öe Chinese p&peq&dd 1966 m ruim anderhalve ton Brandschade Vliegveld Goudse zweeivliegclub wellicht op Waddinxveens gebied Geen sport voor WII’I'IKOEX de ongeluksvogel en Vorig jaar belangrijk ‘betere klasse1* Meg27Maiei.3Zi2l Parkeerterreintj e bij de Kerkweg ö/oncfHietien Belangstelling voor langspeler ‘Asaf4 is groot ^Mieuw uurwerk in kerktoren 4 Jaarverslag vrijwillige brandweer PvdA-raadsiid stelt Groenswaard heeft nu ook brievenbus ItEDUCTIEBON vragen Zweefvliegen is goedkoper dan L/ denkt Ledenvergadering Gezinsverzorging j W ereldgebedsdag op 10 iebruari Pagina 5 wordt vervolgd Hoofdstuk 22 Sr. 50 GESPECIALISEERD IN STIJLMEUBELEN IW0N1NGINRICHTING1 Prijzen alleenverkoop bij het corset met steun gevende constructie; de oplossing bij alle moei lijkheden met uw figuur, onontbeerlijk bij corpu lentie, verslapte spieren, rugpijn, na operaties, etc. komt u eens vrijblijvend passen. Eren Hoestdrank in frabletvwnv95ct Veiliger Eisen donderdag 2 februari 1967 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART door Earl Derr Biggers vertaald door P. Oreille Hoofdstuk XXII nog eens, holde kalasiris Handtekening (deze bon is geldig t/m 16 februari 1967). bnk WADDINXVEEN Dezer dagen heeft het Moordrechtse aannemings bedrijf Bos in opdracht van de ge meente Waddinxveen een aanvang gemaakt met de aanleg van een par- keerterreintje op de hoek van de Kerkweg en Juliana van Stolberg- laan. Het parkeerterrein zal plaats bieden aan ongeveer veertien auto’s. HELP dat WADDINXVEEN Ten gerieve van de eerste bewoners van Groens waard I is vorige week donderdag door de PTT een brievenbus geplaatst aan de Chopinlaan. De PTT heeft nu vijftien brievenbussen in deze ge meente. Ondergetekende bestelt hierbij ex a 8,90 (speciale Weekblad-re- ductie) van de langspeelplaat van het koor Asaf. Betaling geschiedt bjj levering, Naam Straat Woonplaats ZEVENHUIZEN De heer J. Ho genes, lid van de Zevenhuizense ge meenteraad voor de Partij van de Ar beid, heeft het college van burge meester en wethouders de volgende, schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het uw College bekend, dat de sloot langs de Noordelijke Dwarsweg vuil is, stinkt, enz, kortom een bron van ergernis is? 2. Zo ja, is het College bereid hierin op korte termijn verbetering te bren gen? 3. Mocht dit eventueel op bijvoor beeld financiële bezwaren stuiten, is het College dan bereid e en tijdelijke oplossing te bevorderen? Het raadslid verzoekt burgemeester en wethouders op deze vragen in eerstvolgende raadsvergadering (op dinsdag 7 februari as.) een antwoord te geven. keerplaatsen zie je veel meer ’lelijke eendjes’ en volkwagens dan grote, sleeën. Dat is juist het fijne van het zweefvliegen: de gemoedelijkheid en de prettige sfeer.” De idee-fixe dat zweefvliegen een sport is voor de ’betere klasse’, raakt de wereld uit. De belangstelling voor dit buitenbeentje in het uitgebreide scala van sporten in Nederland stijgt dan ook met de dag. Twee ondernemende Gouwenaars, de heren J. Schouten (41), assurantiebezorger en P. Belt (31), ex ploitant van een restaurant, lopen met het plan om voor Gouda en wijde om geving een zweef vliegclub op te richten. Ze vinden dat de tijd daarvoor nu rijp is. 8. Wipperoen sprong opgewon den overeind en rende met de fles en het briefje zo hard als hij kon naar de strandhut van dokter Kerrie. Lieve help, wat een vreemd briefje. Het was een heel raadselachtig briefje, een briefje vol raadsels, want WIE had dat briefje geschreven? En WAAROM had die onbe- op dat papiertje