van Vechten om te houden park mooi prijs reeg Lezers Vurig waterballet van tien korpsen uit de omgeving schrijven Waddinxveense ploeg krees: de eerste 250.000 De 'achttien plus één plantsoenendienst^ Waddinxveen i lKieiwegz7GoudateL32i2l (WONINGINRICHTING! Feest tennisclub (lieten papiermandjes plast, gevoerd f 2 95 Concordia deed t goed op de markt FRA VA-KO’s GOUDAK TIENDEWEG,2TEL3033 i Klok staat stil HOE? WAT? WAAROM?... CONTACTLENZEN --- ÜUUDA KLEIWEG 108, TEL. 6033 Brandweerwedstrijden Die uwer kerk za. zo. Geslaagd WARENHUIZEN Eikenlaan, leplaan, Wveen Telefoon 2401 b.g.g, 2184 2 111“ Kleine Trompetter in ftoord Brabant Chemische oorlog Plantsoenen op een koopje Wat kost nu de dienst plantsoe nen de gemeenschap? We praten met de heer A. M. Zwamborn, Winterslaap Mechanisatie en efficient^ donderdag 29 september 1966 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART WADDINXVEEN ZEVENHUIZEN Contactlensspecialist MOERKAPELLE DIVERSEN EXPOSITIES Behalve de vroege BIOSCOPEN IN GOUDA Vonk Mr. Wat heb jij? Wat bedoel je? Wel, je beweert altijd zonder bril geen barst te zien en nu steek je zomaar een zebrapad over. Klopt m'n jongen! Ik draag tegenwoordig contactlenzen! Ja, zo is het, dank zij contactlensspecialist Grit Die demonstreerde en vertelde mij over contactlenzen: vliesdunne kapjes die op het traanvocht drijven. Prettig aan te brengen en vlot af te nemen. Je voelt er niets van, maar zien In één woord fantastisch! Fra-Va-Ko’s lage prijzen nopen tot kopen Kracht ochtendoefe- Een blik op de Prinses Beatrix- laan, een van Waddinxveens vele groene plekjes. C. H. de Vries Noordeinde 34. Tot en met 31 oktober: Waddinxveen Beeldententoon stelling in het Warnaarplantsoen. Tot en met 2 oktober: Gouda Collectie Van Baaren, Catharina Gasthuis (te bezichtigen op werkdagen van 10.00 tot 17.00 en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur). Van 4 tot en met 22 oktober: Waddinxveen - Schilderijen en teke ningen van mej. Fraissinet (Den Haag), Boekhandel Veldwijk (te be zichtigen tijdens de winkeluren). Donderdag 29 september: Schaakcompetitie WSE, ger. ver.geb., aanvang 20.00 uur. Zaterdag 1 oktober: Feestavond tennisclub Waddinxveen Noordeinde 50, aanvang 20.00 uur. Maandag 3 oktober: Inschrijving voor EHBO-cursus, Kon. Julianaschool, aanvang 19.30 uur. Donderdag 6 oktober: Jaarvergadering oudercomité St.Jo zef- en St. Paulusschool, r.k.-ver.geb Trooststraat, aanvang 20.00 uur. Woensdag 5 oktober: Bejaardenmiddag, herv. wijkgebouw Esdoomlaan, aanvang 14.30 uur. Jeugappélavond m.m.v. Vox Jubi- lans, Sint Janskerk, Gouda, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 18 oktober: Opening Prof. Ph. A. Kohnstamm- ulo, J. W. Frisoweg, aanvang 16.00 uur. Maandag 3 oktober: Viering Leiden’s Ontzet Leiden, aan vang 9.00 uur. Woensdag 12 oktober: Bezinningssamenkomst Stichting In de Rechte Straat, kerkgebouw van Geref. Gemeente, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 1 oktober: Puzzelrit (IJssel- en Lekstreek) Sky- masters, start Hotel Vos. Emmy Verhey Immanuelkerk, (Culturele aanvang WADDINXVEEN Op de (van wege de markt) bijzonder drukke Ju liana van Stolberglaan heeft het fan farecorps Concordia vrijdagavond een vrolijk en pittig concert gegeven.Via de Kerkweg was de band onder luid tromgeroffel voorbij het bejaarden tehuis gemarcheerd en na een rond gang over de markt stilgehouden op het grasgazon. Majorettes, vaandel dragers en muzikanten zorgden voor een kleurrijk en sfeervol gebeuren dat veel bekijks had. Concordia le verde muzikaal weer een uitsteken de prestatie en de majorettes deden de rest. MOERKAPELLE De heer B. de Jong uit Moerkapelle is dezer dagen aan de