een van op en In Moerkapelle twee Kon. onderscheidingen Brug 21.400 keer Principiële eenmansoppositie tegen begroting door SGP‘er DE NIEUWSTE IDEEEN ’67 Zevenhuizen vierde grandiose verjaardag Koningin Juliana Prinselijke geboorte doorkruiste (vlotte) begrotingsbehandeling waarvoor in de plaats een uitkering per jaar aan de gemeente komt. De rioleringssituatie zal men zoveel als doenlijk verbeteren bijvoorbeeld door de als riool fungerende sloten regel matig op diepte te houden en de doorstroming ervan op regelmatiger tijdstippen te doen plaats vinden. I neer ’66 I 1 1 Raad dankbaar voor nitgebreide nota in ADMINISTRATIEVE KRACHT Veldwijk drukte weer boekje over voeding Doorgaan of niet? De Stormvogels o Drukkerij Veldwijk - Waddinxveen FRANS VAN CAMP Goudse koopt pand *2 f l 008 üitgebreid Ss. fell fl WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART woensdag 3 mei 1967 r uyn icTS i ’’oranjebitter” waaruit bleek dat de geboorte inmiddels een feit was geworden. (Foto Sjaak Noteboom) Meer dan 200 sportieve combinaties In ons bedrijf bieden wij U een zelfstandige werkkring. Wij vragen een serieus persoon, met een minimum leeftijd van 22 jaar, in het bezit van U.L.O. en Praktijkdiploma boekhouden. Uw schriftelijke of mondelinge sollicitatie kunt u richten aan: ORANJELAAN 9 - TELEFOON (01828) 22 38, na 6 uur 2935 In het Dorpshuis decoreerde burgemeester I. J. P. Keijzer de heer J. van Kralingen met de ere medaille in goud verbon den aan de orde van Oranje Nassau. In het midden de ge decoreerde, links zijn echtge note, mevrouw M. van Kralin- gen-van Prooyen en rechts bur gemeester Keijzer. KLEIWEG 2-6 GOUDA TELEFOON 2350 Per 1 september komt op ons kantoor een plaats vrij voor een ’J. Wij hebben de nieuwste broeken in grijs, beige, steenrood, engels-rood, mais-geel, gletcher-blauw, wat u maar wilt. Beneden de 30,- en ook boven de 50,-. Wij hebben sportieve colberts met ticketpocket, met leren knopen, met harmonica zakken, met stolpplooien en zijsplitten en ook zonder dat alles. Een heel zonnig zomercolbert om de hele zomer blij mee te zijn al voor 65,- ’s Avonds werd door de oranjeve reniging in samenwerking met het comité van Oud-Verlaat een varieté- WADDINXVEEN Blijkens een opgave van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Gouda en Om streken is de hefbrug in Waddinxveen vorig jaar 21.418 keren opengegaan. In die tijd passeerden 34.585 vaartui gen Waddinxveen. In 1965 ging de hefbrug 22.116 keer open om 35.577 schepen door te laten. De hefbrug gaat gemiddeld drie keer per uur open, zij het dat men in de avondlijke en nachtelijke uren veel minder kans heeft voor een ge opende brug te hoeven wachten dan overdag. Tijdens de gewone werk uren gaat de brug vaak zes tot zeven keer open per uur. Burgemeester A. v. ’t Verlaat ging uitgebreid op de commissie-nota en de sprekers in. Hij stelde, dat de nieuwe rondweg nu zelfs buiten het nieuwe plan West was gedacht, het geen het mogelijk maakt er een ter tiaire weg van temaken in de aanleg waarvan de provincie bijdraagt. Dat zal gunstige gevolgen hebben voor de grondprijs in plan West waar anders ook de kosten van de weg op de wo ningbouw zouden drukken. Zuid- en Noordeinde dienen ook een opknapbeurt te krijgen, waarbij het in de bedoeling ligt dat het Zuid- einde door de polder aan de gemeen te wordt overgedragen. Voor de pol der vervalt dan de onderhoudslast ZEVENHUIZEN Om negen uur startte maandagmorgen het fanfare corps De Kleine Trompetter bij Ho tel Vos om de schoolkinderen op te halen bij het Begoniaplein om van daar naar het parkeerterrein naast het gemeentehuis te marcheren. He laas is het parkeerterrein op derge- Ujke grote bijeenkomsten niet inge steld. Vele ouders zullen daardoor weinig