F öe Chinese Pd.peqd.dJ IKleiwegzz Gouda tel.32121 Gespecialiseerd in STIJLMEUBELEN êësiree Weekblad puzzelcompetitie no. 11 h ^Uermey W Waddinxveen Kappie ]en de automatische stuurman IWONINGINRICHTINGI Weekblad voor 20 jaar geleden: Puzzelprijzen Oplossing en uitslag no. 9 (25 november Pagina 2 i o o o o r o o o De elegante verlovingsring L. WEEKBLAD VOOR WADD1NXVEEN HOLLANDS HART W donderdag 9 december 1965 Vrijdag 14 december 1945: 1 G G O ;:\.s PLAK DIT STROOKJE OP BLANCO ZIJDE BRIEFKAART Oplossing vader: Oplossing moeder: Oplossing zoon: Oplossing dochter: (wordt vervolgd) door Earl Derr Biggers vertaald door P. Oreille Hoofdstuk 1 - nr. 2 I as Vonk Eén van de meest actieve puz- zelaarsters van onze puzzel- competitie is mevrouw Van Eyk te Gouda. Deze foto stuurde zij in om te laten zien hoe groot de problemen soms zijn. Hij trad binnen en... bleef toen als aan de grond genageld staan. Met uitpuilende ogen, de handen vanwege het helse lawaai tegen de oren gedrukt, staarde hij naar het tafereel voor hem. Eindelijk had hij de Maat teruggevonden, maar in wat voor een toestand Met verscheurde zenuwen klemde de rad vast, staande op een vloer, die en zien verging. 12. „Hier moet het zijn,” mompel de Kappie, een deur openrukkend. De bevolking wordt herin nerd aan de bepalingen van de algemene politieverordening, waarbij onder meer is voorge schreven dat de stoepen en straten van de huizen van sneeuw moeten worden ont daan en dat voorts bij gladheid voor het strooien van zand en dergelijke moet worden zorg gedragen. Niet-nakoming van dit voorschrift is strafbaar. De heer L. A. van Manen, onderwijzer aan de openbare lagere school B, gaat op 1 ja nuari a.s. onze gemeente ver laten. Veertien jaren is hij aan deze school verbonden geweest en heeft zich een zeer goede kracht betoond voor het open baar onderwijs. Woensdag 19 december hoopt ds. Snijders uit Boskoop in de Remonstrantse kerk een lezing te houden voor de jong-her- vormden over „Duitsland en' wij”. Wij wekken zowel jonge ren als ouderen op deze lezing’ bij te wonen. Het is niet be doeld voor de jongeren van een bepaalde kerkgroep, maar voor iedereen die belang stelt, zowel kerkelijk als buiten-kerkelijk. „Wat is dit ja voor een gekken huis?!” schreeuwde Kappie. Maar professor Notterkrakr en zijn as sisten waren zo verdiept in hun onderzoekingen van „de reacties van een stuurman op stormweer”, dat zij de kapitein niet opmerkten. waarden is voldaan). Daarkomt een extra punt bij, als u ook nog de latere werkelijke leermeester van de bij 1 bedoelde componist weet uit te puzzelen. Zo kunt u in totaal 3x3 l 9èl0 punten behalen. Géén gemakkelijke opgave, nee, maar het gaat nu om het landskampioen schap en de grote prijzen! Leidschendam kreeg vier punten en een eervolle vermelding voor het feit dat hij de onbekende (en ongevraag de) plaatsnaam tevoorschijn toverde. Waar het venijn deze week ook zat in de kop zat het zeker niet, want daar was niemand die van de gele genheid gebruik maakte om de lan delijke lijstaanvoerder, de heer IA. H. Smeenk uit Voorburg, de loef af te steken. De heer Smeenk behaalde trouwens zelf ook maar één enkele punt. besluit gebracht. Maar ik heb er om gezonden...” Het meisje sprak. Zij had haar bontmantel aan de hals losgemaakt; mooi was zij wel, maar koud en hard, zoals haar vader - en op dit ogenblik klaarblijkelijk erg uit haar humeur. „Ik dacht natuurlijk dat de paar- len hier waren,” zei ze, „anders zou ik niet gekomen zijn.” „Nu, daar zul je niets van krijgen,” snauwde haar vader. „Mevrouw Jordan, u zegt, dat u om de paarlen gezonden hebt?” „Ja. Vanavond gaan ze uit Honolulu, als alles goed gaat. In zes dagen moeten ze hier zijn.” „Daar heb ik niets aan,” zei Madden. „Mijn dochter vertrekt vanavond naar Denver. Ik ga morgen naar het zuiden en binnen een week denk ik mij bij haar te voegen in Colorado, en dan reizen we samen naar het Oosten. Ik heb er niets