En voor bestemd? De Weg naar Eldorado. De man bij de deur kwam verder de kamer in, en keek nieuwsgierig rond. Zijn oog viel op Thorn. ”Zo, Martin”, zei hij, ”ik heb je gewaarschuwd, dat het niet lukken zou. Wie van de heren is de commissaris?” Cox kwam naar voren. ”Ik, meneer. U bent zeker P. J. Madden?” Madden knikte. ”Ik geloof het wel, ik heb het altijd ge dacht. We telefoneerden om de politie op een ranch aan de weg, en er werd ons gezegd, dat u hier was. We heb ben dus nog iemand voor uw verzameling meege bracht. Hij wees naar de deur, waardoor nu Holley binnen kwam; hij had Slappe Flip vast aan een arm. May- dorf’s handen waren op zijn rug vast gebonden. Paula en Evelyn kwamen ook binnen. ”Doe deze nieuwe gast van Delaney ook de handboeien maar aan, commissaris”, opperde Madden. ”En dan zal ik een lijstje van aanklachten indienen tegen dat groepje, dat ze wel een poosje rustig houden zal.” ’’Zeker, meneer Madden”, stemde commissaris toe. Toen hij naar voren kwam, hield Chan hem tegen. ”Eén minuut. U hebt parelsnoer...” ”Oja - goed zo”, antwoordde Cox. Hij gaf Chan de paarlen, legde ze in Madden’s handen. ”Ten volle bewust, dat u ze in New York wilde hebben”, merkte hij op, ’’maar u zult grote vriendelijkheid plegen, ze hier in ontvangst te nemen. Ik heb ze gedragen tot buitenste grens van hedendaagse uithoudingsvermogen Kwitantie wanneer het u schikt. Dank u.” Madden glimlachte. ’’Best, ik neem ze aan.” Hij stak het snoer in zijn zak. ”U bent zeker meer Chan. Bob Eden heeft me onderweg over u gesproken. Ik ben heel blij, dat u hier geweest bent.” ’’Gelukkig, u te dienen”, boog Chan. De commissaris draaide zich om. ’’Ziezo, meneer. De aanklacht is zeker poging tot diefstal...” ”En nog heel wat meer”, voegde Madden er bjj, ’’waar onder ook poging tot moord met voorbedachte rade.” Hij wees op zijn verbonden arm. ”Ik zal u alles zo vlug mogelijk vertellen, maar ik ga er bij zitten.” Hij ging naar zijn schrijftafel. ”Ik ben wat zwak - ik heb het niet best gehad. U weet al in grote trekken, wat er geburd is, maar u kent niet de achtergrond, de geschiedenis van de zaak. Ik moet terug gaan - naar een speelhuis in de Vier en Veertigste Straat van New Yorkse gokkers en hun manieren?” ”Ik ben maar eens in New York geweest”, zei Cox, ”en het beviel me er niets.” ”Dat kan ik me voorstellen”, antwoordde Madden. Eind september won de Waddinx- veense brandweerploeg alle prijzen op de jaarljjkse brandweerwedstrijd tussen tien gemeenten in Nieuwer- kerk. Dit niet eerder geëvenaarde succes gaf uiteraard eveneens rede tot grote vreugde. Eveneens in september kwam het brandwekkerssysteem gereed, waar alle brandweerlieden nu zijn aange sloten. Zeven leden van het korps slaagden in 1966 voor het diploma brandwacht eerste klas, terwijl twee leden in Gouda het diploma pompbediende behaalden. Voor de jeugd werd weer de jaar lijkse brandweerdag georganiseerd die nu eindigde in een zege voor de WADDINXVEEN De rode haan heeft vorige jaar slechts zestien keren ge kraaid. Een rustig jaar dus voor de vrijwillige brandweer, al konden ook commandant A. M. Zwamborn en zijn spuitgasten niet verhinderen dat voor 165.000 schade werd aangericht. De schade bedroeg in 1965 nog altijd een kwart miljoen gulden. Er waren toen ook negentien brandmeldingen. De gemiddelde schade is eveneens lager als vorig jaar, Werd nu per brand (er was één keer loos alarm) voor gemiddeld 11.000 beschadigd, in 1965 was dat ruim 13.000. Richtte in 1965 de grote brand in de B-fabriek van Kemp- kes