Weekblad -n puzzelcompetitie no. 13 7/ 4^4 wife Kappie en <le ^automatische stuurman Weekblad voor Waddinxveen ZOUTJES te kust en te keur 666 1 VAN EEUWEN I Aanvragen voor rijksstudietoelage F' r YivMi. UMuüik Mevrouw Van Eyk landelijk winnares puzzel nummer 11 20 jaar geleden: Oplossing opgave no. 11 (9 december) 737 I 5361 7/3/3 Puzzelprijzen Succes agrenda^s Pagina 5 7 19 K- 5 7 9 vs 3 Eén dag langer de postverbindingen deze niet functioneren, krijgt u één dag langer tijd. De briefkaarten met uw oplossingen en extra post zegels moeten echter uiterlijk don derdag 30 december 1965 om 18 uur in het bezit van de jury z(jn. De uit slag vermelden wjj dan begin janu ari. Op elke briefkaart móét vermeld staan de naam van onze courant, en de naam van de abonnee! Doorlopend (middenvak) Kryptogramg(middeii boven en onder) k O 27 32 Al WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 23 december1965 4 9 3 8 2 6 5 10 12 11 18 "l 1 2 23 22 3 6 2.A 5 r 1o 28 c 39 o A3 Vrijdag 21 december 1945: (±35 soorten) 59 punten. (banketbakker Scheffer) co» MAira. COQMO6B simx» (wordt vervolgd) 15 Omdat maandag De A.R.-kiesvereniging „Ne derland en Oranje” alhier hield donderdag 13 december als opening van de wintercampag- ne haar eerste ledenvergade ring. De heer A. Warnaar, bur gemeester van Hazerswoude, hield een belangwekkende re de over de huidige politieke toestand, waarbij hij vooral de binnenlandse politiek besprak en duidelijk de waarde van de AR-beginselen in deze tijd van verwarring aantoonde. Na de rede, die met grote belangstel ling werd gevolgd werd nog een twaalftal vragen uitvoerig beantwoord. Tot slot wekte de voorzitter, de heer A. Jonk heid, de talrijke aanwezigen op om actief deel te nemen aan de aanstaande verkiezings strijd. Aan ondersteunden van het burgerlijk armbestuur zal een kerstgave worden verstrekt van 25 procent van het onder- steuningsbedrag. Zaterdagmorgen om tien uur zal de officiële heropening van het gerestaureerde station te Gouda plaats vinden. Voortaan zal men weer via de tunnel het perron kunnen bereiken en zal ook de kaartjesverkoop in de stationshal zijn. Bij inschrijving is aan de firma L. C. Verzijden alhier ge gund het bouwen van veertien noodwinkels met bergruimte te Oosterbeek voor de som van 47.430,—. Zuidkade 3, Waddinxveen telefoon 2105 20 2.5 TT* De Minister van Onderwijs en We tenschappen heeft bekend gemaakt, dat voor het a.s. studiejaar (1966-67) rijksstudietoelagen kunnen worden toegekend aan hen, die de Neder landse nationaliteit bezitten, bevoegd zijn tot het afleggen van de examens in de door hen gekozen studie en die naar het oordeel van de minister be schikken over de voor de gekozen studie vereiste verstandelijke aanleg. Bovendien moet vaststaan, dat zij zelf, noch hun ouders, in staat kun nen worden geacht de kosten, samen hangende met de studie, uit eigen middelen te bestrijden. Rijksstudietoelagen worden in vele gevallen verstrekt in de vorm van renteloze voorschotten. Deze moeten na beëindiging van de studie worden terugbetaald in jaarlijkse termijnen van 10 procent van het totaal geno ten bedrag. De aanmeldingsformulieren dienen volledig en duidelijk ingevuld in de maand januari 1966 te worden inge zonden. Na 31 januari ontvangen for mulieren worden terzijde gelegd. Inlichtingen en formulieren kan men verkrijgen bij de afdeling Rijks studietoelagen van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, Rutger Jan Schimmelpennnincklaan 3, Den Haag (telefoon 070-514551). Op de algemene vergadering van de Goudse Dam Bond is als hoofdbestuurslid gekozen de heer W. v.d. Heijden, Krom me Esse 7 te Waddinxveen en als plaatsvervanger de heer C. Molenaar B 203 te Gouderak. schrijving van kryptogram en doorlopend kruiswoordraadsel en we beginnen met het laatste: Mevrouw Van Eyk heeft nu 62 punten en is daarmee weer favoriet voor de titel in ons rayon. De heer J. Garlich kreeg evenals een familielid zeven punten en kwam daarmee op Gezouten pinda’s ’Duyvis’ 98 - 52 Ongezouten pinda's 52 Gezouten cashew nuts 195 Gezouten pinda’s (in vlies) 70 Nibb-it cocktail 125 Cornuco’s65-25 Frites-sticks 65-30 Zoutjes assorti (vijf soorten in één doos) 195 Roka kaastabletjes 185 Kaasdomino’s 125 Cocktailsticks 165 14. Verwoed worstelde Kappie om vrij te komen, maar de stalen klauw hield hem onbarmhartig vast. „Ziezo,” zei professor Not- terkrakr naderbij komend, „en vertel nu maar eens, wat je hier kwam doen. Zeker spioneren voor Geldjeslijmer, hè?” en hij liet zijn brilleglazen dreigend bliksemen. „Hossende haaien nog en toe,” hijgde Kappie, „wat is dat tegen woordig in Lutjewier? Iedereen is bang voor spionnen Ik kwam alleen maar om mijn stuurman 1 31 3A ongelukken door de haaitand-rif- fen te sturen. Hiermee kan ik de Ducata-prijs winnen. En nu heeft de scheepsbouwer Geldjeslijmer, die met zijn speciaal ontworpen schip ook op die prijs loert, al twee keer een aanslag op mijn voorbeeld een afkorting staan; 32. hij heeft al a gezegd en al b gezegd; 34. alle huisdieren bij elkaar; 35. echt niet, al lijkt het er op; 36. de laatste van de drie plaatsen die u moet aan doen voor u deze puzzel kunt instu ren; 41. in deze cilinder bevindt zich een cirkel; 42. die maand en zo’n hemellichaam samen zetten veel in bloei; 44. laat maar an staan; 45. denk eens aan het tweede woord van het spreekwoord In dit kryptogram moeten de cij fers die gevonden zijn voor IDA uit de vermenigvuldiging (opgave links onder) worden omringd. Van boven naar beneden: 2. waar devolle hulp, maar niet bij deze op lossing; 3. haal dit kerstgerecht maar uit de doolhof; 4. sla die groente; 5. elke technische school; 6. van dat tijdstip af; 7. ’t is wel een oud Bel gisch automerk, maar ook een wa penfabriek; 8. de vliegende klepto maan; 9. was dit er eerder dan de kip?; 12. slachtoffers van de bloed raad; 13. schrijf op; 14. het eerste deel van het grote boek vormt zijn naam; 15. een kleine gravure; 16. zou die lichtbuis thallium bevatten? 18. de ezel roept; 20. ’t moet een familie lid zijn; 23. nee heb je... 27. haal het meisje maar uit de vermenigvuldi ging; 28. nee, niet te lang; 30. de meest bezongen koning der elfen; 31. zaag nog maar iets van 11 horizon taal af; 33. maat en landbouwwerk tuig krijgen samen veel stekels; 34. en nu het eerste woord van het spreekwoord; 36. zo ziet de Ameri kaanse b.h. er uit; 37. ’t is een echte I. ƒ500,- èn het landelijk kam pioenschap voor degene die in totaal het hoogste aantal punten verwerft uit ALLE opgaven. 2 t/m 10. In volgorde van het aantal punten keuze uit een draag baar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhorloge en een fondu-pan. II. Onze speciale rayonprjjs, be staande uit ƒ50,- (in waardebon nen) voor de beste puzzelaar(ster) onder onze lezers. 12 t/m 25. Voorts loven wjj ter aanmoediging elke week een L.P.- grammofoonplaat uit voor de in zender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week, alsmede enkele kleinere prijzen. Horizontaal: 1 stuurboord; 3 auto ped; 5 hemellichaam; 7 afgemat; 9 goedertierenheid, beslag; 11 geboor teplek, muzieknoot, kerstgave; 12 on bepaald telwoord, 500, meisjesnaam; 13 berggeesten; 14 schutter (Am.); 15 I meisjesnaam. Verticaal: 1 menselijk geluid, deel van de week, familielid; 2 vermaard, mens; 3 schijnsel; 4 verkondigen; 5 behaaglijk (Ind.); 6 pluimveeproduk- I ten; 7 twist; 8 leed doen (verv.); 9 I prov. bestuur; 10 gem. elektr. (afk.). In deze doorlopende puzzel moeten de cjjfers die gevonden zijn voor ABE uit de vermenigvuldiging (op gave links onder) worden omringd. Van links naar rechts: 1. u kunt