m Onze m een mening verlicht op Besluit G.S. RAIFFEISENBANK Afremming groei pas later stadium Kroon stelt de gemeente Waddinxveen in gelijk Uniek muziekevenement WADDINXVEEN spaarbank en alle bankzaken nietig schoolplein maar geld moet rollen, jawel Groenswaardplan ]\iet langer onzekerheid over Voor beroep bedankt Intocht van Sint Nicolaas op 19 november Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen (verschijnt elke donderdag) Taptoe van vier muziekcorpsen Nuttig geschenk: Televisietoestel voor bejaarden Brandweerwedstrijd op 24 september I 'f J j Makelaarskantoor A. van Duin te Gouda MAKELAARS TAXATEURS Oranjelaan 42, Tel. (01828) 2046 Koningin Wilhelminaplein 2 Kantooruren: dagelijks van 9-12.30 uur en van 14-16 uur vrijdagavond van 19-21 uur 20.000 inwoners Rente verliezen Niet wonen in onderbouw beheer van onroerende goederen f "A Weekblad voor Waddinxveen Inzenden 22e JAARGANG - Nr. 1104 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 66-05 4 ik Vredefeest 28-30 Telefoon (01820) 3656. Agentschap: N.V. Westlandsche Hypotheekbank i WADDINXVEEN De Kroon heeft Waddinxveen in het gelijk gesteld wat betreft het uitbreidingsplan Groenswaard. Nadat de gemeenteraad op 14 no vember 1963 dit uitbreidingsplan had goedgekeurd bleken Gedputeerde Sta ten van Zuid-Holland er een andere mening op na te houden. Om een te snel le groei van de gemeente af te remmen gaf het hoge provinciale college slechts goedkeuring voor de uitvoering van het zuidelijk gedeelte van het uitbreidingsplan. Nadat een beroep bij G.S. geen resultaten had opgleverd ging de gemeenteraad in beroep bij de Kroon. In haar uitspraak heeft de Kroon de door Waddinxveen aangevoerde argumenten laten preveleren bo ven die van G.S. Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Voorts wordt opgemerkt, dat er een streekplan Rjjn en Gouwe in voor bereiding is, waarbij aan de gemeen te Waddinxveen tot 1980 een 'woon gebied is toegedacht van in totaal ruim tweehonderd hectaren. De be grenzing van dit woongebied, waarin ruimte voor ongeveer 20.000 inwo ners, is zodanig, dat een aanvaard bare afronding van de bebouwing Langs de gehele westzijde van het plan Groenswaard strekt zich reeds een lintbebouwing (Noordeinde, red) uit, waardoor de openheid van het landschap in dit gebied in feite reeds teniet wordt gedaan. Ook be treft de Kroon in haar overwegingen dat de gemeente Waddinxveen vrij wel alle in dit plan begrepen gronden al in eigendom heeft verworven. Een voor lange tijd onbebouwd laten van deze gronden zou voor de gemeente van advertenties en berichten tot dinsdagmiddag 12 uur. In haar overwegingen om Wad dinxveen alsnog toestemming te ge ven het uitbreidingsplan Groens waard als één geheel uit te voeren stelt de Kroon o.m., dat Waddinxveen dat thans ongeveer veertienduizend inwoners telt, sedert 1958 een sterke ontwikkeling te zien heeft gegeven, waarbij een belangrijk deel van de nieuw gebouwde woningen in ge bruik is genomen door gezinnen, waarvan het hoofd werkzaam is bui ten de gemeente. De Kroon deelt de mening van G.S., dat een ongeremde voortzetting van deze ontwikkeling uit een oogpunt van goede ruimtelij ke ordening niet kan worden aan vaard en dat het woongebied van Waddinxveen beperkt van omvang dient te blijven. In dit verband wordt er op gewezen, dat het grond gebied van de gemeente deel uit maakt van het open nog vrij gave agrarische gebied, dat wordt omslo ten door de steden Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Alphen a.d. Rijn en Gouda. De grote landschappelijke en, na verdere inrichting voor dit doel, recreatieve betekenis van dit middengebied maakt het noodzake lijk ontwikkelingen die met deze be tekenis strijdig zijn, zoveel mogelijk te