nieuwe m een BRUG EFTELING van 1759 drooggelegd in Echtpaar Binnenkade nog bijzonder vitaal Opening veel opzichten (Van een onzer verslaggevers) Raiffeisen bank feestdag Op 9 augustus weer met KOOPCENTRUM Winst Kempkes N.V. gedaald Ongunstige factoren invloed op resultaten Geschiedenis van een polder (IJ De Noordplas werd Bronzen legpenning gemeente van Orgelconcert Feike Asma ■1 Vuilnis na Pasen 'I I M Vestiging bestaat vijf en vijftig jaar f geen succes I II IS naar de I Snelheidscontrole Octrooi Pagina 4 55 jaar getrouwd I I Wissel Vanaf zaterdag 25 maart worden weer Brugzegels uitgegeven. Bijeenkomst NCkB Sprekers I 1 Lonen Export naar België Historie Noordplas Vs? 'X El i I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART donderdag 23 maart 1967 1 aandeelhouders Eerste kievitsei i moesten van im- aanvulling op advertentie elders in dit blad) ’’Omringdijk”. Deze dijk sloot als een ring om de grote drooggemaakte kom. Over deze dijk werd een afzonderlijk bestuur in het leven geroepen n.l. ”Het bestuur over de Omringdijk van de drooggemaakte Noordplas”. ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE In de week na Pasen zal op de vol gende dagen vuil worden opgehaald: dinsdag en donderdag in Zevenhui zen; woensdag en vrydag in Moerka pelle. Na dit volkomen onverwachte ge baar besloot de heer Keijzer zijn toe spraak met het uitspreken van de wens dat het de bank goed zal mo gen gaan. lis Binnenkade nog vorig jaar tot drie keer toe werd geopereerd en geen moeite heeft gehad om volledig te herstellen. Burgemeester Keyzer was bly dat de bank met deze investering een wissel op een veelbelovende toekomst had getrokken. ’’Moerkapelle gaat echt geen forensencentrum worden worden van Zuid-Holland, maar ie der zal moeten erkennen dat hier vele mogelijkheden voor het grijpen liggen. Ik denk alleen al aan het gro te kassengebied dat in het streekplan Rijn en Gouwe in onze gemeente is geprojecteerd. Dat betekent voor de bank dus niet alleen veel privé- spaarders maar ook tuinders.” De heer Keijzer vond dat iedereen zou moeten leren vooruit te denken en vooruit te denken. ”U heeft een wijs en doordacht besluit genomen,” zo vervolgde hij, "Een besluit waar we zó verheugd over zijn en waar we .zóveel waardering voor hebben dat we besloten hebben u de legpenning in brons van onze gemeente te over handigen.” Algemene Vergadering van aandeelhouders KEMPKES MEUBELFABRIEKEN N.V. Het deponeren der aandelen aan toonder, overeenkomstig artikel 33 der statuten, kan tot en met dins dag 28 maart 1967 geschieden ten kantore van de Amsterdam-Rotter dam Bank N.V. te Amsterdam, Rot terdam of 's-Gravenhage, of ten kantore der Vennootschap. gische exporteurs van houten meu belen. In één jaar tijds dientengevolge de prijzen portmeubelen in België met 3|% wor den verhoogd en konden de prijzen van Belgische meubelen in het bui tenland met 7i% worden verlaagd. WerktQdvorkorting Teneinde ongewenste voorraad- vorming te voorkomen, werd in het derde kwartaal gedurende een aantal weken slechts 32 uren per week ge werkt. Deze werktijdverkorting heeft uiteraard onderbezettingsverlies op geleverd. De N.V. heeft 42 flatwoningen (een blok van 18 en een blok van 24 wo ningen) en 4 eengezinswoningen in eigendom. Deze huizen zijn indertijd aangeschaft als dienstwoningen. Ingevolge de thans hierover bestaan de vaste rechtspraak is het vrijwel onmogelijk geworden om bij voort during dergelijke woningen voor ei gen personeel beschikbaar te