öe Chinese p&peq&dj Nieuw type zetmachine bij Drukkerij Veldwijk Philips televisie Boekenweek van 26 K a p p i e de automatische stuurman en Zilver-zegels Juni is de ideale vakantiemaand Saldo tienerfeest voor zwembad Propaganda-avond van Volksonderwijs Concours-hippiqe van pony-club maart t.m. 2 april Gouden huwelijksfeest Herv. Kerk Pagina 5 K (slot) door J. v. Steijn dir. gem. dienst van soc. zaken W’veen Bediening 4 ’W SM Kranenburg foor Uw <mi WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART 24 MAART 1966 A B W door Earl Derr Biggers vertaald door P. Oreille Hoofdstuk 6 - Nr. 16 (wordt vervolgd) (wordt vervolgd) r r r r r r GOUDA: Markt 5, tel. (0 1820) 6465 Gouwe 5, tel. (0 18 20) 35 66 WADDINXVEEN Passage 133, tel. (0 1828) 3003 27. Vol duistere bedoelingen sloop Geldjeslijmer achter de Maat aan, tot deze in de buurt van een oud, verlaten gebouwtje was gekomen. Hierop had de schurk gewacht en bliksemsnel sprong hij toe. Voor dat de Maat begreep, wat er ge beurde, voelde hij zich door sterke handen aangegrepen, die hem het gebouwtje binnensleurden. Enige tijd klonk daarbinnen een ver ward rumoer en een verontwaar digd gejammer... toen kwam de Maat alleen naar buiten. Tenmin ste, dit leek zo; maar wie goed oplette, kon zien, dat het niet de Maat was, die het gebouwtje ver liet, maar Geldjeslijmer, die zich in de kleren van de Maat had ge stoken en een valse baard aan zijn kin had geplakt. De kleren van de Maat zaten hem wat krap in de schouders en ruim om het mid del, maar in het donker viel dit niet direct op. Zich niets aantrek kend van de woedende klachten, die nog steeds uit het gebouwtje klonken, haastte de schurk zich naar de Kraak, waar Kappie al stond te wachten. „Wij moeten ook altijd op jou wachten!” riep Kappie, denkend, dat de Maat aankwam, „ik was al bang, dat je gevlucht was! Vlug aan boord, we gaan vertrekken!” Dit liet Geldjeslijmer zich geen twee keer zeggen. Hij rende de loopplank op en liep regelrecht naar de brug, waar de robot al aan het stuurrad stond... WADDINXVEEN Een aantal Waddinxveense winkeliers neemt deel aan de zilverzegelactie. Bij de betrokken winkeliers, kenbaar aan een zilverzegel-affiche worden bij aankopen de zilverzegels verstrekt, die in een speciaal boekje kunnen worden geplakt. Een volgeplakt boekje heeft een waarde van ƒ2.50. Een voordeel is, dat deze zegel- boekjes altijd inwisselbaar blijven. De Stichting Recreatie heeft dezer dagen een boekje doen verschijnen dit is bestemd voor alle Nederlan ders die het tijdstip van hun vakan tie zelf kunnen bepalen. Deze uitga ve geeft aan allen die daar belang in stellen belangrijke toeristische tips voor de maand juni, een tot nu toe weinig gebruikte vakantiemaand. Het doel van de Stichting Recreatie met de uitgave van ’’Juni vakantie- tips” is het bevorderen van de va- kantiespreiding. Juni is, zegt het boekje, een ideale maand om met vakantie te gaan. Er is meer kans op zon, minder kans op regen, de dagen zijn langer, men kan bij hotels, pen sions, enz. gemakkelijker en vaak goedkoper terecht, de vakantiecen- tra zijn niet zo vol en dus gezelliger, er is minder vakantie-verkeer op de wegen en tenslotte is de natuur mooier dan in juli of augustus als de naderende herfst zich al weer aankondigt. Netjes over de elf pro vincies gerangschikt staan alle toe ristische (en ook niet toeristische) evenementen en gelegenheden in het boekje vermeld. ’’Juni vakantietips” is onder andere verkrijgbaar bij al le NS-stations en de kantoren van WV’s en ANWB. WADDINXVEEN Het bestuur van de Oranjevereniging Waddinx- veen heeft besloten uit het saldo, dat het op 10 maart op de huwelijksdag van Prinses Beatrix en Prins Claus in de veiling gehouden muzikale festival heeft opgeleverd, een bedrag van