Hoe Sint W ist Vraag dat het geschenk dat bij U past kijken er eens Fa. W. GKOENEVELD Zwarte Pieten vond „O, kom Z1JI1 RjBSi I Een festival aan luxe- en huishoudelijke artikelen Kon. Wilhelminaplein 49 D0RPSSTR.37TEL:2Z37-WRDDINXVEEN speelgoederen I Een keur van Pagina E4 NICOLIENTJE l EEN PRAKTISCH CADEAU IS OOK EEN PYAMA pyamas HEREN ITeb ik U al eens eerder ontmoet? U komt mij zo bekend voor, maar toch zou ik heus niet meer weten, wie U bent”. 'i© <s v WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 17 november 1966 om ft Sio-montagedozen Faller- en Quick bouwsets Jouef racebanen Gero-Zilmeta Thee- en ontbijtserviezen Lego Theebeurzen Drlnkservlezen Matchbox en Dlnkytoy's Kop en schotels In div. prijzen Kaarsenkandelaars Garages Schemerlampen Keukenultzetten, o.a.: Winkeltjes Broodsnijmachlnes B.K. Karaat Fornuisjes Electrlsche mixers Novalox Barbie en Petra poppen Rookstandaards Superhard Wildebraspoppen Brabantia en Tornado arktlkelen Schulsuna Poppenwagens Wiegen Poppenhuizen Sjoelbakken Voetbalspelen Gevestigd in het nieuwe hart van Waddinxveen Ja, dit kunnen we met trots zeggen: „KOM EENS KIJKEN Onze zaak is 'n eldorado voor allen die de Sint 'n goed hart toedragen Speelgoederen te kust en te keur - speelgoederen, aangepast aan de leeftijd van uw kind. Van matchbox tot Marklintrein, van barbypop tot poppenhuis. En niet te vergeten, op het gebied van luxe- en huishoudelijke artikelen staan we vooraan. Maak ons uw wensen kenbaar, stellig hebben we het in onze zaak de Nicolaas zwarte Piet in België Père Fouettard genoemd wordt en dat dit in het Nederlands ’’Vader Roe” betekent? Marklin treinen feestdag van St. kerkelijk pas op 6 december wordt ge vierd? Spanje, het ’’geboor teland” van de Sint en Zwarte Piet, een opper vlakte heeft van meer dan 500.000 km2 en een bevolking van bijna 28- miljoen mensen? de als van de luid zingende troep kinderen. Ik kon nauwelijks m’n verbazing verbergen. „Dus, dan moet u... dan bent U Sint Nicolaas?” „Inderdaad, die ben ik helemaal” antwoordde hij glimlachend. Myra, de bisschops stad van St. Nicolaas, niet in Spanje, maar in Klein-Azië ligt? het verbond van de Hanze omstreeks het jaar 1400 zorgde voor de verspreiding van naam Sinterklaas, de ’’schenker goede gaven”? een lakenset vanaf f 16,50 IJij mijn terugkeer uit Spanje had ik onderweg in de trein een heel D merkwaardige en interessante ontmoeting. Ik was juist even in de restauratiewagen gaan zitten, toen er tegenover mij een oude heer met lange witte baard plaats nam. Hij groette mij en om niet onbeleefd te schijnen mompelde ik iets terug, dat op „goeden middag” moest lijken. Toen ik hem beter opnam, kreeg ik de indruk deze man al eens eerder te hebben ontmoet. Hij kwam me reuze bekend voor, maar neehet lukte me niet hem in m’n herinnering terug te roepen. Iets dwong me echter steeds naar hem te kijken en op laatst kon ik echter m’n nieuwsgierigheid niet langer bedwingen en trok de stoute schoenen aan. „Eh... pardon... mijnheer, als ik U vragen mag...” ”Ja, ja, ga rustig je gang, vraag maar wat je wilt, jongeman”, antwoord de hij, voordat ik was uitgesproken. Hij streek eens met z’n hand door de zilverwitte baard, keek me peinzend aan en vroeg: „Zat jij vroeger niet op de Ruijsdaelschool in Hilversum?” „Ja”, knikte ik, te verbouwereerd om iets te zeggen. „Juist”, ging hjj verder, „dan herinner je je misschien nog wel die kou de, regenachtige vrijdag in begin december, nu, laat es kijken, zo onge veer 29 jaar geleden?” Nou, eerlijk gezegd, ik herinnerde me niets meer, maar zei zoiets als van dat ik het nog wel wist Hij glimlachte en vervolgde: „Op die vrijdagmiddag bracht ik in gezel schap van mijn knecht een bezoek aan jouw school. Bij m’n vertrek wei gerde de auto te starten en toen hebben jullie hem allemaal nog helpen opduwen”. Ja, nu wist ik het. Ineens zag ik weer duidelijk het schoollokaal voor me, waar Sinterklaas, gevolgd door Piet, binnenstapte, begroet door een Heerlijk om te krijgen, fijn om te geven Nicolientje-producten in feestverpakking, o.a. dinersets, ontbijtgarnituren, badhanddoeksets en keukendoeken in luxe doos gens de legende) drie arme meisjes bruidschat cadeau gaf? vcctavi, uic wen ixv iiwicmaai cuiivvuuiuuw öi-mi-iuvnv.u'a. ”Ja, ziet U”, zo trachtte ik me te verontschuldigen, „ik had U hier niet in de trein verwacht en zeker niet in burger”. „Ach ja”, vond de Sint, „je moet tegenwoordig met de tijd mee. Op de boot kon ik met gemak