van in Officiële opening Chr. Nat. Kleuterschool J eugdgemeenteraad Waddinxveen I I k' NSU - Prinz-4 ^hoofdprijs in St. Nicolaas loterij I ilK van i Weekendhulpactie door jongeren Koor- en gemeente- zangavond Leerschool^voorFeter politiek bewustzijn SINT NICOLAAS WINKELAKTIE Rijnland Hoogheemraadschap ingelanden en hoofdingelanden- In verband met de periodieke af treding per 1 januari 1966 van hoofd plaatsvervangers, vertegenwoordi gende het ongebouwd eigendom, von den onlangs in een aantal kiesdistric ten van het hoogheemraadschap ver kiezingen plaats. Deze hadden tot re sultaat, dat in het 3e district (hoofd plaats Haarlemmermeer-Hoofddorp) tot hoofdingeland werd verkozen de heer P. Bos te Vijfhuizen, tot dus verre hoofdingeland-plaatsvervanger voor dat district. Dè heer J. J. Meijer te Hoofddorp, die voor genoemd dis trict, aanvankelijk als hoofdingeland- plaatsvervanger, later als hoofdinge land zitting had, zal na 1 januari 1966 geen deel meer uitmaken van Rijn lands bestuur. Tot hoofdingeland- plaatsvervanger werd verkozen de heer C. J. Blom te Halfweg. Fraai beeldhouwwerkje siert plein bij kleuterdorado Zwem bad actie J. den Haag Kerkweg 189 Tel. 01828-2077 Waddinxveen Zen ópeeiaat yeAchuzk 9 3 I JUNGHANS Adhesie Geen propaganda Geharrewar Verouderde opvattingen Belangstelling Doelmatig „Zie je wel Vergissing IWj WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART 11 NOVEMBER1965 B kaarten met zegels van de Sint Nicolaas-winkelactie worden ingewisseld gulden. miiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuuuiiHiimiiiiMiiiuitiiiiiiiiiiiuuuHuiiiiHiuisiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiu (foto Sjaak Noteboom) Zaterdag 18 december: Puzzelrit „Gouwe Rijders”. I niiiiiiiH.iuninmtUhiiiiiiniiiuinuiuiUidinuiinnBiaii m iiiiiuoumHuaniiiiii xJiwiamafWBii Voorts gaat van iedere bij de B.P.-pcmp van de heer Rupke aan de Sniepweg getankte liter benzine nog steeds één cent naar het Zwembad. ’Zwembad- actie’ zegt een spandoek tussen twee benzinepompen. Zolang de pompen in actie zijn en de benzine uit de slangen stroomt, stromen de centen binnen voor het zwembadfonds. tegen loten. Uiteraard is het aantal loten niet onbeperkt. Iedereen maakt dus een reële kans op die auto of op één van de tien troostprijzen van honderd Gaarne nodigen wij bij deze de di verse plaatselijke partij-besturen uit op een of andere wijze hun opinie over de vorming van een jeugdge- meenteraad aan onze redaktie ken baar te maken. Maar ook elke jon gere en elke andere geïnteresseerde kan ons zijn mening doen toekomen. Dit is geen propagandistisch arti kel voor een bepaalde partij. Wie denkt dat de Partij van de Arbeid het einde is, zoekt daar zijn geluk. Wie meent dat de S.G.P. zich het meest inspant voor het algemeen be lang, wordt lid van die partij. Weer anderen geven de voorkeur aan de AR of an de CHU. De KVP en WD zouden een aantal jongeren zeker met open armen ontvangen. En zo zijn er nog wel enkele partijen te noemen. I bak, waarin voldoende ruimte is voor de vakantiebagage. Bovendien kan er ook nog wat bagage achter de ach terbank worden opgeborgen. Notaris D. B. van der Most zal op dinsdagavond 7 december omstreeks acht uur in het Geref. Verenigings gebouw aan de Stationsstraat het winnende lot trekken. De gelukkige winnaar krijgt niet alleen de auto mobiel, maar hij krijgt deze boven dien belastingvrij. Het percentage, van de prijs, dat anders door de win naar nog aan de belastingdienst zou moeten worden afgedragen, wordt betaald door het winkelweek-comité. De firma N. Vink Zn, Es- doornlaan 1, geeft nog steeds 5 procent van haar omzet op