Weekblad Puzzelcompetitie no. 5 w Zustic A Waddinxveen ^CÖ*C*l*Ci* K a p p i e en de automatische stuurman Weekblad voor Oplossing en uitslag no. 3 (14 oktober) Weekblad voor Waddinxveen - 28 oktober 1965 Pagina 6 Puzzelprijzen 20 jaar geleden: PLAK DIT STROOKJE op BLANCO ZIJDE BRIEFKAART Kabouters werken vader» Oplossing Kabouters Oplossing moeder: Oplossing zoon: doen wonderen Oplossing dochter: ara meters ^kertnometeró hygrometers Optiek (Voor élke ingevulde oplossing aan ommezijde briefkaart 1 postzegel van 25 cent bijplakken naast de postzegel van 10 cent (binnenland)» Adresseer aan: Pers-PuzzeIcompetitiepostbus 35, Utrecht Vrjjdag 2 november 1945: 1940-1945 MARGUERITE LEES 29 De opgave is nu om zoveel mogelijk Nederlandse plaatsnamen terug te vinden. Wie durft en een poging waagt, kan naar verhouding van het aantal gevonden goede plaatsnamen één tot vijf punten verdienen. James, de huisknecht heeft voor het feest van zijn baas veel bezoek aan te kondigen. De feestgangers hebben hem echter een beetje voor de gek willen houden en hem onbegrijpelijke visitekaartjes toegestuurd. Ze hebben niet hun beroep, maar hun plaats van herkomst in de door elkaar gehaspelde letters verborgen. De plaatsnamen moeten wel alfabetisch op de briefkaarten worden opge schreven, anders trekt de jury weer een puntje af omdat het nazien dan te tijdrovend wordt. Het is nog niet te laat om aan de puzzelcompetitie te gaan meedoen, want geen der deelnemers heeft uit alle opgaven het hoogste aantal uit te loven punten weten weg te slepen en er zijn nog vele puzzels met diverse mogelijk heden op komst. De oplossing van deze week kunt u weer invullen (plaatsnamen alfabetisch) op onderstaande strook. Deze uitknippen en op een briefkaart plakken, die adresseren en voorzien van een postzegel van 10 cent (voor frankering) en 25 cent (voor het Blindengeleidehondenfonds). Telefoon 01727-2147 1. ƒ500,- èn het landelijk kam pioenschap voor degene die in totaal het hoogste aantal punten verwerft uit ALLE opgaven. Toen Martine Delamere haar ogen dicht deed en van het trottoir afstapte, klemde de hand van een man zich plotseling om haar arm en een stem zei scherp en ge- De SDAP afdeling Waddinx veen zal op dinsdag 13 novem ber een openbare vergadering houden, waar als spreker zal optreden dr. G. M. Nederhorst uit Gouda. Onderwerp: „Lonen en prijzen in deze tijd.” Vorige week hield de zieken kas ’De Werkman’ haar leden vergadering. Na de opening door de voorzitter las de secre taris de notulen. Bij monde van J. C. v.d. Put bracht de com missie van controle verslag uit van haar bevindingen. De af tredende bestuursleden K. Blanken, C. Broer en G. van Es werden weer herkozen. Pen ningmeester M. J. Poot be dankte voor zijn functie, voor hem werd gekozen P. de Bruijn. 21 jaar was Poot penningmees ter geweest. De voorzitter be dankte hem voor zijn trouwe plichtsbetrachting. Van Oort dankte namens de leden voor de loyale houding die hij altijd voor de leden heeft betoond. De secretaris sprak enkele woorden van waardering voor de goede samenwerking. Poot dankte voor de vele goede woorden tot hem gericht. Na dat de commissie van controle was benoemd, sloot de voorzit ter de vergadering. voeten van een oud heertje, dat hem door zijn bril bestraffend aankeek. „Wat doet u hier?” vroeg het heertje, „mijn schilderijen stelen?” „Dit is de stuurman, die ik voor u moest halen, professor,” verklaar de Knokemeyer, die inmiddels ook met de roltrap omhoog was ge zwiept. „Mooi riep professor Notter- krakr, „dan kunnen wij meteen met de proeven beginnen!” (wordt vervolgd) dit punt en een bus trachtte hem te passeren. Martine stapte van het trottoir af Jenny ontdekte dat zuster Gracia al op en gekleed was, toen zij haar die ochtend haar kopje thee