Weekblad Puzzeleo petitie 1 Puzzel w Elsevier’s weekblad 2-u^te-c n Voorwaarden] voor’ ‘deelneming [Puzzelcompetitie Nederland prijzen I w S K a p i e en de automatische stuurman Brandweerstrijd 26 OKTOBER herdenkingsbijeenkomst kerkhervorming Vuilverbranding in Boskoop Dinsdag ■1 Pagina 2 Weekblad voor Waddinxveen - 30 september 1965 - Oplossing vader» Oplossing moeder Oplossing zoon: Oplossing dochter (Voor élke ingevulde oplossing aan ommezijde briefkaart 1 postzegel van 25 cent bijplakken naast de postzegel van 10 cent (binnenland). Adresseer aan: Pers-PuzzeIcompetitiepostbus 35, Utrecht PLAK DIT STROOKJE op BLANCO ZIJDE BRIEFKAART SU r O O (wordt vervolgd) Hoofdstuk 12. MARGUERITE LEES 29 (wordt vervolgd) 8. Wij dragen geen verantwoordelijkheid voor zoekraken, bescha diging of vertraging. 4. Onduidelijke invulling of veranderingen maken een inzending ongeldig. V teli hee NA jub vol me ont te hui blo sch teu sto gel we hoi het zie bu W 5. Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur n.m. in bezit van de centrale jury komen, dingen die week niet meer mee in de punten telling. ou< Wi zie bei de de vo< scl pk ree J he< we dig Ro lie op be wi eei kr< eei iec scl en ve be pe pe 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrookje met code- letters en oplossing moet op een blanco briefkaart worden geplakt, te adresseren aan Perspuzzelcompetitie, postbus 35 te Utrecht. 1. Alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar de prijzen en de titel „beste puzzelaar(ster) van Nederland”. in Ned. Hervormde Kerk te Waddinxveen. Sprekers: Ds. H. J. HEGGER (voormalig priester) Ds. J. GRAVENDEEL (pred. Belg. Ev. Kerk) uitgaande van Streekcomité „In De Rechte Straat”, secr. Lazaruskade 53 te Gouda. „Redelijk! Ik had niets anders dan schoonheid en kijk nu eens naar mij!” Zijn ogen bleven op haar mismaakte en door tranen gevlekte gezicht rusten, tot zij in slaap viel. Hij ging naar het kinderblok. Zuster Gracia ontving hem met een vermoeide, maar stralende glimlach. „Heb je het gehoord? Negatief...! Het laboratorium is natuurlijk erg voorzichtig. Zij willen twee of drie keer zekerheid hebben voor ik dit bordje met „Verbo den Toegang” durf weg te nemen.” Toen ze zijn gezicht zag, zweeg zij en hield trillend haar adem in. Zij fluis terde: „Maar daarvoor ben je niet gekomen, nietwaar?” „Neen,” zei David. „Ik kom voor Richard.” WADDINXVEEN De gemeente Waddinxveen heeft positief geant woord op een brief van het Goudse gemeentebestuur om gezamenlijk met andere omliggende gemeenten demo gelijkheden te bestuderen van de op richting van een vuilverbrandings- bedrijf voor de streek. De gedachte hiervoor werd al enige jaren geleden van Waddinxveense zijde geopperd. 2. Kappie was nu toch nieuws gierig geworden naar het doel van het schip-met-voeten. Zodra de ’Kraak’ gemeerd was ging hij de wal op en klampte een zeeman aan. „Wat is de bedoeling van dat rare schip daarginds?” vroeg hij. „Weet u dat niet?!” riep de zee man verbaasd, „wel, dat schip is door de scheepsbouwer Geldjes lijmer ontworpen. Hij wil er de Ducata-prijs mee verdienen!” „Wat is de Ducata-prijs?” vroeg Kappie. „Ik kan wel merken, dat u een „Dat begrijp ik,” zei de zeeman, „maar voor de stad Ducata is het van belang, dat de zeeweg bekort wordt. Daarom hebben zij die prijs uitgeloofd.” Kappie, die na dit gesprek nog nieuwsgieriger geworden was, begaf zich naar het gedeelte van de kade, waar het schip van Geldjeslijmer gemeerd lag. Maar opeens trad hem een zware man in de weg. „Hoepel op!” snauwde de kerel, „geen dwarskijkers hier!” I. ƒ500,- èn het landelijk kam pioenschap voor degene die in totaal het hoogste aantal punten verwerft uit ALLE opgaven. 