Met i 4-000 a i 5-000 dienstencentrum Pleidooi voor Uw eigen huls In Groenswaard voor hulpbehoevende bejaarden 42 premie woningen en Kerstruilbeurs bood weerveel variaties V e r m e ij Fancy fair en loterij brachten f 4500 op Reaktiverin^scentrum op losse schroeven Verkoop kantoor N.V. Bouwteam Groenswaard Poor het nieuwe zwembad: voor Medailles reservisten I HUUR PIANO’S HUUR II INDELING: KOOPSOM: GESLAAGD PRETTIGE KERSTDAGENI ^[WuRLflZERj" Behoefte Juwelier Horloger MENSEN DIÉ HET WÉTEN, KIEZEN ZUIVERE HUID PU ROL en PUROL-poeder Kleine groep Succesvol initiatief De Paddestoel ELECTRONISCHE ORGELS uit swerelds grootste orgel- en pionofabriek Voorbeelden Demonstraties Fa. J.van Urk vgSs Westersingel 42-44 R'dam tel.(010)135025 hoge inruilwaarde Wij wensen u Gemeenschap moet handen ineenslaan S’ ruyniu INLICHTINGEN: CHOPINLAAN TE WADDINXVEEN - telefoon (01828) 2028 b.g.g. 3469 I (Foto Sjaak Noteboom) 'i I 3 i KERKWEG 207 WADDINXVEEN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART donderdag 22 u^Tember 1966 donderdag 22 december 1966 in het uitbreidingsplan „Groenswaard” te Waddinxveen (nabij Chopin- en Beethovenlaan), Voorrang aan inwoners en hen, die economisch aan deze gemeente zijn gebonden. Hypotheek tot 90% mogelijk met gemeentelijke garantie. Voorts kans op bijdrage uit gemeentelijk doorstromlngsfonds voor die inwoners van Waddinxveen, die bij aankoop van een eigen huis een goedkope huurwoning vrij maken. ruime woonkamer, keuken, drie slaapkamers, douchecel, zolder (met vaste trap), voor- en achtertuin, stenen schuur. Deze toonde met behulp van spre kende percentages aan dat verreweg het grootste deel van de 65-jarigen Al dit werk kan in en vanuit het centrum worden georganiseerd. De Zowel de heer De Boer als burge meester Van der Hooft beantwoordde na de inleiding vele vragen. De heer J. van Steijn, directeur van de ge meentelijke dienst van sociale zaken, heeft de voorlopige leiding van het ’dienstverleningsproject’ op zich ge nomen. I Prijzen v.a. 1.145.- Of het dienstencentrum ’rendabel’ zal zijn was ook een gemakkelijk te beantwoorden vraag. Behalve Huize Souburgh, dat zichzelf bedruipt als het om dienstverlening gaat, telt de gemeente veertig bejaarden woningen in het wijkje achter de Kerkweg. Vol gend jaar zal vermoedlijk worden gestart met de bouw van een be jaardenflat (in Groenswaart) met 120 appartementen. De burgemeester zei dat het dienstverleningscentrum on der de flats een plaats zal moeten vinden. De kosten voor het gehele project en ook voor de verdere dienstverle ning moeten worden gedragen door de overheid. Rijk en gemeente dragen ieder 40% in de kosten bij. Dit zal in de toekomst waarschijnlijk 90% wor den. De rest zal dus door de bejaar den zélf moeten worden aangevuld. v.a. 15 p.mnd. zonder eerste storting De meeste belangstelling kreeg tij dens de zwembad-fancy fair het rad van avontuur, waar als prijzen transistorradio’s, kazen, speelgoed winkels, schoolborden, fototoestellen, boten, flessen limonade, taarten en vele andere aantrekkelijke artikelen met gulle hand werden rondgedeeld (Foto Sjaak Noteboom) WADDINXVEEN Gezien het slechte weer vrfjdag- en zaterdag avond zijn de resultaten van de in het Geref. Verenigingsgebouw ge houden fancy fair ten bate van het bouwfonds voor het nieuwe zwem bad zeker niet tegengevallen. Een netto resultaat van fancy fair en lo terij van bijna 4500 heeft er toe bij gedragen, dat het bouwfonds thans meer dan