g e e t i n Weekblad Puzzelcompetitie no. 6 w Zuster Tover- vierkant {f'&Ci'C't'Cï' K a p p i e en de automatische stuurman A WSE in de aanval veel gevaarlijker Weekblad voor Waddinxveen Oplossing en uitslag no, 4 (21 oktober) Puzzel prijzen 20 jaar geleden: /o Pagina 5 Weekblad voor Waddinxveen - 4 november 1965 w öet*ra.rvt f club vader» Oplossing Oplossing moeder: Oplossing zoon: dochter: Oplossing barometers Thermo meter hygrometers I Optiek l II Op bt^ïef kaa-Hs» plakken (Voor élke ingevulde oplossing aan ommezijde briefkaart 1 postzegel van 25 cent bijplakken naast de postzegel van 10 cent (binnenland). Adresseer aan: Pers-PuzzeIcompetitiepostbus 35, Utrecht PLAK DIT STROOKJE op BLANCO ZIJDE BRIEFKAART 6 1. e (wordt vervolgd) 29 MARGUERITE LEES Telefoon 01727-2147 De puzzelaars van ons weekblad maken bij de landelijke puzzelcom- petitie geen slechte beurt. Enkele van hen staan op dit ogenblik dicht bjj de top wat betreft het totaal tot op heden behaalde aantal punten. Bo vendien waren er zes lezers die kans zagen voor de lettergrepenpuzzel niet minder dan zes punten in de wacht te slepen. Het waren C. Stolker, Mauritslaan i 7. „Maar wat wilt U eigenlijk van mij?” hijgde de Maat, nog natril lend van de schrik, die de roltrap hem had bezorgd. „Dat zal ik U uitleggen,” ant woordde professor Notterkrakr, „volgt u mij maar even naar het laboratorium.” Het liefst was de Maat er met een weer vandoor gegaan, maar hij had nu eenmaal die honderd gulden aangenomen en nu moest 20, Waddinxveen, J. L. Vuurens, De Genestetlaan 57, Waddinxveen, mej. A. Sol, Raadhuisstraat 33, Moerka- pelle, J. Garlich, Juliana van Stol- berglaan 29, Waddinxveen en mevr. M. van Eijk, Wethouder Venteweg 81 te Gouda. Ter aanmoediging gaat er deze week een boekenbon naar de heren Stolker en Vuurens en mej. Sol. Twee puzzelaars staan thans met negentien punten behaald met vier puzzels aan de kop, wat betreft de lezers vanons blad, en ze zitten daar mede tevens dicht bij de eerste plaats landelijk bezien. Mevrouw van Eijk behaalde resp. 9, 0, 4 en 6 punten; de In een keihard gevecht om de pun ten heeft Nieuwkoop deze maal aan het kortste eind getrokken en keer de het een illusie armer naar huis terug. Ofschoon de bezoekers gedu rende de eerste helft wel wat sterker waren, bleven de aanvallen tamelijk gevaarloos. De gastheren stichtten veel meer verwarring in de Nieuw- koopse achterhoede. De uitvallen wa ren sneller, geraffineerder en vooral ook veel gevaarljjker dan de Nieuw- koopse. Het verbaasde dan ook niemand toen WSE een beetje tegen de ver houding in in de vijfentwintigste mi nuut plotseling voor kwam te staan uit zo’n snelle aanval. Het was Vers woerd die het leer met een hard schot over de doellijn joeg. Even la ter stond het bijna 2-0 toen een schot van Tange onbereikbaar voor de Nieuwkoopse doelman helaas tegen de lat kwam. Hoewel de gastheren nog enkele malen opgelegde kansen kregen, gelukte het hen voor de rust toch niet meer te scoren. De gasten hadden tijdens de rust blijkbaar het een en ander over hun spel te horen gekregen, want na de hervatting lag het tempo aanmerke lijk hoger en waren de Nieuwkopers er ook niet zachtzinniger op gewor den. Reeds na vijf minuten slaagde men er eindelijk in het evenwicht te herstellen. Het was Van der Voorn die de gelijkmaker voor zijn rekening mocht nemen. Tien minuten later be zorgde Schuurman zijn club het tweede doelpunt (1-2).. De Waddinxveners lieten zich ech ter geenszins intimideren door het geweld van