in voor DE ZILVERVLOOT; NU f. 100 ERM Deskundige raadsleden worden deze gemeente eerste vereiste Verantwoordelijke taak kiesverenigingen MTJ RAIFFEISENBANK WADDINXVEEN naar 14440 zielen Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen, Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen Druk jaar voor burgerlijke stand ’Hart van Holland’ Mededeling Deskundigheid Gemeenten willen samen scholen gaan bouwen Industriële Club opgericht Stationschef naar Hoogezand „FANFARE” bij jaaruitvoering corps ’Concordia’ Hooft Nieuwjaarsrede burgemeester Van der Nieuwjaarsrede 1 Nog dit jaar 15.000 Waddinxveen meer gegroeid dan ooit tevoren: met 1186 VOOR BABY’S HUIDJE Makelaarskantoor A. van Duin te Gouda MAKELAARS TAXATEURS Telefoonmisère Gouden hoek VAN EEUWEN Tunnel- en Scholenbouw «ft? - berichten tot (verschijnt elke donderdag) DONDERDAG 27 JANUARI 1966 21e JAARGANG - Nr. 1072 (Ingezonden mededeling) REIS- EN PASSAGEBUREAU (Ingezonden mededeling) IIEE alle taxaties van onroerende goederen verzekeringen op elk gebied Vredebest 28 - 30 Telefoon (01820) 3656 Agentschap: N.V. Westlandsche Hypotheekbank bemiddeling bij aan- en verkoop van alle onroerende goederen (woonhuizen, bedrijfspanden, bungalows, flats, etc.) beheer van onroerende goederen verstrekken van hypotheken, eventueel tot 90% taxatiewaarde Naast een terugblik op 1965 sprak burgemeester Van der Hooft ook over de dingen die dit jaar komen. In nevenstaand artikel halen wij enkele be langrijke punten uit deze rede naar .voren. Voor de overige inhoud van de nieuwjaarsrede verwijzen wij naar het raads- verslag op pagina 3. Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. „De grote telefooncentrale aan de Jan Dorrekenskade komt over een Donderdagmorgen werd zonder veel ophef de eerste paal geslagen voor het nieuwe fabrieksgebouw van het triplex- en fineerbedrijf Gebroeders Van Stijn. De fabriek komt te staan aan de Wilhelmina- kade. Op de foto de jongste firmanten (links). Rechts de heer W. van Stijn. (foto Sjaak Noteboom) Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöperatieve Raiffeisenbank te Waddinxveen. WADDINXVEEN Het is op het bureau van de burgerlijke stand vo rig jaar een drukke bedoening ge weest. Naast de vele verhuizingen, vestigingen, geboorten (370), sterfge vallen (63), huwelijken (101) moesten nog talloze andere diensten worden verleend. Zo werden 577 aanvragen voor rijbewijzen behandeld, 308 ex tracten van de burgerlijke stand af gegeven, 198 gidsen van Waddinx veen verkocht, 120 ventvergunningen af gegeven, 22 jacht- en 625 visakten, 514 toeristenkaarten en ongeveer 800 paspoorten uitgereikt. Er werden ook 19 bijzondere machtigingen van de Vuurwapenwet afgegeven. Van de bouwvergunningen werden 250 exem plaren uitgereikt. Wist u overigens dat u voor het scheppen van water - luis ook naar de burgerlijke stand moet om een vergunning af te halen? Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Korte Tiendeweg 2 - GOUDA telefoon 01820 - 3504 Voor iedere reis het beste advies! - Abonnementen: 1.53 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen f 3.86 per half jaar. Advertentietarief: 0.13 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekstadvertenties op aanvraag. half jaar gereed. Tot dan moeten wij roeien met de riemen die wij heb ben,” zo zei de heer Van der Hooft naar aanleiding van de telefoonmisè- re in de gemeente en met name in de nieuwe wijken, waar zelfs abon nees zijn, die samen met één tele foonnummer doen. Nabij de telefooncentrale verrijst ook een zgn. 50 KVA-station ten be hoeve van de elektriciteitsvoorzie ning. Volgens de burgemeester kan dit station over ongeveer een half jaar in gebruik worden genomen. Het zal een grote verbetering betekenen, vooral door de enorme toename van het stroomverbruik in deze gemeente. „Eén