Moerkapelle Waddinxveen Zevenhuizen i S FRA-VA-KO’s I Stichting Christelijk lager onderwijs WARENHUIZEN Pagina 7 Weekblad voor Waddinxveen - 26 augustus 1965 Eben Haëzerschool Schoolzwemmen Landbouwschool Rehobothschool Kleuterschool Sint Paulusschool Prof. Kohnstammschool Swanla Kleuterschool BALPENNEN 6 stuks voor f 1. Prinses Beatrix Kleuterschool Chr. Nationaal Kleuterschool Klaas de Vriesschool Prinses Wilhelminaschool Sint Jozefschool Reeuwijkse scholen volgende week KJ Willem van Oranjeschool Volksonderwijs Chr. Nat. Lagere School School niet de Bijbel Theo Thijssenschool Koningin „Julianaschool” Stichting Hervormd Kleuteronderwijs Uitbreiding „Weidebloempje” Christelijke lagere school Volksonderwjjs De openbare lagere school Jan Ligthartschool V 15 f De schoolbel luidt weer leidsters blijken te SPECIALE AANBIEDING ruimtes voor handenarbeid enz. Er zjjn hoofden van scholen die verlan gend uitzien naar de doorvoering van de verlaging van de leerlingenschaal, waardoor de onderbezetting, vooral op de plattelandsscholen met hun over het algemeen langzaam groeien de leerlingenaantallen, kan worden opgeheven door het aantrekken van De Landbouwhuishoudschool Swanla begint de nieuwe cursus met 85 leer lingen, waaronder 37 nieuwe. MOERKAPELLE In de gemeen te Moerkapelle kunnen de kinderen onderwijs volgen aan de openbare lagere school, de School met de Bij bel en aan de Chr. lagere landbouw school (agrarische school) voor mid den Zuid-Holland. Voor de kleuters is er een Chr. kleuterschool op Gere formeerde Grondslag. De openbare lagere Klaas de Vries school begint het nieuwe schooljaar met twee nieuwe leerkrachten: me vrouw J. E. de Groot - Folkers uit Winschoten en de heer J. Hoekstra uit Bilthoven. De vijf klassen bevat ten nu 160 leerlingen, 45 in de eerste klas. Volgend jaar worden de zes klassen volgemaakt. Dan zal er een volledige school zijn ontstaan, na de splitsing van de Theo Thijssenschool aan de Kerkweg. Het hoofd is de heer C. M. Visser. De heer M. Dijkshoorn, hoofd van de Prinses 'Wilhelminaschool (Chr. Ulo) meldde een stijging van het aan tal leerlingen ten opzichte van vorige jaren. Totaal zijn er nu 185 leerlin gen. De school heeft zeven leerkrach ten en twee vakleerkrachten. De ruimte wordt krap. Het lokaal voor handwerken is nu als leslokaal in gebruik genomen. Op de grond bij het gebouw zouden nog wel twee lo kalen kunnen worden gebouwd en dat zal in de nabije toekomst wel moeten gebeuren. Per 1 september is als nieuwe leer kracht de heer Van Ooyen uit Woer den aangesteld. De Rehobothschool aan de Onder weg ziet het aantal leerlingen (207) teruglopen. De verhuizingen naar de nieuwe wijken zijn hiervan de oor zaak. Er komen 24 nieuwe leerlingen het gebouw bevolken. .Als nieuwe leerkrachten werden benoemd mej. II. Neven uit Boskoop en de heer J. Mourik uit Gouda. Zeven leerkrahcten telt de St. Jo zefschool (uitgaande van het R.K. parochiaal schoolbestuur) nu. De stij ging van het aantal leerlingen wordt opgevangen door de St. Paulusschool. Blij is men hier ook met het school zwemmen, dat dit najaar van start gaat. Het totale aantal scholieren be draagt 260. De heer J. M. Zandbergen is hoofd der school. De St. Paulusschool wordt uitge breid met een derde klas. Voorlopig is men onderdak in de R.K. kleuter school „Prinses Beatrix” aan het Ko ningin Wilhelminaplein. Hoofd is de heer H. M. van den Dool. wel het belang in van het kleuteron derwijs en subsidieerde dus in de exploitatiekosten. Het thans nog in gebruik zijnde gebouw voldoet echter niet aan de in de Kleuteronderwijs wet gestelde ei sen. De school kan de aangemelde kleuters niet opnemen wegens plaats gebrek, zodat er wachtlijsten ont staan. Daarom heeft het bestuur van de school zich tot de gemeente ge wend om medewerking voor de uit breiding van de school. Zijn we goed ingelicht, dan staan noch de inspec teur, noch het gemeentebestuur af wijzend hiertegenover en mag wor den verwacht, dat over niet al te lange tijd een uitbreiding zal plaats vinden. De