heren-, dames- en kindercon- fectie, ook wanneer dat bij een van de groothandels in Rotter dam is gekocht op een intro- duktiekaart van de fa. Vink. WADDINXVEEN Ruim tachtig jongeren uit midden Zuid-Holland hebben reeds ervaring en hebben ontdekt, hoeveel voldoening het geeft anderen te helpen. Dat doen zij als deelnemer aan de Weekendhulporga- nisatie. Deze jongelui voegen de daad bij het woord en stellen zich eenmaal per maand een zaterdag of een zon dag beschikbaar voor hulp in een ziekenhuis of een inrichting, teneinde daar de taak van het verplegend per soneel te verlichten en het mogelijk te maken, dat ook dat verplegend personeel wat regelmatiger een vrjj weekeinde kan doorbrengen. De jongeren doen dan huishoude lijk werk, helpen de zieken verzor gen, e.d. Er wordt op die dagen op hen gerekend. Maar steeds is er be hoefte aan meer vrijwilligers en vrij willigsters. De hulpt word voornamelijk gebo den in de plaatsen Gouda en Rotter dam. Aan de weekendhulporganisatie kan worden deelgenomen door ieder een, die de leeftijd van zestien jaar heeft bereikt. De benodigde werkkle ding wordt door de inrichting ver strekt, die ook voor de betaling zorg draagt. Een gedeelte van het ver diende geld is bestemd om elders weer hulp te bieden en een deel mo gen de deelnemers van de Weekend hulporganisatie zelf behouden. Jongeren, verenigingen of clubs, die meer over dit mooie en bevredi ging gevende werk willen weten, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot mej. R. Roos, Juliana- straat 8, Waddinxveen, tel. 01828-3381 Géén zegels worden gegeven op brood, melk en benzine. Op ta baksartikelen alleen van 29 no vember tot en met 4 december. WADDINXVEEN Op zaterdag avond 13 november aanstaande om acht uur organiseert het Immanuël- kerkkoor in de Immanuëlkerk aan de Prinses Beatrixlaan een koor- en gemeentezangavond, waaraan mede werking wordt verleend door: het Hervormd Kerkkoor uit Woerden, het Immanuëlkerkkoor, Zegveld’s koper-kwartet, Cock de Jen - solo- trompet, Arie Hardijzer - orgel. Het geheel staat onder leiding van Aat van Vliet, de dirigent van de beide koren. De twee koren, samen bijna hon derd leden, zullen diverse bekende en minder bekende geestelijke liederen ten gehore brengen, begeleid door koperblazers en orgel, afgewisseld met enkele soli van de instrumenta listen. Ook de toehoorders zullen de gelegenheid krijgen hun stem te laten horen. Dr. A. van Haarlem zal een korte meditatie houden. Nu is het zo dat sommige politieke groeperingen in Waddinxveen al eens getracht hebben een jongerengroep op te richten. In sommige gevallen lukte dat, maar dan altijd maar voor een bepaalde tijd. Zo’n jongerenkern - en dat is in de praktijk al diverse malen bewezen - kan eenvoudig geen levensvatbaarheid hebben als er geen contact met anders denkende jonge ren kan zijn. Daarom suggereren wij de vorming van een jeugdgemeente- raad, die een gespreksgroep zou moe ten worden tussen jongelui van ve lerlei levensopvattingen. Een zo groot mogelijke hoeveelheid groeperingen kunnen wij alleen maar toejuichen; de discussie kan daardoor slechts le vendiger worden. Voor alle bijzonderheden inzake de winkelactie en trekkingsavon- den zie elders in deze krant, o.a. ook de agenda. De wereld had er twee verschrik kelijke wereldoorlogen voor nodig om het besef te doen groeien dat ook de jeugd een stem in het kapittel zou moeten hebben. Vooral de laatste ja- ren wordt daar door de meeste poli tieke partijen hard aan gewerkt. Maar wat hebben die idealisten moeten ervaren? De jeugd, die zo hard schreeuwde dat ze te weinig te vertellen had, blijkt helemaal geen belangstelling