voor leed aan Heden Kerstzangavond lo\ Jnbilans Veel waardering voor jarig Volksonderwijs I I I s Kerstsamenzang op Jul. v. Stolberglaan Erelidmaatschap twee oprichters V olksonder wij s chronologisch geldgebrek Gewijde muziek n rl I I I JPortret van een vijftig jarige I Kerstactiviteiten gemengd koor Asaf Duivenexnositie Brand in krot Stichting „In de Rechte Straat?’ Pagina 4 I Moerkapelle Zevenhuizen Koren Kerstzangdienst Ulo KI euterseholen DE KERKEN NODIGEN k DOKTERSDIENSTEN Waddinxveen Reeuwijk Lastige vragers Abraham Beste krachten Geen luxe Toegang vrij WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART donderdag 15 december 1966 weer een: PHILIPS produkt i ZEVENHUIZEN Zondag 18 december 1966. MOERKAPELLE Asaf, het koor van de gereformeerde gemeente in Moerkapelle, werkt aanstaande za terdag mee aan een interkerkelijke kerstzangavond in de nieuwe Neder lands hervormde kerk in Nieuwer- kerk aan den IJssel. in HERVORMD KERKGEBOUW AAN DE HEFBRUG TE WADDINXVEEN Aanvang 7.30 uur - Deuren open 7 uur. Medewerkenden VOX-JUBILANS o.l.v. de heer Noordegraaf Jeugdkoor „DE ZANGVOGELS” o.l.v. dhr. Mourik FEIKE ASMA - orgel A. VAN BEMMEL - trompet Meditatie: Ds. T. VAN T VELD - Den Bommel Openings- en sluitingswoord: Ds. Joh. Verwelius lang van al diegenen, die voor de vorming van hun kinderen de voor keur geven aan het openbare onder wijs. Onder directie van de heer A. Ver hoef uit Zevenhuizen, doen voorts aan deze zangavond mee het Nieu- werkerkse gemengde koor Deo Can- temus, de zangeres Greet je Kersber gen, een trompettist en een hoboist. Dit concert, dat om acht uur begint, wordt opgenomen door een ploeg van Bill Stanford van de Voice of Ame rica. De opnamens zullen te zijner tijd worden uitgezonden voor de Ne derlandse immigranten in de Vere nigde Staten. Hervormd Wjjkgebouw, Esdoornlaan v.m. 9.30 uur: Ds. C. Vos, Gouda, n.m. 6.30 uur: Ds. J. R. Cuperus. Evangelisch Molukse Kerk: (in Bethel, J. W. Frisoweg) n.m. 7 uur: Ds. P. Fader. St. Petruskapel: een H. Mis dinsdag 7.45 uur, donderdag 20.00 uur en zaterdag 9.00 uur. (Kindercrèche in de kleuterschool aan het Koningin Kilhelminaplein tijdens de mis van 11.15 uur). Kapel aan de Rotte: v.m. 10 uur: Ds. J. Kruyt, R’dam. n.m. 7 uur: Eerw. heer Adr. Bakker van Rotterdam. Nederlands Hervormde Kerk v.m. 9.30 uur: Ds. P. M. van Galen, Hilversum. n.m. 6.30 uur: Ds. J. Kooien, Werkendam. Gereformeerde Kerk v.m. 9.30 uur: Ds. H. Pol, Gouda, n.m. 6.30 uur: Ds. J. ter Laak, Krimpen aan den IJssel. Ver. Vrtfz. Hervormden Geen dienst. Ned. Hervormde Kerk: v.m. 10 uur: Ds. C. van der Steen van Schiedam. n.m. 7 uur: Ds. A. Boertje, Moerkapelle. Jehovah’s Getuigen, Kerk weg 66: donderdag: 19.30 uur Bedieningsschool. 20.30 uur Dienstvergadering. zondag: 15.30 uur Openbare toespraak. 16.30 uur Wachttorenstudie. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.ttf;18.30 uur:’ Kandidaat W. Bouw, Ede. Geref. Gemeente. v.m. 9.30 en n.m, 18.30 uur: Ds. C. Mblériaar. I I I van bazars inzamelingen en velerlei andere acties. REEUWIJK De zondagsdienst zal worden waarge nomen door Dr. J. P. Hoeneveld, tel. 01829-2227. Gereformeerde Kerk: v.m. 9 en 10.30 en n.m. 6.30 uur: Kand. S. Greydanus, A’dam. •.’G Hervormde Immanuëlkerk: v.m. 9.39 uur: Ds. P. J. D. van Mals- sen, Leiden. n.m. 19.00 uur: Ds. D. J. Vossers, Leiden. rf ZEVENHUIZEN - De postduivenhou- dersvereniging De Stormvliegers in Zevenhuizen houdt