houden. De directie stelt zich voor om, indien een goede gelegenheid zich voordoet, deze woningen te verkopen en de vrijkomende middelen voor interne financiering of vermindering van het bankcrediet aan te wenden. staan door het veen baggeren van ingepolderde landen. Hierdoor werd turf verkregen, die destijds als brand stof van grote betekenis was. Immers steenkolen waren nog onbekend en het hout uit de moerassen en de grienden was schaars geworden. Naarmate deze veenpiassen groter werden, ontstond de behoefte ze te bedijken en droog te malen. Wan neer de wind het water opstuwde deed zich aan de omringende lande rijen en behuizingen het waterbe- zwaar gevoelen. Toen de moerassen geheel verveend waren en dus het winstgevende turfbaggeren niet meer kon worden uitgeoefend, verarmde de streek. MOERKAPELLE De afdeling Moerkapelle van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt op donderdag 30 maart een vergadering in het Dorpshuis. Mejuffrouw A. M. Hoekendijk uit Heemstede spreekt dan over ’Het Evangelie in donker Amsterdam’. gen” genoemd. Zo’n molengang is een aantal molens, zodanig geplaatst op verschillend niveau, dat de ene mo len het water naar de andere toe maalt, zodat elke molen een gedeelte van de totale hoogte, waarover het water moet worden opgevoerd, voor zijn rekening neemt. Men spreekt van molengang twee hoog, drie hoog en vier hoog, van enkele en dubbele mo lengangen, al naar gelang het aantal molens dat zich in de trap bevindt, hetgeen afhankelijk is van de hoog te waarover het water moet worden opgevoerd, alsmede van de hoeveel heid water welke moet worden afge malen. Bij een dergelijk systeem spreekt men bij een gang drie hoog, van Ondermolen, Middenmolen en Bovenmoten; waarbij de Ondermolen zich het diepst in de polder bevindt, terwijl de Bovenmolen het water op het buitenwater uitslaat. De Midden moten bevindt zich tussen deze bei den. Bij een dubbele gang staan de mo lens twee aan twee bijeen en hebben gemeenschappelijke tussenboezems. Hoe werden destijds de thans samen gevoegde polders drooggelegd en be malen en welk vernuftig systeem paste men hierbij toe? Het antwoord op deze vraag krijgt u volgende week. W. A. KORPERSHOEK Een drietal sprekers volgde. De eerste was rayon-inspecteur J. Chr. van Oostveen die zijn gelukwensen onderstreepte met de aanbieding- namens de centrale bank in Utrecht - van een ets van burgemeester Raif feisen, de grondlegger van de orga nisatie. Daarna sprak de heer M. van der Pol uit Zevenhuizen, bestuurslid van de Ring Rotterdam van Raiffei- senbanken. Tenslotte was het woord aan architect L. Roggeveen uit Wad- dinxveen, de ontwerper van de bank. Hij sprak kort want ”ons werk spreekt een eigen taal.” Voorzitter Joh. Brouwer uit Moerkapelle, die bij het begin van de bijeenkomst de genodigden had ver welkomd en met name noemde het voltallige college van B en W en ge meentesecretaris G. J. A. Runsink, notaris J. Bos uit Zevenhuizen en een aantal andere belangstellenden, sloot ook weer, nu met een kort dank- woord.”We hopen nog jaren op deze onderscheiding te kunnen terugzien. Hij krijgt een goed plaatsje in het nieuwe kantoor,” zo zei hij tot de burgemeester, ’’Deze medaille zal voor ons een herinnering blijven aan de goede verstandhouding die er met het gemeentebestuur is.” Reeds op 30 juli van het jaar 1700 werd door de Staten van Holland en West-Friesland octrooi verleend tot het droogmaken van de Noordplas. Het zou echter nog meer dan een hal ve eeuw