de stemming van vandaag plakken aan j deze tijd; 10. in die plaats vindt u de Sint vandaag; 11. zaagt u onze kroon- I prinses maar ongeveer door midden; I 13. wordt vandaag niet gespeld met J de g van Genis; 14. o, datte is de I verkeerde meisjesnaam; 17. zorg I maar dat u dit goed opschort; 19. To, I ga jij in ambtsgewaad? vroeg ik. Jij I niet, zei ze; 21. de stadsreiniging is I ook present; 22. en onze omstreken dan? 23. ik zeg geen jij24. het eerste I deel van dat vat klinkt als een letter; I 25. die slee is politiek georiënteerd; I 29. de eerste noot; 31. hier kan bij voor de kerstdagen een zesdelige en laatste opgave ten bate van de school voor blindengeleidehonden: een doolhof die u een heerlijk kerstgerecht kan verschaffen, een spreekwoord in een ronde portretlijst, daaronder drie rebus sen, links onder een vermenigvuldiging waarbij u Abe en Ida tot cijfers moet herleiden en in het midden een doorlopend kruiswoordraadsel omgeven door een kryptogram! En u moogt kiezen: u kunt één of meer van deze opgaven oplossen en ze elk afzonderlijk op een briefkaart plakken met uw antwoord er onder, of u kunt ze allemaal oplossen en in dat geval afzonderlijk kryptogram en door lopend kruiswoordraadsel élk op een briefkaart - die voldoet aan de voor waarden - plakken, want daar zijn ook de oplossingen van de overige vier puzzels in verwerkt Wie in staat is alle oplossingen te vinden, behoeft dus slechts twee brief kaarten in te zenden in plaats van zes, want uit die twee kan blijken of hij de andere vier goed heeft Voor de vier hoekpuzzels worden per stuk vijf punten voor elke goede op lossing gegeven, voor het doorlopende kruiswoordraadsel zeven punten en voor het complete kryptogram (boven- en benedendeel samen) tien punten en als zich daarin de goede oplossingen bevinden van de overige puzzels óók de punten daarvan, tenzij die puzzels afzonderlijk zijn ingestuurd, want dan worden ze niet dubbel geteld... Daar de hoekpuzzels voor zichzelf spreken, geven wij hier alleen de om- terug te halen!” „Kappie?” riep de Maat, die in middels een beetje op verhaal was gekomen, „haal mij weg van hier!” En hij snelde op Kappie af. Dit was het bewijs voor de geleerde, dat hij geen spion voor zich had. „Neem me niet kwalijk,” zei hij, Knokemeyer een wenk gevend, dat deze de klauw buiten werking moest stellen, „maar ik moet heel voorzichtig zijn. Ik heb een auto matische stuurman gemaakt, die in staat zal zijn een schip zonder militaire academie; 38. bezit u deze achting?; 39. het kan met de tong, behalve als het een oorvijg is of op gevangenis uitdraait; 40. het kan een maagd zijn, of niet; 41. zit u hier bo ven in de mast?; 42. Of moet moeder even helpen?; 43. vervoer in nieuwe stijl. M. van Leeuwen en mevrouw M. van Oort sleepten tien punten in de wacht. Ook voor deze deelnemers bestaat nog volop gelegenheid in de eindstrijd bij de eerste tien te eindi gen. Zeven punten werden toegekend aan C. W. van Ringelenstein, P. C. Hooftstraat; J. C. van Soest, Burgem. Trooststraat en M. van Rijswijk, Ju liana van Stolberglaan. Historisch navorswerk is ook een vorm van puzzelen en geheimschrif ten oplossen is weer een heel ander werk. Deze beide vond u gecombi neerd in onze muziekopgave no. 11 en het geheimschrift begon gemak kelijk met de normale noten van de muziek (de opentekens, d.w.z. de hele noten), waarbij de g-sleutel de g aangaf en daarmee de plaats van a t/m g bepaalde. Maar voor de ove rige letters van de brief moest er natuurlijk een andere code worden ingevoerd en deze bestond uit zwar te tekens, halve en kwart noten op verschillende hoogten, rusttekens en accolade. De maatstrepen gaven de scheiding tussen de woorden aan en wie nu de laatste code ontraadselde door b.v. de n te vinden en in com binatie met dé reeds duidelijk