norme schade aan, in 1966 (15 juni) was het de Glasfabriek Smit aan de Zuidkade waar het vuur voor 120.000 verteerde. Een en ander blijkt uit het jaarver slag van de vrijwillige brandweer over 1966, dat dezer dagen is gepubli ceerd. Dat 1966 een uitermate belang rijk jaar was voor de brandweer, zij het dan in ’rampspoedig’ opzicht, is uit alle regels te leren. Begin mei werd het eerste gedeel te van het garage-complex Noordka- de in gebruik genomen, hetgeen voor de huisvesting van de brandweerwa gens een aanmerkelijke stap vooruit was. In het jaarverslag wordt de ver wachting uitgesproken dat nog dit jaar zal worden begonnen met de bouw van het tweede gedeelte van het complex, tegelijk met de twee woningen voor brandweerlieden. In 1966 kwam voorts gereed de COR8CTRY markt 18, gouda briefje had kende-WIE op dat HELP geschreven? wie was het briefje Dat stond er niet eens bij! Nou ja, dat HELP betekende na tuurlijk dat die onbekende Zweefvliegen is een heerlijke sport. Als het ranke tuigje eenmaal door de lier is opgetrokken en los gelaten hangt alles af van de vaardigheid en artisticiteit van de bestuurder, die zonder motor uren in de lucht kan blijven en als-ie erg goed is van elk ’belletje’ thermiek gebruik maakt om hoger en hoger te klimmen. Met een al of niet gunstige thermiek staat of valt (niet letterlijk) een solovlucht. Mooi zonnig weer is bij uitstek ge schikt voor een zweefvliegtochtje, al was het alleen maar om het uitzicht. Men moet bij de Goudse vliegclub niet alleen willen vliegen. Op de grond is er genoeg werk aan de win kel. Teamgeest is een eerste vereiste. De bereidheid om ook voor de club- makers, die wellicht mindere helden zijn en fouten maken, ruimte te ma ken en inspanning op te brengen, moet er zijn. De heren Schouten (drie jaar ’in de lucht’ als motorvlieger) en Belt (nog maar kort in de vliegsport) zijn zó enthousiast geraakt voor het vliegen dat zij kort geleden een motorvlieg- club oprichten, die nu al dertig leden telt. Nu is daar nog eens een zweef- vliegclub bijgekomen, omdat daar aan een voelbare behoefte bestond, beide clubs blijven gescheiden op trekken, ook al omdat het motorvlie- gen veel duurder is dan zweefvliegen. Een briefje naar de Goudse Sport- vliegclub, per adres Crabethstraat 3, Gouda (tel. 01820-5708) is al voldoen de om opgeroepen worden voor de op richtingsvergadering die spoedig zal volgen. In de brief vermelden naam, adres, leeftijd en opleiding (de oplei ding is van belang voor hen, die aan leg tonen en van het vliegen even tueel hun beroep zullen kunnen ma ken). Belangstellenden voor het mo- torvliegen kunnen terecht bij de heer P. Belt, Stationsplein 75, tel. (01820)- 2218. houten kantine voor het personeel van openbare werken, dat ook ge bruikt wordt als hoofdkwartier voor de brandweerlieden. De gebouwtje had tevoren aan de Jan-Willem-Fri- soweg gestaan. Hij keek om zich heen. ’’Waar zijn mijn sigaren? O, hier. Dank je, Delaney, dat er nog een paar over zijn. Nu, commissaris, tot beter begrip zal ik dan vertellen van een geliefd speelhol van slecht befaamde gokkers en vertrouwden in New York - een hol, dat twaalf of vijftien jaar geleden goede zaken deed. Het was des tijds algemeen bekend, dat er in de rijk gemeubileerde huizen, waar ze loerden op argeloze buitenlui bepaal de leden van de club aangewezen waren om bekende millionnairs, als Gould, Vanderbilt, en ook mij, uit te beelden. De grootste zorg werd daaraan besteed - por tretten van deze mannen werden bestudeerd; zo moge lijk werden zij