öe Chinese p&peq&dd ill WOlUmfilNRICHIlNGJ Kleiweg 27GouiaiëL32i2l Ei a p p i e en Weekblad voor Waddinxveen IX. VI K1IE1 Horloger Gaat u zich VERLOVEN? Tïiobqlette VoorQQ^^ een vol-automatische brommer KRAIJESTEIJN de automatische stuurman Vuilniszakken van plastic succes CONSTANT DESIREE CONSTANT Zwem bad actie Vijf gemeenten stemmen machinaal DESIREE Bij aankoop van een paar VERLOVINGSRINGEN bieden wij u uw verlovingsfoto in lijst aan 20 jaar geleden: Gratis storten van particulier vuil WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART Pagina 4 Exclusief, 2-zits Bankstel in Dralon uitvoering f 2250. door 8oc. zaken W’veen Juwelier J. v. Steijn dir. gem. dienst van - Z 17 maart 196f> iii fiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiin A B W I (wordt vervolgd) door Earl Derr Biggers vertaald door P. Oreille Hoofdstuk 6 - Nr. 15 Dealer voor Waddinxveen Hij draaide (wordt vervolgd) önk WADDINXVEEN De vol gende activiteiten ten bate van het bouwfonds voor het nieuwe zwembad staan op het programma: HET MEEST GESCHIKTE ADRES VOOR VERLOVINGS-GESCHENKEN Kerkweg 207 - Waddinxveen - telefoon 01828 - 2495 Ballpoints: In niet minder dan dertien kleuren met de opdruk „Bouw mee aan het nieuwe zwembad van Waddinxveen” kunt u ballpoints bestellen voor 1.50 per stuk bij de initiatiefnemer Jac. Hogendoorn, A. v. Solm- straat 31, tel. 2520. Spaarvarkens: Bij de café’s, restaurants en enkele andere gelegenheden zijn onlangs op initiatief van de heer Versloot jr. spaarvar kens neergezet met het op-) schrift: „Voor het nieuwe zwembad”. bijgekomen, had geen oog voor glasn of techinsch vernuft. Glazenactie: De glazenactie van de heer H. Koren, Pr. Beatrixlaan 5, telef. 2531, die ruim 1200 heeft op gebracht, is ten einde. Hij heeft nog enkele glazen in voorraad, die bij hem thuis kunnen wor den afgehaald. Deze fraaie ’long-drink’ glazen met gezel lige afbeeldingen van diverse plaatsen kosten 3,50 per zes stuks of 1,per stuk. 26. De mededeling van Kappie, dat de automatische stuurman in de wedstrijd naar Ducata zou be sturen, werd door de bemanning erg verschillend ontvangen. Ah Sing vond, dat de robot mooi glom en hij vroeg of hij ook soepi lust te. De meester, die nu eenmaal dol op alle soorten machines was, streek liefkozend met een poets doek over de robot en luisterde vertederd naar het gezoem van zijn raderen. Maar de Maat, die inmiddels uit zijn flauwte was vluchtte hij haastig het schip. Aan boord was ieder zo druk met de robot bezig, dat zij deze vlucht niet bemerkten, maar op de kade stond iemand, die het wel degelijk in de gaten had. Het was de scheepsbouwer Geldjeslijmer, die geduldig had staan loeren op een kans om aan boord avn de Kraak te komen. „Hamompelde de schruk, „dit is eindelijk mijn kans En hij sloop achter de nietsvermoedende Maat aan. (wordt vervolgd) (deze foto kunt U voor onze rekening bij een der plaatselijke fotograven laten maken) Vrjjdag 15 maart 1946: De P.O.D. van Waddinxveen heeft in samenwerking met de kamprecherche van het bewa- ringskamp Duindorp een sluwe vogel ontdekt.. Een vroegere inwoner onzer gemeente, had zich aldaar uitgegeven onder een andere naam en had zo kans gezien zich aldaar te vestigen bij de binnenbewa king, waar hij den rang van adjudant had. Hij was behalve lid van de N.S.B. en W.A. ook bij de N.S.K.K. geweest. Eén onzer dorpsgenoten, een van de stoottroepen in Neder lands Indië, zond ons vandaar sen levendige beschrijving van zijn belevenissen, welke brief ive volgende week zullen op nemen. (advertentie) INLICHTINGEN VOOR OUDERS van leerplichtige kinderen Vraag: Wanneer eindigt de leerplicht 1 Antwoord: le. Als de leerling 14 jaar wordt en nog in de vijf de of in een lagere klas zit; 2e. Als een leerling de 8 klas sen van de school heeft door lopen; 3e. Als hij 15 jaar is geweest en de klassen 6, 7 of 8 heeft door lopen. Het hoofd der school