de gasten en bleven een bron van gevaar voor de Nieuwkoop se achterhoede, die de kansen met hard voetbal trachtte te doen keren. Dat mocht niet baten. Van der Starre wipte een vrije schop over het voor hem opgestelde muurtje rechtstreeks in het doel en bracht daarmee de tweede gelijkmaker van deze middag op zijn naam. Even voor het eindsignaal, toen ie dereen al vrede had met de punten verdeling, deed Tange het kunststuk je van Van der Starre na en dat le verde het winnende doelpunt op, 3-2. hij dus maar afwachten wat er hiervoor van hem verlangd werd. Weifelend liep hij achter de pro fessor aan, die hem een groot ver trek vol geheimzinnige apparaten binnenvoerde. Hier wees de ge leerde op een robot, die achter een imitatie-stuurrad stond. „Mijn nieuwste uitvinding,” zei hij trots, „waarmee ik de Ducata-prijs hoop te winnen. De automatische stuur man! Om deze machine nu geheel Olive Mawte lunchte met meer genoegen, dan zij lange tijd in haar maaltijden had gehad. Niet dat het menu iets was om over te roepen, en het was zelfs geen verrrassing, want zij had zorgvuldig geïnformeerd bij de nachtploeg. Maar haar gedachten waren een pikante saus, zelfs voor gestoomde vis en flensjes met jam. En Er viel een lange stilte; als je de kleine oase in het krankzinnige verkeer een stilte kon noemen. Martine zei: „Nogmaals bedankt. Ik ben nu weer in orde.” „Weet je het zeker?” „Heel zeker.” „Tot ziens... daar komt mijn bus.” De bus stopte een paar meter verder. Hij zocht zijn weg erheen, hield zijn stok op en wachtte helemaal al leen tot hij voor hem stopte. Zij dacht: „Het kan best de verkeerde bus zijn...” De conducteur was boven. Martine sprong er achter de man met de donkere bril op. Hij was op weg naar boven. Haar hart klopte in haar keel, toen de bus een scherpe bocht nam en heen en weer slingerde. Zij was achter hem op de trap voor het geval hij een helpende hand nodig had. Hij gleed op een plaats en zij ging achter hem zitten, met een gemompeld excuus tot de conducteur, die de doorgang versperde. De jonge man draaide zich half om, en toen hij sprak was er verlegenheid en ook op luchting in zijn toon. ƒ500,- èn het landelijk kam pioenschap voor degene die in totaal het hoogste aantal punten verwerft uit ALLE opgaven. 2 t/m 10. In volgorde van het aantal punten keuze uit een draag baar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhorloge en een fondu-pan. 11. Onze speciale rayonprjjs, be staande uit ƒ50,- (in waardebon nen) voor de beste puzzelaar(ster) onder onze lezers. 12 t/m 25. Voorts loven wjj ter aanmoediging elke week een L.P.- grammofoonplaat uit voor de in zender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week, alsmede enkele kleinere prijzen. in vele soorten en modellen „Drommels. Je probeerde dus alleen door te breken om deze bus te halen!” Zij schrok: „Hoe - hoe wist je, dat ik het was?” Onmiddellijk zei hij: „Je stem - en je parfum.” En daarna eenvoudig: „Ik behoef je niet te zien om te we ten, dat je heel mooi bent.” Martine’s hand ging naar haar gezicht vol lidtekens. „Neen, ik ben afschuwelijk,” wilde zij zeggen, maar zij kon niet spreken. Zij zag, dat hij lachte. „Weet je, het is als het onderzoeken van een nieuwe wereld. De dingen, die je vanzelfsprekend aannam; din gen waar je nooit van gedroomt hebt... Stemmen, voet stappen, geuren. Ik kan je vertellen wat voor zeep een man gebruikt, of dat zijn pak pas gestoomd is. Vergeet niet, dat het lab me veel geleerd heeft over geuren, voor dit gebeurde. Mijn