Vrees voor te veel aan grote winkelbedrijven Slechte start het van IISIkH en wensen voor Victorwijk heeft spoedige bloedtransfusie nodig Ruimtelijke ordening bevolking Toekomstige structuur duidelijk voor ogen Nieuw prioriteitenschema 1966-75 wenselijk streekenergiebedrijf Winkels Toch „waardeloos”? VAN EEUWEN Attractie-markten VAN EEUWEN tot en met 1 januari 1966 Wegens het afsluiten der rekeningen is ons kantoor GESLOTEN vanaf 23 dec. ’65 PRACHTIGE REPRODUCTIES presenteert u NUTSSPAARBANK te WADDINXVEEN jh.DENHfiBG Paddestoel houdt kerstruilbeurs Victorwijk Films in Gouda week uitgesteld H. Huizer (Herv. Groep-SGP): H. Th. van Schaik (Katholieke Volkspartij) Boekh. Veldwijk Franse Landwijn rood - wit - rosé per liter 2.25 per magnum 3.95 Jus d? orange normaal 195 nu 175 per fles Johannisbeer süssmost per fles 1.95 Mistella Beaujolais Advokaat Fiets gestolen? P. Lips (Partij van de Arbeid) Pagina 5 De toekomst 2 Gemeentegrenzen Slechte start Ruimtelijke ordening Vergrijzing Oeververbinding Luchtveroutreiniging Bloedtransfusie Brugweg Minder industrie WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 16 december 1965 de mensen met MODERNE KUNSTKAARTEN Giro 458622 Kanaalstraat 9 ■EB iVERLOVINGS RINGEN Zuidkade 3, Waddinxveen telefoon 2105 Passage, Waddinxveen vorderen, opdat ook profiteren. Lipi (P.v.d.A) 3 flessen 5.50 ’n zoete spaanse wijn normaal 295 nu 275 per fles 1964 per fles 3.60 nu 3 flessen 10. „HET EI” normaal 3.35 nu 315 per fles „Bij de wijziging van onze ge meentegrenzen, denk ik bv. aan het afstaan van een gedeelte van de pol- WADDINXVEEN De onlangs in Waddinxveen gehouden collecte ten bate van het Nederlands Oorlogs- gravencomité (Klaproosdag) heeft 517,35 opgeleverd. H. Th. van Schaik (KVP) H. Huiver (Herv. Groep SGP) Telefoon 2468 heer Van Schaik achtte het gewenst, dat de raad in een zo vroeg mogelijk stadium met het College van B. en W. begint mee te denken over de begin selen van en de visie op de gewenste ruimtelijke ontwikkeling, opdat ook de wensen van de bevolking zelf uit eindelijk hun weerslag vinden in de ruimtelijke modellen, waarin die be volking straks heeft te leven. Ten aanzien van het gemeenschap pelijk streekbedrijf toonde de heer Huizer, die indertijd ’weemoedig ge stemd’ was door het verdwijnen van de gemeentelijke distributiebedrijven, zich bezorgd, nu de Goudse gemeen teraad aan de vooravond van de in werkingtreding van het streekbedrijf heeft besloten de elektriciteitstarie- ven aanmerkelijk te verhogen. De heer Huizer sprak van ’een slechte start’. WADDINXVEEN De speeltuin vereniging ’De Paddestoel’ houdt op zaterdag 18 december aanstaande haar jaarlijkse grote kerstruilbeurs in het clubhuis aan de Lijsterbes straat. De beurs zal zijn geopend van elf uur ’s morgens tot negen uur ’s avonds. De toegangsprijs voor dit evenement bedraagt voor ouderen (boven 14 jaar) veertig cent, inclu sief een consumptie, en voor kinde ren vijftien cent. Er wordt tijdens de beurs een gratis verloting gehouden waarvan de trekking om vier uur gehouden zal worden. Tot besluit hield de heer Van Schaik een verhandeling over de Wet op de Ruimtelyke Ordening, welke 1 augustus jl. in werking is getreden. Daarbij hebben de gemeenten meer beïnvloedingsruimte gekregen ten aanzien van de ontwikkeling van de gemeente en die van het gebied. De WADDINXVEEN Nadat zij in de Passage haar boodschappen had gedaan, wachtte mevrouw M. J. Muys-van Luyk van de Stations straat zaterdagmiddag een nare ver rassing. Haar fiets, die zij in een van de standaards op het trottoir voor de winkel had geplaatst, bleek te zijn verdwenen. Aangezien navraag bij de politie en de winkeliers van de Passage niets opgeleverd heeft denkt men nu aan diefstal. Het is een zwarte dames-sportfiets het terug traprem, merk Havalux. „Dit jaar,” aldus de heer Huizer, „zijn er ook weer winkelpanden bij- gebouwd. Als wij de plannen zien, die ons zijn voorgelegd, dan vragen wij ons wel af of er niet te veel gro te winkels komen. Deze gedachte leeft ook erg in de middenstands- kringen. Wij hopen dan