Bieten RAIFFEISEN-SPAARWEEK Slechte ^bietencampagne NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN O-ASNA 241/m 31 oktober 28 oktober ik spaar 1 o Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen (verschijnt elke donderdag) l Ik Ondanks nat seizoen - vroege start - loswal ’verwerkt’ slechts 16.000 ton P o - lage tonnage (36) per ha. - wellicht verliezen voor boeren VOOR KLEINE OF GROTE ZEKERHEID: RAIFFEISENBANK WADDINXVEEN X 1 f Schamel Makelaarskantoor A. van Duin te Gouda J j- MAKELAARS TAXATEURS 3L Wesdorp f, f Nü sparen betekent zekerheid straks. U weet zelf waarvoor u spaart. Voor u zelf of voor anderen. Voor de vervulling van een lang gekoesterde wens of voor een onverwachte grote uitgave. In ieder geval spaart u voor een kleine of grote zekerheid. In Parijs, in Tokio, Athene. New York, Teheran, in elke stad, in elk werelddeel, kortom overal in de hele wereld sparen mensen. Vooral nu op de dag van het sparen: de Wereldspaardag zeggen miljoenen mensen in vele talen: „ik spaar”. Ook in Nederland, in Uw stad of dorp wordt de dag van het sparen gevierd. Uw spaarbank zorgt voor attenties, die aan iedere inlegger worden uit gereikt. Ga ook naar binnen en zorg dat U zo’n geschenk bemachtigt. Vertrouw Uw geld toe aan een Bondsspaarbank, zij staat het gehele jaar voor U klaar met al haar kosteloze spaarbankdiensten. Traditiegetrouw zal op de Wereldspaardag, vrijdag 28 oktober, aan een ieder die een inleg doet, de bekende fraaie kalender worden uitgereikt. In de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk: k ■H Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 27 OKTOBER 1966. 22e JAARGANG - Nr. 1109 Vredebest 28-30 Telefoon (01820) 3656 Agentschap: N.V. Westlandsche Hypotheekbank R! ma f i Wereldspaardag --I" i^fWi iiiMtuw. IMJ IBIWJ—Inim» II MUI wn—1^Wg— alle taxaties van onroerende goederen verzekeringen op elk gebied (foto Sjaak Noteboom). Een van de 2200 vrachtwagens die dit jaar hun bietenvracht aan de Waddinxveense loswal in de wachtende schuit zullen storten... Midden Zuid Holland neemt met zijn 40.000 ton bieten maar een schamel plaatsje in op de ranglijst van bietencentra. Dit jaar zullen er naar verwachting in ons land 3.600.000 ton bieten worden geoogst. Het landelijk suikergehalte ligt echter 3% lager dan in onze streek (16%). Elke ton bieten zal dit jaar ongeveer 130 kg suiker opleveren, hetgeen een totale suikerpro- duktie van 470.000.000 kilo betekent. Dat is te weinig voor onze nationale behoefte, al valt de oogst - het slechte weer in aanmerking genomen - nog mee. In ons land is ongeveer 92.000 ha land met bieten beplant. De streek: 1000 ha suikerbieten. De gemiddelde nationale produktie per ha ligt 3 ton hoger dan in ons gebied, nl. 39 ton. Het normale gemiddelde is 44 ton. Wesdorp blijft optimistisch ten aan zien van dit jaar. ”Het is natuurlijk niet zo’n best jaar, maar er is nog een hoop tijd, dus het kan nog beter worden. Maar toch zullen en nu mis schien al boeren zijn die verlies lijden Redaktie: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. SR de spaarbank met volledige bankservice De heer Wesdorp zal het in zijn 35e campagne niet erg moeilijk krij gen. Van de veertigduizend ton bie ten die de streek dit jaar naar alle waarschijnlijkheid zal produceren verwerkt hij er voor de VCS zestien duizend. De rest gaat naar de CSM en Puttershoek. dat het suikergehalte op 16% ligt. En voor ’n goed suikergehalte heeft de VCS heel wat over. De Dinteloordse coöperatie heeft in dit gebied zo’n honderd boeren als leverancier van de belangrijkste grondstof voor de suikerfabricage in een van Europa’s grootste fabrieken. Gemiddeld bebouwen die boeren vier en een halve hectare bietenland. Met de VCS zijn in dit gebied ook actief de Centrale Suiker Maat schappij uit Oud-Beijerland en 'Put- terhoek’. Zij vervoeren hun bieten echter niet via de loswal maar spoor of per ’as’ (vrachtauto). met deze campagne.” Ontvanger Wesdorp - alle bieten boeren kennen ’em - herinnert zich nog goed het jaar 1952. ”Dat was een topjaar. We verwerkten hier toen ongeveer 22.000 ton, ’’vertelt hij. bemiddeling bij aan- en verkoop van alle onroerende goederen (woonhuizen, bedrijfspanden, bungalows, flats, etc.) beheer van onroerende goederen verstrekken van hypotheken, eventueel tot 90% taxatiewaarde koortsachtige drukte gezorgd op het platteland van Waddinxveen, Bos koop, Hazerswoude, Benthuizen, Zoe tenneer, Moerkapelle, Zevenhuizen, Bleiswijk en Bergschenhoek. De ma chines konden eind september al te voorschijn worden gehaald en dat is - gezien de natte en koude zomer - zeker niet laat. Vijftig zestig wagens lossen da gelijks hun vracht aan de loswal. Waarom precies aan de loswal? Wesdorp: ’’Hier is het mooiste nlaatsje voor de schepen. We hebben ’t ook nog wel eens in Boskoop ge probeerd, maar Waddinxveen bevalt tot nu toe goed. Vorig jaar gingen er ook nog vrachten naar Zevenbergen maar dat is nu ook afgelopen. TJietencampagne 1966. Vrachtwa- D gens rjjden af en aan langs de Waddinxveense loswal. Ze storten hun tonnenzware last in het gapende gat van een geduldige vrachtschuit die steeds dieper wegzinkt totdat de waterlijn al lang niet meer zichtbaar is. Dan besluit de schipper dat het welletjes is. In de druilerige regen van weer een trieste herfstdag gooit de maat de trossen los en langzaam puft de schuit met zjjn zoete lading de Gouwe af in de richting van de hefbrug. De vrachtwagen rijdt snel weer te rug naar een volgende klant die met een lading bieten staat te wachten. Zo gaat dat al een maand en zo zal het tot begin december blijven gaan. Vrachtrijder A. Verheul uit Hazers woude en zijn mensen zullen dit jaar zo’n 2200 keren op en neer moeten rijden naar die los wal. En elke keer verdwijnt er weer lading van 7500 kilo in de buik van een wachtend schip. De bietencampagne heeft dit jaar toch nog onverwacht vroeg voor een Abonnementen: 1.53 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 3.86 per half jaar. Advertentietarief: 0.14 per mm-regel. Tarieven bij contract en voor tekstadvertenties op T|. Wesdorp, 56, zit al 34 jaar ’in het vak’ en is Zeeuw van ge boorte. Hem hoef je over bieten niets wijs te maken. Aan de loswal neemt hij de bieten van de boeren over voor VCS. Wesdorp houdt het toezicht op het wegen van de ladingen op de weegbrug en is ook verantwoordelijk voor de berekening van de tarra (de aarde die aan de bieten is blijven kle ven). De tarra is van het jaar onge veer twintig procent, en dat is niet hoog voor machinaal gerooide bieten. Met de hand wordt vrijwel niet meer gerooid. Tarieven bij contract aanvraag. Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöperatieve Raiffeisenbank te Waddinxveen. Kanaalstraat 9. Bijkantoor van de Stichting Nutsspaarbank te Gouda, opgericht 1857, de oudste en grootste spaarinstelling van Gouda en omstreken. Rente 3’/4 °/o - 4 °/o - 4Vz °/o. Reisdeviezen en reisverzekeringen. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdagmiddag 12 uur. Maar denk niet dat de landbou wers vergenoegd in hun handen hebben gewreven. De oogst is scha mel dit jaar, 36 ton suikerbieten pro duceert elke hectare gemiddeld. De normale opbrengst, 45 ton, maar er zijn ook jaren van 54 ton per hectare geweest. Het is een slecht jaar voor-de boeren, die het maar een schrale troost vinden dat de prijs per ton vrij redelijk is. De Verenigde Coö peratieve Suikerfbrieken betaalt 64 p. ton, wat neerkomt op 2300 per hectare. De mooie prijs hebben de boeren te danken aan het feit Iedere spaarder, die in deze week een storting verricht, ontvangt een AARDIGE VERRASSING. Oranjelaan 42 Koningin Wilhelminaplein 2 Telefoon 2046 voor beiden Kasuren: dagelijks van 9-12.30 uur en van 2-4 uur; vrijdagsavonds 7-9 uur. .4

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 1