voor open van voor n KERSTBOOM Eengezinswoningen eigen bevolking Hefbrug minder vaak schepen Op korte termijn studie verkeerssituatie Geschenken bij jubileum chef techn. dienst Citosa Fra -Va-Kos CLAUDIA toewijding Scholenproblemen groeit door niet te schatten toevloed Hoogstnoodzakelijk Regels herzien c „Gassnuffelaars” lichten buizennet Waddinxveen door 25 jaar ijver en Jazz nog niet „in” in Reeuwijk tit J J. H. Mol (Volkspartij v, Vrijh. W. C. Slob (namens AR en CHV voor WARENHUIZEN Zwem bad actie o Grote giften Zwembad en Denu): Pagina 7 Stille armen Scholenbouw die U voor altijd heeft, koopt U in S3 WGQAXW tegen zeer LAGE PRIJZEN Eikenlaan, leplaan, Waddinxveen Telefoon 2401 b.g.g, 2184 ALUMINIUM DUBBELE RAMEN zijn beter en veel goedkoper Sinds 1932 meer dan 50 miljoen geplaatste ramen ervaring. Eengezinswoning Studie Openbare werken Representatie Centrale wijkverwarming Ongerief n Smalfilmcamera WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 16 december 1965 Citosa, vijfentwintig jaar geleden in WADDINXVEEN TEL (01828 2077 van voor het nieuwe zwembad. troffen,” meende de heer Slob. „De laatste jaren hebben wy ge zien, dat zich in onze gemeente in hoofdzaak gezinnen met schoolgaan de kinderen vestigden. Bij het stij gen van de kosten van de woningen moet er op gerekend worden dat wij voorlopig meer gezinnen met kinde ren dan jonggehuwden zullen aan trekken. Juist deze niet te schatten toevloed zal het scholenprobleem nog doen toenemen.” J. H. Mol (VVD) IT. C. Slob (CHU) Glazenactie: huis-aan-huis actie verkoop fraaie zgn. long-drinkglazen met gezellige afbeeldingen van diverse plaatsen. Zes stuks 3.50; één glas f 1.Bestel lingen kunnen worden opge geven bij de initiatiefnemer van deze actie H. Koren, Pr. Beatrixlaan 5, tel. 2531 en bjj C. A. v.d. Bosch, leplaan 39, tel. 2136. WADDINXVEEN Het bouw fonds voor het nieuwe Waddinxveen- se zwembad heeft de afgelopen week twee belangrijke giften ontvangen. De Amsterdamse Verwarmingsmaat- schappij, die de aanleg heeft ver zorgd van de Centrale Wykverwar- ming in de Vondelwijk heeft bericht een bedrag van 1000,de zullen overmaken. De Moordrechtse Aannemings- maatschappy J. Bos Zn, die gere geld vele werken in Waddinxveen uitvoert heeft een bedrag van 200,- gestort. Bd heden 0 1828-2044 of schrijf Ducana Waddinxveen, A. v. Solmsstr. 32 Sprekende over de woningbouw sprak de heer Slob zijn waardering uit over hetgeen er de afgelopen ja ren is gerealiseerd, waarbij hij ook wees op de vele groenvoorzieningen. „Zeer velen uit de Randstad Hol land hebben hier een woning gevon den en wij mogen ons gelukkig prij zen op deze wijze te hebben mede- geholpen, al is het dan ook beschei den, de woningnood te helpen leni gen,” aldus spreker. „Het is zeer te hopen dat het mo gelijk zal zijn om aan de eigen be- WADDINXVEEN De vol gende activiteiten ten bate van het bouwfonds voor het nieuwe zwembad staan op het programma: Zaterdag 18 december: Puzzelrit „Gouwe Rijders”. Deze bouwrit is ook geschikt voor beginners. Houdt u deze zaterdag vrij Start vanaf half drie bij het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Burgem. Trooststraat. Inlichtingen bij: C. Kool, Dorpsstraat 72, telef. (01828) 2792 en R. v. Kooten en W. Gorissen, tel. (01790) 4167. 