Kruiswoordpuzzel Kinderpuzzel öe Chinese pd.peqd.d.1 Fijn puzzelen met Pasen I h •o? Data eindexamen a p p i e en de automatische stuurman Ouderavond voor rk-lagere scholen Weekblad voor Waddinxveen Films in Gouda MO vastgesteld O J 20 jaar geleden: Tsf WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART Pagina 6 f I OPLOSSING jl T Ij Vrijdag 5 april 1946: u TG ■ij TOL rik') ■o® ft GTVk 7 april 1966 door Earl Derr Biggers vertaald door P. Oreille Hoofdstuk 7 - Nr. 18 (wordt vervolgd) ”Tot (wordt vervolgd) ZWEMBAD BOUWEN... SIROOPWAFELEN ETEN, VRIJDAG EN ZATERDAG Men schrijft ons: Dr. D. van de Roest is vorderd tot Doctor zal 25- het 1 WADDINXVEEN De ouders van de leerlingen van de rooms-katho- lieke lagere scholen Sint Jozef en Sint Paulus komen op donderdag 28 april aanstaande bijeen in het vere nigingsgebouw aan de Burgemees ter Troosstraat. Tijdens deze bijeen komst zal het woord worden ge voerd door burgemeester C.A. van der Hooft. Deze zal een uiteenzetting geven over de voorzieningen en toe komstplannen van het gemeentebe stuur met betrekking tot de jeugd in Waddinxveen. Verticaal: 1. bespreking; 2. bestaat; 3. winst; 6. voorzetsel; 8. bundel; 10. iemand van de werkelijkheid; 12. plaats bij de Rode Zee; 15. hardlopen met af lossen; 16. opschepper; 17. stand; 20. plaats uit de bijbel; 21. rondvormige 22. snel; 23. deel v.d. bijbel (afk.); 24. plaats in Utrecht; 25. maanstand (afk.); 26. snavel; 30. vrucht; 33. zelf bewust; 34. boom; 36. nummer (afk.); 38. soort bril; 39. onderaardse ruim te; 43. Amerikaanse echtscheidings- plaats; 44. voor zich uitkijken; 45. insekt; 49. bez. voornaamw.; 50. strik; 51. onderofficier (afk.); 52. jon gensnaam; 58. kleurstof; 60. plaats in Brabant; 61. overheidsinstelling; 63. meisjesnaam; 64. drank; 66. win- tervoertuig; 67. landbouwwerktuig. Als je de goede oplossing op een briefkaart zet en die opstuurt naar het Weekblad voor - Waddinxveen, Oranjelaan 9 (vergeet je naam en adres niet 1) dan heeft de paashaas voor jou misschien nog wel een mooi kleur boek of kleurpotloden dan kun je zelf zo’n paasei tekenen. Maar dan moet je oplossing wel voor 15 april bij ons zijn aangekomen. Veel plezier met de paasdagen. "Kom,” dacht de paashaan, ”al die mensen weten met hun drie of vier vrge dagen toch geen raad. En bovendien krijgen ze van mijn kippetjes volop eie ren te eten. Laat ze er maar eens wat voor terugdoen.” En hij liet op zjjn buik een kruiswoordraadsel tekenen (tegenwoordig noemen ze zoiets op-art-des- sin). Hieronder vindt u de woorden waarvoor een ander woord moet worden gezocht. Voor een ervaren puzzelaar zal de oplossing een koud kunstje zjjn. De minder-ervaren deelnemer zal er trouwens ook geen dagwerk aan hebben. Oplossingen dienen voor vrijdagmorgen 15 april 10.00 uur in ons bezit 'te zijn (adres: Weekblad voor Waddinxveen, Oranjelaan 9 met vermelding: ’Paaspuzzel’), hetzij op een briefkaart, hetzij in een brief. Voor de goede in zenders is weer een aantal boekenbonnen beschikbaar. Een originele inzen ding mag wel, maar telt niet mee bij de toekenning van de prijzen. Afzender niet vergeten 29. Aan boord heerste verslagenheid en verwar ring na de geslaagde