gezien hebben van de zang- hulde die burgemeester Van ’t Ver laat ter ere van de verjaardag van de koningin in ontvangst mocht nemen. Na de toespraak van de burgemee ster ging de optocht, voorafgegaan door de muziek naar de fabriekshal van de firma Verweij en Adegeest. Deze stelden de fabriekshal ter gele genheid van de feestelijkheden gra tis ter beschikking aan het oranje- comité. De kinderen kregen aller eerst beschuit met muisjes, die nog ter ere van de geboorte van prins Alexander. Daarna werden ze ver rast met een vrolijke show, waar ze zichtbaar van genoten. Jongleurs en goochelaars wisten al gauw de kinde ren te boeien. Hoogtepunt was wel het optreden van de muzikale clown Doremi, dat bij de ruim zeshonderd kinderen in goede aarde viel. Tot slot was er voor ieder kind een feestelijke traktatie. Deze voorstelling zal een welkome afwisseling geweest zijn met de kinderspelen, zoals die mees tal gehouden worden. ’Op trek met de pollepel’. Zo heeft het boekje dat onlangs van de persen van Drukkerij Veldwijk uit Wad dinxveen rolde en dat werd uitgege ven door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Het boekje, dat is geschreven door C. P. Veenhof bevat menu’s en recep ten voor jonge kampeerders en voorts beknopte voedingsleer, enkele hygië nische tips en wenken voor het koken en de keukeninventaris. ’Op trek met de pollepel’ is een bijzonder lezens- waardig en ook prettig leesbaar boekje, dat voor 55 cent besteld kan worden bij het Voorlichtingsbureau. Een briefkaart met 0,55 aan postze gels extra aan de Laan Copes van Cattenburch 44 in Den Haag is vol doende. Bostelweg onder Nieuwerkerk ver wacht de commissie een toenemende verkeersintensiteit en daarbij past voor Zevenhuizen een nieuwe rond weg, alsmede verbetering van de aansluitende wegen. Dan wordt gewezen op de noodza kelijkheid van een rioolwaterzuive ringsinstallatie. Als die moet wachten op mogelijke aansluiting naar de Hollandse IJssel dringt de commissie aan op voorzieneingen bij Klinkha- merweg en Noordelijke Dwarsweg waar de sloten als open riool funge ren, een toestand die uit oogpunt der volksgezondheid onverantwoordelijk is. In de Zuidplaspolder is de riole ring ook in bedenkelijke staat en de daar onder de huizen tot ontwikke ling komende lucht is zelfs met on welriekend te matig aangeduid. Dan heeft de Zuidplaspolder ook nog veel last van grondwater en ook daarvoor dringt de commissie aan op voorzie ningen. Ook met aardgas zag de com missie gaarne spoedig voortgang ge maakt. MOERKAPELLE Twee ere me dailles in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau kon burge meester I. J. P. Keijzer vrijdag jl. ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin uitreiken aan twee ver dienstelijke inwoners van zijn ge meente. Het waren de heren J. van Kralingen en P. v.d. Berg die op deze wijze werden geëerd voor hun vele werk gedurende lang tij d in verschei dene functies. In aanwezigheid, o.m. van de wet houders Hogerdijk, Van der Spek en gemeentesecretaris de heer G. J. A. Runsink werd in het Dorpshuis de heer J. van Kralingen gedecoreerd. De heer v.d. Berg kon in verband met ziekte niet naar het Dorpshuis ko men en kreeg de ere-medaille thuis door de burgemeester opgespeld. Voorbeeld Tot de heer Van Kralingen zeide de burgemeester: „Ubent een man die een grote rol speelt in de gemeen schap naast uw gezinsleven. Acht en dertig jaar gaf u uw krachten aan de zondagsschool van de Herv. Gemeente jaren lang had u een functie in de kerkeraad van die gemeente, en bent u voorzitter van de mannen ver. ’’On derzoek de schriften”. Ook wos u dertien jaar gemeente raadslid van de Anti Revolutionaire partij en het verzorgen van het weekblad van de Herv. Gemeente is uw hobby geworden. U