Vele acties van start voor het nieuwe zwembad L Uitbreiding gemeentehuis XiisT Moderne literatuur brengt jeugd aanraking met het echte leven” Kleiweoz? Gouda iei.32121 I I in Concordia haalt kermisattracties naar Waddinxveen Liturgie voor het eerst in landstaal WflMiMBIMRlCHTINGl Siroop wafelen, oude kranten, bouwstenen en giro I Feilig (landbouw) verkeer Dierenbescherming houdt vergadering De afdeling Gouda en Omstreken van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren houdt op donderdag 14 april aanstaande in de bovenzaal van De Reünie aan de Oosthaven in Gouda haar jaarlijke algemene ledenvergadering. De elf punten tellende agenda vermeldt onder meer de jaarverslagen, be stuursverkiezing (aftredend en her kiesbaar de heer G. Mulder) en de bespreking van de plannen voor Dierendag 1966. De Dierenbescher ming heeft nu ook Eerste-Hulppos- ten in Reeuwijk,Zevenhuizen en Waddinxveen. De adressen zijn J. Molenaar, Jan van Hoofstraat 27, (Reeuwijk), mevr M. v.d. Ruit-Kast- rop, Wollefoppenweg 37 (Zevenhui zen), J. G. Bakker, Koningin Wilhel- minasingel 36 en C. Metselaar, Jan Willem Frisoweg 9 (beiden Wad dinxveen). GORII1JOAAISTER Drs. KLEISEN TIJDENS LITERAIRE AVOND: Voor Baby UL Fijne ieestoudervond Klaas de Vriesschool BENOEMD W’reense prijzen op paasvee-expositie Hengelsport méér dan „visjes vangen” WADDINXVEEN Het bestuur van de hengelsportvereniging ’’Waddinxveen” zag de grote moeite die zij zich gegeven had om de voor lichtingsavond, die zy donderdag avond in het gereformeerd vereni gingsgebouw hield, te doen slagen niet getroost door veel belangstel ling. Integendeel er waren slechts enkele geïnteresseerden, maar die zijn dan ook heel wat meer over de sportvissery te weten gekomen. Pagina 3 Wij hebben plaats voor TT fa r' I XI 4 /iiiu - Geheime zitting Vrijdag 8 april: Vervolg van pag 1 Kleuterschool Oude kranten Nieuwe halte Citosa ra ■ral Stroopwafels met Pasen Scholenaktie Ook voor thuiswerk - voor DAMES en HEREN Vrachtauto’s Realistischer X - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDSHART 7 april 1966 WADDINXVEEN 1 en i REEUWIJK MOERKAPELLE BIOSCOPEN TE GOUDA begrip begint zag veel 7///4 ^1 ZWEMBAD BOUWEN... SIROOPWAFELEN ETEN, VRIJDAG EN ZATERDAG VRIJDAG EN ZATERDAG SIROOPWAFELENVERKOOP VOOR ZWEMBAD PASEN... SIROOPWAFELEN... VRIJDAG EN ZATERDAG VRIJDAG EN ZATERDAG SIROOPWAFELENVERKOOP VOOR ZWEMBAD PASEN... SIROOPWAFELEN... VRIJDAG EN ZATERDAG steld. Voor dit laatste verwees de voorzitter de heer Huizer naar de verkeerscommissie. i Woensdag 20 april: Bijeenkomst Ned. Chr. Vrouwenbond (lezing), in geref. veren.gebouw, aan vang 19.30 uur. Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond, geref. veren.geb., aanvang 19.30 uur. Vrydag 22 april: Feestavond De Gouwe, veren.gebouw B. Trooststraat, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 23 april: Jaarfeest jeugdveren. Passe-partout, geref. veren.geb., aanvang 19.30 uur. Bijeenkomst Plattelandsvrouwen (le zing over Biesbos), geref. veren.geb., aanvang 20.00 uur. Dinsdag 26 april: Zangavond geref. kerkkoor, geref. veren.gebouw., aanvang 20.00 uur. Donderdag 28 april: Ouderavond lagere St. Paulus en St. Jozefschool, veren.gebouw B. Troost straat, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 12 april: Rondgang ’Concordia’, verkoop loten. Donderdag 14 april: Jeugdavond WZC ’De Gouwe’, geref. veren.gebouw, aanvang 19.15 uur. Vrjjdag 15 april: Overdracht nieuwe orgel Gerefor meerde kerk, aanvang 20.00 uur. EXPOSITIES Tot en met 31 oktober: Beeldententoonstelling in het War- naarplantsoen te