voorkomen. WADDINXVEEN Gisteren in het Prot. Chr. Bejaardentehuis aan de Juliana van Stolberglaan een te levisietoestel geplaatst. Het apparaat dat een geschenk is van de gezamen lijke middenstand en overige Wad- dinxveense bedrijven, is bestemd voor de gemeenschappelijke ruimte in het bejaardentehuis. Het toestel zal pas officieel worden aangeboden tijdens de officiële ope ning van het bejaardentehuis, die waarschijnlijk midden november zal plaatsvinden. De initiatiefnemers meenden echter dat niet tot dan met de plaatsing moest worden gewacht. De jaarlijkse brandweerwedstrijd tussen tien corpsen uit de Goudse streek wordt dit jaar in Nieuwerkerk aan den IJssel gehouden op zaterdag 24 september. De wedstrijd, die om twee uur begint, vindt plaats op het terrein bij de kruising Batavierlaan- J. A. Beijerinkstraat. De supervisie over deze per traditie al bij voorbaat geslaagde ontmoeting berust bij de Velpse brandweercommandant H. P, Mooiman. De deelnemende corpsen komen uit Moerkapelle, Waddinxveen Zevenhuizen, Bodegraven, Boskoop, Capelle aan den IJssel, Gouda, Moor drecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, en Reeuwijk. Ten aanzien van de bebouwing in Groenswaard heeft de Kroon wel enige beperkingen gesteld. Met name verzet men zich tegen de bewoning door bejaarden of alleenstaanden van de zgn. onderbouw van wonin gen meergezinshuizen. Naar de me ning van de Kroon is het bewonen van dergelijke ruimten door ge noemde groepen onverenigbaar met de huidige inzichten met betrekking tot de volkshuisvesting en de bejaar denzorg. Evenmin kan worden aan vaard, dat in de onderbouw van flat woningen bedrijfjes worden geves tigd. Tenslotte beperkt de Kroon duide lijk de mogelijkheden voor B. W. om van de bebouwingsvoorschriften af te wijken teneinde te voorkomen dat in afwijking van het plan win kels, kleine bedrijven, garagebedrij ven of gebouwen voor bijzondere doeleinden ontstaan, die de opzet van het totale plan wezenlijk zouden kunnen aantasten. van Waddinxveen kan worden be reikt. Het uitbreidingsplan Groens waard valt geheel binnen de grenzen van het genoemde woongebied ter wijl er binnen die grenzen bovendien nog een reserve van ongeveer twin tig hectaren overblijft. In de over weging zegt de Kroon verder, dat in Waddinxveen sedert 1958 gemiddeld ongeveer tweehonderd woningen per jaar zijn gebouwd. Bij een ongeremde voortzetting van de bouwactiviteiten zal het bouwge- bied dat aan de gemeente Waddinx veen voor 1980 is toegedacht reeds omstreeks 1975 zijn volgebouwd, dus vijf jaren eerder. G.S. zijn er bij hun omstreden be sluit vanuit gegaan, dat een tempo- risering van de bouwactiviteiten in Waddinxveen noodzakelijk is, ten einde te voorkomen dat de grenzen van het woongebied worden over schreden. De Kroon acht dit uit gangspunt opzichzelf juist gelet op het bouwtempo in Waddinxveen, maar stelt daar tegenover, dat het plan Groenswaard moet worden be schouwd als een structurele eenheid waarin met name de ontworpen al gemene voorzieningen zijn afgestemd op het gehele gebied. In slechts een gedeelte van het plan zou worden verwezenlijkt, zou aan hot nuttig ef fect en de bruikbaarheid van de al gemene voorzieningen afbreuk wor den gedaan. Groots van opzet en bijzonder ge slaagd was de finale, waarin, alle driehonderd muzikanten tesamen voor een indrukwekkende muziek manifestatie zorgden. Na het meer ontspannen gedeelten als de Mars der Medici en de Marche de Ia Gen-, darmerie National Beige volgde het: plechtige gedeelte, waarbij de lïehten. gedoofd werden. Hoogtepunten: vormden II Silenzio en de Taptoe: Infanterie waarbij trompettist Wim> Koolmees van Concordia soleerde. Tenslotte speelden de muziekcorpsen’ het Wilhelmus dat door de aanwezi gen spontaan