spre kende letters volgens de g-sleutel de ontbrekende letters aan te vullen, kon de ’compositie’ herleiden tot de regel: „De dagen zjjn bladen in het boek des levens”. Dit was tussen haakjes een citaat van Dsjami, een Perzische dichter. De later zo beroemde componist die in 1781 te Rotterdam als wonder kind optrad, was LUDWIG VAN BEETHOVEN (afkomstig uit een Vlaams geslacht, dus a.u.b. geen Duits Vön voor zijn naam!), die pro beerde te Wenen bij WOLFGANG AMADEUS MOZART - zelf een wonderkind en slechts 35 jaar ge worden in de leer te komen. Na Mozarts vroege dood kreeg L. van Beethoven lessen van Joseph Haydn, Johann Schenk, Albrechts- berger en Salieri. Wie de wonderkinderen Van Beet hoven en/of Mozart had genoemd, resp. het geheimschrift had ontcijferd ontving per goede oplossing drie pun ten en wie ook nog een latere leer meester vermeldde kreeg daar een puntje bij. De jury kende degenen die alle latere leermeesters wisten te noemen, twee extra punten toe. Men kon dus 3, 6, 9, 10 of 11 punten be halen en bij foutieve woorden in het geheimschrift i.p.v. 3 ook 1 of 2 voor dit onderdeel. Voor de goede orde deelt de jury nog mede, dat Christian Gottlob Neefe, die door verscheidene inzen ders werd genoemd, de jonge knaap in 1781 wel orgelles gaf, maar niet een van zijn latere (grotere) leer meesters kon worden. De vermelding is echter niet fout gerekend. Wie be weerde dat Mozart aan Van Beetho ven geen enkele les heeft gegeven, moet er maar eens een boek (meer) op naslaan: de lessen hebben drie weken geduurd VOORWAARDEN VOOR DEELNEMING PUZZELCOMPETITIE NEDERLAND 1. Alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar de prijzen en de titel „beste puzzelaar(ster) van Nederland”. 2. Elk meedingend gezinslid is per inzending 25 cent inleggeld verschuldigd. 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrookje met code- letters en oplossing moet op een blanco briefkaart worden geplakt, te adresseren aan Perspuzzelcompetitie, postbus 35 te Utrecht. 4. Onduidelijke invulling of veranderingen maken een inzending ongeldig. 5. Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur mm. in bezit van de centrale jury komen, dingen die week niet meer mee in de punten telling. 6. Op elke briefkaart moet het verschuldigde porto (10 cent voor binnenland) en het extra porto van 25 cent per oplossing rechts boven aan de adreszijde worden geplakt. Inzendingen die eventueel niet door de PTT zijn afgestempeld, zijn ongeldig. 7. Voor elke goede inzending verwerft de deelnemer een aantal punten, in verhouding tot de zwaarte van de opgave. Extra punten kunnen worden gegeven voor opvallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal punten in totaal verwerven. 8. Wij dragen geen verantwoordelijkheid voor zoekraken, bescha diging of vertraging. 9. Een deskundige jury van Nederlandse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzendingen. Over opgaven, op lossingen en toekenning der punten is geen correspondentie mogelijk. 10. Door inzending verklaart men zich akkoord met deze voor waarden en met de beslissingen van de jury. uitvinding gepleegd. Dat heeft mij voorzichtig gemaakt.” „Dat heb ik ja gemerkt,” mop perde Kappie, de blauwe plekken wrijvend, die de klauw hem ge knepen had. Eindelijk is het dan zoverIe mand uit ons rayon is winnaar ge worden van één der opgaven van deze zware puzzelcompetitie. Mevrouw M. van Eyk, Wethouedr Venteweg 81 te Gouda kreeg van de jury voor haar oplossing als enige in het land elf punten en naderde daar mee tot op vier punten de koploper. Gelukgewenst namens de redactie die uw prestaties op de voet bljjft volgen, mevrouw Van Eyk. De lang speelplaat van de week zal u worden toegezonden. 11 29 33 35 15 36 36 AZ JA 30

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 5