aanslag van Geldjeslijmer. Weeklagend droe gen professor Notterkrakr en zijn assistent de zwaar beschadigde robot naar hun hut. „Wat een ramp!” zuchtte Kappie, „wat jammer, dat ik niet bijtijds zag, dat de kerel, die aan boord kwam, de Maat niet was! In de kleren van de Maat leek hij... maar dat is waar ook; waar zou de Maat zelf zitten??! Hij zal zijn kleren be- tot Doctor Honoris Causa aan de Universiteit te Gent, zulks als bekroning van zijn wetenschappelijk werk, dat geheel nieuwe richtlijnen gaf en onder moeilijke om standigheden tot zulk een re sultaat werd gebracht. Te zij- 1 ner tijd zal het eere doctoraat uitgereikt worden. Wij wen- schen hem van harte geluk 1 met deze onderscheiding. Eenige vrienden Een 19-jarige schipper alhier, die 4 jaar geleden een ondergedoken SS-man aan de Duitschers had verraden, werd door het bijzonder ge rechtshof te Den Haag ver oordeeld tot 4 jaar, door te brengen in een rijkswerkin- richting met aftrek van den tijd in bewaring doorgebracht en ontzetting uit de beide kiesrechten. Tegen hem was twee jaar rijkswerkinrichting geëischt. De HARK verzoekt ons mede te deelen, dat het aantal aan vragen voor Hark-goederen zoo groot is, dat we moeten verzoeken geen nieuwe aan vragen meer in te dienen. Tot op heden zijn geen goederen aangekomen. Wanneer er weer gelegenheid is tot aan vragen, zullen we dit melden. „O, zit jij erin, klont riep Kappie, die de stem van zijn Maat herkend had. „Wat is er met je gebeurd?!” „Een grote kerel heeft mij mijn kleren afgenomen!” jam merde de stem van de Maat hol uit de ton, „en nu probeerde ik zo naar de Kraak terug te komen. Maar ik kan zo moeilijk zien; ik moet mij dubbel vouwen om uit het tapgat te kijken ben?! Wie weet, wat er met de klont gebeurd is En ongerust snelde Kappie de wal op om zijn stuurman te zoeken. Toen hij een kwartiertje in de omgeving had rondgespeurd kwam hij plotseling een ton tegen, die snikkend over de straat dwaalde. „Hela!” riep Kappie, verbaasd de ton staande houdend, „wat is dat ja voor malligheid? „Ben jij het, Kappie?” antwoordde de ton, „o, leidt mij terug naar de Kraak, ik Bob”. Hij overhandigde het gele blaadje aan de geplaagde telegrafist, met bevel het naar zijn vaders kantoor te zenden en in duplo naar zijn huis. ’’Hoeveel is het?” vroeg hij. Na het in een boek te hebben nagezien, noemde de be ambte de som, en Bob betaalde. Dat hij er. een fooi bij deed, maakte de jongen nog meer van streek. ”Wat een dag!” riep de telegrafist. ”Ik heb altijd naar wat buitengewoons verlangd, maar nu het komt, ben ik er niet klaar voor, geloof ik. Ja meneer, ik zal het tweemaal zenden - ik weet het wel - ik snap het.” Holley gaf de jongen nog enige aanwijzingen voor het interview van Madden, en ging toen met Bob naar de hoofdstraat. ’’Laten we naar het kantoor gaan”, zei de redacteur. ”Er is daar niemand, en ik ben benieuwd te weten, hoe het gaat op de ranch.” In het kale kamertje van de Eldorado Times nam Bob een stoel, die reeds half vol lag met beursverslagen, vlak bij de schrijftafel. Holley zette zijn hoed af en deed het scherm voor zijn ogen. Hij viel naast de schrijfma chine neer. ”M’n vriend in New York is op dat