Waddinxveen. Donderdag 7 april: Klaverjaswedstrijd, café „Plaszicht”, ’s-Gravenbroekseweg, aanv. 19.45 uur Zaterdag 9 april: Opening rk-jeugdhuis brug, aanvang 15.00 uur. Vrijdag 8 april: Gemeentesecretarie gesloten, geen vuilnisophaaldienst i.v.m. Goede Vrijdag. Donderdag 14 april: Uitvoering gymnastiekvereniging Tarzan, Dorpshuis, aanvang 19.30 uur Schouwburg Bioscoop: do. en vr. 20.15 uur, za. 15.00, 19.00 en 21.15 uur, zo. en ma. 15.00, 17.00, 19.00 en 21.15 uur, di. en wo. 14.30 en 20.15 uur: „De eend en de caddillac” (alle leeftijden). Zaterdag 30 april: Aubade oudere schooljeugd, school plein Oranjelaan, aanvang 9.00 uur. Aubade kleuters en lagere klassen l.o. Kon. Wilhelminaplein, 10.30 uur. Koninginnerit Gouwerijders, start Kleikade, 10.00 uur. Woensdag 20 april: Contactavond Kunstkring Reeuwijk (cabaret Gerard Cox), Elfhoeven, aanvang 20.00 uur. WADDINXVEEN Tijdens de Hei lige Week voorafgaande aan Pasen zal in de rooms-katholieke kerk in de Sint Victorwijk vrijwel de gehele liturgie in het Nederlands worden gevierd. Tot nu toe werden alle li turgieën in het Latijn gehouden. zeer zich On- POEDER - CREME - OLIE - ZEEP bnk De raad ging vervolgens in gehei me zitting om een voorstel van B. en W., over te gaan tot aankoop van een perceel grond met twee woningen aan de Kerkweg, te bespreken. De financiële commissie had om nadere toelichting in besloten zitting ge vraagd, omdat men een aankoop prijs van 35.000,buitengewoon hoog vond. Stroopwafelactie voor het Zwembad. Zaterdag 9 april: Stroopwafelactie voor het Zwembad. WADDINXVEEN Tot een hele reeks van verrassende uitspraken kwam donderdagavond drs. J. Kleisen, conrector en docent Nederlands aan het Christelijk Lyceum in Delft, toen hy in het expositiezaaltje van Boekhandel Veldwyk een inleiding hield over het onderwerp: ”Het lezen van de moderne literatuur door de middelbare-schooljeugd.” Deze ’literaire discussie-avond werd gehouden in samenwerking met de christelijke openbare bibliotheek in het kader van de Boekenweek. Nadat de lectrice met een kort openingswoord de aanwezigen had verwelkomd en het doel van de bijeenkomst had uiteengezet was het woord aan drs. Kleisen. Voor een betrekkelijk laag bedrag 5000,verkocht de gemeente een stukje grond in het ’’villawijkje” Oranjelaan aan een apparaten machinefabriek. De financiële commissie vond, dat de vraagprijs WADDINXVEEN In het voor de gelgenheid fraai met bonte kermis- rekwisieten versierde gereformeerd verenigingsgebouw was het vrijdag avond een drukte van belang. Daar werd namelyk de feestouderavond van de openbare lagere Klaas de Vriesschool gehouden, die geheel in het teken stond van de Waddinx- veense kermis. De kinderen hadden onder leiding van hun ’’meester” de decors geheel zelf vervaardigd; de materialen waren beschikbaar ge steld door de heer P.W. Kloet van de Jan Dorrekenskade. Donderdag 7 april: Weekmarkt, van 15.00 tot 21.00 uur. Koopavond, tot 21.00 uur. Het bestuur van die overigens sportlievende vereniging zal waarschijnlijk hebben vergist, dertussen gaat Waddinxveen door. Kleine en grote bijdragen, ze zijn al lemaal even belangrijk. Dat nieuwe zwembad gaat er echt wel komen. eigenlijk al op zesjarige leeftijd als het kind bewust begint te leven. Dan wordt in de kinderziel veel meer los gemaakt dan ouders en opvoeders zich kunnen voorstellen. Het begint te denken in een taal en hoe ge nuanceerder de levenskring is, hoe meer zal het kind in lectuur zijn honger naar kennis willen bevredi gen. De moeder die veel voorleest begint er al mee de weetgierigheid van