Je blijjt Hollander behoudt het aanzien öe Chinese Pd.peq&dJ Silhouet Zevenhuizen 4 voor Waddinxveen M a ppi e en <le automatische stuurman Weekblad Bepalend Waddinxvener bij Concertgeb-orkest WADDINXVEEN De heer G. L. de Knegt uit Waddinxveen (28) heeft een uitnodiging ontvangen voor be paalde gelegenheden deel uit te ma ken van het Concertgebouworkest in Amsterdam. De heer De Knegt be speelt een vrij zeldzaam voorkomend instrument, de S-bas, zodat hij alleen mee zal kunnen spelen als dit in strument voorkomt in de door het Concertgebouworkest uit te voeren composities. Het eerste concert heeft inmiddels plaatsgehad. 20 jaar geleden Eindelijk restauratie torenspits jaar groot succes Eerste paal voor streekziekenhuis KWF-collecte dit -- Pagina 2 i Moerkapelle - Vancouver 7 Hoofdstuk 15 Mr. 40 Vlag 1 „Kijk” Lang w WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART donderdag 22 september 1966 fraaie vormen Aan naar ons door Earl Derr Biggers vertaald door P. Oreille (wordt vervolgd) “Vl' bodem. Kinderen en fa milie waren voor de be groeting naar Schiphol de de De pittoresk landelijke silhouet van het kleine dorpje, waarin de toren een zo bepalende rol speelt, moet nu maar een half jaartje wijken want met het aloude denk beeld voor ogen dat zachte heel meesters nog steeds niet de besten zijn heeft men de hoog nodige restauratie maar meteen rigoreus aangepakt. Dat ’rigoreus’ slaat alléén op de torenspits, want de romp van de toren en ook het schip van de kerk behoeven in feit ook binnen de kortst mogelijke tijd restaura tie. In verband met de huidige fi nanciële positie van alle betrok ken instanties zijn die plannen echter op de lange baan gescho ven. En dus gelden de steigers die rond de gehele toren zijn opge trokken alleen de spits, die het allereerst voor verbetering in aanmerking komt. MOERKAPELLE De onlangs gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding heeft in Moerka pelle 383,42 opgebracht. Een groot succes voor het enveloppe-systeem, want deze inzameling heeft vijf maal zoveel opgebracht dan wan neer zij zou zijn gehouden met bus- sen. Dank voor het welslagen van de actie komt toe aan collectrices Teu- nie Klomp en Dickie Koole. en hetzelfde geldt in feite voor de gehele spits. Dat zijn tegenvallers die zich bij elke restauratie voor doen; zij hoeven dus geen zorgen te baren, Over een half jaar reikt het ranke spitsje, met ook aan de oostkant een verlichte wijzer plaat, weer in volle glorie ten he mel. Dat het dan een mooie vlag op een wrakke modderschuit zal zijn moet Zevenhuizen voorlopig maar op de koop toe nemen... 51 ’’Onderkruipsel!” siste Geldjes lijmer, ”ik zal je leren... DAAR!” En met deze woorden gaf hij Ah Sing een slag, dat de arme kok over boord tuimelde... Zonder verder om te zien sloop de schurk nu naar de stuurhut. Hier zat Kappie rustig op een stoel en keek aandachtig naar de bewegingen van de automatische stuurman. ”Een deksels knap stukje werk,” mompelde hij, ”ik...” Zijn over- peinzingen werden ruw onderbro ken toen een krachtige hand op zijn mond werd gelegd. Vóór Kappie zich van de schrik kon herstellen, had Geldjeslijmer hem stevig op zijn stoel gebonden en hem een prop in de mond geduwd. ’’Ziezo,” grijnsde de booswicht,” en nu zul je die knappe robot van je eens deksels raar zien doen!” Ondertussen beleefde ook Ah Sing benauwde ogenblikken. Hij Niets voor niets werkt Wouden berg aan de restauratie van de Sint-Janstoren in Gouda, aan de Martinitoren in Groningen, enz. De NV Woudenberg nam het werk aan voor 71.3Ö0 maar dat zal naar het zich thans laat aan zien bij lange na niet - voldoende zijn om er zonder verlies uit te springen. Het grootste deel van het door de minister geadviseerde oude materiaal kan zonder meer naar de vuilnisbelt. Het dakbeschot verkeert in zeer slechte conditie Vrijdag 27 september: Zondagmiddag geraakten dames S., die per rijwiel Brugweg passeerden, te water in de sloot langs den weg. Ge lukkig waren voldoende om standers