duizend gulden af te zonderen voor het bouwfonds van het nieuwe zwembad. Door het bijzonder slechte weer van de tiende maart is het bezoek cijfer en daarmede het saldo dat het bestuur had verwacht, beneden ver wachting gebleven. WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen van Volksonderwijs houdt op dinsdagavond 29 maart a.s een propaganda- feestavond in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. De heer G.J.A. Runsink uit Bent huizen zal een propaganda-toespraak houden. Daarna zullen leerlingen van de Prof. Kohnstammschool (openbare Ulo) een spel der seizoe nen opvoeren naar een idee van H. Bosman. Het spel bestaat uit korte voordrachten en zang. WADDINXVEEN De onlangs opgerichte Pony-Club ’Reigersburgh’ zal op hemelvaartsdag, donderdag 19 mei een concours hippique orga niseren voor pony-ruiters. Tot be stuursleden van deze club zijn geko zen J. Hekker, Gouda (voorz.) M. A. v.d. Berg, Reeuwijk (vice-voorz.) mevr. J.L. ten Wolde-Geveke, Moor drecht (seer.); P. Derendrop, Rotter dam (penningm.) en Van Es te Bos koop (lid). De redactie van het Weekblad voor Waddinx- veen/Hollands Hart brengt de heer J. van Ste|jn bij deze namens vele abonnees dank voor de voortreffelijke wijze waarop hij gedurende twee maanden het voor velen uiterst saaie en onbe grijpelijke abracadabra van de Algemene Bij standswet op zulk een boeiende wijze heeft uit eengezet. „Zeker een vrolijk ontbijt gehad „Ja. In de Oase.” „Arm kind. Die koffie „Dat kan me niets schelen. Will Holley zegt, dat Mad den hier is.” „Madden? Zeker. Dus u wilt Madden spreken. Kom binnen.” Thorn was alleen in de woonkamer. Hij keek op ijs koude manier naar het meisje. Niet veel mannen zouden dat klaargespeeld hebben, maar Thorn was nu eenmaal anders. „Thorn,” zei Bob, „hier is een jonge dame, die meneer Madden wenst te spreken.” „Ik heb een brief van hem,” gaf het meisje te kennen, „waarin hij het gebruik van zijn ranch aanbiedt voor filmopnamen. Misschien weet u het nog wel - ik ben woensdagavond ook geweest.” „Dat herinner ik me,” zei Thorn zuur. „Het spijt me heel erg, dat meneer Madden u niet kan ontvangen. Hij vroeg me ook u te zeggen, dat hij jammer genoeg de permissie, die hij u per brief gegeven heeft, moet in trekken.” „Ik neem die boodschap van niemand aan, dan van meneer Madden zelf,” antwoordde het meisje, en een koud licht vlamde in haar ogen. hij wil u niet ontvangen,” hield obligaties, nietwaar?” „Als iemand daaraan twijfelt, laat hem dan maar bij mij komen,” antwoordde het meisje. „Het is bijna tijd voor de lunch,” zei Madden. „Blijft u?” „Nu - ik - heus, meneer Madden...” „Natuurlijk blijft ze,” onderbrak Eden. „Zij eet altijd in Eldorado, in wat ze een Oase noemen, en als zij niet blijft, is ze stapelgek.” Het meisje lacht. „U bent allebei zo vriendelijk.” „Waarom niet?” vroeg Madden. „Afgesproken dus. Wij hebben hier wel iemand als u nodig om ons op te vrolijken. „Ah Kim,” voegde hij erbij tegen de Chinees, die juist binnenkwam, „nog een couvert aan de lunch. Over zowat tien minuten, juffrouw Wendell.” Hij ging heen. Het meisje keeg naar Bob. „Ziezo. Ik wist wel, dat het terecht kwam, als hij me maar ontvangen wilde.” „Natuurlijk,” zei Eden. „Alles in deze wereld zou te recht komen, als elke man u maar zien kon.” „Dat klinkt als een compliment,” zei ze glimlachend. „Dat is het ook,” antwoordde de jongen. „Maar waar om klinkt het toch zo zwaarwichtig? Ik moet mijn con versatie in gezelschap eens opfrissen.” „O - dat het was maar conversatie?” „Kjjk toch alstublieft zo nauw niet, als ik wat zeg. Ik heb zoveel aan mijn hoofd tegenwoordig. Ik probeer zakenman te zijn, en dat is inspannend.” „Dus u bent geen echte zakenman?” „Ik ben niets echt. Ik laat me maar drijven. U hebt me gisteravond tot