eveneens I Broers: We zouden graag morgen opnieuw beginnen In vele andere plaatsen zwembadplannen Fa Cursus chemisch van Verwarmde baden blijken succes Helpt de jeugd in moeilijkheden Andere opzet kerstavond bij kaarslicht 1965 I ■BW V Nobelprijswinnaar Unicef helpt de kinderen in nood kaderpersoneel Machinefabriek Ottevanger stopte vijf jaar geleden met reparatie van molens Kwaliteit BROUWER Pro Juventute’s Kalenderactie ’66 Succes agenda Necomex is weer begonnen Tien vierkante km Tussen staalplaat en lasvlammen geen tijd voor romantiek 500,per jaar Machines in ’38 b3 de BRA die past! V i in onze paskamer zult u ervaren Ook in uw maat, wit en zwart, A, B, C cup f 16.75 D cup f 19.75 ft» Blik» Verwarming Als naar maat voor u ge maakt De 10 elastische Wonderlastic*delen zon der rubber zorgen voor de echte Playtex pas vorm en heerlijke bewe gingsvrijheid. Eenmaal gepast en ook U blijft bij playtex’ Bra 1 Relatief ver achter 1 1 ksx T WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART 11 NOVEMBER 1965 de Nesse 32 Waddinxveen kaarten verkocht. Dit UNICEF zijn hulp in- i Senegal ontwierp m 1 Jl 1 11 Agentschap Moerkapelle: Fa. Van Marie, Dorpsstraat 32, telefoon 338. Voor het opgeven van abonne menten en advertenties. WEEKBLAD HOLLANDS HART ganische Chemie, die een verdieping van de kennis van de organische chemie beoogt. Deze cursus is van belang voor allen, die in de dagelijk se praktijk met deze materie te ma ken hebben, alsmede voor hen die zich voorbereiden voor het z.g. ana list 2 B examen of de hieronder ge noemde cursus willen volgen. De cur sus wordt gegeven op woensdagavond in Rotterdam. De tweejarige cursus laboratorium- assistent niveau II-2. Deze cursus is geheel aan de eisen van het moderne wetenschappelijke onderzoek aange past. Naast de theorie neemt ook het praktische werk een grote plaats in. Met vrij grote zekerheid zal deze cur sus in Rotterdam gegeven worden, waarschijnlijk op 2 avonden en 1 na middag in de week. Mochten zich onder de lezers geïn teresseerden bevinden, dan kunnen zij inlichtingen ontvangen bij de cur susleider voor rayon Zuid-Holland, Justus van Effenlaan 5 te Waddinx veen, telefoon (01828) 2017. Met de machinebouw werd in 1938 een aanvang genomen. Tevoren had men al wat aan metaalbewerking en reparatie gedaan, maar veel naam mocht dat niet hebben. Toen kwamen de donkere jaren van de oorlog. De Ottevangers hebben van alles gedaan. Er werden noodkacheltjes gebouwd („Denk erom, dat die dingen een hitte gaven, hoor”), gasgeneratoren, waarin antraciet, hout of turf kon worden verstookt, oliepersjes, maalsteentjes, enzovoorts. De Duitsers namen de vier auto’s van de zaak mee naar de Heimat. Twee dagen na de bevrijding stierf op 63-jarige leeftijd de oprich ter van de zaak. In datzelfde jaar kwam cok de jongere zoon in het bedrijf. In 1955 werd de grote nieuwbouw, die ook al weer een uitbreiding met zich meebracht, voltooid. Nu bestaan er al weer plannen het kantoor te vergroten door er een verdieping op te bouwen. Het wachten is op de ge meentelijke goedkeuring. Drie jaar geleden vestigde zich de firma Ottevanger in Aalten. Door personeelsgebrek in Moerkapelle ge dwongen moesten de Ottevanger hun heil in de Achterhoek zoeken. Daar werken nu twintig man, die vijfen dertig procent van de produktie voor hun rekening nemen. De N.V. Necomex is een organisatie van zes middelgrote molenbouwbe- Overal waar tot nu toe verwar ming, hetzij met olie, hetzij met gas, in de openluchtbaden werd toegepast is deze methode een groot succes ge bleken. Dank zij de verwarming van het water tot 24% van een zwembad in Heemskerk (Noord-Holland) trok men dit jaar met een uitzonderlijk MOERKAPELLE Het privé-kantoor van A. J. Ottevanger (56), directeur en eigenaar van de machinefabriek voor molenbouw D. Ottevanger en Zonen N.V. te Moerkapelle, ademt nog geheel de sfeer