ook, dat uw college in deze zeer voorzichig zal handelen, opdat er geen grote onge lukken op het middenstandsterrein zullen plaats vinden.” De heer Huizer drong er op aan om aangekochte gronden, zo spoedig mogelijk aan geïnteresseerden toe te wijzen, dit mede om een steeds gro ter wordende rentelast te voorkomen. Hij zei in verband hiermee ook te denken aan de nieuwe begraafplaats, die hij, gezien de sterke groei van de gemeente, zeer dringend nodig achtte. „De jonge, ambitieuze gezinnen zien geen enkele reden om zich op te sluiten, de winkeliers beginnen te beseffen dat in de andere delen van het dorp welke wel voorspoedig groeien hun nering een parallel-ont- wikkeling zou doormaken. Dit resul teert in een totale vergrijzing en ver arming van de wijk die daardoor snel aan leefbaarheid inboet. Twee houdingen zijn daartegenover denk baar. De ene gaat uit van de redene ring dat de gehele wijk vanaf het begin een vergissing is geweest en concludeert dat wij het geheel beter kunnen afschrijven. De andere gaat uit van de menselijke solidariteit en concludeert/ dat ook de mensen in deze wijk recht hebben op een aan deel in de verworvenheden van de met zoveel energie en deskundigheid nagestreefde ontwikkeling van onze gemeente.” Ook diverse verkeerssituaties had den de aandacht van de heer Huizer. Hij noemde de lange rijen motor voertuigen, wanneer de Hefbrug voor de scheepvaart open is, beangstigend. „Opstellingen van motorvoertuigen tot aan de hoek van de Oranjelaan en voorbij de splitsing van de Krom me Esse zijn geen uitzonderingen, om dan van de spertijden nog maar niet te spreken,” aldus de heer Huizer. „Dringend nodig is daarom een tweede oeververbinding. En wanneer dit in eerste instantie nog niet mo gelijk is ,dan toch betere uitvalswe gen richting Boskoop, maar vooral naar Rijksweg no. 12 waarbij wij dan in de eerste plaats denken aan de Tweede Bloksweg. Het wordt ons in ziens een zaak van eerste orde, dat de plannen met deze weg zo spoedig mogelijk worden gerealiseerd.” De luchtverontreiniging baarde de heer Van Schaik zorgen. Grote waak zaamheid was zijns inziens geboden, omdat de urbanisatie van Waddinx veen, de daarmee samenhangende toeneming van het verkeer, de ver dergaande industrialisatie en het op rukken van de „kassenlegers” ten aanzien van de luchtverontreiniging potentiële gevaren betekenen. Hij drong er op aan, dat B. en W. aan vestiging van nieuew industrieën en kweekkasbedrijven in de gemeente de voorwaarde zullen verbinden, dat met weinig luchtvervuilende brand stoffen wordt gewerkt, bij voorkeur aardgas. De heer Van Schaik zei het te zullen toejuichen, wanneer ook het gemeentelijke verwarmingsbe- drijf tot gebruik van aardgas zou overgaan. in de eigen wijk, bezorgt de bewo ners echter langzamerhand gevoelens van verlatenheid en de daarbij be horende vluchtneigingen.” Wensen had de KVP-fractie uiter aard ook, maar die konden gezien de financiële situatie van de gemeente slechts met schroom naar voren wor den gebracht. „Er is echter één wens,” zo zei de heer Van Schaik, „waarover wij niet mogen zwijgen.” Hij zei daarover: „Indien de gemeen te zich met zijn woningbouw en be geleidende gemeenschapsvoorzienin gen stormachtig in één geografische richting ontwikkelt, dan bestaat de mogelijkheid dat andere delen van de gemeente buiten het krachtveld van de gemeenschappelijke interesse raken. Gedurende een korte periode betekent dat nog niet veel, maar op den duur kan de desintegratie niet uitblijven. Dit nu dreigt te gaan ge beuren met de woonwijken in het uiterste zuiden van onze gemeente: de Victorwijk. Voor ons mensen van deze tijd is het onbegrijpelijk geworden dat hier ooit een nederzetting is ontstaan en tot zekere bloei gekomen. In mate rieel opzicht is deze wijk nl. altijd min of meer verstoken geweest v<n de faciliteiten die wij sinds enkele decennia belangrijk achten: goede verbindingen met de buitenwereld, levend contact met de rest van de gemeenschap waarvan men nominaal deel uitmaakt, voldoende winkelca- paciteit. Ondanks dat alles groeide hier een