Financiële kant begrotingsdebat nuttig, maar weinig spectaculair College zit vol plannen voor volgend jaar Behandeling subsidies voorlopig opgeschort Grit OOG in/OOG contacten Bronchiletten Kerstmarkt Trein - busdiensten co Speciale H. Missen in kerk en kapel op Oudejaarsdag Waddinxveen Op zaterdagavond 31 december (oudejaarsavond) komt een aantal bus- en treindiensten te vervallen. De bussen van de Citosa zullen ’s avonds na negen uur geen diensten meer aanvangen. op 23 december van 10.30 tot 9.00 uur. Gouda Kranenburg de BruhT Wethouders ‘preken voor eigren parochie6 Waterdichte begroting Lees verder op pag. 4 EN Mr. Opticién II Hoe«tdrcnk in tablwtycrm.95ct Winkels Geen schoolraad NTACTLENZ Subsidies later Kranenburg de Rruin F t/m 31 Verhogingen Desgewenst geeft U de waardecheque aan een ander cadeau. Irriterend WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 15 december 1966 Fair, I ZEVENHUIZEN MOERKAPELLE Geref. Ge- DIVERSEN Outsiders, BIOSCOPEN IN GOUDA "/-■’ï I Contactlensspecialtst Ook voor U kan er met contactlenzen een nieuwe wereld zichtbaar worden. Ga naar Grit Bekijk en praat over die op het traanvocht drijvende vliesdunne kapjes. Laat U vertellen hoe prettig en gemakkelijk ze zijn in het dragen en ga als „niét-brildragend” de wereld in. de Trooststraat komt in ieder geval een nieuwe brug; een kleine kans op wellicht een technische of een land bouwschool bestaat wel. Het vijfjarenplan heeft de verwe zenlijking van een technische school een plaatsje gegeven in Groenswaard 3. Datum 1969; Donderdag 22 december: Kerstavond Paddestoeljeugd, club huis, Lijsterbesstraat, 19 uur. Kerstuitvoering Vrouwen NKV, r.k. ver. geb., Trooststraat, 19.30 uur. Kerstconcert Adri Verhoef (orgel) en Gijs de Graaf (hobo), Geref. kerk, Kerkweg, 20.30 uur. Zaterdag 24 december: Postduivententoonstelling Kapelle- vliegers en De Zwaluw, Dorpshuis, 15.30 uur. Kerstzangavond Kerk meente (Asaf). Donderdag 22 december: Vrije klaverjasavond, Hotel Vos 19.30 uur Vrijdag 23 december: Kerstmarkt J. yan Stolberglaan, 10.30 tot 21 uur. Zaterdag 24 december: Vrije klaverjasavond, Hof van Hol land, 19.30 uur Vrije klaverjasavond, Hotel Vos, 19.30 uur. Donderdag 29 december: Jaarwisselingsbijeenkomst PvdA, Hotel Vos, 19.30 uur. Vrijdag 23 december: Kerstwijdingsdienst Gereformeerde Kerk, 20 uur. Dinsdag 17 januari: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen (le zing Vrouw en haar kleding), Dorps huis, 19.30 uur. langs de Zuidkade zullen in de toekomst in de plaats van de huidige, oude bebouwing die staat te verdwijnen wel licht flatgebouwen verrijzen. Vastomlijnde plannen in die richting bestaan er zeker nog niet; Blijven bouwen Burgemeester Van der Hooft waarschuwde aan het slot van zijn lange beantwoording voor het pessi misme ten aanzien van de economi sche ontwikkelingen en de gevolgen daarvan voor Waddinxveen. Pessi misme dat in veel algemene be- beschouwingen op de achtergrond een plan voor de bouw van drie woningen voor minder- validen is in voorbereidingen de Vondel wijk zijn reeds twee van zulke woningen gebouwa; B en W overwegen ’n amb tenaar te belasten speciaal met jeugd- en sportzaken. Deze zal ook worden belast met het gemeentelijk beheer over het recreatieterrein aan de Sniep- weg; WADDINXVEEN De financiële uiteenzettingen tijdens de behandeling van de begroting voor 1967 door de gemeenteraad, donderdag gehouden in de raadzaal, waren dan misschien van minder spectaculair allooi dan de poli tieke tijdbommen, waarover u elders meer leest (over tijdbommen willen wij hierna niet meer spreken!), ze zetten in ieder geval meer zoden aan de dijk. Dat burgemeester en wethouders ook de nieuwe begroting ’klemvast’ hadden en dat er zodoende voor de raadsleden vrijwel geen enkel doelpuntje viel te scoren stond reeds bij