ZANUSSI in een 200 inruil n Nü, met inruil 699 K\ P Waddinxveen oneens met kamerfractie Moderne kerk met eigen geluid bruisende gemeenschap I n Gereformeerde Kerk honderd faar kele problemen beginjaren Kleiweg 27 Gouda 2 Maak van uw huis een thuis Ondanks vurig? pleidooi katholiek kamerlid BESTUUR VAN ORANJEVERENIGING BLIJFT MAAR WEER JAAR AAN F eestcontactavond Landbouwj ongeren II Groene Kruis moet uitbreiden „Voorwaarts” in hogere afdeling WASAUTOMATEN reeds vanaf VJ0NIM61NRICHTIM in A. van ’t Verlaat ere-voorzitter Zieleherders van PvdA-vergadering een honderdjarige Pagina Bl met uw oude wasmachine OB voor '4' Feest --.b-*- -tn illiKi w Woeilig B" Staging te groot Vaste voet WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 17 november 1966 dat g e k at :m Huishoudelijk Voorlichtings-Centrum Gouwe 1O1 1 1 a n n n n GOUDA Markt 5 tel. 6465 Gouwe 5 tel. 3566 WADDINXVEEN Passage 133 tel. (01828) 3003 Jeugdavond Zwemclub Gouwe, Theo Thijssenschool, aanvang 18.45 uur. Zaterdag 19 november: Intocht Sint Nicolaas, Zuidkade, aan vang 14.00 uur. Legging eerste steen chr. openbare bibliotheek, Jul. v. Stolberglaan, aan vang 11.00 uur. Meubelshow, ger. ver. gebouw, aan vang 10 en 19 uur. Woensdag 23 november: Bijeenkomst CPB, De Rank, aan vang 19.30 uur. Trekking prijzen winkelactie, Royal KW-plein, aanvang 21.00 uur. Sluiting beeldenexpositie Wamaar- plantsoen. Meubelshow, ger. ver. gebouw, aan vang 10 en 19 uur. Bejaardenmiddag, herv. Wijkgebouw, Esdoornlaan, aanvang 14.30 uur. Donderdag 1 december: Gemeenteraad (alg. besch.)., raadhuis, aanvang 20.00 uur. ie ie m je eg met sfeervolle STIJL- MEUBELEN o.a. Windsor van nov. 1868-nov. 1870 ds. W. Raman juli 1871-dec. 1873 ds. W. J. Weijenberg nov. 1874-juli 1879 ds. N. J. Engelberts juli 1882-aug. 1886 ds. C. J. I. Engelbracht okt. 1888-maart 1893 ds. C. de Groot juli 1894-febr. 1895 ds. T. de Jager juli 1896-apr. 1900 ds. E. H. Kropveld juli 1901-mei 1906 ds. E. H. Broekstra juli 1907-aug. 1924 ds. J. J. Wielenga maart 1925-april 1929 ds. W. Veder febr. 1930-febr. 1948 ds. W. J. Smidt juli 1948-heden ds. J. Snoey (van Huizen NH) mei 1964-heden ds. B. Koekkoek (van Heusden- Meeuwen). lij ht, an Grote keuze in kunstnijverheid, o.a. origineel antiek, exclusieve schemerlampen, damastkleedjes, sierkussens, kapstokken in smeedijzer en biedermeier stijl, enz. Dinsdag 29 november: Ledenvergadering Chr. Boeren en Tuinders Bond, herv. wijkgebouw, Esdoornlaan, aanvang 19.30 uur. ZEVENHUIZEN De leden van de Oranjevereniging Zevenhuizen namen vorige week tijdens de jaarvergadering, die werd gehouden in Hotel Vos, een aantal belangrijke besluiten. Burgemeester A. van ’t Verlaat werd benoemd tot ere-voorzitter en de contributie werd verhoogd van 1,50 tot twee gulden Het laatste besluit vergde enige discussie. Het bestuur had nl. voorgesteld de bijdrage van de leden tot een rjjksdaalder op te voeren. Enkele aanwezigen achtten dit bezwaarlijk en stelden voor de verhoging in twee fasen te doen geschieden, gespreid over enkele jaren. In een eeuw tijds ’versleet’ de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen dertien predi kanten, waarvan er twee de gemeente nog steeds actief die nen. De overigen zijn behalve ds. W. J. Smidt, die nu emeri tus is, allen reeds lang overle den. Aan het begin van de vergadering had voorzitter Verhoef zijn medebe stuursleden en het minieme aantal aanwezige gewone leden met een korte toespraak verwelkomd. Ver volgens gaf hij een korte terugblik op het afgelopen jaar. Financieel ge zien staat de Oranjevereniging er niet slecht voor. Er is een kassaldo van ruim 210 en het reservefonds bedraagt bijna 614. De tekorten op 10 maart (het huwelijk) en 30 april (koninginnedag) beliepen bedragen van resp. 373,84 en 353,11. ZEVENHUIZEN De afdeling