Weekblad puzzekompetitie no. 10 öe Chinese Pèpeq&dd I i 1DENJ1MG JDENIMG '“’U^PUROL Weekblad voor Waddinxveen de automatische stuurman K a p p e en I’ 1 Het einde nadert Oplossing en uitslag no. 8 (18 november) 20 jour geleden: Puzzelprijzen Pagina 6 w ie WEEKBLAD VOOR WADD1NXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 2 december 1965 I 5. el - ko - ^iuweuea - HOULosee J ii. (wordt vervolgd) door Earl Derr Biggers vertaald door P. Oreille Hoofdstuk 1 - nr. 1 APRRTE RINGEN VERLOVINGSRINGEN HORLOGERJ I Vrydag 7 december 1945: Wie helpt Zwarte Piet uit de moeilijkheden? Hij weet niet in welke zak hij de onderstaande woordjes moet stoppen. Hij kreeg een hele lijst van Sint Nicolaas, maar nu gaat het er maar om, bij elk nummertje uit te zoeken of de eerste omschrijving bedoeld is voor een woord in de linker of voor een woord in de rechter zak, de tweede omschrijving is dan voor het overblij vende kruiswoordpuzzeltje. Piet weet het niet, maar onze lezers kunnen dat wel even uitpuzzelen. Het zijn immers twee kleine kruiswoordraadseltjes... Wie een poging waagt, kan één diagram op een briefkaart plakken en daarmee tenminste één en ten hoogste zes punten verdienen. Het moet echter de réchter zak zijn (mét codeletter) die u op uw brief- kaart(en) plakt. En hier volgen dan de beide omschrijvingen. Aan u te bepalen of een woord, dat daar aan voldoet, in de linker of in de rechter zak terecht moet komen. vingen/stad; 33. plaats voor vaatwerk/ opvangkuip; 35. water/water; 36. deel Fr. ontkenning/onderwijs; 37. romp/ wezenlijke. Van lipks naar rechts: 2. lidwoord/de onbekende; 4. werk- plaats/miljoen maal miljoen; 7. kran ten jongen/familielid; 8. kerker/huid; 9. werven/aanduiden; 12. snelh.maat/ slakkenmeel (afk.); 13. o.a./voorzetsel; 14. titel/water; 15. proefstrook/hoom. verdikking; 18. proefstation/staats- bedrijf; 19. verlaagde toon/bijwoord; 20. insect/voorvoegsel; 22. krachts- eenheid/slee; 23. effect (afk.)Zgroot- moedig; 25. oppervl.maat/toekomstig; 26. villen/tijdvakken; 28. rijnarm/bijl; 29. bevestiging/getij31. overschrij- Voorafgegaan door het muziek korps „Concordia” werd een rondrit gemaakt door ons dorp waarbij Zwarte Piet zo nu en dan de jeugd tracteerde op moppen. Het werd een ware zegetocht, oud en jong ver drong zich om de kindervriend te zien. pies trommelvliezen er pijn van deden; tussen geloei en gebrul van machines snerpten af en toe angstkreten van de Maat. KERKWEG189-TEL-.Z077 WADDINXVEEN Van boven naar beneden: 1. plaats in Duitsl./water in Zeeland; 2. maand/maand; 3. eer bewijzen/ ontkenning; 4. st. nicolaas-tractatie/ sint nicolaas-tractatie; 5. talisman/ Russ. kunstwerken; 6. iel/nat. letters; 10. insect/aantekening (afkort.); 11. rangschikken/vleien; 14. oude maat/ voorzetsel; 16. tijd/kansspel; 17. stad in Babylonië/spil; 21. boom/plaats in Gld.; 22. stad in O.-Duitsl./zotternij 24. bijwoord/lidwoord; 25. bouwland/ soep; 27. overhaast/hijswerktuig; 30. water in N.-Brabant/hap; 31. element (afk.)