voorbaat vast. Via een opmerking over de week markt, die waarschijnlijk duizend gulden minder zal kosten dan is be groot, kwam de heer Van der Hooft op de winkelcentra. De pessismis- tische geluiden over de winkelplan- nen hebben, aldus de burgemeester de verwondering van het college ge wekt. Onze besprekingen met een aantal deskundigen vertellen ons dat we op de goede weg zijn. De burge meester verklaarde dat vrijwel alle nieuwe winkels door Waddinxveen- se middenstanders zullen worden bezet, zodat van teveel concurrentie geen sprake kan zijn. Een super markt van de gezamenlijke midden stand - een idee van de heer Noor- lander (CHU) - kan niet meer wor den gerealiseerd omdat alle plannen reeds vast staan. het ziet er niet naar uit, dat waterontharding of fluoride- ring van het drinkwater bin nen afzienbare tijd een feit zullen zijn. De heer Mol noem de in de raadsvergadering ont- harding een zaak van comfort die gebruikers beter zelf kun nen oplossen. ’’Niet onthard water is beslist niet schadelijk voor de gezondheid,” zei hij. Ontharding in het groot is thans bovendien veel te kost baar. Het waterleidingbedrijf De Rijnstreek is ten gevolge van allerlei andere projecten nog lang niet aan fluoridering en ontharding toe; de plannen voor de bouw van een nieuw postkantoor hebben weer een ietwat con creter vorm gekregen. Het zal, zo vernamen wij van de heer D. Linschoten, directeur van de Waddinxveense PTT, echter wel 1970 zijn voor dat het nieu we gebouw aan de Kerkweg gestalte zal krijgen; de in het vijfjarenplan op genomen nieuwe brug over de Ringvaart ten noorden van de Burgemeester Trooststraat zal er niet komen. In het streek plan Rijn en Gouwe is ter plaatse een andere situering geprojecteerd. Ten zuiden van Het college deelde niet de mening van de heer Van Gent van de PvdA dat er een schoolraad zou moeten ko men. De burgemeester zei dat de ou derraad, die er al wel is, goed func tioneert en bijkans dezelfde be voegdheden heeft als een schoolraad De door mr. Van Schaik (KVP) ge adviseerde planologische commissie werd door B en W ook overbodig ge acht. ’’Alle uitbreidingsplannen van enig belang zijn door de oude raad al aanvaard. Voor alle gebouwen zijn de plaatsen al aangewezen,” zo zo zei de burgemeester, ”een planolo gische commissie is dus niet nuttig.” Aan de hand van sprekende cijfers toonde de heer Van der Hooft aan dat er over leegstaande woningen geen ongerustheid hoeft te bestaan. Er waren op 1 december 23 wonin gen onbewoond, waarvan voor elf WADDINXVEEN Ter gelegen heid van kerstmis zullen in de Sint- Victorkerk en in de Sint-Petruskapel aan de Jan Willem Frisoweg een aan tal speciale diensten worden gehou den. Op eerste kerstdag wordt in de kerk aan de Zuidkade de nachtmis gehouden, die om twaalf uur begint. Alle plaatsen zijn voor deze mis vrij in tegenstelling tot de kapel aan de Frisoweg, die alleen toegankelijk is voor houders van speciale toegangs kaarten. Wat betreft de treinen komend*» volgende diensten t» *-*■*»«uien: Van waaamxveen haar Gouda de treinen uit Waddinxveen vertrekken om 22u29; 23ul8 en 0ul6. Van Waddinx veen richting Alphen de treinen die vertrekken om 22ul3 en 23u49 (ver trek Gouda resp. o m22u04 en 23u41) terwijl voorts de trein van 23u04 uit Gouda naar Waddinxveen niet zal rijden. middelbare scholen krijgt Waddinxvoen vooreerst niet. Het ETI (Economisch Techno logisch Instituut) heeft B en W laten weten dat Gouda voor lopig nog voldoende opvang capaciteit bezit om een hbs of lyceum in Waddinxveen te rechtvaardigen; Gemeentebelang over om zo snel mogelijk te beginnen met de beplanting van het grote sportcomplex aan de Sniepweg een kraamkliniek zal er al leen kunnen komen als een van de Goudse ziekenhuizen een dependance in Waddinx veen zal willen stichten, aldus wethouder Van