Ze venhuizen van de Partij van de Ar beid houdt op vrijdag 25 november haar jaarlijkse algemene ledenver gadering. De bijeenkomst wordt ge houden in café Hof van Holland en begint om half acht. j, - ZEVENHUIZEN De traditione le feestelijke contactavond van de afdeling Zevenhuizen/Moerkapelle van de jongerenorganisatie van de Hollandse Maatschappij van Land bouw wordt dit jaar gehouden op za terdag 19 november in Hotel Vos. Het programma bestaat hoofdzake lijk uit de klucht ”Je moet er niet mee spelen”, die door de landbouw- jongeren zelf wordt opgevoerd. Er wordt ook een verloting gehouden met vele prijzen. Na afloop is er dan sen met muzikale medewerking van hammondorganist Peter Nobino uit Rotterdam. Donderdag 24 november: Feestavond honderdjarig bestaan geref. kerk, ger. ver. geb., aanvang 19.45 uur. Mr. R. J. Nelissen, lid van de Tweede-Kamerfractie van de KVP, was naar Waddinxveen gekomen om de politiek zoals die door de katho lieke volksvertegenwoordigers was gevoerd, te verdedigen. Hij kon de afdeling Waddinxveen niet overtui gen. Het kennelijke onbehagen over de gang van zaken, tijdens en na de ka binetscrisis, manifesteerde zich al tijdens de levendige en vooral ook jaren achtereen, tot Boskoop een ei gen kerk kreeg. Men kan zich gemakkelijk de vreugde in het gereformeerde ’kamp’ voorstellen toen dan de eigen kerk er eindelijk was. Nog groter was de blijdschap toen de eerste domineer zijn intree deed. Dat was ds. W. Ra man, die kwam in november 1868 en in dezelfde maand van het jaar 1870 weer vertrok. Dominee Raman had een groog aandeel in de plaatselijke ’fusie’ tussen zijn eigen Christelijk Afgescheiden Gereformeerde Ge meente onder het Kruis, die lande lijk wel vlot ging, maar plaatselijk op allerlei problemen stuitte. Van 1888 tot 1892 voerde ds. C. de Groot het bewind in de Gereformeer de Kerk. Deze bleek er geheel ver schillende opvattingen op na te hou den en dat leidde tot verbreking van het kerkverband in 1892. Dominee De Groot richtte toen een eigen ge meente op, de Christelijk Gerefor meerde Afgescheiden Gemeente en nam het grootste deel van de kerk gangers met zich mee. De splitsing bestaat thans nog. De afgescheide nen worden nu geleid door dominee A. P. Verloop. Met een handje vol getrouwen trachtte ds. T. de Jager die in juli 1894 naar Waddinxveen kwam de moeilijkheden het hoofd te bieden. Zeven maanden was hij dominee in Waddinxveen. Toen overleed hij Zaterdag 3 december: Uitreiking speelgoed St. Nicolaas winkelactie, herv.. wijkgeb. Esdoorn laan, aanvang 15.00 uur tot 17.00 uur. Dinsdag 6 december: Trekking prijzen winkelactie, café Versloot Kerkweg, aanvang 21.00 uur. WADDINXVEEN De leden van de Waddinxveense Katholieke Volks partij hebben dinsdagavond in een ledenvergadering, die werd gehouden in het r.k.-verenigingsgebouw aan de Trooststraat, duidelijk en una niem blijk gegeven van hun wan trouwen in het beleid van hun geest verwanten in de befaamde ’nacht van Schmelzer’, waarin de zo moge lijk nog meer bekende motie van de katholieke fractieleider voor de re- gering-Cals aanleiding was haar ont slag aan te bieden. U'sjs,- De Gereformeerde Kerk heeft voor ögjjZ al in de eerste helft in woelig water gevaren. In 1866 kwam het tot de op- ggjjfc* richting van een eigen kerkelijke ge- jBSqK meen te, die al een jaar later de voor- gCTBImalige hervormde pastorie naast de begraafplaats als Godshuis in ge- 4 bruik kon nemen. De institutie werd «feg verricht door ds. J. Ph. Sluyter uit ^gjBoskoop. Gereformeerd Waddinx- jjiMveen had toen een moeilijke tijd fc|g||achter de rug. In de jaren nadat de ‘T^OIlandelijke afscheiding van de moe- JgMMderkerk, de Nederlandse hervormde ggSMftkerk was gekomen en ook in Wad- lè^&dinxveen velen met de nieuwe rich- sShkj ting sympathiseerden, was het