/gem. elektr.; 32. opschepper/ van schors ontdoen; 34. honingdrank/ met de bodem verband houdende (Gr.) De laatste schilderijtjes, die de Maat op zijn tocht naar boven nog had laten hangen, van de wand stotend, buitelde Kappie omhoog en boven aangeland gleed hij nog een aardig eindje over het gladde zeil verder. „Smakeloze uitvindingen!” mop perde Kappie, overeind krabbe lend. En hij snelde alweer verder in de richting van het geluid. Opeens spitste Kappie de oren. „Ik hoorde het gemekker van mijn Maat uit dat huis ko men!” riep hij. „Wat zouden zij met de klont uitvoeren? En ongerust rende hij naar de ingang. Hij wilde juist aanbellen, toen de deur vanzelf open ging. „Het gaat hier ja raar toe,” mompelde Kap pie, naar binnen tredend, „maar het is wel gemakkelijk!” Door het huis klonk een lawaai, dat Kap- De Sint Nicolaas-actie zelf kan uitstekend geslaagd heten. Alhoewel er niet veel te koop was, was de kooplust boven verwachting. Men wist zich ook hierin te behelpen. Zolangzamerhand begint er enige tekening te komen in de zware strijd om het landelijk puzzelkampioen- schap. Tot onze grote vreugde kun nen we mededelen, dat ons rayon dank zij mevrouw M. van Eijk van de Wethouder Venteweg 81 te Gouda en de heer J. Garlich uit de Juliana van Stolberglaan 29 te Waddinxveen, een tamelijk goed figuur slaat in de rij van drieëntwintig districten waar in ons land voor deze puzzelwed- strjjd is verdeeld. KERKWEG189TEL-.Z077 WADDINXVEEN De jeugd verdrong zich voor de etalages, de neuzen plat te gen de ruiten om de vlaggetjes te kunnen tellen en te probe ren een prijs te bemachtigen. Door de medewerking van het electrisch bedrijf kon geduren de deze dagen de etalage-ver- lichting in de winkels branden wat voorzeker heeft meege werkt tot het welslagen van de winkelweek. Vermeld dient te worden dat deze actie reeds vrijdagavond werd geopend door een muzikale rondgang van het muziekkorps „Voor waarts”. Door een grote schare kin deren en ouderen verwelkomd, arriveerde jongstleden zater dagmiddag Sint Nicolaas met zijn knecht per boot aan de steiger aan de Gouwe ter ere van de Middenstandsweek. nog zo voorzichtig, al diverse malen vergist. Diverse puzzelaars, die aanvanke lijk een grote kans schenen te maken raakten met één of twee foutieve oplossingen, of doodgewoon een dom me vergissing uit de roulatie. Nog verscheidene andere abonnees op ons weekblad zitten mevrouw Van Eijk en de heer Garlich dicht op de hielen. Lezers, zet ’m op. De laatste klap kan wel eens vijfhonderd gul den waard zijn. En december is toch al zo’n dure maand. „Het komt van boven,” stelde Kappie vast, naar de trap snel lend. Hij zette zijn voet op de eerste trede en moest meteen er varen, dat een snelle roltrap mis schien wel handig was, doch zeer verwarrend werkte op mensen, die hier niet op bedacht waren. Zowel mevrouw Van Ejjk als de heer Garlich hebben tot nu toe 44 punten behaald en samen met een verwoed puzzelaar uit Oud-Beijer land delen zij nu de zevende plaats. De heer M. H. Smeenk uit Voorburg voert op het ogenblik de ranglijst aan met 50 punten. Daarmee is hij echter nog lang geen kampioen want de landelijke jury heeft zich in het maken van prognoses, al waren ze Acht punten behaalden deze week: mevrouw M. v. Eijk, Gouda; de fam. J. Garlich (2 x 8), C. Stolker, J. L. Vuurens, T. Hilgers (2 x 8), H. Hil gers, M. Gort, F. J. M. Mol, J. v. d. Berg, J. van Soest, M. v. Rijswijk, F. W. de Bas, C. v. Ringelensteijn, C. Timmermans, J. de Heer, F. Hertog en M. Kersbergen, allen te Waddinx veen; W. Groenendijk en W. Versloot beiden te Moerkapelle. Bij loting gingen deze week aan- moedigingsboekenbonnen (van 1,50) naar: M. Kersbergen, Pr. Alexander- straat 6, F. Hertog, Kerkweg 74, J. de Heer, Noordkade 249 en C. Timmer mans, Wilhelminakade 72, allen te Waddinxveen. VOORWAARDEN VOOR DEELNEMING PUZZELCOMPETITIE NEDERLAND 1. Alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar de prijzen en de titel „beste puzzelaar(ster) van Nederland”. 