is ver plicht van ongeoorloofd ver zuim kennis te geven aan de Inspecteur v.L.O. Commissie tot Wering van Schoolverzuim: A. v.d. Vusse, voorzitter, C. Rietveld, secretaris penningmeester. gangspunt 38 Thans gelden als normen in deze gemeente twee personen 66,50, voor 3 personen 68,50, „Ik loop weg,” mompelde hij, „ik doe niet meer mee. Als die robot het schip gaat sturen komt er ellende van, dat voel ik. En door de haaitand-riffen nog wel, waar nog nooit een schip door heen is gekomen!” Zo in zichzelf mompelend verliet hij stiekum de kajuit en begaf zich naar de loop plank. De avond was al gevallen; gedekt door de duisternis ont- bij en keerde zich af. Eden greep hem vast bij de mouw. „Wacht eens,” zei hij langzaam en strak. „Laat me dit even verwerken. Een revolver weg, en het kaartje ook. Je kunt zien, waar de punaises gezeten hebben.” „Nu, en wat zou dat?” vroeg Holley verbaasd. Eden ging met zijn vinger langs de wand. „Waar het kaart zijn moest, is geen stof. Wat betekent dat? Dat de revolver pas sinds enige dagen we gis.” „Mijn jongen,” zei Holley. „Wat praat je...” „Stil,” waarschuwde Bob. De deur ging open en Mad den gevolgd door Thom kwam binnen. Even bleef de miljonair hen strak staan aankijken. „Goedenmorgen, Holley,” zei hij. „Hier is je persgesprek. Je seint het naar New York, nietwaar?” „Ja. Ik heb het er vanmorgen met mijn vriend over gehad. Hij is er blij mee.” „Nu, het is niets bijzonders. Ik hoop, dat je ook terloops zeggen zult, waar je het gekregen hebt. Dat zal er toe bijdragen de gevoelens te verzachten van de lui, die ik in New York zo dikwijls afgesnauwd heb. En je veran dert niets aan wat ik gezegd heb?” „Geen komma,” glimlachte Holley. „Nu moet ik gauw naar de stad terug. Nogmaals mijn dank, meneer Mad den.” „Dat is in orde,” zei Madden. „Ik help je graag.” Eden liep met Holley het erf op. Toen zij in het huis niet meer te horen waren, stond de redacteur stil. „Je trekt je het verdwijnen van die revolver nogal aan,” zei hij. „Wat zou dat nu?” „Och, misschien niets,” zei Bob. „Maar toch...” „Wat „Nu, ik begin te denken, dat er hier kort geleden wat raars is gebeurd op de ranch.” Holley keek verbaasd. „Dat klinkt onmogelijk. Maar, laat me niet in spanning.” „Dat moet ik wel. Het is een heel verhaal, en Mad den moet niet zien, dat we al te collegiaal worden. Ik kom vanmiddag, zoals ik beloofd heb.” Holley stapte in. „Goed,” zei hij. „Ik kan wachten. Tot ziens.” Eden zag met spijt Holley na, toen hij de stoffige weg af hotste. Iets in die kranteman bracht een warme, men selijke atmosfeer op de ranch - en die was er nodig. Even later had hij geen spijt meer, want een bruin stipje in de verte werd een keurige auto, en aan het stuur zat het meisje uit de Oase. Hij hield het hek open, en met een vrolijk handgebaar reed Paula Wendell hem voorbij, het erf op. „Zo,” zei hij. „Ik begon te vrezen, dat u niet kwam.” „Ik heb me verslapen,” bekende zij. „Dat doe ik altijd in dit woestijnland. Hebt u gemerkt, hoe de lucht hier is? Lui die het weten kunnen, zeggen, dat ze op wijn lijkt.” In aansluiting op hetgeen wij on langs mededeelden over het storten van vuil op de vuilstortplaats aan de Noordkade ontvingen wij van de gemeente bericht dat alleen bedrij ven, die vuil in grote hoeveelheden aanvoeren, voor het storten daarvan moeten betalen. De aanvoer van grof vuil van partculieren kan echter zonder kosten geschieden. Onder grof vuil wordt verstaan oud meu- bilaar, tuinvuil, e.d. Inwoners die bv. door de groei van het gezin steeds meer afval kwijt moeten kunnen bij de administratie van gemeentewerken, tel: 2144 een tweede of derde vuilnisbak aanvra gen. Een dergelijke extra bak (groot of klein formaat) bespaard veel on gemak en kost per maand slechts f 1.20 meer. In feite betekent dat vertien cent voor iedere keer dat de bak wordt geleegd. voor voor 4 personen 70,voor 5 personen 72,zes