leven niet eenvoudig. De enige kerk was die in Bodegraven en er waren ge zinnen die elke zondag de voettocht naar dat dorp maakten. En dat vele (Foto Sjaak Noteboom). weer vast voet aan de grond te krij gen in Waddinxveen. In 1904 telde de gemeente 386 leden (7,6% van de bevolking). Vlak voor het begin van de Tweede Wereldoorlog waren er 933 gereformeerden (12Vo). De oude kerk aan de Kerkstraat was al veel eerder te klein geworden. Na vele verbouwingen en uitbreidingen kwam er in 1925 tenslotte een geheel nieuwe kerk. Dat was het kerkge bouw aan de Kerkweg, dat nu nog in gebruik is. Het hele gebouw verg de van de gemeenteleden een offer meer dan zeventig mille. Sinds het uitbreken van de oorlog is de gereformeerde gemeente dank zij de grote uitbreiding van het dorp in 26 jaar tijds precies verdubbeld. De huidige predikant, dominee Snoey, kwam op 18 juli 1948. Pas in mei 1964 werd ds. B. Koekkoek ge- installeerd. Gedurende vele jaren heeft ds. Snoey de gereformeerde za ken alleen moeten behartigen, het geen vooral na 1960 een bijna onmo gelijke taak is geweest. In de tijd van dominee Snoey, die het langst van alle gereformeerde predikanten in Waddinxveen gestaan heeft, nam de gemeente met ruim achthonderd zielen toe. Dominee Snoey gaat over twee jaar met emeritaat. Een hoogtepunt in de na-oorlogse periode van de Gereformeerde Kerk was de opening van het verenigings gebouw in 1951. Dominee Snoey leg de op 14 januari 1950 de eerste steen voor dit fraaie gebouw. Een activi teit van recentere datum is de bouw- actie voor de gereformeerde kerk in Groenswaard, waarvoor reeds meer dan honderdduizend gulden is bijeen gebracht. De weg is nog lang voordat de tweede gereformeerde kerk er zal zijn. Er is nog twee ton nodig. Maar de Gereformeerde Kerk van Waddinx’. een heeft in de honderd jaar van haar bestaan bewezen dat ze tegen een stootje kan. Ze heeft ook getuigd van een groot doorzettings vermogen. Zo’n bejaarde, maar krasse jarige is een felicitatie waard. was in feite een scherpe aanval op de Partij van de Arbeid en de beide so cialistische ministers Vondeling en Den Uyl. Het kabinet-Cals heeft vele goede dingen gedaan, aldus de heer Nelissen, maar in financieal- economisch opzicht heeft het toch ernstige mankementen vertoond. Hij was van mening de KVP-fractie veel consideratie had getoond, maar dat men de begroting voor ’67 niet solide genoeg had gevonden en dat de ga rantie van minister Vondeling dat het wél goed zat, na de gebeurtenis sen rond de begroting voor 1966, niet meer voldoende vertrouwen had kunnen wekken. De motie-Schmelzer werd aldus onvermijdelijk. Het kamerlid stelde voorts dat de uitgavenstijgingen in de afgelopen jaren véél te groot waren geweest. Daardoor, zo zei hij, was de inflatie bevorderd en is nu de hoogconjunc tuur aan het aftakelen. Het ’fameuze gat van Noteboom’ in de begroting voor het nieuwe jaar kon eigenlijk alleen worden gedekt door belas- gemoedelijk gevoerde discussie, die plaats vond na de inleiding van het kamerlid ’over de politieke ge beurtenissen van de laatste tijd’. Maar bij de benoeming van gegadig den voor een voorlopige kandidaten lijst voor de komende kamerverkie zingen demonstreerde de Waddinx veense KVP’ers hun teleurstelling over de val van het kabinet nog dui delijker door de kandidering van de drie linkse, demissionaire KVP-mi nisters Cals, Bogaers en Veldkamp. Een vierde kandidaat, mr. A. Q. C. van Ruiten uit Gouda voorgesteld door het bestuur, kreeg geen schijn van kans omdat daardoor het gevaar bestond dat de kandidatenlijst veel van zijn ’demonstratieve kracht’ zou verliezen. Bovendien gold zijn ’onbe kendheid’ als een negatieve factor. De schaars bezochte bijeenkomst was geopend door ir. P. L. van der Kleijn, voorzitter van de afdeling. Hij heette mr. Nelissen