duren voordat deze plannen verwezenlijkt konden worden, want pas krachtens het octrooi van 12 mei 1759 is deze grote veenpias droogge legd. Alvorens een plas te kunnen droog- malen, dient men deze eerst af te scheiden van het buitenwater. De be dijking, die men rond de Noordplas heeft aangelegd, noemde men de Moerkapelle ’Dit is niet alleen een feestdag voor de Raiffeisenbank, dit is ook een feestdag voor heel Moerkapelle’. Aldus begon burgemeester I. J. P. Keyzer donderdagmiddag zyn openingsrede by de ingebruikneming van het fraaie, nieuwe bijkantoor van de Coöperatieve Raiffeisenbank voor Zeven huizen en Moerkapelle. Inderdaad, een feestdag - zij het ietwat ongemerkt gepasseerd - voor de kleine, maar bliksemsnel groeiende gemeenschap, die Moerkapelle is. De roodwitblauwe vlag hing uit en burgemeester Keijzer hees even later het blauwgele Moerkapelse banier in top. Het symbolisch voor de blijdschap die ook van de gezichten van de leden van het bankbestuur en vooral van de kassiere, mevrouw T. v.d. Herik- Hoogendoorn, afstraalde. Nadat de burgemeester het kan toor met een feestelijke sleutel had geopend bezichtigde het kleine gezel schap genodigden het van alle ’ge makken’ voorziene kantoor. U las er vorige week reeds over. Voor de bank was het een dubbele feestdag. Want 16 maart was niet zonder opzet een - moeilijk haalba re - streefdatum geweest voor aan nemer Joh. Koster en Zoon uit Moer- kapelle. Op die dag bestond de Raif feisenbank voor Zevenhuizen en Moerkapelle nl. precies 55 jaar en het was een bijzonder heuglijke sa menloop van omstandigheden dat op hetzelfde ogenblik de nieuwe vesti ging gereed kon komen. Teruggekeerd van de Nassaustraat hield burgemeester Keijzer in het Dorpshuis zijn toespraak. Aan het eind ervan overhandigde hij voorzit ter Joh. Brouwer een erepenning van de gemeente Moerkapelle in brons. De burgemeester afgevraagd of hij ’als prototype van de arme ambte naar’ wel de juiste persoon was om een bank te openen, maar uiteinde lijk was ook de heer Raiffeisen tij dens zijn teven burgervader, zodat dat veel oploste. De heer Keijzer herinnerde zich de eerste bespreking over de nieuwbouw tussen B en W en bankbestuur. Toen al raakte hij ervan overtuigd dat men erop uit was niet alleen een fraaie, aparte en representatieve bank te bouwen, maar dat tevens een bepaald stukje Moerkapelle, dat niet al te mooi was, zou worden verbeterd Een verbetering, aldus de burge meester, waar met name onze ge meenschap erg tevreden over kan zijn. f)OND het jaar 1700 bevonden zich tussen de plaatsen Waddinx- veen en Hazerswoude uitgestrekt en aaneengesloten veenpiassen, in de toenmalige ambachten Benthuizen, Benthorn, Hazerswoude, Hoogeveen Noord-Waddinxveen en Zoeterwou- de. Deze aaneengesloten plassen noem de men ”De Noordplas”. Zij zijn ont- De loonkosten zijn in 1966 niet on belangrijk gestegen; bij gelijk blij vende personeelssterkte zou de stij ging ruim 300.000,- zijn. Ook voor 1967 zijn verdere loonstijgingen voor zien, nl. per 1 januari jl met 0,13 en per 1 juli a.s. met 0,09 per uur, vervolgens per 1 januari 1968 0,06. Tengevolge van de sterk vermin derde resultaten is de 4% loontoeslag welke wij normaliter per kwartaal als winstdeling aan het personeel uitkeren, over het 4e kwartaal 1966 niet uitgekeerd. De tantièmes voor leidinggevend en toezichthoudend Na de drooglegging, die in 1765 ge reed kwam, viel deze droogmakerij uiteen in vier verschillende polders nl. De Hazerswoudsche Droogmake