aanstaande za terdag in het verenigingsgebouw aan de Burgemeester Klinkhamerweg een duivententoonstelling. De expositie gaat om drie uur open. De toegang is gratis. WADDINXVEEN Het gouden jubileum van de afdeling Waddinxveen van de Vereniging Volksonderwijs is zaterdagmiddag herdacht met een druk bezochte receptie in de kleuterschool Pinkeltje aan de Juliana van Stolberg laan. Van de drie oprichters van de Waddinxveense afdeling werden de beide nog in leven zijnde heren G. Kruiswijk uit Boskoop en B. van Gent uit Wad dinxveen door voorzitter T. Ververs gehuldigd en benoemd tot ere-leden van de vereniging. Voor de schooljeugd was het jubileum vorige maand al herdacht met fees telijke bijeenkomsten in het Gereformeerd Verenigingsgebouw. MOERKAPELLE In het gebouw van de Nederlands hervormde kerk in Moerkapelle wordt op Tweede Kerstdag (maandag 26 december) een kerstzangdienst gehouden. Het christelijk gemengd koor Sursum Corda zal aan deze dienst, die om kwart voor tien v.m. begint, mede werking verlenen. Bethel: v.m. 9.30 uur: Ds. H. Stolk, Scheveningen. n.m. 5 uur: Ds. Joh. Verwelius. Asaf geeft zijn eigen kerstzang avond in Moerkapelle op zaterdag 24 december as. in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. Ook nu wordt de dirigeerstok ge hanteerd door Adri Verhoef. Namens het college van B en W voerde de wethouder van onderwijs, de heer F. M. van Tol het woord, die mededeelde, dat burgemeester C. A. van der Hooft zich in verband met familieaangelegenheden liet veront schuldigen. In zijn felicitatietoespraak verge leek wethouder Van Tol de moge lijkheden op onderwijsgebied in ons land met die in vele delen der we reld, waar het analfabetisme nog hoogtij viert. ’’Hier zijn er van de kleuterschool tot universiteit alle mogelijkheden voor elk jong leven om zich te ontplooien naar aanleg en ambitie. Volksonderwijs heeft in Waddinxveen vijftig jaar op de bres gestaan voor verbetering en moder nisering van het onderwijs en daar kunnen wij de mensen van toen niet anders dan dankbaar voor zijn ’’aldus de heer Van Tol die voorts nog zei: ’’Deze mijlpaal is ook voor de voor zitter, de heer Ververs, een blijde dag. Zijn activiteiten op zo velerlei terrein kunnen de jongeren tot voor beeld zijn. De hartelijke gelukwensen van het gemeentebestuur aan deze zeer actieve afdeling van Volksonder wijs zijn méér dan een gemeen plaats”. Hoeveel Waddinxveense ouders zullen er zijn die weten wat Volks onderwijs voor hun kleuters ZEVENHUIZEN In een onbe woonbaar verklaarde woning aan de Korte Zijde in Zevenhuizen, be woond door de weduwe Boerop.brak gistermiddag omstreeks half twee brand uit in de schoorsteen. De vrij willige Zevenhuizense brandweer was spoedig ter plaatse en kon al snel het reeds uitbrekende vuur be dwingen. De schade was niet erg groot. IVERSTMIS 1966. Het feest van IV licht, vreugde en muziek wordt dit jaar intensiever gevierd dan ooit tevoren. Kerstconcerten, kerstzan gen, kerstwy dingen, ze worden bij de vleet gehouden. Misschien is het slechte weer van de afgelopen weken wel de oorzaak dat de mensen het zoeken in gezelligheid en warmte en de mooiste muziek die ooit werd ge componeerd. Voor heel Waddinxveen staat sinds gisteren een enorme fricgroene kerst boom opgericht op het grasveldje op de hoek van de Juliana van Stol berglaan en de Kerkweg. Het optui gen heeft enige uren gevergd, maar het resultaat mag dan ook gezien