gulden meer Gastarieven Inwoners moeten kwart miljoen opbrengen A.v.‘t V er laat:Wij wassen de handen in onschuld" Zevenhuizen verlaat het schip ’technische dienst’ als laatste gaan omhoog Moeiluke beslissingen voor gemeenteraad Omringdijk” opgeleverd nieuwe Nieuwe nummers net Moordrecht Huisvuil met Pasen Zevenhuizen deed t in het geheim Middenstand in actie voor het zwembad Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen Moerkapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen Plaatsplijke belastingen omhoog Burgermeester Keyzer de grote zondebok 1 y i eengezinswoning Makelaarskantoor A. van Duin te Gouda In verband met GOEDE VRIJDAG zullen kantoren 24 maart onze a.s. vervolg pagina 3 zijn. Coöp. Raiffeisenbank ’WADDINXVEEN’ Hoeilijke beslissing MAKELAARS TAXATEURS op GESLOTEN Rustig Investeringen nodig van miljoenen T^obi/lctte voor jjg een vol-automatische brommer KRAIJESTEIJN Autobaan komt op Kon. Wilhelminapl. «■I DONDERDAG 23 maart 1967. 22e JAARGANG - Nr. 1129 i miiiHiiiiiiiniiiiiii TE KOOP (leeg te aanvaarden) KOOPSOM 25.000— k.k. Vredebest 28-30 Telefoon (01820) 3656 Agentschap: N.V. Westlands che Hypotheekbank (verschijnt elke donderdag) Tarieven bij contract; tekstadvertenties op aanvraag. Postgironummer 47062 ten name van Drukkerij Veld wijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. Houd en belasting De verhoging van de opcenten op de personele belasting zal naar schat ting 9.600 opbrengen en over het al gemeen door de meeste mensen nau welijks worden bemerkt. De verho- de reeds aangehaalde uitlating van wethouder Kreft, waarvan het de vraag kan zijn of dit een indirect ant woord is op de uitnodiging die B en W van Moerkapelle op 2 maart jl. aan het gemeentebestuur van Zeven huizen en waarin weer werd ver zocht om een gedachtenwisseling over de meningsverschillen. de afwezigheid van elke publieke belangstelling; het stilzwijgen over essentiële za ken van de Zevenhuizense raadsleden die de jongste vergadering van de Moerkapelse raad bijwoonden; Redaktie: D. van Schagenplantsoen 8, postbus 38, Waddinxveen, telefoon (01828) 2659 (alleen van maandag t/m vrijdag van 9-17 uur). Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, telefoon (01828) 2238. Inzen'den van advertenties en berichten tot dinsdagmiddag 12 uur. Voor de Waddinxveense gemeente raad betekent het voorstel van b en w een moeilijke beslissing. Herhaalde malen hebben raadsleden gesteld, dat zij na enkele verhogingen van de af gelopen jaren, geen verhoging van lokale belastingen meer zouden aan vaarden. Maar de eerder genoemde brief van de ministers zet de raad nu feitelijk met de rug tegen de muur. Want de ministeriele brief zegt duidelijk: ’’Be lastingen verhogen, anders geen extra rijksbijdrage in jullie begrotingste kort”. Dat betekent ook, dat Gedepu teerde Staten de Waddinxveense ge meentebegroting voor 1967 vrijwel zeker niet zullen goedkeuren. Een logisch gevolg zal dan zijn een zeer drastische bezuiniging in alle sectoren van de gemeentelijke huis houding wat in hoge mate ingrijpend zal zijn voor tal van noodzakelijke openbare voorzieningen, zoals scho- Per 1 april as. zullen de driecijfe- rige nummers van het telefoonnet Moordrecht (Moordrecht en Goude- rak) worden veranderd in viercijfe- rige. Voor de bestaande nummers komt het cijfer 2. In april verschijnt een tussentijds gidsje waarin ook de nieuwe nummers voor Bergschen- hoek, Bleiswijk en Vlaardingen zijn opgenomen. Voor zover de oude nummers met een ander cijfer dan een 2 zijn uitge breid, zal een berichtenautomaat naar het nieuwe nummer verwijzen. ’De Omringdijk’, zo heet het nieuwe gemaal, dat tot taak heeft samen met zijn broertje ’Palenstein’ (ten westen van Benthuizen) de polder Noordplas te bemalen. Het nieuwe gemaal, dat - nog net op Waddinxveens grondgebied - tegen Boskoop aanleunt, werd vorige week donderdag voor het eerst opgeleverd. Het polderbestuur heeft er een eenvoudige formaliteit van gemaakt. Halverwege volgende