het kind te prikkelen. Oude kranten zijn nog altijd vol doende waard. Het zijn dankbare aanvullingen van diverse bouw fondsen. Ook op 16 april komen er vrachtauto’s bij U langs. Die dag, volgende week zaterdag dus, zijn de oude kranten bestemd voor het zwembad. Begint U ze vast te spa ren, want iedere kilo telt mee. Laat U de Stichting Vrienden van het Zwembad zwemmen in de oude kranten, des te spoediger zwemmen de Waddinxveners in het nieuwe zwembad. WADDINXVEEN De schooljeugd van Waddinxveen zal zich in de paasvakantie niet hoeven te verve len. Van woensdag 13 tot en met za terdag 16 april aanstaande zal Wad dinxveen weer worden aangedaan door een karavaan kermisattracties. De organisatie staat onder auspiciën van de muziekvereniging ’Concordia’ die tegelijkertijd een graantje mee zal pikken van de opbrengsten. Dit geld is bestemd voor het uniformen fonds van ’Concordia’. Het pretpark wordt woensdagmiddag om twee uur geopend en zal tot ’s avonds elf uur doorgaan. Zo ook op de daar op volgende dagen. tot 16 april: Wandkleden en tekeningen van An- nemarie Schooneveldt, Boekhandel Veldwijk (te bezichtigen tijdens de winkeluren). WADDINXVEEN De Autobus- dienstonderneming ’’Citosa” n.v. heeft eind vorige maand een nieuwe halte ingelegd op de route van lijn 2. De nieuwe halte is gelegen aan de Piasweg. WADDINXVEEN De heer B. Teulen uit Hierden (bij Harderwijk) is benoemd tot onderwijzer aan de Willem van Oranjeschool in Wad dinxveen. ’’Moderne literatuur”, aldus drs. Kleisen,” is veel meer een probleem voor de ouders dan voor de jeugd. De jeugd wordt immers pas lezende met het probleem geconfornteerd, terwijl de ouders zich voordurend afvragen: Wat lezen ze? Hun stand punt en hun kijk op het leven is reeds bepaald en daar valt weinig meer aan te tornen.” Het wederzijdse .a i i Zaterdag 16 april: Viering 20-jarig bestaan RK-jeugd- beweging, veren.geb. B. Trooststraat. Oud-papieractie Zwembad. Enkele Waddinxveners hebben tijdens de vorige week dinsdag ge houden 96ste paasveetentoonstelling in Rotterdam prijzen in de wacht weten te slepen. De heer A. van der Breggen sleepte twee eerste prijzen in de wacht met een zwarte kroon- merrie en met de tweejarige Gelder se merrie Francijntje. De heer Ph. van der Breggen won een tweede prijs met de tweejarige Gelderse merrie Fieneke. Het rijpaard Soenia van de heer H. Glasbeek was goed voor een derde prijs. Bij de afdeling schapen ging de heer P. Ripping met een tweede prijs naar huis dank zij zijn ram 0085 l.o. 1 zelfs een éénmansvlooientheater. Voor de pauze traden de leerlingen van de lagere klassen op; na de pauze was het de beurt aan de vier de, vijfde en zesde klassen. Aan het eind van de avond bracht de voorzitter van de ondercommis- sie, de heer v.d. Willigen, de organi satoren dank voor het doen slagen van deze ouderavond. De opbrengst van een collecte ten bate van het nieuwe zwembad bedroeg ruim 91,-. WADDINXVEEN Rond het nieuwe zwembad bruist het op het ogenblik van activiteit. De giro-actie is gestart, de zwemclub De Gouwe gaat vrijdag en zaterdag a.s. stroopwafels verkopen, op zaterdag 16 april wordt er een massale aanval gedaan op de voorraden oude kranten en op 28 en 29 april gaat de Waddinxveense schooljeugd op pad met papieren bouwstenen. Onder tussen houdt de Zwemclub De Gouwe op 22 april nog een feestavond, waar men met enkele ronden kienen ook nog een bedrag voor het zwembad hoopt bjjeen te brengen. Dan is er nog de behangactie van de fa. F. Kloet die tot 31 mei 10 ’/o zal afstaan van elke verkochte en contant betaalde rol