Nederlandse economische ho geschool in Rotterdam geslaagd voor het propeadeutisch examen in de fa culteit van de economische weten schappen. GESPECIALISEERD IN STIJLMEUBELEN Dinsdag 4 oktober Opening expositie mej. Fraissinet, Boekhandel Veldwijk, aanvang 20.15 uur. Dinsdag 25 oktober: Concert Kring), 20.30 uur. De in deze rubriek gepubli ceerde brieven van lezers val len buiten verantwoordelijk heid van de redaktie. De re- daktie behoudt zich evenwel het recht voor brieven te e- korten. Brieven die buiten de normen van het algemeen fat soen vallen worden geweigerd. Hoewel de ondertekening in deze rubriek desgewenst met initialen kan geschieden, dient de redaktie op de hoogte te zijn met de volledige naam en het adres van de afzender. Anonieme brieven worden zonder meer terzijde gelegd. Schouwburg: do. en vr. 20.15 uur, za 15.00, 19.00 en 21.15 uur, zo. 15.00 en 17.00 uur: Ik, dr. Fu Manchu (14); zo 19.00 en 21.15 uur, ma., di. en wo. 14.30 en 20.15 uur: l’Amour (18). De deelnemende ploegen van Moer kapelle, Zevenhuizen en Oud Ver laat wisten zich achter elkaar op de zesde, zevende en achtste plaats te klasseren na Capelle a.d. IJssel, Gou da, Reeuwijk en Nieuwerkerk a.d. IJssel. De negende plaats was voor Boskoop en Moordrecht was de hek- kesluiter. Het was een wedstrijd vol actie en attractie. Het ging om het blussen van een brand in twee ’’belendende percelen”, waarbij uit een der boven huizen nog een invalide bewoner moest worden gered, terwijl in het andere huis de vlammen al likten aan vaten met olie. Dat het bluswa ter over een lengte van tachtig me ter moest worden aangevoerd en dat daarbij nog een sloot moest worden gepasseerd maakte het geheel alleen nog maar attractiever. ZEVENHUIZEN Het fanfare corps De Kleine Trompetter uit Ze venhuizen neemt op zaterdag 29 oktober deel aan een zaalconcours in Loon op Zand in Noord-brabant. De Kleine Trompetter, die uitkomt in de ere-afdeling, zal als verplicht werk spelen: Valerius’ Suite en als keuzewerk: Land of Ever Young. Het concours staat onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Harmonie- en Fanfare Gezelschappen. Woensdag 19 oktober: Bijeenkomst Ned. Chr. Vrouwen, Herv. Wijkgebouw, Esdoomlaan, aan vang 19.30 uur. van personeel is misschien wel nodig maar het is beslist niet het middel waarin we het allereerst on heil zoe ken.” Deze uitspraak draagt nogal wat consequenties. Voor 1967 wordt een vermeerdering verwacht van de op pervlakte plantsoen met tien pro cent. Theoretisch gesproken zouden er dus twee man bij moeten komen. Maar nee, de Waddinxveense plant soenendienst schaft zich liever een nieuwe machine aan, die het werk van één man in een mum van tijd kan doen en op den duur goedkoper is. De gemeente heeft zes nieuwe motormaaiers, een gemotoriseerde kantensteker, een maaimachine voor de schuine slootkanten, enzovoort. ”We hebben steeds de beschikking over het nieuwste materiaal wat er op ons gebied te koop is,” zegt de heer De Wild. Een vurig waterballet trok zaterdagmiddag in Nieuwerkerk a.d. IJssel grote belangstelling, toen daar tien brandweerkorpsen uit het midden van Zuid- Holland streden om de destjjds door oud-burgemeester Am. Boer van Zeven huizen ingestelde wisselbokaal. Het was deze keer de Waddinxveense ploeg, die alles op alles had gezet om na twaalf jaar weer eens een eerste plaats te kunnen bezetten. De oefeningen, die dit korps de laatste maanden ’s ochtends vroeg vóór de aanvang van de normale dagtaak heeft gehouden, wierpen za terdag hun vruchten af en met 191J punt kwamen de Waddinxveners als eerste uit de strijd. Bovendien gingen ook de eerste prijzen voor de best bevelvoe ring en de beste pompbediende