maand zal in de verenigde vergadering van waterschappen worden bepaald wanneer de officiële ingebruikne ming zal zjjn. Het gemaal is uitgerust met twee schroefpompen, die elk een capaci teit hebben van ongeveer 110 kubieke meter per minuut. De een wordt aangedreven door een Stork-Dieselmotor van 220 pk bij 600 omwente ling per minuut, de andere door een elektromotor met eveneens een sterkte van 220 pk. De nieuwe polder Noordplas, waarvoor ’De Omringdijk’ is gebouwd, is ontstaan door samenvoeging van een aantal oude polders. Elders in deze krant leest u het eerste deel van een historische beschouwing over dit gebied door de heer W. A. Korpershoek uit Waddinxveen. (Foto Sjaak Noteboom) nniiiiimmiHiiiiuuiiiniiiniiumiminiiuimmHuiiiiiiHiiiuiumiiuummuiniiiiwiiiiiuuilI Gelet op het ingrijpende besluit dat de raad kreeg te nemen, bleef het tij dens deze openbare bijeenkomst merkwaardig rustig. Het raadslid dat dan ook - niet zonder leedvermaak - na afloop van de vergadering vast- stelde dat er voor ’de pers’ teleurstel lend weinig te schrijven viel, ken merkte dan ook de gehele sfeer; de raad en ook B en W van Zevenhuizen hebben het kennelijk niet nodig ge acht de affaire-Technische Dienst in zijn geheel in het openbaar te behan delen. In antwoord op een gemeentelijk verzoek aan de rijksoverheid om in verband met de begrotingtekorten van de laatste jaren en het voor 1967 verwachte grote tekort, in aanmer king te komen voor een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds, schreef de minister van binnenlandse zaken, mede namens zijn ambtgenoot van financiën, dat het verzoek niet kon worden ingewilligd. Naar de me ning van de ministers wordt niet vol daan aan de voorwaarde, dat de in komstenheffingen uit eigen plaats tot een redelijk peil zijn opgevoerd. Pas indien door de gemeente de zoge naamde onbenutte belastingcapaciteit wordt aangeboord, zal het verzoek om de aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds opnieuw in overweging worden genomen. lenbouw, onderhoud van straten en plantsoenen, voorzieningen voor sport spel en recreatie, verder uitbreiding van het rioleringsnet, verkeersvoor- zieningen, openbare verlichting, sub sidies aan organisaties en verenigin gen, plannen voor zwembad en schouwburg, enz. Hoewel niemand een verhoging van de gemeentelijke belastingen zal toe juichen, zal men toch evenmin geluk kig zijn met een bezuinigingsbeleid, dat in de komende jaren in alle op zichten nadelige invloed zal gaan uit oefenen op de openbare voorzienin gen, gemeentelijke dienstverlening en de ontwikkeling van de gemeente in het algemeen. Aan de raadsleden de eer om uit te maken wat bij hun beslissing het zwaarst moet wegen. WADDINXVEEN Het rooster voor de ophaaldienst van huisveuil is in verband met Pasen gewijzigd. Huisvuil dat anders op maandag zou worden opgehaald, wordt nu dinsdag 28 maart ingenomen. Gedurende de verdere week werkt de dienst volgens schema. Op Goede Vrijdag wordt de normale route gereden. in eerste instantie op bezitters van ei gen woningen drukken zullen echter ook van invloed kunnen zijn op de huren, omdat huiseigenaren/verhuur- ders en woningbouwverenigingen deze verhogingen ongetwijfeld voor een deel in de huren zullen moeten laten doorwerken. WADDINXVEEN Bijna een kwart miljoen gulden méér zullen de inwo ners van Waddinxveen per jaar aan de gemeentelijke huishouding moeten bijdragen, wanneer een voorstel tot verhoging van diverse belastingen in de woensdag 29 maart a.s. te houden raadsvergadering zal worden aanvaard. Het betreft verhoging van de straat-, riool-, en personele belastingen, reini gingsrechten, marktgelden en hondenbelasting. Het voor dit jaar geraamde tekort op de gemeentebegroting van bijna zeven ton is de directe oorzaak van de vaak zeer drastische verhogingen. De bijna twintig jaar oude, gemeenschappelijke technische dienst van Ze venhuizen, Bleiswijk, Benthuizen en Moerkapelle heeft - behoudens ingrij pen van Gedeputeerde Staten - definitief schipbreuk geleden. De gemeenteraad van Zevenhuizen nam donderdagavond tijdens een spoed vergadering het eensgezinde besluit in navolging van de drie overige gemeen ten uit te treden.” De kapitein heeft aan zijn verplichtingen voldaan, hij heeft als laatste z(jn zinkend schip verlaten,” zo constateerde wat bitter een der raadsleden. Burgemeester A. van ’t Verlaat zei aan het slot van de beraadslagingen te hopen dat GS de verschillende raadsbesluiten nu zo snel mogelijk zullen goed keuren opdat de ontbinding van de gemeenschappelijke regeling geen jaar meer zal hoeven te duren. Wethouder C. Kreft (chu) gaf te kennen na het gepasseerde er geen behoef te meer aan te hebben op welk gebied ook met de buurgemeente Moerkapelle samen te werken. aan de Burgm. Trooststraat te Waddinxveen. Hoekwoning met o.a. voor- en achtertuin, kamer-ensuite, keuken, douche, 3 slaapkamers. Prima staat van onderhoud. ging van de hondenbelasting zal vooral door de wat minder draag- krachtigen met weinig vreugde wor den ontvangen. Daar staat echter te genover dat de gemeente Waddinx veen in het verleden altijd bereid was en dat ook in de toekomst zal blijven om in die gevallen, waarin blijkt dat de hondenbelasting een reden is voor minder draagkrachtigen om hun hond weg te doen, de helpende hand te bieden. De verhoging van de marktgelden die ongeveer 1.150 zal opbrengen, is vooral bestemd om het exploitatie tekort op de markt te laten verdwij nen. Dit laatste mag een gezonde ge dachtengang worden genoemd, want in principe ontvangt geen enkele mid denstander gemeentelijke subsidie voor de exploitatie van zijn bedrijf. Een argument dat de markt een nuttige functie in de gemeenschap vervult mag dan waar zijn, maar de marktkooplieden komen niet om die nuttige functie, maar om het volko men nuchtere feit dat zij hun bedrijf willen uitoefenen. Invloed op huur Ook in het verleden heeft de rijks overheid er bij de gemeenten op aan gedrongen hun eigen inkomsten zo veel mogelijk op te trekken. Wad dinxveen heeft enkele malen aan de ze verzoeken gevolg gegeven. Voor de eerste maal heeft de rijksoverheid nu echter de gemeente laten weten wat men als een redelijk peil beschouwt. Op basis van de brief van de mini sters met de daarin gestelde normen stellen b en w de raad voor de straat- belasting van 6% van de belastbare opbrengst ongebouwd, 17% voor ge bouwd te brengen op respectievelijk 10% en 20%; de rioolbelasting, thans 35, wordt 100 per woning per jaar; de reinigingsrechten gaan stijgen van 19,20 tot 24 per jaar voor de eer ste emmer, terwijl voor het ledigen van elke volgende emmer het per jaar verschuldigde bedrag zal stijgen van 14.40 tot 18,-; hondenbelasting van 15 naar 25 per jaar en ten slotte een verhoging van de markt gelden met 25%. Wat betreft de rioolbelasting zullen uiteraard ook de tarieven voor bedrij ven e.d. stijgen. Van de thans op de gemeentelijke riolering aangesloten 2800 woningen en bedrijven wordt na de verhoging een meeropbrengst ver wacht van 182.000. De verhoogde straatbelasting zal 28.400 méér op leveren. Deze beide belastingen, die het volkomen ontbreken van elk woord van kritiek uit de raad ten op zichte van het eigen gemeentebe stuur; het aanwijzen van de gemeentebe sturen van Benthuizen en Moerka pelle, in casu burgemeester I. J. P. Keijzer, als enige zondebok in de zaak van de technische dienst; Aftrekbaar Een belangrijke factor is wel, dat beide belastingen in mindering kun nen worden gebracht op het voor de inkomstenbelastingen aan te geven inkomen, zo rekende ’n belastingdes- enerzijds een verhoging krijgen van gemeentelijke belasting en anderzijds enige verlaging zien van hun inkom stenbelasting. Afhankelijk van het komen, zo rekende een belastingd kundige ons voor, kan de verminde ring van de inkomstenbelasting voor huiseigenaren hierdoor van enkele guldens tot wel 40 oplopen. De verhoging van de reinigings rechten zal 20.640 extra opbrengen wat echter nog een druppel op de