Onze omgeving mening in Idonia Fraissinet Zuigkracht op kopers uit de Hogere eisen aan bouw tuinbouwgebied 1 I Groot winkelbedrijf zal KW-plein drukker maken r Meningen bi] middenstanders zijn verdeeld Eerste Benoemd Boeing Boeing in Reeuwijk Ds. J. R. Cuperus in Hoevelaken K. de Vriesschool in nieuw gebouw Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen (verschijnt elke donderdag1 Dames op excursie UIT DE BLADEN Winkelcentrum J Makelaarskantoor A. van Duin te Gouda MAKELAARS TAXATEURS (Jiterlijk Trekpleister Prijsverhoudingen Weekblad voor Waddinxveen 22e JAARGANG - Nr. 1107 DONDERDAG 13 OKTOBER 1966. Vredebest 28-30 Telefoon (01820) 3656 Agentschap: N.V. Westlandsche Hypotheekbank 9 alle taxaties van onroerende goederen verzekeringen op elk gebied I telijke zijde is men de plaatselijke middenstand toen in zoverre tege moetgekomen, dat bij de verkoop werd bepaald, dat Albert Heijn pas met zijn supermarkt aan het Kon. Wilhelminaplein zou mogen begin nen, wanneer het tweede winkelcom plex aan dat plein zou zijn voltooid. Bovendien zou de winkeliers de tijd worden gegeven om hun positie te consolideren. inzake meningen van de diverse be trokkenen. WADDINXVEEN De heer J. J. G. Romijn uit Boskoop is onlangs be noemd tot lid van de ondernemings raad van de Autobusondememing Citosa NV. De heer Romijn volgt in die functie de heer S. W. N. van Hintum op. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Van de eveneens Haagse beeld houwer Dook van Zwan, ’n kunst- vriend van mevrouw Fraissinet zijn een zestal plastieken ten- toon gesteld. WADDINXVEEN Vandaag, don derdag 13 oktober, wordt tijdens een korte plechtigheid, dominee J. R. Cu- perus uit Waddinxveen (em. ds.) in geleid tot zijn dienstwerk als bijstand in het pastoraat aan de Nederlands hervormde gemeente in Hoevelaken. Dominee Cuperus, die zal worden in geleid door zijn zoon, Ds. D. J. Cu perus in Aalst, blijft wonen in Wad dinxveen. Nadat in maart 1965 het bestem mingsplan voor tuinbouwgebied I werd vastgesteld zijn nieuwe inzich ten ontstaan inzake de inrichting van De ontwikkeling van Waddinxveen maakte het logisch, dat vroeg of laat ook een grootwinkelbedrijf het oog op Waddinxveen zou laten vallen. Albert Heijn is nu de eerste, die de hegemonie van de plaatselijke be drijven, die tot dusver nog steeds kon worden gehandhaafd, gaat doorbre- breken. Van een deel van de plaatselijke middenstand is destijds nogal wat kritiek gekomen tegen het besluit van de gemeente om grond aan Al bert Heijn te verkopen. Van gemeen een deel op het winkelcentrum Kon. Wilhelminaplein zullen oriënteren. Tenslotte moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de vestiging van Albert Heijn ook van invloed zal zijn op de beperkte streekfunctie, die Waddinxveen al geruime tijd heeft. De verwachting is gewettigd, dat ook inwoners uit Zevenhuizen, Moer- kapelle en Reeuwjjk zich, mede door de AH-supermarkt, sterker op Wad dinxveen gaan oriënteren, met name vooral op vrjjdag, wanneer hier ook al tot ’s avonds negen uur markt wordt gehouden en alle winkels zijn geopend. Er zijn pessimisten geweest, die beweerden dat Albert Heijn in Wad dinxveen voor verschillende zaken het einde zou kunnen betekenen. Daar staat echter tegenover, dat er altijd nog heel wat winkeliers zijn, die juist graag in de buurt van een dergelijk grootwinkelbedrijf zitten. ”Zo iets trekt mensen” zeggen die middenstanders en het is in het ver leden wel bewezen dat er vooral voor behoorlijke speciaalzaken naast een groot winkelbedrijf alleszins een re den van bestaan is. Nu de vestiging van AH in Wad dinxveen actueel gaat worden heb ben wij ons nog eens geörienteerd Tegen de tijd dat Albert Heijn zijn winkel opent hebben de eigenaars van de nieuwe winkels aan het Kon. Wilhelminaplein tenminste ander half jaar de tijd gehad zich een eigen plaats te verwerven. Sinds