Tol in ant woord op een vraag van de heer Ververs. Met de realisa tie van het grote ziekenhuis in Bloemendaal in het vooruit zicht hoeft Waddinxveen zich echt geen illusies te maken; een vestigingsvergunning was ver leend. Van te hoge huren, waarover de heer Ververs van Gemeentebe lang klaagde, is volgens de burge meester geen sprake, noch in de wo- ningwetbouw, noch in de premie-, noch in de vrije sector. Naar aanleiding van een suggestie van de heer Van Gent verleende het college onlangs opdracht aan het Instituut voor Stand en Landschap voor het samenstellen van een rap port over een prognose van de ver keersintensiteit en de te verwachten verkeersstromen. De tweede brug over de Gouwe noemde de burge meester een zaak die nog verscheide ne jaren zal vergen. De nieuwe Tweede Bloksweg, die een verkeers weg met twee parallelwegen moet worden, zag hij spoediger gereali seerd. onder andere komen er twee nieuwe watertransportleidin- gen uit Boskoop die de water druk aanzienlijk zullen moe ten opvoeren. Eén leiding komt door Groenswaard te lig gen, de andere is geprojecteerd langs de Noordkade. De be staande leiding ligt in het Noordeinde; er zal dit jaar niet meer worden begonnen aan de bouw van de spoorwegtunnel van Oranjewijk naar Groenswaard In januari of februari wordt het werk door de NV Neder- landsche Spoorwegen aan be steed, zodat in maart kan wor den begonnen; Tevens bekendmaking van de prijswinnende nummers 's middags 330 uur. Maandenlang geldig Onze waardecheques blijven maar liefst geldig tot MAART 19671 ♦Uitgezonderdconlractaniketea on speciale aanbiedingen. Zowel in de kerk als in de kapel begint de volgende H.Mis om half acht ’s morgens. Tijdens de H. Mis van negen uur in beide gebouwen zingen de kinderen kerstliederen. De Hoogmis begint om elf uur. De Sint- Victorkerk en de Sint-Petruskapel zijn ’s middags open voor het bezoek aan de kribbe. Om zeven uur ’s avonds wordt in Sint Victor een plechtig Lof gehouden. Op tweede kerstdag vangen de H. Missen in het kerkgebouw aan om kwart over zeven, negen en elf uur; in de kapel om half negen, kwart voor tien en kwart over elf. Er is geen avondmis en geen Lof. Op nieuwjaarsdag beginnen de H. Missen in de Sint-Victorkerk om kwart over zeven, negen en elf uur; in de kapel om half negen, kwart over elf en half acht 's avonds. Op de zaterdagen 24 en 31 decem ber zal er geen gelegenheid zijn de Eucharistie te vieren. waarschijnlijk al volgend jaar wordt begonnen met de bouw van het nieuwe zwem bad B en W namen een sugge stie van de heer Ververs van overleg begint, wordt het zaak de ge meenteraden in te lichten. De raad krijgt dan alle gelegenheid zich op het plan te bezinnen en kan bezwa ren maken tegen het glazen hart’ of garanties verlangen betreffende luchtverontreiniging,” aldus de heer Van der Hooft. Het kassengebied van 1800 ha, waartegen door vele fracties werd geageerd vanwege de deigende lucht verontreiniging en de aantasting van het landschapsschoon, kreeg in de beantwoording van de burgemeester ruime aandacht. De heer Van der Hooft deelde mee dat inmiddels een commissie was gevormd die de mo gelijkheid van het stoken op aardgas zal moeten bestuderen en in ieder geval het vraagstuk voorkoming van luchtverontreiniging ter hand gaat nemen. De burgemeester verwachtte dat per jaar zich ongeveer vijftien a twintig tuinbouwers zich in het nieuwe gebied zouden vestigen. Air Products NV, het gassenbedrijf aan de Noordkade, werd een degelijk en betrouwbaar bedrijf genoemd. Voor tot verkoop van grond aan de N.V. zal worden overgegaan, aldus de burgemeester, zullen uitvoerige in lichtingen en deskundige adviezen worden gevraagd. Ondanks het ’gat’ van bijna zeven ton bleek de staat van baten en las ten voor het nieuwe jaar zó water dicht dat zelfs de puntsgewijze be