waterontharders is van in Hard water hinderlijk en Broodtrommels schadelijk, onvoordelig AEG r LINDSAYW4TER Opmars Nederland begonnen is NIEUWE DESSINS CERA-IDEAL KASTPAPIER en morgen Benoemd f 4.50 FRA-VA-KO’s Paaspuzzel Collecte Vrijdag a.s. geeft Asaf uitvoering Films in Gouda Boekhandel „Veldwijk” Vandaag heitje karweitje Bijeenkomst NCVB nu dinsdag a.s. 1.95 per rol Zwem bad actie ^Kandidaatstelling A. Oosthoek zeker Jeugdverenigingen schenken doopvont Pastorie: 16.927 14 april 1966. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART Pagina 3 1 ONTHARDERS W. BIESTERFELD 4 Co (NEDERLAND) N.V. J VOOR DE HUISHOUDING 1 WARENHUIZEN Verlies De meest ideale AUTOMATISCHE TROMMEL WASCOMBINATIE is de TURNAMAT I - Huishouding Wast helemaal en 1 daar gaat het om automatisch. Nog even de was dro-1 gen in de aange- bouwde centrifuge: en klaar is 5 kg j wasgoed! Dit wonder van - schoonheid.de AEG’ Turnamat wordt u geadviseerd door Schade aan toestellen Meer comfort WADDINXVEEN REEUW IJK MOERKAPELLE ZEVENHUIZEN BIOSCOPEN TE GOUDA halen. straat 31, tel. 2520. schrift: Inlichtingen: Ballpoints: In niet minder dan dertien Eikenlaan, leplaan, W‘veen Telefoon 2401 b.g.g, 2184 Onze lage prijzen nopen tot kopen WADDINXVEEN Aan de Her vormde lagere Eben Haëzerschool aan de Jan Dorrekenskade zijn met ingang van 16 juni 1966 benoemd tot onderwijzeres de dames mej. M. W. Huigen en mej. M. S. J. Zwam- bom uit Apeldoorn. EXPOSITIES Tot en met 31 oktober: Beeldententoonstelling in het War- naarplantsoen te Waddinxveen. Maandag 18 april: Bijeenkomst jeugdclub Postzegelver zamelaars, lokaal J. W. Frisoweg, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 19 april: Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond, geref. veren.gebouw, aanvang 19.30 uur Bejaardenmiddag veren.geb. Burgem. Trooststraat, aanvang 14.30 uur Vr(jdag 22 april: Feestavond De Gouwe, veren.gebouw B. Trooststraat, aanvang 20.00 uur. Voordracht Aafje Fop (Culturele. Kring), geref. veren.geb., aanv. 20.30 u Zaterdag 23 april: Jaarfeest jeugdveren. Passe-partout, geref. veren.geb., aanvang 19.30 uur. Bijeenkomst Plattelandsvrouwen (le zing over Biesbos), geref. veren.geb., aanvang 20.00 uur. Dinsdag 26 april: Zangavond geref. kerkkoor, geref. veren.gebouw., aanvang 20.00 uur. Donderdag 28 april: Ouderavond lagere St. Paulus en St. Jozefschool, veren.gebouw B. Troost straat, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 30 april: Aubade oudere schooljeugd, school plein Oranjelaan, aan vang 9.00 uur. Aubade kleuters en lagere klassen l.o. Kon. Wilhelminaplein, 10.30 uur. Koninginnerit Gouwerijders, start Kleikade, 10.00 uur. Woensdag 11 mei: Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond, herv. wijkgebouw Esdoomlaan, aan vang 19.30 uur Ongekende voordelen met onthard water: Geld- en tijdbesparing Geen ongerief Helderder was Als regenwater zo zacht Waddinxveen en omgeving behoort tot de gebieden waar de bevolking in ernstige mate heeft te kampen met het probleem van ’hard’ leidingwater. In feite een veelal onvoldoende onderkend ongerief, dat bovendien nadelige invloed heeft op het huishoudbudget. Ketelsteen, verstopte warmwaterleidin- gen, onnodig hoog zeepverbruik, grotere slijtage van wasgoed, aanslag op kranen en sanitair, het zijn allemaal nadelen, die de afnemers van leiding water soms onbewust of anders berustend ondergaan. De waterleidingbedrij ven kennen het probleem maar al te goed. Alleen is het voor die bedrijven naast de zeer hoge kosten, verbonden aan de winning van leidingwater en het transport daarvan, om economische redenen niet mogelijk ook nog eens de hardheid van het water te bestrijden. Dit temeer, omdat de gezondheid van mens en dier door