van het oude vak. Het mclen- makersvak, dat het bedrijf vijf jaar terug met veel tegenzin heeft moeten loslaten, omdat de oudere vakmensen van lieverlee waren vertrokken en de door hun afscheid opengevallen plaatsen niet door andere vaklieden konden worden bezet. WADDINXVEEN Het is nog niet eens zo lang geleden dat het plan voor Ieder jaar weer trekken enige dui zenden belangstellenden naar de Markt in Gouda om de feestelijke ontsteking van de lichten van de grote Noorse kerstboom en de dui zenden kaarsen in de huizen langs de Marktwand bij te wonen. Zij komen van heinde en verre (vorig jaar kwam zelfs de Duitse televisie) om van dit grootse gebeuren getuige te kunnen zjjn. Die belangstelling is begrijpelijk. In onze drukke, jachtige maatschappij komen dergelijke sfeervolle evene menten allengs minder voor en de organiserende commissie verdient dan ook alle lof voor het feit dat zij elk jaar weer probeert de traditie te handhaven zonder in herhalingen te vervallen. Deze „kerstavond bij kaarslicht”, die dit jaar zal worden gevierd op vrijdag 17 december, heeft dan ook weer een gewijzigde opzet gekregen. Het comité moest vorig jaar, gedwon gen door de geringe medewerking van de koren uit Gouda, enkele ko ren uit andere plaatsen uitnodigen, maar omdat men van mening was dat deze kerstavond een specifiek Gouds karakter moest blijven dragen, is men er deze maal weer in geslaagd de koren uit Gouda zelf voor dit eve nement te ’strikken’. Had de Goudse dirigent Arie Pronk tot nu toe alle vorige kerstavonden de dirigeerstok gehanteerd, dit jaar heeft men besloten elk jaar een an dere dirigent te inviteren. Dat zal voor dit jaar de heer Clemens Holt- haus, dirigent van het toonkunstkoor ’Caecilia’ uit Gouda, zijn. De traditie van de kerstavond bij kaarslicht op dinsdagavond heeft men dit jaar ook laten varen. Zowel op de nationale als op de internationale markt staan de machines van de machine fabriek D. Ottevanger en Zo nen n.v. hoog genoteerd. De huidige firmanten laten dan ook geen gelegenheid voorbij gaan die machines overal waar dat maar mogelijk is publieke lijk ten toon te stellen. Dit is een foto van de Ottevanger- stand op de nationale vakexpo- sitie Victam, die om de twee jaar in de jaarbeurshallen van Utrecht wordt gehouden. UNICEF slechte zomer toch nog ruim 200.000 bezoekers. Het jaar daarvoor waren dat er weliswaar 30.000 méér, maar het weer was toen ook zoveel beter. Ook de gemeente Velsen, die het zwembad Heerenduinen exploiteert was bijzon der content met haar verwarmings- installatie, die haar zoveel extra in komsten opleverde, dat de investe ringen er ruimschoots uitgehaald konden worden. In Dieren (gemeente Rheden) moest men het plan voor een verwarmd zwembad laten vallen ondanks de te gemoetkoming van de Nederlandse Sport Federatie, die 25.000,- wilde geven. Omdat de gemeente toch wel inziet dat de verwarming op den duur een noodzakelijkheid zal worden heeft men het NSF verzocht de sub sidie vooralsnog aan te houden. Ook in Eindhoven bestaan plannen voor de aanleg van een verwarmingsin- stallatie. De wanden van de lichte kantoorruimte zijn behangen met tekeningen van oude of nog bestaande molens. Op het briefpapier van de fabriek vindt men het molentje terug. Voor in de tuin van het woonhuis van D. Ottevanger (43), broer van A. J. Ottevanger en mede-firmant, staat een miniatuurmolen. Otte- vanger’s Molenbouw maakt echter geen molens meer. „Maar als we morgen genoeg goede vakmensen kunnen krijgen, beginnen we meteen weer,” zegt de oudste broer en de jongerè zegt even later precies hetzelfde. De laatste is zelfs een verwoed liefhebber van molens. Hij heeft een unieke verzameling van molenpostzegels en talloze prenten van deze pittoreske bouwsels, die het gezicht van Holland bepalen. molens, mengmachines, korrel- en brokkelpersen, graanreinigingsmachi- nes, zeefinstallaties