uit Voorturg welkom en gaf de gast meteen het woord. Het betoog van de kamerlid Vrjjdag 18 november: Trekking prijzen winkelactie Royal KW-plein, aanvang 21.00 uur. Meubelshow, ger. ver. gebouw, aan vang 10 en 19 uur. Zaterdag 10 december: Receptie gouden Jubileum Volkson derwijs, kleuterschool, Pinkeltje, aanvang 15.00 uur. Vrijdag 2 december: Trekking prijzen winkelactie, Royal KW-plein, aan vang 21.00 uur. Trekking prijzen winkelactie, café Versloot, Kerkweg, aanvang 21.00 uur. Afscheid gemeentepersoneel (over naar bedrijven), gemeentehuis, aan vang 16.30 uur. tingverhogingen. Ofschoon de heer Nelissen het niet eens was met de grootte van de uitgavenstijgingen, ging hij wél akkoord met de hoogte van het uitgavenpeil. Het kamerlid zei verder dat bo- demschattenpolitiek van minister Den Uyl volledig was vastgelopen. Voor de Partij van de Arbeid had dr. Nelissen geen goed woord over. ”Ze laten andere partijen de kastanjes uit het vuur halen,” zei hij. En: ”De PvdA denkt teveel aan partijpolitie ke belangen.” Aan het eind van zijn inleiding sprak de heer Nelissen de stellige verwachting uit dat de KVP na de verkiezingen weer veruit met de grootste fractie uit de stembus zou komen.” Als grootste partij zullen we ons ook dan niet kunnen en willen onttrekken aan regeringsverant woordelijkheid. Dat is nu eenmaal ons lot.” Maandag 21 november: Uitreiking speelgoed St. Nicolaas winkelactie, ger. ver. geb., aanvang 15.00 uur tot 17.00 uur. Maandag 28 november: Trekking prijzen winkelactie, café Versluis Kerkstraat, aanvang 21.00 uur. Na de eeuwwende begon de Gere formeerde Kerk langzamerhand WADDINXVEEN In hotel ”De Unie” verwelkomde de voorzitter van de afd. Waddinxveen van de Zuid-Hollandse Vereniging ”Het Groene Kruis.”, de heer H. Jenné, dinsdagavond ongeveer een half pro cent van de 2200 leden op de leden vergadering. Het jaar 1965 heeft niets spectacu lairs opgeleverd zodat en het bestuur en de leden slechts éénmaal bijeen zijn geroepen. In het verslag van secretaris, A. van Veen, werd mel ding gemaakt van een vlotte gang van zaken, dank zij de toewijding van wijkzusters en medici. Zuster De Boer bracht namens haar collega’s verslag uit van de veie activiteiten op het gebied van zieken verzorging, zuigelingen- en kleuter- consultatiebureau’s en memoreerde, dat met de toename van de bevolking ook het werk van de wijkverpleeg sters sterk is uitgebreid. In de jaarrekening over 1965 was het eindcijfer 71.700 terwijl de be groting voor 1967 een toename van de uitgaven tot ruim 73.000 aangeeft. Ln verband hiermee werd de contri butie van tien gulden per jaar ge bracht op 12.50 te betalen in twee termijnen. De aftredende bestuursleden, mevr. Van Dam en mevr. Oudijk, werden herkozen. Uitvoerig werd stilgestaan bij het punt uitbreiding van het wijk gebouw aan de Stationsstraat. De voorzitter deelde mede dat de sugges tie voor een dependance van de con- sultatiebureau’s in de Vondelwijk geen aanbeveling verdient, zolang in het wijkgebouw niet de hoognodige verbeteringen zijn aangebracht. Het bestuur is in overleg getreden met het architectenbureau Roggeveen, dat nu plannen uitwerkt voor uit breiding van de werk- en bergruim ten. De aankoop van honderd vier kante meter grond bij het gebouw biedt daartoe nu de ruimte. Verschil lende suggestie’s werden omtrent deze plannen nog gedaan, waarna voorzitter Jenné deze geanimeerde ledenvergadering sloot. Dinsdag 22 november: Feestavond honderdjarig bestaan geref. kerk, ger. ver. geb. aanvang 19.45 uur. Het eeuwfeest wordt in drie etap pes gevierd. Zondagavond begint om half zeven de herdenkingsdienst (in het kerkgebouw aan de Kerkweg), die zal worden geleid door dominee J. Snoey. Enkele sprekers zullen ook het woord voeren en na afloop is een korte bijeenkomst in het vereni