hard water in geen enkel opzicht nadelig wordt beïnvloed. Het is ons gebleken uit vele reacties dat de inzendtermijn voor de oplossingen van de beide paaspuzzels ondanks de regen van het afgelopen week einde ietwat kort is geweest. De afgelopen dagen zijn al veel oplossingen voor zowel het kruiswoordraadsel als de kin- derpuzzel in onze brievenbus gevallen, maar wij stellen de laatkomers by deze nog in de gelegenheid hun oplossing als nog in te sturen. De definitieve sluitingsdatum is nu vastge steld op maandagmorgen 10.00 uur uiterlijk. Oude kranten zijn geld waard. We bouwen er een zwembad mee. Zaterdag worden ze gehaald. De heer Lindhout zal ook enkele solopartijen ten gehore brengen, te weten het Preludium en de Fuga in C groot van Johann Sebastian Bach en een drietal Preludes van D. Zipoli. Ds. C. Molenaar zal de bijeenkomst met een korte toespraak openen. WADDINXVEEN De vol gende activiteiten ten bate van het bouwfonds voor het nieuwe zwembad staan op het programma: MOERKAPELLE De gezamen lijke jeugdverenigingen van de Ne derlands Hervormde kerk in Moer- kapelle hebben tijdens de paaszang- dienst die op tweede paasdag in het kerkgebouw werd gehouden een bij zonder fraai doopvont aangeboden aan de kerkvoogdij. Het doopvont is een ontwerp van wijlen de heer L. Dekker, in leven secretaris-pfenning- meester van de kerkvoogdij. Het ge schenk, dat door de kerkvoogdij in dankbaarheid werd aanvaard, har- moniëert goed met de kansel. Donderdag 14 april: Middenstands-show, veren.geb.-brug. Vrjjdag 15 april: Middenstands-show, veren.geb.-brug. Zaterdag 16 april: Middenstands-show, veren.geb.-brug. Woensdag 20 april: Contactavond Kunstkring Reeuwijk (cabaret Gerard Cox), Elfhoeven, aanvang 20.00 uur. Schouwburg Bioscoop: do. 20.15 uur: „Spaanse driften” (18 jaar). Za. 15.00, 19.00 en 21.15 uur, zo. 15.00, 17.00, 19.00 en 21.15 uur, ma., di. en wo. 14.30 en 20.15 uur: „Genghis Khan” (14 jaar). ballpoints bestellen voor 1.50 per stuk bij de initiatiefnemer Jac. Hogendoorn, A. v. Solm- Vele particulieren en bedrijven in dez eomgeving, die zich de talrijke nadelen van het harde water goed realiseren, zien naar een oplossing van dit probleem echter reikhalsend uit. Die oplossing is er echter ai. De Amerikaanse industrie heeft langdu rige ervaring opgedaan met het con strueren van waterontharders voor huishoudelijk en industrieel gebruik en in de V.S. zijn die apparaten dan ook gemeengoed geworden. Nu zijn d ewaterontharders hun opmars ook in Nederland begonnen. Met het verdwijnen van de niet altijd schone regenton en de aanslui ting van steeds meer woningen op de waterleidingnetten ontstonden ook hier de problemen van het harde water. Er zijn eigenlijk maar enkele delen van het land, waar het uit de grond komende leidingwater niet hard is en vrijwel net zo zacht als regenwater kan worden genoemd. In het overgrote deel van ons land is ons water populair gezegd van hard tot zeer hard. Met name in de Rand stad Holland en vooral in deze om geving ka nworden gesproken van bijzonder hard water. De hardheid van het water ont staat, doordat bij het oppompen cal cium- en magnesiumzouten, die in sterke concentraties in de aardlagen aanwezig zijn, in eht water mee naar boven komen. Die zouten manifeste ren zich op vele manieren, zodra de kraan thuis wordt opengedraaid. Het begint al met het zeepverbruik. Zodra dit aan het water wordt toe gevoegd, gaat een groot deel van de zeep verbindingen aan met de eerder genoemde zouten, waardoor de zgn. kalkzeepverbindingen ontstaan. Deze zijn oplosbaar en verdwijnen met het water in de afvoer, waar die vetach tige substantie vaak nog verstoppin gen veroorzaakt. Dit alles betekent ook, dat 50 tot 70 procent van de