Gemeenteraad over en Het Beste I I I Maatschappelijk Verantwoord el ij kheids- besef grondaankoop enkele onder wij svoorstellen (Gardisette) Dr.J.M.M.deValk lector sociologie Econom. Hogeschool Rotterdam I margriet I AUTO BOTST OP VUILNISWAGEN !‘L Vanavond nieuwjaarsrede burgemeester Deze week in: HUUR met recht van koop PIANO’S HUUR Veel belangstelling bij openbare les Dr. J. M. M. de F alk Plattelandsvrouwen horen over kleding Nieuwe actie van Veilig Verkeer /ANDER HET motto ’Houdt uw snelheid in toom’ voert het Ver bond voor Veilig Verkeer in samen werking met de Centrale Politie Ver- keerscommissie (CPV) gedurende de eerste drie maanden van 1967 een zg. kernthema-actie tegen het onder be paalde omstandigheden te snel of te langzaam rijden. 1 I Pagina 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART de advertentie van Uniformen MENSEN DIÉ HET WETEN, KIEZEN ELECTRONISCHE ORGELS uit '«werelds grootste orgel- en pionofobriek r. - Geslaagd Nieuwe bestuursleden Plattelandsvrouwen A Uit voorraad leverbaar bij: 4 hoge inruilwaarde rWuRLlTzERj Demonstraties van de modellen 1967 te Rotterdam dagelijks van 10 - 4 uur door onze Wurlitzer-organist JOOP WALVIS. Bij aanschaffing van een ortzel Bekrachtiging Weg verbreding Pierre Jansen bij Kunstkring Reeuwijk Fa. J.van Urk Ï8n98° Wenselijkheid MM 19 januari 1967 WADDINXVEEN ZEVENHUIZEN (Voor MOERKAPELLE Plattelands vrou- Het is gebruikelijk dat bij de BIOSCOPEN IN GOUDA i AL2 o Waddinxveen: v.d. Linde, A. Brouwer. geeft hij hieronder op ons verzoek zélf een samenvatting. Het voorstel om de afdeling Wad dinxveen van het Verbond voor Vei lig Verkeer een eenmalige subsidie van 630 toe te kennen, houdt nauw Donderdag 26 januari: Kinder-filmmiddag Rode Kruis, Ho tel Vos, 16 uur. EXPOSITIES Van 17 tot 31 januari: Schilderijen van H. E. A. van Kleef, Boekhandel Veldwijk. Geopend tij dens de winkeluren. X Prijzen v.a. 1.145.- MOERKAPELLE Op de Moer- kapelse Zijde heeft vorige week een aanrijding plaats gehad tussen een vuilniswagen, die bezig was met het ophalen van huisvuil en een perso nenauto. De personenauto botste van achteren tegen de vuilniswagen aan en reed daarna tegen het muurtje voor de openbare lagere school. Er was veel schade. r—-■ Door hetzelfde stichtingsbestuur is een aanvraag ingediend voor finan ciële steun bij het bouwen van een rijwielberging bij de kleuterscholen Kruimeltje en Hummeltje. Deze rij wielberging gaat 2.120 kosten. Voor het aanbrengen van deuren voor de WC’s van de Prinses Marijkekleuter- school wordt de raad om 520 ge vraagd. (foto Sjaak Noteboom) Aan de Haarlemse modevakschool slaagden vorige week voor de exa mens costumière mej. Tiny Lok uit Zevenhuizen en mej. Ineke Verschoor uit Moerkapelle, voor coupeuse mej. Tiny den Hartog uit Zevenhuizen en voor costumière en coupeuse mej. Lien van de Ruit uit Zevenhuizen. De geslaagden volgden in Moerkapelle een cursus bij mevrouw A. Teeuwen- Troost. De provincie moest voor deze ver betering gronden, drie woningen en een fabrieksterrein aankopen. Nu de werkzaamheden ten einde zijn ver zoekt de provincie, overeenkomstig de destijds met de gemeente gemaakte afspraak, de grond aan te kopen. Het betreft de woning met grond, die eer tijds eigendom waren van de heren Verwaal en Vermeij en het fabrieks pand met grond, dat toen behoorde aan de fa. De Gelder. vragen gesteld worden: Wat maatschappelijk maatschappelijke g WADDINXVEEN Hoofdschotel van de vanavond in het