zelf nauwkeurig nagegaan, om hun lengte, bouw, houding en kleding te kunnen nabootsen. Hoe zij hun haar borstelden, wat voor bril zij ophadden hun bijzondere gewoonten - niets was te onbetekenend om te ontsnappen aan hun aandacht. De prooi, die zij op het oog hadden, moest volkomen misleid worden, zodat hij zich in de hoogste kringen waande opgenomen en het spel voor eerlijk aanzag”. Madden hield even op. ’’Natuurlijk lukte het werk niet altijd even goed, maar ik heb het ongeluk, dat Delaney, een gewezen to neelspeler, zo iets als een kunstenaar was. Beginnend met een oppervlakkige gelijkenis, kwam hij tot een na bootsing van mij, dat met de jaren steeds beter werd. Geruchten kwamen mij ter ore, dat ik elke nacht het speelhuis van zekere Jack Mc Guire bezocht. Ik zond mijn secretaris, Martin Thorn, op onderzoek uit. Hij onderzoek uit. Hij berichtte, dat Delaney goede zaken er mee maakte - natuurlijk zou hij niet iemand, die mij goed kende, kunnen bedriegen maar hij leek genoeg op mij om lui, die mij alleen van portret ten kenden, er in te laten lopen. Ik gaf de zaak in handen van mijnt advocaat en van hem vernam ik, dat Delaney, onder bedreiging van gearresteerd worden, toegestemd had er mee op te houden. En ik geloof dat hij er ook mee op hield - in de speel huizen. Wat daarna gebeurde, kan ik slechts vermoe den, maar ik geloof, dat ik het wel raden kan. Deze beide Maydorfs, Slappe Flip en” -> met een knikje naar Gamble - ’’zijn broer, die, bij de politie bekend staat als ”de professor”, dachten alles uit voor de bende van Mc Guire. Zij moeten al lang geleden het plan hebben gevormd om Delaney voor mij te laten optreden bij een bepaalde gelegenheid. Zonder de hulp van mijn secre taris konden zij niets doen, maar zij vonden hem blijk baar bereid. Tenslotte kozen zij de woestijn als ge schikte omgeving voor hun onderneming. Dit was een uitmuntende keuze. Ik kom hier zelden; weinig mensen komen bij mij als ik er ben. Rehobothschool. Een andere ’jeugdi ge’ activiteit was de kerstboomver branding in januari. De brandweer kwam vorig jaar tien keer in actie voor andere zaken dan voor brand. Er werd toezicht gehou den bij het huwelijksfeest op 10 maart in de veilinghal en bij de ker mis, die van 13 tot en met 16 april in Waddinxveen was. Aan de Koning- Willem-II-straat bevrijdden spuit gasten een kind uit een dochecel. De brandweerlieden waren ook actief bij een tweetal liefdadigheids- acties, speelden in juni een voetbal wedstrijd tegen het elftal van de ge meente en oefenden enkele keren in de gemeente, onder meer in de Nesse. Er werden voorts nieuwe uniformen in gebruik genomen. Zweefvliegen is - het zal u verba zen - veiliger dan bijvoorbeeld voet ballen. Als er al eens een ongeluk ge beurt dan zijn het meestal de erva ren vliegers, die erbij betrokken zijn. Ofschoon er al heel wat dure zweef vliegtuigjes (ongeveer 24.000) naar een andere wereld zijn geholpen,heb ben de inzittenden het er vrijwel zonder uitzondering gezond en wel afgebracht. De kosten van het zweefvliegen zijn alleszins redelijk. De Goudse vliegclub wil zijn leden in eerste in stantie een con tributie vragen van twaalf gulden per maand en een klein inschrijvingsbedrag voor het lidmaatschap van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart. Daarvoor krijgen de leden te rug een opleiding tot zweefvlieger, verdeeld in een theoretische oplei ding in clubverband en een indivi duele, praktische opleiding door be voegde instructeurs en voorts het fraaie tijdschrift voor