aan het water toegevoegde zeep verloren gaat. De kalkzeepresten in hard water hebben ook een nadelige invloed op de was. Zelfs na veelvuldig spoelen blijven deze resten in het wasgoed achter en geven daardoor na het drogen een zekere stugheid aan het textiel, waardoor bovendien de slij tage wordt versneld. Dat onthard water bovendien een wittere was geeft weten alle huisvrouwen die voor de was bv. regenwater boven leidingwater verkiezen. Ook de vet tige, onsmakelijke randen in het bad, gootsteen e.d. behoren bij onthard water tot het verleden. «nilllGlUlilUlllWlllllllhiUMlS tot 16 april: Wandkleden en tekeningen van An- nemarie Schooneveldt, Boekhandel Veldwijk (te bezichtigen tijdens de winkeluren). Van 26 april tot 13 mei: Tekeningen en schilderijen van Jan Brand, bij Boekhandel Veldwijk (te bezichtigen tijdens de winkeluren). in heel Waddinxveen een oud- papieractie gehouden. Vracht- auto’s rijden rond om oude kranten huis aan huis op te g halen. MOERKAPELLE De onlangs in Moerkapelle gehouden collecte ten bate van de Reumatiekbestrijding heeft 64,21 opgeleverd. MOERKAPELLE De heer A. Oosthoek, die onder voorbehoud werd geplaatst op de kandidaten lijst voor de Vereniging voor Chris telijke Staatkundige Samenwerking in Moerkapelle, heeft dezer dagen te kennen gegeven met zijn plaatsing als derde op de lijst akkoord te gaan. De heer Oosthoek mag gelden als de vertegenwoordiger van de Moerka- pelse kiezers die bij Staten- of Ka merverkiezingen op de Christelijk Historische Unie stemmen. Bij de laatste verkiezingen behaalde die partij in Moerkapelle 105 stemmen. MOERKAPELLE De gerefor meerde zangvereniging „Asaf” zal op vrijdag 15 april aanstaande in het kerkgebouw aan het Kerkedjjkje een uitvoering geven (aanvang half acht). Aan deze uitvoering die on der leiding staat van dirigent A. Verhoef uit Zevenhuizen zal worden meegewerkt door de organist, de heer W. Lindhout. Donderdag 14 april: Uitvoering gymnastiekvereniging Tarzan, Dorpshuis, aanvang 19.30 uur Vrjjdag 15 april: Uitvoering geref. zangkoor ’Asaf’, in kerkgebouw Kerkedijkje, aanvang 19.30 uur Het opheffen van de woningnood alleen is niet voldoende om aan de behoefte aan leefruimte te voldoen. Er zijn ook groenstroken, parkeer ruimten, speelplaatsen, kerken, scholen en ook singels nodig om het wonen in Waddinxveen aan genaam te doen zijn. Deze foto van Sjaak Noteboom laat hoe in Groenswaard op het ogenblik hard wordt gewerkt aan het graven van singels voor de nieuwe wijk die reeds dit jaar zijn eerste bewoners zal kunnen verwelkomen. I Eikenlaan 20 - Alphen a/d Rijn - Tel. 01720-3045 '-'«■■■■■■■■■■■■«■■■««■■■■■■■a J Afwassen, auto wassen, bood schappen doen, fiets lakken, fiets schoonmaken, gras maaien, hout hakken, kachel schoon maken, kattebak verschonen, kelder of schuur schoonmaken, kolenhok schoonmaken, kleden kloppen, lampen repareren, ra men zemen, struiken en bomen opruimen, takken afzagen, tuinmeubels .verven, tuinschut ting verven, zilver poetsen, enzovoort. Het krijgsrumoer is niet van de lucht in de nieuwste versie van Atilla, Genghis Khan de prins der veroveraars. Genghis Khan (Omar Sharif) voert met succes een impo nerende strijd tegen de Mongolen- koning Jamuga (Stephen Boyd) die uiteindelijk ten nadele van beiden wordt beslecht want in de slotfase van de film komen beiden om in een tweestrijd die zal moeten uitmaken wie koning aller Mongolen wordt. Genghis wint maar wordt dodelijk gewond. De (lange) film draait in de Schouwburg Bioscoop de nor male speeltijd. Behalve de vele veldslagen zijn er ook rustpunten, bijvoorbeeld het verblijf aan het kleurrijke, weelderige Chinese hof, waar Genghis met de eer van een groot vorst wordt ontvangen als hij nog maar pas