Trieste verkeeisbalans 1965 zware voor mensen 7oenemende drukte op de weg eist zware tol Recreatieplan provincie 3,6 milioen 8 1 van Volgende week kluchtPoespas* Bevorderd tot hoofdcommies Frits Frietman komt exposeren Geslaagde viering zevende lustrum van Ger. .Ilannenvereniging Gymnastiek voor bejaarden 6 Melkbekers pracht decor voor f 3.60 FRA-VA-KO’s I Toneelvoorstelling Nieuwe Schouwburg Nieuwe washette deze maand open Pagina 3 I WARENHUIZEN Eikenlaan, leplaan, W'veen Telefoon 2401 b.g.g, 2184 Elke dag ’t Weegje vervolg van pag. 1 Reen wjjk-Waddinxveen Streefplan Plaatseljjk f 30 miljoen WADDINXVEEN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART 13 JANUARI 1966 Ongevallen statistiek Waddinxveen 1965 Totaal WADDINXVEEN Materiële schade Gewonden 45 Doden 40 38 35 32 30 28 27 25 23 22 22 20 18 17 17 17 15 13 11 10 10 7 6 5 5 5 5 4 4 2 1 0 REEUWIJK ZEVENHUIZEN MOERKAPELLE C. EXPOSITIES 6, Onze lage prijzen nopen tot kopen plannen, maar daar zal de eerste ja- ren nog wel niet veel van komen. Catharina Gasthuis: tot en met 30 januari: Expositie van werken van de Amsterdamse Kunstenaars Werk groep (AKW). Geopend van 10.00 tot tot 17.00 uur op zon- en feestdagen. Donderdag 13 januari: Discussie-avond Plattelandsvrouwen, Geref. Veren.geb., aanvang 19.30 uur. Vrijdag 14 januari: Concert Nederl. Kamerorkest, Geref. Veren.gebouw, aan vang 20.30 uur. Maandag 17 januari: Jaarvergadering CBTB, Geref. Ver enigingsgebouw, aanvang 19.30 uur. Donderdag 20 januari: Raadsvergadering, gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 21 januari: Concert Nederlands Kamerorkest (Culturele Kring), in Geref. Vereni gingsgebouw, aanvang 20.30 uur. Zaterdag 22 januari: Uitvoering R.K. Toneelvereniging in R.K.-verenigingsgebouw, Burgem. Trooststraat, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 28 januari: Concert fanfarecorps „Concordia”, in Geref. Veren.geb., aanvang 20.00 uur. Woensdag 2 februari: Jaarvergadering wandelsportveren. WIK, clubgebouw, aanvang 19.00 uur Zaterdag 29 januari: Ruiteravond „De Eendrachtsruiters”, Hotel Vos, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 15 januari: Bal-avond voor gehuwde paren, in Verenigingsgebouw-brug, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 januari: Ruiteravond „De Eendrachtsruiters”, Hotel Vos, aanvang 20.00 uur. Feestavond LTJ, r.k. veren.gebouw, Reeuwijk-dorp, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 29 januari: ”Im weissen Rössl”, uitvoering door ’Uit en Thuis’, verenigingsgebouw- brug, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 5 februari: ”Im weissen Rössl”, uitvoering door „Uit en Thuis”, veren, gebouw brug, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 9 februari: ”Im weissen Rössl”, uitvoering door „Uit en Thuis”, veren.gebouw-brug, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 15 januari: Uitvoering Zevenhuizens Mannen koor, Hotel Vos, aanvang 19.30 uur. Maandag 17 januari: Bezoek raad Zevenhuizen aan com mandopost BB in Gouda. Okt. 23 Febr. 19 Maart 18 April 35 Mei 33 Juli 22 Nov. 31 Dec. 41 Juni 22 Aug. 33 Sept. 27 Jan. 38 De Rijkspolitie heeft voor elk ongeval dat in 1965 plaats vond in de gemeente Waddinxveen een speld op de kaart geprikt. De con centraties bij de hefbrug en de afritten zijn duidelijk zichtbaar. Voorts blijken de Henegouwerwerg, Kerkweg en Rijksweg 12 voort durende bronnen van ongevallen. (foto Sjaak Noteboom) In de Nieuwe Schouwburg in Gou da wordt volgende week donderdag het toneelstuk in twee bedrijven „Dat zonderlinge dier” van Gabriel Arout opgevoerd door het toneel- en televisiegezelschap „Ensemble”. Dit stuk waarmee Ensemble reeds elders in het land grote successen boekte is gebaseerd op een twaalftal novellen van Tsjechow. In de hoofdrollen spe len Ina van Faassen en Roger Coo- rens. W’ADDINXVEEN De succesvolle klucht „Poespas” van A. Boere komt volgende week zaterdagavond 22 ja nuari in Waddinxveen op de planken. Het is de R.K. Toneelvereniging die deze klucht gaat opvoeren in het r.k. verenigingsgebouw aan de Burgem. Trooststraat. Zeer belangrijk is, dat de vereniging heeft besloten dat alle baten van deze avond, die met een gezellig bal wordt besloten, ten goede zullen komen aan het bouwfonds voor het nieuwe zwembad. Woensdag 26 januari: Bijeenkomst bejaarden, Verenigings gebouw Burg. Klinkhamerweg, aan vang 14.30 uur. Donderdag 27 januari: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen, in Hotel Vos, aanvang 19.30 uur. WADDINXVEEN Waarschijnlijk nog deze maand zal de nieuwe Was- hette van de firma Ancora Automatic aan het Kon. Wilhelminaplein wor den geopend. De technici zijn op dit moment nog volop aan het proef draaien om alles in gereedheid te brengen, opdat de Waddinxveense huisvrouwen zo spoedig mogelijk van de Washette gebruik zullen kunnen gaan maken. Het ligt in de bedoeling dat mevrouw J. vand er Hooft-Lou- rens de nieuwe zaak zal openen. Bijna elke dag heeft in Waddinx veen een aanrijding of ander ongeval plaats. Als er geen doden of gewon den vallen is dat vaak meer geluk dan wijsheid. Vaak wordt de politie niet eens ingeschakeld zodat de cij fers die we hebben genoemd maar relatief zijn. Het aantal is feite veel hoger. Maar cijfers zijn koude, onaan doenlijke begrippen; ze kunnen niet dienen als afschrikkingsmiddel, want ze verbergen juist het onbeschrijfe lijke menselijke leed dat er veelal achter verborgen gaat. We hoeven u alleen maar het droe vige ongeval in oktober te noemen, waarbij drie jonge mensen om het leven kwamen. De dagen na het ge beurde bleef het betrekkelijk rustig, Het recreatielandschap wordt hier mede bepaald door de Goudse Hout, de groene strook tussen Waddinx veen en Gouda, zich uitstrekkende ten westen van de Gouwe tot aan het Waddinxveense Weegje, waar voor een recreatieplan is ontworpen, dat van regionale betekenis kan zijn. De aanleg van de Goudse Hout zal slechts gedeeltelijk van regionaal belang zijn, aldus de recreatienpta. Deze plannen sluiten aan bij het Groene Hart (het gebied tussen Lei- den-Alphen-Zoetermeer en Waddinx veen), dat gaaf moet blijven maar nog een aantal recreatieve voorzie ningen en ontsluiting behoeft. Het programma voor deze streek voor de eerste vijf jaren is als volgt: Vergroting van het Reeuwijkse wa teroppervlak, eventuele verbetering van de oeverbescherming en het aan trekkelijker maken van de oeverge- bieden voor de recreatie; de eerste aanzet van de Goudse Hout; de ver dere ontsluiting van het Weegje ten behoeve van de openbare recreatie, medewerking aan de totstandkoming van een landschapsplan voor het Groene Hart en zo mogeljjk een eer ste aanzet tot realisering van dit plan. Ten aanzien van de Rottemeren wordt erop gewezen, dat met de uit voering van dit plan in 1966 kan worden begonnen. Het Reeuwijkse Piassenschap zal omvatten de Reeuwijkse Plassen tot aan Rijksweg 3 bij Bodegraven en de Wiericke, de Goudse Hout (tussen de plassen en de spoorbaan, eventueel tot aan de Hollandsche IJssel), het Weegje bij Waddinxveen en de groe ne strook tussen Bloemendaal en Waddinxveen. Het recreatie-element van formaat in dit gebied zou kun nen komen te liggen tussen de ont worpen Rijksweg 3 langs Waddinx veen richting