nu van Gemeente beschuldigd overeenkomst Gemeenschap betaalt dure noodoplossing dank zij Haags pessimisme Nu al uitbreidingsplannen nodig voor nieuwe u.l schending Waddinxveen legt ook kamperen aan banden IIIIF I Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen Individuele rekenmethode RAIFFEISENBANK FÖi WADDINXVEEN Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen Verbouwing nodig bij Rehobothschool MKL. Electriciteitslevering tot 1976 MAKELAARS TAXATEURS Makelaarskantoor A. van Duin te Gouda o vissers, timmerlieden, musici... Erg blfl Prettig schoolgaan Wél (duurdere) noodoplossing Te optimistisch ii- - •L, DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 22e JAARGANG - Nr. 1101 Hoewel Wad- kampeerverordening (Ingezonden mededeling’* Doorn Vredebest 28-30 Telefoon (01820) 3656 i Agentschap: N.V. Westlandsche Hypotheekbank alle taxaties van onroerende goederen verzekeringen op elk gebied Inzenden van advertenties dinsdagmiddag 12 uur. bemiddeling bij aan- en verkoop van alle onroerende goederen (woonhuizen, bedrijfspanden, bungalows, flats, etc.) beheer van onroerende goederen verstrekken van hypotheken, eventueel tot 90% taxatiewaarde wijs vormt straks de aanbouw van de nog benodigde lokalen. Het uitbreken van nieuwgemetsel- de muren wordt dan noodzakelijk en ieder die wel eens met verbouwing te maken heeft gehad weet welke problemen daarmee gepaard gaan. Voor de leerlingen betekent dan la waai, rommel, afleiding, ongemak, etc. Voor de gemeenschap: opnieuw hoge kosten. Een betreurenswaar- dige gang van zaken. (verschijnt elke donderdag) ring van ’zijn’ school van meet af aan intensief gevolgd. ”Ik heb bij zonder veel respect voor de mensen die het gebouwd hebben. Ze hebben er beslist met veel plezier in ge werkt. We zijn ook het gemeentebe stuur dankbaar voor alle medewer king die we tot nu toe hebben gekre gen. Geen moeite is teveel geweest.” Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2268. Weekblad voor Waddinxveen WADDINXVEEN Nieuwsgierig en niet zonder trots betraden gisteren de 145 leerlingen van de Professor Ph. A. Kohnstamm-ulo voor het eerst hun nieuwe eigen schoolgebouw. De lessen konden nog niet beginnen omdat het gebouw, ofschoon er de laatste maand hard aan is gewerkt, nog niet geheel gereed was. De leerlingen konden zich niettemin nuttig maken by de ver huizing van het meubilair van het houten noodgebouw aan de Maurits- laan naar hun nieuwe home. Een indruk hebben de jongens en meisjes en hun leerkracht zich vast kunnen vormen. De eerste reacties luiden gunstig. Alleen een deel van het voortdurend groeiend aantal leerlingen heeft men moeten onderbrengen in een duur noodgebouwtje dat de raad onlangs aanschafte. De nieuwe, fraaie school is veel te klein. WADDINXVEEN Het gemeentebestuur van Leiden is boos op dat van Waddinxveen. Het is allemaal begonnen om een in januari 1959 door Wad- dinxveen met de gemeente Leiden aangegane overeenkomst betreffende de levering van elektricitiet engros door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit te Leiden. Die overeenkomst loopt tot 1 januari 1976. ”Ik ben buitengewoon trots op dit gebouw,”zei de heer Egbers toen we hem deze week over zijn school spraken,” we zijner allemaal ver schrikkelijk blij mee. Ik hoop dat de hele bouw spoedig achter de rug zal zijn.” De heer Egbers heeft de realise- WADDINXVEEN Op de Reho- bothschool wil men een nieuwe re kenmethode invoeren, die de leer lingen gelegenheid geeft meer indi vidueel te werken. De nieuwe in houd houdt namelijk rekening met verschillen in aanleg, werkkracht, doorzettingsvermogen en tempo. B. W. stellen de raad voor naar aanleiding van een verzoek van het schoolbestuur het voor de invoering van de nieuwe rekenmethode beno digde krediet van 1229,54 te vote ren. Dit nu