VAN BEYNUM N.V en Garantiekredietregelingen voor midden- en kleinbedrijf Voor goede ondernemers vele mogelijkheden i i HUISHOUDSTER Streekromans FOTO SJAAK NOTEBOOM Een fraai portret als SINT NICOLAAS GESCHENK HEROPENING ’t Rookcentr. D. Sonneveld - accurate typiste (17-20 jaar) voor de orderadministratie. - pientere jongeman(16-18 jaar) die zal worden belast met de volledige postbehandeling. Plattelandsvrouwen hoorden inleiding levensverzekering ZEVENHUIZEN Over levens verzekeringen sprak donderdag avond in Hotel Vos voor de Zeven- huizense Plattelandsvrouwen de heer Wagenaar van het Bureau Voorlichting Levensverzekering te Utrecht onder het motto: ”Wat doet de overheid en wat moet u zelf doen”. Na de verhelderende uiteen zetting beantwoordde de inleider enkele vragen. rsggg II.»’ Nieuw HET WARENHUIS MET DE GROOTSTE KOLLEKTIE KEMPKES MEUBELFABRIEKEN N. F Waddinxveen Heren pantalon polyester wol - de moderne hobbybroek in whipcord gabardine; kleuren: brons en grijs - 19.75 19.95 A. BOONSTOPPEL GRATIS ROKERTJE 15.90 Modieuze dames parapluie met luxe nikkelen mon tuur en sierlijke knop. Diverse kleuren 10.75 Het geven gaat snel maar het maken kost tijd 19 75 „GOUDBIT WATER» VELDWIJK 9.90 Passage 145, telefoon 2620 Tafelkleed* Gest. satijn sprei een sieraad voor uw bed; gevuld met fibrenka vezel 1-persoons 2-persoons 29.75 33.50 Pagina G4 Klein Amerika 22 (bij Tiendewegbrug) Gouda tel. 01820-6644 Financiering en VVS-verzekering mogelijk. 1961 1962 1963 1963 1964 1964 1964 1965 1965 1961 1962 1963 1965 1964 1963 1963 1965 1965 1963 1964 1960 1962 1961 1963 1965 1962 1965 1961 Duster Auto plaid Polo-pulls Onderstaande gebruikte auto’s zijn voorzien van het internationale VW-garantie-teken. Uw zekerheid dat geschoolde monteurs ze hebben getest en wij erachter staan. Kijk, voor alle zekerheid, naar: sÉ sJ W BT ■W WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 17 november 1966 alle maten voor maar voor maar nu maar GEVRAAGD (wegens huwelijk der tegenwoordige) heeft plaats Aanmelden bij: moderne 1965 Passage, Kerkweg 143, Waddinxveen, telefoon 24 77 teel karakter. Van een systematische aanpak was toen nog geen sprake. Algemeen V. grijs - alle maten in een gezellig bloemdes- sin met sierbestikking - in rose en bleu - Zuidkade 34, Waddinxveen in een tweetal frisse kleu ren: r.a.f. bleu/grijs en steenrood/grijs - maat: 130 x 170 Ter gelegenheid van de heropening van onze zaak geven wij donderdag, vrijdag en zaterdag voor iedereen ’n Voor de kinderen is er een leuk St. Nicolaasboekje Kon. Wilhelminaplein 5, Waddinxveen, telef. 3061 Scandinavisch dessin, in fraaie kleurstellingen; in rond en de maat 135 x 165 VW de Luxe (blauw) VW de Luxe (groen) VW de Luxe (turquoise) VW de Luxe (zwart) VW de Luxe (beige) VW de Luxe (wit) VW de Luxe (zwart) VW de Luxe (beige) VW de Luxe (blauw) VW de Luxe o/dak (wit) VW de Luxe o/dak (antraciet) VW de Luxe o/dak (blauw) VW de Luxe o/dak (blauw) VW de Luxe Amer. o/dak (beige) voor: Margreet Hoorn: Toon Kortooms: „ONDER DE HEMEL „ZON OVER DE PEEL” 8.90 VAN HET DORP” f 9.90 Prettige werkkring op zonnig kantoor van en dynamische meubelfabriek. zijn in ’n snelle doch niettemin ver antwoordde bedrijfsgroei met als ge volg knelpunten bij de financiering van debiteuren en voorraden. Ook kunnen zij gelegen zij in van buiten af komende invloeden zoals bv. ver brokkeling van het kapitaal door boedelscheiding