2 t/m 10. In volgorde van het aantal punten keuze uit een draag baar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhorloge en een fondu-pan. II. Onze speciale rayonprjjs, be staande uit 50,- (in waardebon nen) voor de beste puzzelaar(ster) onder onze lezers. 9. Een deskundige jury van Nederlandse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzendingen. Over opgaven, op lossingen en toekenning der punten is geen correspondentie mogelijk. Hierboven de eerste opgave in onze dertien weken durende puzzelcompe- titie, om de beste puzzelaar van Nederland en de beste puzzelaar van ons blad. We beginnen met een ’verschillenpuzzel’. De tekenaar tekende tweemaal hetzelfde plaatje, maar de afbeelding rechts is niet precies gelijk aan de linker tekening. Het gaat er nu maar om de verschillen op te sporen en op te tellen. Hoeveel lijntjes heeft de tekenaar bij het overtekenen van de rechter afbeelding fout getrokken of vergeten? Ieder gezinslid kan meedoen, maar ten hoogste vier op één briefkaart. Volgende week plaatsen we bij de nieuwe opgave de oplossing van dit raad sel. Goede oplossers, die ook aan alle andere voorwaarden voor deelneming hebben voldaan, kunnen rekenen op toekenning van vijf punten. Wie een opvallende of originele oplossing instuurt maakt kans op één of meer extra punten. Gebruik voor uw oplossing alléén het hierbij afgedrukte invulstrookje en plak dit op een briefkaart. Vul voor ieder gezinslid het totaal getelde aantal foutieve lijntjes in. 7. Voor elke goede inzending verwerft de deelnemer een aantal punten, in verhouding tot de zwaarte van de opgave. Extra punten kunnen worden gegeven voor opvallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal punten in totaal verwerven. Hij stond op en wenkte een verpleegster, die erg druk bezig was buiten het glazen hokje, maar in wer kelijkheid, zoals hij wist, stond te wachten op zijn orders. Even later belde hij dr. Phillips op, die ergens anders een bespreking had. Hoe dacht hij erover het nieuwe antibioticum te geven gecombineerd met de penicilline? Dr. Phillips zei droog, dat hij het liever zou proberen voor een geval, dat enig resultaat beloofde. „Maar ik ben er volkomen toe bereid, als u denkt, dat we het risico mogen nemen.” „We hebben niets te verhezen,” zei dr. Halcott even droog. „Ik heb verbazingwekkende dingen gezien van dat spul,” zei de andere man voorzichtig. „Je hebt nog niets gezien!” beloofde David vastbera den. Dr. Phillips was nog sceptisch gestemd. „Tussen twee haakjes, ik hoor, dat er deining is over het kinderblok. Ik wed, dat je je gelukkig gesternte dankt, dat je zuster Gracia hebt.” David legde de hoorn hardhandig neer. 6. Op elke briefkaart moet het verschuldigde porto (10 cent voor binnenland) en het extra porto van 25 cent per oplossing rechts boven aan de adreszij de worden gèplakt. Inzendingen die eventueel niet door de PTT zijn afgestempeld, zijn ongeldig. 12 t/m 25. Voorts loven wij ter aanmoediging elke week een L.P.- grammofoonplaat uit voor de in zender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week, alsmede enkele kleinere prjjzen. 