gloeiende plaat is, gezien het geraam de tekort op de expoitatie van de ge meentelijke reinigingsdienst voor 1967 van 150.000. Gezien de steeds grotere toename van de hoeveelheden afval, we denken daarbij aan de af schaffing van het statiegeld op fles sen en potjes, steeds meer verpakte artikelen, het feit dat de mensen snel ler iets weggooien dan vroeger enz., is het niet onwaarschijnlijk dat de kosten van de reiniging en het opha len van huisvuil in de toekomst nog verder zullen stijgen, vooral als het nodig wordt samen met andere ge meenten te komen tot een vuilver brandingsinstallatie, die ettelijke mil joenen guldens zal kosten. We zullen moeten wennen aan het feit, dat we voor de verwijdering van onze steeds grotere wordende hoeveelheden huis- en bedrijfsvuil ook de daaraan ver bonden kosten zullen moeten dragen. (Van een onzer verslaggevers) WADDINXVEEN Het Gemeen schappelijk Energiebedrijf Gouda en Omstreken wil met ingang van mei a.s. de gastarieven gaan verhogen. Een en ander is volgens het college van beheer een gevolg van de weinig rooskleurige uitkomsten van de afde ling gas terwijl daarnaast belangrij ke investeringen moeten worden ge daan om het goed functioneren van het bedrijf in de toekomst te verze keren. De Algemene Raad van het ge meenschappelijke bedrijf komt op 30 maart in Gouda bijeen om over de verhoging van de tarieven te beslis sen. De tarieven wil men als volgt wijzigen: Tarif A (afname 0-25 m3 per maand, vast bedrag 1,50) com bineren met tarief B (afname 26-50 m3 per maand, vast bedrag 2,75) met als vast bedrag voor beide groepen 2,75 en een vaste gasprijs van 22 cent per kubieke meter (deze prijs was voor A 25 cent en voor B 22 cent) Bij tarief C (afname 51 -175 m3) wordt het vaste maandelijkse bedrag van 7,75 verhoogd tot 8,75. De me- terprijs blijft tien cent. Bij tarief D (afname meer dan 175mr) stijgt het vaste bedrag van 13 tot 14 per maand bij een gelijkblijvende kubie ke meterprijs van zeven cent. Het be drijf verwacht hierdoor een jaarlijkse meeropbrengst van 235.000. Behalve een investering van 3 miljoen voor de aanleg van gasnet ten in Gouderak, Moordrecht en Nié- werkerk a.d. IJssel is een bedrag van 1,2 miljoen nodig voor investerin gen o.a. voor een tweede transportlei ding naar Waddinxveen en het bouw van nieuwe gasontvangstations en stichting van nieuwe nevenstations o.a. te Waddinxveen. Een aantal punten springt uit deze gedenkwaardige bijeenkomst naar voren, te weten: (Van een onzer verslaggevers) Weekblad voor Waddinxveen Abonnementen: 2,12 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 6,15 binnen het ver spreidingsgebied en 11,65 per half jaar voor overig Nederland, exclusief incassokosten. (Van een onzer verslaggevers) WADDINXVEEN De gezamen lijke Waddinxveense middenstand is in actie gekomen voor het nieuwe zwembad. De middenstanders zelf zijn in eigen kring druk bezig met in tekenlijsten en naar wij vernamen, ziet het er naar uit, dat het bouw fonds voor het nieuwe zwembad door deze actie een goede sprong omhoog zal maken. Daarnaast hebben de gezamenlijke middenstanders het initiatief geno men om een botsautobaan naar Wad dinxveen te halen, die van vrijdag (morgen) tot en met zaterdag 1 april op het Koningin Wilhelminaplein zal worden opgesteld. Een deel van de opbrengst van deze attractie zal ook beschikbaar worden gesteld aan de middenstandsactie ten bate van het zwembad. Op Goede Vrijdag (morgen) is de autobaan geopend tot 18 uur en op Tweede Paasdag (maandag a.s.) gaat de baan ’s middags om drie uur open. Aanvankelijk was er gedacht aan een zegelactie van de winkeliers, waarbij iedere winkelier dus naar verhouding van zijn omzet zou bij dragen. Maar nuchtere winkeliers wezen op de extra onkosten van een zegelactie, die het netto resultaat na delig zouden beïnvloeden en sugge reerden een rechtstreekse intekening te houden, die thans bijzonder goede resultaten blijkt af te werpen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 1