vinden hun weg over de aardbol voorzien van een merk met een molentje, dat de naam van het Nederlandse produkt in de wereld hoog houdt. Ottevanger senior begon dit bedrijf in een schuurtje van twaalf vierkante meter, een dunne wand scheidde hem van de knorrende varkens. Zijn zoons zetten zijn werk voort. Zij werken op „Er wordt hier te lande heel wat gebouwd, maar we zijn er nog lang niet,” staat er in het artikel van de Zwemkroniek. In vergelijking tot de Verenigde Staten, waar men 566.800 zwembaden geschikt voor het houden van wedstrijden heeft, staan we rela tief nog ver achter. Bij dat bovenge noemde astronomische getal zjjn dan nog niet begrepen de particuliere en de specifiek recreatieve zwembaden inbegrepen. Slechts langzaam wordt de grote achterstand ingelopen. Naast de plannen in Waddinxveen, de gedachten in Gouda, waar in het uitbreidingsplan Bloemendaal ook een zwembad is geprojecteerd, de bouw in Nijkerk, kwam eind juni een geheel gemoderniseerd zwembad te Pernis gereed. De gemeente Eersel in Noord-Brabant gaat een nieuw in- structiebad bouwen met beweegbare bodem, het tweede in Nederland (na Tiel). Omdat de geemente Eersel te klein is om het begrootte bedrag, ruim ze ven ton, geheel voor haar rekening te nemen, is de „Welvaartsstichting Kempenland” opgericht. In deze or ganisatie werken tien buurtgemeen- ten samen. drijven in Nederland, waarvan Otte vanger deel uitmaakt. Samen hebben deze bedrijven achthonderd werkne mers, waardoor het voor hen moge lijk wordt opdrachten, die anders aan de grote fabrieken ten deel zouden vallen, in gemeenschappelijke samen werking uit te voeren. De Necomex produceert echter uitsluitend voor werken in het buitenland. Deze drie jaar geleden opgerichte combinatie is tot nu toe een groot succes geble ken. De grote trots van de gebroeders Ottevanger is het feit dat de O.M.- machines over de gehele wereld hun weg hebben gevonden. „Wij hebben in het buitenland geen vertegenwoor digers,” zegt de oudste firmant, „maar de opdrachten komen vanzelf naar ons toe.” O.M.-machines staan in Brazilië, in Agadir (Noord-Afrika), in Duitsland en vrijwel elk ander land ter wereld, om over Nederland zelf maar te zwij gen. De deelname aan grote exposi ties doet veel goed aan de omzet, die jaarlijks zo’n slordige anderhalfmil- joen gulden bedraagt. Zo doet Ottevanger onder meer mee aan de Duitse landbouwtentoon stelling in Hanr over en in Nederland aan de Victam, die om de twee jaar in de Utrechtse jaarbeurshallen ge houden wordt. 1800 vierkante meter, terwijl er bin nenkort nog eens 450 m2 bijkomen. Tien vierkante kilometer beslaat het totale fabrieksterrein en men heeft het hard nodig. „In Moerkapelle konden we niet meer uit de weg, daarom begonnen we in Aalten,” zegt A. J. Ottevanger, „Als het nodig is gaan we weer er gens anders naar toe. We hebben een mooi, een fascinerend vak en het is elke dag weer verschillend. Als we nou nog eens een paar goeie molen makers konden krijgen...” WADDINXVEEN „Hart tegen hard” is het motto van de kalenderactie die de vereni ging Pro Juventute ook dit jaar weer voert voor de in nood verkerende jeugd. „Kinderen in moeilijkheden hebben een zacht plekje nodig in warm kloppen de harten. Tal van kinderen behoeven extra zorg” staat er op de fraaie raambiljetten, die de nieuwe Oranjekalender 1966 aankondigen. Voor slechts 3,50 kunt u in het bezit komen van deze prachtige kalender met kleurenfoto’s van alle leden van het koninklijke gezin en aanstaande familieleden. Som mige foto’s zijn niet eerder ge publiceerd geworden. De ka lender is in twee vormen ver krijgbaar, namelijk een gewone Nederlandstalige en een Oran jekalender met een viertalig (Engels, Frans, Duits, Spaans) calendarium, die speciaal ge schikt is als geschenk voor bui tenlandse relaties. U moet voor het nieuwe jaar toch een aan tal kalenders hebben. Bestelt