verval tijden Hervormde kerk van Moerkapelle De trots van a.s. Vijfde molentocht SDS op 30 september in Groot autobezit in deze streek ongeluksvogel WIPPEROEN de en Urker. Mannenkoor DE BRONZEN ADELAAR Geen voorrang Brommer tegen bus in Waddinxveen I COLLECTE RUITERKLEDING 300 jaar III Pagina 5 l Historische roman Baronesse Orczy <Sporth.uió LEMMENS Laarzen, rijbroeken, jasjes, caps en sporen. Ponybroekjes voor kinderen reeds v.a. f 25,50 ÜW adres voor Omwenteling Kwijnend Ontluistering i WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 24 AUG. 1967. Rotterdam het Ds. A. BOERTJE. WADDINXVEEN Tussen don derdag 24 en woensdag 30 augustus wordt in Waddinxveen een huis-aan- huiscollecte gehouden door Herwon nen Levenskracht. Deze organisatie beoogt hulp te verlenen aan tubercu lose en andere volksziekten. MEENT 8 - GOUDSESINGEL 344 TELEFOON 1311 30 ROTTERDAM ZEVENHUIZEN Op het kruis punt Schoolstraat-Burgemeester Klinkhamerweg had zondagochtend een botsing plaats tussen twee Volks wagens, beide eigendom van inwo ners uit Zevenhuizen. Een van de be stuurders verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts komen de auto, waardoor een aanrijding on vermijdelijk was. Er was geen per soonlijke schade. En zo kwam de revolutie, die de Franse heet en die in 1795 een om wenteling bracht in ons land en die een onrustig tijdperk bracht in de ge schiedenis van ons land en ook in Moerkapelle. Al staat dit niet in direct verband met ons kerkgebouw, het zij mij toch vergund iets over die tijd te zeggen omdat het betrekking heeft op de laatste twee regels van het eerder geciteerde gedichtje: ’’Mocht men in zijn geschiedrol le zen, Ook hier zal vrijheid heilig wezen.” Er hadden in de jaren 1785-1786 in Moerkapelle niet geringe ongeregeld heden plaatsgehad toen een zekere II .Op 5 maart werden in allerijl maatregelen genomen voor de ontvangst van „het Corsikaanse monster”. Ge neraal Marchand was de hele dag vol vertrouwen: „De troepen waren zonder uitzondering trouw,” zei hij. Er kwamen krachtige versterkingen van Chambéry en Vienne; het garnizoen zou die troep bandieten terug drijven en zoals Ney de koning beloofd had, zou het monster geboeid in een ijzeren kooi aan zijn Majesteit overgeleverd worden. Maar de zesde maart gebeurde er dingen, die het ver trouwen van de commandant schokten. Niet alleen was Napoleon’s proklamatie overal in de stad aangeplakt, maar ook de burgers verdeelden de gedrukte biljetten onder elkaar; een van de officieren van de staf had ge neraal Marchand er op gewezen, dat het 4de regiment artillerie, dat in Grenoble lag, hetzelfde regiment was, waarin Bonaparte als luitenant gedidahned tijdens de revolutie; er werd beweerd, dat die mannen nooit de wapens tegen hem zouden opnemen, waar zo weinig op te rekenen viel. Toen de mannen van het vijfde regiment genie en het vierde artillerie hoorden, dat Napoleon maar elfhon derd man bij zich had, hadden zij gezegd: „en wij dan?” In verband met deze feiten, besloot generaal Mar chand het monster binnen de wallen van Grenoble op te wachten. Hier zouden dienstweigering en desertie tenminste niet zó te vrezen zijn als in het vrije veld. Hij begon de stad in staat van verdediging te brengen; ze ven en veertig kanonnen, die de weg naar het zuiden konden bestrijken, werden op de wallen geplaatst. Hij stuurde een afdeling genie en een bataljon infanterie naar Ponthaut, om de brug bij La Mure op te blazen. De koningsgezinden in de stad, die langzamerhand Niet altijd heeft de gemeente zich in zo’n grote bloei kunnen verheugen. Niet altijd is welvaart haar deel ge weest. In de tweede helft van de achttiende eeuw is het ambacht Moerkapelle een kwijnend bestaan gaan lijden. Omstreeks 1795 stonden hier nog slechts 61 huizen en telde het dorp 341 zielen. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in het feit dat de scheepvaart van Rotter dam naar Amsterdam voor een groot deel naar elders was verlegd. Een andere oorzaak draagt een nationaal karakter; de woelingen en onderlin ge verdeeldheid in het land deden ook hun negatieve invloed gelden op de welvaart van Moerkapelle. De financiën van ambacht kerk verkeerden in treurige omstandighe den. In die tijd moest de kerk nood gedwongen een tragische ontluiste ring ondergaan. Het onderhoud van het gebouw was een zaak van de schout en twee kerkmeesteren, maar de toestand van hun kas maakte hun taak onmogelijk. Men neemt aan dat ook in deze tijd de gebrandschilderde ramen zijn verkocht. Aan wie ze zijn verkocht en wat er mee is gebeurd weet niemand meer. Vandaag, wat later dan ver wacht, besluit de predikant van de Nederlands hervormde kerk in Moerkapelle, ds. A. Boertje, zijn reeks artikelen over het drie eeuwen oude kerkgebouw van zijn gemeen te. ZEVENHUIZEN Een Haagse bromfietser werd zondagavond licht aan het hoofd gewond bij een aanrij ding met een autobus van Citosa. De bromfietser wilde het fietspad langs rijksweg 12 bij de kruising met de Noordelijke Dwarsweg verlaten juist op het moment dat de bus langs reed. Zijn verwondingen werden door dok ter J. A. Ensing uit Zevenhuizen be handeld. De bromfiets was aan de voorzijde ernstig beschadigd. Voor de beste prestaties op de 5 en 10 en op de 15 en 20 kilometer zijn wis- selbekersbeschikbaar, die thans in handen zijn van de vereniging DSO uit Overschie. Het inschrijfgeld bedraagt tot 23 september voor de afstanden 5 en 10 km 1,10 en voor de 15 en 20 km 1,25. De inschrijving geschied bij de heer P. Hoogendoorn, Rozenstraat 37 of mejuffrouw T. Bouwmeester, Dorpsstraat 37, beiden in Zevenhui zen. 32. Daar zaten ze, midden op zee, - ver van de Rustige Duinen, ter wijl de regen in dikke stralen op hun arme hoofden kletterde. Ze haalclen mismoedig de roeispanen binnenboord. ’’Waarom moet het zo hard regenen?” mopperde Snip per. ”Er is toch water genoeg in zee?” ’’Regen is niet zo héél erg”, vond Wipperoen. ’’Maar het is zo nat!” zei Snip per sikkeneurig. Wipperoen knik- gehele gemeente maakte dat men zich grote offers heeft willen ge troosten. Het is daarom dat er van daag, naast grote vreugde om het driehonderdjarig bestaan, ook dank baarheid heerst in Moerkapelle om datgene, wat met Gods hulp tot stand kon komen. huis bewaren. Zij willen allebei dat de Bourbons het krijgen. Dus om alle achterdocht te voorkomen hebben zij besloten, dat madame la Duchesse het geld naar Parijs zal brengen.” ”Ja misschien!” zei Clyffurde met een geeuw. „Maar zijn we nog niet in Grenoble?” Hij sloot zijn ogen en deed of hij indommelde. De Marmont kon geen woord mee ruit hem krijgen, tot zij in Grenoble de rue Montorge bereikt hadden. Hier woonde De Marmont, drie huizen van het „Hotel des Trois-Dauphins”, waar Clyffurde gelukkig nog een goede kamer kon bemachtigen. Hij nam heel vriendelijk afscheid van De Marmont en beloofde hem de volgende morgen op te zullen zoe ken. WADDINXVEEN Het nog jonge Christelijke Waddinxveense Mannen koor ’De Brug", welke zich in een ge stadige groei mag verheugen, gaat haar activiteiten thans ook naar bui ten richten. Voor de liefhebbers van goede koormuziek zal het prettig zijn te vernemen dat het vermaarde Chr. Urker Mannenkoor op uitnodiging van het Wa4dinxveense koor een concert hoopt te geven op zaterdag avond 11 november. Noteert u vast te. ’’Daarom is regen heus niet zo erg als je denkt, want als je een maal nat bent, kan je niet meer nat regenen, en dan is de regen dus niet erg meer!” ”Dat heb je mooi verzonnen”, pruttelde Snipper schamper.Maar toen ontdekten ze tegelijkertijd iets heel ergs: hun bootje regende helemaal vol. ”Dat is wel erg!” riep Wipperoen geschrokken. ’’Straks zinken we!” Ze keken beteuterd naar het water Het was nog vroeg in de morgen. Napoleon trok aan het hoofd van de oude garde La Mure binnen; een har telijke