hebt u tot een voorbeeld gemaakt in onze gemeente, daarom heeft het H. M. de Koningin behaagd u hiervoor toe te kennen de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De bur gemeester speldde vervolgens de ver sierselen op en wenste de heer Kra lingen nog vele gezonde jaren toe. Ds. A. Boertje, Ned. Herv. Predi kant, sprak van 8J jaar prettige sa menwerking en wilde de onderschei ding denkbeeldig in tweeën knippen omdat Mevr, van Kralingen in alle actieviteiten een grote rol op de ach tergrond heeft gespeeld. Grote activiteiten De heer v.d. Berg, die vorig jaar werd verrast door de toekenning van de gemeentelijke medaille in zilver had allerminst gerekend op deze Burgemeester Van ’t Verlaat ver tolkte de gevoelens van de raad in een hartelijke speech, die hij liet uit monden in de mededeling, dat aan prinselijk gezin en vorstelijk paar ge- lukwenstelegrammen zouden wor den verzonden. De raad ging daarmee gaarne akkoord. Even was er vraag of de vergadering al dan niet moest worden voortgezet. Dat deed men tenslotte omdat de volgende dagen zich slecht leenden voor een nieuwe behandeling van de begroting. Bij ingekomen stukken en medede lingen merkte de heer K. Herweijer (sgp) op, dat hij de verhoging der bij standsnormen nogal drastisch vond. Een echtpaar kreeg volgens de nieu we normen wel 82,88 per week ex clusief enkele verzekeringsbedragen en huishuur en dat vond het raadslid nogal wat. Wethouder A. van Tol (pvda) keerde zich tegen het SGP- standpunt in een gloedvol betoog, dat instemming bij de overige raadsleden vond en de bijstandsnormen zullen het gestelde peil behouden. Overigens bleek dat GS een ontwerp plan Rijn en Gouwe hebben opge maakt, waarbij een deel van Zeven huizen, noordelijk van rijksweg 12 betrokken is. Aan de wens van Ze venhuizen om het tuinbouwgebied in Waddinxveen en omgeving te vergro ten met het gebied langs de Bredeweg waar reeds een tiental tuinderijen zijn gevestigd, werd in dit streekplan tegemoet gekomen. Ter consolidatie der vlottende schuld ging de gemeen te Zevenhuizen bij de Bank Ned. Ge meenten een vaste geldlening aan tot een bedrag van 250.000,-. Eerder besloot de raad een plan tot onteigening in voorbereiding te ne men ten aanzien van het verwerven van gronden voor uitbreiding van de begraafplaats. Tevens zouden gron den moeten worden verkregen voor het vestigen van ambachtelijke in dustrie. Het gaat hierbij om terrein rond de begraafplaats aan de Onder weg. Allereerst zal men echter trach ten langs minnelijke weg de gronden te verkrijgen. Lukt dit niet, dan is het goed dat de onteigeningsprocedure in gang kan worden gezet en dat dan geen kostbare tijd verloren gaat. Spoed De heer T. Hoogendoorn (chu) drong op spoed aan want hij vreesde een zorgelijke situatie met de be graafplaats. De voorzitter meende, dat dit wel mee zou vallen, maar spoed was desondanks wel geboden. De heer W. G. v. Vliet (chu) vroeg naar de combinatie begraafplaats industrie, maar hem werd toegezegd, dat een duidelijke scheiding met groen en een parkeerplaats zou wor den gemaakt en dat men aan de be drijven bepaalde eisen zou stellen ten aanzien van geluidshinder en derge lijke. De heer C. Roos (pvda) vroeg of men vooral wilde denken aan bedrij ven, die aan de agrarische sector ver want zijn. Ten aanzien van de wethouders- wedden valt Zevenhuizen sinds 1 ja nuari van dit jaar in de klasse 4001- 5000 inwoners. De daarbij behorende wedde bedraagt 3.075. Eerder was dat 2.475 per jaar en zonder op- of aanmerking gaat de raad akkoord met het voorstel van de burgemees ter de wedden tot het passende be drag op te trekken. Tot een bedrag van 5.548,- krijgt de Chr. school- Dorp nieuwe leerlingensets waarmee de gehele school passend meubilair