Amsterdam, Rijksweg 12 en het dorp Reeuwijk. Het rapport wijst erop, dat er voor de Reeuwijk se Plassen reeds plannen bestaan tot vergroting van het wateroppervlak en tot het aantrekkelijk maken van de oevergebieden voor de recreatie. Noodzakelijk is hier de bescherming van de bestaande oevers, waartoe van gemeentewege reeds plannen zijn ontwikkeld, die bijzonder grote investeringen vergen, maar die van hoge urgentie zijn. GOUDA BIOSCOPEN TE GOUDA Schouwburg Bioscoop: Vr. 20.15 uur,- za. 15.00, 19.00 en 21.15 uur, zo. 15.00 en 17.00 uur: „Gespuis in Arizona” (14 jaar). Zo. 19.00 en 21.15 uur, ma. 20.15 uur, di. en wo. 14.30 en 20.15 uur: „De maitresse van de duivel” (18 jaar). Donderdag 20 januari: Toneelgroep Ensemble (Dat zonder linge dier), Nieuwe Schouwburg, aanvang 20.00 uur. Zondag 23 januari: Dansmiddag en -avond m.m.v. The Noble Four, t.b.v. gehandicapte kin deren, Zaal Kunstmin, aanvang 15.00 en 20.00 uur. Tijdens de vorige week in De Unie gehouden laatste trek king van de winkelactie van het Koopcentrum Brug reikte de voorzitter, de heer C. de Bas de hoofdprijs ter waarde van 600 uit aan een verbouwe reerde mevrouw M. Slappendel van het Kon. Wilhelminaplein, die na het bekend worden van de uitslag in allerijl van huis was gehaald. Op de foto van l.n.r. de heer C. de Bas, de heer Brouwer (bestuurslid en me vrouw Slappendel. Zoals bekend ging de netto- opbrengst van deze winkelactie, een bedrag van 1112,44 naar de Stichting „Vrienden van het Zwembad” voor het bouwfonds van het nieuwe zwembad. (foto De Rooij) WADDINXVEEN De rijkspolitie heeft haar verkeersbalans over 1965 opgemaakt. Het is een trieste balans geworden. Het verkeer van 1965 eiste zes doden, vijftien zwaar gewonden en vierenvijftig minder ernstig gewon den, terwijl 343 ongevallen plaats vonden met enkel materiële schade. Een trieste balanséén met louter negatieve posten. En elk jaar stijgt het aantal ongevallen met sprongen. In 1961 registreerde de rijkspolitie 205 ongevallen, het jaar daarop werden er 229 gesignaleerd. De toenemende drukte op de wegen eiste haar tol en in 1963 kwam men voor het eerst over de 300, namelijk 305 ongevallen. 1964 bleef betrekkelijk rustig: 279. In 1965 wist men de 350 nog net niet te bereiken. Tegen de voornaamste oorzaken van al deze ongevallen (en de grote stijging van het aantal over het ge hele land) wordt nu al jaren door het Verbond voor Veilig Verkeer ge ageerd. Men heeft ze wel eens de vijf O’s genoemd: Onwetendheid, Onwel willendheid, Onachtzaamheid, On wellevendheid en de Onverschillig heid. Met andere woorden: de ver keerde mentaliteit en een groot ge brek aan kennis van de spelregels van het hedendaagse verkeer; de twee grote kwalen van de Neder landse weggebruiker. WADDINXVEEN De heer Groenewoud, commies A bij de ge meentesecretarie is per 1 januari jl. bevorderd tot hoofdcommies. Dinsdag 18 januari: Bijeenkomst CPB in De Rank, spre ker ds. A. van Eyk uit Bergschen- hoek, aanvang 19.30 uur. Opening expositie Frits Frietman, bij Boekhandel Veldwijk, Passage. Vrouwenveren. „Bij de Bron”, Geref. Veren.gebouw, aanvang 19.45 uur. Woensdag 19 januari: Lezing drs. P. Roest over „Mens en Arbeid”, Geref. Verenigingsgebouw, aanvang 19.30 uur. Clubavond wandelsportvereniging WIK, clubgebouw, aanvang 19.00 uur Donderdag 13 januari: Bejaardenmiddag, Dorpshuis, aan vang 14.30 uur. Dinsdag 18 januari: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen, in Dorpshuis, aanvang 19.30 uur. Vrjjdag 21 januari: Vrije klaverjasavond, in Dorpshuis, aanvang 20.00 uur. Donderdag 27 januari: Bijeenkomst Ned. Christen Vrouwen