10. Door inzending verklaart men zich akkoord met deze voor waarden en met de beslissingen van de jury. WIE is de BESTE puzzelaar van ons land? En wie helpt er mijn opleiding betalen, zodat ik straks een blinde kan geleiden door het drukke verkeer? Help mee de opleiding van een blindengeleidehond te bekostigen. Zolang u zelf nog kunt zien, kunt u ook puzzelen voor dit goede doel. Plak daarom een kwartje extra aan geldige postzegels per oplossing boven het normale porto. Hij had al per huistelefoon gehoord, dat men de situ atie in het kinderblok in de hand had. Met twee goede dokters en zuster Gracia met haar goede staf, kon hij het zich veroorloven al zijn aandacht aan Richard te wijden. De gedachte kwam in hem op, dat, terwijl Gracia een heroïsch gevecht leverde tegen de bacil, die al haar wachtposten gepasseerd was, hij zelfs nog har der voor het leven van haar kind vocht. Daar lag een zekere ironie in. Die gedachte kwam herhaaldelijk terug gedurende de volgende dagen. Toen het laboratorium mededeelde, dat alles negatief was, hetgeen betekende, dat de bacil, die verantwoordelijk was voor het uitbreken van de ziekte, gevonden was, en overwonnen, gaf dr. Phillips toe, dat Richard, hoewel nog niet buiten gevaar, goed vooruit ging. Het nieuwe middel, zei hii in voorzichtige medi sche taal, had „het risico gerechtvaardigd” en hij was van plan een ’verhandeling’ over het geval te schrijven voor een geleerd tijdschrift. „Een zeer belangwekkende geschiedenis,” besloot hij. David Halcott was het ermee eens, maar met een ze ker voorbehoud. Na deze paar dagen was Richard geen ’geval’ meer. Hij was een deel van Gracia, haar even beeld, met haar uitingen van humor en liefheid, haar WADDINXVEEN De brand weren van Waddinxveen, Moerka- pelle, Zevenhuizen en Reeuwijk zullen deelnemen aan de jaarlijkse brandweerwedstrijden tussen de korpsen uit de streek, die op 9 ok tober in Boskoop worden gehouden. De brandweercommandant van Maassluis, de heer H. P. Mooiman heeft de leiding van deze veertiende sportieve ontmoeting tussen brand weerkorpsen uit tien gemeenten. „Je... weet het!” fluisterde Gracia. „Maar hoe?” „Ik hoorde zuster Armitage iets zeggen tegen die ste vige vriend van haar en dat zette me op een spoor. En toen - de gelijkenis van het kind is treffend. Het is duidelijk zichtbaar, al is hij nog zo ziek en veranderd.” Hij zei haperend: „Daarom wilde ik met je praten over overbrenging naar het kinderblok, wat we nu binnen enkele dagen veilig kunnen doen. Is het gemakkelijker of moeilijker voor je hem hier te hebben? Als de men sen het misschien gaan raden...” Gracia haalde diep adem. „Het zou heerlijk zijn een poosje voor hem te zor gen.” Pijnlijk zei zij: „Het gaat er niet alleen om, of de mensen het raden. Richard kent me natuurlijk als zijn moeder. Het is nog niet zolang geleden, dat we samen met vakantie in Devon waren. Maar nadien heb ik een besluit moeten nemen aangaande zijn toekomst.” „De Medways?” Gracia knikte. Hij zag een wereld van ellende in haar ogen. „Zij zijn al langer dan twee jaar zijn pleegouders. Ik had helemaal geen geld en ik moest iets verdienen om ons beiden te onderhouden. Ik had misschien een deel van de dag kunnen werken, of als particulier verpleeg ster, zodat ik Richard bij me had kunnen houden. Maar de directrice bood me deze plaats aan, als leidster van het kinderblok. Ik wist, dat ik dit werk moest doen, het werk, waar ik het meest nodig was. En ik moest wel zien, hoe veel beter het voor Richard zou zijn deel uit te maken van een gelukkig gezin... Zij zijn allemaal dol op hem. De Medways behandelen hem als één van hun eigen kinderen en dit