Restauratie stagneert door geldgebrek Onze mening Jammer Gemeentesecretaris klimt de toren de pen van van «SPURBA1 MDHXm rente 372 - 4% - 5% Moeder redt zoontje [2] verdri n k i ngsdood Zevenhuizen’s torenspits als herboren, kerk moet wachten in De paddestoel houdt bazar 1,2 miljoen voor Een BondsspaarbankUw gezinsbank! gasnet Waddinxveen van Eeuwen Bessenjenever Brandewijn VAN EEUWEN I Pagina 3 Blijde gebeurtenis in het hertenkamp Reisdeviezen - Reisverzekeringen Klimmen Energiebedrijf koopt grond Zelf Moeiiyk WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 24 AUG. 1967. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIM WADDINXVEEN Gouda, 10 van KANAALSTRAAT 9 TELEFOON 01828-2468 Geopend: maandag t.m. vrijdag van 9-1 en 2-5 - vrijdag 7-9 uur n.m. Bijkantoor van de Stichting Nutsspaarbank te Gouda, opgericht 1857. De oudste en grootste spaarbank van Gouda en Omstreken. Zondag 17 september: Afscheid ds. J. Verwelius, herv.Kerk Zaterdag 23 september: Brandweerwedstrijd tien gemeenten. Vrijdag 15 september: Feestavond Verheul. Slijterij Maandag 28 augustus: Jaarvergadering WSE, clubhuis War- naarplantsoen, 19.30 uur. Dinsdag 29 augustus: Opening expositie E. van den Akker, Boekhandel Veldwijk, 20.15 uur. Vrijdag 1 september: Dansavond Jeugdcontactraad. Donderdag 24 augustus: Raadsvergadering, gemeentehuis, 20 uur. Zaterdag 2 september: Tonnetje-varen Jeugdcontactraad, Gouwe (tegenover Modehuis Brou wer), 14 uur. Zwemfeest De Gouwe, zwembad Ka naaldijk, 19 uur. Dansavond Jongerencontact (The Shane), ver.geb. Troostraat, 20 uur. Donderdag 7 september: Excursie NKV-vrouwen naar De Gruyter NV Den Bosch. Woensdag 6 september: Excursie Raad Waddinxveen naar Etten en Leur. Zaterdag 16 september: Dansavond Jongerencontact, ver.geb. Trooststraat, 20 uur. ZEVENHUIZEN Zaterdag 26 augustus: Vijfde hengel wedstrijd hengelsport- vereniging Zevenhuizen-Moerkapelle 14 uur. Zaterdag 2 september: Zesde hengelwedstrijd hengelsport- vereniging Zevenhuizen-Moerkapel le, 14 uur. Zaterdag 9 september: Hengelwedstrijd Zevenhuizen-Moer kapelle tegen Molendijk, 14 uur. Puzzelrit Jong Volksonderwijs Ze venhuizen. persenteer! U Nieuwe oogst Wijnand Fockink Liter 9,20 i liter 4,80 gii Mispelblom Sévenstern Liter 10,80 - 11,30 i liter 5,60 - 5,95 Slijterij Wijnhandel Zuidkade 3 Waddinxveen Telefoon 2105 I Het handen schudden aan de top werd in de raadzaal van het gemeen tehuis nog eens dunnetjes over ge daan. Burgemeester Van ’t Verlaat legde uit waarom de heer Gijsen- bergh de haan had mogen plaatsen. ’’Behalve als gemeentesecretaris hebt u ook als kerkelijk administrateur nu al vele jaren met de restauratie van het bouwwerk te maken gehad. U hebt al die tijd in de pen moeten klimmen, ik ben daarom blij dat we BIOSCOPEN IN GOUDA Reünie: do., vr., di. en wo. 20.15 uur, za. en zo. 19 en 21 uur: De Zeventien (18); za. 15 uur, zo. 15 en 17 uur: De man met het rode masker (14) Schouwburg: do. 20.15 uur: De rode lampjes (18); vr. 20.15 uur, za. 15, 19 en 21.15 uur, zo. 15 en 17 uur; ma., di. en wo. 14.30 uur: In de houdgreep van Eddie (14); zo. 19 en 21.15 uur, ma., di. en wo. 20.15 uur: Man,vrouw en het huwelijk (18) Thalia: do. 20.15 uur, za. 14.30, 19 en 21.15 uur, zo. 15 en 17 uur: Gentle man Zwendelaar (14); vr. 20 en 22.15 uur: Judith (14); zo. 19 en 21.15 uur, ma., di. en wo. 14.30 en 20.15 uur: Ge scheurd gordijn (14). Nu is het eind augustus bijna drie maanden na de befaamde ’zesdaagse veldtocht’ van de dappere Israëli’s. Het heeft geen zin meer nu nog iets te ondernemen. Waddinxveen heeft geen kibboets geadopteerd. In Waddinxveen was men het dan ook bepaald niét eens over de vraag wie dan wel het mee ste hulp nodig zou hebben. Nunspeet heeft wél een kibboets geadopteerd. In Nunspeet was er dan ook de eensgezinde opvatting dat er iets moest gebeuren voor het kleine, bedreigde en zo nauw aan ons ver wante Israël. Voor een bedrag van bijna 1,2 mil joen gulden zal de komende jaren het Waddinxveense gasnet een aan zienlijke