luchtvaart, Avia, dat tevens het officieel orgaan is van de KNVvL. Van die twaalf gulden moet straks ook de grond voor het vliegveld worden gepacht of gekocht, de landingsbanen worden uitgezet en ook het materiaal vlieg tuigen, etc. worden gehuurd of aan geschaft. Met deze betrekkelijk lage contri butie wil de Goudse Vliegclub aan tonen dat het geenszins in de bedoe ling ligt, alleen kapitaalkrachtige le den aan te trekken. Clubs voor de beter-gesitueerden zijn er al genoeg, vinden de oprichters. ”Er is bij geen enkele vliegclub sprake van stands verschil. Als we op zo’n zaterdag een verdwaald vliegtuigje moeten opha len dan moet de groot-industriëel net zo hard sjouwen als de kantoorbe diende of de timmerman. Op de par- Als zich voldoende gegadigden mel den dan is de Goudse Vliegclub voor zweefvliegen een feit. Het vinden van enthousiaste medestander, heeft voor de heren Belt en Schouten tot op he den niet zo’n probleem gevormd. Zwaarder, veel zwaarder tillen ze aan het verkrijgen van een terrein dat aan de eisen beantwoord. En om dat Gouda zelf waarschijnlijk niet voldoende ruimte zal bieden, wordt uitgekeken naar een geschikt stuk grond in de meest nabije buurge meenten. Waddinxveen geniet daar bij de voorkeur. Het is dus niet uitgesloten dat Waddinxveen een zweefvlieg veld rijk wordt. Een veld van 800 bij 160 meter (minimijm eisen van de Rijks luchtvaartdienst) moet in deze uitge strekte gemeente te vinden zijn. Voor de vele Waddinxveners, die al blijk gaven van hun interesse voor het zweefvliegen, zou een vliegveld zo dicht bij huis, een bijzonder aantrek kelijke oplossing betekenen. Welke eisen gaat de toekomstige vliegclub aan de aspirant-zweefvlie- gers stellen? Te beginnen bij een mi- nimum-leeftijd van zestien jaar kan iedere man of vrouw het zweefvlie gen leren, mits hij of zij uiteraard ge zond is van lijf en leden en niet in grote mate kleurenblind. Een bril mag worden gedragen. En dan: enthousiasme en niet te lui zijn om wat te doen. En ook: teamgeest. Het gebeurt soms dat een zweefvliegtuigje door een nog oner varen vlieger enkele kilometers van de landingsbaan in een weiland wordt gezet. In dat geval zit er wei nig anders op dan dat iedereen zich naar er plaats des onheils begeeft, het vliegtuigje een-twee-hup op de schouders neemt en het met vereen de krachten weer terugbrengt naar de basis. Dat is maar een voorbeeld, van wat er op zo’n vliegdag te doen valt. Op het veld zelf zijn er tal van andere zaken te doen. En... er wordt natuurlijk ook gevlogen. Solo-vliegen is er vooreerst niet bij. De leerling maakt, vergezeld van een bevoegd instructeur tenminste 25 ’rijlessen’ voordat hij in zijn eentje het luchtruim kan veroveren. Na drie solo-starts krijgt hij of zij het B-brevet. Het A-brevet wordt niet meer uitgereikt en het C-brevet kan pas worden behaald nadat de zweef vlieger gedurende een bepaalde tijd zijn vederlichte vliegtuigje (dat toch nog altijd enkele honderden kilo grammen weegt) boven een bepaalde hoogte heeft weten te houden. Vaak is dat een kwestie van geluk, vaker nog een zaak van ervaring. Een kun dig zweefvlieger kan zijn kist uren achtereen in de lucht houden en daarbij op alle mogelijke manieren de toestand van de dampkring be nutten. In de zweefvliegwereld wordt gesproken van thermiek en hoe die op alle mogelijke manieren uit te buiten. Sommige vliegers presteerden het 800 a 900 kilometer ver te komen met hun toestel. Dat is alleen aan de topvliegers vergund. De mindere gó den blijven dichter bij huis, al zijn er bij die