hospita is een best mens. Haar zoon is kappersleerling en hij scheert me ’s morgens. Verder kan ik voor mezelf zorgen.” Weer schoot de prop in Martine’s keel. Zij zag dat een knoop los aan de mouw van zijn regenjas hing. En hij had twee verschillende sokken aan. Op de een of andere manier waren het de sokken - terwijl hij verder voor de gek gehouden. Ik heb helemaal geen ziekenhuis geroken; geen ontsmetting, niets. Alleen je parfum.” „Je moest mijn gezicht eens zien,” zei Martine met een snik. Hij schudde zijn hoofd en er was een vreemde, tedere glimlach om zijn lippen. „Ik zal altijd geloven, dat je mooi bent. We zullen nooit weten wie van ons de ander hielp oversteken! Ik had gelijk, nietwaar? Er was iets, wat je niet aankon. Maar nu wel.” „Ja,” zei Martine. Haar stem klonk helder, plotseling sterk en levenslustig. „O, ja!” „Niets is buiten je bereik als je het vast van plan bent te doen. Kijk me eens aan.” Martine keek. Zij zag het dikke donkere haar, het onoverwonnen gezicht en de verschillende sokken. Haar ogen werden vochtig. Zij kon er niet toe komen af scheid te nemen, zij liep haastig weg tussen de hekken door. De vreemde gedachte kwam in haar op, dat zij hem altijd zou weten te vinden. Toen zij omkeek, be roofde hij de goudvinken van een enkele boterham... De politieagent bij de uitgang van het park blies op zijn fluitje om een taxi voor haar te roepen. Hij zag haar omkijken en zei, terwijl hij vermeed naar die vre selijke lidtekens te kijken: „Maak u geen zorgen over uw vriend. Hij zou het vreselijk vinden, als hij het wist. Maar ik hou altijd een oogje in het zeil tot hij veilig aan de overkant is.” Misschien wist hij het wel, dacht Martine. De voet stappen van een agent moesten hem iets zeggen! Zij ontdekte, dat zij niet eens zijn naam kende. Niet dat het er iets toe deed. Slechts één ding was van nu af aan belangrijk. Dit uur had haar zoveel ge leerd. Zij was een nieuw vitaal mens; iemand, die alles had om voor te leven, om voor te vechten. Het scheen onmogelijk, dat zij zo kort geleden bereid was geweest een nederlaag toe te geven en een wanhoopspoging te begaan, waardoor zij niets bereikt zou hebben, behalve dat zij David in de armen van een andere vrouw had gebracht! Dat was het laatste wat zij van plan was. David was haar ontglipt. Zij was van plan helemaal opnieuw te beginnen en hem te winnen. Zij zou lief en begrijpend zijn; zijn werk op de eerste plaats stellen - als hij terug was natuurlijk, na zijn verlof van drie maanden voor de Caribbische reis en de week in Parijs. Zij had gepro beerd hem met een truc vast te houden, maar daar had zij nu minachting voor. Zij had een beter wapen. Zij had hem lief. Hij was nodig voor haar geluk. Zij zou hem winnen en hem door liefde vasthouden, als zij haar schoonheid maar eenmaal terug had. „Lieve God, ik kan alles verdragen, alles, als ze me maar weer mooi maken...” a q l e e t geënt q A t en e.n - ten af te maken, wil ik reacties van een menselijke stuurman nagaan en dan de robot zo bijstellen, dat hij op dezelfde wijze reageert.” Intussen had Kappie het adres van professor Notterkrakr in het adresboek gevonden. „Ik moet er dadelijk heen,” riep hij opsprin gend, „ik wil weten, wat ze met de klont uitvoeren!” heer Garlich 5, 4, 4 en 6 punten. Zij worden gevolgd door M. van Leeu wen met een totaal van 15 punten (resp. 5, 0, 4 en 6 punten) en C. Stol ker met 13 punten (resp. 5, 0, 2 en 6 punten). De oplossing van de lettergrepen puzzel was als volgt: Wie achter 3 