Bond, Dorpshuis, aanvang 19.30 uur. WADDINXVEEN Volgende week dinsdagavond 18 januari a.s. wordt in het expositiezaaltje bij Boekhandel Veldwijk aan de Kerk weg een expositie geopend van de Haagse tekenaar Frits Frietman. De tentoonstelling die wordt gehouden onder auspiciën van de Kunststich ting Waddinxveen, zal drie weken duren. De opening zal worden ver richt door de heer J. C. Lutje Schip holt, een vriend van de tekenaar. Frits Frietman, die studeerde aan de Kon. Akademie in Den Haag en aan de Vrije Akademie, is 23 jaar. Hij legt zich vooral toe op het teke nen van dieren. Over zijn prestaties schreef een kunstcriticus: „Frits Frietman is ’n rastertekenaar. Dat ziet iedereen terstond aan zijn dieren in brede, klassieke stijl; bewonderenswaardi- ge tekeningen in ieder opzicht. Maar die zijn slechts een acade misch voorspel van het andere werk de monotypes, waarin hij een eigen stijl lanceert, die ten dele littarair is”. De heer Frietman heeft reeds verscheidene exposities gehouden, o.a. in de Oostpoort en het Museum Prinsenhof in Delft. Tijdens een persbijeenkomst, waar in de recreatienota werd toegelicht, zei de voorzitster van de Provinciale Raad voor de Recreatie, mevrouw Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw, dat de Naast deze oorzaken van het gros van de ongevallen zijn er ook de plaatselijke (moeilijke) omstandighe den, die een bron van ellende vor men. In Waddinxveen zijn dat situa tie Henegouwerweg - hefbrug - Kerk weg en de afritten van rijksweg 12 bjj de brug over de Gouwe. Minder ernstig, maar daarom niet minder gevaarlijk zijn het kruispunt ten zuiden van het Koningin Wilhel minaplein (Juliana van Stolberglaan), de onoverzichtelijke hoek Kerkweg- Puttelaan (net voorbij de spoorover weg), de T-kruising Kerkweg-Dorps- straat en het punt waar Piasweg, Sniepweg, leplaan en Onderweg sa menkomen. Gelukkig zal waarschijnlijk nog dit jaar één van de grootste boosdoeners, de rijkswegafritten, onder handen worden genomen. Het klaverblad- systeem zal hier worden gewijzigd in recht op de Henegouwerweg staande afritten. Men verwacht dat deze ver andering het probleem voor een groot deel zal opheffen. Ook voor de toestand rond de hefbrug bestaan Volgens een bij de nota gevoegd globaal financieringsschema zullen de plannen voor het Reeuwijkse Piassenschap tot 1974 ca. dertig mil joen gulden vergen. Hiervan zijn f 9 miljoen bestemd voor de Reeuwijkse plassen, 4 miljoen voor het Weegje, 6 miljoen voor het Groene Hart en 11 miljoen voor het Goudse Hout. In 1966 zal 2 miljoen nodig zijn, in 1967 1 miljoen, in 1968 2 miljoen, in 1969 4 miljoen en tussen 1970 en 1974 21 miljoen. eniging uitgebeeld. Vooral de oor logsperiode verwekte veel hilariteit. Nadat de Iden nog een genoeg lijk spel hadden gespeeld zong het kerkkoor nog enkele liederen. In de plaats van ds. W. J. Smidt, oud- predikant in Waddinxveen, die door ziekte was verhinderd, hield ds. J. Snoey een „preekje in zakformaat” met als thema „Maar onze wandel is in de hemelen”. recreatienota moet worden gezien als een soort Rijkswegenplan. Of het allemaal haalbaar is staat nu nog niet vast. De beschikbare financiële middelen en mankracht zullen daar voor bepalend zijn. Bij al deze plan nen zal 50 »/o van de financiering uit de Rijkskas moeten komen. De pro vincie zal 15 °/o voor haar rekening nemen en voor de overige 35 °/o zal een oplossing moeten worden gevon den, omdat het er naar uitziet, dat dit gedeelte niet volledig door de be trokken gemeenten zal kunnen wor den opgebracht. Aan de recreatienota is nog een kustnota toegevoegd, waarin tal van