een De Gouwe besluit seizoen negenendertig jaar Koningin Juliana op prentbriefkaarten verloofde Achterstand dreigt bij woningbouw i n V ondelwijk Twee kleuterscholen op middag geopend met daverend zwemfeest Beatrixi II Gemeentraad Waddinxveen Agenda Waddinxveen Vakantieregeling: Filmprojector If Weekblad voor Licht gewond na aanrijding Spoorweg-slww bezoekt Gouda P. Gosselaar uit Ancora Automatic WADDINXVEEN In verband met de oprichting van de Techni sche Handelmaatschappij Gosselaar n.v. is de heer P. Gosselaar, direc teur en mede-eigenaar van de N.V. Ancora Automatic, per 1 september van dit jaar uit bovengenoemde naamloze vennootschap getreden. De N.V. Ancora Automatic zal worden voortgezet door de heer J. van Kempen. FRA-VA-KO’s 20 jaar geleden: Bioscopen te Gouda Expositie bij Boekhandel Veldwijk fill Trekpaardenexpositie in s-Hertogenbosch Weekblad voor Waddinxveen - 2 september 1965 Pagina 3 V - I :::y Onderwijs Aardgas Wachtverbod Te duur Onteigening Rondvraag Vervolg van pag. 1 Onbehagen Avontuurlijk Gewijzigd Inzinking Vrijstelling 1 Spektakel Vervolg van pag. 1 Pinkelotje Verbod WARENHUIZEN hij WADDINXVEEN ra tijd s: (Ingezonden mededeling) KRUIDENIERS: 22 sept. t/m 5 okt.: J. Asscheman, Koningin Wilhelminaplein. Met gemengde gevoelens heeft het Nederlandse volk in juni van dit jaar Prinses Beatrix’ verloofde, de Westduitse diplomaat Claus von Arnsberg begroet. Zelfs de meest fervente tegenstander van alles, wat maar enigszins herinneringen oproept aan de ’Duitse tijd’ moest erkennen dat Claus’ eerste optreden geen onsympathieke in druk maakte. Op maandag zes september viert Claus zijn negen-en- dertigste verjaardag. Bij de talloze gelukwensen die hij ongetwijfeld van vele zijden zal ontvangen sluiten we de onze gaarne aan. Niet omdat we ten opzichte van de politieke affaire-Claus een bepaald standpunt hebben ingenomen, maar eenvoudig omdat we Claus als mens niet willen onthouden, wat we onszelf graag toewensen. Nog vele jaren WADDINXVEEN Donderdag 2 september: Be Fair Volleybal, hervatting van de training, iedere donderdagavond in de Jan Ligthartschool, Kerkweg. Donderdag 9 september: Gekostumeerde voetbalwedstrijd van Gereformeerde Jeugd. Brandweerwedstrijd voor de jeugd, in Verl. Stationsstraat. REEUWIJK Vrijdag 3 september: Ingebruikstelling Rioolwaterzuive- rings-installatie, raadzaal drie uur. Zaterdag 4 september: Opening winterseizoen jeugdsoos, om 19.00 uur in de Ichthuskerk. Vrijdag 10 september: Algem. ledenvergadering Kunstkring Reeuwijk, 20.00 uur hotel Elfhoeven. WADDINXVEEN Wie deze week (2, 3 en 4 september) de tentoonstelling van prentbriefkaarten uit het leven van Koningin Juliana, die is ingericht in het kleine expositiezaaltje van Boekhandel Veldwijk in de Passage bezoekt, moet wel bedenken dat hij slechts een klein gedeelte van deze voor Neder land unieke verzameling te zien kr\jgt. In werkelijkheid bestaat de collectie, die mejuffrouw A. M. Houwing uit Gouda nu al sinds de geboorte van het prinsesje in 1909 aan het bijeenbrengen is, uit ruim vijftienhonderd prent briefkaarten. 