het twee de nieuwe winkelcomplex daar vorig jaar oktober in gebruik kon worden genomen is het aantal inwoners in de Vondelwijk door het gereedkomen van nieuwe woningen nog verder uit gebreid. Wanneer AH open gaat zul len zich weer enkele honderden ge zinnen in de Vondelwijk hebben ge vestigd in de thans in aanbouw zijn de complexen flatwoninge. Boven die mag worden verwacht dat over ongeveer twee jaren, wanneer de spoorwegtunnel tussen Groenswaard en Oranjewijk zal zijn voltooid, ook de inwoners van deze wijk zich voor tussen Een laag langgerekt en laag ge bouw, dat is de nieuwe supermarkt die Albert Heijn binnenkort aan de westzijde van het Koningin Wilhel- minaplein zal gaan bouwen. ZEVENHUIZEN Een aantal dames van de afdeling Zevenhuizen van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen heeft vorige week een uit stapje gemaakt naar Amsterdam. De Zevenhuizense dames brachten de ochtenduren voor een groot deel door in het Rijksmuseum. ’s Middags maakten zij een rondvaart door Am sterdams grachten. Het winkelende publiek, zo bleek algemeen uit de reacties, staat zeer positief tegenover de komst van de supermarkt. Het wil echter aller minst zeggen dat alle huisvrouwen nu ineens naar Albert Heijn zullen trekken. De een verklaarde inder daad voortaan wel naar AH te zullen gaan, een ander zag in de komst van die supermarkt een verdere concur- rentieontwikkeling, die wat betreft de prijsverhoudingen in ieder geval gunstig voor de consument zal kun nen doorwerken, ongeacht of men bij de gevestigde winkels of AH zal ko pen. Gezien de artikelen die Albert Heijn gaat verkopen is in ieder geval duidelijk, dat dit grootwinkelbedrijf een directe concurrent gaat worden van een aantal winkeliers op het Kon Wilhelminaplein. Nu de komst van die concurrent in het verschiet ligt, hebben wij die betrokken winkeliers gevraagd, hoe zij er nu op dit ogen blik zelf tegenover staan. bemiddeling bij aan- en verkoop van alle onroerende goederen (woonhuizen, bedrijfspanden, bungalows, flats, etc.) beheer van onroerende goederen verstrekken van hypotheken, eventueel tot 90% taxatiewaarde De Kunstkring Reeuwijk opent het culturele seizoen op vrijdag 14 okto ber met de opvoering van het blij spel in drie bedrijven ’Boeing Boeing’ van Mare Camoletti door de Konink lijke Vereniging Litteris Sachum. Het blijspel werd enige weken geleden al met veel succes in Gouda op de planken gebracht. Niet-leden van de Kunstkring betalen een toegangs prijs van 4, houders van een jeugd- paspoort hebben toegang van 1,50. Plaats: verenigingsgebouw-brug, tijd: kwart over acht. WADDINXVEEN Van de minister van onderwijs en wetenschappen is een urgentieverklaring ontvangen voor de bouw van een permanente zesklassige lagere school in de Von delwijk in Waddinxveen. Deze ver klaring is bestemd voor de thans nog in een houten gebouw ondergebrach te openbare lagere Klaas de Vries school. Met deb ouw zal meteen wor den begonnen zodra de rijksgoedkeu- ring voor de bouw is verleend. WADDINXVEEN Het al eerder door de raad vastgestelde bestem mingsplan voor het tuinbouwgebied I zal een herziening ondergaan,waar door hogere eisen kunnen worden gesteld aan de bebouwing in dit ge bied. Tuinbouwgebied I omvat een stuk grond van 35 hectaren behoren de tot een 250 hectaren groot terrein Bredeweg, Piasweg, Zesde Tocht en de grens van Waddinxveen dat in zijn geheel is bestemd voor de vestiging van tuinbouwbedrijven. In het herzieningsplan, dat op het ogenblik op het raadhuis ter visie ligt alvorens het aan de raad ter vaststelling zal worden aangeboden wordt o.m. gezegd: „Er is in het plan gestreefd naar het totstandkomen van een kassengebied dat aantrekke lijker is dan dergelijke gebieden ge woonlijk zijn. Daartoe zijn de wo ningen en bedrijfsgebouwen op een enigszins losse en afwisselende wijze gesitueerd. Bovendien is aan de