I zwembad voor zones Vele nieuwe rond I l Open ruimte tussen de grote stedelijke wegen JV addinxveen Middenstand bracht spontaan f 7500,- bijeen I I de toekomst Gouwe kijkt Streekplan Rijn en BEKENDMAKING NIET TE SLUITEN S.G.P. Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen Ds. J. Poort houdt rede Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen in Industriële Club Waddinxveen eengezinswoning voor makelaars taxateurs Kempkes blijft investeren I Ook deze week Makelaarskantoor A. van Duin te Gouda Vervolg op pagina 14 Perplex Verwachtigen overtroffen Middenstand deed veel weer een speciale Brug 67 bijlage 7 1 L i DONDERDAG 6 APRIL 1967 22e JAARGANG Nr. 1131 1 I, 1 I. Ten gemeentehuize werd het door 1 i Q n L TE KOOP (leeg te aanvaarden) KOOPSOM 25.000— k.k. i i i i Vredebest 28-30 Telefoon (01820) 3656 Agentschap: N.V. Westlands cbe Hypotheekbank Namens het bestuur, H. K. VAN DER LOO, secretaris. Het Bestuur van de I.C.W. heeft na overleg met een aantal leden besloten de bedrijven te adviseren (verschijnt elke donderdag) Tarieven bij contract; tekstadvertenties op aanvraag. Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veld wijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. de middenstand voor het zwem- badbouwfonds bijeengebrachte be drag van 7.500 dinsdag overge dragen aan burgemeester C. A. van der Hooft, ere-voorzitter van het erecomité van de Stichting Vrienden van het Zwembad. Op zijn beurt gaf de burgemeester het bedrag door aan de voorzitter van de Stichting, de heer J. H. Mol. Op de achtergrond de vertegen woordiging van de middenstand vlnr. de heren C. van Mourik, A. van Eeuwen, H. K. van der Loo, R. G. van Ringelenstein, A. Jonge- jan en achter de burgemeester, de heer T. Ververs, (foto Sjaak Note- boom). I j s De overdracht ten gemeentehuize werd o.m. bijgewoond door mevrouw Van der Hooft-Lourens, alsmede de wethouders Lips en Van Tol met hun dames en de heren De Graaff en Van Oosterom, leden van het dagelijks be stuur van de Stichting Vrienden van het Zwembad. aan de Burgm. Trooststraat te Waddinxveen. Hoekwoning met o.a. voor- en achtertuin, kamer-ensuite, keuken, douche, 3 slaapkamers. Prima staat van onderhoud. zwembad worden gezien. Al eerder kwamen er grote en kleine bijdragen van individuele middenstanders, or ganiseerde het winkelcentrum Kon. Wilhelminaplein een fancy fair voor het zwembad, hield ook het koopcen trum Brug een actie voor het zwem bad, enz. WADDINXVEEN Tussen nu en het jaar tweeduizend zullen zich in het gebied tussen Gouda, Woerden, Alphen en Zoetermeer zeer drastische wijzi gingen voltrekken, aldus blijkt uit het dezer dagen gepubliceerde provinciale streekplan ’’Rijn en Gouwe”, waarover binnenskamers al geruime tijd werd gesproken. Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen zullen door die veranderingen niet onberoerd blijven. Niet alleen zullen deze gemeenten zelf nog uitgroeien, maar het zjjn vooral de grote verkeersvoorzieningen in deze omgeving, die in belangrijke mate de aandacht gaan vragen. Waddinxveen zal bijvoorbeeld aan alle zijden worden omgeven door een wegenstelsel, dat varieert van re gionaal tot landelijk wat betreft de belangrijkheid. Ook ten bate van het Zwembad was de botsautobaan op het Kon. Wilhelminaplein, die veel 'jongeren tijdens de paasvakantie enkele ge noeglijke momenten bezorgde. (Foto Sjaak Noteboom) ”De resultaten van die vergadering overtroffen al alle verwachtingen”, zo zeide de heer Van der Loo en de activiteiten van enkele middenstan ders, die daarna hun collega’s be zochten bleven evenmin onbeloond”. Met werkelijke eindresultaat was liet de heer Van der Loo nog even in het midden en hij en de aanwezige mid denstanders zorgden voor enige ver rassing, door om de beurt brief jes,va riërend van 25 tot 