worden. Vooral de bewoners van het bejaardentehuis beleven veel plezier aan de vrolijke lichtjes die ’s avonds al vroeg gaan branden. Rondom die kerstboom wordt volgende week woensdag de grote openbare kerstsamenzang gehouden. Als vanouds gaat het initiatief voor dit sfeervolle en klankrijke gebeuren uit van het gemeentebestuur dat bij deze alle Waddinxveners uitnodigt aan de samenzang deel te nemen. waarvan de heer Ververs twintig ja- ren als voorzitter. Voor beide heren was er als dank voor hun prestaties een boekenbon, terwijl de dames Ver vers en Rietveld bloemstukken kre gen aangeboden. Tijdens de langdurige receptie, die door zeer velen werd bezocht, o.a. door vertegenwoordigers van de di verse scholen, oudercommissies, een vertegenwoordiger van het lande lijke hoofdbestuur, e.a. werd nog me nig goed woord gesproken. Voor het bestuur een stimulans om op de inge slagen weg voort te gaan in het be- i an de somenzang werken mee A de muziekcorpsen Voorwaarts en Concordia en voorts alle zangkoren van Waddinxveen. Dat zijn de her vormde gemengde zangvereniging Vox Jubilans (110 leden), het dames koor Onvermoeid Vooruit (zestien le den), het gereformeerd gemengd koor Dient den Heer (honderd leden), het kerkkoor van de hervormde Imma nuëlkerk (veertig leden) en het roomskatholiek gemengd zangkoor (twintig leden). De algemene directie van het zangevenement is in handen van de heer A. van Vliet uit Alphen, dirigent van het Immanuëlkoor. Het ligt in de bedoeling dat er vijf liederen zullen worden gezongen.De koren en de toeschouwers nemen af wisselend een couplet van het vers j De heer A. P. Graaff ((links), voorzitter van de ou derraad van het openbaar on- iderwjjs, biedt het bestuur van de jarige Vereniging Volkson- (derwjjs een ’Abraham’ aan ter gelegenheid van het gouden jubileum. Van het VO-bestuur ziet u v.I.n.r.: C. M. P. van Vuuren, T. Ververs (voorzitter) en C. Rietveld. (foto Sjaak Noteboom) Dit is een aanbieding van de interkerkelijke In Waddinxveen verkrijgbaar bij het regionaal IRS-secretariaat: WILLEM DE RIJKELAAN 17. (Postbestellingen worden zonder prijsverhoging bij u thuisgebracht). dat gezongen wordt voor hun reke ning. De liederen zijn: ”Hoe zal ik U ontvangen” ’’Stille Nacht” ”Nu syt wellecome” ”In de kerstnacht” ”Ere zjj God” Na het vierde lied leest burgemees ter C. A. van der Hooft het kerst evangelie (Lucas 2 1-14) De gehele samenzang, die als het weer dat toe laat ook van dichtbij zal worden bij- gewoond door de bewoners van het bejaardentehuis, duurt een half uur. Het begint om acht uur. De zondagsdienst zal worden waarge nomen door Dr. W. H. Verduyn den Boer, Noordeinde 21, Zevenhuizen, telefoon 01802-409. Komt U zelf eens uitzoekend Prettige feestdagen wenst U Slijterij en Wijnhandel Van Eeuwen Zuldkadq 3, Waddinxveen S doet? In 1955 kwam er de Stich- ting Kleuterschool Volksonder- wijs, die kon worden opgericht dank zij een nieuwe wet bepalen- de de subsidiëring van het kleu- teronderwijs. Tot dan had de ve- j reniging uit eigen middelen twee kleuterscholen (één op het eude dorp en één aan de Henegouwer- weg) geëxploiteerd. WADDINXVEEN: De zondagsdienst zal worden waarge nomen door Dr. P. van der Linde, Kerkweg 214, tel. 2250. Men was de schooltjes in 1945 begonnen met zelfgemaakte meubeltjes en dank zij de finan- cië lesteun van de leden. De te korten die desondanks de begro- tingen bleven ontsieren werden