was een doorn in het oog der Leidse gemeentebestuurderen. Deze nieuwe regeling (goedgekeurd door Gedeputeerde Staten) is in strijd met de bepalingen van de over eenkomst, zo zei men. en berichten tot Het nieuwe ’’maatjasje” van de snelgroeiende Prof. Kohn- stamm-ulo is bepaald niet aangeschaft op de groei Nog voor de bestelling is uitgevoerd is de school te klein. Voorlo pig big ft het in en rond Wad- dinxveens nieuwe Ulo romme lig en vuil, maar dat doet niets af aan de architectonische schoonheid. (Foto Sjaak Note- boom). door Leiden, één door Waddinxveen en een neutrale arbiter zal de zaak nu tot op het bot moeten uitzoeken. De uitspraak van de commissie is bindend, zo verklaarde ons mr. J. C. Lelieveldt, voorlichtingsambtenaar op het Leidse gemeentesecretarie. mistische voorspellingen ten spijt - als kool. Het eerste jaar kregen 26 leerlin gen in de eerste klas les van de heer Egbers. In 1963 waren er al twee eerste klassen en een tweede klas met in totaal 65 leerlingen bij. Een jaar later moest aan 94 ’schoolgan gers’ het hoofd worden geboden. Er waren toen twee eerste, een tweede en een derde klas. Vorig jaar gaven vijf onderwij zers les aan 124 leerlingen en met succes; van de eerste examenklas slaagden zeventien van de negentien kandidaten! Dit jaar werkt 'de school waaraan geen behoefte be stond met zes leerkrachten en 145 leerlingen. Er zijn nu twee eerste en twee tweede klassen, een derde en een vierde klas. Toch zal ’t feest zijn op de Prof. Konhstammschool als volgende maand de school officieel in gebruik zal worden genomen. Daar is dan ook alle reden voor want prettig school gaan zal het in het nieuwe gebouw zeker zijn. Grote ramen zorgen voor een wijds uitzicht en veel licht in de ruime, licht-getinte lokalen. Bij een entree is een grote ’gemeen schapsruimte’ die zal worden benut als overblijflokaal voor de leerlingen uit Zevenhuizen (30), Moerkapelle (10) en Reeuwijk (8). De ’hal’ krijgt verder een bestemming als de plaats voor bijeenkomsten voor de gehele schoolgemeenschap en voor ouder avonden, etc. Aan ’t eind van de hal is ’n keu kentje en een boekenmagazijn. Even eens aan de hal grenzen het vaklo kaal, dat voorlopig nog niet gereed zal zijn, de lerarenkamer en de ka mer van het hoofd gescheiden door een vouwwand. De ketels voor de centrale ver warming bevinden zich wat verder naar voren. De capaciteit van de CV is berekend op de uitbreiding nog zal ondergaan.. Naast het trappen huis zijn op elk der verdiepingen toiletten voor de leerlingen. Voor de school ligt een groot plein. Het aannemingsbedrijf J. de Joo- de uit Moordrecht heeft de school in recordtempo gebouwd. Pas tien maanden geleden werd de eerste paal geslagen en men is nu reeds aan de afwerking toe. Ofschoon nog overal de werklieden rondlo pen is er vooral de laatste tijd bij zonder hard gewerkt, omdat men het gebouw nog voor de aanvang van het nieuwe cursusjaar gereed wilde hebben. Een voorstel aan de Leidse ge meenteraad het ’geschil’ in handen van een drietal scheidsmannen te leggen werd in de vergaderin gvan die raad van maandagmiddag jl. zonder slag of stoot aanvaard. Deze scheidsmannen, één aan te wijzen Zij hebben zich tegen allerlei risi co's verzekerd. Onze bank advi seerde hen daarbij. Elke dag kan er immers Iets gebeuren, dat niet te voorzien isl Doe als de vissers, timmerlieden, musici en vele an deren. Verzeker u van een des kundig verzekeringsadvies van onze bank. de spaarbank met volledige bankservice Oranjelaan 42 Koningin Wilhelminaplein 2 Telefoon 2046 voor beiden Het hoofd van de Kohnstamm-ulo is niet zonder reden blij. Hij begon vier jaar geleden in het gymnastiek lokaal van de Theo Thjjssenschool, kort daarna verhuisde de school naar de Koningin Wilhelminaplein en tot vorig jaar zat men in de Mau- ritslaan, die ook nu nog even in ge bruik blijft omdat het vaklokaal in de nieuwe school, een ontwerp van het technisch bureau P. D. Stuur man, pas later klaar zal zijn. Aan al die verhuizingen is nu een eind gekomen. Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. WADDINXVEEN Hoewel Wad- die ertoe hebben geleid een afzon- dinxveen geen gemeente is, waar tot derlijke kampeerverordening ter vaststelling aan te bieden, zijn dat de gehele materie van het kamperen een hoofdstuk op zichzelf vormt en op het ogenblik in beweging is. Indien de raad de kampeerveror dening aanneemt, komt het erop neer dat in Waddinxveen dezelfde voorschriften voor het kamperen gaan gelden, zoals deze al lang van toepassing zijn in gemeenten, waar men geregeld met kampeerders heeft te maken. In ieder geval kan het College eisen stellen aan de ou tillage van terreinen, die voor het kamperen worden geëxploiteerd. Op 1, januari van dit jaar werd echter het streekenergiebedrijf Gouda en Omstreken, waarvan ook Waddinxveen deel uitmaakt, ge vormd. Wat de energievoorziening betreft was Waddinxveen daarmee zijn zelfstandigheid verloren, maar contract met Leiden was bindend.Bij de oprichting van het streekbedrijf werd speciaal voor Waddinxveen ’n regeling getroffen zodat de levering van elektrische energie aan het Gouwe-dorp door Leiden kon blij ven. geschieden, echter via het streek bedrijf. Geen zorgen We vroegen ook de Waddinxveen- se wethouder van bedrijven, ir. J. P H. Venema, om commentaar. Deze zei: ”Ach, het is eigenlijk allemaal een storm in een glas water. We blijven gewoon elektriciteit betrek ken van Leiden, alleen is het Wad- dinxveense distributiebedrijf nu on dergebracht in het streekenergiebe drijf Gouda en Omstreken. De leve ring moet nu dus via Gouda lopen. Verder kan ik er weinig van zeggen want ik weet nauwelijks wat zich in de Leidse gemeenteraad heeft afge speeld. Ik maak me geen zorgen, want toen de raad besloot om toe te treden tot het streekbedrijf hebben GS dat besluit goedgekeurd, terwijl men op de hoogte wens van onze overeenkomst met Leiden. Dat is voor mij het bewijs dat alles wat ons betreft volkomen in orde is.” dusverre grote aantallen kampeer ders neerstreken menen B. W. toch te moeten overgaan tot het instellen van een kampeerverordening, nu blijkt dat er op een particulier ter rein in de gemeente geregeld wordt gekampeerd in tenten, caravans, e.d. Tot op heden was een bepaling in de Algemene Politieverordening vol doende voor de regeling van het kamperen in Waddinxveen. Het kwam er op neer, dat alleen kam peerders die niet in het bezit waren van een kampkaart of kampeerpas- poort, vergunning van B. en W. no dig hadden om te kamperen. ’’Geheel anders wordt dit echter,” zo schrijven B. W. de raad, „wan neer bepaalde gedeelten van de ge meente als recreatiegebied zijn of worden ontdekt en een trekpleister voor kampeerders gaan vormen.” In verband hiermede acht het College het uit een oogpunt van openbare orde, zedelijkheid en gezondheid noodzakelijk nadere regelen te stel len. Men acht het gewenst de door de Stichting Nederlandse Kampeer- raad in samenwerking met de ANWB ontworpen modelkampeerverorde- ning over te nemen, waardoor de be paling in de politieverordening kan vervallen. B. W. zeggen voorts, dat de reden. Omdat de overheid op het weinige geld voor scholenbouw zit als een kloek op haar eieren houdt men de scholenbouw nauw in het oog. Dat is verstandig, daar tornen we ook niet aan. Maar hoe die politiek valt te rijmen met het wél sanctioneren van dure noodoplossingen is voor de gewone man maar moeilijk te begrijpen. Want in plaats van de school die niet groter mocht worden gebouwd mag wél een noodgebouw worden aangeschaft voor 40.000. De raad moest daarvoor in spoedvergadering bijeen komen en de leden ontvangen