uitbreiding ondergaan. Het energiebedrijf Gouda en Omstreken heeft de algemene raad voorgesteld een bedrag van die grootte beschik baar te stellen. In de afgelopen winter zijn in het gasnet metingen verricht aan de hand waarvan men tot de conclusie is ge komen dat aan de westzijde van de Gouwe een ontvangstation dient te worden gesticht, dat tevens dienst baar zal moeten zijn aan de nog op handen zijnde uitbreidingen in Wad dinxveen. Verder dient een tiental verdeel- en regulateurstations te wordpn gebouwd en moeten er nieu we leidingen worden gelegd tot een lengte van vier kilometer. Het lagedruknet, waarop de wonin gen zijn aangesloten, dient over zes kilometer verzwaard te worden. Er waren mensen die satisfactie van hun eigenste ik in een woorden steekspel belangrijken achtten dan de handen uit de mouwen te steken voor een actie die tot doel had mensen in nood te helpen. Zij vonden dat ook de Arabische mensen moesten wor den geholpen. Waddinxveen zal geen kibboets adopteren. De steun die het Week blad kreeg, was dermate minimaal dat onzerzijds geen initiatief meer zal worden ondernomen. Jammer voor de mensen, die ons plan wel spon taan toejuichten. Jammer voor alle moeite. Jammer voor Waddinxveen, dat op zo’n sympathieke wijze had had kunnen goed maken wat het ei genlijk vergeten was, vlak na deze oorlog. Jammer voor de mensen, Israëli’s én Arabieren, die nu in het geheel niét geholpen zullen worden. Het is bij schone woorden gebleven, want toen hen werd gevraagd aan een hulpactie mee te werken in welke vorm ook, gaven zij niet thuis. ”Het is een commerciële zaak van het Weekblad voor Waddinxveen,” zei den ze, alsof wij bij het ontwikkelen van de kibboets-adoptiegedachte persoonlijk winstbejag hadden na gestreefd. De bazar, die de eerste twee dagen ’s avonds om zeven uur begint en ’s zaterdags om twee uur in de mid dag, zal onder meer een schiettent, bevatten een rad van avontuur en het zg. visspel. u nu ook eens in de toren hebben kunnen laten klimmen.” De heer Van ’t Verlaat zei dat zijn secretaris zich met hart en ziel aan burgerlijke, zowel als kerkelijke ge meente heeft gegeven en bood als dank daarvoor een boek aan over in terieurs in Rotterdamse kerken. De heer Gijsenbergh bedankte de burge meester kort voor de onverwachte geste. Aan het plaatsen van de haan ging ook een bijeenkomst in de raadzaal vooraf. Deze werd bijgewoond door de wethouders C. Kreft en A. van Tol door de dominees J. G. van der Vlist en ds. A. Boertje (Moerkapelle) en door de heer Bardet van Monumen tenzorg. Burgemeester Van ’t Verlaat bracht wat jaartallen in herinnering, waaruit bleek dat het gebouw oor spronkelijk uit het begin van de zes tiende eeuw stamt. In 1636 werd een nieuw schip gebouwd, dat in 1699 door brand werd verwoest. In 1701 herbouwde men de tweeschepige hal lenkerk. De toren is in zijn oorspron kelijke staat bewaard gebleven en is uniek in zijn soort. In chronologische volgorde maakte de burgemeester gewag van een tries te reeks feiten, die uiteindelijk toch tot de restauratie van de spits heb ben geleid. Al in 1953 ondernamen kerk en gemeente de eerste stappen voor de restauratie. Drie jaar later gaf de minister te kennen het ’wen selijk’ te achten kerk en toren tege lijk te restaureren, maar wel met dien verstande dat het rijk pas na 1959 subsidie zou geven. In de jaren ’62 en ’63, tien jaar la ter, hield het gemeentebestuur zich weer intensief bezig met het geval; de toestand van het gebouw was er inmiddels niet op vooruit gegaan. In 1965 kwam Zevenhuizen dan einde lijk te weten dat de subsidie voorlo pig niet zou kunnen worden ver leend. DIVERSEN Donderdag 31 augustus: Govéka, veemarkt Gouda. Zaterdag 2 september: Kunstmarkt, Vismarkt uur. Maandag 11 september: Jaarverg. KNVB, Kunstmin Gouda, Zaterdag 9 september: Diplomazwemmen, zwembad Ka naaldijk, 14 uur. Startmiddag gereformeerd jeugd werk, De Soete Inval en puzzelrit, ger.ver.geb., 14 uur. Donderdag 14 september: Zang-orgelavond Vox Jubilans en