aangevuld met behulp Hervormde Dorpskerk v.m. 9 uur: Ds. Sinke, Ridderkerk. n.m. 6.45 uur: Ds. Joh. Verwelius, van Waddinxveen. Hervormde Ichthuskerk v.m. 10.30 uur: Ds. Sinke, Ridderkerk n.m. 5 uur: Ds. van Harken, Bode graven. Hervormde Kerk, Sluipwijk v.m. 10 uur: Eerw. heer A. J. Dekker n.m. 6.30 uur: Adventszangdlenst. Gereformeerde Kerk aan de Brug v.m. 10 en n.m. 6.30 uur: Cand. Ds. J. Winter, Den Haag. Donderdagavond 22 december n.m. 7.30 uur: Eerw. heer Kruithof in Rehoboth. Welnu, in de afgelopen vijftig jaren en vooral in de laatste jaren B heeft Volksonderwijs zijn be- staansrecht dubbel en dwars be- wezen. De ontwikkeling en verbe- tering van het openbaar onder- wijs is door alle besturen, die VO in de loop van haar bestaan ken- de, met raad en daad verdedigd en bevorderd. In de moeiljjkste 1 jaren VO voor de openbare school op de bres en vele Waddinxveners hebben die morele en ook, on- danks de steeds gebrekkige finan- f ciële armslag, daadwerkelijke steun aan den lijve ondervonden. Alleen, Volksonderwijs heeft nooit de lauweren geoogst die de vereniging had moeten krijgen. Veel Waddinxveners hebben nooit echt geweten dat zij op een school 1 gingen die bestond omdat VO voor de oprichting de paden had geëffend. Ook dit jaar, bij de op- I richting van de Prof. Kohnstamm ulo is Volksonderwijs weer be scheiden op de achtergrond geble ven. Maar niemand anders dan het bestuur van Volksonderwijs in Waddinxveen nam intertijd de eerste stappen die tot de oprich ting van de school hebben geleid. EEN HALVE EEUW geleden Li (voor de punctuelen: op 15 november 1916) kreeg Waddinx- veen een eigen afdeling van de Vereniging Volksonderwijs. Het initiatief ging uit van de Rjjn- kring van Volksonderwijs, dat vond dat ook het ruim 5500 inwo- ners tellende dorp best een le- vensvatbare afdeling kon hebben. Men vond snel de benodigde Wad dinxveners. Het eerste bestuur bestond uit de heren H. v.d. Berg, D. Zoon, H. J. Bulder, C. J. Fa ll fiani, B. van Gent, H. Heslingen, G. van Lange en K. de Vink. Ne- genenzestig leden - dat was het begin - waren van mening dat ”een brug moeten worden gesla- gen tussen en openbaar onderwijs en de ouders.” UNIEKE AANBIEDING Voor liefhebbers van gewijde muziek een unieke kans om hun platenbezit op voordelige wijze aan te vullen en daarnaast ook ons ex-prieserfonds steunen onder de titel „WARTBURGSERIE” bieden wij een viertal 45-toeren langspeelplaatjes aan, waarvan de winkelwaarde 6,50 bedraagt, maar nu slechts 4,50 per stuk kosten. Bovendien bij afname van alle vier de platen nog een belangrijke prijsverlaging: geen 18,- maar bij bestelling In eens voor slechts 14.90. Bespaar uzelf dus 3.10 Deze serie bestaat uit: a. Grammofoonplaat Wartburgserie no. 1 met: God onzer vaad’ren Nader, nog nader Weg angst, wat zou ik vrezen Kroon Hem met gouden kroon. De liederen worden gezongen door het jeugdkoor „Watergraafsmeer”. b. Grammofoonplaat Wartburgserie no. II met: Psalm 84: 1, 3 en 6 Zondaar is uw hart verslagen Rots der eeuwen De vreemdeling van Galilea. „Rots der eeuwen” wordt in het Spaans gezongen door Enrique Garcia, de andere liederen door Gebr. Spaargaren. .c Grammofoonplaat Wartburgserie no. Ill met: Ik ben van Hem Psalm 42 en 43 De Vrede van Christus Gered door Christus, in het Spaans gezongen door ex-priester Enrique Garcia. d. Grammofoonplaat Wartburgserie no. IV met: Vreugde, vreugde, louter vreugde Gods eer