behang. Initiatieven zijn er genoeg. Elders in deze krant leest U over de activi teiten van drie Waddinxveense scholieren, die het zwembadbouw- fonds willen versterken met het doen van boodschappen. Bennie de Bruin van de Bilderdijklaan 24 heeft een schuur vol kranten bij eengegaard voor het Zwembad en zo gaat het maar door. De bekende Waddinxveense Si- roopwafelenfabriek Booy van de Zuidkade staat er borg voor, dat de wafels, die morgen en zaterdag door de leden van de zwemclub De Gou we huis-aan-huis worden aangebo den, van uitstekende kwaliteit zijn. Ze kosten één gulden per pakje van zes stuks. Met iedere hap in zo’n si- roopwafel bouwt U in feit mee aan het nieuwe zwembad. as Weer een week later zijn de scholie ren aan de beurt. Een spontane sa menwerking tussen alle lagere scholen, de Ulo-scholen en de land- bouwhuishoudschool- heeft tot ge volg, dat op donderdag 28 en vrijdag 29 april honderden leerlingen vanaf de derde klassen der lagere scholen symbolische bouwstenen voor een kwartje per stuk huis-aan-huis gaan verkopen. Want ook de school jeugd vindt, net zoals bijna alle in woners van Waddinxveen, dat het nieuwe zwembad er zo gauw moge lijk moet komen. Daarom ook doet bijna iedereen op een of andere manier iets voor voor dat zwembad. Hetzij door in dividuele bijdragen, door automa tische giro-afschrijvingen of door inzamelingsactiviteiten in groeps of verenigingsverband Eén grote Waddinxveense vereni ging deelde het bestuur van de Stichting Vrienden van het Zwem bad echter mede voorlopig niet aan enige activiteit voor het nieuwe zwembad te kunnen meedoen. De reden: De toegangsprijzen voor het nieuwe zwembad zijn nog niet be kend en bovendien is niet medege- gedeeld welk bedrag er bijeenge bracht moet worden. Het eerste punt is geen zaak van het Stichtings bestuur en het tweede punt is reeds op vele plaatsen naar voren ge bracht. Het drukke landbouwseizoen is weer in aantocht. Zoals ieder jaar zullen ook nu weer in verband met de vele werkzaamheden op het platteland de wegen intensief worden gebruikt door tractoren, aan hangwagens en landbouwmachines. Gezien de grote gevaren die druk (en langzaam) landbouwverkeer op de smalle wegen en weggetjes met zich meebrengen leek het ons nuttig een aantal wettelijke bepalingen die op het landbouwvervoer voer van toepassing zijn nog eens onder de aandacht te brengen. Bij nacht (dertig minuten vóór zonsondergang en dertig minuten na zonsopgang) dienen alle voertuigen aan de voor- en achterzijde te zijn voorzien van een duidelijke verlichting, richtingaanwijzers en stop lichten. Afhankelijk van de reminrichting van het het door een trekker voortgetrokken voertuig (denk om een deugdelijke koppeling) moet de trekker zijn voorzien van een bord met het opschrift 6 of 16 km. Aan de achterzijde van het voortgetrokken voertuig of de aangekoppelde landbouwmachine, die voor de wet ook aanhangwagen is, moeten twee lengte driehoeken zijn bevestigd. Indien de lading van de wagen het zicht op het achteropkomende verkeer belemmert (bijvoorbeeld door hoogopgetaste landbouwgewassen) en het overige verkeer met de hand gegeven stoptekens of richtingaanwijzingen niet kan zien, is men ver plicht op de trekker twee spiegels te hebben en moet het achterste voertuig zijn voorzien van richtingaanwijzers en stoplichten. Sinds 1 januari 1965 is men verplicht de tractor te hebben verzekerd tegen wettelijke aansprakelijkheid; ook indien er alleen mee over het land wordt gereden. De bestuurder moet het verzekeringsbewijs kun nen tonen, alsook een (kosteloze) wegenbelastingkaart