vijftigduizend gulden in kas heeft. Burgemeester C. A. van der Hooft kwam er vrijdagavond voor naar het Verenigingsgebouw om met een eer ste draai aan het rad van avontuur de fancy-fair officieel te openen. Ook de wethouders P. Lips en F. M. van Tol bezochten de bazar. vraag of er behoefte aan bestaat werd, na de inleiding van de heer De Boer, door burgemeester Van der Hooft beantwoord. Hij vertelde dat Waddinxveen thans 975 bejaarden telt, waarvan 240 alleenstaanden. Er zijn 408 ’bejaarde’ gezinshoofden en Waddinxveen telt 31 inwoners die ouder zijn dan 85 jaar. Genoeg gega digden dus. WADDINXVEEN Het altijd ac tieve bestuur van de speeltuinvere niging De Paddestoel houdt elke maand een drukbezochte en steeds geslaagde ruilbeurs. Maar in decem ber krijgt de beurs, die al grote faam heeft verworven in verre omgeving, een extra-feesteljjk tintje en geniet en zo mogelijk nog grotere populari teit als Kerstruilbeurs. Nieuwer zijn, de sleutelhangers, die iedereen tegenwoordig spaart. Ande re verzamelobjecten zijn sierglazen en ook molenmodellen. We zullen maar eens enkele voor beelden noemen: De heer T. Schouten uit Waddinx- veen liet een respectabele collectie postzegels zien. Deze kerstruilbeurs gaf hem extra reden tot tevreden heid want zijn dochtertje won een taart in de tradionele verloting. De heer en mevrouw Saarberg uit Leidschendam waren naar de beurs gekomen met een grote verzameling historische postzegels. Ze ’sparen’ ook sierglazen en molens. De heer C. A. Schwarz en diens echtgenote, Vlaardingen, exposeerden een indrukwekkende verzameling speldjes en sleutelringen; de laatste zijn een liefhebberij van mevrouw Schwarz. Met zijn oude prenten en gravures oogstte de heer H. Glasbeek uit Wad dinxveen de meeste bewondering. Pentekeningen uit 1750 toonden sprekend hoe Waddinxveen er in de achttiende eeuw moet hebben uitge zien. Enkele zijn van de hand van J. W. de Goyer. De heer Glasbeek toonde ook gravures van oude mo lens in het Zuidhollandse landschap. Binnenkort begint de N.V. BOUWTEAM GROENSWAARD met de bouw van A-premie 39.900, vrij op naam premie 4.300,netto - 35.600 vrij op naam. B-premie (luxere uitvoering) 43.000 vrij op naam premie 2.800 netto - 40.200 vrij op naam. Zaterdag was het weer zover.Bijna tweehonderd exposanten - meer dan ooit tevoren - zorgden voor een bonte verscheidenheid aan collecties. De ruilhandel was vlot in het intie me ’beursgebouwtje’ aan de Lijster besstraat. Van de grote Kerstruil beurs in Breda had Waddinxveen geen last. De Bredase beurs is van veel zakelijker allure. De standhouders in het Paddestoel clubhuis aan de Lijsterbesstraat kwamen weer van heinde en verre. Alle verzamelaars, of ze nu komen uit Rotterdam, Vlaardingen, Alphen of Leidschendam, zijn eenstemmig van oordeel dat de Waddinxveense beurs zijn populariteit te danken heeft aan de gemoedelijkheid die er altijd heerst. Zo’n ruilbeurs biedt een hoop be kijks. De postzegels, lucifermerken en sigarenbandjes zullen wel nooit meer verdwijnen, maar ook de speld jes hebben zich, na het uitwoeden van de rage, een rage, een vaste plaats vervorven op vele tafels. Met nadruk merkte de burgemees ter op, dat de acties reeds effect be ginnen te sorteren en dat er goede verwachtingen bestaan, dat binnen redelijke tijd al de eerste stappen kunnen worden gezet om de plannen te realiseren. ”En dan krijgt Wad dinxveen het mooiste zwembad van deze gehele streek” zo zeide de bur gemeester, die zijn toespraakje