naar Waddinxveen. ningen putte de Waddinxveense ploeg waarschijnlijk ook nog kracht uit de aanwezigheid van burgemees ter C. A. van der Hooft, brandweer commandant A. M. Zwamborn, als mede enkele ondercommandanten en collega’s. Het was voor de negen leden van de Waddinxveense vrijwillige brand weer wel hard werken om met één punt verschil van de tweehonderd te behalen punten, vóór de ploeg van Capelle te eindigen. De bevelvoerder Van de ploeg, de heer H. de Wilde verrichte zijn taak zo goed, dat hij daarmede de eerste prijs bestaande uit een medaille voor de beste bevel voering in de wacht sleepte en de heer R. den Haag bleek de beste pompbediende te zijn. De wedstrijd werd besloten met een koffiemaaltijd, waarbij de bur gemeester van Nieuwerkerk, de heer J. C. Vogelaar de prijzen uitreikte. Aanwezig was ook de heer Am. Boer oud-burgemeester van Zevenhuizen, die destijds het initiatief nam voor deze wedstrijden. Voor de organisa tie was verantwoordelijk de burge meester van Reeuwijk, jhr. mr. W. H D. Quarles van Ufford, terwijl de Velpse brandweercommandant H. P. Mooiman evenals vorige keren, de algemene leiding had. De uitslagen waren als volgt: Wad dinxveen 191J pt; Capelle a.d. IJssel 190J pt; Gouda 187J pt; Reeuwijk 186J pt; Nieuwerkerk a.d. IJssel 177 pt; Moerkapelle 176; Zevenhuizen 170 pt; Oud Verlaat 167J pt; Boskoop 165J pt en Moordrecht 165J pt. De Waddinxveense ploeg bestond uit de heren H. J. de Wilde, P. Baan, J. Broer, R. den Haag, M. Kersbergen A. van Nielen, E. Rijnbeek, D. van Vliet en H. van Vliet. De ploeg van het Zevenhuizense Oud-Verlaat mocht evenmin onte vreden zijn. De met de nieuwe spuit opererende ploeg nam voor het eerst aan deze wedstrijd deel en wist des ondanks de achtste plaats te bezet ten. Unieke fotopuzzel. Ja dat stond te lezen in de Raiffeisenkrant Wad dinxveen van 14 juli. Velen hebben hun dorp beter leren kennen door met deze foto-krant op pad te gaan. Onder punt 5 van de voorwaarden stond echter vermeld dat de uitslag zou worden gepubliceerd in het Weekblad voor Waddinxveen van 4 augustus, door uitstel misschien 11 augustus. Maar nu is het eind sep tember en we hebben nog steeds ver geefs moeten wachten of de oplos singen goed waren. Het was op zich zelf een leuke trip, maar de nasmaak wordt wrang. Donderdag 29 september: Voorlichtingsmiddag tomatenteelt, Stadsdoelen Verwersdijk, Delft, aan vang 14.00 uur. Dank zij de nieuwe vindingen kan de plantsoenendienst het werk nog aan. Maar de opzichter denkt niet alleen aan de hulpmiddelen. Het zijn per slot van rekening de mensen die het moeten doen. ”Ik heb een van de beste ploegen,” zegt de heer De Wild niet zonder trots, ’’stuk voor stuk mensen die weten -wat aanpakken is en hun geld waard zijn. Als ze een tijdlang hard aan ’t werk zijn ge weest dan mogen ze van mij rustig een sigaretje opsteken en even over de schop leunen. Dat gebeurt over al.” i Hark en schoffel worden langza merhand verdrongen door onkruid- giffen. De plantsoenendienst is voort durend in een chemische oorlog ge wikkeld met het voorwoekerende onkruid. ’Preventieve bestrijding’ noemt men dat en omdat het helpt en minder werk vraagt past men chemische middelen steeds meer toe. Reünie: do. en vr. 20.15 uur, za. 15.00, 19.00 en 21.00 uur, zo. 15.00 en 17.00 uur: De onweerstaanbare avonturier (14); zo. 19.00 en 21.00 uur, di en wo. 20.15 uur: Het mysterie van het zwarte museum (18). Herfst in Waddinxveen. De kille, mistige morgen kondigt weer een mooie bijna zomerse herfstdag aan. In de poortjes en paden weeft de spin z’n kleverig web. Langs de straten en op het al verkleurend gras vallen gele, dorre bladeren, blad na blad... voor- Van 13 tot 30 