Gemeentesecretaris G. J. Runsink drie maanden Moerkapelle na Het is hier lekker werken e Koningin Juliana wordt zondag\ 30 april a.s. 58 jaar I p '-f'I Programma voor Koninginnedag^! 4 Waddiuxveeu Wegenonderhoud door v. d. Steen JVloerkapelle gf k a if verhuisd Zevenhuizen Landbouw voorlichting naar Gouda HUUR PIANO’S HUUR "S i I r ‘tl Vraaggesprek WurliTzer Ta. J.van Urk 1898 V Pagina 5 TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS’ ■TEN, KIEZEN dokter jjw I ELECTRONISCHE ORGELS uit 's werelds grootste orgel- en pionofobriek ALTIJD IK DE ORIGINELE VERPAKKING IJ Moeilijk I MENSEN DIE Hl A F k -1 hoge inruilwaarde voor Uw oude PIANO, HARMO NIUM of ELECTRONISCH ORGEL Vraag folders en inlichtingen over de nieuwe serie 1967/^68 bij de Wurlitzer-importeur Demonstraties IIMBr w (Foto Sjaak Noteboom) me rarisch gebied. Cl WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - DONDERDAG 27 APRIL 1967 De firma D. van der Steen te Nieu- werbrug heeft van de Provinciale Waterstaat opdracht gekregen tot het onderhouden van de Gouwe en van de provinciale wegen Gouda-Boskoop Gouwsluis, Gouda-Moordrecht, Rot- terdamseweg, Badhuisweg en Otweg. Deze wegen liggen in de gemeenten Gouda, Moordrecht, Boskoop, Reeu- wijk, Alphen aan den Rijn en Wad- dinxveen. Bij een kort geleden gehouden o- penbare aanbesteding was de firma Van der Steen laagste inschrijfster voor 158.200. 6.00 UUA: Puzzelrit voor auto’s, motorrijwielen en bromfietsen door MABC De Gouwerijders. Start: gereformeerd verenigingsgebouw Stationsstraat. Aanmelden bij de start. Leden van de Oranje vereniging Waddinxveen krijgen bij inschrijving 2 reductie. 9.00 UUR: ’Grote’ aubade op het schoolplein van de Willem-van- Oranjeschool aan de Oranjelaan door leerlingen van lagere scholen (derde tot en met zesde klassen). Na aubade, afgenomen door gemeentebestuur, défilé bij Garage Boonstoppel, Oranjel. 11.00 UUR: ’Kleine’ of kleuteraubade op het Koningin Wilhelmina- plein door leerlingen van de kleuterscholen en de eerste twee klassen der lagere scholen, eveneens af te nemen door B. W. Vooraf gaat een défilé op Juliana van Stolberglaan. De stoet stelt zich op op de Prins Bemhardlaan en trekt via de Juliana van Stolberglaan naar het KW-plein. 14.00 UUR: Motorcross voor solo- en zijspanmotoren op het circuit aan het Noordeinde, georganiseerd door de Nederlandse Motor sport Bond. 20.00 UUR: Tienerfeest op het Koningin Wilhelminaplein. Op het podium zullen optreden de combo’s Nameless uit Waddinxveen en The Fransen’s Brothers uit Naaldwijk. 8.45 UUR: Aubade door de schooljeugd op het raadhuisplein af genomen door burgemeester I. J. P. Keyzer. 9.15 UUR, Start puzzelrit voor motorrijtuigen van het raadhuisplein. De eerste prijs bestaat uit een wisselbeker. 10.00 UUR: Start foto-puzzelrit voor rijwielen, ook van raadhuispi. 13.30 UUR: Uitreiking van een tractatie voor de kinderen ki de garage van de heer S. Versloot aan de Moer dij kstraat. 15.30 UUR: Ganzebordspel voor de inwoners met vele attracties en prijzen. 20.00 UUR: Concert door het Waddinxveense fanfarecorps Concor dia, gevolgd door een lampionoptocht. dienstverlenende instellingen op ag- I De gemeenteraad van Moer kapelle installeerde dinsdag de heer G. J. A. Runsink als de nieuwe gemeentesecretaris, die de heer C. J. van den Heu vel enige maanden geleden op volgde. Hiernaast leest u het resultaat van een vraaggesprek dat we aan de vooravond van zijn installatie met de nieuwe secretaris hadden. G. R. Vonk, beloofde hem na de oor log een vaste aanstelling. De popu laire burgervader werd echter vlak voor de bevrijding door de SD dood geschoten. Zijn opvolger was minder geneigd een aanstelling te verlenen en dus solliciteerde de heer Runsink naar Benthuizen. Het was de tijd van de schade claims, verzoeken om uitkeringen om welke redenen ook, enzovoort, enzo voort. ”Het was bijzonder moeilijk voor ons. Noch ik, noch de nieuwe burgemeester wisten hoe het was ge weest. Er was ook een enorme ach terstand in onderwijszaken en in de financiële administratie. Maar ik ben toch blij dat ik de kans heb gehad om de belangen van deze