in de natuur (psalm 19) Schepper en Koning Wees mijn Leidsman. Gezongen door het bekende jeugdkoor „Watergraafsmeer”, o.l.v. Teter Dogger. Orgel: Jan de Vries. Remonstrantse Kerk: v.m. 10 uur: Ds. Klomp, Hilversum. Chr. Afgescheiden Gemeente: v.m. 9.30 en nam. 5 uur: Ds. A. P. Verloop. Woensdag, n.m. 7 uur: Ds. A. P. Verloop. R.K. KERK Kerkdiensten op zondag: St. Victorkerk, Zuidkade: H. Missen om 7.15, 9.00 en 11.00 uur St. Petruskapel, J. W. Frisoweg: H. Missen om 8.30, 11.15 en 17.30 uur Kerkdiensten in de week: St. Victorkerk: iedere dag een H. Mis om 7.45 uur, woensdag 20.00 uur en vrijdag 7.00 uur. Voorzitter Ververs haakte hierop in door te verklaren, dat het ge meentebestuur op altijd zeer voor uitstrevend is en op alle gebied zijn tijd vaak ver vooruit is. Namens Volksonderwijs dankte hij wethouder Van Tol voor zijn goede wensen, waarbij hij opmerkte, dat de nieuwe wethouder ongetwijfeld al zal hebben opgemerkt, dat Volkson derwijs tot de ’’lastige vragers” be hoort. Niettemin hoopte hij, dat de afdeling ook bij deze wethouder steeds een welwillend oor zou ont moeten. Het hoofd van de openbare Ulo school, de heer H. J. Egbers voerde het woord namens zijn eigen school en de openbare lagere scholen. Hij sprak de ’’harde werkers” prijzend toe en deed zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud ”ter dekking van de kosten van de receptie”. Eveneens een enveloppe met in houd werd aangeboden door de heer A. P. de Graaff, sprekende namens de Ouderraad van de openbare scho len. ”U hebt ze gekend in deze halve eeuw, de ups en downs en in de jaren dertig is de kern gevormd voor de hechte basis, die de kracht van Uw afdeling heeft uitgemaakt”, aldus de heer De Graaff. De enveloppe met inhoud zag hij als een bewijs van waardering van de ouders voor het pionierswerk en hij verzocht het be stuur van de jubilerende afdeling het geldbedrag te willen bestemmen als een bijdrage voor de inrichting van het Mr. A. de Rooshuis te Noord- gauwe van Volksonderwijs, waar kinderen hun vakantie kunnen door brengen, ook gehandicapte kinderen en waar studieweekeinden e.d. kun nen worden gehouden. Met nadruk vroeg de heer De Graaff aandacht voor de vele activi teiten en het werkelijk harde werken van de afd. Waddinxveen van Volks onderwijs. Aan het bestuur bood hij daarom een smakelijke ’’Abraham” aan als bekroning voor het vijftig jaar ijveren voor het openbaar on derwijs in Waddinxveen. Waarderende woorden sprak ook de heer Segaar uit Alphen a.d. Rijn, die de Rijnkring van Volksonderwijs vertegenwoordigde. Tijdens de receptie in de gezellig versierde kleuterschool herinnerde voorzitter Ververs ook nog aan de moeilijke beginjaren. Speciaal richtte hij zich daarbij tot twee aanwezigen, die tot de oprichters behoorden. Na mens het bestuur kon hij mededelen, dat de afdeling Waddinveen de he ren G. Kruiswijk uit Boskoop en de heer B. van Gent uit Waddinxveen tot ereleden had benoemd. Daarbij bood hij hen ook een stoffelijk blijk van waardering aan. De bestuursleden T. Ververs en C. Rietveld werden namens het bestuur in het zonnetje gezet door de heer M. C. Kloet omdat zij beiden meer dan 25 jaren hun beste krachten aan Volksonderwijs hebben gegeven, Hoe veel ouders, die nu zoon- of dochterlief naar die comfortabele school sturen, wéten wat het aan deel van Volksonderwijs is ge weest? Het zullen er maar weinig zijn en de waardering voor het werk