ongeluk maakt geen enkel verschil voor mijn gevoelens tegenover de familie.” Zij lachte moeilijk. „We zijn het er beiden over eens, nietwaar, dat een kind wortel moet schieten en ergens thuishoren. Al een poosje dringen de Medways erop aan, hem wettig te adopteren.” „In welk stadium is die procedure?” Nu kon zij zijn blik niet verdragen. Zij staarde langs hem heen en antwoordde zacht: „Over een paar weken zal het door de rechter gelegaliseerd worden. Ik heb mijn toestemming gegeven op die dag toen je dacht, dat ik de politie op onze zigeuners afstuurde.” Zij maakte een gebaar met beide handen. „Dat maakte me duidelijk, geloof ik, hoe weinig huiselijkheid en vastheid Richard zou kennen - bijna als de zigeuners! - als ik er op stond hem te houden.” David dwong zich te vragen: „Je hebt een heleboel gezegd over wat het beste voor Richard is. Maar wat zal het voor jou betekenen?” Zuster Gracia kneep haar handen stijf ineen en staarde erop neer „Doet dat er iets toe? Ik kan een paar weken voor Richard zorgen in de zaal. Maar daarna? Al kijk ik nog zover in de toekomst, ik zie geen mogelijkheid hem een tehuis te geven. Overal waar ik zou komen, zouden er moeilijkheden zijn.” „Voor Richard...?” Zij keek hem aan, wanhopig van angst. „Wat is er met Richard?” Haar zelfbeheersing verdween; zij kon zich slechts met uiterste krachtsin spanning beheersen en over Richard spreken, zoals zij over elk ander kind gedaan zou hebben. „Ik heb hem gisteravond gezien en van morgen weer - buiten zijn hokje natuurlijk - en ik dacht, dat hij er beter uitzag. Zijn gezicht was niet meer zo grauw en Mack was hoopvol gestemd.” Zij had hetzelfde excuus als David - ieder kind in het ziekenhuis interesseerde haar, waar hij ook lag. Er was trouwens een patiënt op die afdeliny die wachtte op opname in het kinderblok, zodra de quarantaine op geheven was - een kleuter, die zich deerlijk verbrand had, toen hij zich optrok aan het kleed van de keuken tafel en de theepot over zich heenkreeg. Het was goed, had zij altijd gedacht, bevriend te worden met een kind, voor hij werd overgebracht, zodat het niet het gevoel had onder vreemden te zijn. Zij had tegen de kleuter gelachen en gewuifd voor het glas van zijn hokje; en toen had zij een lang ogenblik naar Richard staan kijken, een wereld tussen hen door die dunne barrière van glas! „Er is niets verkeerd,” zei David. „Hij gaat erg voor uit. Phillips is voor de eerste keer optimistisch, wat be treft zijn kansen - en je weet, dat hij altijd aan de voorzichtige kant is.” Gracia knikte, zij durfde niets te zeggen. „Het is tenslotte maar een kleine plaatselijke wond,” ging de dokter verder, „hij hoeft niet herhaaldelijk transfusie te hebben of huidtransplantatie, zoals die verbrande baby. Bij Richard is het een kwestie van vergiftiging; en als we dat onder de knie hebben, dan moet hij met sprongen vooruit gaan.” Tranen stonden in de ogen van Gracia. Zij stamelde: „Dank zij jou... Mack heeft mij verteld, wat voor ge vecht je geleverd hebt. Richard heeft zijn leven aan je te danken.” „Eerder aan crystomycine,” zei David luchtig. En met onvaste stem: „Kon ik anders doen voor... jouw kind?” Plotseling was er zo’n emotioneel moment, dat kan ontstaan tussen twee mensen, die er voor gezorgd heb ben hun verhouding strikt zakelijk te houden. Nog één stap, en in plaats van vaste veilige grond onder de voe ten is er drijfzand... onoverwinnelijke geest. Zij waren elkaar erg na geko men. Hij hield van dit kind en maakte