gegevens van de scholen in Reeuwijk konden niet meer in dit scholen artikel worden verwerkt. Volgende week ho pen wij de gang van zaken in de Reeuwijkse scholengemeen schap te belichten. Als u toch in onze zaak bent vraagt dan tevens naar onze Met de dependance meegerekend, telt de Willem van Oranjeschool, Oranjelaan, nu 270 leerlingen. Rond veertig leerlingen hiervan gaan over naar de nieuwe combinatieschool van het Chr. Nationaal schoolonderwijs en de Ned. Herv. scholen in de Von del wijk. Deze school, bij de Satring- laan, begint met 120 leerlingen, ver deeld over een vierklassig noodge bouw. De Stichting Kleuterschool „Volks onderwijs” heeft drie scholen onder haar beheer, met totaal 200 kletuers. De nieuwe kleuterschool „Pinkeltje”, gevestigd in een stenen gebouw aan de Juliana van Stolberglaan kan er tachtig bergen, in twee klassen. Ook de tweede school „Pinkelotje” in de De Chr. Nat. Lagere School Oud- Verlaat vervult in Oud-Verlaat een centrum-functie; gesproken wordt van „onze school”. Het hoofd van deze school is de heer D. Kraayveld. Het gebouw werd in 1912 opgericht door bewoners van Oud-Verlaat. Als het schoolbestuur wat krap in de fi nanciële middelen zit, springt de ge- De kleuterschool naast de School met de Bijbel heeft genoeg aan de drie lokalen, die worden bevolkt door rond veertig kleuters. Het aan leggen van een wachtlijst is hier niet nodig. De school heeft zelfs het derde lokaal als ’extra’ lokaal ingericht. heeft 32 nieuwe leerlingen. Als nieu we leerkracht komt de heer G. A. Voogd uit Den Haag in dienst. Een aanvraag werd ingediend bij het ge meentebestuur voor middelen ten be hoeve van een uitgebreid handenar- beid-programma. De School met de Bijbel heeft eveneens 27 nieuwe leerlingen, waar door het aantal leerlingen op 166 is gekomen. De wens is ook hier een handwerklokaal. Het hoofd der school, de heer W. v. d. Plas, die binnenkort de school gaat verlaten zal worden opgevolgd door de heer K. Huizinga uit Beerzerveld, die per 1 oktober in dienst zal treden. Drie jaar geleden begon de R.K. kleuterschool „Prinses Beatrix” met 12 kleuters. Nu is dat aantal gegroeid tot 110 kinderen, in drie klassen. Die kleuters zijn echter verdeeld over drie gebouwen. De hoofdleidster mej. A. v.d. Dool heeft een klas in het ge bouw aan het Koningin Wilhelmina plein, dan is er een klas onderge bracht in de kleuterschool Hummel tje en een klas in het R.K. vereni gingsgebouw in de Bilderdijklaan. Leidsters zijn: mej. Th. Verbakel en M. Clautmans. De R.K. kleuterschool in de Burg. Trooststraat heeft vijftig kleuters. Leidster is mej. Cramer. In 1954 werd besloten de medewer king van de gemeente te vragen voor de stichting van een nieuw school gebouw, waarvoor de aanbesteding plaats vond op 30 september 1955. Op 12 juni 1957 vond de officiële opening plaats. Het gebouw telt zes leslokalen in twee lagen van drie, met daarnaast een zeer ruime hal. Deze school telt thans ongeveer 175 leerlingen. Zowel voor de openbare als voor de christelijke school geldt, dat bij flinke toeneming van het aantal in woners - en burgemeester Keijzer huldigt de opvatting, dat het er om streeks 1980 wel ongeveer een 3000 zullen zijn - ook gerekend zal moe ten worden op een uitbreiding van de schoolgebouwen. Beide scholen worden namelijk niet alleen bezocht door kinderen uit de eigen gemeente, doch ook uit Zevenhuizen, Waddinx veen en Bleiswijk, een gevolg van de geografische gesteldheid. ZEVENHUIZEN De Openbare Lagere School in de Dorpsstraat heeft sinds vjjf jaar een stijgend leerlingenaantal: van 135 is de school dit jaar op 162 leerlingen gekomen. Er wordt les gegeven in vjjf lokalen, door vijf leer krachten. Een wens bovenaan het lijstje van het hoofd, de heer N. Dirkzwa ger, is het doorvoeren van de verlaging van de leerlingenschaal waardoor de zesde leerkracht mogeljjk wordt. Voor zes leerkrachten moet een school 179 leerlingen tellen, anders moet er worden gecombineerd. In Zevenhuizen is dat dan ook het geval. Vanaf de tweede klas worden de