geref. kerkkoor, Herv. kerk, Kerk- weg. ZEVENHUIZEN Met het plaatsen van de zware, vergulde haan op de geheel nieuwe torenspits van Zevenhuizen’s hervormde kerk is voorlopig weer een eind gekomen aan de restauratie van het charmante, eeuwenoude gebouw, dat de laatste jaren zo vaak het middelpunt is geweest van vele besprekingen op het Zevenhuizense gemeentehuis en van een stapel lijvige dossiers. De - broodnodige - restauratie van de torenromp en van het kerkschip komt de eerste jaren niet im Frage nu de minister van cultuur, etc. het ge meentebestuur heeft laten weten dat van het rijk vooreerst geen subsidie hoeft te worden verwacht. Ook de hoop dat de provincie zou subsidiëren is de bodem ingeslagen; men heeft bij die instantie te kennen gegeven, dat eerst het rijk maar over de brug moet komen. En Zevenhuizen zelf, dat tot nu toe alleen voor de verbetering van de spits al meer dan anderhalve ton heeft moeten neertellen, kan ook niet verder gaan. De restauratie van de torenromp gaat, zo luidt althans dé huidige begroting, 170.000 kosten en voor het kerkschip zal liefst zes ton op tafel moeten worden gelegd. Noch de gemeente als eigenares van de to ren, noch de hervormde kerk als be zitster van de kerk, hebben zoveel geld en zullen dat de eerste jaren ook niet kunnen fourneren. Zelfs nu de gemeente Zevenhuizen zélf het initiatief heeft genomen en begonnen is aan de restauratie van de spits, is er nog geen enkele toezeg ging voor dat deel van de werkzaam heden. Burgemeester A. van ’t Ver laat hoopt op een rijks- en provincia le bijdrage tot bijna 50%, maar wan neer dat geld op de rekening van zijn gemeente zal worden gestort is een vraag, waarover hij zich liever niet het hoofd breekt. Al met al blijft de toestand van romp en schip dermate deplorabel, dat restauratie op korte termijn no dig blijft. Want hoewel de kerk nu een spitsje heeft ’om te zoenen’, het begint zijn bestaan als de bekende vlag op de modderschuit Hoe ge- meènte en kerk uit de impasse,waar in zij door oorzaken van buitenaf zijn terechtgekomen, moeten geraken weet men nog niet. Inmiddels knaagt de tand des tijds gretig door... reren,” zo zei de heer Van ’t Verlaat, die desondanks zijn vreugde over het tot heden bereikte niet onder stoelen of banken wilde steken. ”Met deze spits geven we een visitie,kaartje dat gezien mag worden. We hebben nu een juweeltje van een spits, we zullen er zeker van gaan houden.” De burgemeester moest triest'vast- stellen dat er voorlopig geen nieuw hoogtepunt zal bijkomen. ’’Maar we zullen aan de bel blijven trekken, zo dat we de onderbreking van het werk zo kort mogelijk kunnen hou den.” De restauratie van de spits is in een jaar tijds met de grootste zin voor perfectie uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Woudenberg NV uit Ameide, dat in deze materie voor treffelijk thuis is. Ondanks de schade die bij de storm van vorig jaar ont stond, was de vertraging slechts en kele weken. Het restauratieplan is gemaakt door architect L. Roggeveen uit Waddinxveen. (Foto Sjaak Noteboom) WADDINXVEEN De kleine Hansje Möhle (bijna 2 jaar) uit de Vondellaan is dinsdagochtend op het nippertje ontkomen aan verdrinking dank zij het snelle en kordate op treden van zijn moeder, mevrouw M. Möhle-van der Neut en zijn tante, die samen op bezoek waren bij hun moeder, respectievelyk schoonmoe der, mevrouw J. van der Neut-Vos- hol in de Dorpsstraat. In de tuin achter oma’s huis waren Hansje en zijn driejarig neefje Peter van der Neut aan het spelen, toen Hansje door niemand opgemerkt plotseling te water geraakte. Peter ging vlug naar zijn moeder en zei: „Hansje ligt in het zwembad”, waar op mevrouw Möhle onmiddellijk naar de modderige ringvaart achter het huis rende en zich zonder meer in het water stortte, toen ze Hansje aan de kant van de sloot zag drijven. Nadat ze haar zoontje op de kant had gebracht, probeerde ze meteen zijn ademhaling op gang te brengen Het gemeenschappelijk energiebe drijf Gouda en Omstreken gaat van de