subcentrum en men voelde er zich tamelijk wel. De snelle ont wikkeling van de rest van het dorp, de toenemende aantrekkelijkheid, die daar voor de moderne mens het ge volg van is en het gelijktijdig volle dig stoppen van iedere ontwikkeling Nog even kwam de heer Lips terug op de algemene beschouwingen van vorig jaar, toen de PvdA-fractie had opgemerkt, dat de toenmalige minis ter van Binnenlandse zaken de aan vragen om aanvullende uitkeringen uit het gemeentefonds als ’waarde loos papier’ terzijde had gelegd. De heer Lips meende vorig jaar niet zo ver bezijden de waarheid te hebben gezeten. Uit de Memorie van Toe lichting op de begroting van Binnen landse zaken is namelijk gebleken, dat minister Smallenbroek eerst eni ge maanden geleden de kwestie aan de orde heeft gesteld door Gedepu teerde Staten nadere toelichtingen te vragen omtrent het verloop van de diensten 1960-1964 in die gemeenten, welke om aanvullende uitkeringen verzochten. „In diezelfde Memorie van Toelichting,” aldus de heer Lips, „staat echter met zoveel woorden, dat inwilliging van de lopende aan vragen uitzondering zal moeten zijn en dat begrotings- en zelfs reke- ningstekorten op zichzelf genomen daarvoor geen redenen zijn.” De heer Lips noemde het onver woestbare vertrouwen van B. en W. op inwilliging van de Waddinxveen- se verzoeken prijzenswaardig, maar zei zelf toch minder uitbundig te zijn. Graag wilde hij weten, of het College werkelijk van oordeel is, dat bijvoorbeeld het rekeningstekort over 1963 geheel zal worden aangevuld door middel van een extra uitkering uit het gemeentefonds. „Wij weten dat wij het College van Burgemeester en Wethouders aan onze zijde hebben als wij ons voor de laatst omschreven houding ver klaren. Zij immers namen het initia tief tot het vaststellen van een uit breidingsplan, dat mits het geen dode letter blijft, de integratie van de Victorwijk in de totaliteit van de gemeente voldoende verzekert. Wij vragen ons af of de spoedige realise ring van de woningbouwprojecten, die het uitbreidingsplan mogelijk maakt, niet op de een of andere wij ze kan worden gestimuleerd. De Vic torwijk heeft een bloedtransfusie nodig. Laten wij deze niet te lang uitstellen.” Het bloed vloeit weer rijkelijk in de Schouwburg Bioscoop waar deze week ’The Brave Warrior’ draait. Het is het verhaal van de strijd tus sen de Amerikanen en de Engelse bezetters van de Nieuwe Wereld, waar tussendoor een Indianenstam heen en weer dart zonder een hou ding te bepalen. Het is dan ook bij zonder moeilijk als men ziet wat voor problemen de bleekgezichten zichzelf allemaal al stellen. Enfin... de Amerikanen winnen (het is per slot van rekening een Amerikaanse productie) en de slechte Engelsen worden grandioos verslagen. De In dianen vechten onderling nog een robbertje en als dan alle slechte mannen dood zijn, houdt de ’held’ van het verhaal het meisje van zijn dromen in de armen en kust haar teder... The End ’Paris-champagne’ is de (overtrok ken) titel van een allerliefst Frans filmpje over een Parijs bloemen meisje dat droomt dat zij rijk is. Een oud mannetje vervult die wens en laat haar in een witte ’slee van een wagen’, bestuurd door een knappe sprookjesprins, het Parijs van de upper-ten zien. Parijs bij nacht is zolangzamerhand wel een ieder be kend en het meisje is het na een rondgang door alle clubs (in het Frans uitgesproken krijgt dat woord ineens een andere gevoelswaarde) en theaters dan ook spuugzat (pardon- nez-le mot) en vraagt aan het tover- mannetje haar naar Dromenland te brengen, hetgeen dan ook prompt ge beurd. De show die men in het bos van Ermenonville krijgt te zien is in één woord af. Als de droom over is blijft het geluk voor het arme bloe menmeisje echter toch voortduren want de prins van haar dromen blijkt echt te bestaan, al heeft deze dan geen blauw bloed. „Z|jn er bij uw college,” zo vroeg de heer Huizer vervolgens, „mogel|jk ook al plannen in voorbereiding voor verbreding van de Brugweg, zodat, wanneer de nieuwe provinciale weg wordt aangelegd, ook de aansluiting daarop voor uitvoering