ontvangst wachtte hem; iedereen verdrong zich om hem te zien en men trachtte zijn paard of zijn jas aan te raken; hij sprak de bevolking toe en onderhield zich met de burgemeester en de gemeente-autoriteiten. Bijna overal op zijn weg had hij ieders hart weten te winnen; zijn legertje telde echter nog maar elfhonderd man; maar vier recruten hadden zich tot nu toe achter hem geschaard. Het mocht dan waar zijn, dat hij ner gens verzet ontmoet had, dat de boerenbevolking van de Dauphiné hem luid toegejuicht en naar zijn toespra ken geluisterd had en hem bloemen gaven, maar hij had nog geen enkel garnizoen ontmoet. Nu naderde hij Grenoble, waar een groot garnizoen gelegen was. Gre noble zou de beslissende worp zijn in dit dobbelspel om de souvereiniteit van Frankrijk. ZEVENHUIZEN De vjjfde Molentocht van de Zevenhuizense wandel- sportvereniging Sterker door Strijd zal worden gehouden op zaterdag 30 september a.s. Er zal weer door vele groepen worden gelopen over vier afstanden: vijf - tien - vijftien en twintig kilometer. De lustrumtocht, die samenvalt met het vijfjarig bestaan van SDS, krijgt een feestelijk karakter. Het parcours is grotendeels langs de Rot te en de Rottemeren uitgestippeld. Voor enkele afstanden zal gebruik moeten worden gemaakt van de veerpont. Aan de vijfde Molentocht zal wor den deelgenomen door vele wandel- sportverenigingen, door schoolgroe- pen, door gymnastiek- en andere sportverenigingen, door bedrijfsgroe pen en individuelen. Gestart zal wor den bij firma Verwey en Adegeest in de Dorpsstraat. De start is tussen kwart over twee en half drie ’s mid dags. De wandelaars die de tocht vol brengen krijgen een medaille, groe pen krijgen een groepsherinnering. Clyffurde was er volkomen van overtuigd, dat de ze getocht van de grote avonturier nooit van lange duur kon zijn. Hij kende de geest in Engeland en hij had vertrouwen in Wellington. Engeland zou nooit lang dul den, dat Napoleon nogmaals op de troon van Frankrijk kwam. Als de geallieerden hun politiek in die laatste tien maanden niet erg veranderd hadden, zou Welling ton het gedecimeerde leger van Bonaparte gemakkelijk kunnen verlopen, vóór Napoleon buiten gevecht ge steld was en in die maanden zou Brestalou aan de macht van die Corsikaan overgeleverd Zijn. De Marmont was bereid genoeg, te praten. Hij wist natuurlijk niets van Napoleon’s plannen, behalve dan dat, wat Emery hem verteld had. Maar waar zijn ken nis te kort schoot, werkte zijn verbeelding des te beter. De opwinding had hem nog spraakzamer gemaakt. Hij praatte maar door: „de keizer doet dit... de keizer zal nooit dulden dat...” Hij snoefde en beschuldigde zijn vijanden. Berthier, Clark, Foucher, De Marmont, zij verdienden de guillo tine. Ney, alleen kon vergeven worden, want Ney was een groot veldheer, tenminste als Ney berouw zou tonen. Maar mannen als de Cambray waren de pest voor een land. Zij stookten kwaad. Bah! de keizer zou daar wel raad mee weten! Clyffurde was een en al aandacht. „Zij denken, dat zij mij bedriegen kunnen,” ratelde De Marmont verder. „Dat geleuter over de reis van ma dame la Duchesse naar het noorden, dadelijk na de bruiloft! Iedere stommeling begrijpt, hoe de zaak in el kaar zit. De graaf vertelt mij in één adem, dat hij 's middags onverwacht bezoek heeft gehad van Fourier en dat de hertogin, die pas gisteren in Brestalou aange- Tot zjjn overlijden in 1673 bleef Van Hogendorp ambachtsheer en hoofdingeland van De Wilde Veenen. De heerlijkheid Moerkapelle en De Wilde Veenen werden aan Rotterdam, waar Van Hogendorp was gestorven, verkocht voor 9225 en het is te ver klaren uit deze verkoop dat door de geschiedenis heen steeds een band met Rotterdam is blijven bestaan. Toen in de Laurenskerk in de Maasstad het zwaren eikenhouten koorhek werd vervangen door het be roemde koperen hek (dat in de mei dagen van 1940 samen met de kerk in vlammen