bracht. Het leek lang geleden dat zij zo bruin en stralend was! Zij zag er eigenlijk uit, alsof zij helemaal niet geslapen had. En Jenny had het niet ver mis. Voor zij en David gisteravond scheidden, hadden zij enige harde besluiten genomen. Gracia wist, dat het kracht zou vergen haar deel te volbrengen; en wat het David zou kosten, daaraan durfde zij niet te denken. Het kwam er op neer, dat twee mensen hun eigen ge luk niet konden grijpen ten koste van anderen. Zij moesten elkaar niet meer ’buiten het werk’ ontmoeten. Martine stond voor een moeilijke tijd; zij had David nodig en hij moest haar helpen. Hij zou met haar naar Londen gaan en in de buurt blijven tot zij met succes geopereerd was. trap op, de professor is boven.” Maar nauwelijks had de Maat aarzelend een, voet op de eerste trede gezet of er klonk een dof gebrom en de trap rolde pijlsnel omhoog, de gillende Maat met zich meevoerend. Verwilderd greep de Maat om zich heen, hierbij alle schilderijen verzamelend, die hij onderweg tegenkwam. Boven ge komen had hij nog zo’n snelheid, dat hij in zittende houding nog een eind over de vloer voortgleed tot hij tenslotte belandde aan de Er was een uitweg. Zij hoefde die plastische operatie niet onder ogen te zien, zij hoefde David niet uit te da gen over zijn ontrouw, zuster Gracia over haar slecht heid. Zij kon aan alles een eind maken - en triomferen; want de waarheid zou aan het licht komen en zij zou den beiden de schuld over haar lot krijgen. Zij dacht, dat hoewel David geen schuld had gehad aan het on geluk, waardoor haar gezicht verminkt was, hij nu schuld zou hebben, als zij haar dood opnamen... Zij werkte zich door de menigte heen en hield zich in evenwicht op de uiterste rand van het trottoir. De straat was hier breed en licht hellend; het verkeer den derde langs met eindeloos gebrul en gerammel. Men klaagde altijd over dit gevaarlijke punt. Sommigen wensten verkeerslichten, anderen zeiden, dat een agent dubbel zo doeltreffend was als verkeerslichten. Nu, dacht Martine, op een vreemd afwezige manier, zouden zij er eindelijk iets aan moeten doen. Een zware vrachtauto met een aanhanger naderde Wel gebogen, maar niet gebroken In de lange, bange strijd De roos des Vredes nu ontloken Bloeit in haar blijmoedigheid Nu weer aan de toekomst bouwen .Met en voor en door elkaar [En den Vaderland getrouwe |Met aan 't hoofd d’Oranjeschaar I H. van Vuuren 6. Met knarsende remmen stopte de auto tenslotte voor een vreemd soortig huis. „We zijn er,” zei Knokemeyer, de Maat uit de auto trekkend, „hier woont professor Notterkrakr.” „De Maat keek wantrouwd naar het huis en hij werd er niet ge ruster op toen de deur vanzelf openging zonder dat zij hadden aangebeld. „Kom,” zei Knokemeyer, de te genstribbelende zeeman naar bin nen trekkend, „gaat u maar de 12 t/m 25. Voorts loven wij ter aanmoediging elke week een L.P.- grammofoonplaat uit voor de in zender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week, alsmede enkele kleinere prjjzen. in vele soorten en modellen 11. Onze speciale rayonprijs, be staande uit 50,- (in waardebon nen) voor de beste puzzelaar(ster) onder onze lezers. In de lange, martelende uren van die nacht, had Gracia een eigen beslissing genomen, waar David niets van afwist. Zij had besloten het ziekenhuis te verlaten. Zij moesten elkaar niet kwellen door elkaar geregeld door him werk te ontmoeten, terwijl zij verstoken ble ven van een geluk, waar zij beiden zo hevig naar ver langden. Als het nu al moeilijk was op volkomen zake lijke voet met elkaar om te gaan, zou het tien maal zo erg zijn, als hij met Martine getrouwd was - als Mar tine even veeleisend en temperamentvol als echtgenote zou blijken te zijn, als tijdens haar verloving. En aan gezien David zelfs Gracia niet