1 Voor een reeks voorzieningen ten behoeve van het onderwijs voteerde de raad kredieten tot een bedrag van 32.949,94.Te duur vond men 6500 voor de aankoop en overdrachtskos ten van de woningen Noordkade 235 en 237. Ondanks argumenten van de burgemeester, dat men nooit een be tere kans zou krijgen om krotten te kunnen opruimen, werd het voorstel met negen tegen vier stemmen ver worpen. De raad verleende tenslotte nog ZEVENHUIZEN Zondag 5 september: Voetbalwedstrijd GroenewegReal Parbo, aanvang half drie. Zaterdag 18 september: Molentocht, aanvang 14.30 uur. Op uitnodiging van de heer Mol iets te vertellen over het verloop van de aardgasombouw in Waddinxveen, zei de heer Van der Hooft: „Die om bouw is in het algemeen zeer goed gelukt.” Hij gaf een ieder, die klach ten had, de raad direct een seintje te geven, opdaat daar onmiddellijk iets aan kan worden gedaan. De burge meester toonde respect voor het vele, dat in zo korte tijd is gedaan. Als laatste woordvoerder had de heer H. Huizer nog een verkeerspro bleem: de nauwelijks zichtbare voet- gangersoversteekplaats bij de hef- brug op de Henegouwerweg. „Er wordt daar veel te hard gereden, en men ziet die oversteekplaats te laat,” waarschuwde hij. MOERKAPELLE Vrijdag 3 september: Raadsvergadering, aanvang half acht Vrijdag 8 oktober: Bazar voor restauratie Dorpskerk in Hotel Vos. Zaterdag 9 oktober: Bazar voor restauratie Dorpskerk in Hotel Vos. Na wijziging van de voorwaarde in het ontwerp-koopcontract, ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord. Tevoren had de voorzitter nog toegezegd, alvorens het raadsbe sluit naar Gedeputeerde Staten door te sturen, nog in overleg te gaan met de N.V. Bouwteam Groenswaard ten aanzien van de realisering van de plannen en daarvoor duidelijke ga ranties te verkrijgen. De overige in de vergadering ge nomen besluiten vereisten minder tijd dan de hierboven genoemde. Twee- honderdvijftig gulden subsidie wer den verleend aan de Stichting i.o. Voorzieningscentrum voor lichamelijk gehandicapten, onder voorbehoud, dat deze subsidie verlening niet automa tisch een principiële steun in de toe komst inhoudt. Accoord ging de raad ook met een voorstel tot het instellen van een wachtverbod voor de zuid zijde van het gedeelte van de lep- laan, gelegen tussen de Esdoornlaan en de Dorpstraat. Dit in verband met de hinder, welke de Citosa-bussen in dit gedeelte ondervinden van gepar keerde auto’s. Zaterdag 11 september: Grote puzzelrit voor auto’s, motoren, scooters, brommers en fietsers, ten bate van de Geref. Kerkbouw. Na afloop uitblazen in „De Soete Inval” (Geref. Verenigingsgebouw). Van 4 tot 15 september: Kollekte Kankerbestrijding Donderdag 23 september: Raadsvergadering, aanvang 20.00 uur De heer P. Lips (PvdA) was een beetje boos, dat op de lijst van aan te schaffen leermidde len van de Prof. Kohnstamm- school een geluidsprojector door de inspecteur van het la ger onderwijs was geschrapt. „Op de bijzondere scholen heb ben ze zo’n apparaat (dat de heer Lips ten rechte zeer nut tig oordeelde) wel. Waarom dan niet op de openbare school?” De burgemeester ontzenuwde de gedachte aan vermeende onrechtvaardigheid terstond: „De inspecteur meet niet met twee maten. Op de bijzondere scholen hebben de ouders voor een geluidsprojector gezorgd.” De heer Van der Hooft, die de openbare school een dergelijke projector overigens best gunde, zei, dat voor zo’n aanschaf nu eenmaal de handtekening van de inspecteur nodig is. Op de opmerking van de heer J. H. Mol (VVD), dat de raad eigen lijk maar voor spek en bonen besluiten zat te nemen over reeds door de inspecteur be sliste zaken, antwoordde de burgemeester, dat de raad niet kan oordelen over wat scholen nodig hebben. Meer armslag kregen B. en W. door een besluit inzake het