aan zoals u ziet.” „Ik wil op mij nemen het halssnoer te leveren waar u wilt,” stelde Eden voor. „Ja, dat geloof ik graag.” Madden overwoog. Hij wendde zich tot mevrouw Jordan. „Is dit hetzelfde snoer paarlen, dat u droeg in het oude Palace Hotel in 1889 vroeg hij. Zij keek hem verrast aan. „Het zelfde snoer,” ant woordde zij. „En het is nog mooier dan toen, wed ik,” glimlachte Eden. „U weet, meneer Madden, er is een oud bijgeloof in de juwelenhandel, dat paarlen de per soonlijkheid van de draagster aannemen, en dof of glanzend worden, al naar de stemming van degene, die zij sieren. Als dat waar is, moet dit snoer met de jaren mooier zijn geworden.” „Larie,” zei Madden ruw. „O, excuseer - ik bedoel niet dat de dame niet mooi is. Maar ik heb niets op met het dwaze bijgeloof in uw vak - of welk ander ook. Nu, ik heb het druk. Ik neem dat snoer - voor de prijs die ik genoemd heb.” Eden schudde het hoofd. „Het is minstens driehon derd duizend waard, zoals ik u zei.” „Mij niet. Tweehonderdtwintig - twintig nu, om te verbinden, en de rest binnen dertig dagen na de leve ring. Neem het aan of sla het af.” Hij stond op en keek op de juwelier neer. Eden was een meester in koop manschap, maar, onverklaarbaar als het was, al zijn slimheid begaf hem tegenover deze Gibraltarman. Hul peloos keek hij naar zijn oude vriendin. „Het is in orde, Alec,” zei mevrouw Jordan. „Ik neem het aan.” „Ik koop altijd spotgoedkoop,” gaf Madden ten ant woord, „en anders koop ik niet.” Hij haalde zijn chequeboek te voorschijn. „Twintigduizend nu, zoals de overeenkomst is.” Voor het eerst sprak nu de secretaris; zijn stem was schraal en koud, en verontrustend beleefd. „U zegt, dat de paarlen over zes dagen zullen aankomen?” „Zes dagen of daaromtrent,” antwoordde mevrouw Jordan. „O, juist.” Er kwam iets vleierigs over hem. „Ze wor den gebracht door...” Z A. I. ƒ500,- èn het landelijk kam pioenschap voor degene die in totaal het hoogste aantal punten verwerft uit ALLE opgaven. 2 t/m 10. In volgorde van het aantal punten keuze uit een draag baar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhorloge en een fondu-pan. II. Onze speciale rayonprys, be staande uit ƒ50,- (in waardebon nen) voor de beste puzzelaar(ster) onder onze lezers. 12 t/m 25. Voorts loven wij ter aanmoediging elke week een L.P.- grammofoonplaat uit voor de in zender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week, alsmede enkele kleinere prijzen. Hij brak plotseling af, want de harde man, over wie hij sprak, stond op zijn tapijt. P.J. zelf, de grote Mad den, de held van duizend beursgevechten, meer dan zes voet lang, oprijzend als een granieten toren in de grijze kleding, die hij bij voorkeur droeg. Zijn koude blauwe ogen gingen als een ijzige wind door de kamer. „Zo, mijnheer Madden, kom binnen,” zei Eden op staande. Madden kwam de kamer in, en achter hem volgde een slank meisje met een kwijnende blik en een dure bontmantel, en een mager, sekuur uitziende man in een donkerblauw pak. „Mevrouw Jordan, hier is de heer Madden, over wie wij juist spraken,” zei Eden. „Mevrouw Jordan,” herhaalde Madden met een lichte buiging. Hij had zoveel in staal gehandeld, dat er wat in zijn stem gekomen was. „Ik heb mijn dochter Evelyn meegebracht, en mijn secretaris, Martin Thom.” „Aangenaam,” antwoordde Eden. Hij stond even te kijken naar deze belangwekkende groep, die zijn kan toor was binnengedrongen - de vermaarde geldman, koel, zelfverzekerd, bewust van zijn macht, het slanke, hoogmoedige meisje aan wie Madden, naar men zei, al de liefde van zijn oude dag gaf, de magere, secure se cretaris, onderdanig op de achtergrond, maar om een of andere reden niet te verwaarlozen, zoals men zou kunnen menen. „Wilt u allen plaats nemen?” ging de juwelier voort. Hij schikte stoelen. Madden trok de zijne dicht naar de schrijftafel; de lucht scheen geladen met zijn tegen woordigheid; hij maakte al de anderen klein. „Geen