10 tot en met 31 december: Zegelactie Koopcentrum Brug Vraagt in die periode Brug- zegels en lever de volgeplakte kaarten (25 zegels op ’n kaart) tijdig in. U maakt dan kans op een mooie prijs, maar nog be- langrijker is, dat iedere in geleverde zegelkaart het bouw fonds van het zwembad doet groeien. Iedere week een fraaie hoofdprijs en vele geld prijzen die per week worden verdubbeld. volking, die toch een plattelandsbe volking is, in de komende jaren een eengezinswoning beschikbaar te stel len. Hoewel de flats een groot woon comfort bieden, hebben wij sterk de indruk, dat de plattelander moeilijk aan een flat went en een eengezins woning zal blijven prefereren.” WADDINXVEEN In het directiekantoor van de Autobusonderneming ’Citosa’ N.V. is verleden week vrijdag het feit herdacht, dat de heer C. de Kooter, chef technische dienst van dienst trad. Het aardgasleidingnet van Wad dinxveen (ongeveer zestig kilometer lang) wordt deze maand ’doorgelicht’. Een groepje uit Duitsland afkomsti ge zogenaamde gassnuffelaars trekt nu voor de tweede week door de Waddinxveense straten onder aan voering van een werkman van het Gemeente Energie Bedryf, die op de hoogte is van de ligging van de gas buizen. Op de door hem met geel krijt aangestreepte plaatsen prikt één der snuffelaars met een, al naar gelang de bodemgesteldheid, hand- of pneu matische boor een gat, waarin een volgende buis steekt. Met zijn uiterst gevoelige apparatuur meet deze aardgasman hoeveel gas zich in de bodem bevindt. Is het percentage gas te hoog dan wordt een situatieteke ning gemaakt en wordt het lek gere pareerd door weer een andere ploeg. Ofschoon het lijkt alsof de kleine colonne, die wordt voorafgegaan door de firma Hermann Sewerin uit Gün- tersloh in Westfalen, een expert op dit gebied, een flinke snelheid heeft wordt per dag toch maar zo’n drie a vier kilometer afgelegd. Men moet daarbij echter bedenken dat tegelij kertijd de aansluitingen van de hoofdleidingen naar de woonhuizen worden gecontroleerd. Gedurende de eerste drie dagen van de vorige week zijn ongeveer honderd lekken geconstateerd. Dat is veel, maar niet meer dan in de andere gemeenten, waar deze ploeg ook al aan het werk was, het geval was. Deze lekkages zullen onder toe zicht van het GEB uit Gouda worden gerepareerd. Hij achtte het overigens vanzelf sprekend, dat het college en de raad zich het komende jaar tot de hoogst noodzakelijke uitgaven zouden be perken. „Onder het hoofd volksgezondheid treffen wij, in navolging van voor gaande jaren, een post groot 3500,- aan voor de schooltandverzorging,” zo vervolgde hij. „Wij betreuren het dat het bij een begrotingspost blijft. Zo gaanre hadden wij gezien dat on der dit artikel een post van uitgaven op de rekening 1965 zou prijken. Het is ons bekend, dat u vele initiatieven hebt genomen om tot een schooltand verzorging te komen en dat dit po gen tot dusver zonder resultaat is gebleven. Met u zijn wij van mening dat de schooltandverzorging van zeer grote waarde is en wij vertrou wen dat u en uw college zullen blij ven uitzien naar een mogelijkheid om tot een opzet te komen.” De dringende noodzaak tot verbre ding van de Kerkweg aan beide zij den van de spoorlijn werd voorts in het VVD-betoog aan de orde gesteld. Parkeren aan één zijde van de straat biedt al geen oplossing meer. Van de aanleg van parkeerstroken zou geen definitieve oplossing van het pro bleem zijn te verwachten. „In zijn algemeenheid geloven wij,” aldus de heer Mol, „dat de verkeersproblema tiek in deze gemeente om een gede gen studie op korte termijn vraagt, waarbij aantallen auto’s in bepaalde wijken, verkeersstromen, prognoses voor de toekomst, verkeer aantrek kende objecten, enz., nauwkeurig in beschouwing worden genomen.” De heer Mol vroeg zich af, of de hoge kosten voor