klassen samenge voegd, waardoor de onderwijzers vaak worden overbelast. Een tweede wens van de heer Dirkzwager is een lokaal voor handenarbeid en filmvertoning. deze wensen, zorgen, nieuwe activi teiten terug. Van de scholen in Wad dinxveen, Moerkapelle en Zevenhui zen maakten wij een „portretje”, waardoor u een indruk kunt krijgen van de stand van zaken aan het be gin van het nieuwe schooljaar. De gegevens hebben wij betrokken van hoofden van scholen en school- meenschap bij, bijvoorbeeld door het houden van een bazar. De Theo Thijssenschool heeft dertig nieuwe leerlingen, waardoor het to taal op 175 leerlingen komt. De om geving van de school ziet er weer keurig uit na de ophoging van het schoolplein, dat door het dempen van een sloot ook een stukje groter is ge worden. De ligging in het centrum en bij een drukke verkeersader brengt wel eens (geluids)bezwaren met zich mee. Daarom wordt nu on derzocht of dubbel glas voor de ra men aan de kant van de Kerkweg de geluidshinder wat kan terugbrengen. De evenals de Rehobothschool, van de Vereniging Stichting en Instand houding Ned. Herv. Scholen uitgaan de Eben Haëzerschool is met 304 leerlingen de grootste school. 54 nieu we leeerlingen zijn er ingeschreven aan de acht leerkrachten omvattende school. Per 1 september is (opnieuw) in dienst getreden mej. P. H. de Rui ter uit Den Haag. Twee leerkrachten geven les in de dependance aan de Mauritslaan, wel ke zal verhuizen naar het nieuwe ge bouw van de Stichting Prot. Christ. Wijkwerk aan de Herman Heijer- manslaan. Daarin komt ook de de pendance (één klas) van de Willem van Oranjeschool. Vondelwijk heeft ruimte voor dat aantal. De stichting huurt voorts van de Ned. Herv. kleuterschool aan de Onderweg een lokaal, waarin veertig leerlingentjes kunnen. Voor het eind van het jaar zal er weer een wachtlijst moeten worden aangelegd. Dankzij de medewerking van de gemeente hoopt het bestuur volgend jaar te beschikken over een nieuwe school in Groenswaard. Dat wordt een semi-permanent gebouw met twee klassen. WADDINXVEEN Onlangs werd in dit blad reeds bericht, dat in de Vondelwijk onder beheer van de Stichting voor Chr. Lager Onderwijs een nieuwe lagere school van start zal gaan met ingang van het aan staande cursusjaar. Intussen is aan de Herman Heijermanslaan het tijde lijk noodgebouw verrezen, bestaande uit vier lesruimten. Hierin zullen naast de nieuwe leerlingen de thans in de dependances van de bestaande Chr. lagere scholen ondergebrachte klassen les gaan ontvangen. Het bestuur van de Stichting heeft besloten de school op 1 september 1965 om 9 uur een aanvang te doen nemen. Het ligt ook in de bedoeling dezer dagen aan ouders van schoolgaande kinderen en anderen, die geacht kun nen worden voor het Chr. lager on derwijs alhier belangstelling te heb ben, een circulaire te zenden, waarin de plannen rondom de school, die o.m. een bezichtigingsgelegenheid van de school op 31 augustus des avonds te 19.30 uur omvatten, nadere uiteen zetting zullen krijgen. (Ingezonden mededeling) De kleuterschool van de Vereniging Chr. Onderwijs, „Weidebloempje”, is ook zo’n voorbeeld van de „onze- school-gedachte”. Onder leiding van de heer A. Sonneveld wordt gewerkt aan een uitbreiding van de éénklas- sige school met dertig vierkante me ter. De bouw door de eigen mensen bereikt vooral op zaterdagen hoogte punten. Onlangs werd het dak gelegd. Veertig kinderen kan „Weide bloempje” opnemen, een aantal, dat voor december zal zijn bereikt. Over enkele jaren zal de Koningin Julianaschool, uitgaande van de ver eniging voor Chr. Nationaal school onderwijs, gevestigd aan de Kerkweg volgens de plannen verhuizen naar de nieuwe wijk Groenswaard. In het centrum van Waddinxveen zitten de scholen dicht bij elkaar, vandaar dat men aan spreiding gaat denken. To taal zijn er 120 leerlingen. De school besturen. Daardoor is het onder staande wel „van het laatste uur”. Helaas zijn de portretten van enkele scholen wat „onderbelicht”, doordat nog niet alle gegevens bij het schrij ven