met zijn overwinnin gen is begonnen. De laatste grote veldslag vindt plaats tussen de troe pen van Genghis Khan en de Mon golen van Jamuga, die inmiddels ook de Perzische strijdkrachten aan zijn zijde heeft gekregen. Het hoeft geen nader betoog wie deze titanen krachtmeting wint. kleuren met de opdruk „Bouw mee aan het nieuwe zwembad van Waddinxveen” kunt u ZEVENHUIZEN De actie voor de bouw van de nieuwe pastorie van de Nederlands Hervormde gemeente in Zevenhuizen heeft tot op heden 16.927 opgeleverd. Woensdag 20 april: Ledenvergadering Volksonderwijs Zevenhuizen, café Hof van Holland, aanvang 19.45 uur Dinsdag 26 april: Raadsvergadering, gemeentehuis, aanvang 19.30 uur Donderdag 14 april: Jeugdavond WZC 'De Gouwe’, geref. veren.gebouw, aanvang 19.15 uur. Vrijdag 15 april: Overdracht nieuwe orgel Gerefor meerde kerk, aanvang 20.00 uur. Openbare jeugdbijeenkomst P.v.d.A., De Unie, Kerkweg, aanvang 20.00 uur Zaterdag 16 april: Viering 20-jarig bestaan RK-jeugd- beweging, veren.geb. B. Trooststraat. Oud-papieractie Zwembad. Huishoudelijk Voorlichting s-Centrum Kranenburg de fjruin GOUWE 1O1 bedrijf is bepalend voor het type ontharder, dat men kan aanschaf fen. De waterdruk op de kranen on dervindt praktisch geen nadelige in vloed door het tussenplaatsen van een ontharder, indien een apparaat van voldoende capaciteit wordt aangeschaft. De plaatsing van de apparaten geschiedt altijd in over leg met de waterleidingbedrijven. Passage, Waddinxveen Spaarvarkens: Bij de café’s, restaurants en enkele andere gelegenheden g zijn onlangs op initiatief van de heer Versloot jr. spaarvar- kens neergezet met het op- schrift: „Voor het nieuwe zwembad”. Voor al die genoemde en niet ge noemde problemen is de wateront- harder voor huishoudelijk gebruik de enige oplossing. Een niet al te om vangrijk apparaat, dat in vrijwel iedere woning kan worden geplaatst tussen de binnenkomende waterlei ding en de verdere vertakkingen in het huis. De ontharder is in feite een soort harsfilter, waarin de calcium- en magnesiumzouten aan het door stromende water worden onttrokken. Op een gegeven ogenblik is de filter verzadigd. Dan is er het zgn. regene ratieproces, waarbij met behulp van een pekeloplossing de filter wordt gereinigd. Het pekelwater met de aan de filter onttrokken zouten wordt via de riolering afgevoerd. Het klinkt wat gecompliceerd, maar de gebrui ker heeft met dat alles niets te ma ken. Het gehele regeneratieproces voltrekt zich automatisch op de juis te tijdstippen, bij voorkeur ’s nachts. Een vernuftige klok zorgt ervoor dat er niets mis kan gaan en dat de verbruiker verder op ieder moment van de dag onthard water ter be schikking heeft. Het enige waarvoor men zelf heeft te zorgen is het op peil houden van de voorraad pekelzout in het spe ciale reservoir, de automatische klok doet de rest. Een stukje fijn- mechaniek, zodanig geconstrueerd, dat vocht en zouten geen enkele na delige invloed op het instrument kunnen uitoefenen. Trouwens een van de thans op de Nederlandse markt verkrijgbare ontharders, waar van de naam gelijk is aan die New Yorks burgemeester Lindsay, is ge heel van fiberglas vervaardigd, waardoor corrosie is uitgesloten en een lange levensduur is gewaar borgd. Het waterverbruik in een gezin of miiiiiinMiiinniiiM Vandaag en morgen (14 en 15 april) bellen ze weer bij u aan, de kabouters, de gidsen, de welpen, padvindsters of verkenners van Waddinxveen en ze zullen u vragen om ,,’n Heitje voor 'n Kwarweitje”, dat er natuurlijk altjjd wel is. Anders dan vorige jaren zal aan elke bewoner yan de wijken waar wordt gepatrouilleerd een zegel worden uitgereikt die men naar be lieven op de deur kan plakken. Vroe ger was er nogal eens aanleiding