de dienst Openbare Werken niet wat zouden kunnen worden gedrukt, onder meer door de vervanging van een vrachtauto en roltrommelauto zo mogelijk niet in 1966 plaats te doen vinden en door zo mogelijk de nachtverlichting bij de straatverlichting een half uur eer der te doen ingaan. De weekmarkt zal de gemeente in' 1966 2200 gaan kosten, omdat de kosten de inkomsten verre overtref fen. De heer Mol zei hierover: „Onze fractie kan met het verlenen van een subsidie aan de marktkooplieden in deze vorm niet langer meegaan en wil nogmaals verzoeken de inkom sten in overeenstemming te brengen met de kosten.” De heer Mol drong voorts aan op een zo groot mogelijke efficiency bij de reinigingsdienst. Hij besloot zijn algemene beschou wing met het verzoek aan het Colle ge van B. en W. om nadere informa tie over een opmerking in de aan- biedingsnota bij de begroting, waar in wordt gezegd, dat in de begroting 1966 nog geen rekening is gehouden met de lasten van een aantal belang rijke investeringen, die in de nabije toekomst moeten worden gedaan, en die het nadelig saldo belangrijk zul len doen toenemen. Benzine: De heer Rupke, houder van het BP-benzine station aan de Sniepweg, gaat door met zijn actie om voor iedere verkoch te liter benzine één cent af te dragen voor de zwembadbouw In de eerste maand bracht z’n privé-actie al meer dan drie honderd gulden op. Vervolgens had de heer Mol nog wat opmerkingen ten aanzien van enkele punten uit de begroting. De post ’representatie’ was naar zijn mening niet in overeenstemming met de financiële situatie van de gemeen te. Hoewel een bezuiniging op deze post geen zoden aan de dijk zou zet ten, vond de heer Mol dat er toch minstens duizend gulden op moest worden gekort. De subsidie aan beide muziekkorpsen („Die in de gemeen schap een niet weg te denken rol spelen”) zag de heer Mol gaarne elk met 250,- verhoogd. Hij juichte de verdubbeling van de subsidie aan de Stichting Culturele Kring toe, maar wilde een vraagteken plaatsen ach ter de subsidie voor de Kunststich ting Waddinxveen, omdat het hem niet meer helemaal duidelijk was, hoe deze stichting thans werkt. Het heeft een ieder getroffen toen de burgemeester van Hilversum bij de viering van een jubileum van een radio-omroep een bestemming mocht geven aan een bedrag, de helft van dit geldbedrag door hem werd be stemd voor de stille armen. Vanzelf sprekend zijn er vele ouderen die, hoewel het noodzakelijk is, zich er van laten weerhouden bijstand te vragen. Het is zeer te hopen dat deze rege ring, hoewel zij van het tegendeel blijk heeft gegeven, in staat zal zijn een halt toe te roepen aan de geld ontwaarding die thans een omvang heeft aangenomen als nimmer te vo ren.” De directeur van het bedrijf, de heer J. Kok, voerde als eerste het woord. Hij had waardering voor de voortreffelijke wijze waarop de heer De Kooter zijn werk altijd heeft ver richt. „Men kan van u zeggen dat u het bedrijf mee heeft helpen opbou wen,” zei de directeur. Hij was de jubilaris bijzonder dankbaar voor zijn ijver en toewijding voor het be drijf. Ook mevrouw De Kooter werd niet vergeten. Aan het eind van toe spraak overhandigde de heer Kok een envelop met inhoud en aan me vrouw De Kooter werd een fraaie plant aangeboden. Vervolgens hield drs. B. W. Buenk, secrearis van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel van het departement Gouda, een toe spraak. „Er is een groot verschil in omstandigheden tussen de tijd waar in u uw loopbaan bij Citosa begon en de tegenwoordige tijd,” zei drs. Buenk. Na