de ware toedracht van het ongeluk onthuld had, moest zij geloven, dat hij de morele verantwoordelijkheid droeg en een mismaakt meisje gemeen zou behandelen, als hij nu het huwelijk niet doorzette. Nu zij eenmaal besloten had haar betrekking op te geven, zag Gracia een mogelijkheid Richard te behou den. Zij zou een baantje zoeken als verpleegster-gezel- schapsdame, zelfs als huishoudster, waar zij het kind bij zich mocht houden. Want zij kon niet van hem scheiden. Dat had zij onherroepelijk beseft, toen Mack haar - zo langs zijn neus weg - inlichtte omtrent de beslissing van de twee doktoren hem direct door te zenden naar het herstellingsoord. Zelfs deze afstand, aan zee, was haar te ver. Voor altijd afstand te doen van haar rechten als moeder, door toe te staan, dat de Medways hem wettig adopteerden, was een opoffering, die boven haar krachten ging. Haar hoofd was versuft, toen zij overdacht, wat haar besluit betekende. Zij had deze middag vrij en zou zich laten inschrijven bij een bureau voor verpleegsters en zien wat voor betrekkingen er vacant waren. Zij zou schriftelijk en persoonlijk moeten solliciteren voor zij iets kon regelen. Daarna zou zij naar de directrice moe ten gaan en met een maand opzeggen. Zij moest ook naar de voogdijraad en vertellen, dat zij tot andere ge dachten was gekomen betreffende de adoptie. En zij moest mevrouw Medway bezoeken, die zo bitter teleur gesteld zou zijn over deze gang van zaken en zij moest haar duidelijk maken, - zoals geen brief kon doen - dat het ongeval van het kind, hoewel hij haar daardoor nog dierbaarder was geworden, niet de reden was, dat zij haar toestemming tot adoptie introk. Toen Jenny een uitroep slaakte, omdat zij al op was., zei zij: „Ik heb ’n heel drukke dag voor de boeg, Jenny.” Dat was zacht uitgedrukt! Zij wist niet, hoe zij de volgende vierentwintig uur door moest komen. Als zij ’s middags vrij wilde hebben, moest zij al vroeg enkele taken doornemen; speciale instructies achterlaten voor de stafzusters. Zij hadden de zorg en drukte van de epidemie nog maar net achter de rug. „Het zal nooit meer zijn, zoals vroeger,” verklaarde de stafzuster. „En voor we het weten, moeten we de kinderen Kerstversieringen laten maken en hen kerst liedjes leren. Over zes weken is het Kerstmis! Denk je eens in, hoe kort dat eigenlijk nog maar duurt!” Zuster Gracia dacht erover na. Een Kerstmis zonder Richard. Een Kerstmis als David en Martine weg zou den zijn op hun Caribbische kruistocht. Kerstliedjes om de grote boom in de zaal, terwijl Jackie rondhipte als een mank roodborstje en haar eigen hart zonder vreug de was. Neen, zij moest voor Kerstmis weg zijn. Dat maakte, dat zij plotseling vaart achter haar plan nen moest zetten. Zij sloeg de lunch over en beloofde zich een hapje in de stad, als zij haar zaken had afge handeld. Het bureau was haar eerste doel en toen zij bijzonderheden opgaf aangaande ervaring en diploma’s aan de capabele secretaresse, die alles in een groot boek noteerde, had zij het gevoel nu werkelijk haar schepen verbrand te hebben. Toen zij haar huidige werkkring noemde, keek de secretaresse verbaasd op. „Maar u hebt een prachtige betrekking!” Zij maakte een snelle berekening van salarisschalen. „U krijgt on geveer twintig pond per maand en kost en inwoning, verder een maand vakantie per jaar, vrije dagen en de voorrechten van een zusterhuis, die u in de particuliere verpleging niet zult hebben. En in een groot ziekenhuis, waar altijd nieuwe dingen beproefd worden, is het werk zo verantwoordelijk en zo verschillend...” „Kijk,” viel Gracia haar in de rede. „Ik weet heel goed, dat het een goede betrekking is, maar ik heb toch besloten ergens anders heen te gaan. Een ding heb ik nog niet vermeld. Ik ben weduwe en ik wil mijn