kopen, ruilen of vervreemden van gemeente-eigen- dommen. Het college heeft nu be voegdheid beslissingen te nemen die het bedrag van 1000 (vroeger 500) niet te boven gaan. Een bedrag van 7500 werd ter beschikking gesteld voor de aankoop van de panden Wil- helminakade nrs 27 en 28. Deze op te ruimen woningen staan op de plaats, waar een trottoir is gepland. Bezwaren had de heer Lips tegen de voorgestelde onteigening van een aantal woningen aan de Kerkweg in het belang van de volkshuisvesting. Hij vroeg zich af, of dat op zo’n kor te termijn wel nodig was. Waarop de voorzitter antwoordde: „Als de raad dit voorstel goedkeurt (wat later ook geschiedde), duurt het minstens een jaar eer de Koninklijke Goedkeuring om tot onteigening over te gaan, bin nen komt. In die tussentijd kunnen wij onderhandelen, maar er zullen wel enkele bewoners zijn, die zullen protesteren.” Met tegenzin („Niet gelukkig met het voorstel, maar we zitten als ver huurder in een dwangpositie en moe ten de huizen bewoonbaar houden,” aldus de financiële commissie) ging de raad accoord met een krediet van 4000 voor het noodzakelijke her stellen van de daken van de wonin gen Kerkweg 91 tot en met 101 (on even), welke in de toekomst te slopen woningen gemeente-eigendom zijn. kredieten voor het maken van gas-, water-, en elektriciteitsaansluitingen in de Vondelwijk 183.000), voor uit breiding van de voorraad huurgey- sers met tweehonderd vijf tig stuks 46.000) en voor het vervangen van een bestel bestelauto voor het Gas en Waterleidingbedrijf 7200). Bij de rondvraag vroeg en kreeg de heer T. Ververs (PvdA) toestem ming in de volgende raadsvergade ring (23 september a.s.) een interpel latie te houden over het streekwater- leidingbedrijf. De heer J. van den Roovaart (CHU) vestigde de aan dacht op de meer stilstaande dan lo pende (gemeente)klok in de kerkto ren bij de hefbrug; de heer W. C. Slob (CHU) wees op het sloridg par keren op de Sniepweg en op de moeilijke parkeersituatie op de Kerk weg, ten westen van de spoorlijn („Kan de trook drooggelegde sloot niet als straat in gebruik worden ge nomen?”); en de heer Mol bracht de slechte toestand van de Noordring- dijk ten berde (reactie van de burge meester: „Door het berijden met zwa re vrachtauto’s tijdens het defect zijn van de hefbrug, is die weg wel fijn „uitgedreven” en dus breder gewor den”.) een noodvoorziening, die zes jaar heeft geduurd. Nadat de burgemeester de school met een door enkele kleuters aange boden sleutel officieel had geopend, werd nog het woord gevoerd door voorzitter T. Ververs en de heer Dick Laan. Met gulle hand strooide de heer Laan voor het nieuwe „Pinke- lotje” met geschenken in de vorm van boeken, grammofoonplaten, wandplaten, e.d. De feestelijke ope ning hier werd muzikaal opgeluis terd door „Concordia”. De Koninklijke Vereniging ,,Het Nederlandse Trekpaard” organiseert op vrijdag 17 en zaterdag 18 sep tember aanstaande de Nationale Trekpaardententoonstelling in Den Bosch. Meer dan vijfhonderd dieren uit de Nederlandse paardenfokkerij ongeveer honderd Haflingers en ’n collectie Shetland-ponies zullen in de Brabantse hoofdstad geëxpo seerd worden. De tentoonstelling is één van de grootste, die ooit op paardengebied zijn gehouden. Al met al is een bezoek aan deze tentoonstelling, die vanmorgen door burgemeester C. A. van der Hooft werd geopend zeker de moeite waard. Schouwburg Bioscoop: do. 20.15 uur: ,,’s Nachts in Saint