voorstellen worden gedaan tot ver ruiming van de toegangsmogelijkhe den tot strand en duinen door aanleg van nieuwe wegen, parkeerterreinen en slagen naar zee. omdat men kennelijk was geschrok ken. Maar een mens vergeet snel... in november reed men weer net zo on besuisd als tevoren en in december werd zelfs een record gevestigd: 41 ongevallen. Naast een verbetering van bepaal de situaties op de wegen in Wad dinxveen, waarmee niet spoedig ge noeg een begin kan worden gemaakt, zitten wij, weggebruikers, veel meer dan we zelf denken, verlegen om wat meer zelfbeheersing en rust in het verkeer. Ongelukken ontstaan vaak omdat we denken: „Het kan nog net...” In 1965 kon het 343 maal net niet meer. WADDINXVEEN In het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat is maandagavond het vijfendertigjarig jubileum van de Gereformeerde Man nenvereniging gevierd. De belangstelling voor deze feeestelijke bijeen komst was bijzonder groot. In zijn openingswoord verwelkomde voorzitter J. Brandt met name de predikanten J. Snoey en B. Koekkoek, de afge vaardigde van de landelijke bond en van de Kring Gouda. teren naar Gods gebod en het leren geloven in de doelstelling van elk gezag. Na de heren A. Noort, P. een toespraak werd door de van der Heyden, A. van Roos en H. Voskuilen in drietal vermakelijke schetsjes de geschiedenis van de mannenver- WADDINXVEEN Sedert kort wordt voor de Waddinxveense be jaarden gymnastiek gegeven. De eerstvolgende bijeenkomst vindt plaats op 25 februari a.s. ’s middags om twee in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. De gymna stieklessen worden gegeven door de heer R. Gaykema te Waddinxveen. Teneinde belangstellenden bij het kopen van de kaarten zoveel moge lijk tegemoet te komen, is er een aantal voorverkoopadressen, waar de toegangskaarten a 2,50 (toneelvoor stelling inclusief bal na afloop) wor den verkocht. Deze voorverkoopadressen zijn: Si garenmagazijn A. v. d. Krans, Kerk weg 175, Sigarenmagazijn D. Sonne- veld, Kon. Wilhelminaplein 5, Boek handel Veldwijk, Passage, mevr. Van Rhijn, Kerkweg 146b en M. Jaspers, Zuidkade 90a. Na de samenzang (psalm 146 1 en 3) vervolgde de voorzitter zijn toe spraak. Hij wilde geen historisch overzicht geven en bepaalde zich tot enkele belangrijke data en per sonen uit de geschiedenis van de mannenvereniging. Onder leiding van de heer H. van Nielen zong het kerkkoor daarna enkele liederen. De heer J. G. Scheurer, spreker voor deze avond, hield een inlei ding over het onderwerp: „Ons ge zinsleven”. De heer Scheurer stel de vast dat de emancipatie de man van de dominerende plaats in het gezin heeft verdreven. Omdat de gezagsverhouding in het gezin zich sterk heeft gewijzigd achtte hij het onverantwoord in deze tijd nog een autoritaire houding te willen ne men. Het hechtste cement voor een ge lukkig gezinsleven is de liefdesband die het symbool is van Gods liefde voor zijn schepping, aldus de heer Scheurer. Hij wees op fouten in de opvoeding die in het verleden al lerlei conflicten hebben opgeroepen. Enerzijds werd een slaafse hou ding en anderzijds een opstandige situatie geschapen. De heer Scheu rer vond dat het gezin niet alleen een centrum van rust, maar ook ’n bron van activiteit moest zijn”. De vragen en problemen van de ze tijd moeten in vrijheid doorge sproken kunnen worden, zei de heer Scheurer. De bijbel geeft geen voor beelden van een statische gezags verhouding in het gezin, maar il lustreert slechts dat het ware ge luk en de juiste harmonie alleen ge vonden kunnen worden in een luis-

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 3