mensen te behartigen. Het was een tijd waarin alles werd geëist van je doorzettings vermogen, maar m’n praktische er varing heeft daar alleen maar baat van gehad.” De oorzaak van de heer Runsink’s overstapje naar Moerkapelle is een uiterst gecompliceerde en helaas ook een droevige. Op 2 januari overleed de eerste ambtenaar ter secretaris, de heer H. Chr. Verbeek. Dat liet op een (onder) bezetting van vier amb tenaren uiteraard een groot gat ach ter. De moeilijkheid was bovendien dat de toenmalige gemeentesecretaris al in 1968 met pensioen zou gaan. Een nieuw te benoemen eerste ambtenaar zou natuurlijk niet met zekerheid al een jaar later kunnen worden ge promoveerd tot gemeentesecretaris, wat het er voor de eventuele kandi daat niet aantrekkelijker op maakte. Immers, de benoeming van een amb tenaar geschiedt door B en W, die van een secretaris door de raad. Toen deed de heer Van den Heuvel een stap, die in ambtelijk Nederland nogal opzien baarde en die door zijn gemeente nooit genoeg kan worden gehonoreerd. Hij liet zich vrijwillig degraderen en maakte daarmee de weg vrij voor een opvolger. Na enig wikken en wegen werd dat de heer Runsink. Drie maanden geleden is hij en thousiast aan zijn nieuwe taak be gonnen. Moerkapelle leerde de nieu we secretaris in die korte spanne tijds kennen als hardwerkend, vrien delijk en openhartig mens. Niet beter en niet slechter dan zijn voorganger, wél anders. Benthuizen kent de heer Runsink veel langer, al van juni 1946 af. De heer Runsink werd toen benoemd tot eerste ambtenaar en waarnemend gemeentesecretaris middenin een burgemeesterloos tijdperk. Drie en een halve maand later werd de heer J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen tot burgemeester benoemd. De heer Steenbakker werd meteen ook se cretaris van Benthuizen. A vontuurlijk Aan de periode-Benthuizen ging voor de heer Runsink een bijzonder avontuurlijke tijd vooraf. Geboren op 9 maart in het Drentse Schoon oord (gemeente Sleen) als zoon van een hoofdonderwijzer kwam Geert Runsink na de ulo als volontair op de Sleense secretarie terecht. "Het onderwijs lag me niet. Ik ge loof niet dat ik er het geduld voor zou hebben. Aan de andere kant ver wondert het me nog altijd dat ik op het gemeentehuis terecht ben geko men. Het is mijn jongensjaren een groot, donker gebouw met een enor me balie en grote hekken. Je keek er ontzaglijk tegenop. Maar ja, je moest kiezen.” De heer Runsink koos. Hij werd ambtenaar. Eerst volontair, later tij delijk ambtenaar voor het vorstelijke salaris van 30 in de maand. De oor log was inmiddels begonnen. In fe bruari ’43 aanvaardde de heer Run sink een benoeming als leerling-amb- tenaar in Westerbork. Toen begon voor de heer Runsink en velen van zijn collega’s een moeilijke tijd. Hij moest onderduiken en kwam onder verschillende namen en na vele om zwervingen tenslotte in Bodegraven terecht. Het lot heeft Geert Jaxon Albertus Runsink, Moerkapelle’s nieuwe ’tweede man’, op een moeilijke plaats gezet. Van twee kleine gemeente, Moerkapelle en Benthuizen, is hij nu gemeentesecretaris. Beide dorpen staan aan de vooravond van groot scheepse ontwikkelingen. Beide trek ken ze daarom nu hard aan de ge meentesecretaris. Enz dan vaak nog tegelijk. De heer Runsink vindt dat niet erg. Hij kende de consequenties toen hij aan het begin van dit jaar zijn benoe ming aanvaardde. ”Ik heb zelf niet gevraagd om secretaris te worden,” zegt hij, ”ik had ’t in Benthuizen best naar m’n zin, maar op een gegeven moment viel het besluit dat er voor beide gemeenten één secretaris moest komen en dan heb je dat te aanvaar den. Er wordt niet anders van je ver wacht.” De heer Runsink praat liever niet over de oorlog maar juist die tijd lag ten grondslag aan zijn komst naar Benthuizen. ”De haren in Bodegra ven zijn voor mij een leuke tijd ge weest. Ik heb er zelfs een vrouw aan over gehouden.” Dat was één van de aangename aspecten van het verblijf in Bodegraven. In 1950 trouwde de heer Runsink met de huidige me vrouw J. M. Runsink-Hak. Een an dere prettige herinnering aan die tijd is de ’adoptie’ van het verwoeste dorp Ammerzoden