2. Elk meedingend gezinslid is per inzending 25 cent inleggeld verschuldigd. 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrookje met code letters en oplossing moet op een blanco briefkaart worden geplakt, te adresseren aan Perspuzzelcompetitie, postbus 35 te Utrecht. 4. Onduidelijke invulling of veranderingen maken een inzending ongeldig. 5. Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur n.m. in bezit van de centrale jury komen, dingen die week niet meer mee in de punten telling. 6. Op elke briefkaart moet het verschuldigde porto (10 cent voor binnenland) en het extra porto van 25 cent per oplossing rechts boven aan de adreszijde worden geplakt. Inzendingen die eventueel niet door de PTT zijn af gestempeld, zijn ongeldig. 7. Voor elke goede inzending verwerft de deelnemer een aantal punten, in verhouding tot de zwaarte van de opgave. Extra punten kunnen worden gegeven voor opvallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal punten in totaal verwerven. 8. Wij dragen geen verantwoordelijkheid voor zoekraken, bescha diging of vertraging. 9. Een deskundige jury van Nederlandse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzendingen. Over opgaven, op lossingen en toekenning der punten is geen correspondentie mogelijk. 10. Door inzending verklaart men zich akkoord met deze voor waarden en met de beslissingen van de jury. ik bezoek - een oude vriendin van me - mevrouw Jor dan, uit Honolulu. Laat haar dadelijk bij mij binnen als zij komt.” „Ja, meneer,” antwoordde het meisje. Hij. ging door naar zijn kamer, waar hij zijn hoed, jas en stok ophing. Op zijn brede, glimmende schrijf tafel lag de ochtendpost; terloops keek hij er naar, maar zijn gedachten waren ergens anders. Na een ogenblik liep hij naar een van de ramen en bleef staan kijken naar de gevel van het gebouw aan de overzijde. De dag was nog niet ver gevorderd en de mist, die San Fiancisco de avond tevoren had omhuld, hing nog over de straten. Starend in die sombere, grijze nevel zag Eden beelden, beelden die, vreemd genoeg, vol kleur en licht en leven waren. Zijn gedachten waren terug gegaan over de lange baan der jaren, en in het schouwspel, dat hij zich daar buiten het raam optover de, bewoog hij zelf zich als slanke, donkere jongen van zeventien jaar. Veertig jaar geleden - een avond in Honolulu, het vrolijke, gelukkige Honolulu van de monarchie. Achter de varens in de hoek van de woonkamer der familie Phillimore speelde Bergers orkest, en over de gepolijste vloer dansten, Alec Eden en Sally Phillimore samen. De jongen struikelde nu en dan, want het was een nieuwmodische dans, two-step genaamd, pas op Hawaii ingevoerd door een vaandrig van de Nipsic. Maar mis schien was het niet alleen het ongewone van de two- step, dat hem in de war bracht, want hij wist dat hij de lieveling der eilanden in zijn armen hield. Enkelen worden boven alle redelijkheid door de fortuin beguns tigd, en Sally Phillimore was één van deze. Buiten en behalve haar schoonheid, die op zichzelf voldoende zou zijn geweest, scheen zij in de eenvoudige wereld van Honolulu de erfgename aller eeuwen. De rijkdom der Phillimore had zijn hoogtepunt bereikt, de schepen der Phillimores bevoeren de zeven zeeën, op de uitgestrekte gronden der Phillimores rijpte het suikerriet tot een zoete, gouden oogst. Neerkijkend zag Alec om de witte hals van het meisje een symbool