een tabbard en mijter dragen, maar in die treinen is het alleen maar lastig. Je kunt niet vlug in- en uitstappen. Je blijft overal aan haken. Nee, in de trein niet in tabbard gezien hoor? En daar komt nog bij”, hij begon nu te fluisteren en keek om zich heen of niemand het hoorde, „m’n hele pak is volkomen versleten. Daarom moet ik, als ik in Holland kom, eerst een nieuwe tabbard en mijter aanschaffen. In Spanje is dat veel te duur en trouwens hadden ze mijn maat niet.” Zo praatten we gezellig verder, totdat de goed Heilig man mij plotse ling verbaasd deed staan door zijn uitmuntend geheugen. Heel onverwacht vroeg hij me, of ik nog naar de derde klas was over gegaan. Hij had me tijdens die bewuste vrijdagmiddag een standje gege ven, dat ik steeds zulke slechte rapporten had. Uit alles bleek wel, dat de Sint goed op z’n praatstoel zat. Hij kwam maar niet uitgepraat. Het ene avontuur volgde op het andere. Hierbij goochelde hij met namen plaatsen en data of het niets was. Hij wist nog precies, waarom hij Pietje Verdonk uit Winterswijk zestig jaar geleden een uitbrander had gegeven en hoe lelijk een jongen uit Waddinxveen, die nu de directeur is van een grote fabriek, toen zijn Sint Nicolaasliedjes zong. Eén avontuur vond ik wel de moeite waard om hier in het Weekblad na te vertellen. Eens, bjj een reis door Afrika, kwam Sinterklaas werkelijk in een hache lijke situatie te verkeren. Zoals je misschien wel weet, hebben de woningen van de inlanders veel al geen schoorsteen, maar een gat in het dak, waardoor rook en andere onaangename geurtjes moeten verdwijnen. Door deze gaten nu strooide de Sint gewoonlijk zijn pakjes. Alles ging goed, totdat hij op zeker ogenblik op een niet al te sterk dak van palm bladeren terecht kwam, waar hij dan ook prompt doorheen zakte. Vrijwel tegelijk met de pakjes, die hij even tevoren door het gat had laten vallen, kwam hij tussen een aantal joelende en grabbelende negerkindertjes te recht. De val kwam echter zo ongelukkig aan, dat hij de eerste dagen niets meer kon doen. Behulpzaam als zij waren boden direct een aantal neger jongetjes hem diensten aan en op die manier kregen allen daar in dat dorpje hun pakjes nog op tijd. Enkele jongetjes vonden dit werk zo leuk, dat ze met de Sint mee terug gingen naar Spanje om hem ook in andere landen te helpen. En dat is wel nodig ook, want de Sint is heus zo jong niet meer. Vandaar dat we nu de laatste eeuw Sinterklaas steeds in gezel schap zien van één of meer zwarte knechten. „Nog één geheimpje wil ik je wel verklappen” zei de Sint fluisterend. „In een heleboel steden en dorpen moet ik natuurlijk worden inge haald. Want de kinderen willen zeker weten, dat ik er echt ben. Ik heb het dit jaar wel heel erg druk met al die intochten, maar Waddinxveen ben ik niet vergeten. Daar kom ik...eh...ja even in m’n agenda kijken...ja, dat is op zaterdag 19 november.” ”Ook met de trein?” vroegen we,”net als een vorige keer”. ’’Niks ervan” antwoordde de Sint. ’’Waddinxveen ligt aan het water en dan kom ik met een echte stoomboot. En ik hoop dat er veel kinderen zijn en veel muziek. Ik zal dan zorgen dat de Pieten de zakken goed gevuld met pepernoten, speelgoed en andere lekkernijen hebben volgepakt. Zeg dat maar vast te gen de kinderen en grote mensen in Waddinxveen”. En dat beloofden we. O de Sint de patroon is van de schepelingen en kooplieden en daardoor ook de patroon werd van onze hoofdstad Amsterdam? Kleine cadeaux maar groot in het verrassen: Dames en St. Nicolaas ook de patroon is van de trouw lustigen, omdat hij (vol- aan een Spanje’s oudste be woners Iberiërs zijn, die zich met de geïmmi greerde Kelten ver mengden tot de Keltibe- riërs? ook in Amerika St. Nicolaas’naam niet al leen bekend is als kerst mannetje, maar ook door één van de hits van de grammofoonplaten- markt: de Santa Claus- boogie? Een welkom geschenk voor het verloofde meisje is Een mooie gewatteerde NYLON DUSTER vanaf f $49,95 in nachthemden hebben wij te kust en te keur Herenzakdoeken in doos verpakt Tip-Top, Swan en Obelisk St. Nicolaas reeds in de 6de eeuw in het oos ten de naam had van weldoener? ’’marsepein” een mengsel is van fijnge wreven amandelen, sui ker en rozewater? w o 9 S) O Q \o o O O\ Q 6 e <D a o ®l <s *- s 0 s s o <s> o Q 9 ‘o o OO o O Glacé Herenhandschoenen, mooie kwaliteit vanaf f 14.50 Een overhemd dat NET iets meer heeft, in Belofast v.a. f 13,50

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 20