of door wijziging van het assortiment in verband met verandering in de vraag. Voor deze doeleinden mag een kre diet worden verleend tot een maxi mum van 150.000,—. Indien de kre- dietbehoefte groter is dan dit bedrag kan zelfs een hoger krediet worden verleend. Tot een bedrag van 150.000,— worden de kredietaanvragen recht streeks door de Nederlandse Midden- standsbank N.V. afgedaan. De loop tijd is maximaal vijftien jaar. Vestigingskrediet Deze kredietvorm is in 1965 tot stand gekomen en geldt alleen voor hen, die zich voor de eerste maal willen vestigen en niet over vol doende eigen middelen beschikken. Zij moeten over goede ondernemers- capaciteiten beschikken. Het vestigingskrediet beoogt de functie van het risicodragend kapi taal over te nemen. Het georganiseerde bedrijfsleven moet bereid zijn samen met de Over heid - op basis van fifty-fifty - ga rant te zijn voor eventuele verliezen op dit krediet. Om in principe voor ait krediet in aanmerking te komen moet de aan vrager over een minimum aan mid delen beschikken van 5% van de ba lanstelling na kredietverlening. Het vestigingskrediet mag ten hoogste 50.000,— bedragen tot een maximum van 25% van de balans telling, waarbij dan een risicodra gend kapitaal van 30% wordt ge vormd. Een vestigingskrediet zonder ver dere kredietverlening is niet denk baar. Het kan gecombineerd worden Bespreek vooral VROEGTIJDIG. met een van de andere garantiekre- dietvormen. Aanvragen kunnen worden ingediend bij het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand of bij de medegaranderende instel ling van het bedrijfsleven. Economische samenwerking Een economisch samenwerkings- krediet kan worden verleend aan twee of meer ondernemers, die door samenwerking tot betere bedrijfsre sultaten kunnen komen dan zij ieder afzonderlijk kunnen behalen. Het krediet kan zowel dienen voor investeringen (machines, bedrijfs panden) als ook voor de verschaf fing van bedrijfskapitaal ter finan ciering van voorraden en vorderin gen zowel voor reeds bestaande als nieuwe vormen van economische sa menwerking. Voor dit krediet is geen maximum bedrag vastgesteld. De looptijd is ten hoogste tien jaar. Aanvragen in te dienen bij de Ne- derlandsche Middenstandsbank. Overname krediet Deze kredietvorm vindt alleen toe passing indien in de betrokken branche een bijzonder waarborg fonds bestaat dat tezamen met de overheid voor de verleende kredieten garant blijft. Het kan worden ver strekt aan een (adspirant) onderne mer die een bestaand bedrijf wil overnemen, ook overname van het pand is mogelijk. In deze gevallen gaat het vaak om jonge ondernemers die een bedrijf willen overnemen van een op leeftijd gekomen middenstan der, die er mede wil ophouden. De doorstroming in het midden- en klein bedrijf en de voortzetting van de be staande ondernemingen kan hierme de worden bevorderd. Het maximum-kredietbedrag wordt per waarborgfonds vastgesteld. Het varieert van 15.000,— tot 75.000, De looptijd is tien jaar. Aanvragen moeten worden ingediend bij de be treffende branchewaarborgfondsen. Inrichtingskrediet Dit krediet geldt naar zijn aard voor de financiering van de inrich ting van nieuwbouw-panden, ten hoogste drie jaar oud. Als echter een (adspirant-)ondernemer zich in een ouder pand wil vestigen en daartoe de sportieve mannenmode met button-down kraag, in groen camel, rood en bleu Garantie-kredietmogeiykheden, door de