heeft ter vervanging van de oude en ondoelmatige banken, die naar het oordeal van de deskundigen schade lijk zijn voor de gezondheid. Commissie Een commissie bestaande uit de heren G. D. v.d. Broek (vvd), C. Roos en W. G. v. Vliet heeft de begroting nagezien en is daarbij tot een bepaald rapport gekomen. De commissie dringt aan op spoe dige realisering van de nieuwe ver bindingsweg tussen Noord- en Zuid- einde ter ontlasting van de Dorps straat. Van de verbetering van de Volksspelen Een goed idee van de Oranjevere niging was ook het organiseren van de volksspelen tijdens de middag uren en een show ’s avonds. De volks spelen werden gehouden op het Be goniaplein. Bij het zakslaan werden de heren D. de Knegt en M. Dullaars winnaar. De eerste prijs het kruiwa gen rijden, dat onder grote hilariteit van de toeschouwers, gehouden werd, was voor echtpaar Schenk. Het ’ton- netje-steken’ verviel in verband met tijdgebrek. Het juiste gewicht van een bijzon der dikke kaas werd geraden door de heer P. Eijkelenboom. De behendig- heidsrit voor automobilisten trok zo veel belangstelling, dat het bestuur de inschrijving moest stoppen. Win naar werd de heer C. van Erk met nul strafpunten. hoge onderscheiding. Burgemeester Keijzer sprak over de grote activitei ten zoals dertig jaar president kerk voogd van de Ned. Herv. kerk, be stuursfuncties in het Oranje comité en het comité tot voorbereiding van een tocht voor ouden van dagen. Ook in de middenstands vereniging speelt de heer v.d. Berg een grote rol als penningmeester. „U bent een man,die weet wat hij begint, maar niet weet waar hij moet ophouden”, aldus de burgemeester. Hij wenste de heer van de Berg een spoedig herstel en de kracht toe om alles wat langzamer- aan te gaan doen. De Goudse Verzekering Maat schappij NV en de Goudse Levens verzekering Maatschappij NV heb ben in Den Haag het pand Parkstraat 101 aangekocht. De directie van de Goudse heeft de bedoeling hier in het najaar een bijkantoor te openen voor beide maatschappijen. Verbouwings- plannen zijn in voorbereiding. ZEVENHUIZEN 212 duiven van de postduivenhoudersvereniging „De Stormvliegers” deden mee aan de wedvlucht St. Kalb. Wavert, onlangs werd gevlogen. De afstand was 106 kilomteter. De dieren werden gelost om tien voor twaalf. Aankomst eerste duif: 14.36.20 uur; aankomst laatste duif 15.53.52 uur. De uitslag was: J. C. Meyer 1, W. Verschoor 2, 4 en 11, W. Breedijk 3, H. Brands 5 en 7, J. Stofberg 6 en 13, D. Hordijk 8 en 12, W. Timmerman 9 en 15, J. Hei koop 10, N. Koppenaal 14 en 16, H. Streef 17, J. van Rijk 18, J. Jansen 19 en D. Kranenburg 20. Kort en krachtig In Zevenhuizen zijn de algemene beschouwingen kort maar krachtig en als eerste fractie-spreker maakte de heer Roos daarop geen uitzonde ring. Evenals de volgende spekers was hij erkentelijk voor de uitge breide en goed gedocumenteerde nota waarvan het college de begroting had voorzien. In het algemeen stelde de socialis tische fractie zich achter het beleid, maar vroeg wel uiterste aandacht voor de woningbouw in de sociale sector. Men noemde het tekort op de begroting niet verontrustend, maar zag gaarne met klem aangedrongen op een betere financiële verhoudings- regeling rijk- gemeente. De heer Herweijer vond de uitga ven op het sociale vlak ontstellend stijgen. Hij waarschuwde niet verder te springen dan de polstok lang is. De Algemene Bijstandswet legt een gro te last op de schouders van de ge- meénte, die eigenlijk voor het rijk zou moeten zijn. In dit licht bezien sprak de heer Herweijer van ongun stige begrotingscijfers. Het ontwikke lingsschema voor de komende jaren had sprekers instemming en hij wil de niet opnieuw ingaan op zijn af wijzend standpunt ten aanzien van de spoedig te realiseren