rij, De Achterofsche of Drooggemaak te polder, De Benthuizer en Benthor- ner Noord- en Zuidpolder en De Drooggemaakte Gelderwoudsche pol der. Aan dit gebied zijn nu nog toege voegd de polder Palenstein te Zeg waard, de polder De Drooggemaakte Putte en tenslotte een niet uitgeveend gebied, de Voorofsche polder beide te Waddinxveen. Door de jongste samenvoeging van al deze polders, die gelegen zijn in het Hoogheemraadschap van Rijn land, is een waterschap ontstaan dat de toepasselijke naam ”de Noordplas” draagt, in tegenstelling tot de ”Zuid- plas”, ten zuiden van Waddinxveen gelegen, in het Hoogheemraadschap van Schieland. Al deze polders had den ook hun eigen bemaling, oor spronkelijk windbemaling. Deze be maling bestond veelal uit zg. getrap te bemalingen, ook wel ’’molengan- I WADDINXVEEN Blijkens het vandaag verschenen jaarverslag van Kempkes Meubelfabrieken N.V. (For mule) te Waddinxveen is als gevolg van tal van ongunstige factoren de winst over 1966 teruggelopen. Deze bedraagt na aftrek van de normale afschrijvingen 386.453,25 tegen 560.636,82 inl. 1965. De directie acht het noodzakelijk om de toevoeging aan het reservefonds, die ingevolge de statuten 1 17.200 bedraagt aan te vullen tot 60.000, waardoor het fonds 920.000 zal belopen in dat ge val kan een dividend van 6 procent op de gewone aandelen worden uit gekeerd. Dit voorstel van de directie zal tijdens de volgende week vrijdag bij Kempkes te houden algemene vergadering van worden besproken. Over de ontwikkelingen in 1966 wordt in het verslag van de directie het volgende opgemerkt: ”De omzet van onze artikelen over het afgelopen boekjaar is zowel in het binnenland als voor de export 6% minder geweest dan in 1965. Ten opzichte van de door ons geplande omzet zijn wij zelfs 14% achtergeble ven. De omzetdaling wordt in hoofd zaak veroorzaakt door de sterk ge stegen import. De grote kostenstij gingen van de laatste jaren waarte genover onvoldoende stijging van productiviteit staat, hebben de con currentiepositie van de Nederlandse meubelindustrie ongunstig beinvloed Er zijn echter ook andere oorzaken dan prijsoverwegingen die voor de detailhandel aanleiding kunnen zijn om voorkeur te geven aan import, te weten exclusiviteit maar vooral de extra marges, waardoor wij met onze vastgestelde verkoopprijzen in een ongunstige positie verkeren. Door onze vestiging in Brussel zijn wij speciaal in deze markt geïnteres seerd. Het voordeel dat Nederland tien jaar geleden nog had door lage re lonen is thans geheel achterhaald en waarschijnlijk nu door producti- viteitsverschil in een nadeel veran derd. De omzetbelastingverschillen tussen Nederland en België benade len onze concurrentieverhoudingen in ongunstige zin en men mag ander zijds stelten, dat de Belgen hun over- drachttaks als handelspolitiek wa pen gebruiken. Naar onze stellige mening gebruikt de Belgische regering de omzetbelas ting niet alleen als tolmuur tegen im port van meubelen, maar ook als hefboom om de export van houten meubelen te bevorderen. Immers: kregen de Belgische meubelexpor- teurs op 26 april 1965 opeens een om- zetbelastingrestitutie van 6% toege worpen, ingaande 1 maart 1966 is dit teruggaaf percentage ingevolge Mini sterieel Besluit van 22 februari 1966, gebracht op 7j°/o. Hiertegen steekt de bescheiden Nederlandse resitutie van 2J% wel sterk af. De Belgische maat regel is dan ook als een verkapte ex portsubsidie te beschouwen. Ten be wijze van een stelling voeren wij aan, dat de