van de belangrijke werken, welke dit voorjaar een aanvang zal nemen, is de verbreding van de Wil- helminakade en de verbetering van de Gouwe-oever aldaar. Een goede, éénsgezinde houding tussen alle par tijen werkte mee, om zover te ko men,” aldus de heer Van der Hooft, die dank bracht aan de hoofdambte naren van de Provinciale Waterstaat en aan de eigenaren van de bedrij ven aan de Wilhelminakade, welke laatsten door hun financiële bijdrage het mogelijk maakten, dat de plan nen doorgang kunnen vinden. „Het zal een feest zijn, als deze mooie en voor Waddinxveen zo be langrijke bedrijven eindelijk ontslo ten zullen zijn. De ’Koude Hoek’, zo als deze wijk in de volksmond wordt genoemd, zal dan de ’Gouden Hoek’ zijn,” zo zei de burgemeseter. (zie ook pagina 3) Wij maken onze abonnees erop opmerkzaam dat onze kwartaal-abonnementsprijzen met ingang van 1 januari van dit jaar zijn verhoogd tot 1,53 en de post-abonnementen tot 3,86 per half jaar. Verschei dene abonnees gireerden nog het oude bedrag, hetgeen dus tekort was. Wij danken u bij voorbaat voor uw na-storting. De uitgever Spreker wees erop, dat dit niet alleen geldt voor de wethoudersver- kiezing, maar ook voor het gemeen teraadslid. Naar zijn mening zijn des kundigheid op het gebied van finan ciën, wegenbouw, ruimtelijke orde ning, schoolbeleid, recreatie, sociale zaken en volkshuisvesting, e.d. een eerste vereiste. „Niet te snel kan men de oudere deskundigen aan de kant zetten in verband met de bereikte leeftijd, maar allereerst dient men te zorgen voor goede deskundige plaatsvervan gers,” zo klonken de waarschuwende woorden van de burgemeester. In de aanvang van zijn toespraak herinnerde de heer Van der Hooft aan het bezoek van Koningin Juliana aan Waddinxveen, alsmede het be zoek van de Commissaris der Konin gin, mr. J. Klaasesz en diens echtge note. Voor 1966 kondigde hij het be zoek aan van de minister van bin nenlandse zaken, dat in het voorjaar zal plaats vinden. Hollandse Cognac „Vieux” jjper Liter 10.75 2 ®gper >/2 Liter 5 65 SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL ZUIDKADE 3 TELEFOON 2105 Waddinxveen WADDINXVEEN Op initiatief van de burgemeester van Waddinx veen en onder zijn voorzitterschap is maandag j.l. ten gemeentehuize een vergadering gehouden, waar de mo gelijkheden werden besproken om in deze streek de scholenbouw te be vorderen door een samenwerking van diverse gemeenten. Aan de bespre kingen werd deelgenomen door ver tegenwoordigers van het ministerie van onderwijs, van de Stichting Stu diecentrum Scholenbouw, van de Stichting Ratiobouw en van de ge meenten Gouda, Reeuwijk, Boskoop, Moerkapelle, Zevenhuizen, Benthui zen en Leiderdorp, alsmede de drie inspecteurs van het Ulo-, Lager- en Kleuteronderwijs in dit gebied. De resultaten van deze eerste be spreking waren hoopgevend en op 28 februari zal over dit onderwerp op nieuw worden vergaderd. Het initiatief van de burgemeester was een gevolg van een publicatie van het ministerie van onderwijs, dat in het bouwprogramma 1966 125 miljoen aan bouwvolume zou worden gereserveerd voor toelagen op ar beidsbesparende bouw, anders dan voor woningen. Hierbij behoren dus ook scholen. Tenminste een bedrag van 60 miljoen is bestemd voor de bouw van lagere en kleuterscholen met toepassing van arbeidsbesparen de bouw. Het komt erop neer, dat er bij een zgn. repetitiebouw van tenminste zes noodzakelijke scholen kan worden gerekend op twee extra urgentiever- klaringen, wanneer men al over vier urgentie-verklaringen beschikt. Het is de bedoeling op deze wijze in deze streek een aantal scholen in de zgn. arbeidsbesparende bouw (geen systeembouw) uit te voeren, waardoor van de nieuwe regeling ge bruik kan worden gemaakt en op ieder vier, steeds twee extra scholen kunnen worden gebouwd. Vroeger kon je met het