het verlaten van de lagere school (meer was er veelal nog niet bij) moest men met vallen en op staan trachten een carrière op te bouwen. De heer Buenk zei dat de heer De Kooter daarin voortreffelijk geslaagd is. „Ik waag te betwijfelen of de bus- reizigers wel beseffen wat er alle maal voor nodig is om een autobus onderneming in technisch opzicht goed te laten draaien,” zei hij. De heer Buenk had diep respect voor de manier waarop de jubilaris er altijd in geslaagd is alles op rolletjes te laten lopen. Uit naam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhan digde hij de zilveren legpenning met het bijbehorende vererende getuig schrift. „Wat betreft de Hefbrug,” zo zei de heer Mol, „vragen we ons af, of het langzamerhand geen tijd wordt, dat de verouderde regels, dat de scheepvaart altjjd voorrang heeft, eens worden herzien.” Hy meende, dat het thans niet meer aanvaard baar is, dat de brug omhoog moet voor een enkel schip. „Het zou inte ressant zijn,” zo opperde de heer Mol „de economische verliezen te bere kenen, die de gemeenschap lijdt met de steeds langer wordende wachttij den bij de brug.” Hij verwees naar de Goudse spoor brug en de spoorbrug over de Gouwe bij Alphen, waar de scheepvaart is gebonden aan bepaalde openingstij den. B. en W. zouden volgens de heer Mol samen met de raad naar midde len moeten zoeken om een minder veelvuldig openen van de brug te propageren bij de daarvoor in aan merking komende instanties. NOVIB-COLLECTE De NOVIB-collecte wordt ge houden van 17 t/m 22 decem ber aanstaande. Wilt u hét zakje vast klaar leggen? Indien u geen zakje ontvangen hebt, kunt u uw bijdrage in de collectebus de poneren. „2^oals de verwachting was, is uw college er niet in geslaagd een sluitende begroting aan de raad voor te leggen. In belangrijke mate dit te wijten aan de groei, welke onze gemeente doormaakt en ook mede isopt- staan door de aankoop van gronden, het bouwrjjp maken hiervan, alsmede het treffen van vele maatregelen om de uitbreiding op te vangen. De last van rente en aflossing drukt zwaar op onze begroting. Er zal wel niet aan te ontkomen zijn, dat de overheid ons de helpende hand biedt om deze moeilijke periode te overbruggen. Waarschijnlijk zal in de toekomst de verhouding in onze begroting beter komen te liggen, doch het is nog heel goed mogelijk, dat wij bij het huidige stelsel nimmer tot een sluitende begroting zullen komen,” aldus begon de heer W. C. Slob zijn alge mene beschouwing over de begroting 1966, die hij uitsprak namens de geza menlijke fracties van A.R. en C.H.U. Voorts verklaarde hij namens deze fracties, dat zij zich met de cijfers die in deze begroting zijn opgenomen kunnen verenigen. De heer Mol zei het te betreuren, dat aan de bewoners van de Vondel wijk, bij wie onbehagen zou heersen over de centrale wijkverwarming, was bericht, dat uitbreiding van de CV-installatie in hun woningen naar bijvoorbeeld de zolder, niet mogelijk bleek te zijn. „Wij kunnen ons name lijk voorstellen,” zei de heer Mol, „dat tal van bewoners de installatie wel degelijk zouden willen uitbrei den, niet zozeer naar de zolder, maar naar de doucheruimte. Het was voor ons altijd vanzelfsprekend, dat een van de ruimten, waar de mens zeker goed warmte kan gebruiken, in deze huizen centraal zou zijn verwarmd. Het tegendeel is echter gebleken.” „Voor bewoners, die hun douche ruimten aan de noordzijde van het huis hebben, is een en ander een duidelijk ongerief,” zo vervolgde de heer Mol. „Gebruik van elektrische bijverwarming lijkt ons