opging), verkocht men het eiken hek aan Moerkapelle; het is nog steeds een sieraad van de kerk. Vooral toen na de restauratie - hier over straks meer - dit koorhek een centrale plaats heeft gekregen is het aanzien van de kerk daardoor alleen maar verbeterd. Een merkwaardigheid van de toren is het geheel inspringende bovenge deelte, waarin een uurwerk was aan gebracht met twee klokken. De een was gegoten in 1577, de ander stamde uit 1707. Onwillekeurig rijst de vraag: ”Wie betaalt voor zulk een kleine gemeen te zo’n prachtige, royale kerk? Een kerk, die ondanks veel verloren schoonheid, toch nog steeds de trots van Moerkapelle is.” Het antwoord is even zakelijk als simpel. Polder, gemeente en kerk waren een eenheid. De polder stelde de gelden voor doorvaart van de Rot te naar de Zuidplas geheel ter be schikking van de kerk. Niet vergeten mogen worden de schenkingen van de bedijkers Van Hogendorp en Coy- mans. komen is, overmorgen alweer naar Parijs vertrekt.” Hij hield even stil om uit het portierraampje te kij ken. ”Het is pikdonker, maar we kunnen nu niet ver meer van de stad zijn.” ”Ik zie niet in,” begon Clyffurde, kwestie gapend, „wat het bezoek van de prefekt uit te staan heeft met de reis van de hertogin naar het noorden. In je ver beelding zie je overal intrigues, geloof ik.” En met voorgewende onverschilligheid maakte hij het zich nog wat gemakkelijker in de donkere hoek van het rijtuig. De Marmont lachte. „Wat Fourier’s middagbezoek uit te staan heeft met de reis van madame d’Agen? Dat zal ik je eens vertellen, Clyffurde. Fourier kwam naar de Cambray, omdat hij een lafaard is. Hij is doodsbang, omdat het geld van de keizerin nog in de kelders van het raadhuis ligt en hij ging naar Brestalou om de graaf te vragen, wat hij met het geld moest beginnen.” ”Ik wist niet dat het geld van de ex-keizerin in de kelder van het raadhuis lag,” merkte Clyffurde on verschillig op. ”Ik ook niet, tot Emery het mij vertelde,” antwoordde De Marmont. „Maar het geld is er: het geld van keize rin Maria Louise, dat haar ontstolen werd door die aarts-intrigant Talleyrand. Vijf en twintig millioen aan bankbiljetten en wissels! De keizer heeft dat nodig voor de lopende uitgaven, tot hij Parijs bereikt heeft.” „Nu begrijp ik nog niet wat madame la Duchesse d’Agen hiermee te maken heeft.” „Nee?” vroeg De Marmont droog ,„nu, ik snapte dat dadelijk. Fourier wilde het geld niet in het raadhuis houden; de Comte de Cambray wilde het niet in zijn in het bootje dat steeds hoger werd. ”Wie weet is het bootje lek”,ver onderstelde Snipper. ”Dat is immers hetzelfde?” meende Wipperoen. ’’Maar weet je wat het ergste is...?” Hij zucht te diep en zei somber: ”Dat we op zoek zijn naar iemand die hulp nodig heeft, maar dat we nu zelf hulp nodig hebben”. En terwijl het nog harder ging regenen, begonnen ze allebei luid keels om hulp te roepen. erg benauwd werden, waren als één man bijeengeko men om deze troepen toe te juichen, toen zij de stad verlieten. Maar ook de houding van deze mannen maakte een heel onplezierige indruk: zij verlieten de stad zeer wanordelijk, sommigen rukten alvast de wit te kokardes van hun shako’s en men hoorde zelfs een paar kreten van „Vive l’Empereur” uit hun gelederen opstijgen. Te Lam Ure verzette de burgemeester zich krachtig tegen het vernietigen van de brug bij Ponthaut: „Het was onzin zo’n kostbare brug op te blazen, omdat er nog geen kilometer verder een heel gemakkelijk te doorwaren plaats was, waar Napoleon zijn troepen zon der enig bezwaar door kon laten marcheren,” vond hij. Kolonel Delessart, die de stemming van zijn mannen wel in de gaten had, durfde niet aandringen. Zij werden te La Mure ingekwartierd om te wachten op de aankomst van de infanterie en op verdere orders van Generaal Marchand. Toen er gerapporterd werd, dat het vijfde regiment infanterie Laffray bereikt had, beval Delessart zijn mannen