en eventueel een ontheffingsbewijs. Dit laatste geld als het voortgetrokken voer tuig breder of hoger is dan wettelijk is toegestaan. Het verdient wel licht aanbeveling voor al deze papieren een vaste bergplaats te maken op de trekker. Voorts wijzen we erop dat voor bepaalde overtredingen niet alleen de bestuurder doch ook de eigenaar van het voertuig strafrechtelijk aansprakelijk is. Dit houdt dus in dat in bepaalde gevallen een dub bele boete zal worden opgelegd. Deze bepalingen zijn niet voor niets gemaakt. Er kan niet vaak genoeg op worden gewezen dat soms van net met goed naleven van de voorschriften mensenlevens kunnen af gangen. Het is allemaal minder moeilijk dan het lijkt. De hoofdzaak is aat men alle voorzieningen van te voren nakijkt en voor zover ze ont reken aanbrengt. Het is in het belang van de veiligheid van het ver eer en dus in ieders persoonlijke belang. Bij het Landbouwschap is Kosteloos een boekje verkrijgbaar, waarin alle bepalingen die op het gebied van verkeer op het landbouwbedrijf betrekking hebben, zijn pgenomen. Het verdient aanbeveling dit boekje aan te vragen en het te raadplegen. Het hoofd der school, de heer C.M Visser, verwelkomde de talloze aan wezigen. Hij bracht de heer Kloet dank voor zijn belangeloze mede werking en was ook dankbaar voor het vele werk dat de heer H. C. van der Wouden had verzet. Deze had de muziek en de teksten gemaakt van de liedjes die tijdens deze ouderavond werden gezongen. De heer v.d. Wou den begeleidde de kinderen zelf op de piano. Het hoofd der school deel de voorts mee dat de Klaas de Vries school nu al 182 leerlingen telt. Dat er goede geest heerst in de Klaas de Vriesschool bleek uit de bonte aaneenschakeling van vrolij ke liedjes en humoristische schets jes. De vrijmoedigheid waarmee de kinderen hun aandeel in de ’’show” voor het voetlicht brachten bezorg de hun ouders trotse ogenblikken. Men kreeg gezongen spelletjes te zien, opzegversjes, spiegelbeeld en Nadat de vergadering weer was heropend, bleek dat de raad zich volledig achter het voorstel van B. W. stelde. Het was duidelyk, dat de betrokken aankoop van groot belang was voor de verdere realise ring van de winkelbouwplannen aan de noordzyde van de Kerkweg. Burgemeester Van der Hooft zei daar tot slot nog over, dat hij goede hoop had, dat nog zelfs eind dit jaar met de uitvoering van die plannen een aanvang zou kunnen worden gemaakt. R.M. JUNEUER HORLOGER KERKWEG 207 TEL:OI8Z8-Z495 WADDINXVEEN wel twee maal zo hoog had kunnen zijn. De burgemeester legde echter uit, dat het hier om een onrendabel- stukje grond ging, dat, wanneer het niet werd verkocht, voor veel geld door de gemeente zou moeten wor den beplant. Een bedrag van 173.635,vo teerde de raad voor de bouw van twee-klassige houten kleuterschool door de Stichting kleuterschool ’’Volksonderwijs”. De school zal worden gebouwd in het uitbreidings plan Groenswaard. Bij de behande ling van dit agendapunt deed zich weer een klein incident voor, toen de voorzitter verzuimde het woord te geven aan de rapporteur van de bouwcommissie, omdat ”die com missie vergadert en dan mededelin gen doet, waar ik niets van weet.” Een kleine wraakneming dus naar aanleiding van het gebeurde bij de behandeling van de verkoop van gronden in Groenswaard. Bij de rondvraag vroeg de heer Mol aandacht voor de grote vracht auto’s, die op verschillende plaatsen in de gemeente worden geparkeerd. ’’Waren het nu alleen nog maar Waddinxveense auto’s”, klaagde de heer Mol, ’’maar in het weekeinde staan er vaak ook wagens (drie tot vier