inleiding nodig,” zei de miljonair. „We zijn gekomen om die paarlen te zien.” Eden schrok op. „Mijn waarde heer - ik vrees, dat ik u een verkeerde indruk heb gegeven. De paarlen zijn op het ogenblik niet in San Francisco.” Madden staarde hem aan. „Maar toen u mij zei hier te komen om de eigenares te ontmoeten...” „Het spijt me erg - ik bedoelde niet meer dan dat.” Sally Jordan kwam hem te hulp. „Ziet u, meneer Madden, ik had geen plan het halssnoer te verkopen, toen ik hierheen kwam uit Honolulu. Ik ben tot dat angstwekkende zwaaibewegingen maakte. Bij elke zwaai van de vloer stiet hij een sidderende angstkreet uit. Tegenover de Maat stond een robot, die bij elke gil van de stuurman loeide, floot of belde. De herrie, die beiden maak ten, was al erg genoeg maar daar tussendoor klonk nog gezoen van ventilators en geknetter van elek trische ontladingen, zodat horen arme stuurman zich aan ’n stuur- O la la, wat hebben zich nu veel kanshebbers vergaloppeerdZou den die wèl samenwerkende winke liers werkelnk hun eigen, gezamen lijk ingerichie etalage „in de digge len gooien" Nee, het was een detective-opgave, vermomd als sinterklaaspuzzel en het handelde om boosdoeners die beslist niet mee wilden werken aan een ge zamenlijke actie. U moest dus uit zoeken, welke beroepen er juist niet in die etalage vertegenwoordigd wa ren en dat moesten er dan tien zijn en bovendien liefst een tiental waar men wei voor een sinterklaascadeau tje kan aankloppen, en die een eigen zaak hebben waar ze Sint wilden tentoonstellen. Het stond werkelijk goed in de op gave, maar 99 van de 100 hebben er overheen gelezen (zelfs de inzenders met heel goede kansen op het kam pioenschap!). Een enkeling schreef per ongeluk of door bijziendheid een verkeerd beroep op en won daarmee een puntje. Een ander vermeldde o.m. arts en koetsier, teler, kassier, artiest, analist, kantonnier en notaris maar dat zijn eigenlijk geen winke liers die cadeau-artikelen verkopen. De jury heeft deze ingedeeld bij de originele inzendingen, op grond van het grote aantal opgesomde beroepen. Wie goed zou hebben nagedacht, had een keuze kunnen maken uit o.a. de middenstanders die handelen in: baby-benodigdheden, bloemen, bril len, dieren, grammofoonplaten, kunstartikelen, lederwaren, metaal waren, mode-artikelen, papier, radio en televisie, schoenen, sigaren, snuis- erijen. We hadden ook drogist, kap per die parfum en zeep verkoopt, groenteman wegens het fruit, vis- U behoeft geen muziekliefhebber te zijn om het hierbij afgedrukte snip pertje muziek naar waarde te kunnen schatten. De waarde van de uitgeloofde prjjzen in de puzzelcompetitie is immers in het geding? En eerlijk gezegd betreft het hier helemaal geen muziekstukje, maar klaar blijkelijk een briefje. Volgens de overlevering zou het geschreven zjjn door een zeer bekend componist, nadat deze in de 18e eeuw een veelbelovend jonge musicus had ontvangen, die later minstens even beroemd werd als zijn grote voorganger en een duet uit een opera van deze hofconcertmeester in variaties voor piano toonzette. Die beide componisten hebben elkaar veel geschreven. Een deel van die correspondentie is bewaard gebleven en uiteraard legde de jongere wel eens wat ongeduld aan de dag omdat hij uitermate leergierig en vooruitstrevend was. In 1781 trad hij als wonderkind in Rotterdam op, maar hij moest en zou naar Wenen, alwaar de veelbelovende jongeman les wilde nemen bij die alom geëerde componist. Die lessen konden niet doorgaan en op een klaagbrief van zijn leerling schreef de grote meester volgens onze legende op een reepje muziekpapier de afgebeelde ’compositie’ als antwoord. Gelukkig heeft de knaap toch een welhaast even bekende leermeester gevonden. En nu vragen wy u: 1. hoe heette het wonderkind? 2. wie wenste hy zich als leermeester? 