te hebben voor het „politeke geharrewar van de hoge heren”. Men houdt zich niet op de hoogte van wat er in de Tweede Kamer en in enger verband in de Provinciale Staten en de Gemeente raad plaats heeft en vindt het alle maal zo wel goed. Men is in de politieke partijen al blij met een jonge kankeraar; hij toont tenminste nog een greintje be langstelling. Kritiek heeft de hele jonge gemeente. Niet alleen op de huidige regeringscoalitie, maar ook Marijnen, De Quay en Drees deden het geen van allen naar de zin van de jongeren. Het wordt hoog tijd dat de heer sende mentaliteit, dat politiek een amusant steekspelletje is tussen een aantal intelligente leeglopers, die le ven op de zak van de maatschappij, gaat veranderen. De politiek wordt (als het goed is) bedreven in dienst van de maatschappij, in dienst van de medemens en ieder doet aan poli tiek volgens zijn eigen ideeën en pri- cipes. Hij of zij wordt lid van de groepering die hem het meest aan staat en tracht daar zijn stem te doen klinken. Als er volgens hem zaken niet in orde zijn dan tracht hij daar in verbetering te brengen door van die zaken openbaar gewag te doen. S Inwisselen van de spaarkaarten voor speldjes (twee speldjes voor iedere volgeplakte kaart) op za terdagen 20 november, 27 novem ber en 4 december van 14.30 tot 16 uur in het Geref. Verenigings gebouw, Stationsstraat. WADDINXVEEN Helaas moet maar al te vaak worden geconstateerd dat het met de politieke interesse van de jongeren van vandaag niet zo best is gesteld. Dat is niet alleen een Waddinxveens probleem, maar over het gehele land luiden de politieke partijen de noodklok omdat zij de door ouder dom of andere oorzaken opengevallen plaatsen in de diverse partijbesturen niet dan met de grootst mogeljjke moeite kunnen bezetten. In sommige ge vallen zelfs moet een vacature jaren achtereen onvoorzien blijven. Ook het vinden van kandidaten voor de gemeenteraden kost de verschillende groepe ringen heel wat hoofdbrekens. Voor de politiek moet je oud zyn, levenserva ring hebben was vroeger de opvatting. Tegenwoordig ziet men vrjjwel overal niets liever, dan dat er eens jong bloed door de aderen van de partijen gaat stromen. Maar dat jonge bloed schittert in de meeste gevallen door afwezig heid. Wat is daar de oorzaak van? dan meteen weer aanleiding geeft tot reacties met ongeveer de strekking van „Zie je wel...” Hetgeen door de politici aan mens lievende taken wordt verricht dreigt daardoor op de achtergrond te gera ken. Men aanvaardt die als gewoon. De kwalijke kanten van de politiek vinden echter gretig aftrek. Het zou de roeping, nee... de morele plicht van elke jongere moeten zijn om te trachten op zijn eigen wijze de we reld, die zo gemakkelijk te bekritise- seren valt, te verbeteren. Als elke jongen en elk meisje, dat de politiek beschouwt als iets onnets, nu eens probeerde er iets nets van te maken, wat zouden we dan een heerlijke wereld krijgen om in te leven. Laten onze jonge mensen zich er voor hoeden, dat hun kinderen hen later verwijten kunnen maken. Toon interesse voor de politiek en wordt lid van een party. Niet de party van papa en mama, maar de party waar bij je jezelf thuis kan voelen. Praat met andere jonge mensen over de problemen en vraagstukken die zich in zo grote hoeveelheid voordoen. „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst,” zegt het spreekwoord. De politieke partijen doen alle hun best die jeugd inderdaad te krijgen, maar het is aan de jeugd te bepalen hoé die toekomst er uit zal zien. En daar mee kan niet vroeg genoeg worden begonnen. Een jeugdgemeenteraad is de leer school voor jonge politici. De