denken gebracht, ziet u.” „Daar ben ik trots op.” „Spot niet met me. Ik raakte aan het denken - u ver dient uw eigen brood - verlokkend vlees in het zuur in de Oase, enzo voorts - en ik ben vaders kleine jongen. Het zou me niets verwonderen, als u er mij toe bracht een nieuw begin te maken.” „Dan zal ik niet vergeefs hebben geleefd.” Zij maakte een hoofdbeweging naar het andere einde van de kamer. „Wat ter wereld heeft dat arsenaal te beduiden?” „O, dat is de verzameling vuurwapens van de zacht zinnige Madden. Een stokpaardje van hem. Kom mee, dan zal ik ze u bij naam leren kennen.” Kort daarna kwamen Madden en Thorn terug, en Ah Kim diende een voortreffelijke lunch op. Aan tafel zei Thorn niets, maar zijn patroon praatte veel, en goed onder de betovering van Paula’s heldere ogen. Toen zij de koffie gebruikt hadden, ontdekte Eden plotseling, dat de grote klok bij de ramen vijf minuten voor tweeën wes. Om twee uur! Die afspraak met Chan. Wat moes ten zij doen? Het onbewogen gezicht van de Oosterling had, onder het opdienen van de lunch, de jongen niets gezegd. Madden was midden in een lang verhaal over zijn strijd om rijkdom, toen de Chinees plotseling binnen kwam. Hij stond daar zwijgend, en niettemin had zijn houding op de miljonair de uitwerking van een pistool schot. „Nu, wat is er?” vroeg Madden gebiedend. „De dood,” zei Ah Kim plechtig met zijn hoge stem. „De dood het onvermijdelijke einde. Geen zolgen, geen smalt.” „Waar heb je het toch over?” vroeg Madden. Thorn’s groene ogen puilden uit. „Alme, kleine Tony,” ging Ah Kim voort. „Wat is er met Tony?” „Alme kleine Tony vielt gelukkig nieuwjaal in Hades- land,” besloot Ah Kim. Madden was dadelijk op de been, en ging naar de patio. Op de stenen vloer onder zijn stang lag de leven loze Chinese papegaai. De miljonair bukte zich en raapte de vogel op. „Ach, arme Tony,” zei hij. „Hij is naar het Westen.” Eden’s ogen rustten op Thorn. Voor het eerst sedert hij deze heer kende, meende hij de schaduw van een glimlach op het bleke gezicht van de secretaris te be speuren. leveringstyden altijd kort moeten zijn snelwerkende concurrentie. De hoogconjunctuur heeft met zich meegebracht dat de vraag naar drukwerk in alle mogelijke vormen (van kranten tot reproducties, van snoeppapiertjes tot de grote Winkler Prins) met enorme sprongen is ge stegen. Vrijwel alles wordt vandaag de dag bedrukt en gedrukt. De gra fische bedrijven zijn door deze ont wikkeling in een stroomversnelling geraakt die hen noopt tot het doen van grote investéringen om het machinepark op het vereiste (hoge) peil te houden. De concurrentie in binnen- en buitenland doet precies hetzelfde. Men noemt dat: ”Met z’n tijd meegaan.” De moderne ontwikkeling gaat ook aan Drukkerij Veldwijk niet voorbij. Nog maar kort geleden werd een nieuwe tweekleurenpers geplaatst en dezer dagen werd één van de traditionele zetmachines ver vangen door een nieuw type, een zo genaamde teletype-zetmachine. Deze zetmachines ziet men in Nederland vrijwel alleen nog maar bij de grote krantenbedrijven. Drukkerij Veld- wijk is een van de weinige middel grote drukkerijen in ons land die over een teletype beschikt. De teletype-zetmachine, die van Amerikaans fabrikaat is, wordt be diend door een speciaal voor dit doel opgeleide teletypiste. Op een z.g. Perforator, die heel in de verte iets weg heeft van een elektrische schrijfmachine, typt zjj de kopy over op een papieren ponsbandje. Deze ponsband wordt later in de Operating Unit van de zetmachine aangebracht. De codes (gaatjes) in de ponsband geven de zetmachine de opdrachten die deze anders via het toetsenbord gekregen zou hebben. Het ponsbandsysteem werkt drie maal zo snel als het gewone machine- zetten. Voorbeeld: een machinezetter De Nederlandse