■3 Kanaal Onze mening Blunder Ongewone vissterfte in oorzaak van sluiting zembad 7e weinig zuurstof in slecht water is Nieuwe zaak Dorpsstraat van as. open de ongeluksvogel WIPPEROEN en A O - zelfbediening Kool maandag l VAN EEUWEN Om even te komen halen Ryam-agenda’s Een vogel die vliegt Boekh. Veldwijk FRA-VA-KO’s geschen khuizan Eikenlaan, leplaan, W.veen Telef, 2401 b.g g. 2184 Italiaanse Vermouth Vakantie voor Middenstand 1.00 1.00 ’66 goed jaar voor Goudse Vissers boos op Zuidplaspolder 1.00 1.00 Pagina 3 VEILIG DE AUTOSNELWEG OP’. 4 AGE A AFSTAND HOUDEN IS NOODZAKELIJK Kruideniers Groentehandel Bakkers Melkhandel Bakkers Manafakturiers Kruideniers Bakkers Manufakturiers Stofdoekenmandjes 3 Kleerhangers 2 Kop en Schotels Vork- en Lepelbak „'.Ül 28 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - Donderdag 20 julj 1967. ZEVENHUIZEN Gramoxone Voorradig Prijs 2,25 K. v. d. B. Passage 145 Telefoon 2620 Zuinkade 3 tel. 2105 Waddinxveen Het gebruik van gramoxone in een zomer, zoals wij die nu beleven, kan niet anders worden gekwalificeerd dan als een onvergeeflijke blunder. te sluiten. Dinsdagochtend dook het met zuurstofmas ker en persluchtapparatuur in het water om te trachten zelf de oorzaak van de vissterfte te achterhalen. Dins dagavond nam een deskundige van het laboratorium H. W. Hartog uit Huis ter Heide, dat het bad elke maand keurt een monster. Vandaag wordt rapport uit gebracht over de resultaten van het onderzoek. Bad meester Troost verwacht dat hij het bad morgen alweer kan openstellen, zodat ook de zwemlessen vrijdag nor maal kunnen doorgaan. In het onderhavige geval is de massale vissterfte echter voor een groot deel terug te voeren tot het toe dienen van het plantenvergif gram oxone aan het water. stapte Dirk Kool in de zaak. Hij is dan ook zo lang melkbezorger in het oude deel van Waddinxveen-dorp. Zaterdag 29 juli: Kampioenswedstrijd hengelsportver., 17 uur. NIEUW (rood of wit) literfles van 495 voor 395 nog voordeliger 2 voor 7.50 Slijterij Wijnhandel WADDINXVEEN Kon. Wilhelminaplein 45; van 10 t.m. 22 juli: D. Kool, Dorps straat 39; P. v.d. Starre, P. Hein- straat 1; van 17 t.m. 29 juli: J. Asscheman, Kon. Wilhelminaplein 54; G. Bosman Burg. Trooststraat 79; van 24 tan. 5 augustus: A. v.d. Sluys, Dorpsstraat 104; Mej. H. M. Assche man, Trompstraat 9; N. M. van Roo- yen, Dorpsstraat 50; C. Voshol,Zuid- kade 186; van 31 juli t.m. 12 augustus: T.Broer, Dorpsstraat 46; van 7 augustus t.m. 19 augustus: Mevr. N. Koster-Heijns, Jan Dorre- kenskade 39. Van 17 tot en met 29 juli: G. Bone- faas, St. Victorpiein K. Sekeris, Kerkweg 203; A. Verbree, leplaan 75 Van 31 juli tot en met 12 augustus: P. van Beek, Piet Heinstraat T.de Vos, Kerkweg 164; C. A. Zwijgers, K. W.Plein 3. Van 3 juli tot 22 juli: J. Verheul, W. J Los, S. Kerver, J. de Graaff, Wed. J. v.d. Loo. Van 24 juli tot 12 augustus: H. C. Huizer, A. v. Ardenne, G. den Hol lander, T. Broer, Coop. Volharding, C. v.d. Spoel. Van 3 tot en met 22 juli zjjn geopend: C. van Leeuwen, Kerkweg 169, C. J. de Bruin, Zuidkade 206, W. van Vuu- ren, Nassaulaan 38, G. Vergeer, J. Kampertlaan 34, D. Kool, Dorpsstr. 39, (tot 8 juli). Van 24 juli tot en met 12 augustus zijn geopend: Gebr. Cammeraat, Zuidkade 232, N. Vermeulen, J. van Lennepstraat 16, J. Kool, Sniepweg 6, D. Kool, Dorpsstr. 