Belgische regering de belas- tingrestitutie bij export alleen toe past voor houten meubelen en der halve het nationale produkt op gedif ferentieerde wijze behandelt. Het mes, dat door de Belgen wordt ge hanteerd, snijdt aan twee kanten. Enerzijds wordt de Belgische markt afgeschermd met een zware heffing aan de grens, een heffing, die een discriminerende werking heeft ten aanzien van het importmeubel. An derzijds wordt een abnormale hoge belastingrestitutie verleend aan Bel- WADDINXVEEN De 55-jarige bruiloft van Cornelis Binnenkade en Marrigje van Andel is stil voorbijgegaan. „Het is 8 maart vandaag, we zijn vijfentwintig jaar getrouwd,” was zo ongeveer alles wat de bruidegom tegen zijn vrouw had gezegd. En de bruid, die knikte alleen maar ja. Verder bleef het stil in de benedenwoning aan de Eikenlaan, Binnenkade trok zich als elke dag terug in zyn werkkamer, waarop volop werk wachtte, zyn echtgenote had binnen haar bezigheden. „Nee, waarom zouden we ons daar druk over maken? Het is toch een dag als alle andere?” constateert de krasse, 92-jarige bruidegom nuchter. Toen hij trouwde, had hij al een heel teven achter de rug. Veel van zijn dorpsgenoten zulten zich kleermaker en barbier Binnenkade en zijn kleine winkeltje aan de Dorpsstraat (waar nu Heemskerk is) herinneren. Toen hij op zijn 36e jaar trouwde met Marigje van Andel op het Har- dinxveldse raadhuis, had de bruide gom al twee kinderen uit zijn eerste huwelijk. Kort na de geboorte van zijn tweede zoon overleed de eerste mevrouw Binnenkade, die uit Was senaar afkomstig was. Nu, na meer dan een halve eeuw, zijn er drie kinderen en vijftien klein kinderen, waarvan er dertien in de Verenigde Staten zijn geboren. Twee zoons van het echtpaar Binnenkade emigreerden naar dat land. Er zijn ook al enkele achterkleinkinderen. Cornelis Binnenkade is bijzonder trots op de maatschappelijke succes sen die zijn nageslacht ot op heden hebben geboekt. Zijn jongste zoon is directeur-generaal van een grote Amerikaanse firma in West-Duits- land, een kleinzoon uit Dordrecht is doctorandus, terwijl weer een andere kleinzoon kortgeleden kandidaats examen deed voor ingenieur. De bruidegom herinnert zich roem ruchte avonturen uit het Waddinx veen van voor de eeuwende, toen het dorp nog vierduizend inwoners telde. Als barbier stond hij middenin het te ven en was hij van alle moeilijkheden op de hoogte én goed genformeerd. Toen hij zeventig jaar was (in 1945) vind Cornelis het voor wat betreft het knippen en scheren welletjes. Hij bleef maatkostuums vervaardigen en - het is half Waddinxveen bekend - doet dat nu nog. ”Ik heb het erg druk want ik ben nog zo’n beetje de enige kleermaker van Waddinxveen,” zegt de bruidegom, ’’vroeger, toen Wad dinxveen veel kleiner was, had je hier negen kleermakers.” Een krasstaaltje van zijn vitaliteit mag ook zijn het stukje geschied schrijving dat de heer Binnenkade vandaag in ons blad pleegt. Mevrouw Binnenkade-van Andel doet voor haar echtgenoot nauwelijks onder. Ook zij heeft een achtenswaar- dige leeftijd bereikt en is nog fijn ge zond. De huishoudelijke arbeid ver richt ze voor een groot deel nog zelf. Cornelis Binnenkade was in het laatste jaar voor de Tweede Wereld oorlog raadslid voor de Hervormde Kiesvereniging. De vyand maakte een vroegtijdig eind aan zijn politieke carrière. Was die stap - gedaan op 64-jarige leeftijd - al een bewijs van grote energie en vitaliteit, nog frap panter is wellicht het feit dat Corne- personeel zijn evenredig