Overheid geschapen, zjjn niet van vandaag of gisteren. Reeds voor de tweede wereldoorlog verleende de Overheid kredietfacili teiten aan ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, die in financiële moeilijkheden waren geraakt. Zoals bv. tijdens de eerste wereldoorlog en in de crisisperiode na 1930. Deze kredietverleningen droegen echter een inciden- VW de Luxe Amerk. (wit) VW 1500 Lim. (blauw) VW 1500 Lim. (wit) VW 1600TL (S-sand) VW 1600 TL (wit) VW Variant (antraciet) VW Bestelwagen (grijs) VW Bestel met ruiten (blauw) VW Bestel met ruiten (grijs) VW Pick Up dubb. cab. (grijs) Cortina Station Car (grijs) D.K.W. Fll (licht grijs) Fiat 500 Gardiniera (ivoor) M.V. Augusta (blauw) Taunus 17M bestel (grijs) Eerst in 1936, bij de oprichting van de regionale borgstellingsfondsen en in 1939 bij de instelling van de Werktuigenkredietregeling kregen deze kredietfaciliteiten vastere vorm. De na de tweede wereldoorlog op economisch gebied ontstane belang rijke wijzigingen, deden een grote kredietbehoefte ontstaan, die het wenselijk maakte tot uitbreiding van de bestaande kredietregelingen over te gaan. Van twee kredietregelingen vóór de oorlog is men thans gekomen tot zeven kredietvormen. In 1956 werden de verschillende kredietregelingen voor het eerst sa mengevat in de ’’Middenstandskre- dietbeschikking 1956”. Nadien is deze beschikking enige keren aange past. Het laatst op 4 februari 1965. Officieel heet de regeling nu krediet - beschikking midden- en kleinbedrijf 1965”. De eerste wijziging die opvalt, is de naamsverandering. Voorheen sprak men van ”Middenstands”-kre- dietbeschikking. Nu heet het Kre- dietbeschikking "Midden- en Klein bedrijf”. De naamsverandering van het Directoraat-Generaal voor de Middenstand en het Toerisme in "Directoraat-Generaal voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toeris me” zal hieraan niet vreemd zijn. Een andere, zeer belangrijke, wij- Goede honorering en sociale voorzieningen. Schriftelijke sollicitaties of persoonlijk aanmelden aan ons kantoor, afdeling personeelszaken, Schielandstraat 1, Waddinxveen, telefoon (01828) 2241, toe stel 126. Eventueel kan ’s avonds een telefonische afspraak worden gemaakt - dan hellen (01828) 2919. vragen voor het bijzonder bedrijfs- krediet dienen tot een bedrag van 5.000 bij de borgstellingsfondsen te worden ingediend en voor 5.000, tot 10.000,— of bij de borgstellings fondsen of bij de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Voor de oplossing van de financie ringsproblemen van vele onderne mers in het Midden- en Kleinbedrijf bieden, naar wordt aangenomen, de hiervoor beschreven garantie-kre- dieten vele mogelijkheden. Wie nog nader wil worden geïn formeerd, kan zich wenden tot zijn organisatie, tot de krediet-verlenen- de instellingen of tot de Rijksconsu- lent voor het Midden- en Kleinbe drijf en Toerisme in zijn provincie. Het gedeelte na de pauze had een huishoudelijk karakter. Maar eerst werden enkele kleurenfilms ver toond o.a. Bert Haanstra’s ”En de zee was niet meer” en van Jan van Hillo: ”Con Moto”. Ook over het kas teel Drakestein van prinses Beatrix werd een rolprent gedraaid. Enkele dames brachten vervolgens verslag uit van enkele landelijke of provinciale vergaderingen van de Bond van Plattelandsvrouwen. Me vrouw Heij had de provinciale voor jaarsvergadering bij gewoond, ter wijl mevrouw Crone de najaarsver gadering voor