gemeentehuis te houden vergadering van de Waddinxveense raad is de nieuwjaarsrede van burgemeester C. A. van der Hooft. Tijdens deze eerste openbare bijeen komst van de raad in het nieuwe jaar zullen ook een aantal andere zaken aan de orde komen. Het gaat daarbij in hoofdzaak om de aanschaf van een aantal belangrij ke en minder belangrijke hulpmiddelen voor het onderwijs en een grond aankoop van bijna een ton aan de Wilhelminakade. De Klaas de Vriesschool krijgt voor 380 een muziekinstrumentarium, dat bevat een metallofoon, een klok kenspel, een handtrom, twee trian gels, zes stel claves, drie schellenra tels, een bellenkrans, twee maracas- sen en een bloktrommel. Ofschoon dit instrumentarium uit zeer eenvoudige instrumenten bestaat, aldus de toe lichting van B en W, kan het voor de muzikale vorming van de leerlin gen een grote stimulans betekenen. Het stichtingsbestuur van de chris telijke ulo krijgt, indien de raad met dit college-voorstel akkoord gaat, de beschikking over een geluidsprojec- tor en een zg. muziekmethode, tesa- men een bedrag vergend van 3360. De muziekmethode bestaat uit drie series grammofoonplaten met daar bijbehorende boekjes. Ten behoeve van het verkeerson- derwijs aan de lagere scholen, de Ko ningin Julianaschool en de Eben- Haëzerschool, zullen boekjes worden aangeschaft die aangepast zijn aan de nieuwe verkeersregels. De raad wordt gevraagd voor deze aankoop 522 beschikbaar te stellen. ZEVENHUIZEN Omdat me vrouw H. Ensing-v.d. Hapsel in september as. aftreedt als presidente van de afdeling Zevenhuizen van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen is in de afdelingsjaarverga- dering van vorige week dinsdag, die in Hotel Vos werd gehouden, het be stuur al vast uitgebreid met een nieuw lid. Dat was mevrouw W. M. van ’t Verlaat-de Vries, die met alge mene stemmen in het bestuur werd gekozen. Na een kort openingswoord door mevrouw Ensing werd de agenda snel afgewerkt. Behalve de reeds ge noemde bestuursmutatie werd in het bestuur herkozen mevrouw Van der Wel. Mevrouw Van ’t Verlaat bracht, nadat ze ook aan de bestuurstafel had plaats genomen, dank voor het in haar gestelde vertrouwen; ze hoop te op een prettige samenwerking met bestuur en leden. Na de pauze hield mevrouw Harte- veld-van Driel een inleiding onder ’t motto ’Wel en wee rond de TV’. Op deze belangwekkende lezing volgde een geanimeerde discussie. Filmvoorstelling Rode Kruis ouderen), Hotel Vos, 20 uur. Zaterdag 28 januari: Feestavond Eendrachtsruiters, Hotel Vos, 20 u. Dinsdag 31 januari: Bijeenkomst tuinbouwafd. Zuidplas Landbouwmij. (lezing over ontwate- ringsplan), Hotel Vos, 20 uur. Woensdag 1 februari: Lezing over verzekeringen voor Vrouwenver. Weest Getrouw, gebouw Lange Zijde, 19.30 uur. Donderdag 2 februari: Uitvoering Kleine Trompetter, Hotel Vos, 19.30 uur. Vrijdag 3 februari: Uitvoering Kleine Trompetter, Hotel Vos, 19.30 uur. Reünie: do. en vr. 20.15 uur, za. 15. 