1000 aan de burgemeester te overhandigen. Toen er 4.500 op tafel lag wilde de burge meester al gaan bedanken, maar op dat ogenblik kwamen er uit diverse zakken nog drie briefjes van duizend op tafel. Burgemeester Van der Hooft was er perplex van en stak in zijn dank woord zijn bewondering voor deze grote bijdrage van de gezamenlijke middenstand niet onder stoelen of banken. Nogmaals sprak de heer Van der Hooft de hoop uit, dat er nog dit jaar met de bouw van het nieuwe zwembad zou kunnen worden begon nen, vooral nu de gemeente alle be nodigde gronden heeft aangekocht. Nadat de burgemeester de activi teiten van zovelen in Waddinxveen had geroemd voor de zwembadactie, droeg hij het bedrag van 7.500 aan de voorzitter van de Stichting Vrien den van het Zwembad, de heer J. H. Mol. Deze bracht niet alleen namens de Stichting, maar mede namens de 15.500 inwoners van Waddinxveen de dank over voor dit spontane gebaar. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat dit middenstandsinitiatief ook zijn in vloed zou hebben op de Waddinx- veense bedrijven, die nog niet heb ben bijgedragen. MOERKAPELLE Ds. J. J. Poort uit Kamerik heeft op de drukbezoch te openbare vergadering van Staat kundig Gereformeerde Partij van donderdag een tijdrede gehouden met als onderwerp ’Arbeid in ’s Heeren Wijngaard’. Spreker bracht in zijn rede naar voren dat de mens moet behoren tot het arbeidersvolk, dat het vooral ook voor de leden van de SGP een christenzaak is strijdend te werken en tevens Gods woord te ver kondigen. Goed woonklimaat De overige gemeenten zijn zoge naamde plattelandsgemeenten. Daar van behoren Benthuizen, Boskoop, Driebruggen en Hazerswoude nog tot het agrarische platteland, terwijl Moerkapelle, en in nog sterkere mate Koudekerk en Reeuwijk, overgangs- typen vormen van het ’’agrarische” naar het ’’verstedelijkte” platteland. In de open ruimte zullen de cultu rele, sociale en medische voorzienin gen alsmede het winkelapparaat van enkele krachtig ontwikkelde stedelij ke centra een woonklimaat van hoge kwaliteit moeten waarborgen. Een dergelijke streek verzorgende taak valt in de eerste plaats toe aan Al phen, Gouda, Woerden en Bodegra ven, terwijl daarnaast enkele ande re kernen een berperktere regionale taak kunnen vervullen. De platte landskernen zullen echter hun agra risch karakter in de komende periode dienen te behouden. Zorg om recreatie Wat de recreatie betreft valt op te merken dat voor de huidige bevol king van ruim 163.000 personen slechts 250 ha stedelijk recreatieter rein aanwezig is. Uitgaande van de norm van 30 m3 per persoon zou dit 500 ha moeten zijn, hetgeen wijst op een ernstig tekort aan sportvelden, plantsoenen, volkstuinen, buurt-, wijk- en stadsparken, etc. Het is zeer belangrijk, mede met het oog op een beter woonmilieu, dat in dit tekort zo spoedig mogelijk voorzien wordt. Nog 15.000 woningen In dit gebied wonen thans ruim 163.000 personen, terwijl er ruimte is gereserveerd voor ongeveer 270.000 inwoners. Voor de periode tot 1980 moet worden gerekend met een be volkingsgroei ten gevolge van het ge- boorte-overschot van ongeveer 37.000 personen. Voor de huisvesting van deze natuurlijke aanwas zullen, mede rekening houdend met gezinsverdun ning en de noodzakelijke sanering ruim 15.000 woningen gebouwd moe ten worden, waarvoor ruim 600 ha grond nodig is. De in het streekplan gereserveerd 1500 ha bouwgrond zal daarom voldoende zijn voor het op nemen van de natuurlijke bevol kingsaanwas van het streekplange- bied tot bijna het jaar 2000. Het is echter te verwachten, dat in de perio de tot 1980 reeds een gedeelte van de ze reserve gebruikt zal worden ten behoeve van de vestiging van perso nen uit de Haagse en Leidse agglo meratie. Zolang gedeelten van de voor stads- of dorpsbebouwing aangege ven