tot klachten als de padvinders in hun ijver meerdere malen aan hetzelfde adres aanbelden. Het gaat er niet om dat de jongens en meisjes hun ’’heitje” zomaar krijgen; zij moeten het verdienen in de meest letterlijke zin van het woord. Dat houdt uiteraard niet in, dat men ze al te zwaar zal moeten laten verrichten. Men zal de op te dragen werkzaamheden natuurlijk wel aanpassen aan de leeftijd van het kind dat aanbelt. Op de lijst die hieronder volgt staan vast wel een aantal werkzaam heden die u kunt ’’uitbesteden”: Oud-papier: Zaterdagochtend 16 april wordt Sw» hnnl i Een van de grootste nadelen van hard water is echter wel de ketel steenafzetting. Bij het koken van water zet de kalk zich vast op bin nenwanden van ketels en vormt daar dan een dikke koek van ketelsteen. Een laagje van bv. drie millimeter ketelsteen betekent bij het koken al een energieverlies van zestien pro cent. Hard water betekent dus ook een hogere gas- of elektriciteitsreke ning. Die ketelsteenafzetting voltrekt zich echter ook in alle apparaten, waarin met warm water wordt ge werkt, zoals geysers, boilers, vaat- Onthardingsinstallaties zijn niet direct goedkoop in aanschaf, maar in de loop der jaren leveren ze hun rendement aan besparingen, meer comfort en minder slijtages, ten vol le op. Minder zeepverbruik, zachter en witter wasgoed, minder was- slijtage, geen ketelsteen vorming in ketels en leidingen, geen verstoppin gen, gasbesparing, schoner sanitair e.d. waren de voordelen die we al noemden. Maar de lijst is nog lan ger. Ramen afzemen is niet meer nodig. Ze drogen met zacht water zonder strepen en vlekken op. Het zelfde geldt bij het wassen van de auto. De afwas en speciaal ook glas werk droogt helder op zonder afdro gen, de vrijwel niet te verwijderen aanslag op kranen, douches e.d. is verleden tijd bij gebruik van ont hard water. Met dat water kan men ook eindelijk pas goed het haar wassen en beter behandelen dan ooit tevoren. Bovendien halveert het shampo-verbruik. Tenslotte ver oorzaakt gebruik van hard water ook huidirritatie. De kalkzeepresten op de huid, die daar door hard wa ter worden achtergelaten, bevorde ren de ontwikkeling van bacteriën. Afgezien daarvan is een douche of bad met onthard water een voor ve len ongekend genoegen. Waterontharders hebben in Ne derland toekomst. Bij particulieren artsen, tandartsen, kappers, in labo ratoria, horecabedrijven en alle an deren, die voor hun beroep of be drijf veel water gebruiken. Zij vin den in de waterontharder de oplos sing voor vele moeilijkheden, die aanvankelijk niet konden worden overwonnen. WADDINXVEEN De bijeenkomst van de afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Christen Vrouwen bond die oorspronkelijk gepland was op woensdag 20 april is ver schoven naar dinsdag 19 april aan staande. Dit is gebeurd op verzoek van de spreekster, mevr. H. L. van Stegeren-Keizer, die een lezing zal houden over het onderwerp ”Mes Ammins”. Plaats van bijeenkomst als gewoonlijk het gereformeerd ver enigingsgebouw aan de Stations straat. Bouwstenen: In de laatste week van april 1 houden de Waddinxveense scholieren een bouwstenen- actie. Meer nieuws daarover volgende week. «HUM wasmachines, wasmachines e.d. Ver stopte leidingen en defecten zijn daarvan het gevolg. Installateurs kunnen over deze moeilijkheden maar al te goed meepraten. Zoveel mogelijk schoonmaken of vernieu wen is enige oplossing, zolang men geen onthard water ter beschikking heeft. Zwemmen in behang: Nieuw is de actie van de fa. P. W. Kloet, die van 1 april tot en met 31 mei van iedere uit voor- 1 raad geleverde en contant be- taalde rol behang 10% zal af- staan voor het bouwfonds.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 3