19 en 21 uur, zo. 15. en 17 uur: De ver metele ridder Pardaillan (a.l.); zo. 19 en 21 uur, di. en wo. 20.15 uur: De sex-maniak (18). Schouwburg: do. 20.15 uur: Rendez- vouz in de nacht (18); vr. 20.15 uur, za. 15, 19 en 21.15 uur, zo. 15, 17 en 19 uur, wo. 14.30 uur: Jim Reeves in Kimberley Jim (14); zo. 21.15 uur, ma. en di. 14.30 en 21.15 uur, wo. 20.15 uur: Bunny Lake wordt vermist (18) Thalia: do. 20.15 uur, za. 19 en 21.15 uur, zo. 15, 17 en 19 uur, wo. 14.30 uur Elvis Presley in Frankie en Johnny (a.l.); zo. 21.15 uur, ma. di. en wo. 20.15 uur: Nooit op zondag (18); vr. 20 en 22.15 uur: As en diamant (14); za. ma. en di. 14.30 uur: Leven en hu welijk van Prinses Margriet (a.l.) Als gevolg van een aantal aange brachte verbeteringen, een nieuwe garage en enkele terreinvoorzienin- gen, gaat de huur van het pand Kerkweg 228, het postbureau van de Waddinxveense rijkspolitie, omhoog. In verband met een te verwachten aankoop van een perceel grond op de hoek van de Brederolaan en de Ja- cob-Catslaan en een gewijzigde situe ring van een aantal in de Vondelwijk geplande schoolgebouwen, wordt de raad voorgesteld zijn fiat te geven aan het voorstel tot voorbereiding van een gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan Vondelwijk. Maandag 20 februari: Ledenvergadering wen, Dorpshuis. Donderdag 26 januari: Bijeenkomst Ned. christen Vrouwen (lezing dr. G. Sterk-v.d. Weg), Dorps huis, 19.30 uur. DIVERSEN Donderdag 26 januari: Lezing Pierre Janssen voor Kunst kring Reeuwijk, Hotel Elfhoeven Reeuwijk, 20.15 uur. Woensdag 15 februari: Verkiezingen Tweede Kamer. f filosoof René Le Senne ontleende I termen kunnen deze momenten s worden aangeduid als sincérité en s lucidité. Let wel voor Uw oude PIANO, HARMONIUM of ELEKTRONISCH ORGEL Vraag folders en inlichtingen over de nieuwe serie ioo? bij de Wurlitzer-importeur ingewikkeldheid lijk van onze s v.a. «p.mnd. zonder eerste storting 3 Maanden gratis onderricht op de Wurlitzer school. Enorme sortering Prijzen vanaf 675.- met recht van koop (T H v.a. JL p.mnd. zonder eerste storting M7OOR EEN GROOT aantal be- _y langstellenden heeft dr. J. M. M. de Valk uit Waddinxveen vorige week donderdagmiddag in de grote aula van de Nederlandse Economi sche Hogeschool van Rotterdam zijn ’installatierede’ uitgesproken als be noemd lector in de faculteit der so ciale wetenschappen. Dr. De Valk sprak in deze openbare les over maat schappelijk verantwoordeljjksheids- besef en over het bevorderen daarvan door het wetenschappelijk onderwijs. Zelfs geeft de nieuwe lector van zijn inleiding een samenvatting elders op deze pagina. De rede van dr. De Valk werd bij gewoond door het college van cura toren van de hogeschool en talrijke professoren, lectoren en docenten. Voorts waren er vele afvaardigingen van studentenorganisaties. Ook en kele familieleden van dr. De Valk woonden de plechtigheid bij. Na afloop van de openbare les werd in een andere ruimte van de ho geschool een receptie gehouden, waar dr. De Valk en zijn echtgenote vele gelukwensen in ontvangst namen. De nieuwe lector werd ook toegesproken door de vele studenten-deputaties. Dr. De Valk, 40 jaar oud, woont aan de Vijverlaan in Waddinxveen. Hij is vader van vier kinderen. Acht jaar geleden vestigde dr. De Valk zich in Waddinxveen. Hij begon zijn werkzaamheden aan de Rotterdamse Economische Hogeschool in 1954 als wetenschappelijk ambtenaar. Toen een aantal jaren geleden de EHR werd uitgebreid met een faculteit so ciologie stapte dr. De Valk daarnaar over. Hij was eerst aan de weten schappelijke staf van de economische faculteit verbonden geweest. De heer De Valk studeerde zélf ook aan de Rotterdamse Economische Ho geschool. Zijn benoeming tot lector was in feite de bekrachtiging van een reeds lang bestaande situatie en bete kent dus alleen formeel een promotie. In ’rang’ staat de lector onmiddellijk onder de professor in die zin dat een lector niet deelneemt aan het bestuur en beleid van de