Gebied van Zevenhuizen betrokken plan voor nieuwe gemeente in maar Deze zaak verkeerd Onze mening Israël Zeg B Verstandig Ereburger wordt 56 College kritisch niet nu reeds ’anti4 -aangepakt 'r I is Schoolreis was leuk en leerzaam Inlevering bladen voor Roode Kruis Zware botsing Pagina 11 Eerste paal voor 20 premiewoningen I i Bk F5 V. I Verwarming verplaatsing van N Subsidie Provincie Maatregelen Uit de lucht Nog niet y - f 7 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART Donderdag 22 |unl 1967. ul En daar passen we voor! Zó zouden de planologen graag zien dat IJsseldam, de nieuwe gemeente die Capelle moet gaan vervangen, eruit gaat zien. De binnenste Ijjn is de grens van Capelle, de buitenste lijn is de geprojecteerde grens voor IJs seldam. De stippellijn linksbo ven markeert de grens van Ze venhuizen. nieuw schoolge- ver wezenlij kt in en dat er waar- ;ening moet wor- Rotterdam van dezelfde grootte (1500 ha) en de Zevenkamp van Zevenhui zen zouden moeten worden samenge voegd tot één gemeente, IJsseldam genaamd. Capelle besloot genereus zich ten behoeve van die nieuwe een heid op te heffen. Een doorzichtige transactie, want wie anders dan de gemeente Capelle zelf zal er wel bij varen? AL voordat we ons idee tot adop tie van een kibboets in Israël we reldkundig hebben kunnen maken werd ons toegevoegd dat we ’achter de feiten aanhollen’ en dat we eenzij dig hebben gehandeld. We hadden ook ’iets’ moeten doen voor het leed van de Arabische vluchtelingen, sol daten zowel als burgers. Ons antwoord luidt: Nee, een actie die zich ook tot de Arabieren uit strekt zal onze steun niet hebben. Niet dat we geen begrip hebben voor het onzegbare leed dat in de Arabische landen heerst. Alleen daarom zouden we graag een Arabi sche dorp hebben geadopteerd, maar zó eenvoudig ligt de zaak niet. Gaat ons geld naar een kleine ge meenschap in Israël dan krijgen we waar voor ons geld. Dan hebben we zekerheid. Gaat het naar Egypte, Sy rië of Jordanië dan komt hij indirect, maar zeer waarschijnlijk in de zak van Kosygin of een zijner trawanten terecht. Gezien het succes van het fanfare korps De Kleine Trompetter tijdens het muziekconcours van zaterdag jl. in Gorkum stelde de burgemeester tjjdens de vergadering voor het sub sidie aan het kleine, maar dappere korps te verhogen 1000 tot 1500 ’s jaars. Een besluit dat eenstemming werd toegejuicht. De rondvraag leverde een sugges- I tie op van de heer Roos betreffende de sloot in de Klinkhamerweg. Hij gaf een uitvoerige technische uiteen zetting die volgens hem de afschuw lijke stank zou doen verdwijnen. De heer Hogendoorn (chu) informeerde naar de gang van zaken bij de uit breiding van de begraafplaats. De heer Van ’t Verlaat antwoordde dat men nog steeds niet ’rond’ is met de te voeren proced^je schijnlijk tot ontëfg; den overgegaan. De heer J. Hogenes (pvda) vroeg of de mogelijkheid bestond in het uit breidingsplan West een of twee mini- speelplaatsen te creëren. Burge meester: ”Als het enigszins kan, na tuurlijk.” In antwoord op een vraag van de heer K. Herweijer (sgp) antwoordde de heer Van ’t Verlaat dat het aan- leggën van elektriciteit in de wonin gen van de zg. molenviergang enorme bedragen zal vergen. ’’Niettemin heeft deze kwestie de aandacht van de Stichting Molenviergang,” zo zei hij. MOERKAPELLE Ondanks en kele onweersbuien heeft de zesde klas van de openbare lagere school een geslaagde schoolreis achter de rug. De klas maakte een vierdaagse reis naar de jeugdherberg ’t Heemet’ in Vaals onder leiding van de heer en me vrouw Dewald. Van deze plaats uit werden diverse trips gemaakt in de omgeving. Hoogtepunt was wel het bezoek aan Aken. Hier werd een bij zonder museum bezichtigd, waarin zich een grote kluis bevond met kost bare kunstschatten uit de tijd van Karei de Grote. In Valkenburg werd een excursie gemaakt naar een mini atuur kolenmijn. Hierdoor werd de vakantiereis tevens leerzame reis en het bleek zeer goed samen te gaan. ZEVENHUIZEN Inwoners van