horizontaal ’panamahoedenmaker’ in gevuld had en met andere beschik bare lettergrepen achter 47 horizon taal de „blindengeleidehonden” zag verschijnen, kwamen in aanmerking voor de zes punten. Voor een enke ling was er nog een punt extra voor een bijzonder originele inzending. Vrtfdag 9 november 1945: Nu Sint Nicolaas nadert, is een oude traditie bezig zich te herstellen. We bedoelen de middenstandsactie. Voor de be zetting van ons land was het de gewoonte dat de plaatselijke winkelier met de St. Nicolaas- dag en enkele dagen tevoren zijn beste beentje voorzette en met grote fanfares reclame maakte voor zijn zaak. Steeds was, zoals bekend, aan deze re clamecampagne een of andere attractie verbonden ten voor dele van het kopend publiek. Op verschillende manieren werd getracht koper en verko per tot elkaar te brengen en met succes. Het resultaat van deze winkelweek was dan ook steeds dat de winkelier gedu rende die dagen een verhoogde omzet wist te boeken. Maar meer nog werd bereikt. Men had de kopende burgerij ook de wetenschap bij gebracht dat men niet van verre, d.i. buiten onze plaats behoefde te gaan kopen, maar dat men in eigen woonplaats evengoed kon sla gen. Vandaar dat deze actie, deze winkelweek, door beide partijen zeer op prijs werd ge steld. Door de oorlogsomstan digheden werd deze actie ge durende vijf jaren onderbro ken. Men had geen vrijheid van handelen, evenmin had men goederen voldoende. Wat het eerste betreft, de vrijheid heb ben we weer terug, maar het i tweede, voldoende goederen, nog niet en de goederen die er nog zijn gaan vrijwel alle via de distributie. Gezien deze om standigheden is een winkel week of hoe men deze actie ook wil noemen, nog overbodig. Men zou betere tijden af kun nen wachten. zo netjes en vol vertrouwen was - die haar hart deden krimpen van medelijden. De conducteur kwam voor de kaartjes en zij besefte plotseling, dat zij geen tas bij zich had. Zoiets was haar nog nooit overkomen. Het was in elk geval lang geleden sinds zij in een bus had gezeten. De jonge man met de donkere bril zei galant, dat het lang geleden was sinds hij voor een meisje had betaald! „Hoever ga je mee?” „Terminus” zei Martine haastig. Dat gaf haar gele genheid hem in elk geval veilig die trap af te helpen. Hij grinnikte. „Dat duurt een hele dag. Dit is een cir kelvormige route!” Hij nam twee kaartjes van vier stuivers. „Dat brengt je tot het hek van het park. Ik lunch daar. Boterhammen. Mijn hospita pakt ze elke avond in en ’s morgens liggen zij voor me op de gang- tafel... Ik vind het prettig in de openlucht te eten. De vogels ook. Je zult het zien!” Met mes en vork eten in de kantine was iets, waar hij nog niet toe in staat was, raadde Martine. Bij het park verlieten zij de bus. Er was een paadje tussen hekken door, dat naar een saai winters grasveld leidde met een vijver en een paar kale bomen, waarin op dat ogenblik een stel spreeuwen ging zitten in plaats van de gevallen bladeren. Goudvinken en een roodborstje liepen op het pad. „Zie je?” Hij genoot van zijn kleine triomf. „Zij kun nen niet wachten.” Hij trok een groot pak boterham men uit zijn zak. De hospita mocht dan een best mens zijn, maar zij had hem erg veel korsten meegegeven, merkte Martine op. „Wil je met me delen?” vroeg hij. Om niet te gretig te klinken, voegde hij er spottend aan toe „Of heb je al in Metropele geluncht?” „Dank je - ik heb geen trek.” Plotseling zag zij voor zich hoe allerlei mensen in doodsangst door het zieken huis holden, terwijl de