be sloot met een extra woord van dank aan de leden van de zwem- en polo club De Gouwe, die het bestuur van de Stichting Vrienden van het Zwembad steeds zo actief steunen en die ook weer zo’n belangrijk aandeel hadden in de organisatie van de fancy fair. Grotendeels ongevraagd hadden tal van plaatselijke bedrijven een keur van fraaie prijzen beschikbaar gesteld, waarvoor uiteraard grote belangstelling bestond. Met uitzon dering van de verkoopstand hadden alle attracties het steeds bijzonder druk, waarbij het rad van avontuur wel de meeste aandacht opeiste. Een bromfiets en een wieg, waar van men in het bezit kon komen door een handtekening te plaatsen of een datum in te vullen, vervielen aan de Stichting Vrienden van het Zwem bad, omdat er geen handtekeningen stonden op het door burgemeester Van der Hooft vastgestelde nummer voor de bromfiets 450) en datum De platenspeler viel op lot 1277 en de elektrische mixer op lot, nr. 979. De bezitters van deze beide loten hebben zich nog niet gemeld. Zij kunnen hun prijzen afhalen b& de secretaris van de Zwembadstichting, de heer A. P. de Graaff, Stations straat 21, Waddinxveen. Hier staan ook nog prijzen te wachten op enkele bezoekers, die door hun puntenaantal bij het speer werpen tot de winnaars van zater dagavond behoorden. De heer A. B. van Beek kan een reiswekker ko men afhalen en de heer L. de Lange een lotto-spel. Bij de Stichting Vrienden van het Zwembad werden voorts nog de vol gende giften ontvangen: J. de G.(Den Haag) 10; A. N. 8; T. K. 2.50; P. B. 2.50; J. v. K. 2.50; E. M. 2.50; L de B 250; E 10. De totaalstand van het zwembad- fonds is thans 50.873,52. Omstreeks tien uur zaterdagavond de zaal was toen stampvol, begon de heer S. Pille met het rekken van de loten van de zwembadloterij. De eer ste prijs, een bandrecorder viel op lot sr. 1386, dat was gekocht door de heer S. Heij uit Gouda. Dr. Blom uit Waddinxveen was de gelukkige win naar van de tweede prijs, een radio toestel, dat op lot. nr. 0248 viel. De draagbare radio viel op lot 2450 dat in bezit was van de heer C. van Mourik uit Waddinxveen. WADDINXVEEN Mevr. J. M. I. Stegeman-Boon slaagde aan het Haagse Kon. Consvervatorium voor het einddiploma piano solospel. met rechtvar, koop a v.a. Bp.mnd. zonder eerste storting van de modellen 1967 te Rotterdam dagelijks van 10“4 uur door onze Wurlitzer-organist JOOP WALVIS. Bij aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATE ONDERRICHT. Enorme sortering Prijzen vanaf 675.- met recht van koop let wel: voor Uw oude PIANO, HARMONIUM of ELEKTRONISCH ORGEL Vraag folders en inlichtingen over de nieuwe serie i%7 bij de Wurlitzer-importeur In een korte toespraak wees de burgemeester op het grote belang van het voeren van acties voor de zwembadbouw, waardoor hogere overheden, die toestemming en fi nanciering voor de bouw moeten re gelen, ervan worden overtuigd, dat het nieuwe zwembad bij de gehele bevolking leeft. Centraal punt De inleider adviseerde voor alle activiteiten in het kader van de dienstverlening één centraal punt in te richten, waar ook spreekuren, bij eenkomsten, etc. kunnen worden ge houden. Ook suggereerde hij de be noeming van een deskundige op dit gebied, die de dagelijkse leiding zal moeten hebben in het centrum en ook de contacten krijgt te verzorgen met de verschillende helpende in stanties. De heer De Boer achtte het echter wenselijk pas een ruimtelijke voorziening te creëren als de bejaar denzorg in zijn geheel