faculteit. De profes soren zijn wél mede-verantwoorde- lijk voor de besluitvorming van het bestuur der faculteit. Het lectoraat is dr. De Valk’s enige functie. Hij is ook medewerker aan de Winkler-Prinsencyclopedie, waar voor hij de biografieën schrijft van bekende sociologen. verband met onderwijszaken. De af deling heeft nl. om deze subsidie ge vraagd om nieuwe uniformen te kunnen aanschaffen voor de ver- keersbrigadiertjes die op de over steekplaatsen bij de scholen het ver keer ’regelen’. De tot nu toe gebruik te witte jassen zijn versleten en moe ten worden vervangen door gele, om dat deze kleur opvallender is. De sets, die 45 per stuk gaan kosten, be staan uit een jas met zuidwester, een koppel en een verkeersstaaf. Er zijn veertien sets nodig. B en W schrijven verder in de be geleidingsbrief:” Aangezien de plaatselijke afdeling de laatste vier jaren haar uitgaven steeds uit de contributies van de ongeveer drie honderd leden heeft kunnen voldoen, is er sinds 1963 geen beroep gedaan op de gemeentekas en is de jaarlijkse subsidie van 100 niet opgenomen.” De raad wordt voorgesteld de Stichting Christelijke Openbare Uit- leenbibliotheek over 1965 een aanvul lende subsidie toe te kennen groot 1458. De stichting kreeg al eerder voor de hoofdbibliotheek met jeugd afdeling en het filiaal een subsidie van bijna 15.800. B en W verzoeken de raad voorts een krediet van 92.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van enke le percelen grond aan de Wilhelmina kade. Deze gronden worden aange kocht van de provincie Zuid-Holland die in 1964 door de Provinciale Wa terstaat werken liet uitvoeren voor een bochtafsnijding van de Gouwe- oever over een afstand van honderd meter en daarmee de Wilhelmina kade meteen geschikt liet maken voor een verbreding tot zes meter. Pierre Janssen, de van de Avro-te- levisierubriek Kunstgrepen bekende kunstfijnproever, spreekt vanavond in de bovenaal van Hotel Elfhoeven in Reeuwijk voor de Kunstkring Reeuwijk over ’Verkenningen van moderne kunst’. De heer Janssen illustreert zijn inleiding met dia’s. De toegangsprijs voor deze lezing be draagt voor niet-leden 4, voor hou ders van een cultureel jeugdpaspoort 2. Aanvang 20.15 uur. Westersingel 42-44 R'danï tel.'OlO 13 50 25 Het is gebruikelijk dat bij de j aanvaarding van hun ambt, lecto- j ren en professoren een openbare g les geven. Professoren houden zelfs een inauguratierede. Van de openbare les die dr. J. M. M. de Valk uit Waddinxveen gaf bij zijn benoeming tot lector aan de Rot- g terdamse Economische Hogeschool Omdat het onderwijsmateriaal en het meubilair van de christelijke kleuterschool Prinses Marijke in slechte staat verkeert is door het be stuur van de Stichting Christelijk Nationaal Kleuteronderwijs een be groting ingediend voor de aanschaf fing van nieuw materiaal, resp. meu- belair. Naar analogie van die begro ting wordt de raad voorgesteld voor deze modernisering 4850 uit te trek ken. ke er in onze maatschappij aan ge- g steld worden, omdat in deze maat- f schappij een aantal tendenties aanwezig zijn welke enerzijds een 1 groter maatschappelijk verant- woordelijkheidsbesef noodzakelijk maken en anderzijds de groei daar van in de weg staan. Wat het eer- f ste aspect betreft, kan worden ge- wezen op de hoge mate van orga- nisatie van onze samenleving, de g aanwezigheid van talrijke grote maatschappelijke verbanden en het democratiseringsproces; wat g het tweede aspect aangaat, op de