Tropez” (18 jaar); vr. 20.15 uur, zat. 15, 19, 21.15 uur, zo. 15, 17 uur: „Het teken van Zorro” (14 jaar); Zo. 19, 21.15 uur, ma., di., wo. 14.30 en 20.15 uur: „Spel der driften” (18 jaar). De bouwcommissie: „Er bestaat bij ons het gevoel van onbehagen over de wonigbouw. Het is triest, dat er tot nu toe in de Vondelwijk nog geen enkele woningwetwoning klaar is gekomen. Dat remt de voortgang, zo als het ontruimen van oude wonin gen.” En tenslotte: „Is het wel juist, nu het aardgas zijn intrede heeft ge daan nog door te gaan met de tradi tionele wijkverwarming (één van de voorwaarden in het koopcontract)?” De commissie zag het betreffende voorstel liever opgeschort, omdat het voor een raadslid niet mogelijk zou zijn de consequenties ervan te cver- zien. Een zo onschudige liefhebberij als het verzamelen van ansicht kaarten blijkt toch ook nog een avontuurlijke zijde te hebben. Bij vele ouderen zal deze expositie her inneringen oproepen aan een tijd, die vol was van romantiek en bruiste van activiteit. Men ziet de mode van de „gay twenties” weer terug, het koninklijk gezin in de crisisjaren en bij grote rampen. WADDINXVEEN Met een daverend zwemfeest heeft de Waddinxveense zwem- en waterpoioclub „De Gouwe” zaterdagavond de afsluiting van het poloseizoen gevierd. De talrijke belangstellenden die naar het gemeentelijk zwembad aan de Kanaaldijk waren gekomen kregen een rijk gevarieerd en vooral een vrolijk programma voorgeschoteld. Nadat een achttal kinderen van zes tot acht jaar onder leiding van zweminstructeur A. J. Troost een voortreffelijke demonstratie schoolzwemmen had gegeven, werd een wed strijd in gecostumeerd sprietlopen gehouden. Tot grote hilariteit van het pu bliek belandde het grootste deel van de deelnemers met kostuum en al in het water. Zij die op de veer tig meter lange paal zonder nat pak heen en terug him evenwicht wis ten te bewaren kwamen in de fi nale. Uiteindelijk wist Wim van de Wal de afsand in 38.1 seconden af te leggen en werd daarmee winnaar Sandra Slob werd twee in 1 min. 2.1. Agnes Zaal won de eerste prijs voor het meest originele kostuum. Tweede en derde werden respec tievelijk Peter van Geloven en Sandra Slob. daarmee op de tweede plaats na Piet Kloet, die een meter verder kwam. Tot slot van dit gslaagde zwem feest werd de tot fort uitgedoste duiktoren door een bende Chinezen aangevallen vanuit twee boten. Er kwam nogal wat vuurwerk bij te pas. Zoveel zelfs dat een van de boten in vlammen opging. Bepaald oneens weren de heer D. Uitbeyerse (Herv. Gr.) en J. H. Mol (WD) het met de clausule, dat elke bewoner, gebruik makend van het C.A.S. of niet, zou moeten bijdragen in de exploitatiekosten. De heer Uit beyerse verwees daarbij naar de be handeling van het C.A.S. in de raads vergadering van 29 oktober 1964, waarbij werd overeengekomen, dat niet-aangeslotenen niet in de exploi tatie zouden behoeven bij te dragen. De voorzitter gaf in zijn beant woording een achterstand in de wo ningbouw toe. „Maar,” zo zei hij, „bij een dergelijk groot project is een in zinking te verwachten.” Met betrek king tot de woningwetwoningen zei hij, dat geen enkele gemeente naar verhouding een zo groot aantal van deze woningen bouwt. Afzien van wijkverwarming in een nieuw plan zou een stap terug betekenen volgens de heer Van der Hooft, die daar nog aan toevoegde, dat de (olie) wijkver warming in de Vondelwijk zodanig is gebouwd, dat eventueel op aard gas