39, Fa. Bos, Brug weg 10. ZEVENHUIZEN Van 2 juli tot 23 juli: B. Meijer en Zn. Van 24 juli tot 14 augustus: F. Paul. van 24 tot 30 juli: J. D. Verhoef; van 14 tot 29 juli: P. Voorbrood. MOERKAPELLE Van 17 t.m. 29 juli: J. Pak. Van 31 juli t.m. 12 augustus: H. Her tog. Van 3 t.m. 22 juli: J. de Graaff Van 24 juli t.m. 12 augustus: V.d. Berg. Van 17 tan. 31 juli: J. H. Boeren Van 31 juli t.m. 7 augustus: W. v.d. Vlist Van 14 t.m. 21 augustus: Wed. Bac Zn. De Goudse Verzekering Maat schappij NV zag in 1966 zijn premie ontvangsten met ruim 10% stijgen tot bqna 41 miljoen gulden. De laatste drie jaar zjjn de premie-ontvangsten in totaal met bjjna 16 miljoen om hoog gegaan. Een en ander blijkt uit het jaarver slag van de directie over het 43ste boekjaar, 1966, dat door de directie bevredigend wordt genoemd. De winst bedroeg 3.130.000 (vorig jaar 2.770.000). Bijna 2,3 miljoen gulden zal worden toegevoegd aan de vrije reserve die per saldo 11.750.000 zal bedragen. Het dividend is onveran derd vastgesteld op 8%. Na de verdeling van de winst be schikt de ’Goudse’ over extra waar borgen ter grootte van 13,8 miljoen gulden of bijna 34% van de bruto premie. De technische reserves be dragen 27,5 miljoen. Waarom men dan toch zo gul is ge weest met het in dit geval desastreu ze vergif gramoxone is een vraag, waarop de polder een afdoend ant woord waarschijnlijk schuldig zal moeten blijven. Inmiddels is voor ve le duizenden guldens schade aange richt, zijn beroepsvissers en henge laars gedupeerd, zagen vele Wad- dinxveense kinderen zich een week- lang ontzegd uit hun zwemplezier (en waar moest je in dit weer anders blijven dan in het water? (om nog niet te spreken van de marteldood van de duizenden vissen. Wie met chemicaliën strooit moet ook hun werking kennen. Gramoxo ne onttrekt zuurstof aan de planten en daarmee ook aan het water. Er mag worden verondersteld dat de Zuidplaspolder zulks wist. De polder wist ook dat het water in de ring vaart niet van beste kwaliteit was en gevoeglijk mag worden aangenomen dat de polder op de hoogte is van het feit dat bij warm weer veel zuurstof het water verlaat. Men gaat er im mers dagelijks met water om? WADDINXVEEN Met zijn geheel verbouwde en gemoderniseerde zelf- bedienings-kruidenierswinkel is de heer D. Kool de eerste middenstander sinds lange ttfd die een nieuwe zaak opent aan de Dorpsstraat. Maandag gaat het fraaie, verruimde winkelpand Dorpsstraat 39 open voor het publiekwoensdag is er in de winkel een receptie. De vroegere kruidenierswinkel had een oppervlakte van ongeveer dertig vierkante meter. Thans is de daar achter gelegen woonruimte erb(j ge trokken zodat een ruimte is ontstaan van 85 m2. De heer Kool is meteen overgestapt op het zelfbedieningssys- teem en heeft ook zjjn assortiment aanzienlijk uitgebreid. Behalve de gebruikelijke kruide nierswaren, tabak en zuivelproduk- ten verkoopt Kool’s zelfbediening,die is aangesloten bij de A ©-organi satie, nu ook vleeswaren, diepvries groenten, -kip en -vis en verder is er ook een rijk gesorteerde wijnafdeling. Uiteraard is ook voor wat betreft de grutterswaren de keus ruimer gewor den. De winkel bevat een grote wand- koeling voor melk en een koeltoon- bank voor de vleeswaren, die over de toonbank verkocht zullen worden. Achter de winkel is een groot pak huis. Het kruideniersbedrijf bestaat in 1969 zestig jaar. In 1909 begon de heer G. Kool, vader van de huidige firmant, een winkel in hetzelfde pand. Vijfentwintig jaar geleden Het zwembad aan de Kanaaldijk - op de foto van Sjaak Noteboom nog gezellig druk - staat leeg. Niet al leen de mensen hebben het verlaten, ook de vissen die er hun wonplaats hadden moesten halsoverkop en goed heenkomen zoeken. De dieren die zich niet konden redden (en dat waren verreweg de meeste) kwamen maandag en bloc naar de oppervlakte. Deels met de witte buik naar boven - ieder weet wat dat betekent - en voor de rust onophoudelijk naar lucht happend om even later ook het moede hoofd erbij neer te leggen. Badmeester A. J. Troost besloot onmiddellijk het bad Men realiseert zich niet welke schade men daarmee op allerlei ge bieden aanricht. Vervuilde sloten en vaarten zijn er de oorzaak van dat de waterhuishouding in Nederland steeds moeizamer verloopt. Men klaagt over stinkende sloten achter het huis, maar gooit er zelf alles in