gronden niet voor het oprichten van stedelijke bebouwing of aanver wante werken nodig zijn, zullen deze in de desbetreffende bestemmings- WADDINXVEEN Zeven en een half duizend gulden. Dat was het ver bluffende resultaat van een spontane actie van de gezamenlijke Waddinx- veense middenstand voor het nieuwe zwembad, waardoor de stand van dit fonds thans is gestegen tot 62.221,26. Dinsdagavond hebben de middenstan ders, die hebben gezorgd dat hun collega’s dit bedrag bijeenbrachten, onder leiding van de voorzitter van de middenstandsvereniging de heer H. K. v.d. Loo de 7.500 in de burgemeesterskamer van het Raadhuis aangeboden aan de voorzitter van het ere-comité van de Stichting Vrienden van het Zwembad, burgemeester C. A. van der Hooft, die het geld op zjjn beurt weer doorgaf aan de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer J. H. Mol. F orensen vestiging Forensenvestiging in dorpen wil het streekplan niet stimuleren, doch eerder afremmen om sociaal-cultere- le zowel als landschappelijke rede nen. Het streekplan voorziet daarte genover in relatief belangrijke op vangmogelijkheden in Alphen, Gou da en Woerden. Alphen (nu 30.306) wordt geraamd op 37.000 inwoners in 1980 en een latere uitbreiding tot 70.000. Gouda :nu 46.478) zal groeien tot 54.000 inwoners in 1970 en een latere aanwas tot 65.000 Voor Woerden (thans 16.123) zijn deze cijfers resp. 20.000 en 32.000. Alleen in grotere kernen kunnen de noodzakelijke voorzieningen - ook in de onmiddellijke woonomgeving - tot standkomen. Daarnaast is van grote betekenis, dat de ruimte tussen de verstedelijkte zones van Noord-Hol- land-Utrecht enerzijds en Zuid-Hol- land anderzijds een open karakter be houdt. De genoemde steden liggen in deze open te houden ruimte hetgeen de noodzakelijkheid inhoudt, bij een daarop afgestemde ystedebouwkundi- ge vormgeving e/n aantrekkelijke wisselwerking tot/stand te brengen tuisen stad en omliggend landschap, hetgeen bevorderlijk zal zijn voor een gunstig woonklimaat. Tot de categorie van de gemeenten met een overgangskarakter tussen stad en platteland behoren Moor drecht en Waddinxveen (verstede lijkt platteland). Aanvankelijk was in middenstands- kringen een plan gerijpt om door middel van een bepaalde winkelactie met zegels een bedrag voor het zwem badbouwfonds bijeen te brengen. Voorzitter Van der Loo zeide in zijn toespraak, dat het niet eenvoudig was geweest om zo’n bepaalde actie te realiseren. Toen er tenslotte een af gerond plan ter tafel lag en aan een vergadering van middenstanders werd voorgelegd, kwam uit die ver gadering de nuchtere suggestie om geen onnodige kosten te maken voor een zegelactie, maar direct maar rond te gaan met een intekenlijst. Het streekplan heeft betrekking op het gebied gevormd door de gemeen ten Alphen aan den Rijn, Benthuizen, Bodegraven, Boskoop, Driebruggen, Gouda, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Moerkapelle, Moordrecht, Oudewater, Reeuwijk, Waddinxveen en Woerden, alsmede het ten noorden van de Hollandsche IJssel gelegen gebied van de gemeente Haastrecht, en het ten noorden van rijksweg 12 gelegen gebied van de gemeente Ze venhuizen. Tuinbouw In het nader door gedeputeerde sta ten uit te werken gebied mag maxi maal 1800 ha bruto ingericht worden voor tuinbouw in staande kassen. Dit gebied is gelegen tussen Waddinx veen en Moerkapelle, is bedoeld als reserve met het oog op het vollopen van oudere tuinbouwgebieden, voor de vestiging van jonge tuinders en voor verplaatsing van bedrijven uit gebieden, die gebruikt zullen worden voor stadsuitbreiding en dergelijke. Mede met het oog op de technische voorzieningen is een complex-gewijze verwerkelijking gewenst. Het is dui delijk, dat een dergelijke ingreep in de bestaande toestand tevens een aanpassing van het landschap