in de buurt, om de dames met hun rijwielen uit het water te halen, wat nog met eenige moeite gepaard ging. Naar we vernemen heeft dit bad geen schadelijke ge volgen gehad. Allen, die met de chr. be ginselen sympathiseeren, wor den opgewekt, op Woensdag 2 October, de hoogst belangrijke vergadering bij te wonen, waar het onderwerp: Vermo- mogensaanwasdeling behan deld wordt. De spreker, die de aanhangige wet geheel bestu deerd heeft, hoopt U een beeld te geven, van het offer dat als belasting: zoowel op redelijke als onredelijke wijze) gevraagd wordt van U. Laat niemand deze avond verzuimen. Men zie de advertentie. begreep wel, dat hij de Kraak nooit zwemmend zou kunnen in halen en daarom vestigde hij zijn hoop op de Riffenbijter, die hem nog passeren moest. Langzaam kwam het schip naderbij.,.”Ikk moet Liffenbijtel belijken,” bor relde Ah Sing, ’’anders ikke vel- lolen!” De gemeente Zevenhuizen was tien jaar geleden al even rijk als Chan droeg een blad, hoog opgestapeld met schotels, naar binnen. Hij zette twee borden dampende soep op de tafel. ’’Verwaardig u, zich bij mij aan te sluiten”, stelde hij voor. ’’Eerste gang is opgediend met vriendelijke bij stand van blik-opener.” ”Een oud merk, nietwaar, Charlie?” lachte Bob, aan zittend. ”Ik wed, dat het lekker is. Je bent zo iets als een tovenaar in de keuken.” Zij begonnen te eten. ”Ik heb er over zitten denken”, ging de jongen voort, ”en nu weet ik waarom ik dit gevoel van onrust heb in de woestijn. Het komt, omdat ik me zo vreselijk klein voel. Kijk eens naar mij, en kijk eens het raam uit, en vertel me dan eens, hoe ik er aankom, als een persoonlijkheid door de wereld te willen stappen.” ’’Geen kwaad gevoel voor blanke, dit te ondervinden,” verzekerde Chan hem. ’’Chinees heeft het altijd. Chi nees weet, hij is nietige zandkorrel op stand van eeuwigheid. Met welk gevolg? Hij is kalm en rustig en nederig. Geen zenuwen, gelijk springende, wippende Kaukasiër. Leven voor hem niet zo veel kwelling.” ’’Zeker”, antwoordde Chan. Hij zette een schoteltje zalm uit het blik neer. ”In San Francisco ik steeds blanken aanschouwen, warm en opgewonden. Leven gelijk koorts, altijd erger wordend. Waarom? Waar eindigt het? Zelfde plaats als Chinezen leven, denk ik. Toen zij gegeten hadden, probeerde Bob te helpen met afruimen, maar hij werd beleefd afgewezen. Hij ging de radio aanzetten. De sterke stem van iemand met le ren tong vervulde de kamer. ”Nu, mensen, wij geven vanavond een ware traktatie; Norma Fitzgerald, van ”Op een Juni-avond”, dat nu in de Mason Schouwburg gegeven wordt, zal zingen - wat zul je zingen, Norma? - Norma zegt, dat u dat maar moet afwachten.” Bij het horen van Norma’s naam, riep Bob de speurder die vol verwachting binnen kwam en ging staan lui steren. ’’Hallo, mensen”, klonk de begroeting der zangeres. ”Ik ben blij, dat ik weer in Los Angelos ben.” ’’Hallo, Norma”, zei Bob, ’’laat je liederen maar eens waaien. Twee heren in de woestijn willen even met je praten. Vertel eens wat van Jerry Delaney.” Ze had hem zeker niet gehoord, want ze begon te zin gen met een heldere, mooie sopraanstem. Chan en de jongen luisterden zwijgend. ’’Tien!” riep Bob. Drommels - dat noem ik vader zijn!” ’’Heel trots”, zei Chan. ’’Ugaat weg van hier?” ’Ik ga een poosje naar de stad. Juffrouw Wendell heeft mij opgebeld - het schijnt, dat de bioscoopmensen er zijn. Zeg eens, ik heb zoeven bedacht - Madden heeft beloofd dat ze morgen hier mogen komen. Ik wed, dat de baas het helemaal vergeten heeft.’ ’’Zeer waarschijnlijk. Zeg het hem maar niet, hij zou toestemming kunnen weigeren. Ik heb onbegrensd ver langen film te zien in geboorteuur. Mocht ik naar huis gaan en die ondervinding vertellen aan mijn oudste dochter, die altijd verzonken is in film-tijdschriften, dan breekt verering van voorouders in overvloed uit in mijn huis.” Bob lachte. ’’Laten we dan maar hopen, dat je de kans krijgt. Ik ben vroeg terug.” Na enige minuten reed hij voort in de kleine wagen, onder de platina sterren. Hij dacht vluchtig aan Louie I Wong, nu begraven op het kale, kleine kerkhof achter I Eldorado, maar zijn gedachten gingen spoedig naar I vrolijker dingen .Met een levendig gevoel van verwach I ting besteeg hij de heuvels, en de gele lichten van de I woestijn wenkten hem toe. Toen hij de drempel I van het Holtel Woestijnrand overschreed, drong het tot hem door, dat dit geen gewone avond in Eldorado was. In verband met het ver keersongeval willen we wijzen op een handeling van de schooljeugd, wanneer zij pijl tjes wegblazen uit een hol pijpje. Dat dit niet vrij van gevaar is, ondervond deze week een motorrijder, die zulk een voorwerp in zijn oog kreeg en daardoor bijkans de macht over het stuur kwijtraakte. Ditmaal liep het nog zonder ongeval af, maar... Begeleid door het ritmisch geklop van het gereedschap zingen de wer kers in de toren van de Ned. hervormde kerk in Zevenhuizen letterlijk en figuurlijk het hoogste lied. En inwendig zingt heel Zevenhuizen mee, want eindelijk, eindelijk is het dan zover dat de strijdbijl daadwerkelijk is opgegraven tegen de tand des tijds die het fraaie, veertig meter hoge kerktorentje in de loop der eeuwen in zo ernstige mate heeft aangetast. nu, m.a.w. aan voorfinanciering van het project in afwachting van de rijkssubsidie was geen sprake. Vier jaar lang gebeurde er nu niets. Er werd nog een beetje ge dokterd aan de plannen en zo af en toe beklom men de treden van de stoffige toren om er dan hoofd schuddend en bedrukt weer uit te komen. In 1960 rakelde men de zaak weer op. B en W dienden een de finitief restauratie plan in. Wie nu gehoopt had op snelle afwik keling van zaken, was er naast. ’Slechts’ twee jaar later kwam Monumentenzorg, bezorgd als zij meer was over de centen dan over de monumenten, tot de con clusie dat het restaureren van de gehele toren wel een beetje duur zou komen. Het was wellicht beter zich te bepalen tot verbetering van en kel de spits, waarvan de leibe- dekking toen reeds bedenkelijke feilen vertoonde. Het opnieuw be pleisteren van de romp, zonder het beschadigen van de baksteen, werd opnieuw uitgesteld. Nog zouden er drie jaren ver strijken voordat opnieuw stappen werden gezet. In 1965 kwam er weer een begroting, nu alleen voor de spits. Alleen de restaura tie van dit kleine onderdeel van het geheel zou nu, negen jaar la ter, al een ton gaan vergen. De minister van de inmiddels in cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk gewijzigde portfeuille ging met dit plan akkoord, mits (alweer een voorbehoud) zoveel mogelijk gebruik zou worden ge maakt van oud materiaal dat bij de slopingswerkzaamheden nog te gebruiken zou blijken te zijn. Bij het naslaan van de boe ken van zijn ambtsvoorgangers kwam de nieuwe minister ech ter tot de minder vrolijke con clusie dat ondanks alle schone beloften geen gelden waren ge reserveerd om nu een toezeg ging te kunnen doen voor sub- didiëren van de restauratie. Of het gemeentebestuur dat ver zoek om overheidssteun in 1966 nog maar eens wilde herhalen... Ten einde raad en nog steeds in. hoopvolle afwachting van de be loofde bijdrage zei Zevenhuizen eind oktober vorig jaar bij mon de van de raad zelfbewust: ”Dan beginnen we zelf. We financieren de hele zaak zelf en sluiten een geldlening. Verder maken we de ze zaak aanhangig bij GS.” En zo geschiede. De werklieden zingen nu het hoogste lied. Het zijn goede werk lui. Ze zjjn in dienst van het NV. Aannemersbedrijf Woudenberg in Ameide, dat gespecialiseerd is in dit soort karweien. ”Je hebt dus geen enkel idee tegenover het mijne te stellen?” vroeg Holley. ’’Geen enig idee. Oprecht gesproken - ik ben volko men in duisternis.” Hij keek naar de brief in zijn hand. ”Of bijna”, voegde hij er aan toe. ”Wij zijn waakzaam en wachten. Mis schien grijp ik spoedig iets vast.” ’’Best”, zei Bob, ’’maar ik heb een gevoel, dat we hier op de ranch maar niet langer moeten wachten. Bedenk, ik heb hem beloofd, dat hij Draycott vandaag in Pasa dena