sportaccom modatie. Ook voor het rioleringsprobleem vroeg hij zo mogelijk een tijdelijke oplossing en verder bleek hij een te genstander van verhoging der plaat selijke belastingen. Daarmee dient zo lang mogelijk te worden gewacht. Hét betoog van de heer Herweijer liep uit in een principieel betoog waarin hij het standpunt van zijn partij weergaf ten aanzien van het bestuur van land en gemeente. De heer P. Biemond sprak namens de ARP. De woningbouw bleek voor hem een zorgenkind en hij vroeg souplesse voor hen, die uit eigen mid delen een tijdelijke woonvoorziening hadden gecreëerd. Deze mensen zor gen er op deze wijze voor, dat het aantal woningzoekenden kleiner is dan het in werkelijkheid is en de heer Biemond noemde dat bijzonder nuttig. De idee van al de noodwonin gen te willen opruimen moet men met welwillendheid bezien aldus de ze spreker. show onder de naam 008-show geor ganiseerd. Ook deze show vond plaats in de fabriekshal van Verwey en Adegeest Voor een goed gevulde zaal traden diverse bekende artiesten op. Vooral imitator Frans van Dusschoten wist het publiek op zijn hand te krijgen met voortreffelijke immitaties van onder andere Toon Hermans. Ook Ilonka Biluschka boeide met haar goed gezongen en vlot gebrachte liedjes de zaal bijzonder. Dankzij de actieve Oranjecommité’s was het voor de Zevenhuizenaren een bijzon der attractieve koninginnedag. ZEVENHUIZEN De wat kriebelige sfeer in de raadzaal van Zevenhuizen kon donderdag natuurlijk niet alleen zijn oorzaak vinden in de behandeling van de begroting. Die sloot tensltte met een post onvoorzien van ruim 13.000 al had men daarvoor dan ook 20.000 moeten putten uit de batige saldi van voorgaande jaren. De sfeer werd bepaald door de mededeling bij opening van burgemeester A. v. ’t Verlaat, die opmerkte, dat de geboorte in het prinselijk gezin waarschijn lijk nog maar een kwestie van minuten was. Dat bracht drukte voor bode D. Bos, die met het oor aan de deur (voor het brengen van de koffie) en aan het radiotoestel (voor de aankondiging der geboorte) moest zitten om de raad van de laatste gebeurtenissen op de hoogte te houden. Het eerste rondje kof fie kwam nog ongestoord door, maar de tweede ronde werd omgezet in Ook zal men proberen de stank- ontwikkeling door wateroverlast te gen te gaan. Enkele mogelijkheden daartoe werden besproken. De gas voorziening is ’n kwestie van het be drijf, dat voor de aanleg en verdere voorzieningen moet zorgen en voor een gemeente is het dan een moeilijke taak over het verloop daarvan iets zinnigs te zeggen. Mochten er berichten komen, die voor de raad vap betekenis zijn dan zal men die zeker doorgeven. In ieder geval was de voorzitter op dat mo ment niet bepaald optimistisch over de afwikkeling van deze zaak. Met Waddinxveen en Moerkapelle beziet men de mogelijkheid het tuincomplex Bredeweg reeds van aardgas te kun nen voorzien. Tot de heer Biemond zei de voorzitter dat de gemeente zich ten aanzien van de noodwoningen dient te houden aan de provinciale richtlijnen. De voorzitter begrijpt het stand punt van de heer Biemond heel goed, maar hij zal vooral trachten de wo ningnood te verhelpen door passen de nieuwbouw. Bij de puntsgewijze behandeling der begroting is de heer Herweijer tegen diverse subsidies aan instellingen, die niet met zijn le vensovertuiging stroken. Geen cent De heer Biemond wil zo blijkt bij de rondvraag geen-man-engeen-cent spenderen aan Hollands Groene Hart. Dat is een zaak, die voor hem veel te hoog gerepen wordt. Het blijkt, dat men het sportveldencom plex openbaar zal aanbesteden en dat de voetbalclub uit eigen midde len een iets ruimere opzet aan de kleedgelegenheid zal geven. F r.

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 11