van haar positie en rijkdom - het beroemde paarlsnoer, dat Mare Philli more had meegebracht uit Londen en waarvoor hij een prijs had betaald, die heel Honolulu de adem benam. Eden, van de firma Meek en Eden, staarde nog altijd in de mist. Het was prettig die avond in Hawaii weer op te halen, een avond vol toverkracht en geur van uitheemse bloesems, weer het luchthartig lachen te ho ren, het verre gemurmel van de branding, de zachte Voor huidg-ezondheid zijn in rook opgegaan. Het grote huis op het strand - tot de nok verhypotheekt. Victor, zie je, heeft een paar maal ongelukkig gespeculeerd...” „Ik begrijp het,” zei Eden zacht. „O, ik weet waaraan je denkt, Alec. Victor is een slechte, slechte jongen. Dwaas en zorgeloos en - en er ger, misschien. Maar hij is al, wat ik heb, sinds Fred is heengegaan. En ik blijf hem trouw.” „Jij zou niet anders kunnen,” glimlachte hij. „Neen, ik dacht niets onaardigs over Victor, Sally. Ik - heb zelf een zoon.” „Vergeef het me,” zei ze. „Daar had ik eerder naar moeten vragen. Hoe gaat het Bob?” „O, hij maakt het best, geloof ik. Hij komt misschien wel binnen voor je heen gaat - als hij toevallig vroeg ontbeten heeft.” „Is hij bij je in de zaak?” Eden haalde zijn schouders op. „Niet precies. Bob is drie jaar geleden van de Universiteit gekomen. Eén van die jaren bracht hij in de Zuidzee door, één in Europa en één - zoals ik er uit opmaak - in de speel zaal van zijn club. Maar hij schijnt over zijn loopbaan helemaal niet te tobben. Het laatste dat ik heb gehoord was, dat hij erover dacht aan het krantenspel mee te doen. Hij heeft vrienden aan de krant.” De juwelier wees met een handgebaar om zich heen. „Dit soort van dingen, Sally - deze zaak, waar ik mijn leven aan ge geven heb - verveelt Bob heel erg.” „Arme Alec,” zei Sally Jordan zacht. „Het nieuwe geslacht is zo moeilijk te begrijpen. Maar, ik ben bij je gekomen om over mijn eigen zorgen te praten. Blut, zoals ik je zei. Die paarlen zijn al, wat ik nog in de wereld heb.” „Nu - dat is nog heel wat,” zei Eden. „Genoeg om Victor uit de klem te helpen. Genoeg voor de enkele jaren, die mij nog overblijven, mis schien. Vader heeft er negentig duizend voor betaald. Dat was een kapitaal in die tijd, maar tegenwoordig...” „Tegenwoordig,” herhaalde Eden. „Je schijnt het niet te beseffen, Sally. Zoals al het andere, zijn paarlen ook zeer in waarde gestegen, sedert de tachtiger jaren. Nu is dat snoer driehonderd duizend minstens waard.” Zij hield haar adem in. „Maar dat kan toch niet? Weet je dat zeker? Je hebt het halssnoer nooit gezien.” „Ach, ik heb me afgevraagd of je het nog wist,” zei hij bestraffend. „Nu zie ik, dat je het niet meer weet. Juist voor je binnenkwam, dacht ik terug - terug aan een avond, veertig jaar geleden, toen ik logeerde bij mijn oom op de eilanden. Zeventien - ouder was ik niet - maar ik kwam op je danspartij, en je leerde me de two-step. Je had de paarlen om je hals. Het is één van de gedenkwaardige avonden uit mijn leven.” „En uit het mijne,” knikte ze. „Nu herinner ik het me. Va der had het halssnoer pas uit Londen meegebracht, en het was de eerste keer, dat ik het droeg. Veertig jaar geleden - och, Alec, laten we ons weer haasten naar het heden. Herinneringen - doen soms pijn.” Ze bleef even zwijgen. „Driehonderd duizend, zeg je.” (wordt vervolgd) I. ƒ500,- èn het landelijk kam pioenschap voor degene die in totaal het hoogste aantal punten verwerft uit ALLE opgaven. 