nood zakelijk maakt. Het rondom dit kassengebied gele gen landelijke gebied dient groten deels bestemd te worden voor de ove rige agrarische bedrijven, met dien verstande, dat voor dit gehele nader op de dag of een gedeelte van de dag, waarop een prinsekind wordt geboren. plannen een bestemming kunnen krij gen in overeenstemming met het hui dige, veelal agrarische grondgebruik opdat bestaande agrarische bedrijven vooralsnog gehandhaafd kunnen worden. Abonnementen: 2,12 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 6,15 binnen het ver spreidingsgebied en 11,65 per half jaar voor overig Nederland, exclusief incassokosten. In een bedrag dat de middenstan ders aan de Stichting overdroegen, was ook de opbrengst begrepen van de autobotsbaan, die op initiatief van de middenstand naar Waddinxveen was gehaald. Overigens mag het be drag van 7.500 niet als de enige bij drage van de middenstand voor het de staten een landschapsplan zal worden opgesteld. In dit landschaps plan zal ruime aandacht moeten wor den geschonken aan de structurele opbouw van het gebied. De kassen complexen zullen er als vorm van menselijke activiteit in het landschap naast de woongebieden en de wegen, een integrerend deel van moeten uit maken. Mocht de tuinbouw in staande kas sen zich gedurende de streekplanpe- riode zodanig snel ontwikkelen, dat een vergroting van woongebieden in de directe omgeving daarvan noodza kelijk geacht wordt dan kan onder meer aan een zekere afronding in westelijke richting van het dorp Moerkapelle aandacht worden ge schonken. Praktisch het gehele grondgebied van Boskoop en in aansluiting hier aan gedeelten van de gemeenten Al phen aan den Rijn, Hazerswoude, Waddinxveen en Reeuwijk is aange duid als sierteeltgebied. Verwacht wordt, dat de binnenlandse afzet van de produkten van dat gebied vergroot zal worden ten behoeve van de stede lijke groenvoorzieningen. Het is van belang, dat het ten westen van de Gouwe nabij de brug in Boskoop ge legen verzorgingscentrum voor dit gebied, de mogelijkheid krijgt zich in gelijke tred mee te ontwikkelen. Het resterende landelijke gebied in dit streekplan blijft ter beschikking van andere agrarische bedrijfsvor men. Modernisering der aanwezige agrarische bebouwing en verbetering van de structuur van de landbouw bedrijven is in vele gevallen gewenst. Storende elementen (rommelbedrij - ven, autosloperijen, en dergelijke) en niet-agrarische bebouwing dienen in deze zuivere landbouwgebieden geweerd te worden. Weekblad voor Waddinxveen f 1 Redaktie: D. van Schagenplantsoen 8, postbus 38, Waddinxveen, telefoon (01828) 2659 (alleen van maandag t/m vrijdag van 9-17 uur). Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Inzenden van advertenties en berichten tot dinsdagmiddag 12 uur. WADDINXVEEN ”Wij zijn blij met het behaalde resultaat, ondanks de recessie”. In deze bewoordingen liet drs. J. H. D. van der Kwast, president-commissaris van Kempkes Meubelfabrieken N.V. zich uit tijdens de vorige week vrijdag gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders in Waddinxveen. Aan het slot van de vergadering gin gen de aanwezigen akkoord met de jaarstukken en stelden het dividend vast op 6 procent tegen 9 procent vo rig jaar. De directeur, de heer Ht. Kempkes schetste nog eens uitvoerig de moei lijkheden van het afgelopen jaar, waarbij vooral de sterke loonstijging grote invloed heeft gehad, terwijl de produktiviteit was achtergebleven. Om deze te verhogen was in 1966 veel in nieuwe machines geïnvesteerd en ook dit jaar zullen weer investerin gen worden gedaan. Ook werd, evenals in het jaarverslag, dat wij al eerder publiceerden, gewe zen op de nadelige invloeden van de sterk gestegen importen van Duitse en Belgische meubelen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 1