Boekenweek (de 31ste) zal dit jaar worden gehouden van 26 maart tot en met 2 april. Dit jaarlijkse festijn wordt aanstaande vrijdagavond geopend met een offi ciële gala-avond in het congrescen trum van de Amsterdamse RAI. Aan het traditionele boekenbal zal door verscheidene grootheden uit de Ne derlandse muziekwereld worden meegewerkt. Iedereen die tijdens de boekenweek in een erkende boek handel voor minimaal ƒ7,50 aan boeken besteedt krijgt gratis het boek ”Het zwaard, de zee en het valse hart” van Theun de Vries. De speciale boekenweekuitgave van de commissie Collectieve Propagande van het Nederlandse Boek (CPNB) is dit maal een werk van de 28-ja- rige schrijver Steven Membrecht, getiteld ”Een waarachtige drie hoek.” Dit essay is voor 1,50 ver krijgbaar. Ten aanzien van de ons omringende gemeenten lig gen de Waddinxveense normen iets hoger, omdat daar - met uitzondering van Reeuwyk - de budgetmethode wordt toegepast, hetgeen tot een iets lager resultaat leidt. Vanzelfsprekend is by deze uitkering niet inbe grepen de post extra kosten verband houdend met ziekte of bijzondere omstandigheden, omdat deze steeds op zichzelf berekend worden. Het is opvallend dat Gedeputeerde Staten bij het nemen van beslissingen in beroep steeds geneigd zijn aan te nemen dat de gemeentelijke normering waar mogelijk gehanteerd moet worden. Zij overwegen steeds of deze normen beantwoorden aan de minima die de Kroon gesteld heeft en of er dan voldoende ruimte is geweest voor de overige kosten van het be staan. Zij stellen er geen andere norm tegenover. Klei ne verschillen in de hoogte van bijstand in de diverse gemeenten achten zij niet onaanvaardbaar. Ook is uit de beslissingen af te leiden, dat Gedeputeerde Staten als het erom gaat of iets medisch-noodzakelijk is, ge neigd zijn de adviezen van de medische diensten de doorslag te doen geven en niet wat de cliënt zelf wenst uit te maken. Van de 31 ingestelde beroepschriften werden er door G.S. van Zuid-Holland 16 afgewezen als terecht genomen beslissingen door de gemeenten, twee wer den niet ontvankelijk verklaard, waarvan 1 wegens termijnoverschrijding en 1 wegens een beroep tegen toegepast verhaal. In dertien gevallen werden de ver zoekschriften toegewezen op zeer uiteenlopende gronden. Waneer wij aan het slot alles nog etens overzien, dan kan voor onze gemeente met dankbaarheid worden vastgesteld, dat aan veel wat al gegroeid was een wet telijke sanctie is gegeven; dat op vele reeds gegroeide inzichten kan worden verder gebouwd. De Algemene Bijstandswet is bepaald niet uitgevallen zoals sommigen wel eens hebben gesuggereerd of ver wacht nl, dat er in de Nederlandse samenleving een boom - met gouden vruchten beladen - geplant is, waaraan elk naar welgevallen kan schudden teneinde in elke behoefte te kunnen voorzien. Het gehele gebied is afgestemd op de noodzakelijkheid. Maar het is een prachtig instrument in de handen van onze samenleving om waar mogelijk de medemens een redelijke bestaansbodem te bieden. Laten we met ver stand en ook met verantwoordelijkheidsgevoel dit in strument hanteren, een ieder op de plaats waar hij is gesteld. Ik kan u de verzekering geven dat het perso neel van onze gemeentelijke sociale dienst alles in het werk zal stellen te handelen in de geest van de Alge mene Bijstandswet en daarmede zich in dienst te stel len van de medemens, niet als een knechtje van de cliënt, niet als de baas van de cliënt, doch als mens te genover mens. Wij zijn dankbaar dat het gemeentebe stuur ons steeds in deze aangelegenheden het werken in deze geest mogelijk heeft gemaakt. zet met de handbediende machine ongeveer tweehonderd krantenregels per uur, de ponsband doet er zo’n zeshonderd. De teletype-zetmachine biedt ook nog de mogelijkheid om