zou ontmoeten. Hij zal gauw terug zijn. Maar dan?” ’’Ongelukkig toeval”, zei Chan schouderophalend. ’’Draycott en hij hebben verbinding gemist. Vele ma len geschied, als twee vrienden afspraak maken. Het kan weer gebeuren.” Bob zuchtte. ”Dat is zo. Maar ik hoop, dat P. J. in een goede bui is, als hij vanavond uit Pasadena komt.Er is kans, dat hij de revolver van Bill Hart weer gaat hanteren, en het lokt me niets aan, naast een bed te lig gen, zodat alleen mijn schoenen te zien komen. Ze zijn al sinds een week niet meer gepoetst.” Hoofdstuk VXI ”De Bioscoop in de Stad”. De zon ging onder achter verre sneeuwtoppen; de ”Wer en ghim van blanken”, merk Charlie op, toen ze geëindigd had. ”Zo dicht bij haar, en toch zo ver weg. Het schijnt mij goed, dat wij deze dam spoedig gaan bezoek.” ”Ja - maar hoe?” vroeg Bob. ”Dat komt in orde”, zei Chan en verdween. Bob trachtte te lezen. Een uur later werd hij gestoord door de telefoonschel, en een vrolijke stem beant woordde zijn ’’Hallo”. ”Nog steeds smachtend naar de stralende lichten?” ”Ja, zeker”, antwoordde hij. ”Nu, de bioscoop is in de stad. Kom maar gauw.” Hij ging haastig naar zijn kamer. Chan had vuur aan gelegd op de patio, en zat er voor; het warme licht flikkerde op zijn gevuld, onaandoenlijk gezicht. Toen Bob terug kwam met zijn hoed, ging hij even naast de speurder staan. ’’Krijg je nieuwe denkbeelden?” vroeg hij. ’’Over een raadsel?” Chan schudde het hoofd. ’’Neen. Op dit ogenblik ben ik ver weg van Madden’s ranch. Ik ben in Honolulu, waar nachten zacht en zoel zijn, niet gelijk kille woestijn duisternis. Moet erkennen, mijn hart is een weinig zwaar van verlangens naar huis. Ik zie vóór mij nederige woning, waar lantaarns gloeien en mijn tien kinderen zijn daar in kring ge schaard.” Aan de Bleulandweg in het Goudse Boerhaavekwartier zal mor gen, vrijdag 23 september, de eerste paal worden geslagen voor het door het Van Itersonziekenhuis in sa menwerking met het Diaconessen huis De Wjjk te bouwen ziekenhuis- complex. Omstreeks tien uur begint in de aula van de christelijke kweekschool De Driestar in het noordwestelijk uitbreidingsplan van Gouda een ont vangst. Dertien lange jaren zjjn voor bij gegaan sinds voor het eerst officieel over de restauratie van Zevenhuizens enige gebouw van historische betekenis werd ge praat. In 1953 en 1956 werden de eerste stappen op weg naar ee n verbetering van de precaire si tuatie van het gebouw onderno men. Al véél eerder was over de toestand van het gebouw ge klaagd. Een plan van de architecten Roggeveen uit Waddinxveen en Van Essen uit Voorburg tot res tauratie van de toren, die, zoals bekend, eigendom is van de ge meente, werd in 56 door de raad goedgekeurd. (Ook in de Argus ogen van Monumentenzorg bleek het plan te voldoen en dus ging er een verzoek om subsidie van het ministerie van - toen nog - O.K. en W. De kosten van restauratie van de gehele toren, romp en spits, werden in dat jaar geraamd op anderhalve ton. OKW beschik te nog in hetzelfde jaar gunstig op het subsidieverzoek, maar ’’betaalbaarstelling van het toe gekende bedrag zal pas na 1959 plaats hebben”. De restauratie van het kerk schip, waartoe van de zijde van de hervormde kerkvoogdij een poging was gewaagd, bleek al bij voorbaat een financieel onhaalba re kaart. En daarmee kon (en kan) de kerkvoogdij het dan voorlopig doen. De tand des tijds knaagt door... Schotse van een oud-molenma- is ker kruipt toch waar 't De niet gaan kan. Na drie maanden in het rijke Canada voel je toch weer dat je Hol lander blijft. De familie aan de grond moest een beetje langer wachten want we moesten wach een DC-7 voor ons. Om half tien Cana- deze tijd (half zes in Ne- Het slot van de reisin drukken uit Canada en van de vliegreis van het tuig echtpaar Eindhout uit etappe is aangevangen, nu al minder krachtig Moerkapelle volgt hier- Na een poosje vliegen te draaien en bevinden onder. Als het verhaal krijgen we een maaltijd we ons in glijvlucht. En begint is het vliegtuig