werd meegezongen. (foto Sjaak Noteboom)) dat wil nog niet zeggen dat al uw geld moet rollen. Want dan loopt u een goede kans, dat uw laatste dubbeltje sneller wegrolt dan u ge dacht had. Zolang u een gedeelte van uw geld op een spaarbankboekje heeft staan, kan dat niet gebeuren. Nog sterker, dan komt er geld naar u toerollen. In de vorm van rente. Die rente kan aantrekkelijk zijn. Daar kunnen wij u alles over vertellen. WADDINXVEEN Ds. Hf. van Amstel, Nederlands hervormd pre dikant in Nederlangbroek, heeft be dankt voor het kortelings op hem uitgebrachte beroep naar de derde predikantsplaats bij de hervormde gemeente in Waddinxveen. Eveneens heeft Ds. den Besten uit Huizen, voor een op hem uitgebracht beroep bedankt. WADDINXVEEN Sint Nicolaas zal dit jaar op zaterdag 19 november zijn intocht maken in Waddinxveen. Dit werd besloten tjjdens de dinsdag avond in De Unie gehouden verga dering van de gezamenlijke midden stand, waar het Sint Nicolaascomité haar plannen ter tafel bracht. Het is de bedoeling dat de Sint met zijn Zwarte Pieten per stoomboot zullen aankomen bij de Zuidkade,. ter hoogte van het fabrieksterrein; van Kempkes Meubelfabrieken. Er' wordt naar gestreefd de intocht zo wel voor jong als oud zo attractief mogelijk te maken. De dag voor de intocht van de' Sint start de Sint Nicolaaswinkelac- tie met de bekende zegels. Tijdens de tot Sint Nicolaas durende winkel we- ken zullen er weer tal van interes- santé prijzen worden toegekend ter- wijl er tevens een speelgoedactie is voor de jeugd. De baten van de winkelweken zul- - len door de middenstand de traditie getrouw weer worden bestemd voor de bejaardenrit 1967. bemiddeling bij aan- en verkoop wrnn alle onroerende goederen (woonhuizen,; bedrijfspanden, bungalows, flats, etc.) verstrekken van hypotheken, eventueel tot 90% taxatiewaarde alle taxaties van onroerende goederen verzekeringen op elk gebied Abonnementen: 1.53 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 3.86 per half jaar. Advertentietarief: 0.14 per mm-regel. Tarieven bij contract en voor tekstadvertenties op aanvraag. Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöperatieve Raiffeisenbank te Waddinxveen. bij te komen bekijken. Na een welkomstwoord door de heer A. C. v.d. Bosch die ook de nummers aankondigde speelde De Vriendschap een vrolijke openings- fanfare. De show werd voortgezet door het Waddinxveense Concordia met een viertal marsen en aria’s. Pittig was het optreden van de KVT Harmonie uit Moordrecht met een aantal vlotte composities van Cori, Tschuer, Franck en Walters. Veel succes boekten ook de ’trommelaars’ van de Harmonie Concordia uit Bos koop onder leiding van tamboer- maïtre J. Verkade. Daarna was het weer de beurt aan het Woerdense corps dat alle eer inlegde met een aantal moeilijke werken. belangrijke renteverliezen tot gevolg hebben. Naar de mening van De Kroon maken al deze omstandighe den tezamen het reeds bezwaarlijk om het door G.S. genomen besluit om goedkeuring aan het plan te ont houden, te handhaven. De Kroon is in haar beslissing nog gesterkt door de verwachting, dat het afrondingsproces in de uitbrei ding van Waddinxveen mogelijk reeds binnen enkele jaren zal wor den bevorderd door een wijziging in de omstandigheden. De vraag naar woningen in deze gemeente zal dan namelijk geleidelijk afnemen als ge volg van de bouwmogelijkheden die dan de gemeenten Gouda en Zoeter- meer zullen kunnen bieden. Ook daarom is de Kroon van oordeel, dat een vertraging van het Waddin- veense bouwtempo moet worden uit gesteld tot het tijdstip, waarop het uitbreidingsplan Groenswaard als geheel grotendeels is verwezenlijkt. In het door de Kroon genomen be sluit wordt verder geconstateerd dat by nader inzien