per sonen en meer 74,en voor alleenstaanden 46, per week. Dit alles nog te verhogen met de volledige huishuur, ziekenfondspremie en aanvullende verze kering, alsmede met de gebruikelijke kinderbijslag. Hierop worden de diverse kortingen toegepast van eigen middelen. Bij het bekend worden van de laatste indexcijfers zal een en ander nog met ingang van 1 januari 1966 worden gewijzigd. machine voor gebruik in Nederland de gehele procedure van raadsbe sluiten en goedkeuringen door G.S. nog moest volgen en de eerste ma chines pas midden februari uit de V.S. in Nederland arriveerden. De op 23 maart te gebruiken ma chine is de enige op dit ogenblik door de minister goedgekeurde ma chine. Een van de voorwaarden voor deze goedkeuring was, dat de stem machine zeer eenvoudig moet zijn te bedienen met een minimum aantal handelingen. Bij de thans te gebrui ken AVM-machine blijft volgens een ministeriële beschikking van 4 maart jl. (B-66/U608,afd. B.B.) het aantal handelingen tot drie beperkt. Enige oefening voor de kiezer kan noodzakelijk zijn, net zoals men een televisietoestel of een sigarettenauto maat moet leren bedienen. Mede daarom kunnen de kiezers in ge meenten, die stemmachines gaan gebruiken vanaf 16 maart ter ge meentesecretarie in hun woonplaats kennis maken met de machines en zich ermee oefenen. Voorts zal op 23 maart op de ’’machinaal werken de” stembureaus nog een instructie- model worden opgesteld. De aanschafkosten van het appa raat, dat tegelijk stemhokje, stem biljet, potlood en stembus is, bedra gen 7850. Hierbij zijn echter inbe grepen 2O°/o invoerrechten en invoer - belasting, alsmede alle kosten ver bonden aan de aflevering en het in bedrijf stellen; De Amerikaanse fa briek, de Automatic Voting Machine Corp, heeft in de afgelopen jaren meer dan één miljoen gulden geïn vesteerd om de in de V.S. reeds op zeer grote schaal in gebruik zijnde AVM-machines zodanig verder te ontwikkelen, dat dit apparaat volle dig aan de zware Nederlandse eisen kon worden aangepast. Op 8 maart jl. werd de AVM-stem- machine getoond aan de leden van de Eerste Kamer tijdens de in Den Haag gehouden vergadering. Een groot aantal kamerleden maakte van de glegenheid gebruik de ma chine zelf te bedienen. „Zo,” zei Bob. „Madden is daar, met Thorn, bezig aan het persgesprek. Ga zitten.” Hij kwam heel dicht bij. „En denk er aan, dat ik de paarlen niet meegebracht heb. Mijn zaken met Madden zijn nog niet afgewik keld.” Holley keek hem met belangstelling aan. „Ik snap het. Maar gisteravond dacht ik, dat alles zo prachtig was. Wat...” „Dat hoor je nog wel,” viel Bob in. „Misschien kom ik vanmiddag naar de stad.” Hij begon luider te spreken. „Ik ben blij, dat je komt. Ik vond juist de woestijn tamelijk saai, toen jij kwam aantuffen.” Holley glimlachte. „Moed houden. Ik heb wat voor je. Een ware bron van geest en wijsheid.” Hij gaf hem een courant. „De Eldorado Times van deze week, zo juist van de pers. Lees over Louie Wong’s reis naar San Francisco. En al het andere nieuws.” Eden nam de aangeboden courant - acht kleine blad zijden, nieuws en advertenties. Hij liet zich in een stoel zinken. „Nu,” zei hij, „het schijnt dat het souper voor Hulp aan Dames verleden dinsdag bepaald geslaagd is; en niet alleen dat, maar de dames, die de leiding had den, hebben ijverig gewerkt en haar komt alle eer toe.” „Ja, maar het voornaamste staat binnenin,” merkte Holley op. „Op bladzijde drie. Daar verneem je, dat het in het dal erg wordt met de prairiewolven. Veel men sen zetten al vallen.” „Onder deze omstandigheden,” zei Eden, „is het maar gelukkig, dat Henry Gratton zorgt voor de kippen van meneer Dickey, terwijl die in Los Angelos is.” Holley stond op, en keek een ogenblik neer op zijn nietige krantje. „Daar was een tijd, dat ik aan de New York Sun meewerkte,” haalde hij aan. „Laat dit toch nooit aan Harry Fladgate zien. Toen Harry