grote auto van haar vader stond te wachten met haar bagage; telefoons rinkelden, mis schien kwam er een politieauto aanrijden; David. Zij zei met schrille stem. „Ik word verwacht. Het is erg belangrijk, dat ik niet te laat kom.” „Maar niet belangrijk genoeg voor de ene persoon, die ertoe doet?” zei hij. „Wat gaat dat jou aan?” „Niets. Helemaal niets.” Hij ging op een bank zitten en maakte het pakje verder open. De goudvinken zaten allen om hem heen. Zij kregen de boterhammen en hij at niets. Martine kon wel huilen van ergernis. Zij was dat hele eind gekomen, het had geen zin. Zij had alleen maar zijn lunch bedorven! Misschien was hij uitgehon gerd en wilde hij niet eten, omdat zij zou zien hoe on handig hij was. „O, help!” dacht zij woedend. Zij zei: „Ik ga eens terug.” „Te voet?” „Ik zal proberen bij de uitgang van het park een taxi te krijgen.” „Dan heb je dus toch wel geld?” Argwaan in zijn stem, een blos steeg langzaam naar zijn gezicht. „Neen. De chauffeur wordt wel in het ziekenhuis be taald.” „Het ziekenhuis!” Dat deed hem weer zwijgen. Hij maakte een verslagen gebaar. „Misschien heb ik mezelf In het gegeven vierkant vindt u horizontaal 5 woorden, waarvan stuk voor stuk de letters kunnen worden omgewisseld. Wij geven een omschrijving, welke woorden er van links naar rechts in het open diagram moeten komen te staan, door verwisseling van de letters op die zelfde regel. Tot zover is het een ’anagram’, d.w.z. een puzzel waarbij sprake is van een letteromzet ting. Het woord tenen kunt u bijvoorbeeld omzetten in ’neten’. Maar als u het goed uitvoert, ontstaat er in het rechter gedeelte een ’magisch vierkant’, hetgeen wil zeggen dat u van links naar rechts én in de kolommen van boven naar beneden dezelfde woorden zult aantreffen. Elk woord dat voldoet aan de omschrijving en gemaakt is uit de letters van een regel links, komt rechts één keer horizontaal en één keer verticaal te staan. De omschrijvingen geven we natuurlijk niet in de juiste volgorde (dat zou te gemakkelijk zijn), maar door elkaar. Het zijn: anti, uitblinker, verdieping, inplanten en politieman. Wie alle woorden juist invult en het ’magisch vierkant’ voltooit, kan vijf punten boeken, wie minder goed heeft naar verhouding minder. Uw oplossing van deze week kunt u uitknippen en op een briefkaart plak ken (denk om de codeletter W). Vergeet u de extra postzegel van een kwartje voor het Blindegeleidehondenfonds niet. Adresseer aan Perspuzzelcompetitie, postbus 35, Utrecht. VOORWAARDEN VOOR DEELNEMING PUZZELCOMPETITIE NEDERLAND 1. Alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar de prijzen en de titel „beste puzzelaar(ster) van Nederland”. 2. Elk meedingend gezinslid is per inzending 25 cent inleggeld verschuldigd. 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrookje met code letters en oplossing moet op een blanco briefkaart worden geplakt, te adresseren aan Perspuzzelcompetitie, postbus 35 te Utrecht. 4. Onduidelijke invulling of veranderingen maken een inzending ongeldig. 5. Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur n.m. in bezit van de centrale jury komen, dingen die week niet meer mee in de punten telling. 6. Op elke briefkaart moet het verschuldigde porto (10 cent voor binnenland) en het extra porto van 25 cent per oplossing rechts boven aan de adreszijde worden geplakt. Inzendingen die eventueel niet door de PTT zijn af gestempeld, zijn ongeldig. 