niet reëel, aangezien de praktijk heeft bewezen, dat er maar weinig apparaten zijn, waarmee dergelijke ruimten tot vol doening kunnen worden verwarmd.” Hij drong er op aan, dat aan de betrokkenen door het College mede werking zou worden verleend, indien zjj (uiteraard op eigen rekening) hun centrale verwarming tot de douche ruimten zouden willen uitbreiden. Het oordeel over de centrale wjjk- verwarming wilde de heer Mol op- schorten tot het komende voorjaar, wanneer ervaring met het systeem is opgedaan. Wel vroeg hy het College voorzichtigheid te betrachten by verdere plannen in de richting van centrale wijkverwarming. Spaarvarkens: Bij de café’s, restaurants en enkele andere gelegenheden zijn thans op initiatief van de heer Versloot jr. spaarvarkens neergezet met het opschrift: „Voor het nieuwe zwembad”. Óp 31 december worden deze spaarvarkens voor de eerste maal geleegd. Ze moeten dan stampvol zitten. Confectie: De firma N. Vink Zn, Es- doomlaan 1, geeft nog steeds 5 procent van haar omzet op heren-, dames- en kindercon- fectie, ook wanneer dat bij een van de groothandels in Rotter dam is gekocht op een intro- duktiekaart van de fa. Vink. I Afwasmiddel: De oliehandel ’De Pionier’ van het Noordeinde zal gedurende i twee maanden van ieder flesje f van een speciaal afwasmiddel, i dat wordt verkocht, vijf cent i afdragen voor het bouwfonds van het zwembad. Dus iedere i afwas betekent een bijdrage de verlovingsring voor moderne mensen CLAUDIA de nieuwste creatie van de CONSTANT fabrieken Een der mooiste ringen uit dé Constant collectie Onder de vele aanwezigen bevon den zich ook de staffunctionarissen van Citosa. Namens hen werd de ju bilaris toegesproken door de heer J. G. Hooftman. Deze haalde wat oude koeien uit de sloot. Hij had grote waardering voor de prettige samen werking die er altiid tussen de an dere stafleden en de heer De Kooter is geweest. Namens het personeel van Citosa bood de heer Hooftman een smalfilmcamera met toebehoren aan. De voorzitter van de personeels vereniging, de heer N. P. de Vries, sprak woorden van dank voor de steun die de P.V. altijd heeft mogen ondervinden van de jubilaris. Een cadeau had hij nog niet bij zich, maar dat zou wel in orde komen. De heer De Kooter sprak tenslotte een kort dankwoord. De recepties voor het overige personeel in de middaguren werden druk bezocht. Veel aandacht schonk de heer Slob ook aan de scholenbouw. Hij zei hierover: „De scholenbouw vervult ons nog steeds met zorg. Wederom hebben enige stichtingen met mooie namen zorggedragen voor de bouw van ruimten, welke door de gemeen te gehuurd worden om hierin scholen onder te brengen. Vanzelfsprekend een initiatief, dat zeer toe te juichen is, daar het hierdoor mogelijk ge- wordenis de kinderen te herbergen. Wij vragen ons echter wel af wat er van het onderwijs terecht zou komen zonder deze noodvoorzieningen. Het is en blijft echter een noodvoorzie ning en wel een zeer kostbare. Wij mogen alleen maar hopen dat deze bouwsels niet de oorzaak zullen zijn van het verder uitblijven van bouw vergunningen van scholen.” Voorts merkte hij op, dat het de aandacht van de fractie had getrok ken, dat bijvoorbeeld in een gemeen te als Zoetermeer een aantal perma nente scholen als complex in aan bouw zijn en ten dele reeds zijn vol tooid. „Krijgt een dergelijke gemeen te reeds van te voren bouwvergun ningen om straks bij de mogelijke groei aan de dan ontstane vraag te voldoen? Wanneer dit zo is, waarom moet dan in onze gemeente achteraf corrigerend worden opgetreden?” zo