240 gietbouw-flats voor m BS 1 Reijm ]\.V. bouwt (Nieuwe methode snelle woningproductie fe. 1 I Burgemeester: „Stap vooruit Waddinxveens industriële leven h- FRANS VAN CAMP jfe 11 1 Het comfortabele kostuum is voor U uitgevonden Chronische zieken maakten reisje Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen 'Mttiini Vakmanschap Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen Makelaarskantoor A. van Duin te Gouda 4458 VOOR ROODE KRUIS ±1 1 1 w KW’j RAIFFEISENBANK F21 WADDINXVEEN de spaarbank met volledige bankservice Grote investeringen Breed en ruim zien Principe Nieuwe fabriek Hogenelst iu gebruik 1 Hag i na 5 J J - -z.i cc MODE VOOR HEREN I Kleiweg 2-6 IffllIlllllIBffllH M |S A gy fe kwekers, kantoorbedienden, modinettes... MAKELAARS TAXATEURS Voor mannen die weten te genieten V O 1 rayïr icj I; i h- Sb hr. Medewerking Geschiedenis r vervolg op pag. 3 i Inzenden DONDERDAG 9 JUNI 1966 22e JAARGANG - Nr. 1090 t. j Gouda I (Ingezonden mededeling) Vredebest 28-30 Telefoon (01820) 3656 Agentschap: N.V. Westlandsche Hypotheekbank ES S1993 alle taxaties van onroerende goederen verzekeringen op elk gebied bemiddeling bij aan- en verkoop van alle onroerende goederen (woonhuizen, bedrijfspanden, bungalows, flats, etc.) beheer van onroerende goederen verstrekken van hypotheken, eventueel tot 90% taxatiewaarde Het tempo waarin deze gietbouwflat uit de grond is gestampt laat zich het best illustreren door de wetenschap dat eind maart van dit jaar voor het gevaarte dat u nu op de foto ziet de eerste bak beton werd gestort. Nu, ruim twee maanden later, is men aan de afbouw van veertig woningen begonnen. (foto: Sjaak Noteboom) WADDINXVEEN Vorige week woensdag hebben de Waddinxveen- se chronisch zieken weer het uit stapje gemaakt dat hen ieder jaar aangeboden door het comité Zonne bloem. De reis werd mede mogeljjk gemaakt door het Waddinxveense bedrijfsleven, dat het comité finan cieel steunde. (verschijnt elke donderdag) Abonnementen: 1.53 per betaling; postabonnementen Advertentietarief: 0.14 p<_. Tarieven bij contract en voor tekstau, op aanvraag. Ook zij sparen bij onze bank. Modern en veilig. Voor al hun hartewensen. Doe als de kwekers, kantoorbedienden, modinettes en vele anderen. Spaar bij onze bank. v Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Wad- aan- -Ss'. n I «Tg» van advertenties en berichten tot dinsdagmiddag 12 uur. Hoog torenen twee zware kranen uit boven de daken van de huizen. Voor wie de polder inkomt lijkt het alsof die kranen ’n kaartenhuis bouwen, zo ziet het ’geraamte’ van ’n gietbouw-flat eruit. Want dat is de reden waarom die enorme hijs werktuigen de Waddinxveense Vondelwjjk nu al maanden lang markeren: woningen produceren in gietbouw en dat alles in een adem benemend tempo. Het zijn echter geenszins kaartenhuizen die J. Reijm NV hier in Waddinx- veen schijnbaar moeiteloos met een regelmaat van ongeveer zes per week uit de grond stampt. De kranen vormen de vrijwel voornaamste attributen waar mee dit ongeveer vijftig jaar oude Waddinxveense bedrijf op een nieuwe eigentijdse manier de woningnood te lijf gaat. WADDINXVEEN Talloze belangstellenden waren vrijdagmiddag aanwe zig bij de opening door burgemeester C. A. van der Hooft van de nieuwe fa- brieksruimte van het dit jaar een halve eeuw oude meubelmakersbedrijf J. A. Hogenelst aan de Kromme Esse in Waddinxveen. Het nieuwe gebouw betekent voor de firma Hogenelst een enorme vooruit gang. Het is licht en ruim en biedt veel meer mogelijkheden dan de oude, stoffige werkruimte waar het altijd moeilijk werken was. De nieuwe fabriek, die midden in een landelijk gebied ligt, biedt veel meer mogelijkheden in de vorm van machines, opslagruimten en verzending. Er zal nu bij Hogenelst sneller en efficiënter gewerkt kunnen worden. Fabuleuze bedragen heeft Rejjm moeten investeren om het nieuwe procédé in Waddinxveen met succes te kunnen toepassen. Veel steun heeft het bedrijf ondervonden van het architectenbureau L. Roggeveen dat bij het ontwerpen van de serie van 240 flats waarvoor Rejjm de op- - W (foto: Sjaak Noteboom) morgens om ongeveer kwart voor twaalf waren vertrokken vanaf het verenigingsgebouw aan de Stations straat in de richting Bodegraven, Woerden en Harmelen werd in Kas teel Haarzuilen e enverfrissing ge bruikt. Vandaar ging de reis naar Schiphol, waar