u dan de Pro Juventute Oranje kalender 1966. U kunt er van opaan dat uw geld deze keer in alle opzichten goed besteed zal zijn. De verkoopadressen in Waddinxveen zijn: Mevrouw J. v.d. Hooft-Lourens, Sniepweg 1, mevr. J. v.d. Krans-Brouwer de Kcning, Trompstraat 25 en Boekhandel Veldwijk, Kerkweg 145 (Passage). de bouw van een zwembad in Waddinxveen slechts een loze gedachte was van een paar ’excentrieke’ optimisten. Of het er ooit wel zou komen, nadat er al zoveel over gezegd was, bleef voor de meesten een vraagteken. Maar nu, nog maar enkele weken na de eerste publicaties in ons blad, heeft zich KI Papa Ibra Tall uit Senegal ontwierp voor UN/Ctt een fascinerende kleuren; „Het wondere woud" kaart in Vanwaar deze hang naar dat oude, dat romantische en lang niet zp luc ratieve beroep van twee keiharde ’businessmen’, die een lang gesprek met een vertegenwoordiger kunnen hebben en van tevoren al weten dat ze toch niets zullen kopen. Doet het oude spreekwoord: „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan” hier weer opgeld? De Ottevangers zijn een echte mo lenaarsfamilie. Voor zover men kan nagaan zat al in het jaar 1720 een Ottevanger op een molen en een tak van de familie is nog molenaar. De vader van de huidige directeuren en oprichter van het bedrijf werd op een molen geboren. Met pijn in het hart gaf men het molenmaken vijf jaar geleden op. Het laatste restje romantiek verdween. De fabriek zoals hij vandaag en mor gen en alle dagen daarna weer in bedrijf zal zijn, aan de Moerkapelse Zijde, mist elke zweem van roman tiek. Hier heerst niet de melancho lieke sfeer, hier wordt gewerkt, ver dienen vijfendertig mensen hun da gelijks brood aan de bouw van ma chines, die wie weet wanneer klaar moeten zijn, maar haast is er altijd bij. Vijfendertig mensen staan hier elke dag weer in blauwe overalls tussen ijzer, staal, roest en lasvlammen een stukje economie de maken. Tijd voor romantiek is er niet, kan er ook niet zijn tussen machines en staalplaat. De machinefabriek heeft, vooral de laatste jaren een ontzettende vlucht genomen. In 1909 begon D. Ottevan ger in een schuurtje van drie bij vier meter. Alleen. Een jaar later kon hij zijn eerste knecht in dienst nemen. Met een verdienste van vijfhonderd gulden in een jaar mocht de oude Ottevanger blij zijn. De eerste opdracht die het jonge bedrijf kreeg was het uitvoeren van herstelwerkzaamheden aan de be kende „molen van Van Schelven” in Gouda. De beginperiode was erg moeilijk, maar de zaak groeide tegen de verdrukking in en na verloop van een aantal jaren, werkte de heer Ot tevanger toch al met vijf man en was zijn bedrijfsruimte al enkele malen verdubbeld. In 1925 kwam A. J. Ottevanger in de zaak. Hij had zojuist zijn diploma metaalbewerken in de zak en kon zodoende het metaalwerk, dat tot dan altijd moest worden uitbesteed, voor zijn rekening nemen. Dat maakte een uitbreiding opnieuw noodzakelijk en een aantal jaren later verhuisde de fabriek naar de overkant, waar het eerste stenen gebouw kon worden neergezet. Niet zolang daarna moest er alweer gebouwd worden. Het Kinderfonds van de Verenigde Naties. UNICEF, heeft de Nobelprijs voor de Vrede 1965 gekregen. Ieder een, die iets met UNICEF te maken heeft, is natuurlijk heel blij met de erkenning van zjjn vredeswerk en met de geldprijs van ongeveer twee ton. Alle financiële bijdragen zijn welkom, want het Fonds heeft heel veel geld nodig om de bestaande no den te kunnen lenigen. Eén van de middelen om aan meer geld te ko men, is de verkoop over de gehele wereld van de nu al zo bekende UNICEF-wenskaarten. Iedereen kan zijn steentje bijdra gen door UNICEF-kaarten te kopen. Dat is geen liefdadigheid, want u krijgt voor uw 5,tien heel mooie, dubbele kaarten met tien enveloppen. Deze kaarten zijn ontworpen door kunstenaars met wereldnaam. Vorig jaar werden er in Nederland bijna één