2 t/m 10. In volgorde van het aantal punten keuze uit een draag baar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhorloge en een fondu-pan. II. Onze speciale rayon prijs, be staande uit 50,- (in waardebon nen) voor de beste puzzelaar(ster) onder onze lezers. 12 t/m 25. Voorts loven wij ter aanmoediging elke week een L.P.- grammofoonplaat uit voor de in zender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week, alsmede enkele kleinere prtfzen. tonen der muziek. Vaag herinnerde hij zich Sally’s blauwe ogen, die stralend naar hem opzagen. Levendi ger - want hij was nu bijna zestig, en zakenman - zag hij weer de grote, glanzende paarlen op haar borst, waarin het licht met een warme gloed weerkaatst werd. Ach - hij haalde de schouders op. Dat alles was veer tig jaar geleden, en sedert was er veel gebeurd. Sally’s huwelijk met Fred Jordan, bij voorbeeld, en toen, enige jaren later de geboorte van Victor, haar enig kind. Eden glimlachte. Wat had zij slechte raadgevers gehad, toen zij die dwaze lichtzinnige jongen zo noemde. Hij ging aan zijn schrijftafel zitten. Ongetwijfeld was weer een buitensporigheid van Victor verantwoordelijk voor het toneel, dat spoedig hier in dit kantoor zou worden afgespeeld, overdacht hij. Ja, natuurlijk, dat was het. Victor, verborgen achter de coulissen, stond op het punt het sein te geven, dat het scherm zakken kon - het drama van de Phillimore paarlen was uit. Hij was in zijn post verdiept, toen enkele ogenblikken later zijn secretaresse de deur opende en aandiende: „Mevrouw Jordan.” Eden stond op. Sally Jordan kwam over het Chinese tapijt naar hem toe. Vrolijk en levendig als altijd - wat had zij dapper gestreden met de jaren! „Alec, mijn beste, oude vriend!” Hij nam haar beide tere handen in de zijne. „Sally, ik ben zo blij je te zien. Hier.” Hij trok een grote leren stoel dicht bij de schrijftafel. „De ereplaats voor jou. Altijd.” Glimlachend gingen ze zitten. Eden nam zijn gewone plaats achter de schrijftafel in. Hij nam een vouwbeen op en speelde er mee; voor een evenwichtig man scheen hij slecht op zijn gemak. „Hoe - hoe lang ben je al in de stad?” „Veertien dagen, geloof ik - ja, maandag was het veertien dagen.” „Je hebt je belofte niet gehouden, Sally. Je hebt me niets laten weten.” „Maar ik heb het hier zo gezellig,” protesteerde ze. „Victor is altijd zo aardig voor me.” „Ach, ja - Victor - ik hoop, dat hij het goed maakt.” Eden wendde zijn blik af en keek het raam uit. „De mist begint op te trekken, niet? ’t Wordt toch een mooie dag.” „Beste Alec.” Zij schudde het hoofd. „Het dient ner gens toe er om heen te draaien. Daar heb ik nooit in geloofd. Kom tot de zaak - dat is mijn motto. Het is zoals ik je onlangs telefoneerde: ik heb besloten, de Phillimore paarlen te verkopen.” Hij knikte. „En waarom ook niet? Waar dienen ze eigenlijk voor?” „Neen, neen,” wierp zij tegen. „Het is volkomen waar - ik heb er niets meer aan. Ik hecht sterk aan wat ge past is - en die prachtige paarlen zijn voor jeugd be stemd. Dat is echter niet de reden, waarom ik ze ver koop. Als ik kon, zou ik ze behouden. Maar dat kan ik niet. Ik - ik ben blut, Alec.” Hij keek weer het raam uit. „Dat klinkt dwaas, nietwaar?” ging zij voort. „Al de schepen van Phillimore - de landerijen van Phillimore - Als we de horizontale rijen van boven naar onder en de verticale rijen van links naar rechts numme ren van 1 tot en met 15 komen we tot de volgende oplossing: Horizontaal: 