zoontje bij me houden, wat voor werk het ook is.” „Dat maakt verschil,” zei de secretaresse. Haar stem was medelevend, maar iets van haar enthousiasme was verdwenen. „Ik bedoel bij particuliere patiënten...” „Alles is goed,” zei Gracia dringend. „Wel, we zullen het proberen.” Zij begon de bladzij den van een ander groot boek om te slaan. Soms aar zelde zij, en schudde dan haar hoofd. Zij schreef een paar namen op met telefoonnummers en deed toen het boek dicht. „Ik zal deze twee opbellen en zien of het lukt,” zei zij. Zij vermeed het naar Gracia te kijken. Toen zij naar de telefoon ging in een andere kamer, zei zij plotseling: „Het leven valt soms niet mee.” Dat behoefde zij zuster Gracia niet te vertellen. Zij wachtte op een ongemakkelijke stoel. De scherpe herfst lucht scheen haar bij de keel te grijpen. Zij was flauw van de honger. Het wachten scheen eindeloos. Zij dacht: „Nu is David op weg naar Londen met de Delameres.” Zij begeerde plotseling te huilen met haar hoofd op de tafel. Voor deze puzzel kon de jury maar liefst drie langspeel-grammofoonpla- ten toekennen aan puzzelaars, die door originaliteit bij hun inzending ieder nog eens twee extra punten verwierven. Jammer genoeg waren daar geen puzzelaars van ons week blad by. De muzikantenpuzzel (nr 3) van 14 oktober heeft veel puzzelaars aan het werk gezet. Voor de goede oplossin gen werden vier punten toegekend, voor de bijna goede oplossingen twee punten. Dat betekent, dat inzenders die niet alles goed, maar wel iets ori gineels instuurden, toch gelijk kon den eindigen met de goede inzenders. De oplossing luidde: A bespeelde gitaar 5; B de bekkens 9; C. de vleu gel 1; D de trompet 2 en E kon echt niet anders hanteren dan de triangel, want hij had al een stokje in de hand, bij die E kwam dus een 10. Harpen en pauken kwamen er echt niet aan te pas. Uit onze lezerskring werd voor puzzel nr 3 het hoogste aantal pun ten toegekend aan: mevrouw M. v. Eijk, Wethouder Venteweg 81, Gouda (4 punten); M. v. Leeuwen, Bloemen- daalseweg 65a, post Gouda (4 punten) J. Garlich, Juliana van Stolberglaan 29, Waddinxveen (4 punten) en mevr. Garlich (4 punten). Van de familie M. C. Zijderhand, Noordeinde 95 te Moerkapelle kwa men maar liefst vier goede inzendin gen, waardoor vader moeder, dochter en zoon ieder vier punten verwierven en het gezinstotaal op 16 kwam. Naar dit gezin gaat deze week ter aanmoe diging een boekenbon van 2,50. Twee trouwe puzzelaars hebben op het ogenblik ieder dertien punten uit drie ronden weten te behalen. Mevrouw Van Eijk: puzzel 1: 9 pun ten, puzzel 2: 0 punten, puzzel 3: 4 punten, totaal dus 13 punten. J. Garlich: puzzel 1: 5 punten, puzzel 2: 4 punten, puzzel 3: 4 punten, totaal eveneens 13 punten. Er zijn nog tal van andere lezers van ons blad, die deze beiden hoog- sten dicht op de hielen zitten. Het betekent dus volhouden bij iedere puzzel. Zelfs degenen, die besluiten nu nog aan de puzzelcompetitie mee te gaan doen hebben nog kans op de landelijke hoofdprijs van 500 of een van de vele andere aantrekkelijke prijzen. In totaal volgen er nu nog acht opgaven. ergerd: „Hé, dat is geen goed ogenblik om over te ste ken!” Zijn stem ging even verloren, daar de chauffeur van de vrachtauto hard toeterde en dat bleef doen met woedende blik, op die stomme voetganger, die bijna voor zijn wagen was gestapt. Martine deinsde terug, geschrokken, bijna in elkaar zakkend. Toen keerde zij zich als een wilde tegen de man, die nog steeds haar arm vasthield. Hij droeg een donkere bril en had een witte stok in zijn andere hand. Hij had een regenjas met een ceintuur aan en niets op zijn hoofd behalve een dikke donkere pruik. Hij was jong en volkomen blind. Even was er geen verkeer. „Nu!” zei hij. En met een wrang lachje vroeg hij: „Mag ik