verminderd De ieder jaar sterk stijgende loon- en andere kosten kunnen niet zonder meer door productiviteitsverhoging worden opgevangen, terwijl prijsver hoging slechts op enkele artikelen en in onvoldoende mate kan plaatsvin den. Vooral door toepassing van ar beidsbesparende methoden en ma chines, zowel als door ander maatre gelen trachten wij aan de kostenstij gingen het hoofd te bieden, ’’aldus de directie. (foto Sjaak Noteboom) Erepenning voor trouwe werker BLEISWIJK Ten huize van de familie Zuidema werd verledenweek op feestelijke wijze hulde gebracht aan de heer Overveld en ontving hij uit handen van de burgemeester de bronzen erepenning van Bleiswijk met draagmedaille. Wanneer iemand 35 jaar in dienst is bij eenzelfde bedrijf getuigd dit van een goede verstandhouding en veel werklust. Met deze woorden richtte burgemeester Bakker van Bleiswijk zich tot de 67 jarige heer Overveld. Namens de Hollandse Maatschap pij van Landbouw afdeling Zeven- huizen-Moerkapelle bood de heer De Groot de jubilaris een diploma aan. Ook de heer Zuidema, zijn werk gever, sprak enkele waarderende woorden en bood de heer Overveld als dank voor de trouwe dienst een couvert met inhoud aan. Voor de echtgenote was er van vete kanten grote bloemenhulde. In zijn dank woord, sprak de heer Overveld de hoop uit nog enkele jaren verder te kunnen werken, nu er niet meer, zo als 35 jaar geleden, om ’s morgens 4 uur gewerkt hoefde te worden. WADDINXVEEN De heer W. Schipper uit de Waddinx- veense Eikenlaan heeft maan dag het eerste kievitsei gevon den in de Zuidplaspolder. Het ei werd aangeboden aan bur gemeester C. A. van der Hooft. De gift werd beloond met een boekenbon. TAE OPLEVERING van het U nieuwe gemaal ,De Om- ringdyk’ dat de polder Noord plas zal moeten bemalen, von den wy een goede gelegenheid om te starten met een serie van drie artikelen, waarin de his torische achtergrond van deze voor Waddinxveen zo belang rijke gebeurtenis. De waarde van de polders wordt in het algemeen tè veel onderschat. Dit historische overzicht is na veel onderzoekingswerk sa mengesteld door de heer W. A. Koppershoek uit Waddinxveen. Hierin laten w ehem verder aan het woord. i WADDINXVEEN Op het nieu- i we orgel van de Gereformeerde kerk aan de Kerkweg heeft de be- kende organist Feike Asma eer- I verleden week een voortreffelijk i concert gegeven. I Jammer voor de organisatoren i was het dat de publieke belang- i stelling ver beneden peil bleef. De i met opzet laag gehouden toe- 1 gangsprijs heeft het concert be- i zoek blijkbaar niet kunnen be- I vorderen. I Het concert zelf was van korte i duur. Het was kort na achten be- i gonnen en om kwart over negen i ook weer afgelopen. Voor de orga- I nisatoren zowel als voor de milde I gever uit Waddinxveen, die het i concert mogelijke maakte, zal het I een bittere pil zijn geweest, de rag 1 fijne muziek die Feike Asma ten gehore bracht, door zo weinig i mensen gehonoreerd te zien. i Het is te hopen dat in het najaar als Feike Asma speelt op het orgel i van de hervormde kerk, meer i Waddinxveners de gang naar de I kerk zullen weten te maken. (foto Sjaak Noteboom) WADDINXVEEN De burgemees ter van Waddinxveen, de heer C. A. van der Hooft, deelt mede dat de rijkspolitie van Waddinxveen voor nemens is aan het eind van de vol gende week in de Oranje- en Von- delwyk snelheidscontroles te houden. De controle wordt verricht met be hulp van de radar. 1 1 1 1 I

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 4