Zevenhuizen die hun oude tijdschrif ten en boeken voor het Roode Kruis bij de heer J. v.d. Broek aan het Noordeinde inleverden dienen dit nu voortaan te doen bij: de heer C. Hoogeveen, Dorpsstraat 146. De bus in de tuin van de oude pastorie - eveneens aan de Dorpsstraat - blijft voorlopig gehandhaafd. NA Waddinxveen (een maand ge leden) en Reeuwijk (vorige week) is nu ook Gouda toegetreden tot het Recreatieschap Reeuwijkse Plassen en omgeving. De Goudse gemeente raad nam het besluit tot toetreding maandag. Leden van de* KVP-fractie maakten in die vergadering bezwa ren tegen de projectie van recreatie ve voorzieningen in het Goudse ge deelte van ’t Weegje. Zij gaven de voorkeur - en kregen daarbij steun van andere raadsleden - aan vesti ging van industrieën in dat gebied. Van Gouds standpunt bezien mis schien niet zo’n onaantrekkelijke suggestie, zo ver van de bebouwde kom. Waddinxveen met zijn grootse, geldopslokkende plannen in zijn ge deelte van ’t Weegje - zal minder juichend de armen in de hoogte ste ken. Als Gouda echt van plan is in ’t Weegje wie weet wat voor zware industrieën te gaan toelaten (en het Goudse college van B en W heeft die gedachte niet afgewezen!) dan zal dat de aantrekkelijkheid van de rustieke visvijver bepaald niet vergroten.Over gevaren van lucht- en waterveront reiniging spreken we nog niet. Prins Bernhard wordt donderdag 29 juni a.s. 56 jaar. Zes jaar gele den werd hij ere-burger van Wad dinxveen, een relatie waarvan de banden vorige week maandag weer eens daverend aangehaald, proto col of niet. De sympathieke echtgenoot van Koningin Juliana heeft nog niets - Waddinxveen heeft het zelf kun nen constateren - van een man van 56 jaar of van een grootvader. Hij is goedlachs, heeft dan ook een groot gevoel voor humor en is voor een ’goeie mop’ altijd te vinden. Zijn voorkeur voor technische za ken paart Prins Bernhard aan een grote sportiviteit. Dat blijkt uit zijn vliegenierschap en zijn liefde voor snelle auto’s. Het feit dat bij liever door de lucht reist dan over land geeft ook een indruk van zijn vitale dynamiek. Over de ’waarde’ van Prins Bern- hard als economisch ambassadeur zal door geen mens worden ge twist. Waddinxveen wenst zijn ere-bur ger met zijn verjaardag veel ge luk. Er zijn twee redenen waarom hulp aan de Oosterse landen - óók door Waddinxveen - niet realiseerbaar is. De eerste is de meest simpele: wij mogen al blij zijn als we wét kunnen doen om de verschrikkingen die de oorlog met zich meebracht iets te verzachten. Waddinxveen is te klein om aan alles mee te doen en wil het voor de hulp die het geeft resultaten zien dan is de adoptie van een kib boets de enige oplossing. Als we blij ven meedoen aan landelijke acties dan verdwijnt onze bijdrage in een grote en o zo duistere pot. Burgemeester Van ’t Verlaat van Zevenhuizen kwalificeerde in de raadsvergadering van dinsdagavond de Capelse plannen dan ook als een poging tot gebiedsuitbreiding en IJs seldam noemde hij ’alleen maar’ een nieuwe naam voor het grotere Capel le. voor ambtenaren. Er werd ook 650 beschikbaar gesteld voor de verwar ming van de brandweergarage (tot heden diende daartoe ook de installa tie in de burgemeesterswoning; en gingen de salarissen van de ambte naren omhoog. Men besloot voorts dokter W. H. Verduynden Boer eer vol ontslag te verlenen als gemeen tegeneesheer en die functie functie in verband met de gewijzigde om standigheden op te heffen. Zevenhui zen besloot ook lid te worden (voor 60 in een jaar) van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging, die waardevolle adviezen verstrekt omtrent alle zaken aangaande de brandweer. Verheugende mededelingen had burgemeester Van ’t Verlaat bij de behandeling van de ingekomen stuk ken. Hij verklaarde dat de aanleg van de om het uitbreidingsplan West geprojecteerde randweg ter ontlas ting van de Dorpsstraat voor 90% ten laste zoü komen van de provincie, omdat hij op het tertiari wegenplan voor 1968 was opgenomen. Totzolang de randweg niet