kan worden overgeschakeld. De op de te verkopen grond te bouwen huizen zouden volgens het koopcontract ook op het Centraal Antenne Systeem moeten worden aangesloten. De heer Mulder (S.G.P.) maakte bezwaar tegen de verplichte betaling van 130,aansluitkosten per te bouwen woning. Voor princi piële tegenstanders van televisie zag hij gaarne vrijstelling. De voorzitter antwoordde daarop, dat wie uit gods dienstige overwegingen niet wil be talen, dat ook niet hoeft te doen (een opmerking, die de heer H. Huizer, Herv. Gr., gaarne vastgelegd zag). Ook de heer Mol was het niet met de verplichte betaling eens. „De PTT brengt ook aansluitingen in huizen aan, waarvoor men pas bij gebruik betaalt.” Ook het kussengevecht op de spriet werd een spektakel van je welste. Bij de jongens wist C. v.d. Linden zich het langst staande te hquden, na hem kwam H. van Erk. Marie van Ringelenstein bleek bij de meisjes het stevigst op haar be nen te staan. Tweede werd Corrie Maurits. De luchtbeddenrage eindigde in een overwinning voor het koppel van Erk-Hogebrugge. Ook bij het onderwaterzwemmen viel van Erk in de prijzen. Hij zwom vijfentwin tig meter onder water en kwam WADDINXVEEN Doordat plotseling met zijn fiets de weg over stak werd donderdagmiddag het Waddinxveense jongetje J. de V. op de Kerkweg in Waddinxveen aange reden door een personenauto die be stuurd werd door de heer S.H.M. uit Monster. Ofschoon zijn fiets zwaar werd beschadigd, kwam de jongen met een paar lichte verwondingen en de schrik vrij. Tot slot nam de heer C. Rietveld, tweede voorzitter van Volksonder wijs het woord. Hij herinnerde eraan, dat de heer Ververs wel eens had gesproken over een afscheid, als deze school zou zijn voltooid. De heer Rietveld hoopte, dat het nog niet zo ver zou komen. „Er staat nu weer een houten gebouw”, zo zei hij, „En ook daar moet nog een stenen bouw werk voor in de plaats komen”. Ver volgens onthulden twee kleinkinde ren van de heer Ververs in de hal een plaquette, die herinnerde aan de' eerste steenlegging voor deze school door de heer T. Ververs. Het was tenslotte de heer Ververs, die de school in goed vertrouwen overdroeg aan de beide leidsters, mej. M. A. P. M. de Haan en me vrouw B. den Boer-Dullemond. Hij vroeg de dames het werk, dat door de ouderen ten behoeve van de kleu ters was begonnen, in dezelfde geest te willen voortzetten. Terwijl de vele aanwezigen, o.w. ook wethouder S. Pille en verschei dene raadsleden, de ruime, lichte en goed ingerichte kleuterschool bezich tigden, arriveerde de Arbeidersmu- ziekvereniging ’Voortswaarts’ die het feestelijke karakter van deze middag nog verder kwam verhogen. Omstreeks vier uur stond hetzelfde gezelschap weer bijeen, nu aan de Herman Heijermanslaan in de Von delwijk. Hier was het de heer Dick Laan, die de naam voor deze houten school „Pinkelotje” onthulde. Burgemeester Van der Hooft sprak zijn blijdschap uit met de verplaat sing van dit houten gebouw van de Oranjewijk naar de Vondelwijk. Voor de bewoners van de nieuwe Vondel wijk is dit een bewijs, dat er in deze gemeente voor het onderwijs hard wordt gewerkt, maar dat er ook door eigen inspanning nog veel zal moe ten worden verricht. Voor de bewo ners van de Oranjewijk achtte hij het verdwijnen van het houten ge bouw van belang, omdat daarmede definitief een einde is gekomen aaiï „Ik logeerde in die tijd (april 1909) bij mijn grootouders in Den Haag, zegt mejuffrouw Houwing,” ik