verbor gen talenten komen tijdens zo’n bij eenkomst (of tijdens een reeks ervan) naar voren en men doet grote erva ring op. Veel van de ’afgestudeerde’ jeugdraadsleden komen later in de echte gemeenteraad terecht en zij hebben dan het voordeel niet geheel onervaren tegenover optreden in het openbaar te staan, zoals veel van hun voorgangers wel. Naar onze mening is het feit dat vooral de jeugd zich weinig met po litiek bemoeit of wat erger is: zich er niet in verdiept, het gevolg van verouderde opvattingen. De raad van wijzen placht vroeger in de dorpsge meenschappen de wet voor te schrij ven. Toen veel later het systeem van verkiezingen ontstond stelde men de minimumleeftijd zo hoog dat men al op leeftijd was, voordat men aan de politiek kon beginnen. (Die mini- mum-leeftijd is nu nog te hoog.) De mening van de jongeren werd niet gevraagd, men wist het zelf allemaal veel te goed. Veel ellende is ontstaan door het feit dat de oude mannen, voor wie het einde van hun carrière toch naderde, het dikwijls een ge makkelijk te nemen besluit was een buurland de oorlog te verklaren. De politieke vergrijzing verhoogde dus niet alleen de kans op oorlog, maar werkte bovendien het conservatisme in de hand. De ’goede, oude tijd’ be paalde de politiek van morgen. Gouda heeft zo’n jeugdgemeente raad al jaren en vooral de laatste tyd geniet deze een bijzonder grote belangstelling. De discussies zyn le vendig, er wordt niet al te veel ge smeten met moeilijke woorden en men is het eigenlijk nooit met elkaar eens. Dat hoeft ook niet. Bij aankopen wordt voor iedere gulden één winkelactie-zegel ver strekt. Jongeren kunnen een bijzonder nuttige invloed hebben op het beleid van hun party en indirct op het landsbeleid. Zij zullen wel eens hun neus stoten, maar dat mag toch geen aanleiding zyn te generaliseren en meteen ’de politiek’ van alles en nog wat te betichten. Koopavonden van 29 november tot en met 3 december tot 21 uur. Woensdagmiddag 1 december zyn alle winkels open. In het 9e district (hoofdplaats Nieuwkoop) vond een tussentijdse verkiezing plaats ter voorziening in de vacature hoofdingeland, welke in 1964 was ontstaan door de benoeming van de heer B. Plomp tot hoogheem raad. De heer B. C. Hijkoop te Zwam- merdam zag zich in genoemde func tie herkozen. Per 1 januari 1966 zullen eveneens aftreden een aantal hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaatsvervangers vertegenwoordigende het gebouwd eigendom. Door of namens de betrok ken Colleges van burgemeester en wethouders vonden de volgende be noemingen plaats. Voor de groep der gemeenten Aalsmeer en Haarlem mermeer werd tot hoofdingeland be- noeipd de heer mr. F. Th. Dijckmees- ter te Haarlemmermeer, thans hoofd- ingeland-plaatsvervanger, die de heer G. G. Logers te Aalsmeer als zodanig zal opvolgen. Laatstgenoemde ver vulde de functie van hoofdingeland vanag 1958. De heer H. P. Th. Kolk te Aalsmeer werd voor genoemde groep benoemd tot hoofdingeland- plaatsvervanger. Voor de groep der gemeente Amsterdam, Bloemendaal en Heemstede werden de zittende hoofdingeland en hoofdingeland- plaatsvervanger, respectievelijk de heren mr. Th. C. M. A. Elsenburg te Amsterdam en B. K. Buurman te Heemstede, herbenoemd. De mogelijkheid bestaat dat Wad dinxveen alleen voor een jeugdge meenteraad niet groot genoeg is. Chauvinistisch als we zijn geeft ons blad ter overweging ook de omlig gende plaatsen Reeuwijk, Moerka- pelle en Zevenhuizen bij de jeugd raad te betrekken. Met een gezamen lijk inwonertal van ruim 25.000 en de mogelijkheid tot een uitgroei naar bijna veertigduizend in de voor ons liggende tientallen jaren moet