Zil- vervloot-spaarplan f 200, per jaar sparen. Na zes, ze ven, acht of negen jaar kreeg je dan 10 extra rente! Nü kun je f 300,per jaar sparen. Nü krijg je over driehonderd gulden per jaar die extra rente van 10 Dat gaat in de papieren lopen! Zó loop je binnen met de Zilvervloot! Doe er aan mee. Doe het bij de Raiffeisenbank. WADDINXVEEN In Waddinx veen is opgericht de Industriële Club Waddinxveen waarvan vooraanstaan de vertegenwoordigers van bedrijven uit Waddinxveen en Boskoop lid kunnen worden. De nieuw opgerichte club, die op het ogenblik twaalf le den telt, stelt zich ten doel de onder linge verhoudingen tussen de indus- trieëlen te verbeteren. Dit wil men bereiken door het houden van bijeenkomsten, voor drachten van deskundigen over eco nomische en sociale onderwerpen, bespreking van gezamenlijke proble- men, e.d. Het voorlopig bestuur wordt ge vormd door de heren M. de Gelder, directeur van Mulder-Boskoop, voor zitter; H. K. v.d. Loo, secretaris; D. de Waardt, penningmeester, terwijl als commissaris in dit voorlopig be stuur zitting hebben de heren Hk. Kempkes en J. J. Kimmel (Neder landse Kabelfabrieken). WADDINXVEEN „Laat men grote ernst maken met het kiezen van kandidaten, die straks met ons samen de gemeente moeten besturen.” Dit zei vorige week donderdag burgemeester C. A. van der Hooft tijdens zijn in de raadsvergadering uitgesproken traditionele nieuwjaarsrede. De burge meester sprak deze woorden in verband met de dit jaar te houden gemeente raadsverkiezingen. „Het ambt van burgemeester van Waddinxveen of voor zitter van het college van B. en W. en voorzitter van de gemeenteraad is geen sinecure. Het is moeilijk eh eist alles van degene, die het ambt vervult. Maar ook het ambt van wethouder zal in deze dynamische gemeente nog meer toenemen. De kandidaten zullen rekening moeten houden, dat er tenminste twee tot twee en een halve dag nodig zullen zijn om dit werk naar behoren te kunnen vervullen. De verantwoordelijkheid van de kiesverenigingen is hier zeer zwaar om kandidaten aan te wijzen, die dit willen en de bekwaam heid bezitten dit werk naar behoren te doen,” aldus de heer Van der Hooft. Hooft is te verwachten, dat eind fe bruari wederom een urgentieverkla- ring, nu voor een stenen permanente R.K. kleuterschool zal worden afge geven. De R.K. kleuterschool heeft nog niet de beschikking over een permanent stenen gebouw. Voorts wordt dit kwartaal de rijks- goedkeuring verwacht voor de bouw van de Chr. combinatieschool in de Vondelwijk. Ook is de kans groot, dat er een gymnastieklokaal aan Wad dinxveen zal worden toegewezen. Over de plaats waar dit moet komen, beraadt het college zich nog. Om de scholenbouw nog verder te bevorderen zal worden getracht in samenwerking met omliggende ge meenten een bouwteam te vormen voor systeembouw. Indien dit kan worden gerealiseerd bestaat de mo gelijkheid om bij een normale toe wijzing van vier urgentieverklarm- gen er twee extra te verkrijgen. Eén uur en een kwartier heeft burgemeester C. A. van der Hooft tjjdens de vorige week gehouden raadsvergadering nodig gehad voor zijn veelzij dige nieuwjaarsrede, die met geduld en veel belangstelling werd aangehoord door de raadsleden alsmede een grote schare belangstellenden op de publieke tribune; Onder de toehoorders bevond zich ook mevrouw Van der Hooft-Lou- rens. WADDINXVEEN Het aantal inwoners van Waddinxveen groeide in 1965 met maar liefst 1186 van 13.254 per 1 januari 1965 naar 14.440 per 1 januari va dit jaar. Nimmer tevoren maakte onze gemeente een groei door die zo groot was als deze. Het zal waarschijnlijk nog maar een maand of vier duren voor we de 15.000ste Waddinxvener kunnen verwel komen. Het groeitempo is de afge lopen tien jaar voortdurend verhoogd met een uitzondering in 1964 toen tengevolge van de grenswijziging 667 