met de hand bediend te worden (zie het toetsenbord op de foto links). Dit gebeurt bijvoorbeeld bij correcties of indien de operating unit van de zet machine defect zou zijn. „Ik herhaal het Thorn vol. Het meisje ging zitten. „Vertel meneer Madden, dat zijn ranch prachtig is,” zei ze. „Vertel hem, dat ik zit op een stoel in zijn woonkamer, en dat ik er zal blijven zitten, tot hij me komt spreken.” Thorn aarzelde een ogenblik, woedend. Toen ging hij. „Nee maar, dat gaat goed lachte Eden. „Dat moet ook,” antwoordde het meisje, „en ik heb al te lang op eigen benen gestaan om de onzin van een secretaris te aanvaarden.” Madden kwam tierend binnen. „Wat moet dat „Meneer Madden,” zei het meisje, opstaande, met haar liefste glimlach, „ik wist zeker, dat u mij wel ontvangen wilde. Ik heb hier de brief, die u mij zond uit San Fran cisco. Dat herinnert u zich natuurlijk.” Madden nam de brief aan en bekeek hem. „Ja, ja - natuurlijk. Het spijt me, juffrouw Wendell, maar sedert ik u schreef zijn er dingen voorgevallen - ik heb zaken te doen hij keek naar Eden. „Om kort te gaan, het schikt mij op het ogenblik niet mijn ranch vol film mensen te hebben. Ik kan u niet zeggen hoe het me spijt.” De glimlach van het meisje verdween. „Heel goed,” zei ze, „maar dat betekent voor mij een zwarte streep bij de maatschappij. De lui voor wie ik werk aanvaarden geen verontschuldigingen - alleen resultaten. Ik heb hun gezegd dat alles geregeld was.” „Nu, dan bent u wel wat voorbarig geweest.” „Ik zie niet in waarom. Ik had het woord van P. J. Madden. Ik geloofde, dwaas genoeg misschien, dat het woord van Madden nooit gebroken werd.” De miljonair was blijkbaar niet op zijn gemak. „Nu - en - ik - natuurlijk breek ik nooit mijn woord. Wan neer wilde u de lui hier brengen?” „Het is alles geregeld voor maandag,” zei het meisje. „Geen sprake van,” antwoordde Madden. „Maar als u -e enige dagen kunt uitstellen - laten we zeggen tot donderdag...,” weer keek hij naar Eden. „Onze zaken zullen donderdag wel vereffend zijn.” „Ongetwijfeld,” kwam Bob te hulp. „Best," zei Madden. Hij keek naar het meisje, en er vrlendeliike uitdrukking in zijn ogen. Hij was lh°™; ;>Maak er donderdag van, dan is alles tot Misschien ben ik dan zelf niet hier, (JE zal de nodige orders achterlaten.” '?n.ee.r Madden, u bent een snoes,” zei ze. „Ik wist wel, dat ik op u aan kon.” SnXgVThorn heen.gde °P 06 Pa' u °°k>” zei Madden met een opgewekte Maddo H1] zienderogen. „En de naam van P.J. «aaaen is onbesmet. Zijn woord is net zo goed als zijn WADDINXVEEN De grafische bedryven maken vooral de laatste jaren een welhaast revolutionaire ontwikkeling door. Men is veel meer dan vroe ger hoge eisen gaan stellen aan de kwaliteit van het drukwerk terwyl de om in de pas te blyven met de ook WADDINXVEEN Dezer dagen vierde het echtpaar De Jel-Men- schaart het gouden huwelijksfeest. De thans bijna 70-jarige heer A.P. de Jel en zijn twee jaar oudere echtgenote wonen in de Nassaulaan 9. De heer De Jel heeft, voordat hij met pensioen ging 33 jaar de R.E.T. te Rotterdam gediend als wagenbe stuurder. Om gezondheidsredenen van zijn echtenote die geen trappen meer mocht lopen, verliet het echtpaar de stad en woonde eerste nog in Gouda en Moordrecht. Zij voelen zich in Waddinxveen echter bijzonder goed thuis. Het gouden huwelijksfeest werd in zeer intieme kring gevierd. WADDINXVEEN Tot notabel bij de Hervormde Kerk is gekozen de heer T. Sliedrecht te Waddinxveen. de teletype-machine overzet op de ponsband. Geheel automatisch (dank zij het ponsbandsysteem) zet de machine links de tekst. De machinezetter maakt alleen nog gebruik van de machine voor eventuele correcties. (foto Sjaak Noteboom) voor ras naar F V.'

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 5