miljoen jaar moeten het er véél meer zijn, anders moet krimpen. Het motto van deze actie is: Groet een vrind en help een kind Er is ook weer een prachtige week agenda met tientallen kleurenrepro- dukties. De prijs daarvan is 7,50. U kunt een vouwblaadje met ge kleurde afbeeldingen van de ver schillende kaarten en de agenda aan vragen bij het Nederlands Comité UNICEF, Bankastraat 128, Postbus 1857, Den Haag, gironr 7515, telefoon (070) 54 58 09. In Waddinxveen zijn de kaarten verkrijgbaar bij Boekhandel Veldwijk Kerkweg (Passage) en in Zevenhuizen verzorgen de leerlingen van de huis houdschool ’Swanla’ de verkoop van de UNICEF-wenskaarten. de ’zwembad-gedachte’ van de Waddinxveense bevolking meester gemaakt en stromen de giften binnen. De raad besloot vorige week over de aankopen van de eerste gronden voor de bouw van het bad. Over de kosten van de bouw heeft men ook al wat exacte gegevens, terwijl men zich ook al een idee heeft gevormd van hoe het worden zal. In het officieel orgaan van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, het weekblad „De Zwemkroniek”, vonden wij de plattegrond van het zwembad dat men in Nijkerk wil gaan aanleggen. Ofschoon het Wad dinxveense plan er geheel anders uit zal gaan zien, is de indeling vrijwel identiek aan die zoals die het ge meentebestuur voor ogen staat. Er is een kleuterbadje, een ondiep/ half diep bad, een half diep/diep bad met duiktoren, een overdekt instruc- tiebad, een enorme zonneweide, om zoomd met groen en bomen, ruime kleedgelegenheid en garderobe, een ruimte voor doches, een instructie- terras voor het ondiepe bad, een gro te parkeerplaats en een plaats voor rijwielen. In de Waddinxveense plannen is nog opgenomen een restaurant met terras, verwarmd water opdat het zwemseizoen over een grotere perio de kan uitgestrekt worden en zo mo gelijk een beweegbare vloer in het instructiebad, opdat het zwembad ook ’s winters in gebruik zal kunnen blijven voor de ouderen, die de zwemkunst al machtig zijn. w Ook dit seizoen zullen door Stichting tot Vorming van Middel baar en Hoger Natuurwetenschappe lijk Personeel weer enige cursussen voor chemisch kaderpersoneel geor ganiseerd kunnen worden, in dit deel van Zuid-Holland. De Stichting VORNA maakt het de industrie en dienstverlenende bedrij ven mogelijk het laboratoriumperso- neel via voortgezette studies bij de tijd te doen blijven. Industriekernen, waar de cursisten werkzaam zijn, zijn o.a.: Dordrecht, Rotterdam met Pernis, Vlaardingen, Delft, Den Haag en Gouda met hun omgeving. Binnenkort beginnen de volgende cursussen: De éénjarige cursus hogere wis kunde, die opleidt voor het tentamen wiskunde U.T.K. Deze opleiding, waarvoor een basiskennis op het ni veau van eindexamen 5-jarige HBS is vereist, vormt een onderdeel van het examen voor Uitgebreid Theore tische Kennis (van de natuurweten schappen). Het tentamen wordt jaar lijks door de Kon. Ned. Chemische Vereniging afgenomen. De cursus zal gegeven worden op maandagavond in Delft. De éénjarige cursus Algemene Or- Alle machines worden van staal plaat vervaardigd. Kwaliteit gaat voor kwantiteit bij Ottevanger en de bewijzen van die kwaliteit liggen er te over. Wat denk u bijvoorbeeld van de machine in Zeeland, die in de oorlog door een bom van zijn voet stuk werd gerukt, een luchtsprong maakte van dertig meter, met een enorme klap tegen de grond sloeg en na een futiele reparatie weer gewoon kon draaien? De eerste door Ottevanger ge plaatste machine stamt uit 1939 en staat in een fabriek in Helden-Pan- ningen. Het ding is nog dagelijks in gebruik. Men vervaardigt voornamelijk ma chines ter verwerking van landbouw- produkten. Regelmatig worden silo’s gebouwd. Graanzuigers, elevatoren, transportkettingen tot elke gewenste lengte, transportschroeven, hamer- 1 i J L k rj JX /i\

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 7