ont- sluitingsweg een variërend profiel en een licht gebogen beloop gegeven. Ter verkrijging van een goed resul taat is het echter noodzakelijk, dat de woningen en bedrijfsgebouwen aan redelijke architektonische eisen voldoen en dat aan de verzorging van de erven de nodige aandacht wordt besteed.” Om deze redenen wil de gemeente de bestemmingen in het tuinbouwgebied vrij gedetailleerd vastleggen. T? én van de vele, fijnbesnaarde werkjes van de Haagse schilderes Idonia Fraissinet, die tot 22 oktober bij Boekhandel I Veldwijk exposeert, ziet u hierbo- ven. De schilderijen en tekeningen die de kunstenares in Waddinx- I veen exposeert hebben een voor- name, rustgevende schoonheid en 1 een welhaast beklemmende een voud. Zoals ook bij veel vorige exposanten - zij het dan ieder op zijn of haar eigen wijze - zijn ook hier de kleuren het die veel in druk maken. WADDINXVEEN Albert Heijn maakt thans ernst met de plannen voor de bouw van een supermarkt aan het Koningin Wilhelminaplein. Verwacht kan worden, dat binnen niet al te lange tijd een aanvang kan worden ge maakt met de bouw van het winkelpand, waarvan hierbij een schetstekening is afgedrukt. De Waddinxveense AH-vestiging is ontworpen door de Rotter damse architect E. F. Groosman. De bouw zal worden uitgevoerd door Dura’s Aannemingsmaatschappij, eveneens te Rotterdam. De in- en uitgangen van de supermarkt, komen in de 39 meter lange gevel aan de zijde van het Kon. Wilhelminaplein. De totale verkoopoppervlakte zal ongeveer 525 vierkante meter gaan bedragen. Aan de noordzijden achter kant van de supermarkt is een behoorlijke parkeerruimte geprojecteerd. De komst van AH naar Waddinx veen, betekent een vrij belangrijke uitbreiding van het winkelareaal omdat in deze supermarkt in feite ’n groot aantal winkels zal worden ver enigd. Naast de kruidenierswaren zal ’’kruidenier in het groot AH” in Waddinxveen ook gaan verkopen groente, vlees en vleeswaren, gebak, brood, drogisterij-artikelen, tabaks artikelen, grammofoonplaten, nylon kousen, boeken, tijdschriften, schrijf behoeften, bloemzaden en -bollen alsmede delicatessen. Het is de bedoeling dat de super markt in het voorjaar 1967 in ge bruik zal worden genomen. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdagmiddag 12 uur. Abonnementen: 1.53 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 3.86 per half jaar. Advertentietarief: 0.14 per mm-regel. Tarieven bij contract en voor tekstadvertenties op aanvraag. Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöperatieve Raiffeisenbank te Waddinxveen. een tuinbouwgebied, waardoor thans hogere eisen aan het uiterlijk worden gesteld. Bij het in februari van dit jaar door de raad vastgestelde be- stemmingplan voor het naastgelegen tuinbouwgebied II zijn die hogere ei sen al vastgelegd, die de gemeente nu ook voor het gebied I willen door voeren. Het betrokken gebied is speciaal gereserveerd voor tuinders uit de ge meente Capelle aan den IJssel, die daar in verband met uitbreidings plannen hun terrein moeten verla ten. In totaal kunnen in tuinbouw gebied I 28 tuinders hun bedrijven vestigen. In het septembernummer van Ci- tosa-nieuws het maandblad voor het personeel van Citosa, lazen we: Een bepaalde kleine groep onzer be volking, de provo’s, geeft sinds enige tijd de politie handen vol werk. Zo ook weer op Prinsjesdag, toen een 25-tal provo’s op de Fluwelenburgwal nabij de Nieuwe Haven (Den Haag - red. Weekbl.) op één agent afliep. Een vier tal van hen besprong de agent en wierp hem onder het toedienen van slagenen schoppen op de grond. Op moment was de heer Middelkoop, controleur bij on ze onderneming, getuige van deze laffe aanval. Zonder zich een moment te be denken sprong hij, geholpen door een militair, op de belagers van de agent en wist deze, hoewel hij klappen opliep en zijn bril vernietigd werd, te ontzetten. Gelukkig