is gerealiseerd zal de provincie ook voor 50% bijdragen in de kosten voor het onderhoud van de Dorpsstraat. De Dorpsstraat was later op de avend punt Van (nogal hevige) <is- ZEVENHUIZEN Doordat de heer K. v. V. vrijdagmiddag op de Knib- belweg in Zevenhuizen geen voor rang verleende aan een van rechts- komende personenwagen ontstond een flinke botsing. De aangereden wagen die bestuurd werd door de heer Koet sier uit Zoetermeer kwam hierdoor in de sloot naast de Noordelijke Dwarsweg. De heer v.V. moest naar het ziekenhuis ’De Wijk’ in Gouda worden vervoerd. Beide wagens wer den zwaar beschadigd. Deze woningen zullen worden ge bouwd door de firma D. de Graaf en Zn. Het ontwerp komt van architec tenbureau Stuurman N.V. uit Wad dinxveen. Het complex bestaat uit twee blokken van zeven en een blok van zes vierkamer-woningen. Tijdens een bijeenkomst in het Dorpshuis sprak de burgemeester er zijn vreug de over uit dat binnen een half jaar na de eerste besprekingen dit plan al verwezenlijkt kon worden. Hij ver zekerde de toekomstige bewoners dat het gemeentebestuur al het mogelijke zal doen om de plaats zo gezellig en leefbaar mogelijk te houden. Er zal eveneens naar worden gestreefd de plaatselijke belastingen zo laag mo gelijk te houden. cussie tussen het raadslid G. D. v.d. Broek (vvd) enerzijds en de burge meester en de raad anderzijds. De heer Van de Broek wond zich op over het feit dat de Dorpsstraat door allerlei maatregelen steeds minder een ’woonstraat’ aan het worden is en steeds meer ’gaten’ gaat vertonen die dan worden gebruikt voor parkeer terrein. Hij vond dat bezwaarlijk voor de leefbaarheid van de straat. Burgemeester Van ’t Verlaat be treurde ook dat steeds minder men sen de Dorpsstraat als woonstraat kiezen. ’’Maar dat is te wijten aan het feit dat vroeger geen maatregelen zijn genomen om vestiging van al lerlei bedrijven en industriën hier te gen te gaan. Nu vragen die bedrijven om uitbreiding en om parkeerter rein en we moeten ze die wel geven. Ze zullen de Dorpsstraat ook nooit meer verlaten, omdat er aan de pan den al veel te grote investeringen zijn gepleegd. Gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer.” De andere raadsleden vonden het niet zo bezwaarlijk dat de Dorps straat minder bewoond zou worden. Gewoond moet er worden in de uit breidingsplannen Zuidplas en West, de Dorpsstraat wordt toeh een win kel- en werkstraat. De opmerking van de heer Van de Broek werd gemaakt naar aanleiding van het voorstel tot verlening van een krediet voor de aanleg van een parkeerterrein aan de Korte Zijde nabij de Catgesbrug. Daarvoor zul len eerst de krotwoningen tegen de grond moeten, waarna ruimte vrij komt voor een terreintje voor acht auto’s. Kosten voor het plannetje: 15.700. De heer S. Roos (pvda) vond dit bedrag voor acht auto’s wel hoog, maar als er werkelijk gebruik van gemaakt gaat worden niet tè ëoog. Ook andere raadsleden hadden even tegen het bedrag aangekeken. De burgemeester was bljj dat de raad erop aandrong dat het terrein tje intensief zou worden benut. ”Dat kan alleen als we nu verkeersmaat regelen gaan nemen op de Dorps straat,” zo zei htf, ”We hebben nu in korte tijd ruimte gecreëerd voor zo’n 33 auto’s, zodat we nu met recht het parkeren op de Dorpsstraat tegen kunnen gaan.” De raad bleek voor dit idee wel te voelen, waarna de voorzitter toezegde in een volgende vergadering met nieuwe voorstellen te komen. De heer J. Stofberg (chu) drong aan op de aanleg van een parkeerter rein voor grote vrachtauto’s, zoals in Moerkapelle is gebeurd. Hij kreeg daarbij steun van zijn fractiegenoot Van Vliet. De burgemeester beloofde dat het college de mogelijkheid zou bestuderen. Het slopen van de voormalige bur gemeesterswoning aan de Dorpsstraat en de daaraan verbonden bestem ming van de vrijkomende grond voor de aanleg van een ontsluitingsweg naar het uitbreidingsplan West en een vergroting van de speelplaats van de openbare school droeg ieders instemming weg. Men vond dat voor