op gang is ge bracht. Voorts was hij er voorstan der van ook gehandicapten en ande re groepen meteen in de dienstverle ning ’mee te nemen’. De hulp die het dienstverlenings- instituut zal moeten geven is rijk ge schakeerd. Zo zal het gemeentebe stuur zorg moeten dragen voor vol doende woningbouw voor de bejaar den, voor een goed doorstromingsbe- leid. Andere organisaties moeten de organisatie van de bejaardengym- nastiek, voetverzorging, medisch on derzoek, maaltijdbereiding voor hun rekening nemen. De maatschappelijk werkster moet worden ingeschakeld, er zullen bejaardenverzorgsters en legenheid en een wasserette, het be- helpsters moeten komen, een badge- zoek aan alleenstaanden door leef tijdgenoten moet worden bevorderd, er zal sociëteitswerk worden gedaan, de lectuurvoorziening moet worden georganiseerd, hobby-clubs, meer welfare-werk, culturele bijeenkoms ten en lezingen. Kleine dienstverle ningen zijn: boodschappen doen, stof zuigen, kachel aanmaken, vuilnisem mer buiten zetten, hulp bij de wan deling, brieven schrijven, formulie ren invullen, enzovoort. WADDINXVEEN Dat het dienstencentrum voor de Waddinxveense be jaarden er komt, staat vrywel vast. Of het in Groenswaard 3 geprojecteerde reactiveringscentrum ooit zal worden gerealiseerd is minder zeker. Deze twee zaken werden maandagavond tijdens een druk bezochte bijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis uitvoerig, respectievelijk terloops ter sprake gebracht. Dat gebeurde naar aanleiding van een lezing door de heer J. de Boer, ad- junct-directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk in Waddinxveen. Aan het eind van het duidelijke, van alle onnodige franje ont dane betoog, van de heer De Boer, zei burgemeester C. A. van der Hooft er van overtuigd te zijn dat het dienstencentrum er zou komen. ”Als we een maal ergens over gaan praten,” aldus Waddinxveens eerste burger,” dan komt 't er ook.” De kansen voor het reaktiverings- centrum zijn inmiddels erg klein ge worden. De heer Van der Hooft ver telde dat plannen voor identieke centra ook van de grond zijn geko men in Zoetermeer en Wassenaar. Een derde centrum in de nabije om geving van de andere twee achtte hg niet ’haalbaar’ en ook niet wenselijk. "We zullen big zijn als het reaktive- ringscentrum er komt,” zei de heer Van der Hooft, ’’maar als het er niet komt hoeven we er ook niet om te treuren. Als we met ons initiatief hebben bereikt dat ook andere ge meenten wakker zjjn geschud dan zjjn we tevreden. Het gaat er immers alleen maar om dat zo’n centrum er komt.” In zijn causerie had de heer De Boer gepleit voor de instelling van een coördinatie-commissie, die zal moeten worden onderverdeeld in vier secties, t.w. een afdeling overheids beleid, een afdeling voor de maat schappelijke en huishoudelijke voor zieningen, een sociaal-medische af deling en de sectie kleine dienstver leningen. Omdat de bijeenkomst werd bezocht door belangstellenden, die voor deelname aan het dienstver - leningswerk in één van die secties in aanmerking komen, sloeg burge meester Van der Hooft meteen spij kers met koppen. Hij nodigde hen uit voor een viertal vergaderingen die binnenkort zullen worden gehou den waarbij dieper op de merites van de verschillende secties zal worden ingegaan. Uit die vergaderingen zal waarschijnlijk ook de coördinatie commissie worden geboren. Over een dienstverleningscentrum werd in Waddinxveen het eerst ge sproken door een tweetal politieke