ingewikkeldheid en onoverzichte- lijk van onze samenleving. Dit leidt tot de conclusie dat bevorde- g ring van het maatschappelijk ver- g antwoordelijkheidsbesef keljjk en gewenst lijkt. Naar aanleiding van de tweede vraag, die naar de wenselijkheid van het bevorderen van’ maat schappelijk verantwoordelijk heidsbesef, kan allereerst worden opgemerkt dat de vaak gehoorde klachten over afnemend verant woordelijkheidsbesef in onze tijd veelal te vaag zijn om als gegrond beschouwd te kunnen worden. Daarentegen is het wel aanneme lijk dat het maatschappelijk ver antwoordelijkheidsbesef zal ach terblijven bij de hogere eisen wel- MOERKAPELLE ’Kleur en fleur in uw kleding’ was de titel van een inleiding die mevrouw Smit-Goe- mand uit Vught vorige week dinsdag hield voor de afdeling Moerkapelle van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. De bijeenkomst, die schaars werd bezocht en die plaats had in het Dorpshuis werd geopend door de presidente, mevrouw Versloot-Qualm Mevrouw Versloot deed enkele zake lijke mededelingen en stond voorts een ogenblik stil bij de droeve om standigheden waarin twee leden van de afdeling verkeren door het plotse linge overlijden van hun echtgenoten. Mevrouw Versloot vertelde ook dat enkele leden zich in februari zullen gaan bekwamen in het maken van hoeden. Mevrouw Smit sprak vervolgens vlot en boeiend over dameskleding. Zij vulde haar deskundige betoog aan met het tonen van stalen van een Bergeykse stoffen fabriek. Ze bleek uitermate goed geïnformeerd. Nadat zij haar inleiding had beëindigd bracht presidente mevrouw Versloot haar dank. N ARTIKEL 2 van de Wet op het Wetenschappelijk On- derwijs wordt de taak van de uni- versiteiten en hogescholen om schreven als het geven van onder wijs, de beoefening van de weten schap en het bevorderen van maatschappelijk verantwoordelijk heidsbesef. Wat men onder ’maat schappelijk verantwoordelijk- heidsbesef’ moet verstaan wordt in de wet niet nader omschreven, en ook de voorgeschiedenis van de wet verschaft ons dienaangaande weinig of geen opheldering. Wan- neer men zich gaat bezinnen op deze doelstelling van het weten schappelijk onderwijs kunnen drie is verantwoorde lijkheidsbesef? Is het wenselijk dat dit bevorderd wordt? Wat kan de bijdrage daartoe zijn van het wetenschappelijk onderwijs, en in het bijzonder van het onderwijs in de sociologie? Wat de eerste vraag betreft, leidt een reflexie op de begrippen verantwoordelijkheid en verant- woordelijkheidsbesef aan de hand van de geschriften van enkele mo- j derne etici tot de volgende om- schrijving: Maatschappelijk ver- g antwoordelijkheidsbesef is het leven in maatschappelijke verban- den voor de mens niet slechts be- tekent dat hij bepaalde verplich- tingen heeft jegens de groepen waarvan hij deel uitmaakt, doch tevens dat dit hem in meerdere of f mindere mate medeverantwoor- delijk maakt voor het doen en la ten van deze groepen. Een nadere analyse van de idee der verant- g woordelijkheid leert, dat hierin, en g dus ook in het maatschappelijk g verantwoordelijkheidsbesef, ten minste twee hoofdmomenten kun- nen worden onderscheiden: dat g van de morele ernst en dat van ’t juiste inzicht. Met aan de Franse Het Verbond is van mening dat de veelvuldig voorkomende frontale en kettingbotsingen, vooral gedurende de laatste weken, duidelijk aantonen dat veel automobilisten over onvol doende inzicht en rij-ervaring be schikken om hun snelheid tijdig aan