hun presentiegeld a raison van 22,50 per lid. Het gemeentesecreta rie kreeg de administratieve nasleep te verwerken met de nodige daaraan verbonden kosten en dat het ge bouwtje zal moeten worden opge knapt ligt in de lijn der verwachting We spraken nog niet van de moei lijkheden die leerkrachten en leer lingen gaan ondervinden al zijn die weliswaar niet zo groot. Wel een enorme handicap voor het onder- Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöperatieve Raiffeisenbank te Waddinxveen. Abonnementen: 1.53 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 3.86 per half jaar. Advertentietarief: 0.14 per mm-regel. Tarieven bij contract en voor tekstadvertenties op aanvraag. Het eigen gebouw is er, ondanks veel moeilijkheden; maar de huis vestingsproblemen behoren nog lang niet tot het verleden. Het hoofd van de school, de heer H. J. Egbers, kan er van meepraten. Vier jaar geleden werd hij hoofd en enig onderwijzer op de eerste instelling voor open baar voortgezet onderwijs die ooit in Waddinxveen het licht aanschouwde Die school, zo was van hogerhand gedecreteerd, kan in zo’n kleine ge meente nooit levensvatbaarheid hebben. Er is geen behoefte aan en Gouda is zo dichtbij. Het gemeentebestuur en de raad waren een andere mening toegedaan Onder de bekwame leiding van de heer Egbers, met raad en daad ge steund door zijn echtgenote, groeide de Kohnstammschool - alle pessi- WADDINXVEEN Voor noodza kelijke verbouwingen en modernise ringen van de Rehobothschool aan de Jan Dorrekenskade is een bedrag nodig van 83.000. B. W. stellen de raad voor dit krediet ter beschik king te stellen. In 1962 werden ook verbouwingen uitgevoerd, maar door de inspecteur van het lager onderwijs werden toen tal van bezuinigingen toegepast, waardoor het verbouwingsplan van 79.000 werd teruggebracht tot 40.000. Volgens het bestuur van Vereni ging tot Stichting en Instandhouding van Ned. Herv. Scholen is het nu nodig de buitenlichtkozijnen te ver vangen. Door dan tevens de borstwe ring te verlagen kan een maximale lichtinval mogelijk worden. Tevens zullen de topgevels moeten worden gesloopt en het dak worden vervan gen, waardoor dan tegelijkertijd de lokaalhoogten aan de thans gelden de normen kunnen worden aange past. Verder is het nodig in de ach tergevel licht- en ventilatiestroken aan te brengen. De openbare ulo werd gesticht. Het gemeentebestuur was vol goede moed, ’Den Haag’ zag na veel aarze len tenslotte de noodzaak in. Toen moest de school ook onder dak worden gebracht. Het optimisme van de heer Egbers, die adviseerde een school van zes klassen en twee vaklokalen te bouwen was in Haag se ogen even grenzeloos als het op timisme waarmee men de school was gestart. En in die geest werd de vergunning verleend. Er mochten vier leslokalen en één vaklokaal worden gebouwd, dat zou beslist vol doende zijn. Een gymnastieklokaal, beslist geen overbodige luxe in een tijd waarin lichamelijke inspanning meer en meer tot het verleden zijn gaan behoren, werd al meteen naar het rijk der fabelachtige luchtkaste len verwezen. De heer Egbers heeft toch gelijk gekregen. Thans zijn die drie niet- gebouwde lokalen hard nodig om ie dereen te kunnen herbergen. Ge meentebestuur, schoolleiding en bouwer wachten op een-urgentiever- klaring. Denk niet dat men er dan al is, want om te kunnen bouwen is bovendien een bouwvergunning no dig. En een urgentieverklaring en een bouwvergunning zijn twee geheel verschillende zaken. De vreemde omstandigheid dat een school reeds voordat zij is afge bouwd te klein van opzet is gebleken en dat zij niet mag worden uitge breid is eigenlijk lachwekkend, maar de droevige financiële conse quenties voor de gemeenschap bene men ons de lachlust. «S Bi Hl TM -jl ..jLjwr” -

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 1