en Well in de Be tuwe, waar de heer Runsink ook ge ruime tijd verbleef. Toch verliet de heer Runsiek Bode graven weer snel. Hij wasonder een andere naam in Bodegraven gekomen De toenmalige burgemeester, de heer In 1966 onderging het werkgebied van het rijkslandbouwconsulentschap ’’Rotterdam” een wijziging. De offi ciële benaming werd rykslandbouw- consulentschap voor Noord-Oost- Zuid-Holland. De leiding van de dienst werd, door het vertrek van Ir. C. P. Scheepers, opgedragen aan de rijksveeteeltcon- sulent voor Zuid-Holland. Het con- sulentschap ’’Rotterdam” heeft door orrfe eenhoofdige leiding duidelijk het karakter van een veehouderij- landbouwvoorlichtingsdienst gekre gen. Per 4 april 1967 zijn het rijks- veeteeltconsulentschap voor Zuid- Holland en het rijkslandbouwconsu lentschap voor Noord-Oost-Zuid- Holland en het rijkslandbouwconsu lentschap voor Noord-Oost-Zuid- Holland ondergebracht in één ge bouw te Gouda. Het nieuwe adres luidt thans: Jan Luijkenstraat 27, Gouda (telefoon 01820-4334). Het laat zich aanzien dat deze nieuwe huis vesting de samenwerking tussen de diensten zeer ten goede zal komen. Met de consulentschappen verhui zen tevens een aantal stamboeken en overige secretariaten. Kortheidshalve vermelden we hier: het Z.H. Scha penstamboek, het Z.-H. Varkensstam- boek, de Bond voor de Rundveefok- kerij, de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Zuid- Holland en de redactie ’’Bedrijfsvoor lichting”, alsmede de ’’Stichting Landbouwbelang Alblasserwaard en Vijfheerenlanden”. Deze verhuizing, waarbij meer nog dan voorheen het belang van een al gehele bedrijfsvoorlichting centraal wordt gesteld, lijkt ons de boerenbe- langen ten goede te kunnen komen. Men zal in overleg met de organisa ties beter een beleidslijn kunnen vol gen en tegelijkertijd een beroep kunnen doen op de specialisten bin nen de beide -iensten, waarbij het landbouwconsulentschap de regiona- le en het veeteeltconsulentschap de provinciale taken behouden. Gouda leent zich door haar ligging als centrum van wellicht nog meer Ideaal Het was voor de heer Runsink ideaal werken in Benthuizen.’Tk heb eigenlijk een enorme hekel aan ’de lopende band’ als u begrijpt wat ik bedoel. Ik hou van het werken op een ongesplitste secretarie. Dat komt misschien door het gebrek aan een bepaald specialisme, maar aan de an dere kant weet je overal wat van en waarvoor heb je eigenlijk collega’s in andere gemeenten. Als je wat niet weet, dan pak je gewoon de tele foon.” Promotie zat er voor de heer Run sink voorlopig niet in. Pas toen in ’Den Haag’ de idee vorm kreeg dat de cumulatie burgemeester/secretaris niet erg gelukkig meer was en de pensionering van burgemeester Steenbakker een feit werd kwam - op 1 juli 1965 - de promotie tot gemeen tesecretaris. In de bijna twee jaar dat de heer Runsink nu samenwerkt met de nieuwe burgemeester, de heer I. J. P. Keijzer, is veel tot stand gekomen. Niet dat zulks alleen aan die twee te danken zou zijn, maar een homogeen team kan niet anders dan stimule rend werken op de gemeentelijke ac tiviteiten. Er is respect voor elkanders arbeid. De heer Runsink: ”Ik heb eerbied voor mijn ’grote baas’ die al van het begin af heeft bewezen een man t zijn met frisse ideeën. We zijn blij dat hij in staat is gebleken de zaken te bevorderen die het hardst nodig wa ren. En dan de manier waarop de problemen die aan de erde komen qua voorlichting en toelichting wor den aangepakt, daar kan iedereen al leen maar erg verheugd over zijn.” De verjaardag van Koningin Juliana valt dit jaar op zondag, reden waarom de officiële feestelijkheden nu eens niet op 30 april zullen plaatshebben, maar op 1 mei. Voor velen betekent dat een fijn lang weekeinde, dat na twee dagen alwéér wordt gevolgd door een vrije dag: Hemelvaartsdag. Een dag later viert Nederland Bevrijdingsdag. In Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerkapelle zijn uitgebreide feest programma’s samengesteld door de Oranjeverenigingen, resp. Oran- jecomite’s. Een opsomming van de feestelijkheden volgt hieronder. Open De heer Runsink is een groot voor stander van openheid en duidelijk heid. ”Zo denkt het college van B en W in Moerkapelle er gelukkig ook over. Op die manier kun je op een gemeente toch een bepaald stempel drukken. Zo dat de mensen gaan zeggen van ’’Jongens, ’t is af”. Ik 14.00 UUR: Volksspelen op het Begoniaplein met onder meer be- hendigheidsrijden met personenauto’s. Er zijn aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. 