september: Waddinxveen - Schilderijen van Piet de Vries (Den Haag), Boekhan del Veldwijk (te bezichtigen tijdens de winkeluren). "p het al verkleurend gras vallen gele, dorre bladeren, blad na blad... bodes van weer een koude, rillerige winter. De natuur ondergaat haar gedaanteverwisseling willoos als altijd. De mens past zich moeizaam aan. Snifferig en kouwelijk houdt hij een lu cifer in de kachel. Het duurt een hele poos voordat een behaagelijke warmte de huiskame doortrekt. En hij ziet hoe buiten de natuur haar rouwkleed aantrekt, hoe zich de eeu wige kringloop volvoert. Daar buiten, in die kou staan mannen die ten nauwste betrokken zijn bij het wisselen der jaargetijden. Voor hen komt een nieuwe herfst niet onver wacht. Ze vechten er een beetje tegen, zoals ze eigenlijk ook altijd tegen de zomer en tegen de lente vechten. Een schimmige gedaante duikt op in de mist. Hij zit op een grasmaaima- chine en trekt z’n baantjes. Heen en terug en dan weer heen... Elke week weer komt die machine terug op datzelfde grasperk om al te overmoedige grassprieten - dat zijn er heel wat - de les te lezen. Als er iets in Waddinxveen wordt kort gehouden is dat wel het gras. Het zijn de mannen van onze plantsoenendienst, die deze strijd strijden. In het voorjaar en in de zomer woedt het gevecht het hevigst. Dan is het druk; viert de natuur hoogtij. Achttien mannen houden haar in Waddinxveen bin nen redelijke perken. In de herfst wordt dat anders. Aan Moeder Natuur is dan weinig eer meer te behalen. De eerste week bevalt onze mannen de - betrekkelijke - rust wel, maar daarna verlangen ze alweer naar het voorjaar... Donderdag 29 september: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen, Hotel Vos, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 4 oktober: Schooldag Bond van Christelijke scholen (Gouda en omstreken) kan tine chr. techn. school Nieuwe Vaart Gouda, aanvang 8.45 uur (v.m.). Dierendag. „Geef mij maar de open ruimte” De meesten in de ploeg zijn vak lieden. Het werk varieert. Gras- maaien noemden we al. De plantsoe nendienst verzorgt echter ook de herten, vogels en eenden in het War naarplantsoen, plant boompjes en bloemen, verzorgt de begraafplaats en de voetbalvelden, die echter door de clubs zélf worden gemaaid. De tweeduizend essen, wilgen, populie ren (fijnere boomsoorten doen het niet zo best in Waddinxveen) worden door de tuinlieden onderhouden. Gezien de vrij slechte bodemge steldheid en de nogal eens zorgwek kende waterhuishouding kunnen de mannen trots zijn op het resultaat. Ze hebben dankbaar werk en, zegt opzichter De Wild: ”Ze vechten er voor; ze hebben plezier in hun ar beid.” Dat plezier wordt gelukkig niet al te veel vergald door vernielzuchtige jongelui. Baldadige vernielingen doen zich weinig voor en over een al te veelvuldig gebruik van de grasgazons als voetbalveld heeft de dienst niet te klagen. Het vergroot uw wrange na smaak wellicht te weten dat uw in zending niet tot de goede oplossingen behoorde, die op 8 september werden bekend gemaakt. Zaterdag 8 oktober: Herfstconcours hsv. Waddinxveen (prijsuitreiking clubcompetitie). WADDINXVEEN De tennisver eniging houdt zaterdagavond een feestavond ter gelegenheid van de afsluiting van het onderling tennis toernooi en het zomerseizoen. In te genstelling tot eerdere plannen wordt deze avond niet gehouden in de manége Piasweg, maar bij de heer G. van Dort Kroon aan het Noordeinde. Het Blue Note Trio uit Gouda zal de muziek verzorgen. sinds zes jaar adjunct-directeur van openbare werken, als zodanig verantwoordelijk voor de uitgaven van de onder hem vallende afde lingen. ”Het gaat de laatste tijd bijzonder goed met de