BOEM gelukkig kon er gelachen worden grote gemeente Bezoek van Bernhard hoogtepunt Mr. Zürcher t. ver tolkt veler gevoelens-: Ik voel me hier in een Bouwdag Waddinxveen bijna Bouwdag ’opgeblazen’ ■Bi 55 1 I I I ia» w - O Pagina 2 Vervolg op pag. 3 n Hoogtepunt Bibliotheek School 1 School 2 Tunnel Handen Kerkweg Winkels r WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART Donderdag 15 juni 1967 t Een twee drie, daar gaat-ieHet gezelschap wacht in spanning af. Na de afschuwlijke explosie. De gruiswolk is neergedaald, maar niet de huisjes, al zien ze er door het wegslaan van alle dakpannen wel als een gepulkte kip uit. Dat wat de Bouwdag 1967 maandag tot de vrolyk intermezzo maakte - de oorverdovende, maar niet het be doelde effect sorterende dynamietex- plosie in twaalf krotten aan de Kerk- weg - had even goed het wrede ein de kunnen betekenen van een zo vro lijk begonnen, indrukwekkende bouwmanifestatie die letterlijk en fi guurlijk hopen stof deed opwaaien. de andere gesleept ”Wat gebeurt er hier toch veel” werd in enkele uren tijds tot een veelgebruikt, maar nooit misplaatst cliché. En tragiek van dat al was boven dien dat de honderd jaar oude huis jes, die ineen hadden moeten storten, nog fier en eigenwijs overeind ston den alsof zij weigerden op deze, un faire manier te sneuvelen. Vanwege het instortingsgevaar dat ze toch nog opleverden werden ze naderhand om- vergehaald door de brandweer. De gehele middag heeft de geluidsman van het NTS-jour- naal getracht geluid uit Prins Bernhard te krjjgen. Het is hem niet gelukt want daarvoor De foto’s op deze Bouwdag- pagina werden gemaakt door Sjaak Noteboom, die heel wat halsbrekende toeren heeft moe ten verrichten om de reeks van gebeurtenissen goed voor de lens te krjjgen. Het is hem, zo dachten wjj, goed afgegaan, ook al heeft het hem nog ruit gekost. Het overladen programma maakte op de vele gasten van het gemeente bestuur diepe indruk. Mr. Zürcher, directeur van het ministerie van on derwijs en wetenschappen en ere gast tijdens de ochtenduren, vertolk te het ontzag waarmee Waddinxveen zijn gasten vervulde het best toen hij zei: ”Als ik hier om me heen kijk en ik zie al dat nieuwe, die flats en die bijzonder mooie eengezinswoningen dan kan ik niet anders zeggen dan: ik voel me hier in een grote gemeen te.” •BK?-'- Het bouwen is Waddinxveen op de Bouwdag ’67 beter afgegaan dan het slo pen, al was dan misschien de explosie het meest spectaculaire onderdeel van de dag. Een groot gezelschap genodigden en een legertje fotografen en journa listen sjouwde een hele vermoeiende en snikhete dag lang achter de onver moeibare burgemeester aan. Het gemeentebestuur zal zich er wel voor wachten de Dordrechtse bergingsfirma die voor het plaatsen van de ontstekingen had gezorgd een tweede keer in de arm te nemen. De explosie die nu alleen maar een fors aantal vierkante meters glas deed sneuvelen aan de winkelgalerij aan de overkant, de pastorie van de Ge reformeerde kerk en de Koningin Ju- lianaschool had even goed veel erns tiger gevolgen kunnen hebben. Een wonder was het dat niemand door de rondvliegende stukken steen en puin werd geraakt. Prins Bernhard was, evenals bur gemeester C. A. van der Hooft trou wens, ook duidelijk geschrokken.Ook hij ontkwam, staande in ’t portiek van de Gereformeerde kerk, niet aan de grote wolk van vergruizeld puin en stof. Een fotograaf wilde net van de witbestofte Prins de plaats van z’n leven maken, maar ook dat mocht niet... een brok puin vloog pal in de lens van zijn toestel en toen hij het er eindelijk uit had, hadden vele handen het stof al van ’s prinsen an- tracietgrijze sportkostuum afgesla gen. heer A. M. Zwamborn, adjunct-di- recteur van openbare werken. Zij hebben te maken met de realisatie van de nieuwe winkelgalerij tegen over de reeds bestaande winkels. De ontploffing die de Prins daarna in het portiek van de kerk tot stand bracht had weinig visuele gevolgen. Terwijl ieder hoeste en proeste in de verstikkende gruiswolk die de om standers al snel na de klap op het hoofd viel bleven de huisjes fier overeind en hadden stukken dak pan etalageruiten en ruiten van de bovenwoningen vernield. In het huis van dominee J. Snoey, die met va kantie is, was vrijwel geen grote ruit meer heel. Het bezoek van de Prins