wat men maar kwijt wil. Wie de tijd neemt een een tocht je maakt langs Waddinxveens slo ten en singels begint zich te realise ren hoe weinig mensen het belang van heldere en droge sloten inzien. Dat tot hun eigen schade en schande. Gevallen van vissterfte, stinkende en dichtgegroeide sloten zullen zich steeds vaker gaan voordoen als de mentaliteit niet snel verandert. Daar ziet het helaas voorlopig niet naar uit De vissers en hengelaars zijn eer der de mening toegedaan dat perso neel van de Zuidplaspolder schuld heeft aan de vissterfte. Vorige week maandag is door dezen het verdel- gingsmiddel voor waterplanten gra moxone in het water gegooid. Of schoon dit vergif per se niet schade lijk is voor men en dier is het ook een zuurstof-eter. Het ondergraaft het zuurstofgehalte van de planten, die zodoende snel sterven. Het weer en het vergif zouden dus de oorzaken zijn van de grote sterfte. Deze opvatting wordt niet gedeeld door de deskundigen van de visserij- inspectie en van het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater. Toen zij eind vorige week een onderzoek instelden naar de waterkwaliteit schrokken zij van de verwaarloosde toestand waarin zij het ringvaartwa- ter aantroffen. De toediening van gramoxone werd door hen meer be schouwd als de druppel die de em mer deed overlopen dan dat het de werkelijke oorzaak zou zijn. Inmiddels heeft men maatregelen getroffen om de vis die zich nog wel - in dit geval letterlijk - het hoofd boven water heeft weten te houden te redden. De regenbui die eergiste- rennacht woede heeft de zaak veel goed gedaan. De oorzaak van de vissterfte, die zich ook elders in de ringvaart van de Zuidplaspolder heeft gemanifes teerd, is waarschijnlijk al bekend. Eind vorige week kwam de vis al in enorme hoeveelheden naar de opper vlakte, een bewijs dat er zich in het water te weinig zuurstof bevindt. Het verschijnsel deed zich voor op verschillende plaatsen in de ring vaart, die loopt van Waddinxveen tot Nieuwerkerk. Aanvankelijk gingen de pachters van het viswater, enkele beroepsvis sers en de visclubs Goudse Viswater- pachting en de Zuidhollandse Henge- laarsbond, ervan uit dat de hitte van de laatste weken de oorzaak was van de sterfte. Warm weer onttrekt nl. veel zuurstof aan het toch al niet zo zuurstofrijke water van de ringvaart. Maar toen de vissen in steeds gro ter getale het loodje gingen leggen begon men eraan te twijfelen of en kel het weer zulk een invloed zou hebben gehad op de waterkwaliteit. BIOSCOPEN Reünie: do. en vr. 20.15 uur, za. 15 17 en 21 uur, zo. 15 en 17 uur: Tobroek (14); za. 23 uur: Primitief Londen (21); zo. 19 en 21 uur, di. en wo. 20.15 uur: Kaap der verschrikking (18). Schouwburg: do. 20.15 uur: II Fede rale (14); vr. 20.15 uur, za. 15 uur, zo 15 enl7 uur, di. en wo. 14.30 uur: Blonde lading voor Mozambique (14) za., zo., di. en wo. 19.30 uur: Vuur doop op de Yangtse-kiang (14). Thalia: do. 20.15 uur, za. en zo. 19 en 21.15 uur, ma., di. en wo. 20.15 uur: Tel uit je winst (14); vr. 20 en 22.15 uur: Yeah, yeah, yeah, hier zijn we (al.) za. 14.30 uur, zo. 15 en 17 uur: Niets dan pech (al.), ma., di. en wo. 14.30 uur: Mary Poppins (al.). Wie deze week na een transpiratie- volle werkdag verkoeling zocht in het zwembad aan de Kanaaldijk kwam bedrogen uit. Het zwembad was en bleef dicht en haalde daar mee een streep door de rekening van de zeer velen die gehoopt hadden op nog een week zomers plezier in het enige beschermde water dat Wad dinxveen ’rijk’ is. Wie deze week vakantie had en ge hoopt had in het - wonder boven wonder - vrij visrijke water van het Kanaal en snoek of een paling te verschalken kwam bedrogen uit. Niet dat er geen vis was; die lag letterlijk voor het grijpen, hele scholen lagen bijeengedreven. De witte buiken naar boven. Maar de sportvisser had al gegeten en gedronken. Is de invoeqstrook te kort en ontbreekt de vluchtstrook dan moet u tijdig stoppen om met zoveel mogelijk snelheid te kunnen invoegen. 