zich zorgen over zijn toekomst. Zijn gesprek met dr. Phillips werd ontijdig afgebro ken door een gebiedende boodschap van Martine. Hij wist, dat hij haar een beetje verwaarloosd had en toen hij naar het blok van de particuliere patiënten ging, zette hij zich schrap tegen de beschuldigingen en ver wijten! Maar zij wilde alleen, dat hij een keus deed tussen twee ontwerpen voor haar trouwjapon en haar sluier. Hij trachtte zijn ergernis te verbergen. Hij had heel goed dr. Phillips’ medelevende en geamuseerde blik gezien toen Martine’s boodschap hem door een zuster werd doorgegeven. Nu zei hij met zoveel geduld als hij kon opbrengen: „Ik dacht, dat er iets dringends was, Martine! Ik had juist een bespreking over een ziektegeval en dus heb ik niet veel tijd voor andere dingen.” „Dat,” zei Martine lichtgeraakt, „kan alles betekenen. Zoals Pappies zakenconferenties. Over golf... denk ik...! Neem me niet kwalijk, dat ik zo’n saai gezelschap ben. Dit is net zoiets, als een plichtmatig bezoek aan je tante Thora, veronderstel ik.” Er vlamde woede op in zijn ogen, die direct verdween. „In beide jurken zou je er prachtig uitzien. Maar je moeder is de aangewezen persoon om raad te vragen. Ik weet niets van vrouwenkleren af.” „Dat zul je wel leren, lieveling. Als je een beroemde specialist bent, zul je toch willen, dat ik je tot eer strek? En wat het prachtige uitzien betreft, de sluier zal helpen.” Zij begon plotseling te huilen - luidruchtig, als een kind. Hij deed een onhandige poging haar te troosten, maar zij was als een blok in zijn arm. „Doe maar niet alsof... Ik weet, dat je het afschuwelijk vindt me te zien... Maar toch is het jouw schuld, jij zat aan het stuur die avond. En nu hou je alleen van me als het donker is.” Zij lachte hysterisch. „We zullen de gordij nen in alle kamers dicht houden en bij kaarslicht leven, dan zul je niet zien, hoe lelijk je me gemaakt hebt.” „Martine!” riep hij gekweld uit. Gesteld, dat hij haar de waarheid vertelde - dat zij dronken was geweest en aan het stuur had gerukt? Dat het ongeluk geheel en al haar schuld was en dat het hen beiden gemakkelijk invalide had kunnen maken of dood? „Neen,” dacht hij, „Martine was er nooit op gesteld geweest de waarheid onder ogen te zien, als het niet prettig was; en deze nu te vernemen zou haar haar laatste beetje beheersing doen verliezen.” Hij had al lang zijn mooie plannen, haar te helpen haar „betere ik” te worden, een vrouw, die de realiteit eerlijk aanvaardde, liever dan alles met een glanzende laag bedrog te bedekken, opgegeven. Met een grimmig en vermoeid gezicht belde hij de zuster en gaf order haar een kalmerend middeltje te geven. Zelfs toen bespotte Martine hem. „Het is uw eigen recept dokter. En als ik een te grote dosis neem, zal men zeggen, dat je geprobeerd hebt van me af te komen.” „Martine, wees toch eens redelijk!” tijd lang geen kranten hebt gele zen,” riep de zeeman, „U moet weten dat de handelsstad Ducata 30.000 gouden drijvers heeft uit geloofd voor het eerste schip dat dwars door de haaitand-riffen de haven van de stad kan bereiken.” „Dwars door de haaitand-riffen?” herhaalde Kappie, „ja, dat is een waagstuk! Voor geen scheepsla ding gouden drijvers zou ik mijn schip tussen die gevaarlijke riffen wagen! Ik vaar er liever met een wijde boog omheen, al duurt de reis dan ook drie dagen langer.” 2. Elk meedingend gezinslid is per inzending 25 cent inleggeld verschuldigd.

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 2