handeling geen enkel resultaat ople verde en - bij wijze van spreken ui teraard - even goed achterwege had kunnen blijven. Alleen de tweemans- fractie van de SGP en Hervromde Groep keerde zich, gesteund door de heer A. Noorlander van de CHU, per traditie en onder altijd ietwat ho nend gelach der overige fracties te gen het stokpaardje van de niet-con- fessionele partijen: het Humanis tisch Thuis Front, dat het ook vol gend jaar weer weer met 5 subsi die moet doen. Het verbaasde slechts dat WD of PvdA niet met een voor stel tot verhoging van de gift kwam. Het hoofdstuk subsidie droeg niet zonder meer de goedkeuring weg van de subsidie-commissie, die bij monde van de heer A. H. van Gent, moest erkennen nog niet te hebben vergaderd. Tijdgebrek was daarvoor het hoofdzakelijke excuus. Omdat veel verenigingen al meteen in janu ari om voorschotten op him subsi dies komen, kon de burgemeester met uitstel van de behandeling niet akkoord gaan. Hij stelde ’n compro mis voor dat de subsidiecommissie de mogelijkheid bood zich alsnog op het bewuste hoofdstuk te bezinnen en dan in januari de subsidies nog eens in hun geheel uit te kammen. De raad greep dit voorstel met beide handen aan. Voor het eerst in de geschiedenis van de Waddinxveense gemeente raad verdedigden de wethouders - voor zover er iets te verdedigen viel - hun eigen portefeuilles. Ze deden dat bekwaam en welbespraakt en, merkwaardigerwijs, in tweede in stantie (en dus minder goed geprepa reerd) veel beter dan de eerste keer. Dat alle fracties met deze wijziging waren ingenomen leek uit de rep lieken. Burgemeester Van der Hooft ook blij met de nieuwe gang van za ken, verklaarde dat alles wat door een lid van het college voortaan zal worden gezegd ook de instemming van de twee overige leden draagt. ”Als het anders is, wordt dat erbij gezegd,"aldus de heer Van der Hooft. Zondag 25 december: Kerstbal met o.a. The Kunstmin Gouda, 20 uur. Woensdag 28 december: Vergadering alg. raad Gem. Energie bedrijf, stadhuis, Gouda, 9.30 uur. Woensdag 28 december: Vergadering alg. raad Gem. Energie bedrijf, stadhuis, Gouda, 16 uur. Reunie: do. en vr. 20.15 uur, za. 19 en 21 uur, zo. 19 en 21 uur: Moord om goud (14); za. 15.00 uur, zo. 15 en 17 uur: Furie van de Kongo (14); naa.15, 17, 19 en 21 uur, di. en wo. 20.15 uur: Het pronkstuk van de familie (a.l.). Schouwburg: vr. 20.15 uur, za. 15, 1» en 21.15 uur, zo. en ma. 15, 17, 19 en 21.15 uur, di. en wo. 20.15 uur: Zeven tien (18); di. en wo. 14.30 uur: ’t Is Yogi de Beer (a.l.). Thalia: do., vr., di. en wo. 20.15 uur, za., zo. en ma. 21.15 uur: Kogels voor Mr. Solo (14)za., di. en wo. 14.30 uur zo. en ma. 15, 3, 17 uur: Laurel en Hardy door dik en dun (a.l.). Maandag 2 januari: Nieuwjaarsreceptie, raadhuis, 16.30 u. Woensdag 18 januari: Bijeenkomst Ned. Chr. Vrouwen (le zing over Jehova-getuigen), ger. ver. geb., 19.30 uur. Vrjjdag 20 januari: Kienavond volleybal Be Fair, club gebouw Be Fair, 20 uur. Zaterdag 24 januari: Voetbalwedstrijd WSE-Be Warnaarplantsoen, 14.30 uur. Zaterdag 31 januari: Voetbalwedstrijd WSE-Waddinxveen Warnaarplantsoen, 14.30 uur. GOUDA Markt S tel. 6465 Gouwe 5 tel. 3666 WADDINXVEEN pa»sage 133 tel. (01828) 3003 "welk artikel boven r-nWAARDECHEQUjL 10% van net wethouder Van Tol voorzag de eventuele toekomstige be hoefte aan een gemeentelijke rouwkamer naast de aula op de nieuwe begraafplaats in Waddinxveen-Noord. TAE BEANTWOORDING van de algemene beschouwin gen en de replieken van de raad hebben een aantal in teressante feiten en cijfers op geleverd: de verdediging van de eigen portefeuilles door de wethouders, ook al zei de bur gemeester dat alles wat door de leden van het dagelijkse be stuur van de gemeente wordt gezegd namens het college van B en W. had doorgeklonken. ”Met onze kennis van vandaag bouwen wij