van dit artikel beschikbaar wa ren. Van enkele scholen publiceren wij de gegevens volgende week. Nieuw voor de school (en trouwens voor alle scholen in Waddinxveen) is het schoolzwemmen in Gouda. De vijfde klassen gaan om de veertien dagen in het Goudse bad zwemmen. De ouders dragen bij in de kosten van het zwemmen (bus e.d.) ad 0,50 per keer of f 10,- per cursus. De kleuterschool „Duiventil” van de Stichting voor Christ. Nationaal kleuteronderwijs in de Vondelwijk begint het nieuwe schooljaar met zestig kinderen. „Hummeltje” met tachtig, „Prinses Marijke” met zestig. De scholen zijn daarmee vol, alleen „Kruimeltje” kan nog enkele kinde ren plaatsen. De scholen onder beheer van de Stichting Hervormd Kleuteronderwijs floreren bijzonder goed. Er is een wachtlijst en de twee scholen, de Prinses Margrietschool in de Oranje- wijk en de kleuterschool aan de On derweg zouden best versterking kun nen gebruiken, maar... er is een schrijnend gebrek aan kleuterleid sters. Toch heeft de stichting voor het komende schooljaar twee leid sters kunnen aantrekken: mej. T. Verwey en mej. A. den Hollander, beiden voor de school aan de Onder weg. De permanente kleuterschool „Prin ses Margriet” aan de Prins Bern- hardlaan telt tachtig leerlingen, ver deeld over twee lokalen. De school aan de Onderweg zal dat aantal ook wel hebben bereikt als het schooljaar wat verder is. Ook deze school heeft twee lokalen. Het bestuur heeft plannen voor de stichting van twee nieuwe scholen. De plannen voor de eerste, die moet komen op een terrein achter in de Pettepolder, zijn al ver gevorderd. Later zal er een school in Groens waard bij moeten komen. Het groot ste struikelblok zal dan weer het aantrekken van zijn. De scholen zijn weer begonnen. De schoolbel luidt weer voor duizenden kinderen in het gebied waarin onze bladen verschijnen. Er zijn schoolbe sturen en onderwijzers die de stroom scholieren met bezorgdheid hebben zien komen. Zij tobben dan over te kleine lokalen, vacatures, het ont breken van gymnastieklokalen of De christelijke lagere school in Moerkapelle werd gesticht in 1906 nadat in 1902 de Vereniging tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel was opgericht. Vanaf die datum werd onderwijs ge geven in het aan de Dorpsstraat ge stichte schoolgebouw „Rehoboth”, ge bouwd op het terrein, dat was vrij gekomen na de grote brand in 1905, waarbij vier boerderijen en vier wo ningen in de as werden gelegd. Deze school telde eerst twee loka len, vanaf 1917 drie en vanaf 1959 vier. De reeds in 1940 noodzakelijke uitbreiding kon niet plaats vinden, zodat men zich gedurende lange tijd mede heeft moeten behelpen met onder meer de consistorie van het kerkgebouw der Gereformeerde Ge meente, welk lokaal eigenlijk voor dat doel ongeschikt was. Tenslotte is er dan nog de in Moer kapelle gevestigde christelijke lagere landbouwschool voor midden Zuid- Holland, uitgaande van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond. Vrij vlug na de bevrijding werd in Moerkapelle op initiatief van de heer C. J. van den Heuvel een afdeling van de C.B.T.B. opgericht en daarna werd de Kring Midden Zuid-Holland gevormd. Men begon in een der lo kalen van de openbare school cur sussen te geven (’s avonds) voor boe ren en tuinders. De toeloop was flink zodat men besloot een lagere land bouwschool te stichten. Over de plaats daarvan werd nogal wat strijd geleverd, doch uiteindelijk werd een school gebouwd aan de Herenweg, bestaande uit twee lokalen en een laboratorium, en werd een flinke proeftuin aangelegd, terwijl daar naast ruimte werd gereserveerd voor latere uitbreiding. Voor die uitbreiding waren in 1956/ 1957 plannen gereed, doch mede als gevolg van de toen heersende beste dingsbeperking kon de uitbreiding niet plaats vinden. Tengevolge van de opheffing van het 7e en 8e leer jaar op de lagere scholen nam de toevloed van leerlingen enerzijds toe, doch anderzijds trad er in de laatste jaren een vrij sterke verschuiving op van de landbouw naar de tuinbouw, als gevolg