwijkse plassengebied ontstond door vervening, die in de zeventien de en achttiende eeuw tot op vrij grote diepte werd voort gezet. Dit had dan ook tot ge volg, dat er weinig inpolderin gen plaats vonden en het water overal de kans kreeg. Hierdoor vormde zich fraai plassenlandschap, weinig moerassen, maar een WADDINXVEEN In de Speel tuin „Zonnig Zuid” in de St. Victor- straat wordt zaterdag de eerste van vier speeltuindagen gehouden. Er zullen een straattekenwedstrijd voor de meisjes en straatganzenbord voor de jongens worden gehouden. Dat alles in en op de straten in de Vic torwijk. Er hebben zich een groot aantal kinderen opgegeven. Volgende week is de speeltuin „Oranjewijk” aan de beurt. De speeltuin „De Over kant” heeft haar deelname aan de speeltuindagen ingetrokken. Deze dagen worden zoals bekend georga niseerd door de Waddinxveense speeltuinen. WADDINXVEEN De negentienjarige Wim de Lang van de Noordkade 121 is weer terug uit Glasgow, waar hij heeft deelgenomen aan de interna tionale beroepenwedstryden in de afdeling meubelmaken. Hij kwam daar als vyfde uit de bus. Wim vloog de achttiende juli met vijftien andere Neder landse deelnemers naar de Schotse stad. Vorige week vrydag kwam hij vol indrukken weer op Schiphol terug, waar zyn ouders hem opwachtten. Na aankomst was er een ontvangst in restaurant „De wijde wereld” op de lucht haven. De jongens werden daar onringd door vertegenwoordigers van pers en televisie. Wim en de andere deelnemers aan de wedstrijd voor meubelmaken moesten een wandmeubel maken naar een Duits ontwerp. De afmetin gen waren: 40 cm hoge poten, een kastje van 35 cm hoog, 75 cm breed, 33 cm diep, waarin een lade en een klep moesten worden verwerkt. De kast moest in zwaluwstaart-verbin- ding worden uitgevoerd. Over dit alles deed Wim 27 uur en hij was daarmee het snelst klaar van alle negen deelnemers. Voor het werkstuk stond 29 uur. Wim behaal de 69,85 pnt. De winnaar, een Zwit ser, deed er niet minder dan 35 uur over en behaalde 81,25 pnt. De twee de, derde en vierde plaatsen werden bezet met respectievelijk 77, 76,55 en 71,10 pnt. Per dag mocht acht uur en een kwartier worden gewerkt. Maandag 19 juli werden de tekeningen ge maakt en dinsdag, woensdag, donder dag en vrijdag daarop werd er ge werkt dat de spaanders er afvlogen. Belangrijke elementen zijn de op pervlakten speelweiden en beplantin gen direct bij de zandaanwinnings- plas, de oeverbescherming alsmede de reconstructie van het gedeelte weg vanaf Kaagjesland via Reeu- wijksebrug-Sluipwijk. De nazorg aan de recreatieve voor zieningen zal zeker nog drie jaren na aanleg voortduren. Zodra met de zandwinning een be gin is gemaakt, zullen er investerin gen moeten worden gedaan om het werkgebied bereikbaar te maken en de boerderijen ten noorden van de ’s-Gravenkoopseplas te ontsluiten. Vanaf Lekedijk zal voor dat doel een weg worden aangelegd langs de noordelijke kade van de polder Broekvelden. Abonnementen: 1,40 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 3,60 per half jaar. Advertentietarief: 0,13 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekstadvertenties op aan vraag.

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 1