3. wat gaf deze zyn ongeduldige leering ten antwoord? Elk goed antwoord wordt beloond met drie punten (mits aan alle voor- handelaar, portretschilder en bv. co- piëerinrichting goed willen rekenen, maar helaas... zelfs de puzzelaars met kampioenskansen hebben dit maal slecht gelezen. Nieuwe moge lijkheden dus voor de anderen! In ons rayon deelden de koplopers Mevrouw Van Eyk en J. Garlich) in de landelijke malaise. De heer J. Garlich behaalde nog 2 punten en heeft zich daarmee aan de kop ge plaatst, direct gevolgd door mevrouw Van Eyk die voor haar inzending slechts één punt verwierf. Beter werd gepuzzeld door de heer F. J. M. Mol uit de Prinses Irene- straat 48 te Waddinxveen, die vier punten behaalde en deheer VanOort Kerkweg 196 te Waddinxveen, die voor zijn inzending 3 punten kreeg ioegewezen. De rest van onze abon nees meest met twee respectievelijk één puntje genoegen nemen. Landelijk werd er niet veel beter gepuzzeld. Een deelnemer uit Hijken kreeg acht punten, een mevrouw uit Lemmer zeven en een andere deel neemster kreeg de grammofoonplaat voor de meest originele inzending plus vijf punten. Een meneer uit (Voor élke ingevulde oplossing aan ommezijde briefkaart één postzegel van 25 cent bijplakken néést de postzegel van 10 cent (binnenland). Adresseer aan: Pers-Puzzelcompetitie, postbus 35, Utrecht. Bij beschikking van de Mi nister van Binnenlandse Zaken dd. 4 december 1945 is aan de heer Chr. J. W. H. Starkenborg ontslag verleend als burge meester van deze gemeente met ingang van 9 mei 1945. „Ik garandeer niet, dat ik er zoveel voor krijgen kan,” merkte hij op. „Ik zei, dat het halssnoer dat waard was. Maar het is niet altijd gemakkelijk een koper te vinden, die je condities aanvaardt. De man, die ik op het oog heb...” „O, je hebt al iemand gevonden...” „Nu ja, dat wel. Maar hij weigert boven de tweehon derd duizend te gaan. Natuurlijk, als je haast hebt met. verkopen...” „Dat heb ik,” antwoordde zij. „Wie is die Midas?” „Madden,” zei hij. „P. J. Madden.” „Toch niet de grote beursman? De speculant?” „Ja. Ken je hem?” „Alleen uit de dagbladen. Hij is natuurlijk beroemd, maar ik heb hem nooit gezien.” Eden fronste de wenkbrauwen. „Dat is merkwaar dig,” zei hij. „Hij bleek je te kennen. Ik had gehoord, dat hij in de stad was, en toen je me onlangs telefo neerde, ben ik dadelijk naar zijn hotel gegaan. Hij gaf toe, dat hij uitkeek naar een snoer, een geschenk voor zijn dochter, en hij bleef er eerst tamelijk koud onder. Maar toen ik de Phillimore paarlen noemde, lachte hij. „De paarlen van Sally Phillimore,” zei hij. „Die neem ik.” „Driehonderd duizend,” zei ik. „Tweehonderdtwin tig duizend en geen cent meer,” antwoordde hij, en hij keek me aan met ogen - wel, je kunt net zogoed pro beren met deze hier te ondehandelen.” Hij wees naar een kleine bronzen Boeddha op zijn schrijftafel. Sally Jordan scheen erg verbaasd. „Maar Alec - hij kan me niet kennen. Ik begrijp er niets van. Maar, hij biedt een kapitaal, en ik heb het erg nodig. Wordt het maar gauw met hem eens, voor hij de stad uitgaat.” Weer werd de deur geopend door de secretaresse. „De heer Madden, uit New York,” zei het meisje. „Ja,” zei Eden. „We zullen hem dadelijk ontvangen.” Hij wendde zich tot zijn oude vriendin. „Ik heb hem gevraagd vanmorgen hier te koen om je te ontmoeten. Volg nu mijn raad, en stem niet te vlug toe. Misschien kunnen we hem een zetje geven, maar ik betwijfel het. Hij is hard, Sally, heel hard. De krantenverhalen over hem zijn maar al te waar.” VOORWAARDEN VOOR DEELNEMING PUZZELCOMPETITIE NEDERLAND 1. Alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar de prijzen en de titel „beste puzzelaar(ster) van Nederland”. 2. Elk meedingend gezinslid is per inzending 25 cent inleggeld verschuldigd. 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrookje met code letters en oplossing moet op een blanco briefkaart worden geplakt, te adresseren aan Perspuzzelcompetitie, postbus 35 te Utrecht. 4. Onduidelijke invulling of veranderingen maken een inzending ongeldig. 5. Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur n.m. in bezit van de centrale jury komen, dingen die week niet meer mee in de punten telling. 6. Op elke briefkaart moet het verschuldigde porto (10 cent voor binnenland) en het extra porto van 25 cent per oplossing rechts boven aan de adreszijde worden geplakt. Inzendingen die eventueel niet door de PTT zijn afgestempeld, zijn ongeldig. 7. Voor elke goede inzending verwerft de deelnemer een aantal punten, in verhouding tot de zwaarte van de opgave. Extra punten kunnen worden gegeven voor opvallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal punten in totaal verwerven. 8. Wij dragen geen verantwoordelijkheid voor zoekraken, bescha diging of vertraging. 9. Een deskundige jury van Nederlandse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzendingen. Over opgaven, op lossingen en toekenning der punten is geen correspondentie mogelijk. 10. Door inzending verklaart men zich akkoord met deze voor waarden en met de beslissingen van de jury. „Door een privé bediende,” zei Eden scherp. Hoewel wat laat, bekeek hij Thom eens nauwkeuriger. Een bleek, hoog voorhoofd, flets groene ogen, die nu en dan ontstellend bewogen, lange, bleke grijphanden. Niet het aardigste soort van speelkameraad om bij zich te heb ben, peinsde hij. „Een privé bediende,” herhaalde hij op vaste toon. „Natuurlijk,” zei Thom. Madden had de cheque ge schreven en legde die op de schrijftafel van de juwe lier. „Ik zat te denken, Chef, ’t is maar een voorstel...” ging Thom voort. „Als juffrouw Evelyn terug komt en de rest van de winter in Pasadena doorbrengt, zal zij het halssnoer daar willen dragen. Wij zullen daar over zes dagen in de buurt zijn en het schijnt mij toe...” „Wie koopt dat snoer?” viel Madden scherp in. „Ik ben niet van plan om het ding het hele land door op en neer te laten sjouwen. Dat is te gevaarlijk in deze tijd, nu de helft van de mensen oplichters zijn.” „Maar vader,” zei het meisje, „het is volkomen waar, dat ik het snoer graag deze winter dragen wou...” Zij hield op. Het rode gezicht van P. J. Madden was paars geworden en hij gooide zijn hoofd achterover. Dat was een rare gewoonte van hem als hij werd te gengesproken, zeiden de dagbladen. „Het paarlsnoer zal mij in New York worden geleverd,” merkte hij op te gen Eden, zonder aandacht te schenken aan zijn doch ter of Thorn. „Ik ga een poosje naar het Zuiden, ik heb een huis in Pasadena en een ranch in de woestijn, vier mijlen van Eldorado. Ben er lange tijd niet geweest, en als je niet eens af en toe bij je huisbewaarders gaat kijken, worden ze lui. Zodra ik weer in New York ben, zal ik u telegraferen, dan kunt u de paarlen afleveren op mijn kantoor. U zult mijn cheque binnen dertig da gen hebben.” „Dat is volkomen aannemelijk,” zei Eden. „Als u een ogenblik wachten wilt, zal ik een koopacte laten op maken, waarin de condities zijn aangegeven. Zaken zijn zaken, zoals u vooral zult begrijpen.” „Natuurlijk,” knikte Madden. De juwelier ging heen. Evelyn Madden stond op. „Ik kom beneden bij u, va der. Ik wil hun voorraad jade eens zien.” Zij wendde zich tot mevrouw Jordan. „U weet, men vindt in San Francisco betere jade dan ergens anders.” „Ja, dat is zo,” glimlachte de oudere vrouw. Zij stond op en nam de handen van het meisje in de hare. „Zo’n mooie hals, lieve - ik zei juist voor u kwam - de Philli- more paarlen eisen jeugd. Nu, ze zullen die nu eindelijk weer hebben. Ik hoop, dat ze u vele gelukkige jaren lang dragen zult.” „Wel - eh - dank u,” zei het meisje en ging heen. Madden keek naar de secretaris. „Wacht in de auto op me,” beval hij. Toen hij met mevrouw Jordan alleen was, keek hij haar grimmig aan. „U hebt mij nog nooit gezien, wel?” informeerde hij. „Het spijt me. Heb ik u ontmoet? Dan...” (wordt vervolgd) JUNEUER HORLOGE/* KERKWEG 207 TEL0I8Z8-2495 WflDDINXVEEN A H-ftS

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 2