mij kende, was ik journalist.” Hij liep de kamer door. „Zeg, heeft Madden je zijn verzameling vuurwapens al laten zien?” Bob stond op en ging naast hem staan. „Neen - nog niet.” „Die is toch wel de moeite waard. Maar stoffig - ik geloof, dat Louie bang was ze aan te raken. Bijna al die wapens hebben een geschiedenis. Kijk, boven ieder hangt een kaartje. „Geschonken aan P. J. Mad den, door Til Taylor.” Taylor was een van de beste politiemannen, die Oregon heeft gehad. En zie deze eens - en die.” „Wat is dat voor een, met die kerven?” vroeg Bob. Holley vertelde, wat hij er van wist. „Maar de ster van de verzameling,” ging hij voort, terwijl zijn ogen langs de muren zochten, „de mooiste van alle...” Hij draaide zich om. „Die is er niet,” zei hij. „Ontbreekt er een?” vroeg Bob langzaam. „Dat schijnt zo. Het is een revolver, die Madden cadeau heeft gekregen van Bill Hart, toen hij hier in de buurt filmopnamen gedaan heeft.” Hij wees een lege plek op de muur aan. „Daar heeft hij gehangen,” voegde hij er Naast de individuele bijstand voor bijzondere ge vallen is het krachtens de wet toegelaten dat elke ge meente zijn normale periodieke bijstanduitkeringen uitvoert krachtens eigen gestelde normen. Wel heeft de wetgever aan de Kroon overgelaten bij algemene maatregelen van bestuur het bedrag te bepalen waarin tenminste moest zijn voorzien in de noodza kelijke kosten van het bestaan. Dit is ook geschied. Hierdoor is in zekere zin gewaarborgd dat in iedere gemeente een minimum bijstand wordt verleend, waarin bepaalde elementen zijn verwerkt zoals voe ding, kleding, verwarming, huisvesting, en dergelijke. In deze algemene maatregel van bestuur geeft de Kroon als het ware een richtlijn. In deze algemene maatregel van bestuur wordt voor de bepaling van de hoogte der bijstand een ’’vloer” aangegeven, of schoon deze van wel zeer dun materiaal is. Voor voedingsmiddelen wordt aangegeven voor meerderjarige personen 11,70 p.w., voor kleding en schoeisel 3,30 p.w. en voor prijsschommelingen 0,60 per week. De totale minimumnorm is derhalve 15,40 per week voor deze onderdelen. In de kosten van brandstof moet zijn voorzien in de maanden oktober tot en met april tot ten minste een bedrag 180,hetgeen neerkomt, uitgesmeerd over een vol jaar, op 3,46 p.w. Voorts moet in de kosten van verzorging in gezins verband voor een kind van 0 tot en met 5 jaar ten minste voorzien zijn tot een bedrag van 7,35 p.w.; voor een kind van 6 tot 12 jaar van 11,05 p.w. en van 13 tot 20 jaar ad 14.20 p.w. Voorts moet zijn voorzien in de kosten van geneeskundige verzekering en daarop aansluitend een aanvullende verzekering. Indien wij hiernaast de normering stellen welke door Waddinxveen wordt gehandhaafd dan zien wij dat ruimschoots aan de minimumnormen is voldaan. Voor Waddinxveen werd voor de normering ge bruik gemaakt van de z.g. loonmethode. Verschillen de andere gemeenten hanteren de budgetmethode. Bij de budget-methode is aan de hand van bepaalde gegevens bepaald wat de kosten zijn van het bestaans- pakket te weten de elementen voedingsmiddelen, genotmiddelen, verlichting en koken, persoonlijke- en huishoudelijke gebruiksartikelen, ontspanning en maatschappelijk verkeer, premies, reparaties e.d., brandstoffen, kleding en schoeisel, een post diversen en tenslotte een marge met afronding. Telkens moet dan nagegaan worden en in welke mate de prijzen van de gehanteerde elementen zijn gewijzigd, waar na weer aanpassing moet volgen. Bij de loonmethode gaat men uit van een gehan teerd minimumloon. Bij de vaststelling van dat mi nimumloon wordt uitgegaan van het op dat ogenblik geldende indexcijfer. Telkens als het indexcijfer, dat door het Statistisch Bulletin wordt vermeld, een wijziging ondergaat, wordt de uitkering met hetzelf de percentage verhoogd. Hierdoor blijft er de bin ding aan de loonmarkt. Bij de eerste opstelling van z.g. minimumloon