zat er dus vlakbij toen het gro te nieuws bekend werd gemaakt. Zij herinnert zich nog hoe er eerst nog geharwar was omtrent de juis te datum, waarop de prinses gebo ren zou zijn. Het was even moeilijk om aan de briefkaarten te komen. Mejuffrouw Houwing ging in Utrecht op het gymnasium en in die stad was maar één winkel die ansichtkaarten van het koninklijk huis verkocht. Ook in de andere grote steden was het bijzonder moeilijk ook maar iets over de Oranjes te bemachtigen. Bovendien waren de prijzen van de kaarten voor die tijd nogal hoog. „Vijftien cent of een kwar tje was een hele uitgave voor een enkele kaart. M’n zakgeld raakte ik dan ook meestal kwijt aan prenten, maar gelukkig kreeg ik ook heel wat briefkaarten voor m’n verjaar dag”, vertelt mejuffrouw Houwing. En zo ontstond in de loop der jaren een enorme collectie, waar van vooral de foto’s uit de oorlogs jaren opvallen. Ondanks het stren ge verbod van de Duitsers foto’s van het koninklijk gezin in omloop te brengen bereikten toch enkele via de geheime verbindingen van het verzet met de regering in Lon den ons land. Mejuffrouw Houwing had bijzonder veel moeite er enke le van te pakken te krijgen. „Je moest alles buiten de Duitsers om doen, want als ze het in de gaten kregen werd je gearresteerd.” GOUDA ’’Holiday on rail - Eu ropa’s grootste reizende model spoor- wegshow” heeft voor vijf dagen haar tenten opgeslagen op de Markt in Gouda. Van woensdag één tot en met zondag vijf september zullen op een tableau van vier bij elf meter 37 lo comotieven en 148 personen- of goe derenwagons door viaducten onder elkaar door of via bruggen over el kaar heen en weer razen langs drie honderd meter rails. Alle modellen zijn verkleinde uit gaven van de in Europa in gebruik zijnde typen. Bijzonder attractief zijn de spoorwagens van de Amerikaanse president Lincoln en die, waarin de Duitsers in 1918 en de Fransen in 1940 in het bos van Compiègne capi tuleerden. In de plaatsen die ’Holiday on rail’ tot nu toe heeft bezocht, heeft de show bijzonder veel belangstelling getrokken. Het hele ’complex’ met bergen, tunnels, bruggen, stations, huizen, enzovoorts is ontworpen door een Zwitserse ingenieur en in Finland gebouwd. De heer J. van Baer, die vorig jaar met de walvis Jonas in Gouda, is de manager van ’’Holiday on rail” in Nederland. Vrijadg 7 september 1945: „De voorzieningscommissie voor Gouda en Omstreken vraagt met de meeste spoed opgave van de goederen, die door toedoen van de bezetter zijn geroofd, verloren geraakt of op andere wijze worden vermist. Teneinde te trachten voor zoveel mogelijk in de ontstane behoeften te voorzien, wordt een ieder, wie zulks aangaat verzocht vóór of op maandag 10 september aanstaande aan het bureau Nederlands Volks herstel, Zuidkade 18, alhier, schriftelijk opgave te doen van de verloren gegane ameuble menten, huishoudelijke artike len, porselein en aardewerk, huishoudelijk glaswerk, bors telwerk, tafelgerei, haarden, kachels, huishoudelijke hout waren en uurwerken. Overschrijding van de ge stelde termijn heeft tot gevolg dat de opgave terzijde moet worden gelegd.” De burgemeester, Albara, fung. burgem. Als u toch in onze zaak bent vraagt dan tevens naar onze SPECIALE AANBIEDING EET-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN in zilverlijn en Eng, decor Eikenlaan leplaan Waddinxveen Telefoon 2401 b.g.g. 2184

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 3