7. Voor elke goede inzending verwerft de deelnemer een aantal punten, in verhouding tot de zwaarte van de opgave. Extra punten kunnen worden gegeven voor opvallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal punten in totaal verwerven. 8. Wij dragen geen verantwoordelijkheid voor zoekraken, bescha diging of vertraging. 9. Een deskundige jury van Nederlandse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzendingen. Over opgaven, op lossingen en toekenning der punten is geen correspondentie mogelijk. 10. Door inzending verklaart men zich akkoord met deze voor waarden en met de beslissingen van de jury. als zij in haar glas water keek zag zij, als of het een magische kristallen bol was, hoe Martine Delamere een ontzettende herrie schopte bij haar vader over een schandelijke daad van zuster Gracia; Lucas J. rappor teerde dit aan de directrice; en zuster Gracia werd op staande voet ontslagen, terwijl zijzelf, Olive Mawte in haar plaats tot zuster van het kinderblok werd gepro moveerd. Zij ging weer naar haar werk met kordate stap en een gevoel van gezapige goedheid. Zuster Gracia, die hen allen tot voorbeeld was gesteld, was helemaal niet beter dan zij. En dr. Halcott was al even slecht; hoewel er verontschuldigingen gelden voor een man, als een schaamteloze vrouw alles doet, wat zij kan, om hem te verleiden. Zij langde naar de middag, omdat zuster Gracia vrij had, en hoewel dit extra werk betekende, was het ook een kans zich te doen gelden en die stomme kakelende meisjes bezig te houden. Als zij de baas was, bestond er geen gelegenheid de lijn te trekken. Het standje van de directrice deed nog pijn en zij schrok toen ’Asmat’ uit de lift kwam hollen en met ernstig en bleek gezicht zei, dat de directrice haar wilde spreken - nu, direct. Zij moest alles aan de tweede stafzuster overlaten en direct komen. Zuster Mawte werd rood en toen bleek. „Ik heb toch het recht te weten waarom? Als zuster haar gezegd heeft, dat ik het meisje Armitage afbeul...” De onderdirectrice viel haar in de rede: „Het heeft niets te maken met zuster Gracia of de afdeling. Het gaat over juffrouw Delamere.” Zuster Mawte’s hart bonsde tegen haar ribben. Zij vermande zich. Wel, zij moest er doorheen. Zij had het met haar eigen ogen gezien en als zij het tegen de di rectrice moest herhalen... Zij werd er zich van bewust, dat ’Asmat’ doorsprak op ontdane toon, geheel anders dan haar normale autoritaire stem. „Zij had vanmiddag naar Londen moeten gaan voor een plastische operatie. Haar ouders zouden haar met de auto brengen en dr. Halcott zou met hen meegaan.” „Zou hij meegaan?” Zuster Mawte voelde de grond onder zich wegzinken. „Dat is toch logisch?!!! Het arme kind was doods benauwd voor die operatie. Het is tenslotte de vraag, of het succes zal hebben. Men heeft gezien, dat u op het terras buiten haar kamer met haar heeft staan praten en men hoopt, dat u in staat zult zijn enige aan wijzingen te geven over haar geestestoestand.” Zuster Mawte kon niet spreken. Zij zag er spookach tig uit. Twee keer deed zij haar mond open, maar er kwamen geen woorden. De liftdeuren gingen met een slag open, ’Asmat’ maakte zich gereed naar binnen te gaan. Met gedempte stem zei zij: „Zij heeft blijkbaar ver schillende keren gedreigd een einde aan haar leven te maken. En alles, wat haar kon opwinden, zou voldoende zijn om haar de grens te doen overschrijden. Zij was verdwenen, toen men haar lunch kwam brengen.” Maar zuster Mawte was in een diepe flauwte op de grond gevallen. (wordt vervolgd) BOSKOOP ZIJDE 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 5