vormde uiteraard het hoogtepunt. Prins Bernhard kon maar een uur blijven, maar zijn tocht door Waddinxveen bleef geenszins onopgemerkt. Daar aan was niet de mislukte explosie bij de Kerkweg alléén debet. De Bouw dag werd een zondoordrenkt evene ment en bracht iedere Waddinxve- ners van jong tot oud op straat. Bij kans onafzienbaar waren de rijen schoolkinderen die van het Koningin Wilhelminaplein af tot aan de Kerk weg toe de route van de Prins ’gar neerden’. Ook in Groenswaard en in de buurt van het RCV-veld, de lan dingsplaats van de helikopter waar mee de Prins arriveerde, zag het zwart van de kinderen en volwasse nen. Boven in de lucht cirkelde ietwat zielig het vliegtuigje van de heer A. van der Eijk uit Benthuizen met aan een lange katoenen sleep de bood schap ’Bouwdag 1967 Waddinxveen’. Alsof heel Waddinxveen dat niet al lang wist... Ofschoon het de Bouwdag in geen enkel opzicht heeft overschaduwd Voorafgegaan door drie glanzende Mercedessen waarin de burgemees ter en zyn ere-gasten gingen twee bussen daarna naar de nieuwe Christelijke Openbare Leeszaal en Uitleenbibliotheek waar de heer P. Roos het gezelschap toesprak. Door de nood gedwongen moest nu burgemeester Van der Hooft de ope ning verrichten. Hij deed dat met zwier, zette het stempel van de bi bliotheek in een nieuw boek en open de daarmee het nieuwe gebouw offi ciéél onder het uitspreken van de wens dat de fraaie, nieuwe biblio theek een waar cultureel rustpunt voor de gemeente zou mogen worden. De heer A. Meeusen, secretaris van de landelijke Bond van Plattelands- bibliotheken bood een platelen schaal aan. In het gebouw was door het Kunstcentrum Burgvliet uit Gouda een expositiefje ingericht door Sonja Meijer, Cees Broeks en Ineke van Dijk. Sonja Meijer sprak over de ten toongestelde bronzen, beelden en plastieken en voorts over de moei lijkheden van een kunstenaar in de provincie. Dat was precies de indruk die bur gemeester Van der Hooft bij mr. Zürcher en bij de andere genodigden wilde achterlaten. Per speciale bus werd het grote gezelschap, goed be waakt door in jacquet gestoken amb tenaren, van de ene bouwplaats naar 35 was tot de categorische afwezigheid van elke vertegenwoordiger van de provinciale overheid opvallend. De heer N. van der Brugge, lid van ge deputeerde staten en een van de ere gasten, had voor zyn afwezigheid een geldig excuus, maar dat niemand van dat hele grote Provinciehuis aan de Haagse Koningskade zyn plaats Waddinxveen vlagde er geen steek minder om. Integendeel overal in het dorp heeft de hele dag het rood-wit- blauw vrolijk gewapperd. Waddinx veen had weer een Bouwdag en wil de dat best weten. ’s Morgens om half tien verzamel de zich het grote gezelschap geïnvi- teerden in de raadzaal van het ge meentehuis. Tot de aanwezigen be hoorden de beide ere-burgers, de he ren H. Verheul en P. van der Linde, de wethouders P. Lips en F. M. van Tol, gemeentesecretaris H. Jenné, oud-burgemeester A. Waroaar, oud- wethouder ir. J. P. H. Venema,raads leden, architecten, aannemers, verte genwoordigers van de middenstand, directeuren van beleggingsmaat schappijen en vele, vele anderen. Ze anderen. Ze werden verwelkomd door burgemeester Van der Hooft,die speciaal voor deze Bouwdag zijn va kantie in Zwitserland had onderbro ken. Dinsdagochtend keerde hij per vliegtuig weer naar zijn rustoord te rug. Het was mr. Zürcher (door vele sprekers verkeerd aangesproken) die vervolgens aan de Herman Heyer- manslaan de eerste beton stortte voor de openbare lager Klaas de Vries- school. De rijksgoedkeuring voor deze school en de St. Paulusschool, waar hij later de eerste paal voor zou slaan had mr. Zürcher pas ’s ochtends mee rs Bij het bouwterrein voor de rooms katholieke lagere St. Paulusschool voerde de heer P. F. J. van Schie, voorzitter van de Stichting voor Ka tholiek Onderwijs St. Victor het woord. Pastoor J. A. M. Saulenn hield ook een korte toespraak nadat mr. Zürcher de eerste paal had ge heid. Hij deed dat met steun van weer zes leerlingen, t.w. Jacqueline Schouten, Wim Verkleij, Alberdine Kemperman, Marcel Niels, Hennie de Wit en Jacqueline Bergsma. Burgemeester Van der Hooft ver telde nog dat het terrein waar de school zal verrijzen en waar ook al de roomskatholieke kleuterschool Prinses Beatrix zijn voltooiing nadert