was hierna spoedig politie aanwezig. De heer Middelkoop heeft door zijn optreden erger kunnen voor komen en daar zijn wij trots op. W/aar komt in de nabije toe- V» komst het grootste winkelcen trum van Waddinxveen? Deze vraag is weer actueel geworden nu geble ken is, dat Albert Hejjn ernst gaat maken met de bouw van de super markt op het Koningin Wilhelmina plein. Wie de ontwikkeling, vooral het laatste jaar nauwlettend heeft ge volgd, zal weinig moeite hebben met het beantwoorden van die vraag. Er is reeds nu al een belangrijke trek waarneembaar naar het winkelcen trum Koningin Wilhelminaplein, waartoe met name op vrijdagen, de markt niet weinig toe bij draagt. Daarnaast begint dit geografisch zo gunstig gelegen plein zich van zelf ook tot een werkelijk centrum te ontwikkelen. Bepaalde festiviteiten speelden zich er al af, de kermis kreeg er een standplaats, de oliebol len- en gebakkramen die Waddinx veen van tijd tot tijd bezoeken ble ken hier beter te staan dan waar ook enz. De komst van Albert Heijn zal de aantrekkingskracht van dit winkel centrum nog verder vergroten en over twee jaar zal de dan gereedge komen spoorwegtunnel tussen Groenswaard en de Oranjewijk de centrumfunctie van het plein nog maals in gunstige zin beïnvloeden. In dit licht bezien lijkt het heel waarschijnlijk, dat alle K.W. plein- winkeliers eerder voordeel dan na deel zullen ondervinden van de ves tiging van het groot winkelbedrijf. Vanzelfsprekend gunnen wij de daar gevestigde bedrijven deze veel gunstiger ontwikkeling van hun winkelplein dan was verwacht, van harte. Maar tegelijk denken we dan toch ook wel aan hun collega’s el ders in Waddinxveen. Vooral de centra, Kerkweg en Dorpsstraat zul len mogelijk een terugslag kunnen gaan ondervinden na de vestiging van AH. Want het is duidelijk, dat dit bedrijf, mede gezien de ervarin gen elders, een deel van de koop kracht naar het Koningin Wilhelmi naplein gaat halen. Deze ontwikkeling lijkt ons voor de elders gevestigde middenstanders van wie er velen zich de laatste jaren ook grote offers hebben getroost om hun bedrjjven steeds te moderniseren en aan te passen, een moeilijk ver teerbare zaak te worden. Er zijn fraaie Brugcentrumplannen maar het particulier initiatief zal die toch moeten realiseren. Het is lang zamerhand wel duidelijk geworden, dat het nieuwe Brugcentrum alleen maar een zaak kan worden van zeer kapitaalkrachtige en waarschijnlijk dus grote bedrijven. Op het ogenblik is de firma Verbakel in deze omge ving de enige werkelijke grote trek pleister, maar wil dit centrum in de toekomst nog aantrekkelijk blijven dan zal er toch binnen niet al te lan ge tijd meer moeten gebeuren. Voor de Kerkweg, die wat gunsti ger ligt ten opzichte van de markt, het Kon. Wilhelminaplein en de ver keersstroom, zal de geschetste ont wikkeling waarschijnlijk minder na delig zijn, hoewel toch ook hier de realisering van het tweede winkel complex niet te lang moet uitblijven om de aantrekkelijkheid te verhogen I De Dorpsstraat en omgeving zullen I sterk afhankelijk zijn van hetgeen I er verder in Groenswaard gaat ge- I beuren. I Maar ondertussen zet de ontwik- I keling Kon. Wilhelminaplein zich I .vo.ort- Het lijkt ons goed die ontwik- I keling wat nauwkeuriger te gaan I volgen om op grond daarvan alle andere winkelplannen nog eens aan een kritische beschouwing te onder werpen en na te gaan welke oplos singen er eventueel voor de andere centra kunnen worden gevonden. I Het is tenslotte de gemeente geweest 1 die er, weliswaar misschien onbe- wust, in zulk een belangrijke mate toe heeft bijgedragen dat het Kon. Wilhelminaplein zich zo gunstig kon en nog verder kan ontwikkelen. Dan is nu toch wel de tijd gekomen, dat de belangen van de andere midden- standsbedrijven op korte termijn de volle aandacht verdienen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 1