ook G.S. van mening zyn, dat tegen het plan als één ge heel niet meer zodanig bezwaren be staan, dat goedkeuring aan een deel ervan moet worden onthouden. W/addinxveen heeft het pleit de- tt finitief gewonnen. Het uitbrei dingsplan Groenswaard zal kunnen worden uitgevoerd, zoals de raad dat op 14 november 1963 vaststelde. De gemeente heeft er hard voor moeten vechten om dit resultaat te bereiken. Eerst bij een onvermurwbaar college van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en daarna by het hoogst be roepscollege, de Kroon, dat welis waar begrip toonde voor het stand punt van G.S., maar dat anderzijds de Waddinxveense argumenten toch zwaarder woog. Toen G.S.- in 1964 alleen de goedkeuring gaven voor het zuide lijke deel van het uitbreidingsplan Groenswaard en de goedkeuring onthielden aan het noordelijke deel werd o.m. gesteld dat het in het tota le gebied geplande aantal van onge veer 1300 woningen de woningbe hoefte van de gemeente Waddinx veen in de eerste jaren aanzienlijk te boven zou gaan, uitgaande van de natuurlijke aanwas van Waddinx veen en de vestiging van economisch aan deze gemeente gebonden gezin nen. Waddinxveen heeft echter steeds gesteld, dat de gemeente bouwrijpe gronden beschikbaar had om ook woningzoekenden uit de Haagse ag glomeratie en de omgeving van Gouda, waar op dat moment nog niet voldoende bouwrijpe gronden beschikbaar waren, huisvesting te bieden. Hoe het ook zij, de beslissing van de Kroon is voor Waddinxveen van uitermate grote betekenis. Indien de Kroon namelijk G.S. in het gelijk had gesteld, zou dit een ernstige streep door de rekening hebben be tekent van diverse plannen. Het zou dan de vraag zijn geweest of bepaal de algemene voorzieningen, die mede door het uitbreidingsplan Groenswaard kunnen worden ge troffen, dan nog gerealiseerd zouden zijn. Met name de kerken-, scholen en winkelbouw bestemd voor dit ge hele gebied, alsmede voor een deel voor Vondel- en Oranjewijk, zou dan in een moeilijke positie zijn ge raakt. Op de gemeente zou het niet uit voeren van Groenswaard Noord een zware financiële last hebben gelegd omdat bij de exploitatie-opzet van het gebied rekening is gehouden met het plan als één geheel. Bovendien zouden dan jarenlang reeds in het bezit van de gemeente zijnde gron den een zware, niet rendabele rente last zijn geworden. De uitspraak van de Kroon is Waddinxveen een felicitatie waard. De normale en gezonde ontwikkeling van de gemeente naar een inwoner tal van ongeveer 20.000 mensen kan voortgaan. Dat betekent tevens dat het treffen van allerlei gemeen schapsvoorzieningen nu niet meer aan twijfels onderhevig is en dat in een nabije toekomst al die voorzie ningen, die in een gemeente van 20.000 a 25.000 zielen nodig zijn, ook zullen worden geresaliseerd. WADDINXVEEN Een vrolijk feest van klank, kleur en licht be leefde een grote schare belangstel lenden zaterdagavond op het school plein aan de Oranjelaan toen daar vier muziekcorpsen een concert ga ven die met alle recht van de wereld aanspraak kon maken op de naam taptoe. Het werd een wervelende show waarin muziek, uniformen en kunst licht tezamen voor een sprankelende manifestatie zorgden die in Wad dinxveen zijn weerga nog niet heeft gekend. Van de vier korpsen trad de drumband Concordia op als vervan ger voor de muziekvereniging Voor waarts die door ziekte van de diri gent was afgevallen. Het gehele eve nement verliep onder de eminente leiding van dirigent C. van Kleef uit Woerden vlot en ordelijk en bezorg de de menigte rondom het intieme schoolplein veel plezier. Het weer werkte ook mee; het was een fraaie nazomerse avond die de mensen in staat stelde het spektakel van dicht- I1

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 1