gingsgebouw. Diinsdag en donderdag komt het echte feest. Er is een geva rieerd programma op touw gezet door de feestcommissie, waarvan de helft geheim moet blijven. De kaar- ten voor de eerste feestavond zijn al uitverkocht, voor donderdagavond {B is er nog ruimte. De feestavonden beginnen om kwart voor acht. WADDINXVEEN De Arbei- dersmuziekvereniging Voorwaarts heeft zaterdag tijdens het muziek feest van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen in de Leidse Stadsgehoorzaal een schitte rend succes geboekt. Voorwaarts promoveerde naar de ere-afdeling van de Unie uit de afdeling D (uit muntendheid) dank zij een punten totaal van 312. Voor promotie zijn 306 punten nodig. Het muziekcorps stond voor de eerste maal in een of ficieel optreden onder directie van de heer A. Bosch jr. uit Rijswijk. De jury die verantwoordelijk was voor het Waddinxveense succes be stond uit de heren J. P. Laro uit Rot terdam, Joh. F. Pala uit Rotterdam en Jos Moerenhout uit het Belgische Berschem. Lezing ds. J. Gravendeel (België) voor herv. jeugdraad, herv. wijkge bouw, Esdoornlaan, aanvang 19.45 uur. Vrjjdag 25 november: Trekking prijzen winkelactie, café Versloot, Kerkweg, aanvang 21.00 uur. Een andere moeilijkheid deed zich voor toen twee aftredende bestuurs leden, de heren H. A. J. Verhoef en P. van Wensveen, zich niet herkies baar wensten te stellen, maar geen tegenkandidaten voorradig bleken. Uit de vergadering kwamen ook geen gegadigden naar voren, zodat zich hetzelfde tafereel afspeelde als vorig jaar. Toen hing zelfs het voortbe staan van de Oranjevereniging aan een zijden draad. Beide bestuursleden schikten zich in het welhaast onver mijdelijke lot en namen toch weer een bestuursfunctie op zich. Woensdag 30 november: Uitreiking speelgoed St. Nicolaas winkelactie, herv. wijkgeb., Esdoom- laan, aanvang 15.00 uur tot 17.00 uur. Lezing ouders chr. kleuterscholen, ger.ver.geb., aanvang 20.00 uur. Trekking prijzen winkelactie, café Versluis, Kerkstraat, aanvang 21.00 uur. Tke Gereformeerde Kerk in Wad- ■i-J dinxveen wordt dinsdag hon derd jaar. Een bejaarde (nog niet de oudste), maar springlevende kerk in een van werklust en enthousiasme bruisende gemeenschap. Symptomen van ijver en een intens meeleven met het wel en wee van de kerk manifes teren zich vooral in deze tijd. De ac tiviteiten zijn vele. De gemeente telt nu alweer 1866 zielen, waarvan er btfna negenhonderd belijdende leden zijn. Er zijn twee predikanten die sa men elke zondag drie keer het preek- gestoelte van de oude kerk aan de Kerkweg moeten bestijgen; er is een bouwplan en een actie voor een fraaie, moderne kerk in Groenswaard In geestelijk en maatschappelijk opzicht is de houder jarige kerk ac tief op het terrein van bejaarden zorg, gezinszorg, evangelisatiewerk, ga-zo-maar-door. De waarde die de kerkeraad hecht aan het jeugd werk laat zich het best demonstre ren door het gereformeerd vereni gingsgebouw, dat in de allereerste plaats is bedoeld als een speel- en vermaakshonk voor de gehele Wad dinxveense jeugd. Kortom, de jubi lerende kerk is een religieuze ge meenschap die niet lang stil zal staan bij deze belangrijke mijlpaal. Het is een kerk in beweging, een mo derne kerk die in deze gemeleerde gemeenschap met een eigen geluid naar voren komt. Een geluid ook meetelt in Waddinxveen. Een kerk die dank zij het vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat een bijdrage levert tot de veel ge wraakte leefbaarheid door niet al leen de mensen die voor eigen paro chie preken toe te laten. Iedereen, van welk geloof of levensovertui ging, mag daar zijn bijeenkomsten, vergaderingen of feestavonden be leggen. Men maakt er in het aan za- lennood zo rijke Waddinxveen grif en graag gebruik van.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 3