gereed is Genoemde Brugweg is momenteel b|jna niet meer te gebruiken, zowel voor voetgangers als ander verkeer, door de vele geparkeerde auto’s, iets wat ook voor de Kerkweg geldt. Is er misschien een mogelijkheid om hier iets aan te gaan doen? Bestaat er ook een mogelijkheid om de z.g. Witte Brug bij de Winterdijk te ver lagen, mede gezien het ongeval dat enkele weken geleden daar heeft plaats gehad Tenslotte vroeg de heer Huizer nog naar de mogelijkheid de Henegou- werweg vanaf het gemaal tot aan de Rijksweg te gaan verlichten. In 1960 heeft het College de raad een urgentieprogramma voorgelegd voor de jaren 1960-1964. Een aantal van de daarin opgenomen projecten kon mede wegens financiële redenen niet worden uitgevoerd, terwijl an dere voorzieningen, die vijf jaar ge leden urgent leken, thans voor ge heel andere plannen plaats zouden moeten maken. Daarom wilde de heer Lips B. en W. gaarne uitnodi gen om voor de jaren 1966-1975 een nieuw prioriteitenschema op te stel len. „Kijkend naar de eerstvolgende jaren is het dienstig de toekomstige structuur van de gemeente duidelijk voor ogen te hebben,” meende de heer Lips. „Een leidraad daarbij kan zijn het ETI-rapport van eind 1964, en mogelijk ook de Nota, welke kort geleden door een studiecommissie van de Provinciale Planologische Dienst (PPD) op verzoek van Gede puteerde Staten aan de leden van Provinciale Staten is toegezonden en binnenkort door de Staten zal wor den behandeld.” Uit persberichten over deze Nota had de heer Lips kunnen opmaken, dat de kleine agra rische gemeente plattelandsgemeente wordt. Het agrarische, dat eerst functie van de gemeente was, wordt één der functies. Twee beroepsfunc ties worden ruimtelijk samenge bracht. Stedebouwkundig zijn ze frappant gescheiden, naast het oude dorp komt een nieuwe wijk. De h^er Lips meende, dat veel hiervan ook op Waddinxveen van toepassing is. Ten aanzien van het ETI-rapport vroeg de heer Lips, welke waarde daaraan door B. en W. wordt toege kend, en of het rapport als objectief WADDINXVEEN Bijzonder slechte weersomstandigheden waren er vrijdagmiddag oorzaak van dat de weekmarkt slechts op uiterst be perkte schaal doorgang heeft kunnen vinden. De attractie-markt die voor deze dag was gepland is helemaal in het water gevallen. Er waren vrij dagmiddag slechts enkele marktlie den die hun koopwaar vanuit him auto’s aan de vrouw trachtten te brengen. De reclame-commissie van de markt heeft nu besloten de attractie- markten een week te verschuiven. Op 31 december zal dan de trekking van de grote verloting worden ge houden in het gemeentehuis. Met het oog op de samenkomsten die ter plaatse zullen worden gehou den dient men er rekening mee te houden dat de markten van 24 en 31 december om zes uur ’s avonds slui ten. Qe fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer P. Lips, bezag in z|jn algemene beschouwing het begrotingstekort voor 1966 met gemengde gevoelens. „Het kleinere geraamde tekort in vergelijking met 1965 is voor een belangrijk deel een gevolg van de hogere uitkeringen van het gemeente fonds. Daarover kunnen wij slechts tevreden zijn,” zei de heer Lips. „Maar dit kleinere tekort op de begroting stelt ons direct voor de vraag, in hoeverre aanvullende uitkeringen, welke deze raad inmiddels al enige jaren achtereen heeft aangevraagd, inderdaad voor onze gemeente z|jn weggelegd.” kan worden beschouwd. Naar zijn inzicht bedoelt het rapport een ant woord te geven op de vraag hoe het beleid van het gemeentebestuur moet zijn gericht met het oog op de ont wikkeling van de gemeente in de komende jaren. Daarbij gaat het uit van drie mogelijkheden: Moet de woonfunctie van de gemeente wor den gestimuleerd? - Moet het indus triële karakter van de gemeente worden bevorderd? - Moeten beide functies worden bevorderd? De heer Lips wilde graag weten, welke van deze hoofdlijnen het college bij haar beleidsbepaling denkt te volgen. Qe heer H. Huizer memoreerde in de algemene beschouwing, welke hij voor de gecombineerde fractie Hervormde KiesverenigingS.G.P. hield, het bezoek, dat