dat de vereniging doet is i navenant. Vierhonderd leden telt VO nu. Een uitbreiding van dat aantal ligt niet voor de hand,want s Volksonderwijs timmert niet aan i de weg. Zeker niet nu, door ge- brek aan belangstelling, de jaar- I lijkse propaganda-feestavond van het programma moest worden af- gevoerd. De tien jaar later geïnstalleerde Stichting vormde weliswaar een ver mindering van de lasten van Volks onderwijs, maar brachten ook grote re verantwoordelijkheden met zich mee. Waddinxveen groeide en de be hoefte aan nieuwe en grotere kleu terscholen werd groter. De Stichting had niet meer genoeg aan twee loka len ondergebracht in school A (Jan Ligthartschool) en school B (Theo Thijssenschool) en kreeg in 1960 de beschikking over twee houten loka len. Dat werd de huidige kleuter school Pinkeltje. Omdat de Jan Ligt hartschool te vol werd moesten de dezer ondergebrachte kleuters elders onderdak zoeken. Dank zij de mede werking van het bestuur van de her vormde kleuterschool vond men dat aan de Onderweg. In september bereikte de Stichting de belangrijkste mijlpaal van zijn tienjarig bestaan bij de ingebruikne ming van liefst twee nieuwe kleuter scholen, nl. een permanent gebouw voor Pinkeltje aan de Van Mecklen- burg-Schwerinlaan en een houten schooltje voor Pinkelotje aan de Constantijn Huyenslaan. De plannen voor de bouw van een nieuw perma nent kleuterschooltje in Groens- waard zijn in een dringend stadium. De gereedkoming van dat gebouw zal de wachtlijst aanzienlijk verkorten. Al deze activiteiten worden door de ouders niet of naüwelijks gehono reerd met een lidmaatschap. Men weet niet van het bestaan van Volks onderwijs of men wil het niet weten. Maar juist daardoor kan Volkson derwijs niet alle mogelijkheden ten volle uitbuiten. De financiën laten geen snippertje luxe toe. Zo is het in feite altijd geweest met Volksonderwijs. In de moeilijke cri sisjaren wordt het voor veel leden uitermate moeilijk om in de dure de cembermaand hun jaarcontributie van één gulden te voldoen. De pen ningmeester moet dan het landelijk secretariaat verzoeken om de af dracht de contributies in de zomer te mogen doen als er wél geld is. In 1935 sprongen de plannen om een ’bewaarschool’ op de richten af op gebrek aan geld. Er is voor zo’n school een beginkapitaal van 555 nodig. Het is er niet en het zal er voorlopig niet zijn. De vergadering van 5 juli 1935 constateerde dat zo’n astronomisch bedrag niet bijeen te krijgen is. Voor het overige gebeuren er met Volksonderwijs in die jaren weinig schokkende dingen. Geleidelijk neemt het ledental toe en ontgroeit Volksonderwijs de door geldelijke zorgen ontstane gezapigheid. Na de oorlog berust de vereniging dan ook niet meer in de situatie en gaat aan het werk. Het resultaat las u hier voor. Een sterke, arme vereniging vierde zaterdag zijn gouden jubileum. Als Volksonderwijs voortgaat op de weg die het nu ruim twintig jaar geleden insloeg, dan viert een andere bestuur over vijftig jaar het eeuwfeest. Maar nu alvast: gelukgewenst Volksonder wijs! =(lliirwnililirtllinwiiilllllliirwnillllllliiri»niilllilliirwniilllilllin»niillillllinwiiilli(lliirwnillllilliin»nillllilliirmiilll)llllif»»niinillliin»niilll= gS I (ïnii^iillHIlliiWJiiiiiiiiiiuMniiüUlliuAUillIl JllirrniiillllllliuAUiiiiiO<3>lllliu*uillllllliiuAUillll ;Uin»nillllllliiuAiJiiiiiiiiiiuA4iiii!illlliUAUii|.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 4