een redelijk bedrag (ƒ19.250) een bij zonder elegante oplossing was ge vonden, die alleen maar voordelen bood. Een direct eraan volgend voor stel tot bouw van een houten noodlo- kaal en uitbreiding van de speel plaats voor de openbare school voor respectievelijk 33.500 en 9800 vergde geen stemming. Het noodlo- kaal, nodig geworden door de toene ming van het aantal leerlingen, zal er van buiten vrijwel identiek uitzien aan de houten dependance aan het gemeentehuis. Een permanente voor ziening heeft men niet willen treffen omdat in de (hopelijk) nabije toe komst een geheel bouw zal worden het plan West. Tijdens de debatten over Wad- dinxveen’s toetreding tot het schap zei burgemeester Van der Hooft in antwoord op bezwaren van de raad: ”U heeft a gezegd, nu moet u ook b zeggen.” Het begint er op te lijken dat de partnergemeenten van het schap die b interpreteren als beet genomen. WEER gaan er stemmen op dat Zevenhuizen een stuk van zijn grondgebied zal moeten afstaan. Dit keer zijn het niet de eigen inwoners die graag zouden zien dan hun omge ving bij een andere gemeente wordt ingedeeld (de zaal-Moerkapelle),maar nu is het de gemeente Capelle aan den IJssel die aanspraak maakt op een stukje Zevenhuizen (150 hectare) de Zevenkamp genaamd. Het is een ambitieus plan dat het gemeentebestuur van Capelle heeft laten maken. Capelle zelf, een stuk Toch wees de burgemeester Capel- le’s ideeën niet zonder meer van de hand. Hij gaf nog geen definitief oordeel en wilde de zaak eerst van alle kanten bekijken. Zevenhuizen, zo zei hij, zit niet te springen om gebied af te staan, maar dat wil nog hele maal niet zeggen dat we niet serieus alle mogelijkheden onder ogen moe ten zien. We moeten uiteindelijk een beslissing nemen die in het belang is van de bewoners, dóór gaat het uit eindelijk om. Zevenhuizen heeft dus niet -zoals vorige keer- meteen zijn stekels op gezet. Men heeft de zaak positief wil len benaderen en objectief willen be kijken. Op zich is dat al winst bij eventuele verdere maatregelen. De eerste stap is gezet op de weg van de diplomatie en het is een ver standige geweest. Wij wensen Zeven huizen toe dat de volgende stappen gedragen worden door een zelfde wijs- én mildheid. MOERKAPELLE Onder het oog van vele toekomstige bewoners, de wethouders D. van der Spek en J. Hoogerdjjk, gemeentesecretaris G. J. A. Runsink en notaris J. Bos uit Ze venhuizen, heeft burgemeester LJ. P. Keizer woensdagmiddag de eerste paal geslagen voor twintig premie woningen aan de Beatrixstraat. Het voorstel tot de centrale verwarming uit hef oude burgemeestershuis naar de woning van het hoofd van de school voor 5250 vroeg meer spraakwater. Men vroeg zich af of de aanleg van een nieuwe installatie op den duur goed koper zou zijn, maar na veel heen en weer gepraat hakte wethouder A. v. Tol (pvda) de knoop door. Hij zei: ”Het huis van het hoofd van de school gaat waarschijnlijk gelijk met de oude school tegen de grond. Als we nu een nieuwe installatie moeten aanschaffen voor een huis dat toch binnen een jaar of acht ge sloopt wordt zitten we straks met hetzelfde probleem als nu, want deze installatie gaat ook nog wel zo lang mee.” De christelijke kleuterschool in Oud Verlaat kreeg bijna 8000 voor het maken van een afrastering langs het schoolterrein, het aanbrengen van een beplanting langs de speel plaats en de betegeling ervan, het aanschaffen van wat materiaal voor het buitenspelen. De heer Roos vroeg zich af of de Zevenhuizense kleuter scholen met het vragen van kredieten niet een beetje tegen elkaar opvragen. Burgemeester Van ’t Verlaat vond van niet. ”Men doet hier al veel din gen in z’n vrije tijd voor het kleuter onderwijs,” zo pareerde hij. De raad besloot ook toe te treden tot de regeling' ’Bestuurschool Zuid- Holland’ een opleidingsinstelling Over sommige berichten in de kranten zei de heer Van ’t Verlaat: ”Ik heb al gelezen dat Zevenhuizen er geen bezwaar tegen zou hebben een klein stukje van zijn gebied af te slaan. Ik hoef