1. banketbakkerij, 2. egaal - ole - losse, 3. t - am - rover - et - t, 4. uniek - mal - frans, 5. walnoot - parmant, 6. e - ei - konijn - or - e, 7. ijssel - pan - anti, 8. ns - rel - c - ord - no, 9. eva - verhoor - ets, 10. te - repeteren - es, 11. ruïne - e - ijskar, 12. ami - dl - g - zt - lek, 13. gala - etage - ussr, 14. ia - centauren - si, 15. oksel - 1 - bodem. Bij de rijen 7 en 11 begint men ui terst links met een zwart hokje, bij regel 15 komen ter weerszijden van de middelste 1 twee zwarte hokjes. Vertikaal: 1. betuwe - net - agio, 2. ag - na - ijsvermaak, 3. naailes - a - uil - s, 4. kamenier - ri - ace, levend - el, 6. t - r - ok - lepelen, 7. boomtop - re - tt, 8. alva - nach tegaal, 9. keelpijn - oe - gu, 10. k - r - an - oorijzer, 11. el - fr - arrest - eb, 12. roermond - nk - uno, 13. ijs taart - e - als - d, 14. es - nn - inte resse, 15. netste - oss - krim. Bij de rijen 7 en 9 komen na respec tievelijk de woorden re en oe twee zwarte vakken. Wie het lege diagram geheel goed invulde, verwierf bij inachtneming van de voorwaarden acht punten en wie het helemaal (of helemaal niet) klaarde kreeg naar verhouding min der, met een minimum van 1 punt ter beloning van de moeite. De jury heeft een k in plaats van een c bij centauren niet fout gere kend. Met de extra punten is zij ui terst zuinig geweest, omdat bij de opgave duidelijk was vermeld dat deze uitsluitend zouden worden toe gekend voor een originele oplossing. Toch zijn er nog negens uit de bus gekomen, zelfs één tien. De Phillimore paarlen. Alexander Eden stapte van de mistige straat de grote zaal met de marmeren pilaren binnen, waar de firma Meek en Eden haar artikelen aanbood. Onmiddellijk stonden achter vitrines vol prachtige edelgesteenten en blinkend zilver, platina en goud, veertig uitgedoste be dienden in de houding. Hun jacket jassen waren keurig, zonder een schaduw van een kreuk, en ieder had in de lapel een rose anjelier, zo fris en volmaakt of ze daar gegroeigd was. Eden knikte minzaam naar links en rechts en liep door, zijn hielen klik-klakten opgewekt over de vlekke loze tegelvloer. Hij was klein van gestalte, grijs en on berispelijk, met vlugge scherpe ogen en in zijn houding was iets gebiedends, wat zeer wel bij zijn positie paste. Want het geslacht Meek (Meek betekent zachtmoedig. Vert.), had, na volgens alle rechten het aardrijk beërfd te hebben, van deze erfenis afstand gedaan en een be tere wereld betreden, Alexander Eden achterlatend als enige eigenaar van de meest bekende juwelierszaak ten westen van het Rotsgebergte. Aan het einde van de winkel gekomen, ging hij een korte trap op naar de weelderig ingerichte reeks kan toren op de entresol, waar hij zijn dagen doorbracht. In de zijkamer ontmoette hij zijn secretaresse. „Goede morgen, juffrouw Chase,” zei hij. Het meisje antwoordde met een glimlach. Eden’s oog voor het schone, ontwikkeld door lange ervaring in het juweliersvak, had zich niet vergist, toen hij juffrouw Chase koos. Zij had asblond haar en violetkleurige ogen; haar óptreden was voornaam, haar japon ook. Men had Bob Eden, de weerstrevende erfgenaam van de zaak, eens horen opmerken, dat het binnengaan van zijn vaders kantoor veel geleek op het betreden van een deftige salon voor een thee-visite. Alexander Eden keek vluchtig op zijn horloge. „Over ongeveer tien minuten,” kondigde hij aan, „verwacht a TO rït in ka Z9 35

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 6