de vorming van een jeugdgemeenteraad en vooral het welslagen ervan toch zeker tot de mogelijkheden behoren. WADDINXVEEN De vol gende activiteiten ten bate van het bouwfonds voor het nieuwe zwembad staan op het pro gramma: Tot slot werd het woord gevoerd door de heer F. M. van Tol, die in een geestige toespraak de gelukwen sen overbracht zowel van Christelijk Nationaal Onderwijs; waarvan hij We geven onmiddellijk toe dat er in onze wereld nog heel wat minder fatsoenlijke zaken door de diverse diplomaten geregeld worden. Som mige komen in de publiciteit, hetgeen voorzitter is, als van de nieuwe Stichting voor Chr. Lager Onderwijs. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. Namens het personeel van de andere Chr. Nationale kleuterscholen bood mevrouw Herlaar een kleine wandversiering aan. Tenslotte waren het twee kleuters van „De Duiventil” die met bedeesde stemmetjes mede deling deden van de aanbieding van een prachtige bloembak in de hal van het schooltje. Het is een prachtig ruim en zonnig gebouwtje geworden, precies in het verlengde van de Brederolaan, om geven door een mooi plantsoen. Ar chitect Peters uit Waddinxveen heeft alle mogelijkheden uitgebuit en is er in geslaagd niet alleen een doelmatig maar ook een architectonisch aan trekkelijk geheel te realiseren. Bij zonder aantrekkelijk is de houten pergola aan de voorzijde van de school, die bij slecht weer bovendien nog praktisch nut heeft omdat deze met doorzichtige plastic platen is af gedekt, waardoor een beschutte bui tenspeelruimte is ontstaan. Onder de vele belangstellenden bij de opening bevonden zich o.m. ver tegenwoordigers van diverse school besturen. Adressen van secretariaten van po litieke partijen (voor de nog niet aangeslotenen) staan duidelijk aan gegeven in de „officiële gids voor Waddinxveen” of kunnen bij de re daktie worden opgevraagd. Adhesie betuigingen (of andere reacties) kun nen worden gestuurd naar het vol gende adres: redaktie Weekblad voor Waddinxveen/Hollands Hart, Oranje- laan 9, Waddinxveen. Spaarkaarten voor de winkelactie gratis verkrijgbaar bij alle deel nemende winkeliers. Op iedere kaart gaan 25 zegels. de goedkeuring voor de Chr. Natio nale Kleuterschool terug moest. Het is gelukkig echter anders ge lopen. „Ik hoop,” zo ging de burge meester verder, „dat het een kleuter school zal kunnen blijven en dat we in de toekomst steeds genoeg ruimte kunnen vinden voor het verplichte lager onderwijs.” De heer J. G. A. Smorenburg, inspecteur van het kleuteronderwijs sloot zich bij deze laatste woorden aan. Hij wees op de noodtoestand bij de kleuterscholen. In zijn district zijn er aanvragen voor 300 kleuterschoollokalen, terwijl hij er op het ogenblik maar zestien per jaar beschikbaar heeft. Voorts pleitte de inspecteur voor meer contact tus sen de onderwijskrachten van kleu ter- en lagere scholen om op die ma nier de overgang van de kleuters naar de ’grote school’ gemakkelijker te doen verlopen. In het 7e district (hoofdplaats Haarlemmermeer - Nieuw Vennep) werden de zittende hoofdingeland, de heer N. van Reeuwijk Jzn te Abbenes, en de hoofdingeland-plaatsvervanger, de heer A. P. W. Stokman te Abbe nes, herkozen. In het 10e district (hoofdplaats Alphen aan den Rijn) werden even eens de zittende hoofdingeland en hoofdingeland-plaatsvervanger, res pectievelijk de heren M. Visser te Alphen aan den Rijn en C. Kempe naar te Aarlanderveen, herkozen. Inwisselen van de spaarkaarten voor loten voor de gratis loterij (hoofdprys een auto) op dezelfde data en uren, alsmede op maan dagavond 6 december van 19 tot 20 uur in De Unie aan de Kerk weg. WADDINXVEEN Groot was