u niet te vertellen dat dat bericht volkomen uit de lucht ge grepen is. Zó ondoordacht springen we niet met ons gebied om. En boven dien: met welk recht zouden wjj zo iets gezegd kunnen hebben als uw raad over deze zaak het laatste woord moet zeggen. U zult straks eventueel een beslissing moeten ne men.” De heer Van ’t Verlaat gaf te ken nen dat in een van de volgende ver gaderingen dieper op de zaak zou kunnen worden ingegaan.” De wette lijke procedure is nu pas aangevan gen. Alles wat ik met mijn betoog heb willen zeggen is dat er niet vol doende vooroverleg is geweest en dat daarmee de belangen van de bevol king - en daar gaat ’t toch om - niet zijn gediend. Wij zullen onbevoor oordeeld en objectief deze zaak tege moet treden. We staan niet te drin gen om grondgebied af te staan,maar we zullen dit plan ernstig in ogen schouw nemen. Ik kan u wel vertel len dat het standpunt van de gemeen te Rotterdam méde onze visie zal be palen.” De raad had aan dit betoog niets toe te voegen. De tweede reden is belangrijker. Zolang de regeringen van de Mo hammedaanse staten geen vinger naar hun eigen, verpauperende ge loofsgenoten uitsteken en alleen maar bij Rusland en de andere com munistische staten op de knieën lig gen om steeds maar meer wapens, vliegtuigen en tanks, zolang is de be stemming van elke gulden die naar zo’n land gaat onzeker. Negen van de tien keer zal hij worden besteed voor de aankoop van wéér een wapen ’om de Joden in zee te kunnen drijven’. Voorzichtig nog, maar toch in scherpe bewoordingen heeft burge meester A. van ’t Verlaat van Zeven huizen dinsdagavond tijdens de ver gadering van de Zevenhuizense raad enkele kritische kanttekeningen ge maakt bij het plan van de gemeente Capelle aan de IJssel tot vorming van een nieuwe gemeente, IJsseldam genaamd, die ook een gedeelte van Zevenhuizens zuidoosthoek, de zg. Zevenkamp zou moeten omvatten. De gemeenteraad van Capelle aan d'en IJssel nam maandagavond het nogal dreigende besluit zichzelf op te heffen en de Kroon te verzoeken de grenzen tussen de gemeenten Rotter dam, Zevenhuizen en Capelle zoda nig te wijzigen dat een nieuwe een heid zou ontstaan, die dan IJsseldam zou kunnen worden genoemd. Motivering: de realisering van het structuurplan voor dit gebied zal in bestuurlijk opzicht tot verschillende knelpunten leiden. De nieuwe ge meente zou moeten omvatten een groot stuk Rotterdam (1500 ha), ge heel Capelle (ook 1500 ha) en het stuk Zevenkamp (150 ha) dat nu Ze venhuizens territoir is (zie tekening). Burgemeester Van ’t Verlaat wilde nog geen oordeel over het Capelse plan vellen. Ook zei hij nog niet over het plan te willen discussiëren. Wel kon de burgemeester onmogelijk waardering opbrengen voor de ma nier waarop Capelle de zaak had aan gepakt. De heer Van ’t Verlaat maakte melding van een bijeenkomst op 14 februari op het Capelse gemeente huis. Er werd toen gesproken over een ontwerp structuurplan dat stuk ken Rotterdam, Nieuwerkerk, Zeven huizen en geheel Capelle omvatte, zonder dat daarbij eventuele grens wijzigingen ter sprake kwamen. ”De burgemeester van Capelle had het al leen over goed samenspel tussen de betrokkenen, ”zo zei hij. Tijdens de bijeenkomst die ook werd bijge woond door de gemeentebesturen van Rotterdam en Nieuwerkerk, maakte Zevenhuizen et bezwaar te gen zo laat bij het maken van dit structuurplan betrokken te zijn.Bur- gemeester van ’t Verlaat zei: ”We hebben begrip willen tonen voor de agglomerate belangen die met dit plan gediend zouden zijn, maar we wilden er ons zonder meer niet bii neerleggen. We hebben om meer in formaties gevraagd en die zijn ons - op een lof waardige wijze mag ik wel zeggen - verstrekt. Maar men beloof de ons nog een definitieve toelichting op het plan en ook een volgende be spreking. Beide zijn tot nu toe uitge- bleven. U kunt zich voorstellen hoe verbaasd we waren dan nu plotseling dit rapport op onze bureau’s te vin den.” Ik Ia i i

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 11