Waddinxveense eigenaar van een stuk grond aan de Tuinbouwweg ter grootte van 1340 vierkante meter ko pen voor 13.400. Een voorstel daar toe wordt thans door het college van beheer aan de algemene raad van het bedrijf gedaan. Het betreffende stuk grond is bestemd voor de bouw van een gasontvang- en regulateurstation. Ten einde raad is Zevenhuizen op eigen houtje begonnen. Ondanks alle andere werken, die zeer noodzakelijk binnenkort zouden moeten worden uitgevoerd, is het werk aan de toren begonnen zonder één cent subsidie van welke overheid ook. En dat het hard nodig was, bewees die storm van 15 november 1966, die het nog niet gesloopte deel van de spits om ver blies en het enige nog bruikbare deel,de koningsbalk, vernielde. Het werk kende ook andere tegen vallers. De conditie van de spits bleek in dermate slechte conditie dat hij in zijn geheel vernieuwd moest worden. Dat betekende een over schrijding van de begroting 99.000 met ruim een derde. Het aanbrengen van een derde wij zerplaat in de richting van het uit breidingsplan Zuidplas betekende nog eens 14.000 extra. Al die bedra gen werden door een gelaten ge meenteraad gevoteerd. Men zat in het schuitje en moest varen. En nu zijn ook Zevenhuizen’s bronnen opgedroogd. ’’Voor de ge meente is het helaas, helaas onmoge lijk door te gaan met vóór-financie- ren. Het zou financieel onverant woord zijn door te gaan met restau- Deze sombere geluiden vormden dinsdagochtend de achtergrond waar tegen zich een veel feestelijker gebeu ren afspeelde, nl. het plaatsen door gemeentesecretaris A. Gijsenbergh van de haan op de toren. Een moei lijk en griezelig kwarwei op veertig meter boven de veilige, begane grond maar de heer Gijsenbergh, die ’s och tends eerst een ’proefrit’ had gemaakt langs alle trappen van de twintig verdiepingen tellende steiger om de toren, bracht het er schitterend af en leverde daarmee, zoals burgemeester Van 't Verlaat het plastisch uitdruk te, een topprestatie. Slechts een klein deel van het fik se gezelschap genodigden had de moeizame tocht naar het hoogste punt van de spits durven maken, maar niemand had er spijt van. De wijdse vergezichten over de Rotte, het bouwland en de weiden vormden een indrukwekkend schouwspel, wat de klauterpartij de moeite bijzonder waard maakte. Het dappere gezel schap op de lichtjes heen en weer wiegende steiger aanvaardde dan ook met moeite de afdaling, zich realiserend dat de kans op een derge lijk uitzicht nu voorgoed was verke ken. WADDINXVEEN In het hertenkamp in het Waddinx veense Wamaarplantsoen is vorige week vrijdag een hertje geboren. Zowel het hertekalfje als de moeder maken het goed. Eerder deze zomer is een bokje kort na zijn geboorte overleden. De vader van het vrijdag geboren hertje is vorig jaar geboren. In het herten kamp bevinden zich nu negen herten. Zaterdag 26 augustus: Opening r.k.-kleuterschool Prinses Beatrix, Jacob Catslaan, 15 uur. Muziekfestival Voorwaarts, geref.ver ge., 14 uur. Start voetbalcompetitie zaterdag: Be Fair-Spirit. Ruilbeurs De Paddestoel, clubhuis, Lijsterbesstraat, 14 uur. met mond-op-mond-beademing. Kor te tijd later nam dokter C. A. de Geus haar taak over. Met de auto van de Waddinxveen se rijkspolitie werd het ventje ver volgens in pijlsnelle vaart naar het Goudse ziekenhuis De Wijk overge bracht. In Gouda kregen de Wad dinxveense politiemannen escorte van hun collega’s daar. De lichaamstemperatuur van het jochie bleek inmiddels gedaald tot 33 graden. In het ziekenhuis bracht men die terug tot het normale peil en pompte men het kroos en de modder uit longen en maag. Hansje’s toestand is nu redelijk; hij zal nog wel enige tijd in het zieken huis moeten blijven voor observatie. WADDINXVEEN De speeltuin vereniging De Paddestoel houdt op donderdag 5, vrijdag 6 en zaterdag 7 oktober in het clubhuis aan de Lijs terbesstraat een grote bazar. De op brengst van de verkoping komt ten goede aan het jeugdwerk in het clubhuis.

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 3