zich door het fraaie landschap laten verleiden te ver te gaan en dan geen kans meer zien de thuishaven te bereiken. Over waaghalzen wordt bij de zweefvliegers helemaal niet ge sproken. Stunters en flinkdoeners krijgen geen schijn van kans. De vei ligheid gaat vóór alles. De langspeelplaat van Asaf, het zangkoor van de Gereformeerde Ge meente in Moerkapelle, wordt goed verkocht. De belangstelling voor de reductiebon, die we hieronder nog een keer herhalen, is groter dan we had den verwacht. Twaalf bekende en minder beken de composities zijn op deze grammo foonplaat, die wordt uitgebracht door het Centraal Cultureel Advies Bu reau in Rotterdam, tesamen gebracht. De netto-opbrengst is bestemd voor de zending. Het Weekblad voor Waddinxveen/ Hollands Hart geeft u een gulden re ductie als u onderstaande bon uit knipt en opstuurt naar Postbus 38, Waddinxveen (onder vermelding: Grammofoonplaat) of inlevert bij Boekhandel Van Marie, Dorpsstraat 32, Moerkapelle. De bonnen kunnen ook rechtstreeks worden ingeleverd bij de leden van het koor. Deze aan bieding geldt tot en met 16 februari 1967. WADDINXVEEN Aan het pro bleem van de steeds stilstaande ge- meenteklok in de toren van de Her vormde Kerk aan de Kerkweg bij de hefbrug komt nu een eind door het aanbrengen van een nieuw uurwerk. Tegelijkertijd met deze werkzaam heden worodt het luidwerk van de klok geëlektrificeerd. Tevens wordt een wijzerplaatverlichting aange bracht, waardoor de klok ook bij avond dienst kan doen. klopte hij nog eens, nog maar dokter Kerrie deed niet open. dokter Kerrie is niet Wipperoen helpvrager HULP En dan mocht tuurlijk helpen, roen ook. Dat briefje IEDEREEN bestemd, maar toevallig had Wipperoen het gevonden, dus DIE moest hel pen! Maar WIE moest hij hel pen? Wipperoen holde hijgend verder; dokter Kerrie zou wel raad weten, die wist bijna al les. Helemaal buiten adem kwam hij bij de strandhut van dokter Kerrie aan en klopte gejaagd op de deur. En toen "Hm... thuis...” pruttelde teleurgesteld. Maar net toen hij nog een keertje wilde klop pen verstijfde hij opeens van schrik, want uit de hut klonk een vreemd knorrend geluid. Wipperoen’s haren ging recht overeind staan; wat had dat te betekenen? Wie deed dat? Huh, wat griezelig! In het verenigingsgebouw De Ha ven aan de Oosthaven in Gouda wordt op dinsdag 7 februari (te be ginnen om half acht) de algemene le denvergadering gehouden van de Al gemene Vereniging Gezinsverzorging en Maatschappelijk Werk Gouda en Omstreken. De agenda telt vier pun-z ten, waarvan de voornaamste is de bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren H. J. Bulder, P. Crezee en mr. A. Q. C. van Ruiten en de dames me vrouw R. E. van Geel, mevrouw W. Kool en mevrouw G. M. Oudijk. Me vrouw G. A. Reneman-van Heuvelen, mejuffrouw H. Schipper en de he ren A. M. Kalmeyer, J. van Pruisen en mr. J. Loef zijn kandidaat gesteld. WADDINXVEEN De Wereldge bedsdag voor alle Christen Vrouwen van de wereld wordt dit jaar gehou den op vrijdag 10 februari as. Voor Waddinxveen is de plaats van samen komst het kerkgebouw van de her vormde Immanuëlkerk (aanvang acht uur). Gelezen zal worden de li turgie, die is samengesteld door ko ningin Salste van de Tongo-eilanden. De titel van deze liturgie is: ’’Zijn ko ningschap zal geen einde nemen.’ Dit onderwerp is voor alle samenkoms ten in het kader van de Wereldge bedsdag over de gehele wereld het zelfde. nodig had. iedereen na- Dus Wippe- was voor bestemd, Wipperoen

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 3