partijen in de verkiezingsstrijd. De PvdA kwam half mei met haar ver- kiezingspamflet, waarin het centrum als wens stond vermeld. Ook Ge meentebelang noemde het centrum in haar verkiezingsprogramma, dat enige tijd later scheen. Bij de ope ning van het bejaardentehuis Sou burgh werden de eerste concrete uit spraken gedaan door burgemeester Van der Hooft. De burgemeester haakte daarmee in op een opmerking van pastoor J. A. M. Saulenn over de wenselijkheid van een dienstverle ningscentrum. Nadat de heer Van der Hooft maan dagavond de vele aanwezigen, onder wie de beide wethouders, pastoor Saulenn, een drietal plaatselijke art sen, enkele raadsleden en mej. M. Ti mes en mej. Toet van Souburgh, had verwelkomd, sprak de heer De Boer. en ouder een geheel zelfstandig be staan kunnen leiden. Slechts 3% be hoeft permanente verpleging en 7% onafgebroken verzorging in een te huis. Tien procent van de bejaarden kan zelfstandig blijven als er voor bepaalde aangelegenheden hulp wordt geboden. De heer De Boer sprak de verwachting uit dat het per centage dat in een bejaardentehuis moet verblijven tot 5 zal kunnen worden teruggebracht als er een ef fectieve all-round dienstverlening bestaat. ’’Maar daarvoor zal de gehele sa menleving de handen ineen moeten slaan,” aldus de heer De Boer,” het werk voor onze bejaarde medemens is van groot belang niet alleen om de bejaarden zo lang mogelijk hun zelf standigheid te laten bewaren, al zou het alleen daarom al de moeite waard zijn, maar ook omdat op deze manier minder grote financiële offers van het werkende deel van de samenle ving zullen worden gevergd. En over enkele jaren zal het percentage be jaarden zijn gestegen van 10 naar 13 procent.” De heer De Boer zette ook uiteen welke taken de eerder genoemde vier groepen onder supervisie van de coördinatiecommissie op zich zullen moeten nemen. In die commissie zou den behalve het gemeentebestuur ook een plaats moeten vinden de ker ken, de bejaardenbond, de vrouwen verenigingen en de ’kruizen’, jeugd organisaties, etc. ”Ik weet,” zo zei de heer De Boer, ”dat op dit gebied op vrijwillige basis al veel werk wordt gedaan. Het mag ook niet de bedoe ling van de commissie zijn daar ver andering in te brengen. Het gaat er alleen maar om de op het gebied van de bejaardenzorg werkzame organi saties te steunen in hun spontane hulp. Die hulp te coördineren en te intensiveren opdat op den duur alle bejaarden van hulp verzekerd kun nen zijn, dat wordt de taak van de coördinatiecommissie. Van bevoog ding of dirigisme zal geen sprake kunnen zijn.” ZEVENHUIZEN Vorige week vrijdag vond de jaarlijkse contact- vormingsbijeenkomst reserve rijks politie plaats. Dit maal werd de bij eenkomst gehouden in de zaal ’’Brandaris” te Schiebroek, alwaar met anderen de reservisten uit Ze venhuizen met hun echtgenotes wa ren uitgenodigd. Namens de districtscommandant der rijkspolitie te ’s-Gravenhage, werd de vrijwilligers medaille met diploma voor 10 jaar trouwe dienst uitgereikt aan de reservisten: C. Boon, P. Brandhorst, A. Breg- man en J. Heerschap. Na de uitrei king werden enige films vertoond en had een gezellig samenzijn plaats. (21 januari). De burgemeester had het cijfer 450 genomen omdat dit de opbrengst was van de onlangs ge houden bridgedrive voor het zwem bad en de datum 21 januari omdat op die datum (dit jaar) de stichtings- I actie voor de Zwembadstichting werd gepasseerd. 1 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 5