de bezoekers werden rondgeleid en waar men ook de warme maaltijd gebruikte. Via Alphen aan de Rijn keerde het gezelschap ’s avonds om half negen in Waddinxveen terug. Na mens de patiënten bracht een der chauffeurs dank aan het comité voor de door haar elk jaar opnieuw genomen moeite. De oudste firmant, de heer W. Ho genelst (36) hield een korte openings toespraak waarin hjj de aanwezigen verwelkomde. Met name was hjj verheugd over de belangstelling van burgemeester Van der Hooft en diens echtgenote. Alvorens hij met een druk op een knop de machines van de nieuwe fabriek in werking stelde sprak de heer Van der Hooft er zijn vreugde over uit dat weer een Waddinxveens bedrijf zich een nieuwe ruimte ge creëerd had. „Ik ben blij voor u”, zei de burge meester, ’’omdat u nu weer zoveel nieuwe mogelijkheden hebt gekregen waardoor u uw mooie produkten op een nog betere basis zult kunnen blijven maken. En ik ben blij voor ons omdat niet deze nieuwe fabriek opnieuw een stap vooruit is gezet in het industriële leven van Waddinx veen.” De burgemeester vond dat Hoge nelst al de jaren door vanaf de op richting de smaak van het publiek vooruit was gebleven. Hij wees op de fraaie Zeeuwse, gebeeldhouwde meubelen, waarvan er enkele ston den opgesteld, en had bijzonder veel respect voor het vakmanschap van de gebroeders Hogenelst. „Als het erom gaat meer en betere werkgelegenheid te scheppen in onze gemeente dan kunt u steeds op de medewerking van bet gemeentebe stuur rekenen, zo zei de heer Van der Hooft, ’’Waddinxveen telt nu nog vele forensen, maar dat zijn meestal jongere mensen die later ook wel Daarna werden de drie firmanten, W. Hogenelst, P. J. A. Hogenelst (32) en Th. Hogenelst (28) door velen gefeliciteerd met hun nieuwe aan winst. Het verhaal dat we hieronder schrijven gaat over de gietbouw, een van de nieuwe systemen die pas onder minister Bogaers opgang is gaan maken. Het had ei genlijk al tien jaar eerder geschreven moeten kunnen worden. Dit voorjaar geven de kos tuums u méér plezier. U gaat u er anders in voelen. Com fortabeler. De vorm Is soepe ler. De stof Is lichter. De kleur Is boeiender. Alle Europese ontwerpers van mannenkleding hebben hun best gedaan u het zo gemakkelijk .mogelijk te maken. Kom die gemakke- lijke 1066 kostuums gauw zien, voor de allermooiste er uitzjjnl WADDINXVEEN De in Wad dinxveen gehouden inzameling ten bate van het Nedrlandsche Roode Kruis heeft een totaal bedrag van 4458,55 opgebracht. Vooral de huis-aan-huis, kollekte, die vorig jaar ruim 1800 opleverde, had het aanzienlijk hogere resultaat van 338,55. Het resterende bedrag van 1120 kwam van de plaatselijke be drijven. man die met een tasje stenen op de rug de wankele trappen op moest werd vervangen door een liftje en de houten steigers plaats maakten voor ijzeren. En toen kwam er bij hét ministerie dat over al deze zaken een wakend oog moet houden een andere man aan het roer. Hij vond dat andere systemen best eens geprobeerd konden worden en liet er ook enkele ont wikkelen. Onder zjjn bewind kwam bijvoorbeeld de prefab-woningproduktie tot ongekende hoogte. Dezelf de man, die in het begin om zjjn optimistische aanpak van de zaken niet seriues genomen werd, verklaarde onlangs dat de primaire woningnood rond 1970 als een verslagen vijand kan worden beschouwd. Niemand die toen lachte eens op een normale tijd thuis willen zijn en dus werk dichter bij huis gaan zoeken.” Die overwegingen hebben een rol gespeeld toen B. en W. het besluit namen de firma Hogenels vergun - ning te verlenen voor de bouw van een fabriek in een o verigens geheel agrarisch gebied. Een gemeentebe stuur moet af en toe eens ook de vrij heid hebben om buiten de gebruike lijke regels om te gaan in het belang van de gemeenschap, ”zo besloot de burgemeester zijn toespraak. Een zwager van de drie broers De heer C. Doedens aan het woord bij de opening van de fraaie nieuwe fabrieksruimte van de firma Hogenelst in de Kromme Esse. Rechts de familie Hogenelst. Eveneens rechts een produkt van Ho genelst: een fraaie gebeeldhouwde kast. (foto: Sjaak Noteboom) x C' ietbouw is een uit Frankrijk af- komstige bouwmethode, die een schril contrast vormt met de tradi tionele bouw. Wie de gietbouw een maal van dichtbij kent ontkomt er haast niet aan ietwat meewarig naar het gepeuter van de werkers in de traditionele