nu al ’het Vatikaan’ wordt genoemd. De lange pauze voor de komst van Prins Bernhard werd aange naam gepasseerd met een lunch in de restaurants Royal en De Unie. Daar konden de genodigden na de spraakwaterval van de ochtend uren eindelijk zelf getuigen van hun bewondering voor wat er ’al lemaal’ in Waddinxveen gebeurt. Mr. Zürcher vertrok na de lunch weer naar Den Haag. Het ’graafwerk’ dat Prins Bernhard zou verrichten voor de Prins Willem- Alexandertunnel beperkte zich tot het onthullen (met een bijl) van een perspectief van de nieuwe, zo be langrijke onderdoorgang. De Prins maakte kennis met o.a. ir. H. C. Bak ker van de NV Nederlandsche Spoor wegen en met enkele ambtenaren van de dienst van openbare werken. Twee draglines groeven daarna gaten in de bodem. Dit was meer een symbolisch gebeuren omdat de werkzaamheden aan het project voorlopig niet werke lijk zullen beginnen. „Binnenkort”, was alles wat we uit ir. Bakker kon den krijgen. Mevrouw W. Borghouts-van Veen en mevrouw D. Post-Salomons ont vingen enkele minuten later uit han den van de Prins een miniatuur" straatnaambordje in zilver aangebo den nadat ze de straatnaambordjes, waarop de namen van hun overleden echtgenoten/verzetshelden, hadden onthuld. Deze plechtigheid was zo mogelijk nog korter als die erop volg de, nl. de uitleg bij de bouw van 84 premiewoningen in Groenswaard. Hier diende de heer W. H. Verwey- directeur van het Bouwkundig Inge nieursbureau Stuurman NV de Prins van advies. ’Het handen schudden zal zoveel mogelyk worden beperkt’ zo was er tevoren in het Bouwdagprogramma gezegd. Welnu, daar is weinig van terecht gekomen. De Prins werd toch nog aan veie tientallen Waddinx- veense persoonlijkheden voorgesteld en als er geen introductiecermonieën waren dan liep hy zelf wel op een aantal mensen af. De Prins en zijn secretaris, mr. E. Vernède, werden op het voetbalveld begroet door de burgemeester, de wethouders, de gemeentesecretaris en enkele hoofden van dienst. Non chalant voorin de zilvergrijze Che vrolet met open dak gezeten en om- stuwd door honderden enthousiast juichende schoolkinderen begaf Wad- dinxveen’s ereburger zich daarna breeduit lachend naar de christelijke bibliotheek, waar hem door de vier jarige Marcella Kooijman, het doch tertje van een der bestuursleden, voor zijn kleinzoon een sprookjesboek aan geboden. Marcella kwam tevoor schijn uit een boekenkist. In allerijl ging het daarna door naar de Kerkweg. Daar, voor de juist onthulde perspectieftekening van de Passage in de toekomst, druk te de Prins de handen van architect L. Roggeveen, de heren C. en P. Re- horst van de Bouw- en Aannemings- maatschappij P. Rehorst NV en de Ir. H. C. Bakker van de Ne derlandse Spoorwegen kijkt toe terwijl Prins Bemhard door een stevige tik met de bijl een enorme afbeelding van de spoorwegtunnel onthult. De arm met de microfoon is van de man van het NTS-journaal. De bijl had geen commentaar. gebracht. De burgemeester was daar bijzonder blij mee,” want nu kunnen we déze Bouwdag met een rein gewe ten beginnen”. Na een lange toe spraak schepte mr. Zürcher, samen met Freddy Vermeulen, Johnny An- genent, Annemieke van Kampen, Frank Kerver, Frans Rath en Eppie Dijkstra de eerste beton voor de nieu we scholen, te bouwen in het kader van het Scholenbouwteam Midden Holland. De heer C. M. Visser, het hoofd van de Klaas de Vriesschool, dankte mr. Zürcher voor zijn werk. Een leerling bood de directeur een fraaie tekening van de hefbrug aan. Het volgende project was het begin van de werkzaamheden voor de nieu we winkelgalerij aan de Brederolaan. Zes dames uit de omringende straten hesen elk een pakket met waren die het winkelcentrum te koop gaat bie den in een vlaggenmast nadat door de heer Van der Hooft het woord was gevoerd. Deze loste zelf door middel van een losinstallatie de eerste vracht stenen van een vrachtauto en gaf zodoende het startsein voor de bouw. Grote hilariteit toen de tas ste nen omviel. De heer J. J. Dekker, voorzitter van de Stichting Bedrijfs pensioenfonds voor het Baggerbedrijf uit Den Haag, de bellegingsmaat- schappij die de winkels financiert, dankte de burgemeester voor zijn voortvarendheid en bereidheid tot samenwerking. op veel te druk. minst vreemd.

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 2