verhaal afgevlo gen”, zei hij. ”Het was aardig van Madden dat persge sprek toe te staan. Ik denk, dat ze het mij zullen laten ondertekenen ook - de naam Will Holley zal weer in de grote bladen staan. Maar, zie je, ik was vanochtend op de ranch verbaasd over waar je op zinspeelde. Gister avond leek me alles toch in orde. Je hebt niet gezegd, of je dat halssnoer bij je hebt, maar ik maakte er uit op...” ”Ik heb het niet”, onderbrak Eden. ”O, is het nog in San Francisco?” ’’Neen. Mijn bondgenoot heeft het.” ”Je wat? ’Holley, ik weet, dat, als Harry Fladgate zegt, dat je te vertrouwen bent, ik dat doen kan. Dus vertrouw ik je volkomen.” ”Dat is vleiend - maar doe, zoals je wilt.” ’’Iets zegt me, dat we je hulp nodig hebben”, merkte Eden op. Met een blik om zich heen in het lege kantoor verklaarde de identiteit van Ah Kim. Holley grijnsde. ”Nu dat is vermakelijk. Maar ga verder. Ik krijg de in druk, dat, ofschoon je gisteravond op de ranch Madden en al het andere, oppervlakkig beschouwd, in orde De paashaas wilde net drie eieren pakken die bestemd waren voor een klein jongetje, toen die hele stapel eieren omrolde Nu, je begrypt zeker wel wat voor een rommel dat werd. Het ergste van alles was dat al die eieren zoveel op elkaar leken. Dat kun je op de teke ning wel zien. Och, laten we de arme haas maar eens een handje gaan helpen. Je moet weten, dat juist de eieren, die de paashaas wilde pakken, alle drie met precies dezelfde figuren zijn versierd. Als je dat gevonden hebt, dan zie je dat er op elk ei ook een letter staat. Als je die letters in de goede volgorde zet, dan krijg je de naam van het jongetje dat de paashaas eieren wilde brengen. En nu maar zoeken! Het programma van de Schouw burg Bioscoop voor de paasdagen is afgestemd op de liefhebbers van het wat lichtere genre. Dan draait na melijk de Franse film „De eend en de Cadillac” een film die heel in de verte iets weg heeft van ”La belle Américaine”. Antoine Maréchal wil met zijn lelijke eend op vakantiereis maar wordt aangereden door een rijke zakenman Saroyan. De eend is vernietigd maar Saroyan biedt zijn slachtoffer een vliegreis naar Napels aan en vandaar kan hij met een Cadillac terugkeren naar Bor deaux. Maréchal gaat op het aanbod in, niet vermoedend dat de Cadillac volgestouwd is met smokkelwaren als goud, juwelen en heroïne. De bende die erachter steekt krijgt het aan de stok met een ander gangster- troep en Maréchal rijdt ongehinderd verder, ondertussen avontuurtjes belevend met lieve juffrouwtjes. Aan de grens loopt het echter fout. Maréchal begint nattigheid te voelen en ontpopt zich als een moedig boe venbestrijder. Samen met een Car- cassonse vriend, die tegelijkertijd in specteur van politie is wordt de misdaad verijdeld en verdwijnen de boeven achter slot en grendel. Saro yan natuurlijk met diep respect voor zijn tegenstander (alle leeftijden). vond, het toch niet zo was. En toen?” ’’Allereerst kreeg Charlie er de lucht van, dat er iets haperde. Je weet, de Chinezen zijn een psychisch ras.” Holley lachte. ”O ja? Je bent er toch niet ingelopen met dat praatje? Excuseer, ik dacht, dat je een betere reden had voor je oponthoud hier.” ”ïk geef