bouw te kijken. De zaken worden bij gietbouw breed en ruim gezien. Van ’Holland op z’n smalst is hier geen sprake, men denkt en spreekt in grote bedragen en cijfers. Dat heeft natuurlijk voor- en na delen. In de gietbouw kan niet wor den ontkomen aan uniformiteit. Een bungalow in gietbouw bijvoorbeeld is een lachtertje. Het grootste voor deel, de snelheid, hebben we al ge- Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöperatieve Raiffeisenbank te Waddinxveen. dracht kreeg, voortdurend rekening heeft gehouden met de praktische uitvoerbaarheid. Dat Reijm opdracht kreeg in Waddinxveen te bouwen, in plaats van een van de negen andere aanne mers in Nederland die zich ook op de gietbouw hebben geworpen is natuurlijk niet toevallig. Het bedrijf wilde ’iets gaan doen’ in de gietbouw Het Waddinxveense gemeentebe stuur, dat als het om versnelling van het bouwtempo handelt, geen zee te hoog gaat, was dadelijk ent housiast en zorgde ervoor, dat er werk kwam in Waddinxveen. Op 22 maart van dit jaar werd de eerste bak gasbeton gestort en nu is de eer ste flat al aan afwerking toe. Een opdracht van 240 flats vormen uiteraard geen voldoende basis voor het doen van in de tonnen lopende investeringen. Opdrachten voor de bouw van nog 450 flats in gietbouw in andere gemeenten zijn in voorbe reiding, terwijl ook valt aan te ne men, dat Rejjm opdracht zal krijgen de realisatie van de achthonderd ge plande gietbouwflats in Groens- waard voor zijn rekening te nemen. 'is,.' T? enentwintig jaar lang duurt nu de strijd tegen het kwaad, dat we zo graag en zo vaak Volksvijand nummer één noemen: de woningnood. Van het begin af aan heeft men zich beklaagd over het feit dat onze bouwmethoden middeleeuws waren, dat er geen schot in zat en dat we op deze manier nooit uit de moeilijk heden zouden geraken. Maar zie, met het vervagen der grenzen verruimde zich ook de blik van de Neder landse aannemerswereld en men kwam in aanraking met andere, nieuwe systemen, die het bouwtempo aan zienlijk versnelden. Men wilde er in het begin nog niet eens erg aan. Het spreekwoord van de boer die niet eet wat hij niet kent deed ook hier opgeld en er bleven ge durende lange jaren bij de bouwers bezwaren bestaan tegen al dat buitenlandse geëxpirimenteer met nieuwe systemen. De goed-geargumenteerde tegenwerpselen tegen modernisering van de bouwmethode losten ech ter de woningnood niet op. Integendeel het gebrek aan woonruimten werd steeds nijpender. Men bleef tradio- neel (middeleeuws) bouwen, ofschoon hier en daar de i< fes ts? I 5 Weekblad voor Waddïnxw® r-- Dokter Blom en zuster Oosterom, die ook van de partij waren, hoefden slechts een keer in actie te komen en dan nog voor een bloedneus van een van de helpers. De reis verliep in een uitstekende stemming. Nadat de patiënten ’s Hogenelst, de heer C. Doedens, sprak een woord van felicitatie namens de familie. Hij vertelde dat de grote bloei van het in september 1916 door de heer J. A. Hogenelst opgerichte bedrijf na de oorlog was gekomen. Toen de oprichter van het bedrijf was overleden, besloot zijn weduwe mevrouw H. Hogenelst-de Wit, die vrijdagmiddag ook aanwezig was, het bedrijf voort te zetten totdat haar zoons zelf konden beslissen. ”Dat is achteraf een moedig, maar ook wijs besluit gebleken,’’aldus de heer Doedens, die de geschiedenis van het bedrijf in grote trekken re- leverede. Namens de familie bood hij een glas-in-lood-raampje aan. Het personeel, dat uiteraard ook bijzonder ingenomen was met de nieuwe fabriek, bood een aantal his torische foto’s aan gevat in een fraaie lijst. noemd, hebben we al genoemd. Er wordt in vergelijk tot de traditionele bouw 35% bespaard aan manuren. Bovendien zal van gehorigheid in deze flats met hun dikke betonnen wanden geen sprake kunnen zijn. De kwaliteit van de huizen üs zonder meer beter. Het principe van de gietbouw is dat de muren, vloeren en plafonds, in één woord de hoefdscheidings- wanden, bestaan uit gegoten beton met een ijzeren bewapening. De muren en vloeren z(jn massief en behoeven nadat de stalen bekistingen waartussen de beton is gegoten, geen nadere afwerking door stucadoors en/of behangers. In de muren zijn uitsparingen voor gas-, water- en elektriciteitsleidingen meegegoten, zodat later niet meer gehakt zal hoeven te worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 1