aan te treden. Zij mar cheerden midden in de nacht de infanterie tegemoet. Terwij Delessart zich met zijn troepen te Laffra le gerde, bezette Cambronne die Napoleon’s voorhoede aanvoerde La Mure. Dit gebeurde op de zevende maart. De burgemeester, die zich zo krachtig tegen de ver nietiging van de brug van Ponthaut verzet had, riep de bevolking op, hem te volgen en met honderden achter zich aan, verliet hij de gemeente langs de weg naar Corps-Sisteron, om de keizer een hartelijk welkom te bereiden. Zevenhuizen, Waddinxveen en Moerkapelle zjjn gemeenten met een relatief groot aantal auto’s. Uit door het Centraal Bureau voor de Statis tiek beschikbaar gestelde cjjfers blijkt dat de drie hiervoorgenoemde gemeenten op elke duizend inwoners meer voertuigen (personenauto’s, vrachtauto’s en bestelauto’s) tot hun beschikking hebben dan landelijk het geval is. Het nationale gemiddelde is 140 auto’s per 1000 inwoners. Zevenhui zen spant in de streek veruit de kroon met 179 auto’s per duizend; het dorp behoort daarmee tot de vijf tien ’rijkste’ auto-gemeenten in het land. Moerkapelle heeft T54 op duizend’ en Waddinxveen heeft 150 auto’s per duizend inwoners. Nog wat cijfers uit de streek (alle per duizend inwoners): Alphen aan de Rijn 120, Benthuizen 142, Bleis- wijk 173, Boskoop 118, Hazerswoude 124, Leidschendam 156. Het grootste autobezit vindt men hier te lande in de villadorpen Bloe- mendaal en Wassenaar, met resp. 218 en 206 auto’s per duizend zielen. Op de derde plaats komt Naarden met 196 auto’s. De cijfers van de ’grote steden’ zijn: Amsterdam 171, Rotter dam 150, Den Haag 171 en Utrecht 153. advocaat Kreet uit dorp bezocht om het bevel tot bewa pening van de vrijkorpsen tegen de Prinsgezinden af te kondigen. De meeste inwoners en ook de ingelan den waren zeer stadhoudersgezind en dat is de jaren door zo gebleven. Van daag de dag kan er nog gesproken worden van een zeer Oranjegezinde gemeente, wat vooral is te merken bij de festiviteiten op Oranje-feest- dagen. De Oranjeliefde blééf, ondanks druk van buitenaf, zoals ook het kerkgebouw de tijd weerstond. De grote zorg waarmee de kerk is gebouwd wordt bewezen door de fie re, on verzakte stand van het gebouw; dat is voornamelijk te danken aan de geniale wijze waarop men de funde ring diep onder water heeft aange bracht. In de laatste wereldoorlog zijn bei de klokken door de vijand geroofd, alleen de kleinste is teruggekomen. De grote klok is door ’n nieuwe ver vangen. Het randschrift laat niets aan duidelijkheid over: ’’Door Duits geweld, Ons volk gekweld, De polder geïnundeerd De klok weggenomen ’t Getij gekeerd, En ik hier gekomen Mag mede God loven Oranje boven! De onluistering begonnen in tijden van verval, is gebleven. Al is de kerk nadien tot aan de Tweede Wereld oorlog zo goed mogelijk onderhouden er komt voor ieder gebouw een tijd dat het óf moet worden vervangen door een nieuw of grondig moet wor den gerestaureerd. Dat was ook in- Moerkapelle het geval. Door de royale opzet van de bouw en de nog in prima conditie verkerende fundering (er behoefde niets aan te worden gedaan!) kon men in 1952 beginnen met de restau ratie tegen een ’billijke’ prijs. Het architectenbureau Hogevest in Amersfoort kreeg voor 212.000 op dracht tot de restauratie die voor de helft werd gesubsidieerd door het rijk, voor 15% door de provincie en voor 10% door de burgerlijke ge meente Moerkapelle. Het resterende bedrag kwam voor rekening van de hervormde gemeen te, die ook nog eens een halve - on- gesubsjdiëerde - ton besteedde aan meubilering, verwarming, verlichtin gen, stoffering, etc. Op 8 november 1956 kon de geres taureerde kerk in gebruik worden genomen door de trotse kerkgangers. Welk een enorm zware last er op de hervormde gemeente drukte, maakt een klein rekensommetje wel duide lijk. Maar de liefde voor de kerk in de jt

Weekblad voor Waddinxveen | 1967 | | pagina 5