vroeg de heer Slob, die verder stelde dat het een ieder, die het gemeente- gebeuren met belangstelling volgt genoegzaam bekend is, dat het scho lenprobleem steeds de volledige aan dacht heeft gehad van het college, dat steeds bezig is de moeilijkheden op dit terrein op te lossen. „Het is zeer te hopen dat op korte termyn voorzieningen in de vorm van permanente scholen worden ge- |^et verkeer nam, evenals vorig jaar, een belangrijke plaats in by de alge mene beschouwing van de VVD-fractie. De heer J. H. Mol zei, zich niet aan de indruk te hebben kunnen onttrekken, dat de verkeersintensiteit in Waddinxveen vooral gedurende het laatste jaar in belangryke mate is toe genomen, terwijl zich ook belangrijke wijzigingen in de verkeersstromen hebben voltrokken. Dit laatste weet hij onder meer aan het doortrekken van de Juliana van Stolberglaan, alsmede aan het feit, dat het gemotoriseerde verkeer andere wegen heeft gezocht, teneinde de Hefbrug (’een steeds groter wordend verkeersobstakel’) te kunnen mijden. Tot slot van zijn betoog stond spreker stil bij de geldontwaarding en de gevolgen, die deze heeft voor de gepensioneerden. Woordelijk zei de heer Slob hierover: „In het hoofdstuk sociale zorg en maatschappelijk werk ervaren wy, dat de welstand, waarover zeer veel gesproken wordt, zeer zeker niet door een ieder wordt ervaren. Met zorg moeten wij constateren dat vele ouderen, die voor enige ja ren met een bescheiden pensioen en een uitkering ingevolge de a.o.w. als aanvulling, zelfstandig een beschei den bestaan in welvaart hadden, thans bystand behoeven. Het behoeft weinig betoog, dat dit voor de be trokkenen die een werkzaam leven aether de rug hebben, een pynlyke zaak is. gMiiiiiiiiiuiiiiinuiiiiiiniiinniiniiHiiiRiuiiiiuiffl Ballpoints: In niet minder dan dertien kleuren met de opdruk „Bouw mee aan het nieuwe zwembad van Waddinxveen” kunt u ballpoints bestellen voor f 1.50 per stuk bij de initiatiefnemer Jac. Hogendoorn, A. v. Solm- straat 31, tel. 2520. Draaiorgel: Morgen staat op de week- markt ter gelegenheid van de g jaarlijkse attractiemarkt een f draaiorgel, dat ’s middags en ’s avonds de gezelligheid ver- hoogt. Vier meisjes, getooid f met speciale sjerpen, zullen collecteren. Het volle opge haalde bedrag komt ten goe de aan het zwembadfonds. REEUWIJK Jazz doet ’t nog niet erg in Reeuwijk. Dat is overdui- lyk gebleken tydens de jazz-avond, die de Kunstkring Reeuwyk vrijdag avond in het verenigingsgebouw aan de Reeuwijkse brug hield. De be langstelling voor dit bijzonder inte ressante onderwerp was bijzonder matig. Tri ieder geval hebben de liefheb bers, die het slechte weer wel heb ben getrotseerd, kunnen genieten van een uitstekend en pittig jazz programma dat werd verzorgd door het Workshopkwartet uit Amsterdam onder leiding van Theo Loevendie. Deze gaf voor de pauze een uiterst boeiende uiteenzetting over het ont staan en de intentie van respectie velijk de oude en de nieuwe jazz. Na de pauze toonde het kwartet zijn kunnen. Workshop bestaat be halve Theo Loevendie (alt- en so- praansax) uit Nedley Elstak (piano, trompet), Maarten Regteren van Al tena (bas) en John Engels jr (drums). Goed waren de vertolkingen van on der andere ’Happy Letters’, ’Golden Horn’ en ’Finks Eye’. Nog beter wa ren ’Sonny moon for two’ van de be kende tenorsaxofonist-componist Sonny Rollins en ’How deep in the ocean’ van Irving Berlin, niet minder bekend. Jammer van de belangstelling, Workshop verdient beter. Z

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 7