voor de toe komst,’’aldus de burgemeester, ’’gaan wij aarzelen... dan bouwen wij niet meer.” De voorzitter ging eerst in op de financiële situatie. Hij kondigde een soepeler betalingsregeling aan van de rijksoverheid op het stuk van de sociale zorg, zodat renteverliezen zouden worden beperkt. Voor de ge meente Berkel en Rodenrijs, die on langs verklaarde op te zullen houden met uitbetalingen in het kader van de Algemene Bijstandswet, had de heer Van der Hooft geen goed worrd over, ondanks de financiële verlich ting die dat ’systeem’ zou brengen. ”Het recht op bijstand is in de wet neergelegd en hiervan kan en mag niet worden afgeweken,” zo zei de burgemeester. Waddinxveen zal pas volgend jaar voor een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds in aanmerking komen. De financiële uitkomsten tot en met 1965 zijn voor de gemeente dermate meegevallen dat zelfs de saldi-reserve van vorige jaren het tekort voor 1966 zullen kunnen dek ken. Voor 1967 ontbreekt dat vooruit zicht, zodat een aanvullende uitke ring precies op tijd komt. De burge meester verklaarde echter dat nieu we projecten niet voor financiering uit die aanvullende uitkering in aan merking zouden komen. De stijging van het uitgavenpeil met 30% vond de heer Van der Hooft minder on rustbarend dan de heer Noordam (AR). ”Dit peil,” zei hij,” mag nooit geheel los worden gezien van de stijging van de inkomsten (met ruim 20% - red.)” «ecaKJEEr-" iktóa, x '-rarar - •t.-’*’ De voorzitter stelde ook verhoging van enkele plaatselijke belastingen in het vooruitzicht Hij vond niet dat Waddinxveen wat de eigen inkoms ten betreft het plafond al had bereikt en zeker niet ’duurder’ was dan an dere gemeenten in dezelfde positie. Op informaties naar automatise ring en mechanisatie ging de heer Van der Hooft maar kort in. Hij was van mening dat op het ge meentehuis een voldoende aantal kostenbesparende machines aan wezig zijn en vond Waddinxveen in vergelijking tot andere gemeen ten op de goede weg is. Aan de bezwaren van de KVP- fractie dat de gemeenteraad niet bij het vooroverleg van het streekplan Rijn en Gouwe was betrokken ge weest, kon door de burgemeester op wettelijke gronden niet tegemoet worden gekomen. ”Het streekplan wordt eerst technisch voorbereid door de provinciale planologische dienst in overleg met de gemeente besturen. Pas als het bestuurlijke plannen voor de verlichting langs de Henegouwerweg van de hefbrug tot aan de rijksweg en verbetering van de verlich ting van afritten bij de hef brug en die langs het noorde lijk van de hefbrug gelegen weggedeelte zullen 138.000 kosten; K. Tiendew. 12, tel. 3033 Kleiweg 108, tel. 6033 I Wie van nóafffl (onverschillig 20gld.*)kri|gt cadeau ter waarde van bestede bedrag l Zaterdag 7 januari: Feestmiddag jeugd wandelclub SDS, clubgebouw Lange Zijde, 14.30 uur. Feestavond senioren wandelclub SDS, clubgebouw Lange Zijde, 20 u. Dinsdag 17 januari: Discussie over TV, Plattelandsvrou wen, Hotel Vos, 19.30 uur. Vrijdag 20 januari: Jaarvergadering wandelclub SDS, café Hof van Holland, 20 uur. Wethouder P. Lips constateerde dat de kosten van de dienst openbare werken 1,3 miljoen) voor de raad kennelijk een irriterend bedrag vor men. Hij zag niet hoe de dienst door verdergaande mechanisering, des- Waddinxveen krijgt géén veertig a vijftigduizend inwo ners. Het college van B en W is, aldus de burgemeester, ge schrokken van een uitlating in die zin van het WD-raadslid Mol. Met hooguit 30.000 zielen zal het afgelopen zijn; Maandag 26 december: Kerstzangdienst Ned. Herv. Kerk (Sursum Corda), 9.45 uur. 28 t/m 31 december: Kerstcongres Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden, Dorpshuis. Maandag 2 januari: Nieuwjaarsreceptie I. J. P. Keijzer, Dorpshuis, 19 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 3