Waddinxve- ners in andere bevolkingsre gisters werden ingeschreven. Toch steeg het aantal inwoners in dat jaar nog met één per soon, die men het symbool van Waddinxveense groei, die zich ook bij deze drastische kort- wieking niet liet stuiten, zou kunnen noemen. Vanaf 1956 tot 1966 is de bevolking met de volgende aantallen gegroeid: 115 (9605 zielen in totaal), 191 (9796), 465 (10.261), 573 (10.834), 322 (11.156), 528 (11.684), 808 (12485), 767 (13.253), 1 t.g.v. de grenswijziging (13.254), 1186 (14.440). Het is uiteraard vooral dank zij de vestigingen van buitenaf dat Waddinxveen zo groeit. 1476 personen kwamen hier wonen, terwijl er 597 vertrok ken. Geboren werden 370 kin deren en 63 personen maakten dit jaar hun laatste tocht. De ambtenaar van de bur gerlijke stand sloot in dit jaar 101 huwelijken. Drie huwelij ken werden ontbonden. Een ander interessant getal is het aantal personen dat binnen de gemeente verhuisde: 596. WADDINXVEEN De heer J. L. Plate, stationschef te Waddinxveen, heeft een benoeming aanvaard tot stationschef te Hoogezand-Sappe- meer. Voor de heer Plate, die in april 1960 naar Waddinxveen kwam, be tekent dit een belangrijke promotie. Onder zijn nieuwe standplaats res sorteren nameljjk ook nog drie halte plaatsen. Bij het station Hoogezand- Sappemeer en de drie halteplaatsen zyn in totaal 34 mensen werkzaam. Het staat nog niet vast, wanneer de heer Plate Waddinxveen zal ver laten. Over zijn opvolging zijn op dit ogenblik nog geen beslissingen ge vallen. Velen zullen het vertrek van de heer Plate betreuren. In zijn Wad dinxveense periode heeft hij zich een eigen plaats in de gemeenschap we ten te verwerven, temeer omdat hij zich ook buiten spoorwegverband steeds actief betoonde. De bouw van de spoorwegtunnel, die de Oranjewijk en Groenswaard met elkaar moet verbinden, zal niet lang meer op zich laten wachten. Dat bleek uit het verdere verloop van de nieuwjaarsrede. Naar de burgemees ter mededeelde, zal de aanbesteding begin van dit jaar kunnen plaatsvin den, waarna met de bouw van deze tunnel in het verlengde van de Wil lem de Zwijgerlaan kan worden be gonnen. De tunnel, die ongeveer ge lijk zal zijn aan die in Gouda, kan over ongeveer anderhalf jaar gereed zijn. Andere nieuwtjes die de heer Van der Hooft lanceerde lagen in de on derwijssfeer. Een urgentieverklaring voor de bouw van een permanente houten kleuterschool is overgedaan aan Volksonderwijs. Waarschijnlijk nog dit jaar zal deze school worden gebouwd. Volgens de heer Van der Weekblad voor Waddinjoreen Inzenden van advertenties en dinsdagmiddag 12 uur. de spaarbank met volledige bankservice Oranjelaan 42 telefoon (01828) 2265 Bijkant: W. de Zwijgerlaan 57 tel- 2046 ^Kantooruren: dagelijks van 9- 12.30 uur “en van 2-4 uur, bovendien op vrijdag avond van 7 - 9 uur. WADDINXVEEN Het Waddinx veense fanfarecorps ’Concordia’ heeft voor haar jaarlijkse uitvoering, die zij deze maal op vrijdag 28 januari aanstaande (morgenavond) in het Gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat zal houden, een bijzonder aantrekkelijk programma samengesteld. Het concertgedeeldte voor de pau ze is in vergelijking tot vorige jaren weinig veranderd en biedt als van ouds weer elk wat wils. Anders is het met het gedeelte na de pauze. Gebroken is met de traditie van het toneelstuk. Men heeft nu be slag weten te leggen op Bert Haan- stra’s fameuze film „Fanfare”, die in alle steden van ons land successen heeft geboekt. ’Fanfare’ zal het zeker ook bij muziekminnend Waddinx veen doen, want op sommige (let wel sommige) plaatsen komt de film overeen met de Waddinxveense situ atie. Het is dan ook met recht als ’Con cordia’ morgenavond een ’volle bak’ hoopt te trekken. Kaarten zijn nog aan de zaal verkrijgbaar. - j. M 5»

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 1