zaterdagmiddag de belangstelling by de officiële ingebruikneming van de kleuterschool „De Duiventil” van de Stich ting voor Christelijk Nationaal Kleuteronderwijs. Het was mevrouw J. van der Hooft-Lourens, echtgenote van de burgemeester, die de opening ver richtte met het doorknippen van een lint en onmiddellyk daarna een op het schoolplein staand beeldje van een beertje onthulde. Door een haag van zingende kleu ters, getooid met feestmutsen en ver sierde stokken liep mevrouw Van der Hooft naar de hoofdingang, waar zij het aldaar gespannen lint doorknipte voordat het gezelschap het fraaie schooltje kon betreden. Even later schaarden de aanwezigen zich op het schoolplein rond het nog in zeildoek gehulde beeldje van de beeldhouw ster mej. Blok. Nadat mevrouw Van der Hooft het zeildoek had wegge trokken kwam de fijn gevormde en speelse berenfiguur te voorschijn. In een korte toespraak wees me vrouw Van der Hooft op de symbo lische betekenis van de naam „De Duiventil”. „Het is hier, dat het on derwijzend personeel samen met de ouders de kinderen opvoeden. Dan wordt het tijd voor de grote school, maar eens zullen ze toch allemaal uitvliegen,” aldus de echtgenote van de burgemeester. Terwijl zij deze woorden sprak werden om de sym boliek te vergroten, uit opgestelde korven enige tientallen duiven los gelaten. De voorzitter van de Stichting voor Christelijk Nationaal Kleuteronder wijs, de heer Speijer bracht in een toespraak de 26-jarige historie van die kleuteronderwijs in herinnering. Voorts bracht hij dank aan de archi tect de heer ir. H. Peters voor zijn scheppende werk en aan de bouwers, Janzen’s Aannemingsbedrijf, dat was vertegenwoordigd door de heer W. A. Pekelder. Ook sprak hij waarderende woorden aan het adres van de beeld houwster, mej. Blok. Burgemeester C. A. van der Hooft „kon het niet nalaten iets te zeggen,” zoals hij hetzelf uitdrukte. Hij zorgde voor enige hilariteit, door op te mer ken, dat deze school eigenlijk een vergissing was en er eigenlyk hele maal niet had moeten staan. Door een vergissing in Den Haag waren er destyds namelijk twee Rijksgoedkeu- ringen voor een kleuterschool tege- lyk afgegeven, een voor Volksonder wijs en een voor Christelijk Nationaal Kleuteronderwijs. Later werd de ver gissing ontdekt en leek het erop, of WADDINXVEEN Een auto als Sint Nicolaasgeschenk. Haast niet te geloven, maar toch zit de kans er in. Eén van de attracties van de Waddinx- veense Sint Nicolaas-winkelactie is de gratis loterij met als hoofdprijs een NSU- Prinz 4 automobiel ter waarde van 4650. Hy ziet er hetzelfde uit als de zo charmant op bovenstaande foto geposeerde automobiel. De enige voorwaarde om naar deze auto mee te dingen is, dat volgeplakte Inlevering van spaarkaarten (met naam en adres) voor kleine geld prijzen voor de trekking diezelfde avond op 19 en 25 november, 2 en 6 december, vóór 6 uur ’s avonds afgeven bij de elders in deze krant vermelde adressen. De NSU-Prinz 4 is niet de eerste de beste automobiel. Daar kan men u bij de dealer voor deze streek, Ga rage Kool in de Dorpsstraat te Wad dinxveen alles over vertellen. Het is een economische automobiel in gebruik, ruime zit-accommodatie, representatief, behoorlijke bagage ruimte, goed zicht, wendbaar, goede wegligging, het zijn allemaal plus punten voor deze sportieve auto met zijn achterin geplaatste 36 PK lucht- gekoelde viertaktmotor. Afhankelijk van het gebruik is het gemiddelde benzineverbruik ongeveer één liter voor iedere zestien kilometer. De bagageruimte zit hier dus in de neus. Het is een vrijwel vierkante fjj ij

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 21