haar rekening had ge nomen. Mevrouw Van Bergen bracht een bezoek aan de landelijke najaarsvergadering in Roosendaal als afgevaardigde van Zuid-Holland De presidente, mevrouw Ensing sloot de goed bezochte bijeenkomst tenslotte met een kort dankwoord. een vestigingskrediet nodig heeft,kan hij toch een beroep doen op een in richtingskrediet. Het maximum-bedrag van dit kre diet is 150.000,—. Met goedvinden van de Minister kan ook bij deze kredietvorm van het maximumbe drag worden afgeweken. Ondernemers, die geen behoefte hebben aan een inrichtingskrediet maar wel aan een huurgarantie, kunnen ook met deze kredietvorm worden geholpen. Hypothecair-krediet Voorheen kon zo’n krediet alleen worden verleend voor de bouw of de aankoop van een nieuw pand (niet ouder dan drie jaar.) Men kan nu echter ook dit krediet verkrijgen voor de vestiging in een pand van oudere datum. Nieuw is ook de mo gelijkheid, dat de bij een bedrijfs ruimte behorende woning onder de hypothecaire garantie mag worden begrepen. De staat is nl. bereid onder be paalde voorwaarden garantie te stellen voor een hypothecaire lening van ten hoogste 85% van de sticht - tingskosten of de koopsom van het bedrijfspand, resp. van het bedrijfs- gedeelte van ’t pand inclusief de waarde van de grond en de daarbij behorende woning tot een maximum van 150.000,—. Dit bedrag kan alleen worden over schreden na verkregen goedkeuring van de Minister van Economische Zaken. Het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand, waar de aan vragen moeten worden ingediend, kan de aanvrager behulpzaam zijn bij het zoeken van een geldgever. Deze kredietvorm kan ook worden aangevraagd voor het stichten van een eerste of tweede filiaal. Borgstellingsfondskrediet Borgstellingsfondsen kunnen kre dieten verstrekken tot een maximum van 10.000,—. Kleinere onderne mingen kunnen derhalve, ter bestrij ding van financiële moeilijkheden een beroep doen op deze kredietmo gelijkheid. Aanvragen in te dienen bij de be treffende Borgstellingsfondsen. Na tuurlijk moet ook bij deze kleinere kredieten de aanvrager aan bepaal de voorwaarde voldoen. Ook aan- Ewout Speelman: Visser-Roosendaal: DE EEUWIGE BRUID” f 9.90 „BIJ NADER INZIEN” 9.90 ziging is de verhoging van de gel dende kredietmaxima. Bovendien werden er nieuwe kredietvormen geschapen. Voor een garantie-krediet komen in aanmerking de ondernemers, die kredietwaardig zijn en niet voor een normaal bankkrediet in aanmerking komen, omdat zij niet in staat zjjn een voldoende en tevens snel reali seerbare dekking te geven. Het kre diet moet economisch verantwoord zjjn. Er moet derhalve verwacht kun nen worden, dat rente en aflossing regelmatig zullen worden betaald. Bijzonder bedrijfskredriet Dit krediet is een samenvoeging van twee tot voor kort afzonderlijk bestaande kredietvormen, nl. het be- drijfsuitrustingskrediet en het bij zonder krediet. Met een bijzonder bedrijfskrediet kunnen worden gefinancierd aan schaffing of vernieuwing van be drijf suitrusting in ruime zin, zoals inventarissen, machines, bedrijfs auto’s, instrumenten e.d. De wer kingssfeer van dit krediet strekt zich ook uit tot bv. de financiering van het interieur van bedrijfspanden en verbouwingen. Het mag ook worden bestemd voor de opheffing van liquiditeitsmoei- lijkheden. De oorzaken hiervan kunnen vele zijn. Zij kunnen gelegen i

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 16