waarvan jongens, die aan vankelijk de landbouwschool hier zouden bezoeken nu naar de christe lijke lagere tuinbouwschool in Bleis wijk trokken. Aan het einde van de veertiger ja ren gingen er in Moerkapelle stem men op voor de stichting van een kleuterschool, en werd overgegaan tot oprichting van een vereniging tol stichting en instandhouding van een christelijke kleuterschool op gerefor meerde grondslag. De heer L. Dekker bouwkundige in Moerkapelle, ont wierp een schooltje omvattende twee lokalen, dat verrees aan de Raad huisstraat. Was de stichting van de christe lijke lagere school destijds een daad van christelijk geloof en van opoffe ringsgezindheid, ook de oprichting van een kleuterschool vroeg vele of fers bij het nog ontbreken van een wettelijke regeling ten aanzien van I deze scholen. De gemeente zag even- De kleuterschool van de afdeling Volksonderwijs wordt binnenkort verbouwd. De lokalen van de uit twee klassen bestaande school zijn te klein. Eind vorig jaar waren er 74 leerlingen ingeschreven. Een pro bleem was het uitblijven van een leidster, naast de hoofdleidster. Het bestuur heeft veel advertenties ge plaatst, en dat heeft geleid tot de be noeming van mevrouw H. Hoogen- doom-Meesters. De drie leerkrachten geven les aan 84 kinderen. Met ingang van het nieuwe leerjaar kwamen er zestien nieuwe leerlingen bij. Het leerlingen tal stijgt nu nog langzaam, maar in de toekomst zal dat naar verwachting sneller gaan. De school ligt dicht bij de uitbreidingsplannen van de grote buur Rotterdam en dat opent pers pectieven. Er zijn plannen voor de ’samensmelting’ met een op te rich ten school in het uitbreidingsplan van de Maasstad. Het huidige gebouw zou dan een dependance worden. Als nieuwe leerkrachten zijn aan gesteld: mej. S. D. Jongbloed uit Gro ningen (per 1 septemeber) en de heer A. B. T. Hazenberg, onderwijzer te Zwammerdam, die per 1 oktober komt. De openbare ulo, Prof. Kohnstamm school in de Prins Alexanderstraat wacht op het afkomen van de bouw vergunning voor de nieuwe school ter vervanging van het houten nood gebouw. De school heeft 130 leerlin gen (33 nieuwe) en vijf leraren. Per 30 augustus komt de heer A. Verwaal uit St. Philipsland het lerarenkorps versterken. Ook werd het vierde leerjaar ingevoerd, waardoor de Prof. Kohnstammschool nu een volgroeide Ulo is. nieuwe leerkrachten. Nieuwe leerkrachten. Voor veel schoolbesturen betekent het aantrek ken van onderwijzend personeel een voortdurende bron van zorg. Ook voor de kleuterscholen vormt het te kort aan leidsters vaak een rem op de ontwikkeling. Op deze pagina vindt u iets van De openbare lagere school was van oudsher gedurende vele jaren de enige school in Moerkapelle. Het te genwoordige schoolgebouw, daterend uit 1839 en gelegen aan de Zijde, dus op geen tien meter afstand van de grens met Zevenhuizen, werd voor het laatst in 1929 met een derde lo kaal uitgebreid. In 1960 volgde een restauratie. Uit het feit, dat in 1929 uitbreiding met een derde lokaal no dig was, valt af te leiden, dat het aantal leerlingen toen belangrijk was toegenomen. Na een zekere bloeiperiode en daarna een betrekkelijke stilstand van het aantal leerlingen niettegen staande de invoering van het 7e en 8e leerjaar, trad enige jaren geleden wederom een daling op mede als ge volg van de afschaffing vna die leer jaren. Thans is weer een stijging van het aantal leerlingen waar te nemen en zal dat bij de aanvang van het nieuwe schooljaar liggen tussen de 75 en 80, waarbij de drie lokalen hard nodig zijn in verband met de in etappes ingevoerde algemene ver laging van de leerlingenschaal. De openbare Jan Ligthartschool in de Kerkstraat 13 zal in de toekomst meer leerlingen gaan trekken uit de wijk Groenswaard. Vorig jaar kwam men van vier op vijf leerkrachten. Voor 145 leerlingen zijn er vijf loka len. Met ingang van het nieuwe schooljaar heeft de school 23 nieuwe leerlingen. Eikenlaan leplaan Waddinxreen Telefoon 2401 b.g.g. 2184

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 7