toe, dat ’t me eerst een praatje leek. Ik lach te Chan uit en wou de paarlen dadelijk af geven. Toen klonk door de nacht de akeligste kreet om hulp, die ik ooit verwacht heb te horen.” ”Wat? Werkelijk? Van wie?” ”Van je vriend, de Chinese papegaai van Tony.” ”O, natuurlijk, daar dacht ik niet aan”, zei Holley. ”Dan had het ook niets te betekenen.” ’’Maar een papegaai verzint niets zelf,” zei Bob. ”Hij herhaalt alleen. Ik heb me misschien dwaas aange steld, maar ik aarzelde om de paarlen over te geven.” Hij vertelde verder, dat hij ’s morgens met Chan had afgesproken te wachten tot twee uur, om Chan nog eens met Tony te laten praten, en eindigde met de dood van de vogel, juist na de lunch. ”Zo staan de zaken”, besloot hij. ’’Vraag je nu mijn raad?” zei Holley. ”Dat hoop ik maar, omdat ik eenvoudig niet laten kan je die te ge ven.” ’’Vooruit maar!” antwoordde Eden. Holley glimlachte vaderlijk. ’’Denk er geen ogenblik aan, dat ik niet graag zou geloven aan een groot melo drama, daar op de ranch. De hemel weet, dat er wei nig genoeg gebeurt hier in de buurt, en zoiets zou man na uit de hoge zijn. Maar, zoals ik het nu zie, mijn jon gen, heb jij je door een bange Chinees lelijk zenuw achtig laten maken.” ’’Charlie is volkomen oprecht”, protesteerde Bob. ’’Ongetwijfeld”, gaf Holley toe. ’’Maar hij is Oosterling en speurder, en hij kan het speuren niet laten. Er ha pert niets aan op Madden’s ranch. Nu ja, Tony krijst lelijke dingen ’s nachts, maar dat heeft hij altijd ge daan.” ”Heb je hem dan wel eens gehoord?” ”Ik heb hem nooit iets over hulp en moord horen schreeuwen, maar toen hij pas kwam, was ik bij Dr. De vereniging E.H.B.O. 24 april aanstaande haar jarig bestaan vieren in ’’Centrum”. Horizontaal: 1. verhoogde toon; 3. klein roofdier; 4. Frans onbep.voornaamw.; 5. voeg woord; 6. vlaktemaat; 7. afkort, van Adriaan; 9. naar beneden; 11. netto (afk.); 13. een; 14. driehoek; 16. lang werpig vat; 18. verlaagde toon; 19. Frans pers.voornaamw.20. Europe se hoofdstad; 21. ontkennen; 27. plaats in Limburg; 28. reeds; 29. prikken; 31. Royal Navy (afk.); 32. deel v.e. kanon; 35. westindisch ei land; 37. plaats in België; 38. lucht strijdkrachten (afk.); 40. regel; 41. bevel; 42. verweer; 46. ronde tafel conferentie (afk.); 47. bijwoord; 48. rang in het leger (afk.); 49. Europe se hoofdstad; 51. niet gedaan; 53. grondtoon; 54. hij die laat zien; 55. familielid; 56. hennepbraak; 57. meisjesnaam; 59. gewas; 62. lengte maat (afk.); 65. evenwichtig; 68. krachtige, nauwgezette; 69. rond hout. WADDINXVEEN Dezer dagen werden de data vastgesteld voor de mondelinge examens van de middel bare scholen. Voor de scholen in Gouda geldt de volgende regeling: Coornhertgymnasium: 11, 13, 14 en 15 juni. Chr. Lyceum afd. gymn.: 25, 26 en 27 mei. Rijks hbs afd. A. 23, 24, 25, 25 en 27 mei. Rijks hbs afd. B: 13, 14, 15, 16, 17, 18 en 20 juni. Chr. Lyceum afd. hbs A: 20, 21, 22, 23 en 24 juni. Chr. Lyceum afd. hbs B: 1, 2, 3, 4, 6 en 7 juni. St. Antoniuscoll. afd. hbs A: 24, 25, 26 en 27 mei. St. Antoniuscoll. afd. hbs B: 21, 22, 23, 24 en 25 juni. Rijks hbs afd. MMS: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 