28. ”Ja ja, dat weet ik wel”, zei Wipperoen zo onverschillig moge lijk want hij wou niet laten mer ken dat hij het niét wist. ’’Begin jij maar te roeien Snipper, dan zal ik wel even zeggen of je het goed doet”. ”O, dat hoeft niet hoor”, zei Snipper. ”Een twee...hup...! Een ...twee...hup...!” ’’Goedzo!” prees Wipperoen, ter wijl hij zijn roeispaan in het wa ter stak en Snipper precies na- WADDINXVEEN Eén van de flamingo’s uit het Warnaar- plantsoen is deze week waar schijnlijk tot zijn eigen verba zing tot de ontdekking geko men dat hij kan vliegen. Hij heeft er weliswaar een fikse aanloop voor nodig, maar een maal los van de grond en met het ’landingsgestel’ kan het sierlijke, ranke beest een sta tig eind door de lucht zeilen. Een nadeel is dat het dier nu ook zijn vaste verblijfplaats in het park heeft verlaten en al enkele dagen in de gemeente rondzwerft. Mannen van de plantsoenendienst hebben al getracht de flamingo te vangen maar dat is niet gelukt. Woensdagochtend dook de langbeen plotseling op langs de vijver in het Diederik van Schagenplantsoen. Omwonen den probeerden hem in te slui ten, maar eenmaal te dicht bij- gekomen nam het dier een fraaie run en steeg letterlijk op. Al klapwiekend vloeg hij over het bejaardentehuis heen in de richting van de Kerkweg, zwenkte daarna weer de Oran- jewijk in om vervolgens over Groenswaard in de richting van de Bomenwijk te vliegen. De vlucht van het dier heeft verbazing gewekt omdat het naar deskundigen ons verze kerden (grondig gekortwiekt was. Het is te hopen dat de fla mingo weer spoedig naar zijn oude verblijfplaats terugkeert want in het ’wild’ zal hij waar schijnlijk niet lang meer leven. Intussen is het verstandig de flamingo zoveel mogelijk zijn gang te laten gaan en hem ze ker niet telkens op te jagen. Benut altijd de hele invoegstrook om snel heid te maken kan men dan nóg niet invoegen, rijdt dan verder door over de vluchtstrook, tot het wel kan ZWARTE ZES De minimum veilige afstand in meters S^'jk aan de helft van uw snelheid. bij 80km m/hsfens 4Qmeter vrijhouden! Eén twee hup! Eén twee hup...!” Maar hoe harder ze roeiden, hoe harder ze in het rond draaiden,tot ze er allebei draaierig van werden ”Ik...ik begrijp er niets van...” zei Snipper duizelig. ”We draa ien alsmaar in het rond...” Wipperoen snapte het ook niet. ”Het lijken wel draaispanen in plaats van roeispanen”, vond hij. ’’Eerlijk gezegd is het geen al te beste uitvinding Snipper...!” deed. En ja hoor, daar kwam de roeikist al in beweging. ’’Harder roeien Wipperoen!” hijgde Snipper. ’’Harder, harder, één twee hup! één twee hup! één twee...” Hé, wat ging er nu gebeuren? De roeikist kwam geen centime- tertje vooruit! Hij begon in het rond te draaien! ”Wat gek!” .opperde Snipper. ”Zó schieten we niet er op! We roeien zeker niet hard genoeg. ISSUzWARTE ZES Over de oorzaken lopen de menin gen uiteen. Vast staat in ieder geval dat de directe aanleiding tot de vis sterfte een combinatie is van de fac toren en onderhoud van het water, het warme weer en de behandeling van waterplanten in het Kanaal met gramaxone door mensen van de Zuidplaspolder. Dat de Nederlander zijn vaarten, sloten en kanalen stiefmoederlijk be handelt, is ieder bekend. Afgemeten aan de manier waarop men met het water omspringt kan men iedere Ne derlander een slons noemen. En de Waddinxvener doet daar beslist niet voor onder. iwiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiHuiiiiiiiiuMitiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmftimiiiiHiHiiiniiHiiiiiWHiiimiuiiimmif™ WADDINXVEEN Zaterdag 29 juli: Sportdag t.b.v. kon Wilhelminaf. WSE-terrein, 14.15 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 3