huizen lang) uit andere plaat sen”. Graag zag de heer Mol een speciaal terrein, bijvoorbeeld dat de loswal of de gasfabriek, aangewezen werd voor het parkeren van die grote auto’s. De burgemeester zegde toe de zaak nader te zullen onder zoeken. Op een vraag van de heer Kroes, of plaatselijke slopers geen gelegenheid krijgen tot inschrijven voor sloopwerkzaamheden, ant woordde de burgemeester, dat dit toch „geen vraag was in de verga dering van een gemeente als Wad dinxveen.” De heer Huizer tenslotte vroeg naar de stand van zaken ten aanzien van de verlichting van de Henegou- werweg, en stelde de vraag, of er in de Julianastraat geen éénrichting- verkeer behoorde te worden inge- Na de laatste wereldoorlog heeft zich op het gebied van literatuur een enorme ontwikkeling voorge daan. De voorkeur voor een bepaald genre heeft zich gewyzigd en veel gevraagde schrjjvers van vóór 1940 als Arthur van Schendel, Aart van der Leeuw en Louis Couperus heb ben plaats moeten maken voor het realisme in de literatuur (realisme in de goede zin). Het directe, epische boek, dat ge tuigt van werkelijkheidszin en mis schien ook met een puberale inslag spreekt de hedendaagse jeugd aan. Een boek dat partij kiest tegen ras sendiscriminatie, tegen onrecht, te gen standsvooroordelen tegen auto ritaire figuren heeft de voorkeur. Drs. Kleisen toonde zich een sterk tegenstander van de stripverhalen en beeldromans. De kinderen leren er niets van. Hij raadde de ouders aan zich op de hoogte te stellen van wat zij afkeuren en niet alles zonder meer naar de prullenbak verwijzen wat niet met hun opvattingen strookt. De Voorburgse docent voordelen in de moderne literatuur maar gaf toch wel de voorkeur aan een zekere leiding bij de keuze van de jeugd. ’’Hier ligt een taak voor de middelbare school,” zei hij. Hij acht te het noodzakelijk de leerling op pedagogische en didaktische wijze in aanraking te brengen met de wereld waarin hij straks zal leven. De le vensvisie is nu eenmaal profaner en geseculariseerder geworden, aldus drs. Kleisen, en wij moeten ons daarbij aanpassen. Na de inleiding van de heer Klei sen volgde een levendige discussie die verscheidene facetten van de he dendaagse literatuur nog eens nader belichtte. Van de verschillende facetten van de hengelsport die werden belicht kreeg vooral de wedstrijdsport rui me aandacht. Duidelijk kwam tot uiting dat er een aantal grondregels zijn, die iedereen, ook de gelegen - heidsvisser, zou moeten kennen. Het gezegde ’’Oefening baart kunst” geldt ook voor het vissen. Er valt bij handel en industrie een steeds grotere deskundigheid waar te nemen, zo werd op deze avond verteld. Dat is een verheugende om wikkeling, vooral omdat de hengel sport in Nederland zich in zo’n grote populairteit mag verheugen. In 1965 werden maar liefst 800.000 visver gunningen uitgereikt. Er was in de zaal van het vereni gingsgebouw ook een kleine exposi tie ingericht van vis-artikelen. Uit de toelichting bleek dat met een voudige middelen vaak bijzonder veel bereikt kan worden. De doe-het zelf gedachte is de vissport beslist niet vreemd. ’’Visjes vangen aan de waterkant” krijgt daardoor een veel diepere dimensie. De Waddinxveense kunstenares Annemarie Schooneveldt bij een van haar wandkleden. Dit werk werd overigens al bij de opening vorige week meteen verkocht. Tot half april blijven de tekeningen en wandkleden van Annemarie Schooneveldt in het expositiezaaltje van Boekhandel Veldwijk aan de Passage te bezichtigen. (foto Sjaak Noteboom) B

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 3