te passen aan plotselinge gevaarssi- tuaties als slecht weer, gladde wegen, etc. De actie is voornamelijk gericht op hen die door te langzaam en te snel rijden een onrustig, paniekering en daardoor gevaarlijk verkeersbeeld veroorzaken. De actie wordt ondersteund door de televisie met een drietal spots, de ra dio via de verkeersrubrieken, de ver spreiding van 15.000 affiches en raambiljetten, een zg- wandkrant voor personeelskantines, wachtka mers en dergelijke. De politie zal ge durende de laatste twee weken van maart verscherpt toezien op de snel- heidsaanpassing in het verkeer. In het bijzonder wordt opgetreden tegen overtredingen van voorgeschreven maximum-snelheden. Donderdag 26 januari: Raadsvergadering (nieuwjaarsrede), gemeentehuis, 20 uur. Zaterdag 28 januari: Dam- en schaaktoernooi, ger. ver. geb 20 uur. Ruilbeurs De Paddestoel, clubhuis Lijsterbesstraat, 14 uur. Woensdag 1 februari: Verkiezingsbijeenkomst GPV (ds. K. Drost), geref. ver. gebouw, 20 uur. Zaterdag 4 februari: Teach-in PvdA (protdr. I. Samkal- den), geref. ver. geb., 14.30 uur. Woensdag 15 februari: Jaarvergadering Ned. Chr. Vrouwen, geref. ver. geb., 19.30 uur. Dinsdag 21 februari: Concert Westnederlands Symfonie orkest (Culturele Kring). ke het maatschappelijk verant- woordelijkheidsbesef heeft ge- speeld in de geschiedenis van de sociologie van het begin der ne- gentiende eeuw tot in onze dagen, j wordt de derde vraag gesteld: op i welke wijze kan het onderwijs in g de sociologie bijdragen tot het be- vorderen van maatschappelijk g verantwoordelijkheidsbesef? Hoe i kan een ethische houding worden g bevorderd door een wetenschap, g die een zoeken naar waarheid is? De analyse van het begrip verant- woordelijkheid indachtig, luidt het antwoord: in de eerste plaats (hoe- wel niet uitsluitend) door het ver- g groten van het inzicht, i.c. het in- g zicht in maatschappelijke samen- hangen. De sociologie kan hiertoe f op twee manieren bijdragen: door het inzicht in de samenleving als i geheel te bevorderen, en door het j analyseren van de specifieke si- tuaties, waarin in onze samenle- 1 ving verantwoordelijkheid gedra- g gen wordt. Wat het eerste betreft, kan wor- i den gewezen op het bevorderen 1 van hetgeen Karl Mannheim ’so- g cial awareness’ heeft genoemd, op i het inzicht in de reikwijdte van - beslissingen, op de ’maakbaarheid’ van menselijke instellingen, en op de onthullende functie van de so- ciologie. In dit verband moet ech- ter ook worden vastgesteld dat de sociologie een nadelige invloed op f het maatschappelijk verantwoor- delijkheidsbesef kan hebben, voor- al doordat de sociologische be- schouwingswijze een zekere rela- tivering van waarden medebrengt, terwijl haar soms ook een zekere g scepsis ten overstaan van de mo- gelijkheid van i-- hervormingen aankleeft. Wat de tweede mogelijke bij drage van de sociologie betreft: bij het analyseren van de voor onze 1 maatschappij specifieke situaties waarin verantwoordelijkheid J wordt gedragen, dient vooral aan- dacht te worden geschonken aan het dragen van verantwoordelijk heid in grote organisaties. Een ze kere gemeenschappelijke verant- f woordelijkheid is hier onmisken- i baar, hetgeen problemen oproept voor het zedelijk denken, dat in het algemeen uitgaat van de idee der persoonlijke verantwoordelijk- i heid. g noodza- Hoe? Na een overzicht van de rol wel- j l._t maatschappelijk verant- ge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 3