juni. St. Antoniuscoll. afd. MMS: 13, 14, 15, en 16 juni. Dr. A. van Haarlem uit Waddinx veen is aangewezen als gecommit teerde voor het afnemen van het mondeling gedeelte van het eind examen aan het Tweede Vrijzinnig Christelijk Lyceum in Den Haag, het Gemeentelijk Gymnasium in Leiden en het Rijnlands Lyceum in Wassenaar. Mevrouw dr. H. S. Ver- duin-Muller uit Reeuwijk is gecom mitteerde bij het mondeling examen aan het Utrechts lyceum in De Bilt. ’Hallo”, zei hij. ”Ik laat juist dat interview oversei nen. Zocht je naar me?” ”Ja”, zei Bob. ’’Maar eerst moet ik mijn eigen telegram verzenden.” De beambte, een hese jongeling met zandkleurig haar, keek op. ’’Gaat niet, meneer Holley heeft alles in beslag genomen.” Holley lachte. ”Het gaat best. Eerst de boodschap van meneer Eden, dan ga je maar weer door.” Met gefronst voorhoofd begon Bob zijn tamelijk lastig telegram op te stellen. Hoe moest hij zijn vader verkla ren, hoe de zaken stonden, zonder voor anderen duide lijk te zijn? Eindelijk schreef hij: ’’Koper hier, maar zekere omstandigheden maken het nodig dat wij dat hoo malimali. Mevrouw Jordan vertaalt. Als ik u opbel moet u be loven voor mij adres af te zenden. Het dan vergeten. Vetrouwelijk bericht voor mij adres Will Holley, Eldo rado Times. Mooie woestijn hier, maar te vol geheim zinnigheid voor een openhartig jong zakenman als uw liefhebbende zoon. Whitcomb, en toen liep ik nogal eens op de ranch van Madden rond. Tony had vreemde woorden in zijn klei ne kopje. Hij had zijn dagen doorgebracht te midden van misdaad en geweldpleging. Er is niets vreemds in dat hij schreeuwde zoals gisteravond. De woestijn- sfeer, de duisternis. Charlie’s psychische praatjes - dat alles te samen heeft in jouw ogen een berg van een molshoop gemaakt.” ”En dan Tony’s plotselinge dood vanmiddag?” ”Net wat Madden zei. Tony was zo oud als de weg naar Rome, en zelfs een papegaai blijft niet eeuwig leven. Een samenloop van omstandigheden, ja - maar ik vrees, dat je vader, niet tevreden over je zal zijn, mijn jongen. Ten eerste ken je P.J. Madden, die is heetge bakerd, hij trapt je er uit en doet de koop te niet. En ik zie jou thuis al uitleggen, dat je de zaak niet afge- gehandeld hebt, omdat de papegaai dood gegaan was. Beste jongen, ik hoop, dat je vader een zachtmoedige ziek heeft, anders ontslaat hij je.” Eden dacht na. ”En:die vermiste revolver?” Holley haalde de schouders op. ”Je kunt overal wat raars vinden, als je gaat zoeken. Die revolver was weg wat zou dat? Madden kan hem wel verkocht hebben, weggegeven, meegenomen naar zijn kamer.” Bob leunde achterover in zijn stoel. ”Ik geloof, dat je gelijk hebt. Ja, hoe meer ik er over denk, hier in het heldere daglicht, hoe dwazer ik me voel.” Door een zijraam zag hij een auto stoppen voor de kruidenierswinkel ernaast, en Charlie Chan er uit ko men. Hij ging naar het portaal. ”Ah Kim”, riep hij. De dikke Chineese speurder naderde en kwam zwij gend het kantoor binnen. ’’Charlie”, zei Bob, ”dit is een vriend van me, meneer Will Holley. Holley, mag ik je oH-no voorstellen. Detective Chane van de politie in Hono lulu.” Bij het noemen van zijn naam kneep Charlie zijn ogen bijna dicht. ’’Aangenaam”, zei