met een slaatje, brood- dan komt de Hollandse Atlan- jes kaas, tomaat, kom- kust snel dichterbij. In- kommer, banaan, wijn eens de molens, eerst maaltijd. Om één doemt de westkust Groenland op aan einder. Drie vliegen we nu sneeuw- en ijsvelden. We kunnen nu pas goed begrijpen waarom er soms wekenlang moet worden gezocht naar een vermist vliegtuig. Om vier uur in de morgen landen we op het tegen de zee gelegen vliegveld woestijn werd purper gekleurd, en hier en daar ver scheen een ster. Het kwik van de thermometer op de patio begon meedogenloos snel te dalen, een scherpe wind striemde de verlaten vlakte, en de wereld werd eenzaam. ”Nu warm voedsel nodig”, merkte Chan op. ”Met uw ■toestemming zal ik talrijke blikjes openen. ”Ik vind alles goed - behalve arsenicum”, zei Bob. Chan vertrok naar de keuken. Holley was al lang weg, en Bob zat alleen bij het raam te kijken naar de zwijgende woestijn. Wat is er nog veel ruimte in Amerika, peinsde hij. Dachten ze daar weleens aan, die drommen mensen, die zich nu samen pakten in ondergrondse treinen, een tafeltje zochten in een druk restaurant, zich verdrongen bij de tram haltes, vermoeid en uitgeput eindelijk hun duiventillen, ■die zij hun huis noemden? In de woestijn was ruimte - ruimte om de borstkas uit te zetten. Maar ook e en ge voel van onrust, een nimmer aflatend besef, dat de mens in het grote plan der dingen van bespottelijk wei nig belang was. wacht en voor ande re noodgevallen. De toren stamt uit het begin van de zes tiende eeuw en is dus thans ongeveer 460 jaar oud. De romp van de toren werd in 1824 bepleis terd en is dus niet origineel. Men neemt alge meen aan dat om streeks 1500 aan de toren ook een kerk schip werd gebouwd Hoe dat er uit zag en wanneer en waarom het verdween is on bekend. Vast staat in ieder geval dit in 1636 in Na een pauze van een een booreiland met twee uurtje start het vlieg- torens. De motoren van 'j weer. De laatste het vliegtuig begonnen uit etappe is aangevangen, nu een poosje vliegen te draaien en Het gaat bij de restauratie van de spits van de kerkto ren van een leien dakje. Kortgeleden maakte Sjaak Note- boom deze plaat, thans zjjn de wer kers van de NV Wou denberg al weer veel verder met hun ar beid op hoog niveau. Deze toren der Ne derlands hervormde kerk is per traditie eigendom van de ge hele plaatselijke ge meenschap, die er in tijden van nood naar toe vluchtte. Hij diende voorts als uit kijk voor de brand nieuw schip gereed kwam. In 1699 werd dit gebouw verwoest door een grote brand Tijdens de onmiddel lijk daarop volgende eeuwwende werd het kerkgebouw gereali seerd dat nu nog als zodanig dienst doet. De restauratie van dit gebouw zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. Noch de kerkvoogdij noch de gemeente, provincie en rijks overheid, die tezamen zullen participeren, beschikken op dit moment over de middelen. begint is J juist boven de tische Oceaan. kommer, banaan, wijn eens de molens, Omstreeks half negen en koffie. Om half acht één, dan nog eens twee, begint het te scheme- (Canadese tijd) vliegen dan weer een. Het bloed ren, maar om twaalf we boven de weer volkomen dag en westkust. Schotland schijnt het zonnetje. kaal en rptsachtig. Even na ’middernacht’ - krijgen we een brood- uur van de uur lang over dalen landschappen. Langs de noordkust was veel be drijvigheid. Aan de, - - kleur op de grond kon- aerland ’s avonds) ston den we zien dat er veel de j we T°P Nederlandse landbouw wordt ge pleegd. v -F -TT v-tt x ,Nadat de ,nog enkele gekomen. Spoedig*zaten Keflavik in Ijsland. Het kleine eilandjes zijn ge- we in de atuo naar ons is moeilijk om als leek passeerd is alles water eigen Moerkapelle. de hoogte te bepalen, ik tot aan de Hollandse dacht dat het ongeveer kust. Het eiland dat we Onze vakantie van vijftig meter boven de toch zagen na een poos drie maanden was in al- zeespiegel ligt. bleék bij nader inzien le opzichten vervlogen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 2