werd gehanteerd het bedrag ge noemd in de Interimwet voor invaliditeitsrentetrekkers. In oktober 1960 bedroeg dit loon 85,p.w. naar een indexcijfer van 147 (kamerstuk 6809 memorie van toelichting blz. 3). Sedertdien werd het indexcij fer gevolgd en sedert 1 januari 1965 bedroeg het uit- gangsloon 120,84. Dit bedrag - als uitgangsbasis ge nomen - wordt verminderd met de in te houden so ciale lasten. Van dit verkregen bedrag wordt 15 ge kort voor verwervingskosten. Aangezien door de ge meente de volle huishuur wordt vergoed, wordt een centrale huuraftrek toegepast om dit element los te doen staan van de norm; de korting hiervan be draagt momenteel nog 9 voorts wordt een marge- aftrek toegepast van 5 in verband met de omstandig heid dat de uitkeringsgenietenden niet meer of niet in het arbeidsproces zijn opgenomen. Aan de hand van deze berekening komt men uitein delijk tot het volgende schema van uitkering: 55 °/o voor 2 personen, 56| °/o voor 3 personen, 58 voor 4 personen, 59J voor 5 personen en 61 °/o voor 6 en meer personen. Voor alleenstaande geldt als uit- Scheermesjes: Sigarenmagazijn A. v.d. Krans, Kerkweg 175, heeft toegezegd voor ieder pakje scheermesjes, dat de komende weken wordt verkocht een kwartje af te dragen voor het zwembad- bouwfonds. Vijf gemeenten gaan voor zover thans bekend, bij de Provinciale Statenverkiezingen op 23 maart a.s. stemmachines gebruiken. De ge meente Maasdriel (Kerkdriel) gaat zelfs volledig machinaal stemmen en zal de eerste Nedrlandse en Euro pese gemeente zijn, waar bij verkie zingen geen stembiljetten meer wor den gebruikt. Voorts zullen enkele stembureaus in de gemeenten Assen, Tietjerk- steradeel (Fr) Vlissingen en Wasse naar van stemmachines worden voorzien. Dit alles ondanks de bij zonder korte voorbereidingstijd omdat na de goedkuering door de Minister van Binnenlandse Zaken op 20 januari jl. van de AVM-stem- Margarine: Nog tot eind van deze week duurt de actie van de Remia- margarinefabrieken te Den Dolder. Van de in Waddinxveen ver kochte Remia-produkten zul len de volgende bedragen wor den gereserveerd: margarine 2 cent van ieder pakje; fritessaus 10 cent van ieder emmertje en slasaus 5 cent van ieder beker tje. Deze afdracht is niet van invloed op de geldende prijzen en evenmin op de winst van de winkeliers die de Remia- produkten verkopen. Geduren de de eerste drie weken van de actie was het netto resul taat 198,65. SPREEKUUR SECRETARIS WOONRUIMTE- AD VIESCOMMISSIE REEUWIJK De secretaris van de woonruimte-adviescommissie houdt spreekuur op maandagavond ten raadhuize tussen 7.00 en 7.30 uur, voor uitsluitend woonruimtezaken. WADDINXVEEN De proefne ming met plastic zakken voor het ophalen van huisvuil, die deze week in een deel van de gemeente werd genomen is voor zover was na te gaan, tot tevredenheid verlopen. Door het wegvallen van de donder dag vorige week als werkdag kwam de reinigingsdienst voor het pro bleem te staan, dat die dag zou moe ten worden ingehaald. Door de groei van de gemeente wordt het inhalen van zo’n dag echter steeds moeilijker Daarom werd besloten bij die inwo ners waar vorige week dus maar éénmaal huisvuil kon worden opge haald, een grote plastic zak af te ge ven, die maandag jl. kon worden meegegeven, op grote schaal zijn deze grote plastic zakken gebruikt en ze stonden voor het merendeel zoals was verzocht, netjes dichtgebonden bij de vuinisbakken. Hierdoor was het veel eenvoudi ger het in deze zakken verzamelde vuil met een open auto op te halen, wat enerzijds bijzonder vlug ging, maar bovendien veel hygiënischer was voor de mensen die dit werk moesten doen. Het hoofd van de openbare Ulo-school, de heer H. J. Egberts legde vorige week onder het wakend oog van zijn echtgenote (links) de eerste officiële steen voor de Prof. Kohnstammschool. (foto Sjaak Noteboom)

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 4