hij koel. ”Het is alles in orde”, verzekerde Bob hem. ’’Meneer Holley is volkomen te vertrouwen. Ik heb hem alles verteld.” ”O,” zei het jongmens, uit de wolken gevallen. ”Ik ben maar een doortrekkende vreemdeling”, zei Bob. De verkoper maakte zich gereed voor een nieuwe aanval. ’’Juist. Een vreemdeling. Daarom begrijpt u het niet. U kunt u niet voorstellen, dat Los Angelos er eenmaal zo heeft uitgezien.” ”Dat doet het nog - voor sommigen”, opperde Bob zacht. Het: jongmens wierp hem een hatelijke blik toe, O, ik snap het”, zei hij. ”U komt uit San Francisco.” Hij wendde zich tot het meisje. „Dus hij is niet uw verloofde, dame? Nu hartelijk geluk gewenst.” Eden lachte. ”Het spijt me”, zei hij. „Mij ook”, antwoordde de verkoper. „Het spijt me voor u, als ik bedenk wat u doormaakt. Misschien breekt het licht nog eens door voor u, vergeet mij dan niét. Ik ben Zaterdags en Zondags hier, en we hebben een kantoor in Eldorado. De gelegenheid klopt aan uw deur, maar natuurlijk, als u uit San Francisco komt, geeft het niets. Het was me toch zeer aangenaam.” Zij lieten hem achter bij zijn fonteintje, een droeve fi guur maar vol hoop. ’’Arme kerel”, zei het meisje, terwijl ze gas gaf. ”De pionier heeft het moeilijk.” Gedurende enige ogenblikken spraken Eden niet. Ein delijk zei hij”Ik heb wel opmerkingsgave, niet?” ”Wat bedoelt u?” ’’Die ring. Nooit gezien. Verloofd zeker?” ”Dat lijkt er veel op, nietwaar?” ’’Vertel me niet, dat u met een fatterig film-acteur gaat trouwen.” ’’Daar moet u me te goed voor kennen.” ”O, zeker. Beschrijf de geluksvogel eens. Wat doet hij?’ ”Hij houdt van me”. ’’Natuurlijk.” Eden verviel weer tot stilzwijgen. ”U bent toch niet boos?” vroeg het meisje. ’Niet boos”, grijnsde hij, ’’maar vreselijk, vreselijk ge wond. Ik merk, dat u er liever niet over praat.” ”Nu ja, sommige voorvallen uit mijn leven houd ik liever voor mezelf. Na zo’n korte kennismaking.” ’’Zoals u wenst”, gaf Eden toe. De auto spoedde voort. Na een poosje zei Bob: ”Ik ken dit woestijnland nu al vier en twintig uur. En geloof me als ik u zeg, dat het een wreed land is.” Zij bestegen de weg tussen de twee stapels bruine rots blokken, die bergen voorstelden, en voor hen lag Eldo rado, rond het rode stationsgebouwtje genesteld. Het stadje leek klein, hulpeloos en verlaten. Toen zij voor ”De Woestijnrand” uitstapten, zei Eden: „Wanneer zal ik u weer zien?” ’’Misschien Donderdag.” ’’Onzin. Dan ben ik waarschijnlijk weg. Eerder.” ’’Morgen moet ik uw kant uit. Als u wilt, kom ik u halen.” ”Dat is vriendelijk van u, maar morgen is nog zo ver”, zei hij. ”Ik zal vanavond aan u denken, als u eet in ”de Oase”. Mijn groeten aan dat runderlapje, als u het ontmoet. Tot morgen dan - kan ik soms een wekker voor u kopen?” ”Ik zal me niet - veel verslapen”, lachte ze. ziens.” ”Tot ziens”, antwoordde Bob. ’’Dank u voor de rit. Hij stak de straat over naar het station, dat ook tele graafkantoor was. In het hokje bij de ambtenaar stond Will Holley, met een blad copypapier in zijn hand. A E ZaS’- /GT Pl kan niets zien, hierbinnen!” toch niet vrijwillig afgestaan heb- van de Kraak 1 ''17

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 6