20.00 UUR: 008-show, een grote variétévoorstelling in de fabriekshal van Verwey Adegeest aan de Dorpsstraat. Medewerking ver lenen niemand minder dan de bekende imitator Frans van Dus- schoten als conferencier, de van radio, televisie en grammo foonplaat bekende Ilonka Biluska, het accordeonduo De Marti ni’s en vele anderen. niet indenken.” Een gemeentesecretaris zit niet op het gemeentehuis alleen. Er moeten andere raakvlakken zijn met de ge meenschap waarin hij leeft en werkt. Er moet belangstelling zijn voor wat de inwoners doen. Van die belang stelling heeft de heer Runsink al tij dens verscheidene verenigingsavon- den blijk gegeven. Maar hij is ook een actief verenigingsman. Stammend uit een onderwijzersgezin is zijn interes se voor het onderwijs altijd groot ge weest. De heer Runsink is lid van de Landelijke Raad van Advies en te vens penningmeester van de Rijn kring van Volksonderwijs. Sedert vijf jaar is hij ook administrateur van de Palensteinsche Polder. ”’We worden wel eens betiteld als de ambtenaar, die van half negen tot half zes werkt, kostje gekocht. Zo zijn er voor ons echt maar weinig da gen. Dat is helemaal niet erg, want als je ziet dat er op een gegeven mo ment weer iets gerealiseerd is ten be hoeve van de bevolking, dan ben je zelf ook zo blij als een kind. We heb ben het standpunt dat het publiek er niet voor ons is, maar juist dat wij er zijn voor de gemeenschap. Wij zijn uiteindelijk ook een dienstverlenend bedrijf, al werkt het niet met winst.” denk aan onze gids. Je kunt je afvra gen of dat wel nodig was, maar het beantwoordt aan een behoefte en ’t kost geen geld.” De bekendheid van de heer Run sink met Moerkapelle stamt niet en kel en alleen van het laatste kwartaal Hij had al verscheidene gezamenlijke besprekingen en excursies meege maakt en vernam zodoende al van enkele problemen van het kleine dorp. Maar ook nu hij nader heeft kunnen kennismaken met de typisch Moerkapelse gemeenschap is hij al leen maar blij dat hij is gekomen.” Het is hier lekker werken. De ver houdingen liggen goed en waar een goede sfeer is en een enthousiast col lege én ook een gemeenteraad die wéét hoe de belangen van de ge meenschap te behartigen, daar is het fijn werken. Mooier kan ik het i ri rl l.' 8.45 UUR: Optocht van de leerlingen van de lagere scholen begeleid door De Kleine Trompetter. De tocht gaat langs de nieuwe be jaardenwoningen en verder naar het plein naast het postkantoor. Daar brengen de kinderen onder leiding van de heer Van Zanten een aubade voor burgemeester A. van ’t Verlaat, die ook ere voorzitter is van de Oranjevereniging. 9.15 UUR: Officiële toespraak door burgemeester Van ’t Verlaat en zingen van het Wilhelmus. Daarna gaat het gezelschap, weer voorafgegaan door De Kleine Trompetter, naar de fabriekshal van de firma Verwey Adegeest, waar een show wordt ge geven. Medewerking verlenen: De Wido’s met ondere andere een goochelshow en jongleersact, Doremi en partner met muzikale clownerieën en een muzikale omlijsting door het duo Jan Been. De show begint om tien uur. De kinderen krijgen na afloop (om ongeveer twaalf uur) een tractatie. Het ochtendprogramma wordt georganiseerd in samenwerking met de Oranjevereniging Oud-Verlaat. De kinderen van Oud- Verlaat doen dus mee aan de aubade en kijken ook naar de show. <3 I Let wel: met recht van koop v.c. «/a^^Bp.mnd. zondereerste storting van de modellen 1967/'68 te Rotterdam dagelijks van 10 - 4 uur door onze Wurlitzer-organist JOOP WALVIS. Bij aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT op de Wurlitzer-school Enorme sortering Pri jzen vanaf 675.- met recht van koop fl (T v.a. Ji^7b p.mnd. zondereerste storting

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 5