u naar de overkant brengen?” Er kwam een brok in Martine’s keel. Zij durfde zijn hand niet af te schudden. Zij keek vlug naar links en rechts en zij staken samen de brede straat over, terwijl het verkeer achter hen weer aanzwol in krankzinnige opeenvolging. „Dank u,” fluisterde Martine. „Wel bedankt.” Zij voeg de er haastig aan toe: „Het is voor u ook geen plaats om over te steken.” „Maar ik ben er aan gewend! Het gaat nu heel goed, hoewel ik in het begin doodsbang was. Probeer maar eens je weg te vinden in een donkere vreemde kamer vol meubelen, dan weet je wat ik bedoel.” Zij stonden op het trottoir en hoewel hij haar arm had losgelaten bleef hij spreken. „Je moet durven. Je moet jezelf ertoe dwingen. Geloof het niet als iemand je vertelt, dat een blinde een ’zesde zintuig’ ontwikkelt. Ik heb moeten leren mijn weg te vinden, op de harde manier door over allerlei dingen te vallen. Het ergste was, toen ik tegen een ladder opliep, waarop een man stond met een pot verf.” Hij grijnsde weer; zei toen ernstig: „Je leert af standen te schatten door het geluid. Een echo van mu ren en het trottoir. Voetstappen vertellen je ook erg veel over iemand.” Wat hadden haar voetstappen hem geleerd, toen zij zich een weg baande naar de rand van het trottoir? Meer dan zij wilde denken. Want hij sprak over zich zelf, niet omdat hij dat onderwerp belangrijk vond, en zeker niet met zelfbeklag, maar om haar tijd te geven zich te beheersen. „Was het... een ongeluk?” vroeg Martine. „Ik ben chemicus... tenminste, dat was ik. Een explo sie in de fabriek. Ik werk er nu weer, als halfgeschoolde arbeider in de montagewerkplaats. Niet veel, maar het is een begin. Ik heb nog altijd het geld, dat mij als compensatie is uitbetaald. Op een dag, als ik echt weet, waar ik aan toe ben, steek ik het in een bedrijfje. Maar je moet eerst onder de mensen komen. Als je te lang alleen blijft, dan ontdek je dat je zeer stomme dingen wilt doen, bijvoorbeeld je voor een bus gooien.” (wordt vervolgd) 2 t/m 10. In volgorde van het aantal punten keuze uit een draag baar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhorloge en een fondu-pan. VOORWAARDEN VOOR DEELNEMING PUZZELCOMPETITIE NEDERLAND 1. Alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar de prijzen en de titel „beste puzzelaar(ster) van Nederland”. 2. Elk meedingend gezinslid is per inzending 25 cent inleggeld verschuldigd. 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrookje met code letters en oplossing moet op een blanco briefkaart worden geplakt, te adresseren aan Perspuzzelcompetitie, postbus 35 te Utrecht. 4. Onduidelijke invulling of veranderingen maken een inzending ongeldig. 5: Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur n.m. in bezit van de centrale jury komen, dingen die week niet meer mee in de punten telling. 6. Op elke briefkaart moet het verschuldigde porto (10 cent voor binnenland) en het extra porto van 25 cent per oplossing rechts boven aan de adreszijde worden geplakt. Inzendingen die eventueel niet door de PTT zijn af gestempeld, zijn ongeldig. 7. Voor elke goede inzending verwerft de deelnemer een aantal punten, in verhouding tot de zwaarte van de opgave. Extra punten kunnen worden gegeven voor opvallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal punten in totaal verwerven. 8. Wij dragen geen verantwoordelijkheid voor zoekraken, bescha diging of vertraging. 9. Een deskundige jury van Nederlandse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzendingen. Over opgaven, op lossingen en toekenning der punten is geen correspondentie mogelijk. 10. Door inzending verklaart men zich akkoord met deze voor waarden en met de beslissingen van de jury. w BOSKOOP ZIJDE 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 6