plantsoenendienst,” ver telt de heer Zwamborn,” We zijn er voortdurend op uit de kosten per vierkante meter plantsoen te druk ken. Wat ook dit jaar weer is gelukt Steeds meer mechanisatie en effi ciënter werken maken, dat de plant soenen een naar verhouding lage post op de begroting zijn geworden. Dit onderdeel loopt prima.” De plantsoenendienst kostte dit jaar 200.000 gulden. Daar staan al thans in materiële zin, geen baten tegenover. De grootste post wordt gevormd door de loonkosten, circa driekwart van de totale uitgaven. Geen wonder dat men het zoekt in steeds betere machines, die man kracht kunnen vervangen. Iedere inwoner heeft ongeveer zes tien vierkante meter plantsoen tezij- ner beschikking, hetgeen een over heidsuitgave per inwoner van ruim 13 per jaar betekent. Kostenbesparend zal in de toe komst ook werken het feit, dat er bij het ontwerpen der uitbreidingsplan nen zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de wensen der plant soenendienst. Er is een goede samen werking met de tuinarchitect, de heer C. van Empelen uit Heemstede. Door het goede contact van tevoren is het thans, in tegenstelling tot vroeger, ook gebruikelijk dat de meeste gazons en perken reeds klaar zijn voordat de huizen zijn bewoond Bewijzen daarvan zijn de Vondel- wijk en nu ook Groens waard. De plantsoenendienst gaat een rustiger tijd tegemoet. De mannen hebben die verdiend. Maar deze winter kunt u ze ook weer in onze parken, langs de singels en lanen aantreffen. Er is werk genoeg dat gedurende het koude jaargetij kan worden gedaan, dat de drukte werk zaamheden in het voorjaar kan ver lichten En als er sneeuw ligt op onze stra ten dan zijn zij er alweer voor dag en dauw uit, want sneeuwruimen is dan hun taak. Wie zou de plantsoe nendienst deze ’benijdenswaardige’ winterslaap willen misgunnen? ZEVENHUIZEN In verband met de restauratiewerkzaamheden aan de toren van de Nederlands her vormde kerk zal de openbare tijds aanwijzing op de toren tot nader be richt zijn uitgeschakeld. Ook de luid klokken zijn buiten werking. De plantsoenendienst hernieuwt - U óók gedurende de bijzonder drukke maanden - iedere week de kennismaking met elke vierkante meter gazon die Waddinxveen rijk is. Dat zijn er bijna honderdzeventig duizend. Onze achttien mannen on derhouden daarnaast ook nog bijna 72.000 vierkante meter zg. beplan ting en voorts is er de begraafplaats. Na de uitbreidingen in Groens waard 1 en 2 komt er nog eens ruim 100.000 vierkante meter park bij. Over daar na, het sportpark Sniepweg, het bos park, de begraafplaats Vondelwijk en Groenswaard 3 praten we nog maar niet. Hoe kunnen achttien mensen het allemaal bij houden zonder over- of haastwerk? We legden deze vraag voor aan de chef- plantsoenen, opzichter C. de Wilde (45), die zegt niet van bossen te houden, (’’Geef mij maar de open ruimte”.) ”Het is bij ons niet zozeer een kwestie van een tè grote hoeveelheid werk als je het tenminste uitsmeert over een heel jaar. Maar de plant soenendienst werkt nu eenmaal in pieken, die voor het merendeel in het voorjaar en in de zomer vallen. Dan komt alles tegelijk. Er moet ge snoeid en gespoten worden, het gras groeit veel sneller en bovendien zit ten we natuurlijk met de vakanties van de mensen. We proberen die zo veel mogelijk te verdelen. De oplos sing zoeken we - en daarvoor hebben we gelijkkig alle medewerking van gemeentebestuur en raad - in me chanisatie en efficiëncy. Uitbreiding Zaterdag 1 oktober: Receptie tgv. jubileum Zang en Vriendschap, Dorpshuis, aanvang 16.00 uur. Thalia: do. en vr. 19.30 uur, ma., di. en wo. 14.30 en 19.30 uur: De whisky-karavaan (14).

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 3