H.M. de Koningin afgelopen jaar aan Waddinxveen bracht, en waarbij het er zjjns inziens toch ook om ging, de vorstin te laten zien, hoe de gemeente meewerkt de woningnood in de provincie te helpen oplossen. De heer Huizer meende, dat de gemeente in dit laatste goed is geslaagd, maar hjj vroeg zich af, of de prjjzen van de verschillende typen woningen niet beginnen te stijgen tot een niveau, dat niet veel hoger moet worden, omdat de aankoop anders niet meer aantrekkelijk is. Hij beklemtoonde de wens van zijn fractie alles te bljjven doen om een goedkopere bouw te be- een smallere beurs daarvan kunnen der Bloemendaal,” aldus de heer Huizer, „hebben wij uw aandacht gevraagd voor het z.g. Akkeroord en gedeelte Henegouwerweg wat mo menteel respectievelijk gemeente Moordrecht en Reeuwijk is. Als voorzitter van het college van B. en W. heeft u toen gezegd hierover nog wel eens te spreken, om te proberen deze gebieden bij Waddinxveen te krijgen, daar deze mensen allen op Waddinxveen zijn georiënteerd. Wij vinden dat dit zeker bij Waddinx veen behoort te komen en vragen uw medewerking hieraan.” „Is het juist,” vervolgde de heer Lips, „op grond van informaties, ge geven door plaatselijke industriëlen, een werkgelegenheidpolitiek te voe ren, welke in de praktijk kan bete kenen: hoe minder industriële vesti gingen hoe liever, want wij zitten toch al met een tekort aan werkne mers. Wij vragen ons af wat de ge meente met het industrieterrein kan gaan doen. Indien het college meent de woon functie te moeten stimuleren, dan is het naar onze mening nog meer noodzakelijk -en wij wezen daarop al eerder - dat andere soorten van scholen voor voortgezet onderwijs in onze gemeente een plaats krijgen. Dan duikt tevens, verder redene rend, de vraag op of met het oog op de komende generatie - voor een groot deel bestaande uit hoofdarbei ders - niet noodzakelijk naast de be staande industrie andersoortige be drijven moeten worden aangetrokken om in de werkgelegenheid voor deze hoofdarbeiders te voorzien. Daarbij denken wij natuurlijk aan het aan trekken van o.a. dienstverlenende bedrijven. Wij menen, dat het aantrekken van dergelijke bedrijven bovendien van positieve invloed zal zijn op het woonklimaat van de gemeente. Ook zou daarmee - zij het op beperkte schaal - een bijdrage worden gele verd in oplossing van de verkeers problemen.” De heer Lips zei tenslotte een paar lijnen te zien, welke in de toekomst tot een harmonische geheel zullen moeten worden gebundeld: „Wij den ken hierbij met name aan een con clusie van de rapporteurs in het ETI-rapport, dat in de agrarische sector en wel speciaal in de tuin bouw, ’enige’ expansie valt te ver wachten, maar veeleer het accent in de komende jaren op een verdere versterking van de woonfunctie moet liggen. Daarnaast ligt de Nota van de PPD, waarvan wij slechts kunnen vermoe den, dat aan Waddinxveen binnen het raam van het komende streek plan juist aan de agrarische sector een niet onbelangrijke rol is toege dacht.” De heer Lips besloot zijn algemene beschouwing met een enkele opmer king over de verkeerssituatie aan de Kerkweg en over de woningbouw. |n de algemene beschouwing van de KVP-fractie sprak mr. H. T. van Schaik de mening uit, dat de tjjd aangebroken leek voor een wat blijmoediger benadering van de begroting. Hij memoreerde een drietal positieve punten. Ten eerste het achterwege blijven van de aanbieding van een ontwerp begroting van de Gemeentebedrijven voor gas, licht en water als gevolg van het aangaan van twee gemeenschappelijke regelingen. Het tweede positieve punt was volgens de heer Van Schaik het feit, dat een belangrijk deel van de stijging van de uitgaven een gevolg was van loon- en salaris verbeteringen. Dat wees volgens hem op een betere verdeling van de beschikbare welvaart. De derde bron van satisfactie noemde hij het verminderen van het tekort op de gewone dienst, een vermindering met meer dan een derde ten opzichte van de ontwerp-begroting 1965. KERKWEG183TEL-.Z077 WADDINXVEEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 5